PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Zeeland moet voorzichtig financieel beleid voeren Truman heeft de leiding Wordt in de Sowjet zóne rood leger gevormd? Donderdag ontmoeting Minister Stikker-Hatta Hachelijk avontuur van Nederlander in Duitsland BILT Republikeins overwinnings feest uitgesteld onverwacht grote opkomst der kiezers Vandaag Nü sluitende begroting, maar de volgende jaren COCHRAN VLOOG NAAR DJOCJA. Arrestaties in Rotterdam en Utrecht. KINDERBIJSLAG LOONARBEIDERS. DE VOORSPELT 191e Jaargang - No. 258 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj.: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl-Ve£V;: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. A BON N EME1&TSPRU S32 ct. per week; 1 3.90 p. kw.; fr. P- P- per kw.. Losse nummers trai- Bureaux te Vlissingen: WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 3 Nov. 1948 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 1.—, iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit Dlad", 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. VlWingstr. 16-18-20 (tijd.) tel, 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29, teL 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Zlerikzee: N. Bogerdstr. C 160. tel. 26 President Truman, vrywel de enige leidende figuur in de Ver Staten, die tot het laatste toe overtuigd bleef van een verkiezingsoverwinning der Democratische partij, schijnt gelük te zullen krijgen. Dinsdag nog werd 15 tegen 1 gewed, dat Truman zou ver liezen en voorspelde het Gallup-instituut 49,2% voor Devvey en 44>3 voor Truman. De verkiezingsuitslagen tot nu toe bleken regelrecht in strijd met de voorspellingen. Reeds omstreeks middernacht kregen de suporters van de president niéuwe hoop. Later in de nacht had Truman de leiding met ruim 1 millioen stemmen. Voor hem waren toen geteld 10.456.000 stemmen en voor Dewey 9.393.00. In de meeste staten stond Truman er beter voor. Tot ieders verbazing zijn de stemmers in geheel Amerika in record-aantallen komen op zetten Vooral in de grote steden" was de opkomst groot. Dit wordt als een gunstig te ken voor de Democraten be schouwd, daar 't merendeel der arbeiders en kiezers uit de lagere inkomensklassen ln de regel op de Democratische partij stemt. Trumans verzet tegen de anti-Labourwet van Taft Hartleu heeft hem de steun van de grote vakbonden ver zekerd. Het bekend worden van het feit, dat Truman voor het ogenblik de leiding had by de verkiezingsuitslagen drukte enigszing de stemming op het Republikeinse hoofdkwartier in 't Roosevelte-hotel te New- York, waar gouverneur Dewey aanwezig was om van de uit slagen kennis te nemen en waar een driehonderdtal van zijn aanhangers in de balzaal verzameld was om het sein voor de aanvang van het .overwinningsfeestte kunnen geven. Men had verwacht rond half vier 's morgen3 het fees ten op grote schaal te kunnen aanvangen, doch op dat tijd stip lag Truman nog steeds voor op Dewey. Dr. Gappup, wiens voorspel ling er volkomen naast was, gaf na middernacht aan jour nalisten toe, dat er nieuwe fac toren in het spel waren geko- men. HU verwachtte toen een overwinning voor Truman. Er was grote belangstelling voor het bekend maken der verkiezingsuitslagen, waarbij de modernste technische mid delen werden gebruikt. Twee en twintig steden hadden 43 televisiezenders verdeeld, waar door het voor inwoners van New York mogelijk was de verkiczingshandelingen te Washington of Philadelphia te volgen. Op het Rockefeller Center was een televisie scherm van 5 bij 6 meter geplaatst, waar voor duizenden New Yorkers Aonden opgesteld. Gedurende de tyd van stem men waren alle winkels en bars, die sterke drank verko pen gesloten, 's Avonas kwa men vele supporters in de ca- fé's en bars bijeen om de ver kiezingsuitslagen te volgen. De barkeepers hadden de wijze voorzorgsmaatregel genomen hun zaken te verdelen in een Republikeinse en een Demo cratische helft met daartussen een neutrale zone. Overal bleef de stemming echter nogal ge moedelijk. In de meeste staten werd op ouderwetse wijze gestemd door het invullen van een stembil jet. In de grote steden had de kiezer slechts op een knopje te drukken om zijn stem uit te brengen. Door de knop van de candidaat zijner keuze te kiezen werd de stem automa tische geteld. Truman verklaarde bij de stembus, dat hij nog steeds vol vertrouwen was in een overwinning. Dewey, die met zijn echtgenote bij het stemlo kaal arriveerde, zei slechts lachend: Twee stemmen heb ben we al, die van mijn vrouw en van mij. Amerikaanse Dakota bij Wiesbaden neergestort. Dinsdagavond is een Ameri kaanse Dakota dicht bij het vliegveld van Wiesbaden neer gestort en verbrand. Het toestel, dat uit Northolt kwam, moest wegens het slechte zicht blind landen op de instrumenten. Op het laat ste ogenblik zag de piloot, dat hij het vliegveld reeds gepas- seerd was. Hij draaide om een tweede landing te ondernemen, doch storte waarschijnlijk door verkeerde berekening neer. Westelijk hoofd kwartier in Fontainebieau. officieel is gemeld, dat het „vooruit geschoven hoofdkwar tier" van de West-Europese Unie te Fontaineblau bij Pa rijs gevestigd zal worden. Dinsdag zijn door het ge meentebestuur desbetreffende instructies van de Franse re gering ontvagenn. Uiterlijk over een tiental dagen zouden de staven van de Ver. Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk en de Benelux-landen aldaar aangekomen Spaak riep Wisjinsky tot de orde. BELEDIGENDE TAAL" GEBEZIGD. Paul Spaak, voorzitter dei- politieke commissie, verweet Wysjinsky tijdens het debat over Griekenland, dat hij ledigende taal" bezigde. Naar aanleiding van een rede van Carlos Romulo van de Philip- pijnen hgd Wysjinsky gezegd: „Hoewel nij zo klein is, maakt dit mannetje heel wat la. waai". Spaak klopte met zijn hamer en zei, dat hij niet kon toestaan, dat een lid der com missie zich zo uitliet over een ander lid. Wysjinsky antwoordde: „In dien generaal Romulo toe stemming kreeg om te spre ken, kunt u mij de mond niet snoeren, hoe hard u ook ha mert. U heeft niet het recht mij te verhinderen de waar heid te zeggen. Het verbaast mij, dat u Romulo niet tot zwijgen bracht. Sta mij nu toe mijzelf te verdedigen tegen zijn walgelijke beschuldigin gen". Romulo deed verleden week een aanval op de Sowjet-poli. tiek. Bulgarije verklaarde Dins dag in de politieke commissie bereid te zijn tot onderhande lingen met Griekenland over grenskwesties, doch wees de verantwoordelijkheid voor de toestand in Griekenland van de hand. In de economische commis sie drong Polen aan op uitban ning door de algemene verga dering van „discriminatie in handelsaangelegenheden" je gens Oost-Europa, welke door de Marshall.landen zou wor den toegepast. Spanje: De juridische com missie verwierp met 21 tegen 14 stemmen bij 12 onthoudin gen een voorstel om het Span je van Franco niet op te ne men in een internationale conventie over economische statistiek. Voormalige Duitse generaal hield een persconferentie. Er ig de laaatste tijd veel te doen rondom de politie macht, die op het ogenblik gevormd zou worden in de Sow- jet-zöne van Duitsland. De Sowjets hebben de berichten over een leger van 2 a 300.000 man ten stelligste tegenge sproken. Dinsdag echter heeft de voormalige Duitse gene- raaJ-majoor dr. Walter Schreiber, die samen met von Paulus en andere Duitse generaals in Moskou gevangen heeft geze ten; op een persconferentie in Frankfort opnieuw aan de ge ruchten hierover voedsel gegeven. De nieuwe politiemacht van de Sowjet-zóne, aldus Schrei ber, is het eerste stadium in de organisatie van een „rood leger", samengesteld uit Duit sers en wordt toegerust niet tanks en artillerie. Schreiber, die door de Sow jets was voorbestemd voor de functie van chef van de medi sche dienst, zeide, dat aan hem en vijf andere Duitse generaals in krijgsgevangenschap mede delingen waren gedaan over de plannen voor de bewapening van de nieuwe politiemacht door kolonel Sergei Tulpanof en door Kurt Fischer, de mi nister van politie in de Sowjet- zöne. Volgens Schreiber "was de enige aannemelijke reden" voor het bestaan van de nieu we politiemacht een Sowjet- Russisch plan, de bezettings troepen uit Duitsland terug te trekken en de Westelijke ge allieerden tot hetzelfde te be wegen. „Wanneer de Sowjets hierin slagen", aldus Schrei ber, „zal het nieuwe rode le- een verschrikkelijke be dreiging voor het Westen be tekenen". VON PAULUS ERBUITEN. Schreiber vertelde verder dat generaal Vincenz Müller, een „fanatiek communist" en voor malig officier van de generale staf, is benoemd tot stafchef van de nieuwe politiemacht. Müller is „compleet aan de Sowjets onderworpen". Een opperbevelhebber was nog niet benoemd. Schreiber ontkende met na druk, dat generaal Walter von Seydlitz of veldmaarschalk Friedrich Paulus in enig ver band zouden staan met de nieuwe politiemacht of legers in de Sowjet-Unie zou com manderen of organiseren. Volgens Schreiber bestaat er een reële kloof tussen de krijgsgevangen Duitse officie ren, die het communisme vol gen cn zij, die zich er tegen verzetten. Tot veler verrassing stonden Woensdagmorgen vroeg do kansen voor Truman op een verlenging van zyn ambtster. myn zeer gunstig genoteerd. Beslissende veldslagen in China op komst, In Centraal-China zouden meer dan een half millioen communisten verzameld wor den voor een nieuw offensief tegen het voorname regerings- bolwerk van Sjoetsjow. De communistische legers Mandsjoerije zouden zich te zelfdertijd hergroeperen voor een gelijktijdig offensief naar Noord-China. De regering brengt een 400.000 man elite-troepen bij een ten Zuiden van de pas van Liaoning, die de toegangsweg naar Noord-China vormt. Verder zouden een 6Ö0.000 man regeringstroepen gecon centreerd worden bij Sjoetsjow, de poort naar Nanking. Uit de provincie Sjansi is medegedeeld, dat de toestand van de door de communisten omsingelde hoofdstad Toejoean uiterst critiek is geworden door de aankomst van commu nistische versterkingen. Tanker aan de grond. De reddingboot „Insulinde" is van Schiermonnikoog uit gevaren naar een tanker, die in het Friese gat, bij Schier monnikoog aan de grond is gelopen. Er is een dikke mist om het eiland. De naam van de tankboot is niet met ze kerheid bekend. is het 100 jaar geleden, dat de Grond wetsherziening va.n 1848 werd afgekondigd; wordt Koning Leo pold HI van België 47 jaar; is het vier jaar geleden dat Vlissingen werd bevrijd. Critiek op gezant had succes. Dr. H. J. Otto du Plessis, tegen wiens benoeming tot Zuid-Afrikaans gezant in Ne derland verschillende Neder landse dagbladen bezwaar maakten, wegens zijn houding tijdens de oorlog, is thans be noemd tot staatsvoorlichtings- beambte te Pretoria. Dr. van Mook hield afscheidsrede. Overval bij Cheribon. Naar van officiële zijde wordt vernomen,' zal de ont moeting van minister Stikker met Moh. Hatta Donderdag a.8. te Kalioerang gebeuren. De keuze van Kalioerang biedt de mogelijkheid, dat de heer Stikker ook contact kan opne men met de collega's van mi- nistei Hatta. Waarschijnlijk zal minister Stikleer Woensdag 10 Novem ber naar Nederland terugke ren om verslag uit te brengen aan de regering. AFSCHEIDSREDE DR. VAN MOOK. In zijn afscheidsrede voor de radio bracht dr. van Mook de gebeurtenissen in herinnering, die zich tijdens zijn bewind hadden voorgedaan. Hij be tuigde zijn erkentelijkheid je gens hen, die geloven in de noodzaak van samenwerking tussen Nederland en Indonesië en die geloven in de mogelijk heid om Indonesië evenals In dia, Pakistan, Birma. Ceylon en de Philippijnen zijn plaats onder de volken te doen inne men. In zijn afscheidswoorden tot zijn republikeinse vrienden zei- de hij het te betreuren, dat de republiek zich nog niet heeft kunnen losmaken van de om heining van prikkeldraad, Twee lifters brachten hem flinke verwondingen toe. Daders niet gearresteerd. waarachter zy zichzelf verbor gen had, haar eenheid zoekend in negatief verzet. REPUBLIKEINS COMMUNIQUÉ. De republikeinse ministerie van voorlichting betwist in een communiqué de waarheid van de Nederlandse beschuldigingen inzake republikeinse bestands schendingen. Het communiqué zegt. dat de republikeinse de legatie aan de commissie voor goede diensten verzocht heeft een onderzoek in te stellen naar de waarheid van de be schuldigingen en de ware stand van zaken beltend te maken. Het Antara-bericht, dat Moeso gedood zou zyn wordt volgens de dienst legercon- tacten bevestigd door een bericht uit Madioen. In dit bericht wordt gezegd, dat Moeso tijdens gevechten in de omgeving van Ponorogo op 31 October door de T.N.I. gevangen werd genomen en doodgeschoten. OVERVAL BIJ CHERIBON. Op 30 October werd een kleine Nederlandse patrouille in de omgeving van Koenin- gan (Cheribon) overvallen door een bende van 200 In donesiërs, waarbij aan Neder landse zijde 5 militairen zijn gesneuveld en een lid van de civiele politie werd gewond, aldus meldt de dienst leger- contacten. Reeds eerder was gemeld, dat de omgeving van Koeningin door geïnfiltreer de benden onveilig werd ge maakt. Door Nederlandse pa trouilles Is een tegen-actie ingezet. Een 53-jarige koopman A. S„ te Amsterdam, heeft verleden week Vrijdag in Duitsland een zeer on aangenaam avontuur beleefd dat hem flinke verwondingen en het voorlopige verlies van zijn auto heeft opgeleverd. De heer S. was op weg naar Ne derland en had bij Lank, nabij Crefeld twee lifters, naar zijn zeg gen militairen, in de wagen ge nomen. Plotseling werd hij op het hoofd geslagen. Er ontstond een heftige worsteling en hoewel S. ernstig aan het hoofd was gewond, wist hij zich los te rukken en zich uit deauto te bevrijden. Hij wilde gewapend met een mes weer naar de auto toegaan om de banden door te snijden en de lifters zo te beletten met de auto weg te vluchten doch zij namen een zo dreigenc'houding aan, dat hij van verdere worstelingen afzag. S. vond een onderkomen bij een boer. waar hij tevens de politie waar schuwde. Rr Ho-auto's, welke op de Duitse verkeerswegen patrouil leren. werden gewaarschuwd en vonden de auto een Ford te Idstein naby Wiesbaden terug. Bloedsporen in de auto en op de weg doen vermoeden, dat ook de twee „lifters" verwond zijn ge raakt. S. is naar ons land kunnen te rugkeren. Hij arriveerde te Am sterdam met ernstige hoofdwon den en zonder auto of bagage. De Nederlandse criminele voorlich tingsdienst onderneemt thans po gingen de in-beslag genomen auto en hetgeen er nog eventueel rest van de bagage vrij te maken op dat een en ander aan de eigenaar kan worden teruggeven. De beide militairen zijn nog niet gearresteerd. Vreemd geval. Maandagmiddag werd een bewoonster van een perceel in de van Eeghenlaan te Amsterdam opgebeld door iemand, die zijn naam niet wilde noemen en die haar me dedeelde: „Wanneer u uw kind terug wil zien, moet u 5000 op de hoek van de straat deponeren; u bent ge waarschuwd." Duidelijk was door de te lefoon kindergeschrei te ho ren. De man had echter Eech; de dame is kinderloos, 'e politie stelt een onderzoek in. Fanny in Australië. De Australische dames ath- letiekbond doet nog steeds ingen om Fanny Blan- sKoen over te halen naar Australië te komen. Nu uit berichten van Nederland se zijde is gebleken, dat de weigering van Fanny op het feit berust, dat de kinderen niet zijn uitgenodigd en dat zij rust wilde hebben voor haar Amerikaanse tournee, zal Australië onze landgeno te thans uitnodigen om na haar Amerikaanse toumée naar - Australië te komen en de kinderen mee te brengen, op kosten van Australië. Ir. H. Vos, oud-minister van verkeer en waterstaat is met in gang van 1 Januari a.s. benoemd tot directeur van de N."'. Centrale Arbeidersverzekerings- en Depo- sitobank. van welke N.V. hfj van 1937 tot de oorlog commissaris was. Nieuwe regeling heeft voor- en nadelen Tengevolge van de nieuwe financiële verhouding tussen rijk en provinciën genieten deze laatsten tezamen een deel van de opbrengst van een groot aantal rijksbelastingen. De ze bron van inkomsten brengt voor 1949 naar raming be langrijk meer op, dan die van het eigen belastinggebied. Het ontwerp van de rijksbegroting voor 1949 vertoont een veel gunstiger beeld dan die van voorafgaande jaren, in hoofd zaak een gevolg tan de hogere opbrengst der rijksbelastin gen. Daaruit vloeit voort ook dat dat de ryksuitkering door de provincie belangrijk hoger kan worden gesteld dan voor 1948 geraamd was. Alleen door deze gunstige omstandigheid zyn Gedeputeerde Staten van Zeeland in staat een sluitende be groting 1949 aan te bieden. Dit is-natuurlijk verheugend, doch moet niet al te geestdrif tig stemmen. Want door de koppeling van de provinciale middelen aan het rijksbelas tingstelsel loopt men steeds het gevaar, dat bij het om slaan van de conjunctuur de middelen sterk zullen dalen en dat in de opbrengst daarvan door wijzigingen in de belas tingdruk schommelingen op treden. RESERVES WEGGESMOLTEN. Daar komt nog bij, dat de provinciale reserves tijdens de noodlydendheidsperiode geheel verdwenen zyn. Schokken door vermindering van de zo con junctuur-gevoelige rijksuitke ring zouden dus thans op het budget in ongebroken staat neerkomen. De reserves zijn in het verleden van grote waarde gebleken als schokbrekers. Voor de continuïteit van het financieel beleid zijn zij prac- tisch onmisbaar. waarop aan calamiteuze pol ders in Zeeland een tegemoet koming wordt verleend, is in het wetsontwerp tot wijziging van genoemde financiële ver houding niet overgenomen. Daarvoor in de plaats is een rijksuitkering in het aandeel der provincie in het tekort van deze polders gesteld, slechts geldend voor 1948 en 1949, om dat inmiddels de wetsherzie ning haar beslag zou hebben gekregen. Dit laatste staat echter te bezien. Ook ryst twijfel of het oogmerk om de provincie te ontlasten van de zwaar drukkende uitgaven voor de zeewering kan worden verkregen door deze kosten in ruimere mate op de achterlig gende polders te doen drukken. Erg redelijk is dat overigens ook niet. ZWAKKE SCHAKEL. Dit laatste onderdeel is een zwakke stee in het financieel bestel van de provincie, zó zwak, dat de financiële zelf standigheid zelfs by een lichte schok opnieuw dreigt in te storten. Ged. Staten hebben hiervoor gewaarschuwd, maar zonder succes. Uit dit alles volgt, dat een voorzichtig beleid dient te wor den gevoerd en dat zo mogelijk gepoogd moet worden de re- Er is trouwens nog een on prettige omstandigheid. De voorstellen van de Commissie- Oud betreffende voorwaarden *erves te herstellen, Men den- millioen gulden. ke slechts aan een zeewerin genfonds Gelukkig willen G. S. deze voorzichtigheid niet zoeken in het nalaten van noodzakelijke of hoogst wenselijke uitgaven, speciaal die op sociaal en hy giënisch terrein. Integendeel er wordt juist voorgesteld op dit terrein het budget zwaar der te belasten. In de hang naar het bevredigen van wen sen zal echter een sterke ma tiging betracht moeten wor den. Opdrijving suikerprijs. Te Groningen werd bij een grossier doorambtenaren van de prijsbeheersing een partij van 2550 kilogram suiker in beslag genomen. Deze partij vormde het restant van een partij van 11.000 kilogram, bestaande uit „oude" nog voor de oude prijs ingekoch te suiker, waarvan het grootste gedeelte tegen de nieuwe prijs werd verkocht. Tegen de grossier is proces- verbaai wegens prijsopdrij ving opgemaakt. Nederland helpt Indonesië. Het nieuwe m.s. „Garoet" van de Koninklykê Rotter damse Lloyd zal op de twee de uitreis van Rotterdam, op 20 November a.s., de eerste zending van een partij van 400.000 kilo gecondenseerde melk, die door het comité „Nederland helpt Indië" by verscheidene fabrieken hier te lande is aangekocht ten behoeve van de bevolking van Indonesië, naar Batavia brengen. De gehele partij omvat 20.000 kisten en heeft een waarde van een half Cochran heeft zich Dins dagmorgen van Batavia naar Djocja begeven, waar hij een ontmoeting had met Moh. Hatta en Moh. Roem. Des avonds is hij nog naar Ba tavia teruggekeerd, waar hfl op het vliegveld Komajoran werd verwelkomd door minis ter Stikker. Met hetzelfde vliegtuig ver trokken Dinsdagmorgen de vier Republikeinse ambtena ren. die Batavia zouden ver laten, naar Djocja, waar zij zich blijvend zullen vestigen. Distributielraude op grote schaal. 1400 levenmidelen-, textiel- cy gemengde kaarten plus een hoe veelheid losse bonnen, waarvan de totale „zwarte" aankoopwaarde cir ca f 25.000 bedraagt, vonden re chercheurs van de economische dienst der Utrechtse politie onder de dakp-nnen van een café in Johanna-polder (Hoekse-Waard). De caféhouder was reeds drie we ken geleden in verband met de grote distributiefraude te Utrecht gearresteerd. In Rotterdam hebben recher cheurs van genoemde dienst in sa menwerking met hun collega's uit de Maasstad een razzia gehouden in een c.-fé op het Noordplein. 70 personen werden naar het hoofd bureau van politie overgebracht, tegen 14 werd proces-verbaal op gemaakt en twee Rotterdamse „groothandelaars" in distributiebe scheiden zijn naar het huis van be waring in de Do.-istad overgebracht evenals een „collega", die in de Hofstad werd gearresteerd. Totaal zijn na de grote actie op 19 Octo ber in Utrecht, nog 14 personen verbaliseerd. In het perscommuniqué, dat de regering enige dagen geleden heeft gepubliceerd inzake de loon- en prijspoli tiek. werd medegedeeld, dat door de genomen maatrege len een wijziging van de kin derbijslagwet in het bijzonder ten bate van de grotere ge zinnen, een verhoogde mate van urgentie heeft verkre gen. Het ministerie van so ciale zaken meldt ons, dat over dit ontwerp overleg ge pleegd wordt tussen de Stich ting van de Arbeid en het ministerie van sociale zaken. VRIJ ZACHT Geldig tot Woensdagavond. Zwake tot matige en latér aan dg kust krachtige Zuid westelijke wind. Zwaar bewolkt met tijdelijk enige lichte regen of motregen en plaatselijke mist. Vry zacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1