Veertig jaren Christelijk Historische Unie - NIEUWS UIT ZEELAND Oorlogsslachtoffers van Domburg geëerd Secretaresse ^tal f 30.000 WALCHEREN De heer Tilanus en prof. de Zwaan spraken. Vergadering te Utrecht. Ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan kwam Maan dag in gebouw Tivpli te Utrecht de Christelijk Histo rische Unie in jubileumverga dering bijeen. De bijzondere vergadering stond o.l.v. de heer H. W. Tilanus, die in zijn ope- nlgswoord allereerst de minis ter van oorlog mr. W. F. Schokking begroette. De zaal was tot de laatste plaats be zet. Na het wijdingswoord van prof. dr. Th. L. Haitsjema uit Groningen, sprak prof. dr. F. C. Gerretson uit Utrecht de eerste herdenkingsrede uit. Tn zijn historisch overzicht be lichtte spr. de politiek die de C.H.U. in de afgelopen 1 de cennia heeft gevoerd en in het bijzonder het aandeel dat prof. A. F. de Savorin Lohman hier in heeft gehad. Vervolgens voerden het woord de heren H. W. Tilanus en prof. dr. J. de Zwaan. REDE DE IIEER TILANUS. De heer Tilanus begon met te zeggen, dat één ding het cement is dat het C.H.-ge- bouw tot een gefundeerd en stevig samengevoegd gebouw maakt, dat is nu juist datgene, waarover prof. Haitsjema in zijn wijdingswoord heeft ge sproken: Het geloof in onze Heer en Heiland, als het enige vaste punt in leven en sterven het enige vaste punt ook voor het denken en handelen der C.H. op staatkundig ter rein. In 1945, vlak na de oorlog waren er die meenden, dat Christelijke partijen en Chris- telnke organisaties hadden af gedaan. Enkelen gingen van ons heen. Wij meenden en me nen'dat zij zich vergisten al dus spreker. Wjj zijn, op de ba sis van onze diepgewortelde beginselen voorwaarts gegaan en het Nederlandse volk heeft volg was van de uitbreiding van het kiesrecht, hebben wij die organisatie niet gewyzigd. Juist als beginselpartij hebben wjj dus de kans van een ver drinken van de kern in de mas sa". Namens de Unie bood spr. de heer Tilanus een Winkler Prins aan. In de middagvergadering der Christelijk Historische Unie spraken prof. dr. J. de Zwaan over het culturele en mr. dr. J. van Bruggen over „onze soci- aal-efconomische taak thans". Mr. dr. J. van Bruggen zet te het standpunt uiteen, dat de Chr. Hist. Unie in deze tijd dient in te nemen. Noch de weg van het oude liberalisme, noch die, waarin het socialis me en het radicalisme zich openbaren, wilde hij volgen. De C. H. kan alleen aanvaar den de christelijke solidari- teitsgedachte, welke de saam horigheid en gelijkwaardigheid van kapitaal en arbeid in het voortbrengingsproces erkent. Verkiezingen in Amerika. Vandaag wordt de Amerikaanse president gekozen. Naast de de mocratische, de repu blikeinse en progressie ve derde partij doen de volgende groepen mee: De Dixicraten, een groep van afvallige Zui delijke democraten; de vegetarische partij; de „greenback -par tij, die bij de vorige verkiezingen streed voor het behoud van bank biljetten met een groe ne rug; de party van het drankverbod; de socialisten; de Christen-nationa listen. Behalve de nieuwe pre sident wordt ook byna het gehele Huis van Afgevaardigden geko zen, 33 van de 96 leden van de Senaat en 32 van de 48 gouverneurs der staten. Bij de laatste presi dentsverkiezing kreeg Roosevelt 25.602.505 stemmen en Dewey 22 006.278. Na ontdekking gevlu cht naar Zwitserland. Alles opgemaakt De hoofdstedelijke politie heeft Vrijdag op Schiphol by aankomst, van het toestel uit ZUrich de 34-jarige mevrouw van der E. gearresteerd. Zij was gedurende twee jaren werkzaam geweest als secreta resse op een advocatenkantoor te Amsterdam en had zich door vervalsing van de boekhouding en het uitgeven van valse chè- ques in die tijd een bedrag van 20 k 30.000 gulden toegeëigend. Mevrouw van der E. had een vertrouwenspositie en heeft deze schromelijk misbrukt. zich, nog blijkens de jongste Geldsbedragen welke ter hand verkiezingen van 7 Jüli van ""de" jesteld al,i betalingr verkiezingen dit jaar in grote getale, achter die beginselen geschaard. Wij zyn daarvoor dankbaar, niet om de macht van de partij, want zulke scherpe partymen sen zijn wij C.H. niet, maar om de macht van het beginsel. REDE PROF. DR. DE ZWAAN. Prof. dr. J. de Zwaan bood de heer Tilanus, nadat deze zyn rede over „Het heden" had uitgesproken, een geschenk, aan. Prof de Zwaan hield daar bij een toespraak. Prof. do Zwaan zelde, dat dit jubileum in bijzondere zin het jubileum van de heer Ti lanus is. „Wat zou er van de Unie zyn geworden zonder u? Gij zijt ons eerL voorbeeld van trouw aan her beginsel, van trouw aan de geest van ons vaderland, van trouw aan Oranje en aan de grote traditie ener christelijke, eerlijke, zui ver Nederlandse parlementaire democratie. Lohman, de Visser, Schokking, Slotemaker hebben zich over u niet te schamen". „Wij zijn", aldus prof. dr. de Zwaan, „de meest radicaal democratisch georganiseerde partij in Nederland. Ondanks de geweldige groei, die het ge- Boerengemeenschap in oprichting. Het voorlopig comité, dat zich bezig hield met de stich ting van een Onafhankelykc Boerenparty, deelt mede,, dat het besloten heeft de naam te wMzigen in De Nederland se Boerengemeenschap, om dat niet het stichten van een politieke party beoogd wordt. Het doel is de samenvoe ging van de oppositie tot 'n krachtige, gedegen en legale actie tegen het huidige land bouwbeleid De gemeenschap wil invloed uitoefenen op dc diverse staatkundige partyen en haar boerenvertegemvoor- digers in de volksvertegen woordiging. Nico van Suchlelen. Nico van Suchtelen. de Neder landse literator cn filosoof, is Za terdagmiddag ter gelegenheid van 2ijn "jüe verjaardag op grootse wij ze te Amsterdam door vele figuren uit de literaire wereld en het openbare leven gehuldigd. Hij ontving uit handen van de Am sterdamse burgemeester de zilve ren medaille ven de stad. Vele sprekers prezen het van humanis me doortrokken talent van Van Suchlelen en zijn werk ten be hoeve van de Wereldbibliotheek. EDO BERGSMA f Maandagmorgen is te Arn hem overleden de heer Edo J. Bergsma, oud-burgemeester van Enschedé en ere-voorzitter van de A.N.W.B. Scheepvaartberichten Aangekomen te Vlissingen: Ha zewind v. Antwerpen, Eemshorn van Greenmouth. Joost v. Antw., Angcja v. Antw., baggermolen Zuiderzee v. Zeebruggo. Vertrokken: Hazewinden. Boston. Angeja n. Alloua. Joost n. Geffle. Gcp. n. Antw.: Nato v. Yar mouth, Margcratha v. Yarmouth. Arend N. v. Yarmouth, Frederik uit zee( Oud-Betjcrland v. Swan- sec. Quo Vadls v. Portsmouth. Hoogland v. Hull, Minerva v. Mlddlesborough. Gcp. n. Antw.: Almkerk naar Marseille. Import tv Oporto. Oise n. Parijs. Locncrkerk n. Amster dam. Lekhaven n. Rosario. boekte zij voor ontvangen, doch het geld stak zy in haar eigen zak. Doordat zij de volledige boekhouding had, en niet regel matig gecontroleerd werd, kon zij zo lang deze vervalsingen volhonden. In begin van Octo ber kwam een en ander echter aan het licht. De politie van het bureau Singel werd in de zaak gemengd, maar toen men tot de arrestatie van de secre- Amerikaans functionaris In Wenen vermoord. Achter- de Zaterdag op Ir ving Ross, de Amerikaanse functionaris van het plan Mar shall in Oostenryk. gepleegde moord steken volgens Weense waarnemers geen politieke mo tieven. Het zou hier een gewone roofmoord betreffen. Er is nog gen officieel Ame rikaans communiqué over de moord verschenen. De Russen hebben twemaal een verzoek van officiële Amerikaanse zij de om een bezoek te mogen brengen aan het Oostenrijkse meisje Anna Superma, dat bij Ross ln diens auto zat, afge wezen. Als reden voor de weigering gaven de Sowjet-autoriteiten op, dat mej. Superina te ziek was om bezoek te ontvangen. Reuter vernam van gezagheb bende zyde, dat het meisje aan kneuzingen en bajonet-wonden lydt. Aardverschuiving te Napels. Men neemt aan, dat 25 per sonen, die Maandagavond ln een huis te Posillipo by Na pels voor rouwbeklag bijeen waren gekomen, levend zijn begraven als gevolg van een aardverschuiving. Veroorzaakt door zware regenval. Twee ministers hebben zich naar de plaats van het ongeluk bege ven om het reddingswerk ga de te slaan. Verdwaalde walvissen bij Glasgow. De aanwezigheid van twee meer dan 6 meter lange wal vissen in de rivier de Clyde vlak by het centrum van Glasgow heeft grote verbazing gewekt. De dieren doken, kwamen aan de oppervlakte en bliezen wolken schuim op alsof zy zich ln volle zee be vonden. Het is een raadsel, hoe zij er in geslaagd zijn on gezien kilometers langs dok ken cn scheepswerven in de Clyde te komen. De dieren vormen een gevaar voor de kleine schepen, waarvan velen reeds verder stroomop waarts het anker hebben uit geworpen. Waarschh'nlyk kunnen dc walvissen ln het olie-achtige water en de algemene toestand van deze rivier niet lang in leven blijven. Rantsoenen in Engeland verhoogd. De Britse minister van voed selvoorziening heeft het Par lement meegedeeld, dat de rantsoenen versnaperingen, suiker en vetten zullen worden verhoogd en dat de rantsoene ring van alle soorten jam en marmelade zal worden afge schaft. De verkoop van goedkopere soorten versnaperingen zal het volgend jaar vrij komen. taresse wilde overgaan, bleek zij naar Zwitserland gevlucht. Het bureau criminele voorlich ting te 's-Gravenhage werd hierop ingeschakeld en dank zy de voortreffelyke samen werking met de ZwitserSe po litieautoriteiten gelukte net haar in Zürich aan te houden. Zij is Vrijdag vrijwillig naar Nederland teruggekeerd en op Schiphol gearresteerd. Vast staat, dat zy de gelden geheel tenejgen bate heeft aangewend en dat er vrijwel niets meer van over is. De politie heeft slechts be slag kunnen leggen op een zeilboot met bultenboordmoter Ook haar echtgenoot is ver dacht van schuldheling gear resteerd. Een accountantson derzoek zal uitmaken hoe groot het. preciese bedrag is van de verduistering. Mevrouw van der E. is moe der van twee kinderen. Gew. Zeeland van de P.v.d.A. bijeen. ADVIESBUREAU VOOR GEMEENTERAADSLEDEN In de Zaterdag j.l. in de Prins van Oranje te Goes ge houden, onder leiding van de heer L. P. van Oorschot staan de goed bezochte vergadering van het gewest Zeeland van de P.v.d.A., sprak de heer J. van Deelen uit Eindhoven over „Het winterwerk", en mr. N. Stufkens, Lid der Tweede Ka mer uit De Bilt over: „De po litieke toestand van ons land, nè de verkiezingen". De voorzitter wees in zyn in leiding op de goede uitslag van de Kamer-verkiezing in Zeeland, zelfs in gemeenten als bv. in Westkapelle waar de party 33 van de stgmmen kreeg en waar geen afde ling bestond. Medegedeeld werd, dat is ingesteld een adviesbureau voor gemeenteraadsleden, onder lei ding van mr. van der Weel. De afdeling Domburg drong wederom met klem aan op af schaffing van de Classificatie. De afdeling Kloetinge stelde de zedelijke verwildering onder de militairen in Indonesië aan de orde, Wemeldinge, het jon gerenwerk, St. Maartensdijk de berichtgeving inzake Indo nesië, Kapelle het houden van cursusavonden en Schoondijke, een contributieverlaing. De heer van Deelen wees in zonderheid op de noodzakelijk heid van scholing, vorming van propagandisten, mede voor de a.s. gemeenteraadsverkie zingen en voortzetting van de ledenwinactie. REDE N. STUFKENS. Mr. N. Stufkens meende in de verkiezingsuitslag geen ver oordeling van het regeringsbe leid te moeten zien de bezwa ren waren niet van wereld beschouwelijke aard. De K.V.P. ontwikkelt zich steeds meer van programpar- ty tot een partij, welke alle Katholieken wil verenigen. Uitvoerig wees spreker er op, dat de vorming van het Kabinet-Drees op de wezenlijke punten geen koersverandering betekent, hetgeen Troonrede en regeringsverklaring z.i. be- wyzen. Zeer diep ging spr. vervol gens in op de economische en sociale politiek der regering, de Benelux, het Indonesische Monument op begraafplaats onthuld Voor de bouw 700 uren gratis arbeid. Maandagmiddag is te Dom burg op plechtige wyze een monument voor de plaatselyke oorlogsslachtoffers onthuld. Terwyl de klok luidde bega ven zich de genodigden, tot wie de nabestaanden behoor den, om 4 uur naar de be graafplaats, waar het monu ment namens het comité, ter zake door de voorzitter, de heer W. Brand, aan de gemeen te werd overgedragen. De heer Brand zeide, dat de totstandkoming veel hoofdbre kens heeft gekost. De opzet Volksherstelsigaretten brachten bijna 5 millioen op (Van onze Haagse redacteur) De verkoop van de Volks herstelsigaretten heeft in an derhalf jaar tyds de som van 4.800.000.opgebracht. De rokers hebben dus gezorgd, dat een aanzienlijk bedrag beschik baar kan worden voor de doel einden, die Volksherstel zich heeft gesteld. Het Juliana- fonds, dat instellingen voor maatschappelijk werk finan cieel steunt, ontving van deze netto-opbrengst f 500.000, zo vernemen wy. Hoewel Volksherstel ls opge heven zal de verkoop van de sigaretten voortgang hebben Alleen zal de opbrengst wel a&nzicnlyk minder worden en mocht de tabaksdistributie het volgend jaar worden opge geven tenslotte geheel op houden, maar toch wil men deze bron van inkomsten nog niet missen. De toeslag per pakje sigaretten is indertijd teruggebracht van f 3.op 1.voornamelyk om de lwarte handel de kop in te drukken Daardoor zal net met de inkomsten van millloenen wel afgelopen zijn. Schoenmakers in de knel. Dc 12.000 schoenmakers, die in ons land met hard werken aan een magere kost komen, hebben een pleidooi gehouden voor het vrijgeven van de reparatioprijzen voor schoeisel. Sinds enige tijd zijn de prijzen voor het overleder, dat hoofdzakelijk uit het buitenland komt. stijgende. Dit brengt met zich. dat een stijging, die op het ogenblik 40 pet. bedraagt voor een artikel, dat tot het voornaamste te verwerken materiaal behoort, niet mag worden doorberekend. De schoenmakers moeten dan ook 10 —12 uur per dag werken, willen zij aan een weekloon komen. Inmid dels heeft de vakgroep Schoen- herstellers zich reeds tot de Mi nister van Eeconomische zaken gewend met het dringend verzoek, aan de huidige onhoudbare toe stand een einde te willen maken. om het gedenkteken geneel door plaatsgenoten te laten ontwerpen en bouwen, is mis lukt omdat het door ieder zeer fraai gevonden ontwerp van de heer A. Bosdijk door de be trokken rijkscommissie werd afgekeurd. Spr. bracht hem dank voor zijn werk. Toen werd mevr. L. Messer te Vlis^ singen bereid gevonden een monument te vervaardigen naar een ontwerp van haar man. de heer W. Messer, er het resultaat is indrukwek kend. De heer Brand dankte allen, die aan de totstandko ming hebben meegewerkt, het zij door hun financiële bijdra ge, hetzij door hun werk kracht. Voor de bouw zijn niet minder dan 700 uren gratis ar beid verricht! Do jonge Piet Bomnieljé, enig overgeblevene uit een ge zin van vijf leden, onthulde hierna het monument. BLOEMENHULDE. Het gedenkteken is eenvou dig, maar vol uitdrukking. Het is een symetrisch metselwerk, waarin'twee gehouwen stenen. Met een variatie op de verzets poëzie van Muus Jacobse staat op de ene zyde: „Die de oorlog ons ontnam/Zij die vielen in ons dorp/Zij die stierven in den vreemde/Leven in onze gedachten", op de andere kant „O God doe ons dit weten /Wat» voorbijging aan nood en leed/Is niet vergeefs geweest. 19401945". In het midden is een beeldhouwwerk van Fran se kalksteen geplaatst, voor stellende een vrouw, die alleen achterblyft en knielend bloe men op een graf legt. Een plantsoen zal het monument later beter doen uitkomen. De burgemeester, jhr. ir. H. L. Boogaert, aanvaardde het namens het gemeentebestuur, verzekerde, dat het goed ver zorgd zal worden ën dankte eveneens ieder, die aan de tot standkoming meewerkte. De zangver. „Volharding leidt tot het Doel" o.l.v. de heer H. J. Adriaansen, die zich reeds voor en tydens de onthulling had doen horen, zong hierna het Wilhelmus. Ds. E. J. Visser, Geref. predikant te Schermer hom, sprak als oud-dorpsge noot naar aanleiding van de tekst „Uw doden zuilen leven". De heer M. C. Jellema, hoofd van de Chr. school, nodigde hierna de Domburgse jeugd uit bloemen op de graven te leggen. Dit deden ook vele an dere aanwezigen, van het co mité en het gemeentebestuur waren er kransen. Met het zin- fen van „Mijn Schlldt ende ;etrouwen" werd de plechtig heid besloten. De gevaarlijke bocht bij het vliegveld Ypenburg in de drukke rijksweg Den HaagRotterdam zal verbeterd worden. vraagstuk ende loon- en prijzenpolitiek. Op deze uitstekend gedocu menteerde rede, volgde een ge animeerde discussie over: „De opheffing van subsidies, de loonpolitiek, bestaanszekerheid van de kleine zelfstandigen, de gevolgen der Benelux enz., waarna de heer Van Oorschot met een krachtig pleidooi voor propaganda eindigde. Nieuwe directeur Loodswezen Vlissingen Kapitein-luitenant-ter zee F. J. E. Krips benoemd. Als opvolger van kapitein ter zee J. Callenfels. is met ingang van 1 November als Directeur van het Loodswe zen in het 6e district, tevens belast met de functie van oudst aanwezend zee-officier, benoemd de Kapitein-Luite nant ter zee F. J. E. Krips. Overste Krips werd 11 Ja nuari 1901 in Meester Cornells geboren en kwam in 1919 als adelborst bij de Marine. In 1922 werd hij benoemd tot Luitenant ter Zee 3e klasse, in 1929 tweede en in 1933 Luitenant ter Zee eerste klas se. In 1946 werd de nieuw be noemde directeur bevorderd tot Kapitein-Luitenant ter Zee. Overste Krips was enige tijd Commandant van H.M.S. flot tieljeleider „Tromp" en is sinds Juni bij het Loodswezen werk zaam. Provinciale begroting 1949 is sluitend. Verliés voor Gasbedrijf, winst voor P.Z.E.M. De begroting der inkomsten en uitgaven van de Provincie Zeeland voor het dienstjaar 1949 ls sluitend gekregen. De gewone dienst toont in inkomsten en uitgaven een totaal van 3.489.077, terwijl het voordelig en nadelig slot een totaal geven van 2.024.725. De kapitaaldienst geeft in inkomsten en uitgaven een to taal van 9.614.861, de reser ve-kas- en verrekendienst een totaal van f 12.156.933.33. De begroting 1949 van de P.ZfE.M. bevat een winst sal do van 189.625 en een totaal van f 4.885.000.de exploi- tatiebegro'ting van het Prov. Gasbedrijf Zeeland een verlies van 118.861 15 en een to taal van 669.930.68 terwyl de begroting van kapitaals-in komsten en uitgaven een to taal in inkomsten en uitgaven heeft van 803.824,39. Wij komen op deee begro tingen nog uitvoerig terug. Uitbreiding Walcherse drinkwatervoorziening. Aanzienlijke kapitaalverstrekkingen. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben aan de Prov. Staten voorgesteld een plan vast" te stellen voor een geld lening van maximaal '2.800 000 ten laste van de Provincie en ten behoeve van kapitaalverstrekkingen aan de provinciale stoomboot, diensten 1.500.000). aan de N.V. Watefleidlngmaatschappü Midden-Zeeland 800.000) en aan het Prof. Gasbedrijf 500.000). Het door „Midden-Zeeland" gevraagde bedrag is noodzake lijk voor de uitbreiding van de Walcherse drinkwatervoorzie ning. De voorlopig te investeren bedragen worden als volgt ge raamd: overname van de transportleidingen in Koude, kerke, Biggekerke, Grypsker- ke en Aagtekerke 225 000; buizennetten aldaar ƒ381.000; overname en uitbreiding Westkapelle 100.000; hoog- reservoir Zoutelande 35.000. Er is een nadelig saldo rek. courant )Jrov. Zeeland per 1 Oct. j.l. van 77.000. Dit maakt tezamen 818.000. We komen op dit voorstel nader terug. Vergadering kring Middelburg K.V.P. A.s. Zaterdag zal in hotel „De Korenbeurs" te Goes de Kring Middelburg van de Kath. Volksparty byeenkomen. Aan de orde is o.m. een aan tal bestuursvoorstellen over de reorganisatie van de Kring. Voorts zal de verhouding tus. sen de Kring en de K.V.P.- fractie in de Provinciale Sta ten onder het oog worden ge zien. En tenslotte zullen een aantal voorstellen van de afde lingen inzake actuele onder werpen van politieke aard wor den besproken, o.m. betreffen de de behandeling van de wet op de vergoeding der mate riële oorlogsschade en het vraagstuk van lonen en prij zen. Commandant „Haarlemmermeer". LT. TER ZEE 1STE KLASSE H. J. v. d. WEIJDE Benoemd tot Commandant van het Marinedetachement aan boord van het logement schip „Haarlemmermeer" te Vlissingen de luitenant ter zee der 1ste Klasse K.M.R. H. J. van der Weyde, zulks met in gang van 1 November. Biggenhandelaren brodeloos Het Comité Burgerrecht schryft ons: Het klakkeloos toepassen van overheidsmaatregelen, waarby geen rekening wordt gehouden met plaatselyke om standigheden, heeft ln het toch al in menig opzicht mis deelde Zeeuwsch-Vlaanderen ten gevolge gehad, dat de biggenhandelaren hun beroep niet meer kunnen uitoefenen. Het is in dit deel van de provincie Zeeland altijd de gewoonte geweest, dat de big genhandelaren de boeren af reden, teneinde hun voorraad te verkopen. De maatregelen, die beogen, de smokkel te beteugelen, hebben deze wijze van verkoop onmogelyk ge maakt. De handelaren heb ben aanvankelijk getracht zaken te doen door een voor raad biggen bij zichzelf aan te houden, doch aangezien de boeren niet met de traditie wensten te breken, is deze poging op niets uitgelopen, vele handelaren hebben nu werk moeten zoeken in fa brieken. Pogingen van de zij de dezer handelaren om in samenwerking niet de over heid tot een oplossing te ko men, zijn namelyk mislukt. Contactvaartuig „van der Steng" te Middelburg. Het contactvaartuig Van der Steng brengt thans pro- pagandabezoelcen aan ver schillende plaatsen van ons land en het zal van 2 tot 7 November ligplaats hebben te Middelburg nabij de Bea- trixbrug. Op 3 November is er gelegenheid tot bezoek voor contribuanten van het comité „Onze Marine" des avonds te 7 uur. Op alle volgende dagen tot 7 November is er gelegen heid tot bezoek van 10 tot 12 (behalve Zondag) van 2 tot 5 en van 7 tot 10 uur. CHR. FABR.- EN TRANS- PORTARBEIDERSBOND De Chr. Fabrieks- en Trans portarbeidersbond organiseerde Zaterdagmiddag in de Prins van Oranje te Goes een kader vergadering voor Z. en N. Beveland, Walcheren en Z. Vlaanderen. Als spreker trad op de heer Braspenning, bondsbestuurder die het doel van de bond nog eens uiteenzette en in de a.s. winter te voeren actie voor uitbreiding van deze organisa tie besprak. Op deze inleiding volgde een geanimeerde bespreking. Te Wilhelminadorp bedroeg de opbrengst der collecte voor de Kerstpakketten van de NI WIN 20 stuks, waai by nog 9 pakketten van particulieren worden gevoegd. Middelburg AANRIJDING. Zaterdagavond ontstond op de Markt te Middelburg een aanryding tussen een motor en een rywiel, doordat de motor rijder de fietser te laat ontdek te. Het rijwiel werd bescha digd. PADVINDERS HELPEN ZICHZELF. De padvinders van groep 3 de Paul Krugergroep van de afdeling Middelburg verloren veel van hun kam- peermateriaal by de brand in 1940 en wat er overschoot nam de Jeugdstorm in beslag. Om hier nu in te voorzien gaan de jongens in de zaal Mercurius op Vrijdagavond en Zaterdag middag een Padvindersmarkt houden met echte stalletjes, waarin de attracties worden ondergebracht. Bovendien rich ten zy een kleine tentoonstel ling van pauvinderswerk in, terwijl onder het toneel een miniatuur-cineac komt, waar non-stop de film, die bij het bezoek van Lady Baden Powell aan Middelburg werd opgeno men, zal worden vertoond. De padvinders hopen met deze markt voldoende geld binnen te krygen om ook op de een of andere manier een beter onderdak wellicht een nis- senhut te krygen, want daar heeft hun groep veel be hoefte aan. BAZAR CHR. KWEEKSCHOOL. De baxar van de Chr. Kweek school te Middelburg, die gedu rende drie dagen is gehouden, heeft ruim f 1550.opgebracht. Het damescomité ontving zeer ve le, vaak grote inzendingen. Van oud-leerlingen komen nog steeds bijdragen vóór de school binnen. De verlote schilderijen vielen op de nummers 62 en 55. De na men van de babypoppen luidden Agatha en Suzanna. Vlissingen Gemeentelijke kleuter school voor Havendorp. In de gemeenteraadszitting van Vrijdag j.l. hebben B. en W. van Vlissingen medege deeld, dat zij nog steeds het probleem van het kleuteronder wijs in het Havendorp in stu die hebben en daarvoor een op lossing trachten te vinden. Naar wij thans vernemen gaat de oplossing, die het col lege wenst, in de richting van een gemeentelyke bewaar school. CENTRALE VLISSINGEN DER ANTI REV. KIESVERENIGINGEN Zaterdagmiddag vergadcide in het Geref. Jeugdgebouw te Vlissin gen de centrale Vlissingen der Anti Rev. Kiesverenigingen, die door afgevaardigden van alle kies verenigingen werd bygewoond. De voorzitter, de heer A. Schout, lid van Ged. Staten, opende met Schriftlezing en gebed, waarna de secretaris, de heer M. C. van de Putte de notulen der vorige ver gadering voorlas. De heer A. Schout gaf vervolgens een over zicht van de laatst gehouden ver kiezingen en besprak de nationale en internationale staatkundige ver houdingen. Het was nu wel zeker dat in 1949 gemeenteraadsverkiezingen gehou den zullen worden. Besproken werd de wenselijk heid tot het organiseren van poli tieke kadercursussen en oprichting van afdelingen der Arjos. Het bleek dat te Vlissingen. Souburg en Koudekerke dergelijke afde lingen bestonden. Besloten werd in Januari weer een vergadering, te houden. De heer van de Putte eindigde met gebed. Vrouwenpolder BOUW- EN WONINGTOEZICHT. De raad der gemeente Vrou wenpolder kwam dezer dagen in vergadering byeen. Tegen de door Ged. Staten aangeboden ontwerp-jaarwed- de-regeling voor de secretaris sen en ontvangers over het tijdvaij 1 Juli tot en met 31 Dec. 1947 werden geen be denkingen geopperd. Beslo ten werd aan de geitenvere niging in de afd. Vrouwen polder een jaarlykse subsidie toe te kennen van 5. Aan B. en W. werd machtiging verleend tot de aankoop van 2 ingelyste portretten van H. M. Koningin Juliana. Ge^- hoord de commissie van on derzoek, werden de geloofs brieven van de heer Anth. Stürm in orde bevonden. De gemeenschappelijke re geling betreffende het Bouw en Woningtoezicht op Wal cheren werd met algemene stemmen goedgekeurd Vast- •gesteld werd een verordening op de heffing van gelden voor het verstrekken van Inlich tingen uit 't bevolkingsregis ter der gemeente. De verorde ning betreffende de besmet telijke ziektegelden werd ge wijzigd overeenkomstig het advies van Ged. Staten. Be sloten werd de sociale ver zekeringen voor het gemeen- tepersoneel, per 1 Januari 1949, over te brengen naar de bedrijfsvereniging van Ned. Gemeenten. Op verzoek van het schoolbestuur te Ga- pinge werden ingevolge art. 72 der L.O.-wet 1920 gelden beschikbaar gesteld voor mo dernisering der W.C.'s ln de bijzondere school te Gapinge. Tot slot werd de gemeen terekening over het dienst jaar 1947 aangeboden. Grijpskerke BEGRAFENISRECHTEN. Vrijdagavond kwam de ge meenteraad van Grypskerke bijeen onder" voorzitterschap van burgemester Bouwman. Van de A. N. W. B. was een dankbetuiging binnenge komen voor de toegekende subsidie, de herverkavelings commissie had een kaart ge zonden van de aanleg van nieuwe wegen en waterlopen in deze gemeente, waarmede in de eerstvolgende twaalf maanden, indien moglijk, een aanvang zal worden gemaakt. De gemeenschappelijke rege ling voor bouw-- en woning toezicht en voor het toezicht op gemeentewerken op Wal cheren, werd, nadat door en kele leden dienaangaande en kele vragen waren gesteld, welke door de voorzitter wer den toegelicht, met algeme ne stemmen aangenomen. Vervolgens werd vastge steld de verordening op de Algemene Begraafplaats. Bij de behandeling van de verordening op de heffing en invordering van begrafenis- rechten hadden de heren Vlie ger en A. Francke enige be denkingen' tegen het tarief voor het laten luiden van de torenklok. Zij waren van me ning dat zulks voor alle in woners gratis diende te ge schieden. Dit werd dan ook met algemene stemmen aan genomen. Het tarief voor gebruik van de lykwagen werd op f 10 gesteld zonder paarden en vervoerder. Aan de eléctrificatie van Buttinge Hl zal worden me degewerkt. De gewijzigde verordening op de heffing van leges ter secretarie, enz. werd zonder stemming aangenomen. O.- en W.-Soüburg KERSTPAKKETTEN-ACTIE. Het Niwin Comité te Souburg heeft aan het Hoofdcomité in Den Haag een bedrag van f 470 af kunnen dragen. Hiervan kunnen weer 94 Kerstpakketten naar <ie jongens in Indonesië gezonden worden. W Westkapelle PAARD OP BOL. Vrijdagmiddag sloeg het paard van de heer L. Cijsouw te Westka pelle op hol. Het gevolg was dat de heer Cijsouw van de wagen viel en bewusteloos werd opgenomen. De dokter, die spoedig aanwezig was, bracht hem met zijn auto naar huis. CONTACTAVOND C.J.M.V. Zaterdagavond organiseerde de C.J.M.V. Timotheus te Westkapel le een contactavond, die zeer druk was bezocht. Het was een zeer ge slaagde byeenkomst. die door de heer L. Kaland werd gesloten. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Benoemd tot hulppred. te Middelburg H. Kuilman, cand. te Maastricht, GEREF. KERKEN. Bedankt voor Nieuwe-Pekela H. Veldkamp te Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2