PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Algemeen regeringsbeleid toegelicht Truman blijft president Dr. Beel kwam te Batavia aan Alle verwachtingen van de Democraten werden overtroffen Marshall treedt 20 Januari af. Reacties op uitslag in Europa gunstig Demobilisatie uitgesteld. Grenscorrecties met Duitsland Huishuren in 1949 omhoog? Binnen de twee uur naar Rotterdam Vandaag. DE BILT VOORSPELT 191e Jaargang-No. 259 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj.: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS: 32 ct per week: 3.90 p. kw.; fr. p. P- I 4-15 per kw.. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 4 Nov. '48 Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad", 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tyd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29, tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr. C 160. teL 26 SLAG VOOR DE INSTITUTEN VOOR OPINIEONDERZOEK De presidentsverkiezingen 1948, die een zeldzaam span- nende nek-aan-nek-race te zien gaven tussen de beide hoofd- candidaten, zijn geëindigd in een bittere teleurstelling voor Dewey en de Republikeinse partij. Vast en zeker waren de Republikeinen ervan overtuigd, dat dit keer een einde zou komen aan de in 1932 begonnen en sindsdien onafgebroken regeringsperiode van de Democratische partij. Alleen de grootte van de overwinning was nog een onderwerp van speculatie. Het kwam anders uit. .Niet alleen is Truman, zij het met geringe voorsprong, herkozen tot president, maar ook verkregen de Democraten, zowel in het Huis van Afge vaardigden als in de Senaat, de volstrekte meerderheid. Het bestuur wordt dus puur democratisch. Truman zal bü de uit voering van zyn programma niet meer voortdurend gedwars boomd worden door een balsturig Congres. Dat is meer dan welke democraat ook had durven hopen. Aan de tot het laatst toe bestaande onzekerheid werd een eind gemaakt toen Dewey door het zenden van een te legram aan zijn rivaal toegaf geslagen te zijn. „Mijn harte lijke gelukwensen aan U met Uw verkiezingseinde. De wey, en alle goede wensen voor een succesrijk bestuur. Ik dring er bij alle Amerikanen op aan zich achter U te ver enigen van alle pogingen de natie sterk en vrij ,te houden en vrede in de .wereld te stich ten. Op een persconferentie verklaarde Dewey later: „Het was een zuivere en constructie ve campagne. We hebben in het geheel geen spijt." De pers mensen kregen echter de in druk, dat de nederlaag Dewey zwaar op de maag lag. Hij beschouwde zich de laatste jaren als de man. die door het lot is aangewezen de hoogste trap van de politieke ladder te bereiken. Er is nu onver wacht een einde gekomen aan een droom van tien jaar Dit was reeds Dewey's derde po ging. In 1940 werd. hy by de candi- daatstelling door Wilkie ver slagen en in 1944 bij de presi dentsverkiezing doof* Roose velt. Practisch zijn hem thans alle kansen het tot president te brengen ontnomen. President Truman toonde zich overgelukkig. Hij schudde te Kansag City journalisten jo viaal de hand, sloeg de arm om goede kennissen en toon de zijn brede glimlach. Aan Dewey telegrafeerde hij terug: „Ik dank U oprecht voor Uw gelukwens. Uw prachtige spor tivtieit wordt zeer gewaar deerd". In een verklaring be loofde Truman later zich te zullen wijden aan de zaak van de vrede in de wereld, en van voorspoed en geluk in het bin nenland. Hij beloofde tevens het Amerikaanse volk in de komende vier jaar naar beste kunnen te zullen dienen. MOEDIGE AOTIE Truman heeft zyn succes ongetwijfeld voor een groot deel te danken aan zijn sterk gestegen populariteit. Onver moeibaar en tegen het défai tisme van zyn partijleiders in heeft hy gevochten, de rol ver. vullend van een moedig, nim mer wanhopend stryder, die werd toegejuicht omdat hij zyn verliezersrol zo goed speelde. De president maakte een campagnereis van 40.000 K.M. hield 218 toespraken in tien dagen, nam tiental len ruikers in ontvangst en drukte ontelbare handen. Gun stig voor hem was de vrees onder de arbeiders, dat een Republikeinse regering de winst van de New Deal perio de in gevaar zou brengen. Dat heeft hem de steun van vrijwel alle vakbonden opge leverd. Tal van „onzekere kie zers" zijn verder blijkbaar ge troffen door de oprechtheid en moed van de verkiezingsac tie van de president. Onder de boeren, die meestal Republi keins stemmen, viel een opmer kelijke verschuiving waar te nemen. De president kan nu zijn wetgevingsprogram voorleg gen aan het congres, als maat regelen bevat tegen rasdiscri minatie, ter beteugeling van de prijzen en ter opvoering van het aantal woningen. Truman zou de strijd heel wat gemakkelijker hebben ge wonnen, indien de leider van de linker en rechtervleugel van zijn partij, Thurmond en Wal lace, niet apart candidaat hed_ den gestaan. Het succes van deze tweee „scheurmakers" is echter gering geweest. Thur mond kreeg de meerderheid in enkele Zuidelijke staten en Wallace bezorgde Truman in de staat New York een gerin ge achterstand op de Republi keinen. SLAG VOOR OPINIE ONDERZOEK De overwinning van Tru man heeft een slag toegebracht aan een nieuwe industrie, waarin vele millioenen dollars zijn gestoken: de organisatie van het opinie-onderzoek. De ze onderzoekingen voorspelden n.l. bijna zonder uitzondering Truman's nederlaag. Men stelt thans de vragen: „Welk vertrouwen kan het A- merikaanse volk voortaan heb ben in zodanig opinie-onder zoek?" en „zullen.de kranten die betalen om de uitslagen te mogen publiceren, deze dien ten blijven steunen". Het opinie-onderzoek is van belang voor de handel. Adver tentiefirma's en fabrikanten maken er een ruim gebruik van en betalen daarvoor mil lioenen dollars. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse delega tie te Parijs, zal de Ameri kaanse minister van buiten landse zaken, George Mars hall, in elk geval per 20 Ja nuari aanstaande aftreden, ongeacht de uitslag van de verkiezingen. Er werd nog niets mede gedeeld over de motieven die Marshall tot deze beslissing hebben gebracht. Het State Department be waart het stilzwijgen over de berichten, als zou minister Marshall in het begin van het volgend jaar ontslag nemen. Marshal] heeft te Parijs, zon der de berichten te bevestigen, verklaard, dat hij bij talrijke gelgenheden de wens te ken nen heeft gegeven zich uit de staatsdienst terug te trekken. Aan de geruchten dat Mars hall* voornemens is af te treden wanneer Truman op 20 Januari officieel voor zijn volgende ambtsperiode wordt geïnstal leerd, wordt te Washington veel geloof gehecht. Het is nog mo gelijk dat Truman, die zeer veel prijs op Marshall stelt, hem zal trachten te bewegen nog aan te blijven. Amerikaans superfort neergestort. Een Amerikaans Superfort B 29 is 20 kilometer ten Zuiden van Manchester tegen een 650 meter hoge heuvel opgevlogen. Men vreest, dat de 13 inzittenden, allen Amerikaanse officieren en man schappen, om het leven zijn geko men. Nadat men het wrak uit de lucht had waargenomen, is een reddingsbrigade tegen het invallen van de duisternis er op uit ge trokken. Wisjinsky toont zich zeer vergenoegd In Europe zijn de berichten over de herverkiezing van pre sident Truman over het alge meen met instemming en ook enigszins met opluchting ont vangen. Truman heeft zich on danks zijn foute* sympathie verworven buiten de Ver. Sta ten en men heeft bewondering gekregen voor zyn taaie vast houdendheid en zijn onver woestbaar optimisme tegen alle défaitisme in. Daarbij komt, dat van het aan de macht komen van Dewey, wiens denkbeelden altyd vrij vaag zijn gebleven, een ongunstige terugslag op de internationale verhoudingen werd verwacht. Hier is een korte bloemlezing uit de vele commentaren: Hector McNeil, leider van de Britse delegatie in de V. N.: „Gelukkig heeft de bevolking't in Amerika zowel als in Enge land steeds bij het rechte eind". Wysjinsky, leider der Sowj et- delegatie in de V. N., keek zeer vergenoegd, toen het nieuws hem bereikte. Hij zeide: „Het is verbazingwekkend. De bevol king heeft gekozen. Het is niet aan mij commentaar te leveren op Amerika's binnenlandse aan gelegenheden". Laksjmi Pandit, leider der delegatie van India: „De over winning van Truman maakt een eind aan een periode van onzekerheid in de beraadsla gingen der V. N. Wij verwach ten thans van hem een positie ve bijdrage tot de wereldvrede in een ogenblik van crisis". Het onder Russische controle staande Berlynse radiostation: „De herkiezing van president Truman bewijst de waarheid van Henry Wallace's argumen ten, die door Truman in de ver kiezingsactie misbruikt zijn. Truman werd alleen herkozen, omdat hij beweerde tegen Wall Street te zijn. Voor zijn herkie zing sprak Truman als Wallace, doch wij zijn bang, dat hij thans zal handelen als Dewey". Truman's verrassende over winning bevalt het Engelse pu bliek, zo seinde Reuter uit Lon den. Leiders der regering hoedden zich hun neutraliteit in Ameri kaanse binnenlandse aangele genheden te laten varen, doch in de wandelgangen van het parlement was het duidelijk, dat de socialistische leden ver heugd waren, dat de Republi keinen ongeveer overeenko mend met de Conservatieven in Engeland verslagen waren. Uit Nanking wordt vernomen, dat personen, die achter de centrale Chinese regering staan, „geschokt en smartelijk getrof fen" waren. Men vreesde, dat de militaire en economische hulp voor China beperkt zou blijven. De Franse bladen, zo meldt Reuter, juichten „bijna una niem" de verkiezing van presi dent Truman toe. De heer en mevr. A. Staverman tydens de huldiging in het Concertgebouw te Vlissingen Maandag j.l. „Mij wacht hier een zware taak" BjJ zyn aankomst op Kemajoran heeft dr. Beel aan de persvertegenwoordigers het volgende gezegd: „Het verheugt my, wederom dit mooie land te betreden. Ik ben er mij van bewust, dat my hier een zware taak wacht, doch ik zie de toekomst met vertrouwen tegemoet, omdat ik reken op toegewijde medewerkers en op een harteiyke sa menwerking met de leiders der volken en bevolkingsgroepen In Indonesië. Ik weet dat de moeilijkhe den. die van de aanvang af de vestiging ener nieuwe rechts orde doorkruist, nog niet zyn opgelost, doch ik koester de hoop dat de stappen, die mi nister Stikker than9 namens de Nederlandse regering on derneemt, zullen leiden tot een zeer spoedige oplossing, die naar mijn overtuiging dringend noodzakelijk is. De taak, die mij als hoge vertegenwoordi ger der kroon wacht, is be kend. Zij komt allereerst neer op het treffen van die voor bereidingen, welke tot een zeer spoedige instelling der federa le interim-organen zullen lei den. Daarna zal het bestel, zo als dit in gemeenschappelijk overleg is gedacht voor de overgangsperiode, op de juiste wijze kunnen functioneren. Het ambt van hoge vertegen woordiger der kroon draagt een geheel ander karakter dan dat der landvoogdij, dat heden een einde neemt. Gaarna breng ik hulde aan hem, die als lui tenant-gouverneur-generaal zich in zeer moeilijke jaren met uitzonderlijke bekwaam heid en grote toewijding van zijn taak heeft gekweten en die heden zijn ambt neerlegt", OP HET VLIEGVELD. Dr. Beel werd aan de Con stellation. die op het laatste traject door zes jagers was geëscorteerd, verwelkomd door dr. van Mook, minister Stik ker, de heer Neher, vice-admi- raal Pinke en generaal Spoor. Na de begroeting klonk het Wilhelmus over het vliegveld. De heer Beel inspecteerde de erewacht, waarna de begroe ting volgde door de talrijke autoriteiten. .Vervolgens begaf men zich per auto naar het Konings plein, waar voor het paleis eveneens een erewacht stond opgesteld. Woensdagmiddag te 17.00 uur werd in een besloten ver gadering van de voorlopige federale regering door de lui- tenant-g.g. en de hoge verte genwoordiger der kroon toe spraken gehouden, waarna in deze vergadering de bevoegd heden werden overgedragen. Van Marinelichting 1946. Dinsdagmidag om één uur is in de kazernes en op de sche pen van do Koninkiyke Marine een bekendmaking voorgele zen, inhoudende, dat de dienst plichtigen van de lichting 1946 ingedeeld by de Koninkiyke Marine niet zoals verwacht over enkele weken -met groot verlof zullen gaan. De demobi lisatie van deze lichting is zes maanden uitgesteld.. Naar wij van de zijde van het ministerie van oorlog ver nemen, geldt de verlenging van diensttijd niet voor de dienst plichtigen van de koninklijke landmacht van de lichting 1946. Groetplicht militairen veranderd. Een pas verschenen leger order bevat een gemeenschap pelijke regeling voor de groet plicht van militairen. Als nieuwe bepaling geldt, dat de militaire groet niet be hoeft te worden gebracht aan meerderen, die zich bevinden in sociëteiten, café's, restau rants. hotels en daarmee ge lijk te stellen inrichtingen. De regering heeft geantwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer betreffende het algemeen regerings beleid. Daaraan is het volgende ontleend. Zij ontkent, dat Amerikaanse imperialistische belangen de politiek van Ne derland zouden bepalen. Wat de herziening ran de Grond wet betreft wil de regering zich nog nader benaden over de tyd, wyze en het karakter daarvan. De regering is wat de poli tiek der Sowjet-Unie betreft weinig enthousiast. Wat de samenwerking van de 16 Mar shall-landen in W.-Europa be treft wil zij liever letten op de concrete resultaten dan op de vorming van een superna- tionaie structuur. Zij noemt overigens de Mar shall-hulp „genereus". De regering hoopt cr op, dat binnenkort kan worden In 1949 Betere spoorwegverbinding voor Zeeland. De meest verblydende mededeling op de Woensdag te Mid delburg gehouden Verkeersconferentie kwam ditmaal van de zijde van de Ned. Spoorwegen. Ir. H. Burger, adj. chef van dienst der Ned. Spoorwegen verklaarde n.l., dat in de eerste plaats de rijduur van de stoomtreinen VlissingenRotterdam in de zomerdienstregeling met 20 minuten zal worden verkort en dat bovendien driemaal per dag een dieselelectrische verbinding RotterdamVlissingen v.v. zal worden ingelegd, die de reizigers in minder dan twee uur van Vlissingen naar Rotterdam zal voeren. schoolbesturen in Goes unifor me schooltijden invoeren. Een busdienst Middelburg Mariekerke ten behoeve van marktgangers zal er voorlopig niet komen. DE VEERDIENSTEN. Ook over de veerdiensten werd betrekkelijk weinig nieuws verteld. Over de fuik in Breskens en de daardoor ont stane vertraging werd zelfs door geen der aanwezigen met een woord gerept! Over het vrije vervoer op de Westerschelde is nog geen nieuws, een latere verbinding KruiningenPerk- polder moet wachten tot er vol doende materiaal is en zou bo vendien aanzienlijke personeels uitbreiding vorderen. Door" het stee*ds breder worden der wa gens worden de toegangen tot dit veer te smal en er zal eni ge verbetering in worden ge bracht. Onderzocht zal worden of toeristengezelschappen tussen Katseveer en Zierikzee voor ge- Verkeersconferentie te Middelburg. De eerste trein komt dan uit Utrecht, de laatste gaat nog naar deze plaats. De treinen zullen te Vlissingen aankomen om 9.37, 16.39 en 21.00 uur, van Vlissingen vertrekken om 9.46, 16.47 en 21.09 uur. Nagegaan zal nog worden, of het mogelijk is ook Zeeuwsch Vlaanderen van deze snelle ver binding met het Westen te la ten profiteren door de boot- dienst KruiningenPerkpolder aan te laten sluiten. DE BUSSEN, Over de autobusdiensten werd ditmaal weinig gesproken. Ver meld zij hier, dat nader onder ogen zal worden gezien of voor de gemeenten in de zak van Z. Beveland een speciale dienst regeling voor de scholen moge lijk is. In de eerste plaats zal daar toe echter nodig zijn, dat de zelschapsbiljetten in aanmer king kunnen komen, dagretours en verlaagde tarieven blijven op dit traject nog vrome wen sen, evenals op de andere tra jecten trouwens. De verbetering van de stei ger.-. bij de veerdienst Kortgene Wolfaartsdijk zal nog dit jaar worden aanbesteed, uniform ta rieven op dit veer op basis landbouwproducten vormen een onderwerp van bespreking. Zie daar ales wat er aan nieuws over de veerdienst te vertellen valt. DE WEGEN. Wal de wegen betreft: Ged. Staten houden zich aan het ur gentieprogram en de drukste weg van Zeeland Middelburg— Vlissingen gaat natuurlijk voor. Verbetert men die en dat zal in 1949 geschieden dan is het provinciale potje leeg. Grote werken kunnen dan niet meer worden uitgevoerd. Toch staan echter enige verbeterin gen op het programma en wel met name voor de weg Philip pineIsabellasluis, de weg BiervlietBreskens is aanbe steed en de plannen voor de verbetering van dc doorrit door Goes, overigens een rijksaan- gelgenheid, worden steeds scho ner, maar er is geen geld. Wegens gebrek aan middelen moeten ook de rijwielpaden GoesBergen op Zoom wach ten. Een verlichting van het kruispunt bij het veer Kruinin gen—Perkpolder ligt ondanks de herhaalde aanrijdingen hier nog niet in het voornemen. DIVERSEN. Over de bruggen was geen nieuws, behalve dan dat er in geen. jaren een brug naar Noord Beveland zal komen. Het Drie- eilandenplan heeft evenmin voorlopig een kans en het Zon dagsrijverbod zal ook in Zee land nog wel een last blijven. Ziedaar de voornaamste feiten van deze Verkeersconferentie. overgegaan rectie van Duitsland. tot enige cor- de grens met Wat de Benelux-Unie be treft blijft de regering over tuigd van het wederzijds nut. Zij deelt niet de twijfel aan de komende verwezelijking van de economische Unie met Bel gië. Herinnerd wordt tenslotte aan de Euiropese commissie, die thans de Europese federa listische beweging bestudeert en waarin 3 Nederlanders zit ting hebben. INDISCHE MISèRE Bij het beleid inzake de Overzeese Gebiedsdelen stond de zorgwekkende toestand in Indonesië op de voorgrond. Gebleken is, dat de Republi keinse regering geen controle heeft over haar geldmiddelen en dat gelden werden gebruikt voor bewapening van illegale Üroepen. De militaire situatie op Ja va verslechtert dagelijks en die op Sumatra en in Zuid- j Celebes en Zuid Borneo lang zaam kan. Het aantal incidenten op Nederlands gebied overschrijdt thans de 200 per week en het aantal moorden op Indonesi sche bestuursambtenaren over schrijdt de 25 per week. Deze is het 50 jaar ge leden, dat Frankrijk zich aan een Engels ultimatum onderwierp door de Franse vlag te Faschoda neer te ha len; is het vier jaar geleden dat geheel Griekenland van de Duitsers was bevrijd. Hoe Nederland spaart. De door de Nederlandse Spaar- bankbond gepubliceerde cijfers wijzen uit dat in de maand Sep tember bij de algemene spaarban ken werd ingelegd f 26.135.571 en terugbetaald f 26.927.394, het spaar- bedrag nam dus af met f 791.823. Bij de bankspaarbanken waren inleg en terubeialingen in Septem ber resp. f 2.515.746 en f 2.D02.504 en in de eerste negen maanden f 26.515.038 en f 23.112.677. Over de geheele periode overtreft hier cie inleg dus de terugbetaling met f 3.402.361. toestand is hoezeer niet lang meer te dulden nog gunstiger dan op Republikeins gebied. ECONOMISCHE POLITIEK De regering verzekert op nieuw, dat. het- in haar bedoe ling ligt de subsidiepolitiek nog verder in te krimpen en zo mogelijk alle subsidies op levensmiddelen enz af te schaffen. Getracht zal worden in 1949 oplossing voor de kwestie der huishuren te vinden in verband met de moeiiykhe- den der eigenaren. Er is een zekere ontspan ning op de arbeidersmarkt. De vraag naar mannelijke arbeids krachten stygt niet langer. Ten aanzien van de sociali satie der particuliere steenko lenmijnen heeft de regering haw standpunt nog niet be paald. Wat de middenstand betreft wordt medegedeeld, dat een herziening van de fiscale V/winstvaststelling bij het mi nisterie van financiën in voor bereiding is. Met de georganiseerde land bouw wordt overleg gepleegd over de vraag of een vesti gingswet voor boeren en tuin ders de oplossing van het pro bleem der kleine bedrijven kan brengen. Het verzekeren van een re delijke bestaanszekerheid aan boeren en tuinders is een on derwerp van zorg der regering, CULTURELE KWESTIE Over de vernieuwing van 't onderwijs merkt de regering op dat zy bereid is eventuele beletselen weg te nemen in dien andere belangen daardoor niet onevenredig geschaad worden. Een wetsontwerp tuchtrecht voor journalisten, is in verge vorderd stadium van voorbe reiding. Over de zaak Schrele- der merkt de regering op, dat deze man vermoedelijk zal te rechtstaan voor het bijzonder gerechtshof te Leeuwarden. Het directoraat voor de bijzondere rechtspleging ver dwijnt per 1 Jan. a.s., de bij zondere gerechtshoven komen daarna aan de beurt en het laatst de Raad van Cassatie. Woensdagmorgen is door de afdeling Amsterdam van de Volks partij voor Vrijheid en Democratie bij het standbeeld van prof. J. R. Thorbecke een krans gelegd. ZUIDE-WKSTELIJKE WIND. Geldig tot Donderdagavond. Toenemende bewolking met ty- delijk enige regen. Krachtige, aan de kust tijdelijk harde Zuid-Wes telijke wind. Weinig verandering van temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1