Voorstel over Duitsland van Washington op komst NIEUWS UIT ZEELAND Minimumgarantieprijzen voor aardappelen nodig De Franse stakingen 67 jubilarissen bij de N.V. Kon. Mij. De Schelde Uitbreiding Walcherse drinkwatervoorziening Nieuws in een Noiedop Walcheren Gelijktijdige terugtrekking der bezettingstroepen Russische afwijzing verwacht. A.F.P. maakt melding van geruchten te Washington, vol gens welke men in de omge ving van president Truman en minister Marshall do mogelijk heid overweegt de Sowjet TInle voor te zijn met een eventueel voorstel tot gelijktijdige te rugtrekking van alle bezet tingstroepen uit Duitsland. De Ver. Staten zouden zelf aan de Sowjet-Russische auto riteiten terugtrekking voor stellen. Zij zouden deze moti veren door het feit, dat het Oosten en het Westen niet met elkaar tot overeenstemming zyn kunnen komen nopens de inhoud van het vredesverdrag met Duitsland, zodat het In deze omstandigheden beter is de Duitsers zichzelf te laten regeren. Als tegenprestatie zouden de Ver. Staten de Sow- J"et-Unie onder meer verzoeken taar politiek betreffende de herstelbepalingen te wijzigen, af te zien van de deelneming aan de contröle op het Ruhr- gebied en toe te stemmen in „waarlHk vrije" verkiezingen. In bevoegde kringen te Washington meent men dat soortgelijke voorstellen door de Sowjet-Russische regering ver worpen zullen worden, doch. zo zegt men, de Sow jets zou- i den zodoende een belangrijke propagandatroef verliezen. In sommige gopdingelichte kringen is men tan oordeel, dat de mogelijkheid van een dergelijke Amerikaanse hou ding grotendeels van de Ber- lijnse kwestie afhangt. Men verklaart dat de levensmidde lenvoorziening van de voorma lige Duitse hoofdstad door mid del van de luchtbrug ,,een doel treffende en duurzame krijgs list" is. Dit systeem kon echter niet gehandhaafd blijven. Ander zijds zou de ontruiming van Berlijn de Sowjet-Russische au toriteiten er waarschijnlijk toe brengen represaillemaatrege len ten opzichte van de „Duit se collaborateurs der Amerika nen" toe te passen. Bij de hui dige stand van zaken en aan genomen dat de bevooradlng van Berlijn door middel van de luchtbrug nog gedurende ver scheidene maanden kan worden voortgezet, zal het besluit blij ven „tot het einde toe vol houden". Kinderbijslag Oorlogsslachtoffers. Op vragen van het Tweede Kamerlid Apclriessen betref fende in mindering brengen van de kinderbijslag op de uitkering aan weduwen-oor logsslachtoffers, hebben de ministers van Sociale Zaken en van Binnenlandse Zaken geantwoord: Dat het juist is, aat de dienst voor maatschap pelijke zorg op de bedragen, welke deze krachtens ettelijke regeling aan weduwen-oorlogs slachtoffers uitkeert, de kin derbijslag in mindering brengt, welke sinds 1 October aan daarvoor )n aanmerking ko mende weduwen wordt uitbe taald. De weduwe-oorlogsslacht offers, die voor hulpverlening op grond van vermelde rege ling in aanmerking komt, ont vangt voor elk inwonend ge zinslid 1,25 per dag. V Holland 760.500 minuten over Amerikaanse radic Zaterdag vertrokken de heer Emor, Ellis, chef radio sectie bij het Nederlands Infor matie Bureau te New York èn z|Jn vrouw per „Noordam" naar Bata via. Het echtpaar stolde een serie van 39 radio programma's samen. In elk programma wordt gedurende 15 minuten een reportage van een typisch Nederlands on derwerp gegeven. Een week na de aan kondiging van de thans gereed gekomen serie „Holland, today-... and tomorrow" kwamen er reeds 190 aanvragen van Amerikaanse radio stations binnen. Men meent, dat het totaal aantal aanvragen tot 500 zal oplopen. Getracht zal worden om, behalve de 200 reeds vervaardigde se ries van 39 voor de uitzending „Holland Calling" nog een extra 300 series te doen aan maken, waardoor in 't seizoen 19481949 ge durende 500 maai 39 of wel 19.500 maal een kwartier een typisch Nederlands programma over Amerikaanse ra dio-stations zou wor den uitgezonden. Ministeriële maatregelen onvoldoend.' Oordeel Stichting voor de Via dollars naar diamanten. Enkele dagen geleden pro beerden twee in Nederland wo nende buitenlanders twee twin tig dollarbiljetten in Amster dam van de hand te doen. De politie greep echter in en ar resteerde het tweetal. Men ont dekte toen, dat de twintigdol- larbiljetten vervalst waren. De twee buitenlanders ver klaarden de bankbiljetten in Antwerpen gekocht te hebben. Dank zij de samenwerking tussen de Nederlandse en Belgische politie konden daar op in Antwerpen twee uit Po len afkomstige Joden, B. en J. die de dollars verkocht had den, gearresteerd worden. Z|j bleken juist wegens een hoog lopende ruzie hun compagnon schap verbroken te heDben. Tijdens het verhoor vlogen de beschulidgingen over en weer en op deze wijze kwam de politie er ook achter, dat B. en J. diamanten naar de Ver. Staten smokkelden. Zij leverden diamanten op bestelling Het onderzoek is thans geheel in handen van de Belgische politie. Een dure tramrit. Een passagier van de Haag se tram kwam Maandag tot de onaangename ontdekking, dat z|jn portefeuille, inhouden- •de 3000, alsmede distribu tiebescheiden, gerold was in l|jn 9 of 6 Het wordt mo. gelijk geacht, dat h|j zijn por tefeuille verloren heeft. Landbouw-Zeeland. In een dezer dagen gehouden vergadering van het Bestuur dei- Stichting voor de Landbouw in Zeeland heeft dit bestuur zich uit gesproken tegen het door de Mi nister ingenomen standpunt ten aanzien van de aardappelprijzen. Nndat in vorige jaren maximum prijzen voor aardappelen werden vastgesteld en de verbouw van aardappelen voor 1948 zelfs dooi de overheid werd bevorderd, wekt het in de kringen van de aardap peltelers grote ontstemming dat de minister weigert in te grijpen nu-de aardappelen voor de telers een onvoldoende prijs opbrengen. De maatregelen die tot nu toe door de rainistor-^vorden genomen n.l. toeslag op aardappelstomers en garanties voor het verwerken van een surplus van aardappelen tot aardnppolmeel, worden onvoldoen de geacht. Het bestuur is van oor deel dat minimumgarantleprlj7.cn voor aardappelen van oogst 1948 noodzakelijk zijn. DISTELBESTRIJDING. Aan Provinciale Staten is ver zocht een provinciale verordening uit tc vaardigen waarby de ge bruikers van gronden, zowel land bouwers. alsook waterschappen, spoorwegen enz., worden verplicht distcis te vernietigen voor en aleer zij tot bloei dus tot zaadvorming komen. Volgens de mening van het be stuur is het ontoelaatbaar, dat op bepaalde plaatsen dit lastige on kruid tot zaadvorming komt en vanwege de verspreiding door de wind. naburige percelen overlast en schade ondervinden. De bestrij ding van dit onkruid speciaal in wegbermen en dergelijke Is de laatste tijd bovendien veel ge makkelijker geworden door de ontdekking van groeiregelende stoffen waarmede dit onkruid op deze plaatsen op een afdoende niet te kostbare w|jze bestreden kan worden. GIPSVERSTREKKING. Aangezien in de voormalige inundatiegebieden de structuur verbouw van lucerne op deze gronden, zoals door de ovxerheid is gepropageerd, niet medevallon, zal de Rijksdienst voor Landbouw- herslel opnieuw worden aange drongen op het verstrekken van 'n aanvullende glpstoewijzlng ten be hoeve van die percelen waarvoor dit volgens de mening van de Geleidelijke hervatting van het werk Wat doen de zee lieden Bij een Maandag" gehouden stemming besloot net meren deel der mijnwerkers van de mijn La Compellc (Midden- Frankrijk) naar het werk te rug te keren. De arbeiders van de Force-Ouvriere van de mijn Commentry (departe ment Alller) hebben even eens besloten weer aan het werk te gaan. Er zjjn aanwijzingen, aldus Reuter, dat de staking in de Franse havens slechts gedeel telijk zal doorgaan. Te Nantes stonden Dinsdag ochtend troepen gereed voor het geval de havenarbeiders de kolenschepen niet zouden lossen. Het is mogelijk, dat de ar beiders in do staal- en ijzer industrie tot staking opge roepen zullen worden na een vergadering van het bestuur va-n hun door communisten gelelde vakvereniging. Men verwacht deze staking niet eerder dan over een week of tien dagen. Reuter is van oordeel, dat de vakvereni gingsleiders zullen wachten totdat do hulsvrouwen de gevolgen van de prgss' van een aantal leveni len gevoelen. A.F.P. meldt, dat Woens dag te Marseille een gehei me stemming zal worden ge houden over het al of niet hervatten va.n het werk. To Le Havre gaan de troepen voort met het lossen van Ko lenschepen. Te Sete hebben zeelieden, aangesloten bij de I.G.T., be sloten het werk voor onbe paalde tyd neer tc leggen. In verschillende gebieden keerde bijna de helft van het aantal mijnwerkers naar hun werk terug. In het Zuidelijke mingebied kwamen echter slechts de arbeiders van de veiligheidsdiensten en in do Provence en in de Cevennen ongeveer 27 procent. Te Marseille lagen Dinsdag ongevocr 58 schepen stil. Volgens het blad „Ce Soir" zou Leon Edelfosse, algemeen secretaris van de bond van mijnwerkers van de departe menten Nord en Pas de Ca lais, dio aangesloten is bij de C.G.T., te Lens in hechtenis zijn genomen. R ij kslandbouw voorlichtingsdienst nodig ls. Aangedrongen zal worden op verhoging van de prijzen van vlees afkomstig van noodslachtin- gen„ daar de omstandigheden zo danig zijn gewijzigd, dat het niet verdedigbaar is deze prijzen op een eenmaal geruime tijd geleden vastgesteld laag niveau te hand haven. De advocaat-fiscaal bij het Amsterdams Bijzonder Gerechts hof, eiste 15 Jaar gevangenisstraf tegen de 41-jarige plaatsvervan gend wachtcommandant van het uit de bezettingstijd beruchte kamp Amersfoort, de N.S.B.-er Ni- colaas Sundahl uit Amsterdam. Generaal Manuel Odrla,, die verleden week de opstand in Peru geleld heeft, is beëdigd als „presi dent van de militaire regerings junta met de bevoegdheden van het hoofd van staat". Rijksbijdrage 1949 voor Zeeland. Blgkens de memorie van toelichting op de Provinciale Begroting voor 1949 kan de Rgksuitkering voor Zeeland worden geraamd op 1.083.200. Als gevolg echter van het ruimer vloeien van de Rijks belastingen kunnen ook de provinciën een hogere Ryksuit- kering ramen; mplaats van 1.083.200 is nu begroot 1.250.000. Biykens verkregen inlichtln- Sen op het departement kan eeland dit bearag inderdaad verwachten. Begrotings-varia. Nu de Prov. begrotingen van Zeeland voor 1949 zijn verschenen is het wellicht in teressant de voornaamste ver schillen met die voor 1948 te noemen. Bfl de uitgaven is het verlies van het gasbedrijf 31.000 lager. Verhoogd werden echter de personeelskosten griffie, planologische dienst, water staat. en bibliotheek met 58.000, het steigeronderhoud met 18.000; de tekorten van de bootdiensten met 6000, de bijdrage wegenonderhouds- fonds enz. met j 55.000, de bij drage tertiair wegenfonds mét 50.000, de rente en aflossing met 18.000, de onvoorziene uitgaven met 44.000 en diver se andere posten met 12.000. Bij de inkomsten werden ver hoogd de posten leges met 14.000, aandeel wegenfond sen in de personeelskosten met 11.000, steigerrechten met 6000, opcenten personele be lasting met 30.000 en uitke ring uit 's Rijkskas met 176.000. Verlaagd werden de terugontvangst tegemoetko ming caJamiteuze polders met 2000 en de opcenten grondbe lasting gebouwd met 5000. Jn vergelijking met de ande re provinciën volgens de ra ming 1948 gaf de provincie Zeeland het meeste uit voor economische aangelegenheden (10.02 van het totale gewo ne budget; Zuid Holland...... 1.14 het minste voor maat schappelijke steun (4.92 Zd.-Holland 25.40.9ó); 17.62 werd besteed voor het alge meen bestuur, mèt Gronlngèn (18.80 het hoogste percen tage van alle provinciën. Dr. ir. Harmsen Commandeur Oranje-Nassau. Maandagmorgen werd dr. ir. W. J. H. Harmsen, direc- teur-generaal van de Rijkswa terstaat, in het ministerie van Waterstaat gehuldigd in verband met zijn 40-jarig ambtsjubileum. Mr. Van Schaik, oud-mi nister van Verkeer en Wa terstaat a.i. sprak de jubila ris too en deelde mede dat ir. Harmsen is benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Ir, Harmsen was o.m. in 1916'en 1924 arrondissements ingenieur te Temeuzen en te Goes. Verder had hg in 1945, toen hij reeds directeur-gene raal van de Waterstaat was, een groot aandeel in de drooglegging van Walcheren. 4 vijftig jarigen, 24 veertig en 39 vijf en twintig jarigen Hartelijke huldiging lnhet Scheldekwartier In het Scheldekwartier te Vlissingen werden Maandag avond de jubilarissen in 1948 van de Kon. My. „Do Schel de" gehuldigd. Een zwaar verguld zilveren medaille van „De Schelde" met bHbehorende gratificatie voor 40-jarige dienst werd uitge reikt aan: Ambtenaren: J. de Jong, D. C. Smit. Bazen: C. de Beer, F. Lagen- dHk, I. J. v. d. Velde. Werklieden: D. Bfjleveld, L. A. Cijsouw, W, Dekker, T. C. Fa- Ëel, M. D.' Geuze, D. de iondt, J. Huser, A. O verweel, J. F. Raben, 24-7-'48 gepens., W. Roose, J. Schot, P. J. Schunselaar, 'C. D. Smit, L. v. Steenhuysen, W. C. v. d. Velde, H Versluys, F. L. Vin- ke, C. N.'de Vries, A. Walrave. De zilveren medaille van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" met bijbehorende gratificatie voor 25-jarige dienst werd uit gereikt aan: Ambtenaren: Ohr. Fritz, M. de Jonge, P. de Kat, J. v. d. Kree- ke, A. Smit. Baas: S. Nederlof. Het vererende getuigschrift met de zilveren medaille van de Ned. My voor Nijverheid en Handel en de gratificatie van de N.V. Kon. Mg. „De Schelde" voor 25-jarigo dienst werd uitgereikt aan de volgen de S3 werklieden: P. Antonissen, M. de Baar, H. Baart, P. Boogaard J. de Bree, P. Dommanschet, L. v. Eenennaam, S. v Eenennaam, C. J. Ellch, J. ÖeleHn, J. P. van Ham, A. A. Heydens, P. de Kam, J W. v. Kogclenberg, K. J. Kokêlaar, M. Kuiper. J. Koning, F. Lavooy, Ch. A. Lu- te, M. P. Maas. H Maquelin, A. Mesker, I. ,J. Mondeel, J. de Nooyer, J. de Nooyer, C.het feit, dat in tegenstelling M. Paauwe, M. de Ridder, J. J. Schoolmeester, H. P. Ver- hagê, P. Verhage, L. L. Ver- maat, D. de Visser, L. Voge lenzang Bovendien hebben in 1948, vóór 1 November, de 30-Jarige diensttijd bereikt: 4 werklie den n.l.: F. W. Geldof, C. v. Zweeden, (17-8-'48 gepens.) B. C. Bajjé (19-4-'47 gepen3.), L. Dom misse (29-ll-'47 gepens.) Totaal in 1948: 40Jarige diensttijd: 2 Ambt., 3 Bazen, 19 Werklieden. 25-iarige diensttijd, 5 Ambt., 1 Baas, 33 Werklieden. Samen 7 Ambt., 4 Bazen, 52 Werklieden. Bovendien met 50-jarige diensttijd: 4 Werklieden. Totaal dus 7 Ambt., 4 Bazen en 56 Werklieden, samen 67. In totaal werden tot nog toe uitgereikt aan: 482 ambte naren, bazen en werklieden de Souden medaille van de N.V. ',on. Mg. „De Schelde" voor 40-jarige dienst, waaronder ook de verguld zilveren me- dailies zyn gerekend; 243 ambtenaren en bazen de zilveren medaille van de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" voor 25-jarige dienst; 1342 werklieden de zilveren medaille met vererend getuig schrift van de Ned. Mg voor Ngverheid en Handel voor 25- jarie-e dienst; 77 ambtenaren, bazen cn werklieden de gratificatie der Maatschappij voor 50-jarlge dienst De uitreiking dezer medailles en gratificaties geschiedde ty- derifl een feestelijke bijeen komst van de jubilarissen en hun dames, de directie, als mede het leidende personeel van „De Sc: ie" Ir. H. C. V, reling heeft na mens de directie de Jubilarissen toegesproken. Spreker gaf uiting aan zyn voldoening over Bevredigende ontwikkeling stroomafgifte. BEGROTING 1949 DER. N.V. P.Z.E.M. Op de begroting 1949 van de Prov. Zeeuwse Electriciteits Maat schappij, die thans verschenen is, staat een winstsaldo van f 189.625. Op de rekening 1917 kwam een vinstsaldo voor van f 625.983.83. Aan deze begroting ontlenen wjj de volgende cijfers. De tussen haakjes geplaatste bedragen zijn die van de rekening 1947. Stroom,- opwekkirj centrale Vlissingen f. 1.218.025 (f 717.046.02) en West- dorpe f 757.100 (f 474.784.05) stroomlnkoop f 3b5.000 (f 283.809.72) kosten van hoogspanningstransport f 199.150 (f 176.056.59), van laag- spannfngsdistributie f 750,250 (f 593.142.29) en van onderhoud terreinen, gebouwen en inrichtin gen nettendiensten f 143.250 (f 128.718.80), algemene kosten f 1.052.600 (f 862.917.55), kosten van ombouw "an het Vlissingse net f 5000 (f 233.51), belastingen f 185.000 (f 36.057.60). Do kWh-productie cn inkoop is voor 1949 geraamd op 64 millioen kWh. Hieruit mag een netto ver koop van ruim 52 millioen kWh worden verwacht. De stroomver- koop aan Middelburg ls geraamd op f 300.000, aan grootverbruikers op f 765.000 en aan kleingebruikers f 3.810.000. De begroting van ka pitaalsinkomsten en uitgaven over geeft een totaal van .000. De gelden nodig voor uitbreidingen en vernieuwing zijn in hoofdzaak bestemd voor ter mijnbetalingen cn vooruitbetalin gen voor de stichting van de nieu we centrale de bouw van de 50 kV en 10 kV-stntions te Vlissingen. Goes en Zierikzce en de bouw van het 50 kV-koppelnet van Goes^net Noord-Brabant, tot een totaal van t 7.136.000. De diverse ontvangsten worden geraamd op f 4.875.000 (f 3.922.456.42). De stroomafgifte blijft zich ün bevredigende mate ontwikkelen. De mossel-export. De vorige week werden door de mosselkwekers te Bruinis- afgeleverd 7935 tonnen mosselen .bestemd voor België, Frankrijk en de inleggerijen. Rechtstreeks naar België gin gen per eigen vaartuig 235 tonnen. Naar Frankrijk gingen rechtstreeks per auto 650 zak ken 50 kg., terwijl de export Aanvaring op de Schelde. H# Nederlandse stoom schip „Helena" van de K.N.S. M., groot 3918 bruto register- ton, komende van Antwerpen, is op de Schelde, ter hoogte van Borssele, in aanvaring ge weest met het stoomschip „Andaman", groot 4765 bruto registerton, komende van Port Said en bestemd voor Antwerpen. De „Andaman" heeft schade boven de water lijn opgelopen. De „Andaman" ig een Zweeds stoomschip.Beide schepen liggen thans bij Bors. sele voor anker. Direct gevaar is, voor zover thans bekend, niet aanwezig. Langszij van de „Helena" ligt het bergings vaartuig „Walrus" van Van der Taks Bergingsbedrijf, ten einde, indien nodig, te kunnen ingrijpen. Prov. Stoomboot- diensten in 1947. Verschenen is de balans per 31 December 1947 en de reke ning van baten en lasten over 1947 van de Provinciale Stoom bootdiensten in Zeeland. De balans wordt in activa en pas siva vastgesteld op 5.812.796,84, de baten en las ten op 1.237.267,53. Op de balans staat een verlies van 1.230.217.21 en een oorlogs schade claim van 2.862.294,53. De raming van baten en lasten luidde J "955.937.50. Zeeuwse mosselen naar Amerika Naar wrj vernemen worden door een der mosself abri eken fce Yerseke pogingen in het werk gesteld' om huil afgezet-AïeniKgSÜ al'dlïï' gebied uit te breiden tot Ame-' rika. Of deze poging resultaat zal opleveren valt nog zeer te betwijfelen. België neemt momenteel weinig af en Enge land totaal niets en het ziet er naar uit dat dit gehele sei zoen wel zo zal big ven. Schipper smokkelde sigarettenpapier, koffie en suiker. Vorige maand werd door ambtenaren een onderzoek in gesteld op het motorschip Ar thur te Hansweert. Zij ontdek ten aan boord 80.000 boekjes sigaretten papier, 190 kg. ge- f'elde amandelen, 12 kg. kof- ie en 10 kg. suiker. De schip per A. J. v. T. verklaarde de ze goederen te vervoeren, op verzoek van 2 hem onbekende personen. De schipper is hier op met zijn schip naar Dor drecht gevaren, waarbij de poli tie een oogje in het zeil hield. Inderdaad begaven zich hier twee personen aan -boord, die zich kwamen overtuigen of de lading goed overgekomen was. Een van hen, C. A. J. uit Antwerpen, betaald'e de schip per f 1000 voor zijn bemoeiin gen. De politie greep in en hield beide mannen aan. Schipper v. T. werd door de Bijzondere Politierechter ver oordeeld tot 6 weken gevan genisstraf voorw. met een proeftijd van 2 jaar en een geldboete van 1000 of 1 maand hechtenis. De importeur C. A. J. H. uit Antwerpen kreeg' 3 maan den met aftrek en verbeurd verklaring van het inbeslagge- nomene. De Kerstpakkettenactie van de 1 iwin heeft te Wemeldinge opge- bracht f 720. Voor dit drag kun- naar Engeland 280 zakken van nen 110 pakketten verzonden 50 kg. bedroeg. den. Waterleidingmaatschappij Zeeland vraagt kapitaalverstrekking van 800.000. Twee millioen voor Prov, Stoombootdiensten en Prov. Gasbedrijf. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben zoal» reeds kort gemeld aan rla Prov. Slet ten voorgesteld een plan vast to stellen voor een geldlening maximaal 2.800.000 ten laste van do Provincie. Dezo lening wordt aangegaan ten behoeve van kapitaalverstrekking aan de provinciale stoombootdien sten 1.500.000), aan de N.V. Waterieidingmy. Midden Zea land (f 800.000) en aan het Prov. Gasbedryl 500 000). De door „Midden-Zeeland" gevraagde kapitaalverstrek king is ten behoeve van de drinkwatervoorziening van Walcheren. Door instelling van de Regeling voor Getroffen Gebieden is deze N.V. in de ge legenheid gesteld de thans nog niet van een Centrale drink, waterleiding voorziene ge meenten in de watervoorzie ning op te nemen. Dit is moge- ïyk, doordat het Rijk bereid is het tekort aan rentabiliteit te dragen. Er is in overleg met het Rijksinstituut voor Drink water-Voorziening ccn plan opgesteld voor de voorziening van de nog niet aangesloten gemeenten. Volledige rentabi- liteitsberekeningen kunnen echter nog niet worden inge- van vroeger, toen de huldi ging op 1 November in het kantoorgebouw plaats had, in het Scheldekwartier ook de dames uitgenodigd kunnen worden. Vervolgens wenste hy de jubilarissen geluk, hen de kern van het bedrijf, een voorbeeld voor de jongeren noemend en hen dankend voor hun trouwe goede diensten. Nog deelde de heer Wesse- ling mede, dat ondanks de beter wordende woningtoe stand in Vlissingen er nog 1000 woningen nodig zyn eer alle Scheldemensen goed wo nen en voldoende personeel is aangetrokken. Ir M. de Vink, voorzitter van het departement Zeeland van de My. voor Nijverheid en Handel, sprak er zijn vreugde over uit, dat de Schelde leder jaar zulk een groot aantal ju bilarissen telt. Ieder bedrijf moet het tenslotte voor een groot deel van zyn arbeiders nebben. Men zegt wel eens, dat Zeeland niet geschikt is voor Industrialisatie. Dit gro te aantal jubilarissen bewyst evenwel, dat het ook daarme de in Zeeland nog al los loopt. Er volgde hierna muziek van het Scheldeorkest onder leiding van de heer Erdelmann, zang, toneel en Hawaian-muziek van leden van de Personeels vereniging. De heer S. Nederlof dankte aan het einde voor deze ge slaagde avond en de harte lijke hulde door de directie. diend. Gezien de ervaringen elders en mede in verband met het, voornemen om te overwe. gen of ook Vlissingen in deze regeling opgenomen kan wor den, zal ook na het gereedko men hiervan geruime tijd ver strijken voordat een definitie ve beslissing is genomen. Men meent, dat het onverstandig is om hierop met de uitvoering te wachten. Men heeft derhal ve, om de bovengenoemde tijdsduur te overbruggen, bij zondere voorwaarden voor de betrokken gemeenten opge steld, teneinde het eigen risico ta beperken. Hierin o.a. be paald, dat de gemeenten ren ten en aflossingen van het te investeren kapitaal garande ren. AANLEG EN UITBREIDING. De voorlopig te investeren kapitalen worden als volgt ge raamd:; Overname van de transportleidingen in Koude, kerke, Biggekerke, GriJpsker- ke en Aagtekeke 225.000; buizennetten aldaar 381.000; ovenume en uitbreiding West- kapelle J 100.000; hoogreser- voir Zoutelande f 35.000. Er is een nadelig saldo rekening courant provincie Zeeland per 1 October 1948 van plm. 77.000. Dit maakt tezamen j 818.000. Het gehele plan van water voorziening van Walcheren's platteland omvat meer. Ver trouwd mag worden, dat al lengs het gehele eiland van drinkwater zal worden voor zien. BEHOEFTE GASBEDRIJF. Wat de andere kapitaal verstrekkingen aangaat kan wprden opgemerkt, dat de in. vestaties van het gasbedrijf na de bezetting gefinancierd zgn i* rekening-courant met de Provincie. Per 1 October jl. I bedroeg de schuld van dat be drijf reeds 641.685.40. In het distibutie-apparaat zullen nog belangrijke bedragen moeten worden geïnvesteerd. BOOTDIENSTEN. Het herstel van de vloot en overige vaste bezittingen van de Prov. Stoombootdiensten omvat me'er dan het herstel van oorlogsschade. Zo zijn de motorschepen „Prins Willem I" en „Ooster-Scheldc" ver. lengd; de machine-installatie van de „Prinses Juliana" is ge plaatst in de verlengde ferry boot „Prins Hendrik", terwijl de in aanbouw zgnde „Konin. gin Juliana" van een nieuwe motorinstallatie wordt voor zien; de werkplaats te Vlissin gen zal op een andere plaats worden opgebouwd, enz. De meerkosten, hiervan het gevolg, komen niet voor vergoeding van oorlogsschade in aanmer king. Geslaagd voor scheepswerk- tuigkundige C I de heer I. J. Vre- ke. leerling van dé „De Ruyter- school" te Vlissingen. De bevrijding van Vlissingen Dinsdagavond hield in het Con certgebouw te Vlissingen de heer A. Korte weg een causerie over ..Walcheren voor de oorlog, tijdens de oorlog en na de oorlog". Deze lezing was eén herdenking van de bevrijding van Vlissingen, wel ke vier jaar geleden gebeurde, 't Batig saldo van de bijeenkomst was bestemd voor de SDortuitwis- seling Vlissingen Scarborough. Burgemeester nr. B. Kolff sprak een kort openingswoord. Er is nog weinig lijn in onze bevrijdingsher denkingen. aldus de burgemees ter. Het is onze plicht even wel steeds met eerbied onze be vrijders en onze gevallen te eren. Sprekende over de sportuitwisse- ling met Scarborough, zeide de burgemeester, dat er alles op wordt gezet om in 1949 de Scar- borough-mensenin Vlissingen te kunnen ontvangen. De heer Korteweg gaf daarna aan de hand van zeer bijzondere lichtbeelden een overzicht van de geschiedenis ven Walcheren tij dens de oorlogsjaren. Weemoed, oorlogsleed en bevrijdingsvreugde zijn in d:ze beelden op treffende wijze vastgelegd. Men ziet de schoonheid van Walcheren, de ver woesting en de inundatie daarna en de bevrijding, o.a. de terugkeer van burgemeseter Van Woelderen. De heer L. P. van Oorschot, voorzitter van de contactcommis sie voor sportuitwisseling sprak 'n slotwoord. Laten wij deze moei lijke tijden van bezetting aldus de heer v. Oorschot niet vergeten. Wij hebben een taak te vervullen, een grote en moeilijke taak nl.: de vre de stabiel te maken. Juist in deze tijd, nu het tussen de verschillende volkeren tot een uitbarsting dreigt te komen, moest dit doel bereikt worden. Tenslotte dankte de héér- Van Oorschot de heer Korfewèg voor de mooie avond. DE VLAGGEN UIT Het bestuur van de Bond van Buurtverenigingen „Oranje en Vlissingen" ver zoekt de ingezetenen, in ver band met herdenking van de bevrijding van Vlissingen, de vlaggen uit te willen steken. Dcor de Harmonie „St. Cae- cilia" ig aan de Bond van Buurtverenigingen „Oranje en Vlissingen", in verband mèt de herdenking van da bevrij ding van Vlissingen, een muzi kale wandeling aangeboden. Deze rondgang zal worden ge houden op Donderdagavond om 8 uur, vertrek Steenen- beer. Marktberichten. VEILINGSVERENIGING WALCHEREN. Veiling van 1 November 1948. Appelen: Laxton's Superbe 35 58; Goudreinet 40—57; Jonathan 51 71 Bramley's Seedling 3438; Bellefleur 3648; Val en fabriek 18 46; Druiven: Alicant 90—1.11; Peren; Beurré Clairgeau 5860; Comtesse de Paris 4561; Val en fabriek 15—19; Tomaterï 1229; Aardappelen (Bintjes) 5; Groen ten: Andijvie 4—22; Bloemkool I 12—48; idem II 4—18; idem Hl 4— 11; Savoijekool 5—10; Rodekool 6— 10; Wittekool 5; Spruiten^2—65; Prei 9—12; Uien 5—7; Sla 2—3; Boskroot 2—8; Bospeen 913; Was- peen 7; Spinazie 7—35; Stokprinces 5760; Dubbele 3751; Saxa's 60; Veldsla 614; Snijbonen 931.00. j^genda MIDDELBURG. Woensdag. Schuttershof: Ver- keersconferentie, 2 uur; Concertzaal: Pianoreci tal Willem Andriessen, 8 uur; Electro: Martin Roumagnac, 7 en 9.15 uur; Van Benthem. en Jutting: Tentoonstelling werk van Anton, Pieck en Peter de Jong. Donderdag. C.J.M.V.-gebouw: Oprichtingsvergadering Kon. Maatschappg voor Tuinbouw en Plantkun de, 8 uur; Schouwburg: Vergadering Alg. Wo ningbouwvereniging, 8 uur; Beatrixbrug: Comi té Ónze Marine, Bezich tiging contactvaartuig Van der Steng, 1012, 25 en 710 uur; Van Benthem en Jutting: tentoonstelling werk van Anton Pleck en Peter de Jong; Electro: Martin oRumagnac, 7 en 9.15 uur. VLISSINGEN. Woensdag. Concertgebouw: le zing de heer Korteweg, 8; Alhambra: de Cow boy en de lady, 7, 9; Luxór: Mexicali Rose, 7, 9. Donderdag. Bioscopen zie Woensdag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2