Als kwajongens, die gangster spelen De zeemeermin-mode verdringt de „New-Look" NIEUWE BOEKEN Figaro in het RAL-gebouw Het blijft gelukkig bij uitdagingen Grote kapperstentoonstelling te Amsterdam Zeeuwse studenten in Wageningen. TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 3 NOVEMBER 1948 IN DE HEKSENKETEL VAN BERLIJN (II) MAAR DE RUSSEN ZIJN IN HET VOORDEEL Van een speciale verslaggever. De gehele blokkade werd eigenlijk veroorzaakt doo» het feit, dat de Westerse geallieerden het niet eens konden worden met de Russen over de sanering van het Duitse geld. Zonder in te gaan op de details van deze zo buiten- gemeen netelige kwestie mogen wij toch zeggen, dat vele, zo niet alle, moeilijkheden van het hedendaagse leven in Berlijn voortspruiten uit 't feit, dat de twee soorten geld een chaos in het leven hebben geroepen, die onvergelijke lijk is. Terwijl de geldsanering in West-Dujtsland een nieuw en hoopvol begin van de wederopbouw betekende, veroor zaakte zij in Berlijn eerder een verslechtering van de alge mene toestand. Berlijn kent nu de West- Mark en de Oost-Mark. De West-Mark is dezelfde als de Deutsche Mark, in de volks mond veelal afgekort tot D- Mark. Terwijl de West-Mark in de Russische sector van Berlijn verboden is, hebben de Westerse geallieerden be sloten, dat de Oost-Mark in hun sectoren geldig betaal middel zal zijn voor levens middelen, huur. gas, electrici- teit en nag enige andere dingen. In ae Westelijke sec toren worden de lonen half in West- en half in Oostgeld uitbetaald. Iedereen be schouwt de West-Mark als meer solide, wat wel het al lerduidelijkst blijkt uit het feit, dat de koers tussen West- en Oostgeld gemiddeld een tot drie is. De Berhjner doet zijn uiterste best zoveel mogelijk voor Oost-Marken in te kopen en zoveel mogelijk tegeltjes, die in overvloed uit de verwoeste huizen te ver krijgen zijn. Winkels van huishoudelijke artikelen zijn er ook in overvloed, maar wat zij aan te bieden hebben is van zeer slechte, kwaliteit. Het zijn veelal nutteloze voorwer pen van vertind metaal of van blik. Zij hebben een zeer korte levensduur, maar staan natuurlijk zeer hoog geprijsd enin West-Marken. En waren de antiquiteiten winkels niet een typisch phenomeen in bezet- zowel als in na-oorlogs Nederland? Ook in Berlijn zijn zij als paddestoelen uit de grond gerezen. De prijzen zijn waanzinnig hoog enD- Mark. De West-Mark is, wij zei den het reeds, in de Russische sector verboden. De Russen schijnen van het standpunt uit te gaan. dat de West-Mark niet bestaat en dat wie West- flwpw. .-li LI.' L ucoiaa. cu uat, vvic ticofc- tegen West-Marken te verko-Jgeld bezit, dit uit de Weste pen. Hü weet. dat hij voor zijn West-Mark in .de Britse en Amerikaanse zones vele dingen, die in Berlijn niet te krijgen zijn, kopen kan. Voor zijn Oostgeld is noch in Ber lijn noch in de Russische zone iets van waarde te verkrijgen. Niettegenstaande zijn sym pathie voor de West-Mark heeft de Berlijner echter geen vertrouwen in de toestand in het algemeen. Hij weet niet wat het worden zal. Welis waar gelooft hij niet, dat de Westerse geallieerden Berlijn zullen verlaten, maar hij vreest toch, dat een eventuele overeenkomst tussen de ge- allieerden tot gevolg zal Jjeb- b.en, dat slechts één geldsoort, en dan natuurlijk de Oost- Mark, in Berlijn zal over blijven. Een gevolg hiervan is, dat de winkelprijzen in het ge heel niet gedaald zün. In te genstelling met die in de Wes telijke zones bieden de win kels in de Oostelijke zóne nog dezelfde betrekkelijk waarde loze zaken aan, terwijl de levensmiddelen veelal op de zwarte markt verdwijnen. ALS IN '45 BIJ ONS Het is opmerkelijk hoeveel overeenkomst er bestaat tus sen de huidige Berlijnse win kels en de winkels van pas- bevrijd Nederland. Er is, om een onverklaarbare reden, een overvloed van lampekap- pen en schemerlampen in alle vormen en afmetingen. Gloei lampen en fittingen zijn ech ter niet te krijgen. Een ander alom verkrijgbaar artikel is het tegeltafeltje, wederom in alle soorten. Zij hebben de populaire naam van „puin- tafeltjes", omdat zij uit wei nig meer bestaan dan een smeedijzeren voet en wat lijke zones binnengesmokkeld moet hebben. Ook nu nog zijn er op straat controles, gehou den door Oostelijke politie onder leiding van Russen. Wordt Westgeld aangetroffen dan wordt de „smokkelaar" gearresteerd en het geld ver beurd verklaard. Tot op he den zijn er echter nog geen zware straffen uitgedeeld en over het algemeen wordt de „misdadiger" weer spoedig op vrije voeten gesteld. DE RUSSEN BE BAAS. Iets wat niet algemeen be kend schijnt te zijn is het feit, dat alle publieke vervoers diensten zoals de trams, de S- Bahn ('n bovengrondse trein) en de U-Bahn (de ondergrond se trein) onder beheer van de sectoren. Een gevolg hiervan is, dat men in Oostgeld be talen moet, wat de Berlijner zeer aangenaam is. Vervelen der wordt het wanneer de Russen, zoals herhaalde ma len is voorgekomen, per trein de Engelse of Amerikaanse sector ingaan, op een wille keurig station uitstappen en daar controle gaan houden. Het station is Russisch grond gebied al ligt het midden in een der Westerse sectoren. Wie West-geld in zijn bezit heeft (en dat is natuurlijk het geval met practisch iedereen) wordt gearresteerd en naar de Rus sische sector overgebracht. De Westerse geallieerden staan hier vrijwel machteloos tegen over, Zo kwam het enige we ken geleden voor, dat een stel heethoofdige Duitse commu nisten, vergezeld van Ooste lijke politie op stations in de Westelijke sectoren de kran tenkiosken „zuiverden" van verboden Westerse lectuur. Alle Westerse kranten zijn namelijk in de Russische sec tor (en zóne) verboden. Maar de Berlijner gaat zo rustig mogelijk door. De kranten kiosken vindt men nu vóór de stations op straat en wat re' :en betreft, wel, wie er in vliegt heeft „pech gehabt" ALS KWAJONGENS. In het algemeen wordt de grens tussen de Russische en de Westerse sectoren streng gehandhaafd. Zij heeft iets gekregen van een landsgrens, die twee geheel verschillende gebieden scheidt. Verwonder lijk is dit niet. Twee soorten geld, twee soorten politie, twee soorten couranten, twee soorten rantsoenering, twee soorten stadsbestuur, twee soorten beschermers. Het ligt voor de hand, dat men in het huidige Berlijn niet meer „neutraal" kan zijn. Men is vóór de Westerse geallieerden en dus tegen de Russen, of vóór de Russen en dus tegen de Westerse geallieerden. Dit heeft, tot gevolg, dat wie van de één ongelijk krijgt, hetzij een politicus of een misdadi ger, bij de andere partij be scherming zoekt en_ook meest al krijgt. Dit heeft natuurlijk de nodige relletjes en „men senroof" tengevolge. Wanneer een door de Russen bescherm de zich te dicht bij de sector grens waagt, wordt hij door de Westelijke politie gekid- napped en omgekeerd. Wan neer een Oostelijke politie de kans krijgt een Westelijke politieagent te arresteren zal hü het niet laten. Een door alle vier mogend heden veroordeelde politicus was in hechtenis bij de Rus sen. De blokkade kwam.' De Westerse geallieerden ontdek- Nederlandse confectie-industrie lanceert nieuwe modellen. Franse soldaten rukken St. Eticnne binnen op de stakers te verweren. om ae mijnen sen werden nog véél waak zamer. Op zekere dag wordt de man door twee Oostelijke politie-agenten gelucht. In de buurt van de sectorgrens gaat hij er vandoor, de „grens" over en de Amerikaanse sec tor in, gevolgd door zijn Oos telijke bewaking. Enige stra ten duurt de achtervolging. Dan werpt de man zich op de grond, begint luidkeels om hulp te schreeuwen, vertelt de toestromende menigte, dat hij door de Russen wordt vast gehouden en wordt door de omstanders prompt bevrijd, terwijl de twee Oostelijke po litie-agenten worden gearres- teerd. Dit gebeurt zo over en weer. Het doet ons soms denken aan Chicago en aan gangsters. Of, erger riog, aan een stel geen van beide zijden begin nen wil. Hij heeft gelijk. Het kwajongens, die elkaar dwars zitten. De Berlijner voelt, dat blijft bij uitdagingen. „Wij gaan blindvliegen in de luchtcorridor," kondigen de Russen aan. „Da's óók toe vallig," antwoorden de Ame rikanen, „wij óók. Met gewa pende jagers." Er gebeurt na tuurlijk niets. Herhaaldelijk verschijnen in de corridor Rus sische vliegtuigen, die de En gelse of Amerikaanse toestel len tot op enkele meters na deren. Maar ze doen niets. De piloot grinnikt eens en wacht af of de Amerikaan misschien wat doen zal. Maar er ge beurt niets. Tenminste tot nu toe is er niets gebeurd. Protesten, steeds heviger, steeds onbeleefder, vliegen heen en weer zonder ook maar het minste resultaat. ,,'t Is niettes, 't is welles,". Zo gaan we maar dooi-. En wal op spel staat zijn een derde wereldoorlog en millioenen mensenlevens. Russen,staan, in geheel Ber- ten, dat de man toch eigenlijk lijn, ook in de Westelijke I niet zo kwaad was. De Rus- De korte Golf, door A. van HoogstratenSchoch. Uitg. J. H. Kok, N.V., Kampen. De populaire Christelijke schrijfster mevr. van HoogstratenSchoch heeft in De korte Golf een reeks korte schet sen verzameld, die door haar trouwe lezeressen ongetwijfeld r met vreugde zullen worden begroet. Ht is boeiende Christelij ke lectuur, die zeker belangstel ling zal ontmoeten. Prijs geb. f 4.50. Bij de uitg. W. van Hoeve te Den Haag verscheen een zeer fraai uitgevoerde Insulinde-kalen- der. Twaalf foto's van land en #volk van Indië maken haar tot een sieraad voor de huiskamer (Prijs f 2.95). Bij dezelfde uitgeefster ver scheen een Niwin-kalender, be stemd voor de schrijftafel: twaalf ansichtkaarten, eveneens met fo- - t Belangstelling uit geheel Europa (Van. onze reizende redacteur) In Gramsbergen viert de heer J. H. van der Haar zjjn 82ste verjaardag en herdenkt tevens liet feit. dat hij 60 jaar lang een zeer uitzonderlijke functie heeft beoefend. Al die jaren heeft hy"namelijk dienst ge daan als windvoorzlener of or geltrapper in de Nederlandse Hervormde Kerk. De jubilaris met zyn vrouw voor hun woning. Tentoonstellingen organise ren is een hobby van my, al dus vertelde de heer K. R van Staal, toeft wij hem opzochten in 't kleine kantoortje in het R.A.I.-geboyw te Amsterdam, waar de loop der jaren al zoveel organisatoren heb ben gezeten achter dat eenvou dige schrijfbureau met de voortdurend rinkelende tele foon erop. Nu zit hij er dan en hy organiseert Europa's grootste kapperstentoonstel ling, die Figaro is genoemd, zodat niemand in twijfel be hoeft te verkeren over de be doeling; zy dient de schoonheid zoniet de ijdelheid van de Ne derlandse vrouw. Zij doet.dat met smaak en vakmanschap, met oude beproefde recepten en met nieuwe snufjes, zo uit Parijs aangekomen! In 1928 ben ik begonnen, al dus dhr. van Staal. Toen werd het een mislukking, maar ik heb er veel van geleerd. Se dertdien is elke tentoonstelling De Tuchtrechter in September. In September 1948 deden de tuchtrechters voor de voedsel voorziening in totaal 2912 uit spraken, waarbij voor 223.159 aan boeten werd opgelegd. In 1528 gevallen betaalden over treders schikkingen, waarmede een bedrag van 64.813 was gemoeid. Bovendien legden de tucht rechtera in 25 gevallen waar borgsommen op tot een totaal bedrag van 4075. Voorts werd in 28 gevallen (waarvan 17 voorwaardelijk) sluiting van het bedrijf bevo len. In IJ gevallen (waarvan 5 voorwaardelijk) werd de ver gunning ingetrokken, terwijl 20 personen (van wie 12 voor waardelijk) werden uitgesloten van een toewijzing. van mij geslaagd. Ook deze, de zevende, mag een succes genoemd worden. Financieel in deze gedekt, hetgeen de laatste tijd niet van alle ten toonstellingen in het R.A.I.- gebouw gezegd kan worden. zeggen! Het is overigens niet de bc- doeling er winst mee te ma ken; een derde komt ter be schikking van de kappersorga nisaties ten behoeve van de vakscholen; voorts gaat er een deel terug naar de standhou ders en de rest reserveert de tentoonstelling voor een nader te bepalen cultureel doel. is daar een eind aan gemaakt. Het ging toen goed tot de oorlog, daarna dreigde het weer mis te lopen, maar nu is er weer een goede organi satie; elk najaar een nationale tentoonstelling in het Zuiden, het Oosten en het Noorden. Volgend voorjaar komen wij naar Eindhoven. De kapcon- coursen gaan gewoon door zon der tentoonstellingen. Niemand wordt tegen zijn zin op kosten gejaagd. Dank rij algehele menerking hebben wij nu de grootste Figaro-tentoonstelling van Europa en dat wil wat BEZOEK Wij wierpen een blik in de zaal, zagen er maar weinig mensen en maakten daar een opmerking over. Er komen per dag gemiddeld een 3000 bezoe kers, aldus de organisator. Dat is misschien niet zo erg veel, maar men vérgete niet, dat 't in de eerste plaats om de vak mensen gaat; kappers, par fumeriewinkeliers, schoonheids specialisten. Het gaat er niet om, massa's aan te trekken.'t publiek kan hier trouwens niets kopen, wei kunnen vak mensen orders opgeven en dat gebeurt dan ook op bevredi gende wijze. Op enkele uitzon deringen "na zijn de standhou ders, dat zyn fabrikanten, im porteurs en grossiers, tevreden met het aantal bestellingen; de tweede dag was het heel w d. Van het publiek richt de toelangstelling zich in de eerste plaats op de demonstratie en de kapconcoursen, de dames staan bij wijze van spreken in de rij om als model te dienen voor de meest gedurfde haar verfdemonstraties. En dan zijn er de mode-shows, die de aan dacht trekken. VROEGER CHAOS roeger, zo vertelde de heer van Staal ons, heerste er op dit gebied een ware chaos. Op tientallen plaatsen werden kapconcoursen georganiseerd en de fabrikanten, importeurs en grossiers waren gedwongen daar telkens een tentoonstel ling by in te richten. In 1932 Diës Natalis-viering in Middelburg. Het corpsgezelschap van Wa- geningse Studenten „Luctor et Emergo" zal. zoals gemeld, op Za terdagmiddag a.s. een geschenk aan het Provinciaal Bestuur van Zeeland overhandigen, ter gele genheid van de viering van het achtste lustrum door dit gezel schap.. Het betreft hier de symbo lische overdracht te Middelburg van twee gebrandschilderde ra men. Wij vernemen thans nader, dat deze ramen, over het ontwerp waarvan nog besprekingen met de ontwerper worden gevoerd, in de toekomstige feestzaal van de Provincie, het voormalige refter van dc Abdij, geplaatst zullen worden. „Luctor et Emergo" is het gezel schap van de Zeeuwen, die in Wa geningen studeren en lid zijn van het Wageningsch Studentencorps. Zij verenigden zich binnen het verband van het Corps. Waar ech ter één der grote waarden van het studentenleven besloten ligt in het treden buiten de eigen kring, spreekt het vanzelf, dat het geens zins de bedoeling van het gezel schap is de in Zeeland geboren en getogen studenten in Wagenin- I gen weer in één verband van Zeeu- wen op te sluiten. Om deze reden eist het gezelschap dan ook slechts een klein gedeelte Van de tijd van zijn leden op. Een enkele maal. in het bijzon der de eerste Zaterdag in Novem ber, de Diës Natalis van het ge zelschap. komt men tezamen, waarbij ook steeds reünisten aan wezig zijn. Hierdoor wil men to nen. dat men zich niet alleen ver bonden voelt aan het Corps, maar ook aan Zeeland, of. zoals het jaarverslag van ..Luctor et Emer- go" in de laatste Almanak van het Wageningsch Studentencorps" het uitdrukt: „Het is goed om zich weer Zeeuw te voelen". De laatste ronde, door Jef Ersebeek. Dit is één van de vele boeken, die na de oorlog verschenen zijn, waarin de schrijver de bezettings jaren en het Duitse schrikbewind beschrijft. Hij verhaalt op boeien de wijze de lotgevallen van een groep jonge illegale werkers en is er wel in geslaagd ons hierin te doen geloven. Aan het verstoppen van geal lieerde piloten, droppings ..ergens' op de heide en overvallen wordt veel aandacht besteed. Dit aanne melijk interessant .verhaal is ver schenen bij De Sleutel te Haarlem (f 4.25) en is voor de jeugd de moeite waard om gelezen te wor den. De kunst van het „snoeken" door J. P. Schreïner. Kennis, materiaalkeus, geluk en... last but not least geduld. Dit zijn de belangrijkste dingen waarover een snoekvisser moet beschikken, wil hij enig resultaat boeken. Dit boekje tracht de hengellief- hebbers wegwijs te maken in het „snoeken" en geeft een omschrij ving van het geselecteerde, veel zijdige materiaal en de aastoepas- sing. Voor de beginners, maar ook voor de vakmensen is het leer zaam en tevens onderhoudend. (Uitgave: Bronswijk. Oostburg). „De Wandelaar", Groot Nederlands Maandschrift v. d. Levende Natuur. Uitgave A. G. Schoonderbeek, Laren. Onder de vele tijdschriften, die regelmatig op de redactietafel ver schijnen, neemt „De Wandelaar" een zeer bijzondere plaats in. Het is namelijk een blad dat door de redactie met bijzondere interesse gelezen en met nog meer belang stelling bekeken wordt. De samen stellers van „De Wandelaar" gaan n.l. van het standpunt uit: „Het oog wil ook wat". Zij maken van hun blad een brokje kunst: Een typografisch bijzonder goede uit voering, artistiek verantwoorde foto's, die bovendien zorgvuldig zijn afgedrukt, voor natuurvrien den lezenswaardige artikelen, kort om „De Wandelaar" is een staaltje van „teamwork" van redacteuren, fotografen en typografen. 9000 genodigden. (Van onze reizende redacteur) Het kom ende seizoen zal ons de „zeemeerminnemode' brengen, aldus verzekerde ons een expert van de Amsterdam Fashion Week, die van 13 tot 20 November in de hoofdstad des lands gehouden wordt. De ze mode schrijft voor: van bo ven strak, vijd om de heupen, nauw om de knie. Dit zal de toonaangevende lijn zijn voor het komende seizoen. Van de nog maar zo jonge „New Look" zal dan niet veel meer over zijn. Fashion Week is een nieu we benaming voor de reeds tra ditioneel geworden mode tentoonstelling, die de Neder landse Damesconfectie-indus- trie twee maal 's jaars organi seert ten behoeve van haar buitenlandse afnemers. Na 1933 zijn er verscheidene modecon- fectie-ateliers van Berlijn naar Amsterdam overgeplaatst met het geyolg, dat daar een cen trum is ontstaan, dat het peil van de in Nederland vervaar digde damesconfectie zo sterk heeft opgevoerd, dat er 'n sterk toenemende uitvoer is ont staan. Voor dit jaar wordt een omzet van 25 millioen gulden verwacht. DE IMPORT Reeds bestaat de gewoonte, dat de belangrijkste afnemers gedurende zulk een Fashion Week hun vertegenwoordigers naar Amsterdam zenden om er bestellingen te doen. Behalve naar de naburige landen wordt sedert kort ook geëxporteerd naar Canada en Zuid-Afrika. Zelfs kwamen er aanvragen binnen van de Goudkust. En een firma te Calcutta seinde, dat zy haar inkoper, die op weg was naar Lourengo Mar ques in Portugees Oost Afrika, opdracht had gegeven, op zijn tnuisreis ..even" Amster dam aan te doen. De gezame- lflke exporteurs in Nederland er zijn er ook buiten de hoofstad hebben 9000 per soonlijke brieven aan bui tenlandse relaties in vijf talen verzonden. DE NIEUWE MODELLEN Aanvankelijk werden de nieu we modellen in de Amsterdam se etalages ten toon gesteld, maar daar is men van afge stapt, omdat het Nederlandse publiek zich ergerde aan het feit, dat er zoveel moois wèl gemaakt werd, maar niet te koop was voor' de Nederlandse vrouwen. Nu zijn er dan alleen besloten exposities op de ate liers, die verspreid liggen over de gehele stad, maar in hoofd zaak gevestigd zijn in de oude patriciërshuizen aan de gordel grachten. Dat zijn geen grote fabrieken, maar juist het feit, dat enige honderden kleine ateliers, elk met eigen ontwer- sters, afzonderlijk werken, waarborgt een grote variatie in de keus, hetgeen voor de afnemers een aantrekkelijk heid vormt. Dit jaar zal er voor het eerst ook een centrale tentoonstelling zijn in de lichthal van Hirsch op het Leidseplein, waar elke iirma niet meer dan twee mo dellen zal vertonen. Dit is be doeld als een „adresboek-in beeld". (Nadruk verboden) Bij Muldrow. in de staat Ok lahoma, is een militair vliegtuig neergestort. De twaalf inzittenden kwamen om het leven. Geüniformeerde meisjes nemen deel aan de oefeningen van het Republikeinse leger. Deze op name toont een vrouwelijke soldaat, die geïnstrueerd wordt in de bediening van een mortier. Monument dr. Wagenaar onthuld. Ter nagedachtenis van de componist dr. Johan Wagenaar, die in 1941 op 79-jarige leef tijd in Den Haag overleed, is Maandag in de Domstad een portret buste op granieten zuil uitgevoerd door prof. dr. A. W. M. Odé uit Delft onthuld op de plaats waar hij als kind speelde, recht tegen over zijn geboortehuis, in een plantsoen aan het eind van de Nieuwe Gracht. Cissy van Marxveld overleden. Op byna 59-jarige leeftyd overleed te Amsterdam de schrijfster Cissy Beekde Haan, die onder het pseudo niem Cissy van Marxveld gro te bekendheid heeft verworven als schrijfster van meisjesboe ken. Ten bate van het Koningin Julianafonds zullen van 8 tot en met 27 November a.s. de gouden koets en enige andere hofrijtuigen, die men tijdens de inh.uldigi»n,s- feesten heeft kunnen zien, worden tentoongesteld in de Koninklije stallen te Den Haag. j Ouden van Dagen vragen toeslag. De Algemene Bond van Ou- den van Dagen heeft zich ge- I wend tot de minister van So ciale Zaken en de Stichting: van de Arbeid met het verzoek in verband met de voorgno men verhoging der prijzen Van enige artikelen, een toeslag te verlenen op uitkeringen inge volge de noodwet-oudersdoms- voorziening. De Schrik van Goeree krijgt 20 jaar. Tot twintig jaar gevangenis straf met aftrek heeft de Rot terdamse Kamer van het Haags Bijzonder Gerechtshof veroordeeld de 39-jarige W. Oskam uit Middelharnis. die in 1943/'44 als hoofdwacht meester der marechaussee de bevolking van het eiland Goe- ree-Overflakkee op ergerlijke wyze terroriseerde. Doodstraf voor T.N.I.-luitenant. Dezer dagen stonden voor de Bijzondere Rechtbank te Soempioeh een t.n.i. luitenant en diens helper terecht. Bij het vooronderzoek wer den op aanwijzing van de eer ste verdachte drie graven van door hem vermoorde personen gevonden. Een militaire arts constateerde bij sectie, dat twee van hen door het hoofd geschoten waren, terwy'l de derde met een klewang was afgemaakt. Het laatste slacht offer lag nog gebonden in zijn graf. De officier van Justitie, eis te tegen de luitenant de dood. straf. Hij werd conform de eis veroordeld. 140 kastelen en landhuizen ln de Sowjet-zóne van Duitsland, tij dens de landhervorming gecon fisqueerd, zijn ter beschikking ge steld van de openbare gezond heidsdiensten om tot ziekenhuizen en sanatoria omgebouwd te wor den. vier iregatten, die Nieuw Zeeland van Engeland heeft "gekocht, verlat»,, lui Britse bi tton Malta. De andere schepen zijn Engels.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5