PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Huldiging dokter A. Staverman Hatta naar Batavia Nederland moet zelf voor veevoeder zorgen DEBILT Militaire balans in China slaat over naar Moskou r Kwestie van oorlog of vrede Minder organen, meer contact MOESO GEDOOD? De duurte-toeslag. 40 jaren medische en sociale arb >id in Zeeland VOORSPELT 191e Jaargang - No. 257 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj.: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A, Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS: 32 Ct. per week; 3.90 p. kw.; £r. p. p. 4.15 per kw.. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 2 Nov. 1948 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels 1.—, iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad", 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaal 29. lel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Terneuzen: Brouwerljstr. 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr. C 160. tel. 26 Regering van Tsjang Kai Sjek aan het wankelen Haast. In Massachusetts zag 'n politieagent, Ralph d'Am- brosio, af van het uitschrij ven van een „bon" voor de dame, die hij had aange houden wegens te hard rijden met haar auto, toen hij haar als zijn voormali ge onderwijzeres herken de. „Ik moest u eigenlijk honderd strafregels geven", zei hij. „Waarom had u zo'n haast?" waarop de onder wijzeres antwoordde: „Ik moet naar' een vergadering voor veilig heid op de weg V Doden en "zieken door giftige mist. Achttien mensen zijn gedood door een giftige mist, welke vijf dagen lang heeft gehangen boven de stad Donora in Lennsylvonië. De mist was grijs en had een me taalachtige geur. Tweehonderd mensen moesten een zuurstofbe handeling ondergaan en tientallen kregen injecties. In totaal zijn er 400 zieken ge weest. Oudere mensen konden zich niet herinneren, ooit in de vallei een dergelijke mist te heb ben meegemaakt. Frans tankschip op rotsen gelopen. Maandagnacht is een. Frans motortankschip in de mist tij dens hevige wind op de kust bij Benberth gelopen en omge slagen. Men vreest dat tenmin ste 12 leden van de 15-koppige bemanning om het leven zijn gekomen. Een schepeling is in gewonde toestand op de rotsen gevonden. AMERIKAANSE HULP? De maarschalk vertrouwt blijkbaar nog op Amerikaanse hulp. In zijn omgeving gaat het gerucht, dat de Amerikaan William Bullitt, die kort gele den in het blad „Life" een fel le aanval heeft gedaan op de politiek inzake China tijdens de 'bewindsperioden van Roosevelt en Truman, binnenkort aan het hoofd van een speciale com- Belangrijke communistische successen in het Noorden Het verloop van de militaire operaties in China, waaraan tot voor kort in slechts bescheiden berichtjes werd aandacht geschonken, is plotseling in de wereldpers stof voor de voor pagina's geworden. Oorzaak daarvan zijn de grote militaire successen, die de communistische troepen de laatste tijd be haald hebben, successen, die de nationale regering vari Tsjang Kai Sjek aan het wankelen hebben gebracht en de publieke opinie in Amerika verontrust. De jongste overwinning werd behaald bij Moekden. Dit was de laatste stad in Mand- sjoerije, die nog in handen was van Tjsang Kai Sjeks troepen. Dertig October werd de aan alle kanten ingesloten stad overgegeven, waarmee de com munisten practisch het gehele rijke gebied van Mandsjoerije onder controle hebben gekre gen. De grote steden ten Zui den van Mandsjoerije, Peking en Tientsin, worden nu ernstig bedreigd. De stad Tsinan, een uiterst belangrijk spoorweg knooppunt in de provincie Sjantoeng, is reedg gevallen. Indien het de communistische troepen gelukt Peking, te be reiken is geheel Noord China voor de regering verloren. VOOS RÉGIME. De onophoudelijke nederlagen van de centrale regering sprui ten in de eerste plaats voort uit de innerlijke voosheid van het régime in Nanking. Zelfs generaal Marshall heeft tijdens het vervullen van zijn missie in China vóór zijn minister schap meermalen de dicta toriale en corrupte kliek rond om generaal Tsjang Kai Sjek, die de meer liberale krachten afstootte, gelaakt. Zijn voor spelling, dat zulk een régime niet in staat zou zijn met suc ces weerstand te^bieden aan een communistische opmars, is uitgekomen. De eerste tekenen vas een naderende crisis zyn er zelfs al. Niets is fataler voor een halve dictatuur dan een serie nederlagen. De Chinese minister-presi dent Wong Wen Hao en de minister van financiën Wang Yoen Woe zijn Maandag uit de regering gedeser teerd. Als reden voor hun ontslagaanvrage bij de pre sident gaven zij op het falen van de economische poli tiek van de regering. De valu ta-hervormingen, die twee maanden geleden ingevoerd werden door het in omloop brengen van een nieuw betaal middel. hebben niets opgele verd. Zondag besloot de rege ring de prijzen vrij te laten, met het gevolg dat in enkele uren tijds de kosten, van le vensonderhoud de hoogte in vlogen. Volgens waarnemers op het Chinese toneel staat de rege ring van Tsjang Kai Sjek thans dichter dan ooit in de loop van haar twintigjarig be staan een ineenstorting nabij. De komende zes maanden wor den ingrijpende veranderingen verwacht. missie naar Nanking zal ver trekken. Deze commissie zou een onderzoek moeten instel len naar de militaire behoeften, van de centrale regering. Het vooraanstaande Republikeinse blad de „New York Herald Tribune" schreef in een com mentaar op de val van Moek den. dat Tjang Kai Sjek hulp nodig heeft wil een derde we reldoorlog vermeden worden. Het blad verklaart, dat de Sowjet-Unie militaire en eco nomische steun aan de door de communisten geleide legers verleent en de verplichtingen tegenover de nationale rege ring niet nakomt. Amerikaans optreden daartegen ig geboden. De vraag is echter of China nog gered kan worden. De hulp zal in elk geval zeer snel moe ten komen, wil althans Zuid- China buiten de invloedssfeer van de Sowjets gehouden wor den. Zaterdag heeft de president directeur van de N. S., ir. F. Q. den Hollender. een tweede tunnel onder het Utrechtse Centraal Sta tion officieel geopend. Arbeiders zyn op het open terrein achter het oude gedeelte van het Middelburgse stadhuis druk bezig de grond te ega liseren ten behoeve van de bouw der conciërgewoning en der fundamenten voor het nieuwe stadhuisgedeelte. Postzegels buiten gebruik. Mede in verband met de jongste tarief verlaging van P. T.T., door het naar beneden afronden, zullen de postzegels van 2%, 7%, 9 en 11 cent practisch niet meer worden gebruikt. Om deze reden zullen zij dan ook buiten gebruik worden gesteld, De bestandsschendingen Naar Antara Maandag op gezag van welingelichte lerin gen te Djocja mededeelde, is Moh. Hatta gereed voor een onderhoud .met minister Stikker, teneinde een gunstige at mosfeer te scheppen voor een hervatting der onderhan delingen. Na dit onderhoud, waarvoor de heer Hatta naar Batavia zal komen, zal hij doorreizen naar Sumatra. Een definitieve datum voor het onderhoud is nog niet bekend. Moh", Hatta ontkende, het bericht, dat hij op verzoek van de P&rtai Sarekat Islam Indonesia een rondetafelcon ferentie met de^politieke par tijen zou beleggen alvorens de onderhandelingen met de Nederlanders zullen worden hervat, aangezien dit, naar hij zeide, zou neerkomen op een op zij zetten van de compe tenties van het werkcomité uit het parlement. Wel heeft hij een „informatieve bijeen komst" toegezegd met de po litieke leiders. ONBEVREDIGEND De correspondent van Reu ter verklaart Zondagavond uit doorgaans betrouwbare bron vernomen te hebben, dat de Nederlandse regering het ant woord der republiek Indonesia op voorstellen aangaande een hervatting der politieke onder handelingen onbevredigend acht. Uit dezelfde bron wordt vernomen, dat Cochran minis terpresident Hatta te Djocja op de hoogte heeft gebracht DE WAPENSTILSTAND. De wapenstilstand wordt, ;o gaat Reuter's correspon dent voort, in West-Java steeds veelvuldiger geschon den en als gevolg daarvan (aldus zou van welingelich te zijde te Batavia zijn ver nomen) zou minister Stikker minister Hatta meedelen, dat hij bereid is tot onderhande len, doch er tegelijkertijd op aandringen, dat de Republiek het bewijs levert in staat te zijn de wapenstilstandover eenkomst na te komen, alvo rens hij (Stikker) zou con cluderen, dat de onderhande lingen een gunstig resultaat zouden kunnen opleveren. Een vooraanstaande Repu blikein heeft verder Zondag tegenover Reuter verklaard, dat, indien minister Stikker tot de slotsom zou geraken, dat de Republiek het be standsverdrag niet kan nako men, men waarschijnlijk het oprukken van het Nederland se leger naar Djocja zou mogen verwachten. PERSCONFERENTIE MR. STIKKER. „De komende weken zijn zeer belangrijk, mogen zij de zo zeer gewenste resultaten opleveren" aldus zeide minis ter Stikker op een persconfe rentie te Batavia. Minister Stikker legde er de nadruk op, dat zijn zending een vre- deszending is en dat hy naar Batavia is gekomen „om uit gesproken vredelievende rede nen." Desgevraagd zeide hij zeer verlangend te zijn, Moh. Hatta te ontmoeten. „Wan neer deze ontmoeting in de komende dagen plaats vindt, zal de bespreking zo openhar tig zijn als maar mogelijk is." „De bestandsschendingen zullen één der eerste punten ter bespreking uitmaken. De Nederlandse regering acht de situatie momenteel ernstig", aldus minister Stikker. Sprekend over de Repu bliek zeide de "heer Stikker: Met haar is generlei voort gang gemaakt. Het vroeger gevoerde overleg op basis van de Renville-beginselen heeft geen resultaten opgeleverd en overleg op politiek terrein heeft er sedert maanden niet plaats gehad." Op de medewerking van de C. V. G. D. blijft de regering prijs .stellen. Het is niet de bedoeling, dat ik rechtstreeks De voorlichtingsdienstin 't gebied van Madioen meldt Tijdens een botsing tussen Republikeinse troepen en een bende opstandelingen, werd Zondagochtend in het dorp Soemanding, in het regent schap Ponogoro, een opstan deling gedood, die herkend werd als Moeso. Hij werd als zodanig geïdentificeerd door personen, die hem goed ken den, onder meer door de re sident van Madioen. Deelstaat Oost-Java. Inzake de Oost Java confe rentie wordt officieel nog ge meld, dat de leden van de ver tegenwoordigende colleges en regentschapsraden in-Oost Ja va zijn uitgenodigd, voor deze conferentie 1 afgevaardigde aan te wijzen per 100.000 inwo ners. In de eerste plaats zal te Bondowoso worden beraad slaagd over de resoluties der partijen en groepen in Oost Java, die aandringen op de vor ming van een deelstaat Oost Java. .Indien terzake overeen stemming wordt bereikt, zal de bestuursorganisatie volgens de mocratische beginselen in grote de leiding van de Nederland-I lijnen worden vastgesteld," met se delegatie bij de onderhan- name de regeling van het kies- delingen op mij neem. recht. Er moet loonbelasting van betaald worden. Het dezer dagen uitgege ven regeringscommuniqué, dat in verband met de ver laging van subsidies op le vensmiddelen en brandstoffen een tijdelijke bijslag op lonen en salarissen aankondigde, is Maandag na overleg met de Stichting van de Arbeid gevolgd door een bindende beschikking van het college van rijksbemiddelaars, vast gesteld. De beschikking treedt heden in werking met dien verstan de, dat de bijslag voor weeklo» ners het eerst moet worden uitgekeerd over de loonweek, waarin 1 November valt. Volledigheidshalve zy nog vermeld, dat over de b\jslag sociale lasten en loonbelasting moet worden betaald. Minister Mansholt beantwoordt vragen over de aardappeloogst. De varkensvleesprijs. Minister Mansholt heeft geant woord op vragen van het Tweede Kamerlid Vondeling over de aard appeloogst 1948 en het garanderen van de varkensvleesprijs. zDe grootte van de totale aard appeloogst 1948 kan geraamd wor den op 5.600.000 ton, waarvan 2.200.000 ton klei- en 1.800.000 ton zandaardappelen en 1.600.000 ton fabrieksaardappelen. Tot nu toe werden van de oogst 1948 naar het buitenland verkocht plm. 110.000 ton consumptieaard appelen (waarvan plm 85,000 ton naar overzeese landen) en plm. 225.000 ton pootaardappelen. Dc tooeveelheid pootaardappelen, wel- Tce mogelijkerwijs nog voor het buitenland zal kunnen worden verkocht, mag geraamd worden op ca. 50.000 ton. De afzet van con sumptieaardappelen naar landen buiten Europa heeft tot dusver gunstig verloop. Geen doorberekening van Ioonbijslag in de prijzen. Zoals in de regeringspublir catle over lonen en prijzen is medegedeeld, zal de Ioonbijslag van f 1.per week in het algemeen niet tot prijsverho ging mogen leiden. In verband hiermede hebben de ministers van Economische Zaken en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening de „prijzen- beschikking niet doorbereke ning loonbijslagen 1948" afge kondigd, waarbij de doorbere kening van de extra loonkosten in de prijzen zonder vooraf gaande goedkeuring wordt ver boden. Minister D. G. W. Spitzen Het verkeersprobleem. Mr. D. G. W. Spitzen, die Maandag door H. M. de Konin gin is beëdigd als minister van verkeer en waterstaat, heeft aan enige journalisten een on derhoud toegestaan. Van een tussentijds optredend vakminister, die niet in poli tiek verband is aangesloten en die aan hetzelfde departement als secretaris-generaal werk zaam was, zal men geen ont hullingen over het te voeren beleid mogen verwachten, zo gaf hg te kennen. „Ik zit in een rijdende wagen, waarin ik Treffende bijeenkomst te Vlissingen Een overvolle zaal van het Con certgebouw te Vlissingen, vele tientallen bloemstukken op de tafels en op het, podium, en een sfeer van enthousiasme en dank baarheiddat was het milieu waarin Maandagavond dokter A. Staverman met zijn gezin werd ontvangen. Op waarlijk grootse wijze heeft Zeeland de heer Stavernhan de 'cf toegezwaaid, die passend was na veertig jaren arbeid als chirurg en na 40 jaren van krachtige activi teit op sociaal en cultureel gebied. BURGEMEESTER KOLFF. Burgemeester B. Kolff sprak als voorzitter Van het huldigingscomi té een begroetingswoord, waarin hij deze activiteit uitvoerig be lichtte. Hoe is het mogelijk, zo vroeg hij. dat iemand, die zelf geen Vlissinger en geen Zeeuw was. zo kon inleven in deze stad en dit gewest? Dat komt, aldus burge meester Kolff. omdat hij het hart op de rechte plaats droeg en de ware burgerzin bezat. Zo'n mens is niet gelukkig als zijn gaven niet aan de gemeen schap ten goede zouden komen. De heer Kolff deelde tenslotte mede. dat het comité een bedrag van bijna f 2000 had ingezameld, welk bedrag ter beschikking van de heer Staverman gesteld zal worden om daaraan een bestem ming te geven. DE TOESPRAKEN. Dr. L. J, v. d. Mandele sprekend namens de Maatschappij tot bevor dering der Geneeskunst en de Landelijke Specialistenvereniging vroeg aandach,. voor de wijze, waarop de jubilaris de ethische normen in zijn bc-oep had hoogge houden. Dc heer F. G. Nieuwen- érenig- ton«en :rk jf in verman huijzen. voorzitter van de Ver< de Maatschappij-ziekenfoi bi-acht het belangrijke werk herinneiung, dat dokter Stavei_. in het bestuur dezer fondsen ver richtte en zwaaide lof toe aan me vrouw Staverman. Hij overhandig de als aandenken een stuk antiek porcelein. Wethouder L. P. van Oorschot verzekerde in 'n gevoelvol woord, dat Vlissingens bevolking weet hoezeer dokter Staverman een der hunnen is. Mr. A. J. van der Weel als voorzitter van het Alg. Mid- delburgs Ziekenfonds, bracht een groet over van dat fonds en ook een uit het vroegere kleine poli tieke verband, waartoe de heer Staverman had behoord. Dr. J. J. Okkcr, sprak voor de afd. Walcheren van de Mij. tot Bevordering der Geneeskunst, dr. J. Nieuwenhuyse voor de afd. Zuid- en Noord-Beveland. Ds. J. Hindriks voor het bestuur van het ziekenhuis Bethesda te Vlissingen. de heer A. W. van T'ieuwland voor het St. Joseph's ziekenhuis, en de heer A. Korteweg voor de Ver eniging voor Ziekenhuisverpleging te Vlissingen. De heer A. R. König dankte dokter Staverman namens de Vlissingse vakbeweging de de heer W. de Vos sprak als direc teur van het bureau der Verenig de Mij. ziekenfondsen, de heer W. P. Edelman, en de heer Reeper voerden het woord als oud-patiën ten en tenslotte herinnerde de heer L. de Klpe, bestuurslid van A G.O. aan de activiteit van de heer Staverman op het gebied van de culturele ontwikkeling. DANKWOORD. Daarna was het woord aan de heer Staverman, die zeide, dat hij zeer tegen het uur van deze huldi ging had opgezien, omdat het werk van een arts in stilte verricht dient te worden. Toch was hij daarnaast blij, omdat zovelen hem een vreugde hebben willen be reiden. Vooral de samenwerking van ae vele godsdienstige en politieke groepen had hem. getroffen. Ieder is hier gnomen rnet een geopend hart en dat is de grote vreugde van dit uur. Na gewezen te hebben op de vooruitgang van de medische we tenschap in de laatste 40 jaar en op de betekenis van de sociale vooruitgang, wees spr. op het bij belwoord. dat hij ook op zijn werk als chirurg liet slaan: „Uw kracht wordt door mij in zwakheid vol bracht", IN VLISSINGEN. De heer Staverman vertelde van zijn komst in Vlissingen en hoe hem in al de achterliggende jaren vooral had getroffen de Zeeuwse trouw. Ik ben hier, ïo zei hij. Zeeuw en Vlissinger geworden en daarom ben ik na de verwoesting van Viissingc-x in de stad gebleven waaraan ik trouw wilde zijn. Drie dingen zijn in Vlissingen nodig, die niet direct bereikbaar zijn: een tehuis voor invalide oude mensen, een kraamvrouwen kliniek en een overdekte bad en ^zweminrichting. Daarmee zijn grote sommen ge moeid en deze dingen zijn niet direct bereikbaar. Wat dc bereik bare dingen betreft heeft spr. ge dacht het voor hem ingeza melde geld te besleden aan herstel van Naerebout's standbeeld op de Boulevard, of aan een apparaat voor Röntgenfoto's ten behoeve van het kindersanatorium Zonne veld of aan enige aankopen voor het Stedelijk Museum. Nadat het levendige applaus ver klonken was, maakten velen van de gelegenheid gebruik om per soonlijk de familie Staverman de hand te drukken. Maandagavond werd aan de fa milie Staverman een serenade ge bracht door het muziekcorps „Ons Genoegen". een andere plaats heb gekre gen". Mr. Spitzen vond het beter waar hg bovendien allerlei vooroverleg nog niet heeft kunnen plegen om geen plannen aan te kondigen of standpunten ten opzichte van brandende kwesties alg b.v. Schieveen mede te delen. Wel wees hij op enige algemene er- varingspunten. die een lange dienst heeft geleerd. Als mijn leermeesters voor het werk dat ik ga doen, aldus minister Spitzen, beschouw ik hoofdza kelijk twee figuren: Ruyg de Beerenbrouck èn Mr. J. B'. Kan. Van de eerste heb ik geleerd, de positie van een minister te begrijpen, van de tweede heb ik zoveel geleerd, dat het mij niet. mogelijk is, dat in enkele woorden uit te drukken. De heer Spitzen wees erop, dat minister Vos een eerste po ging heeft gedaan om een sluitend wetgevend geheel voor het verkeer tot stand te bren gen. De economische wetgeving op het verkeer is nog nooit een sluitend geheel geweest. De minister uitte de hoop, dat het bedrijfsleven aan de regeling van het verkeer zal deelne men. Die vorm is bij de land- bouwuitvoerwet destijds ge slaagd en hij hoopte, dat nu in die richting iets te bereiken is. De wegenverkeerswet ig nooit in werking gesteld, doch Mr. Spitzen hoopte, dat dit nu spoedig kan geschieden. De minister zou zich geluk- kig prijzen, wanneer een goed gefundeerde basis voor samen-' werking in de verkeerswereld iets naderbij gebracht kan worden. Dat zou ook de wet geving op dit punt aanzienlijk vereenvoudigen. In de administratie van na de bevrijding kan nog meer rust komen. Het naast elkaar werken van goedwillende or ganen zonder concurrentie zucht is nog steeds een pro bleem. Ook de oude organen zyn in staat modem werk te doen. De oplossing is volgens de nieuwe minister: minder organen, meer contact. Generaal Sperrle naar Spanje Het persbureau A.D.N. meldt, dat de gewezen lucht- maarschalk Hugo Sperrle, die Woensdag te Neurenberg bij het proces tegen het Duitse opperbevel is vrijgesproken, zich binnenkort naar Spanje zal begeven om er de Spaanse luchtmacht te reorganiseren. (Sperrle voerde in 1936-'37 't bevel over het "Condor-legi oen" tijdens de Spaanse bur geroorlog.) In Amerikaanse kringen wordt het gerucht met stellig heid tegen gesproken. BINNENLANDSE BEHOEFTE De binnenlandse behoefte aan consumptieaardappelen kan ge raamd worden op 1.400.000 ton en die aan pootgoed bij een uitpoot voor de oogst 1949 van een areaal dat niet veel verschilt met de op pervlakte, die in 1948 met aardap pelen werd verbouwd, op 400.000 ton. Het dollartekort dat momenteel reeds bestaat, waarvan moet wor den verondersteld, dat de moge lijkheid groot is, dat het steeds nijpender zal worden, noopt de regering tot een vermindering van de import ook van krachtvoeders. Ten einde desondanks de recon structie van de Nederlandse vee stapel te kunnen realiseren, zal het dan ook nodig zijn, dat een politiek wordt gevoerd, waardoor in zeer veel ruimere mate dan thans de veevoedervoorziening uit de opbrengst van de Nederlandse bodem wordt verzorgd. De minister meent dat het quantum aardappelen, dat uitein delijk voor voederdoeleinden be stemd moet worden, op dit ogen blik moeilijk kan worden ge schat. Er kan wel worden medegedeeld, dat het quantum, hetwelk in de voedersector een bestemming zal vinden, groter zal zijn dan in de voorafgaande jaren. Uit ontvangen berichten is nl. gebleken, dat de hoeveelheid aardappelen, die thans wordt gestoomd, belangrijk stij gende is. Door conservering kunnen €ro- te hoeveelheden aardappelen wor den bewaard. Ten einde direct een goede con servering te stimuleren, wordt van overheidswege het aanschaffen van nieuwe stoomtnrichtingen gesub sidieerd. Dit zal betekenen, dat nog plm. 100.000 ton aardappelen meer gestoomd zal kunnen wor den, waarmede de totale capaciteit van de hier te lande aanwezige stomers, bij volledige inwerking stelling op plm. 700.000 ton per sei zoen kan worden geschat. Hierbij zij echter nog opgemerkt, dat het in werking stellen der handels- stoominrichtingen in belangrijke mate. afhankelijk is van de afha- me van het gestoomde product door de veehouders. Het verbieden van dc uitpoot van niet goedgekeurde pootaardap pelen werd niet in overweging ge nomen. De handel in pootaardap pelen is alleen toegestaan voor goedgekeurde poters, het betrek ken van pootgoed uit eigen be drijf is echter vrij. DE VLEESPRIJS. De minister overweegt inderdaad de mogelijkheid, de prijs voor varkensvlees voor langere termijn vast te stellen. Vervanging van Monty door Amerikaan verwacht. In militaire en diplomatieke •kringen te Washington heeft men te verstaan gegeven, dat. wanneer de Ver. Staten en Canada zich aansluiten bij de West-Europese Unie, in plaats van Montgomery een Ameri kaanse generaal de leiding op zich zou nemen van de strijd krachten der staten van het „Atlantische Pact". Vólgens genoemde kringen zouden, aan gezien generaal Omar Bradley waarschijnlijk stafchef van het Amerikaanse leger zou moeten blijven, ter vervanging van Montgomery de volgende per soonlijkheden in aanmerking kunnen komen: generaal Mar shall; generaal l^awton Col lins; onderstafchef, generaal Clark. bevelhebber van het zesde leger; lt. generaal Be dell Smith, ambassadeur van de V.S. te Moskou. Staking bij Arthur Rank. De arbeiders van de filmstu dio's van Arthur Rank te Den ham zijn in staking gegaan, omdat 92 arbeiders ontslag hadden gekregen. Zij hebben besloten het werk niet te hervatten, voordat dit ontslag wordt ingetrokken. Door de staking wordt de productie opgehouden van drie films, waarin vijf van Enge- land's populairste spelers een rol vervullen. Abdoel Kadir vertrokken. Met bet Eataviatoestel van de K.L.M., dat Maandagavond vertrok, is de heer Abdoel Ka dir.-naar Indonesië terugge keerd. Hem werd uitgeleide gedaan door minister mr E. M. Sassen. De Kon. Vlaamse Academie voor Schone Kunsten heeft dc Amsterdamse beeldhouwer Hildo Krop tot buitenlands lid benoemd. TIJDELIJK REGEN Geldig tot Dindagavond, Meest matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Zwaar be wolkt met hier en daar nevel of mist en tijdelijk enige regen of motregen. Gelydelijke stij ging van temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1