Ook Sas van Gent heeft woningen nodig Dewey, Truman en Wallace, de candidaten voor het Witte Huis Nederland heeft meer dan 2 millioen woningen Wallace, een tragisch verschijnsel TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 1 NOVEMBER 1948 De minst populaire man is de grooiste favoriet Eric Linklater heeft in zijn satyre „Juan in America" als enig verschil tussen de beide grote partjjen in Amerika ge noemd, dat de ene partij aan de. macht is en de andere par ty niet. Hoezeer ook overdreven, er zit een kern van waar heid in. Zeker, de Republikeinse Party steunt in hoofdzaak op de industrie en de bankwe' 'eld, de Democratische daaren tegen heeft meer aantrekkingskracht op Labour. De scheidingslijn progressief-conservatief loopt echter dwars door de partyen heen. Meer dan elders spelen de per sonen ee» grot ero1 en niet de programma's. De Amerikaan stemt niet op lijsten en heeft maling aan langademige en principiële programma's. Hij stemt op personen. Hij wil weten welke bekwaamheden, eigenschappen en eigenaaardigheden zijn can- didaat heeft ,hoe het met zijn privé-leven gesteld is, hoe hij er uit ziet. Pers en radio zijn er geheel op ingesteld hem deze persoonlijke gegevens in overvloed te verschaffen. De strijd om de hoogste post in de Ver. Staten gaat van daag in hoofdzaak tussen drie candidaten: Truman, Dewey en Wallace. Hier zijn van elk eik van hen korte karakteris tieken. TRUMAN, DE DOOR SNEE BURGER. Toen Harry Truman in de Herfst van 1944 als kleurloos middenman tot vice-president werd gekozen, geloofde nie mand, dat hij ooit een belang rijke rol zou spelen. Niemand dacht er In ernst aan, dat de ze man, die in een bescheiden appartement leefde, graag piano speelde en pokerde, ook een glas whiskey niet ver smaadde, president v,an de V. S. kon worden. Plotseling was het zover. Truman moest in de voetspo ren tred-en van de grote Roo sevelt en zoals te verwachten was, sloeg hy 'n beklagens waardig figuur. De rechtervleugel van ide party was blij eindelijk van de radicale Roosevelt en zijn „new deal" af te zijn en oe fende druk uit op de nieuwe president. De aanhangers van Roosevelt voelden zich verra den en traden één voor één af. De kansen van de democra tische partij daalden met de dag. Dé Republikeinen namen hun tegenstander niet ernstig. Een venijnig mopje deed de ronde in Washington: „Noem eens een komisch woord!" „Truman!" Toch is Truman geen poli ticus van de tweede rang. Hij behoorde voor 1944 tot de mieest intelligente en progres sieve senatoren, geacht en ge waardeerd door zijn collega's. Als president echter bleek hij een figuur van de grote middelmaat. Roosevelt was ook in levenswijze geniaal en onbe rekenbaar. Onbijt in bed, lapge en belangrijke conferen- z gedirigeerd vanuit de slaapkamer, nachten, die met werken werden doorgebracht, ontelbare sigaretten, ontelba re detective romans, plotse ling afbreken van conferenties, lange gesprekken met intieme vrienden, dagelijks honderden geestige invallen. Bij Truman is alles geor- dend en geregeld. Hij staat 's morgens om half zes op, baadt, scheert zich. en leest kranten. Om half acht ontbijt, om 8.20 naar de schrijftafel en om 9 uur de eerste dage lijkse conferentie met zyn me dewerkers. Vervolgens de ene conferentie na de andere. Ge middeld spreekt hy per week 250 bezoekers. Om half zes sluit hy „de zaak". Viermaal per week gaat hij zwemmen in het Witts Huis is een zwembassin. Di ner om zeven uur en dan een •boek, meest 'n geschiedkundig werk, een film, soms een con cert of een bezoek aan een theater. Kortom, Truman leeft zoals de doorsnee Amerikaan zou leven als hij president was; een rustig, wat vervelend le ven. Nog veel belangrijker: Hij denkt en handelt zoals de doorsnee Amerikaan zou denken en handelen. Toen hem werd gevraagd wat hij als zijn belangrijkste taak beschouwde was het ant woord: „De productie in de V.S. op gang houden en de wereld vrede brengen." Dat was een simpele gemeenplaats, zoals ied-ereeh die kan beden ken. Truman is geen prima don na, hij is zoals hij er uit ziet: een degelijk burger uit Missou ri, een koopman met gemid delde smaak in muziek en in dassen en voorzien van een flinke portie gezond verstand. Geen man om geestdriftig in hemelen hel te volgen. DEWEY, KOELE SPHINX. het klinkt is - onpu- millionnair hebben kunnen worden indien hij was inge gaan op een van de vele aan biedingen van film en radio; hy had daarvoor slechts zijn naam hoeven te lenen. Hij wei gerde steeds. Hij heeft zich voorts de reputatie verworven onomkoopbaar te zijn. Omstreeks 1932 was Dewey de nationale held bij uitstek. Het was in de dagen, dat in New York het bendewezen we lig tierde. Als officier van justitie be gon hy een dramatische en meedogenloze vervolging van gangsters en corrupte politici. De resultaten waren verbluf fend. Van toen af ging het snel bergopwaarts. GEEN ZANG CARRIÈRE. Dewey is overigens zijn poli tieke carrière van de laagste sport af begonnen. In 1902 Thomas Dewey haast paradoxaal pulair, vele mensen, zelfs vele medestanders mogen hem niet. Toch is hy de canddiaat, die als toekomstig president ge doodverfd wordt, de candidaat, die meer aantrekkingskracht heeft op het kiezerscorps dan enig ander. Deze tegenstelling is gemak kelijk te verklaren. Dewey heeft even weinig persoonlijke charme als een stuk steen. Hij is koel en berekend, ijdel en pedant, eerzuchtig en zelfbe wust. Vele beschouwen hem bovendien als een volslagen op portunist. De Amerikanen houden van een zekere moed in de politiek, van roekeloos heid zelfs. Dewey spreekt zich zelden onomwonden uit over een bepaalde kwestie. Hij houdt zich zo lang mogelijk op de vlakte, waagt niets en bepaalt eerst een duidelijk standpunt als hij heeft berekend hoe on geveer de verhoudingen liggen. Dat heeft hem de bijnaam van „do sfinx" bezorgd. De ijdelheid en de niet al te grote gestalte van Dewey is vaak het mikpunt van spotter nijen. Eens poseerde hij voor Life gezeten in een diepe fau teuil. Het onderschrift luidde, dat Dewey op twee telefoon boeken zat om groter te schij nen. Heel Amerika grinnikte om „het chocolade soldaatje van Albany". Wat Dewey niettegenstaan de dat op het eerste plan heeft gebracht is zijn grote be kwaamheid en zijn integriteit. Nooit heeft hij een poging ge daan munt te slaan uit zijn grote faam ter persoonlijke verrijking. Hoewel hij een ge zond respect heeft voor de macht van het geld is hij niet ryk. Dewey zou gemakkelijk werd hij in Michigan geboren als zoon van een directeur der posterijen. Hij bezocht de Uni versiteit in zyn staat en toon de zich daar een begaafd stu dent. Wat hem het meest van al interesseerde was de zang. Dev/ey heeft een mooie tenor stem. Lange tijd aarzelde hij tussen een carrière als jurist en een als zanger. Hij koos de eerste, volgens een legende omdat hij eens vlak voor een concert een zere keel had. Dat maakte hem duidelijk hoezeer een artistieke loopbaan afhan kelijk is van wisselvalligheden. Hij heeft nog steeds dé trek ken in zich van de ai-tist, die nooit artist geworden is. In 1928 trouwde Dewey met Frances Hutt, een veelbeloven de jonge mezzo-sopraan. Ook zij gaf hiervoor haar muzikale carrière op. Als jong advocaat begon Dewey zich voor politiek te in teresseren. Hij begon als waar nemer op een stembureau, werd' algauw candidaat voor ondergeschikte politieke func ties én maakte in New York snel carrière. Was is van Dewey als pre sident te verwachten? In poli tiek opzicht houdt hy ongeveer het midden tussen uiterste conservatieven als de senato ren Taft en Bricker en pro gressieven als Stassen. Het isolationisme, waartoe hy voor de oorlog neigde, heeft hij voor goed afgezworen. De algemene verwachting is. dat Dewey een bekwaam president zal zyn, die de touwtjes strak in handen zal houden. HET DRAMA WALLACE. De derde candidaat Henry Wallace is kanseloos en zou op grond daarvan in enkele woord-en kunnen worden afge daan. Wallace verdient ech ter als uiterst merkwaardig verschijnsel in de Amerikaanse politiek meer dan een paar regels. mj is ongetwijfeld \an de drie candidaten de meest be langwekkende, veelzijdige en ook buitennissige figuur. Ver eenzaamd voert hij strijd In de politieke woestijn, verguisd als communistische meeloper, niet au serieux genomen door lei dende politici en slechts aan gehangen door een klei ne groep vurige en meest jon ge volgelingen. In 1944 werd hij weggema- noeuvreerd als vlce-preddent, in 1945 na zyn aanval op de buitenlandse politiek van Byr nes uit het kabinet gestoten en in het voorjaar 1947 na een tournee door Europa als land verrader bestempeld. Rotte eieren en tomaten waren zjjn deel tydens de jongste verkie zingstournee. Toch is Wallace, hoewel op weg een politieke zonderling te worden, een zeer bekwaam man. Van huls uit is hjj ook geen beroeps politicus, maar een wetenschapsmens, een briljant landbouwkundige en socioloog. Zijn biologische experimen ten met planten hebben hem niet alleen een naam buiten d'e wereld der politiek bezorgd, maar ook een vermogen dat in de millioenen loopt Zyn Fautische drang tot onderzoe ken is grenzeloos. Wallace heeft een belangrijke rol ge speeld bij de atoomonderzoe kingen. Hij was het, die in1 1941 contact opnam met zijn J vriend Albert Einstein en de j weg baande voor het verstrek ken van grote regeringscre- dieten voor onderzoekingen op het gebied der atoomener gie. Wallace interesseerde zich ook voor geschriften over astrolo gie theosofie en Tibetaanse mystiek. In een rede heeft hij zich zelf met de bijbelse ge stalte van Gideon vergeleken Een kort artikel in de New Republic was in profetische toon geschreven. GEEN REDENAAR. Zijn succes bij de massa als hij spreekt stromen dui zenden de vergaderzaal bin nen is wellicht hieruit te verklaren. In elk geval is hij gespeend van elk redenaars talent. Hij aarzelt, raakt ver strikte in eigen woorden en stottert zelfs nu en dan. Voelt hij weerstand of skepsis in de vergadering d'an raakt hy in de war. Hij is geen brillant causseur, zoals Roosevelt, maar schijnt •verstrooid en afwezig. Van daar ook zijn reputatie van 'n dromer, die Inspint in fanta sieën. Hem ontbreekt de op pervlakkige vriendelijkheid en gemaakte hartelijkheid van de beroepspoliticus zozeer, dat 't soms op het beledigende af is, hoewel niet in die zin gemeend. Als hij in de persoonlijke omgang met vooraanstaande leiders in de Democratische partij wat buigzamer en be- minlijker was geweest, was hy in 1944 tot vice president fekozen en zetelde hij nu in et Witte Huis. Zal Wallace de eenzame, hoofdzakelijk door communis ten gesteunde advocaat blijven voor de Russische zaak of zal hij uitgroeien tot de leider van 'n werkelijk grote 3e partij? Op 't ogenblik heeft Wallace alles tegen zich. De toekomst slechts kan leren of hy op de achtergrond zal raken dan wel een nieuwe uitgaaf van Roose velt zal worden. Sas van Gent: Industrie-centr um aan het Kanaal. Links ziet men de Coöperatieve Suiker fabriek Burgemeester R. A. J. den Boer over de problemen van zijn gemeente: woningnood, riolering en zwembad Maar over grenswijziging wil hij niets zeggen Sas van Gent dè Industrie gemeente van Zeeuwsch- Vlaanderen en met Vlissingen het belangrijkste industriële centrum van geheel Zeeland. Industrie-gemeente bij uitstek Zelfs, gunstig gelegen aan spoor- en tramlijn en vooral ook aan het grote kanaal. Onmiddelyk bij de grens met B^JIemaai factoren, welke aan ccn Industriële ontwik keling ten goede kunnen komen. En de industrie ontwik kelt zich hier dan ook Men kan zelfs zeggen, dat ze m het „-klimaat" van Sas van Gent uitstekend gedijt. En toch brengt deze ontwikkeling problemen met zich mee. Problemen, welke de volle aandacht hebben van het gemeentebestuur, niet het minst van burgemeester R. A. J. den Boer, met wie wij dezer dagen een onderhoud had den. Ons grootste probleem, aldus burgemeester Den Boer, die nu bijna een jaar aan het hoofd van de ge meente staat, is dat van de woningnood. Ik weet het: het is een algemeen probleem, maar in een industrie-cen- trum weegt, het toch dubbel zwaar en ik ben bly. dat het provinciaal bestuur er bijzon dere aandacht aan besteed. Dat heeft de bespreking met Ged. Staten en vertegenwoor digers van de industrie on langs gele'erd. In Sas van Gent werden door oorlogshandelingen bijna honderd huizen verwoest, practisch alle in Mei 1940. Daarvan zijn -er.- een kleine zestig herbouwd en wanneer men daarbij telt de veertig montagewoningen, welke de gemeente in aanbouw heeft, zou men haast geneigd zijn te veronderstellen, dat dit probleem bijna is opgelost. Maar niets is toch minder waar Het is waar, dat er kort voor de oarlog zelfs enkele huizen leeg stonden, maar men mag toch niet vergeten dat toen de fabrieken ook lang niet op volle capaciteit werkten en dat veel arbei ders vanwege de goedkoopte in België gingen wonen. Op het ogenblik zyn er al meer dan honderd aanvragen en men rekent in Sas van Gent. dat er p!m. 200 huizen nodig zullen zijn om het wo ningtekort wérkelijk op te heffen. De raad heeft reeds in principe besloten volgend jaar weer 50 huizen te doen bouwen, maar men moet na tuurlijk nog afwachten, welk contingent de gemeente voor 1949 toegewezen krijgt. GRENSWIJZIGING. Er is nog 'n ander groot pro bleem in Sas van Gent, maar daarover zegt de burgemees ter lièfst niet te veel. De grenswijziging raakt immers niet alleen zijn gemeente maar ook Terneuzen, West- dorpe, Axel, Philippine. Hoek... De industrieële ontwikke ling, de trek van dc arbei ders van het platteland naar de fabriekscentra waar men deze ijverige werkers overigens gaarne ziet komen en de plannen van België t.a v. het Kanaal maken ech ter' een oplossing van het vraagstuk der gemeentegren zen in deze streek zeer ur gent. Maar en dat is het enige, wat burgemeester Den Boer er voorlopig over wil zeggen hert: is ongetwijfeld voor alle partijen het beste, wanneer deze kwestie van boven af geregeld zou wor den. In ruim 100.000 gevallen onvoldoende slaapruimte Eerste totaal-resultaten van cijfer geeft ectatm- niet «Is to- tale bevolking v.an ous land, de woning- en gezinstelling. Het centyaal bureau voor de statistiek heeft enige de finitieve uitkomsten van de woning- en gezinstelling van 31 Mei 1947 gepubliceerd. Deze uitkomsten betreffen alle provincies in het Ryk. Het aantal bewoonde wo- het Witte ningen op de dag der telling v%:_ bedroeg 2.050.003. Voegt men j daarbij andere bewoonde 'ruimten, (36.195), dan komt men tot een algemeen totaal van 2.086.198. Het aantal bewoonde wo ningen is aldus onderverdeeld: gewone woningen 1.577.800 (76 procent van alle bewoon de woningen), boerderijen, tuinders woningen 218.851 cn overige bedrijfswoningen 273.352. Het aantal onbe woonde woningen is aldus on derverdeeld: leegstaand 6558, beschadigd: 7156 en in ge bruik als kantoor enz. 9183. Het aantal bewoners der 2.050.003 bewoonde woningen bedroeg 9.166.971, telt men hierbij de bewoners der „an dere bewoonruimten" (162.598) dan komt men tot een alge- meen totaal van 9 329.569. Dit omdat iu de woning- en ge zinstelling de bevolking in gestichten, op schepen en in woonwagens niet is opgeno men. De (fandere bewoonde ruimten" worden als volgt bewoond: 16.179 personen in hotels, 98.733 in noodwonin gen en lioodboerdertlen, 7893 m zomerhuizen en 39.793 in andere noodverblyven. Het aantal huishoudingen In bewoonde woningen be droeg in totaal 2.441.798, daarvan waren 1.716.753 al leenwonende huishoudingen en 725.045 samenwonende. Van de 2.050.003 bewoonde woningen werden 573.871 be woond door de eigenaar. Een aansluiting op de waterleiding hadden 1.641.713 bewoonde woningen (80.1 procent van het totaal), 1.379.070 (67.3 procent van het totaal had een aansluiting op d-e gaslei ding en 1.893.974 (92.4 pro cent van het totaal) was aangesloten op het electrici- teitsnet. ONVOLDOENDE SLAAPRUIMTE. Op een totaal van 1.716.753 alleenwonende huishoudingen In dc do'oiTaat i>ij '.s-Herlogenbosch moest een nieuw brugdeel worden geplaatst. Om deze operatie zo snel mogelijk te doen verlopen, hebben de N.S.-ingenieurs een zgn. wentelwagen geconstrueerd Deze bestaat uit een balkenstel, dat aan beide zijden met tappen In lagers rust. Om deze tappen, die op platte wagens rusten, kan dit balkenstel dus draaien. De nieuwe brug wordt omgekeerd hierop be vestigd. De wentelwagen wordt nu boven de oude brug gereden en deze wordt onder tegen het balken stel gehesen, dat met een lier een halve slag wordt gedraaid. De nieuwe brug laat men ln de opening zakken en de wentelwagen, kanmetecn doorrijden naar de plaats, waar de oude brug gerepareerd moet worden. De hele operatie nam nog geen twee uur in beslag. doende slaapruimte. Van het totaal aantal samenwonende huishoudingen van 725.045 waren 284.739, die vertrekken met andere huishoudingen deelden en 26.319 beschikten over onvoldoende slaapruimte. Het aantal huishoudingen van één persoon bedroeg in totaal 228.627. Daarvan woon den 77.051 alleen in een wo ning, waren 42.842 als hoofd bewoner en 103.936 als kar merbewoner genoteerd. Het aantal huishoudingen van twee personen was 561.460, van drie personen 529.462, van vier: 453.339, van vtff: 289.061, van zes: 171.314, van zeven: 100.872, van acht: 60.764 en van ne gen en meer 88.421. Het aantal huishoudens met echtpaar en met kinde ren was 1.468.283, zonder kin deren 465.363. Het aantal waren er 74.629 met onvol-huishoudens zonder echtpaar en met kinderen bedroeg 231.213 en zonder kinderen 89.834. Er waren 78.621 al leenwonende mannen en 150.006 alleenwonende vrou wen. Van het totaal van 2.483.320 waren 69.874 huishoudens met. inwonend personeel, 23.375 met inwonend bedryfsperso- neel en 294.594 met andere inwonenden. KINDEREN. Er waren 559.078 huishou dingen met een kind, 470.801 met twee kinderen, 281.194 met drie, 160.185 met vier, 92.505 met vijf, 55.493 met zes, 33.747 met zeven. 20.736 met acht en 25 757 met ne gen en meer. Het totaal aan tal hulshoudingen met kin deren bedroeg 1.699.496. Het totaal aantal kinderen was 4.437.540. of gemiddeld 2.61 per hulshouding. De herbouw van hel vries huis in de Amsterdamse haven. Het voorstel dat B. cn W. van Amsterdam aan de gemeenteraad hebben doen toekomen tot het be schikbaar stellen van een crediet groot f 1.552.000 voor verbreding en verbetering van de Handelska de en de uitdieping van de Y-ha ven ter plaatse tot 10.30 M-A.P. houdt tevens in een wijziging van de overeenkomsten die de ge meente heeft gesloten met N.V. Blaauwhoedenveem - Vrlesseveem betreffende de huur van terreinen. Onder meer wordt een bepaling toegevoegd, waarbij de huurster zich verplicht, binnen twee jaar na voltooiing van de kadeverbre ding voor het Oostelijk etablisse ment het vrieshuis (dat onlangs door brand is verwoest) weder op te bouwen en te moderniseren en binnen 10 jaar na de voltooiing dar verbreding ten minste één millioen gulden te investeren in de moder nisering van haar pakhuizen. Dan is er de afvoer van het afvalwater: een pro bleem, dat U al kunt ruiken, wanneer U bij het tramsta tionnetje of op de dam uit de bus stapt. En wanneer 't heel erg is, komen de geu- ren U zelfs al tegen bij Ter- neuzen, waar de z.g. Weste lijke Waterleiding het afval water van Sas van Gent in de Schelde brengt Dat wordt een millloe- nen-kwestie, zucht de burge meester, die we in geen ge val uit eigen middelen tot 'n oplossing zullen kunnen bren gen. Want niet alleen het rioolwater van de huizen komt in deze open waterlei ding, maar ook liet afvalwa ter van verschillende fabrie ken en die doen het 'm juist... Trouwens in België maken ze het nog erger, want daar lozen de fabrieken wat ze kwijt willen zó maar in het kanaal De Èelgische polders lozen via de Zwarte Watering ook in de Westelijke Waterlei ding, die daardoor in tijden van zware regenval de zaak niet meer kan verwerken. Vooral omdat deze water leiding geheel open door de bebouwde kom van Sas van Gent loopt, is de toestand hier beslist onhoudbaar ge worden, n»aar een afdoende verbetering, zoals het Rijks bureau inzake zuivering van afvalwater propageert met uitgebreide zuiveringsinstalla ties gaat beslist enige mil- llonen kosten. We zijn er al vjjf en twintig jaar mee bezig, zegt men in Sas van Gent» en het zal nog wel even duren voor dit probleem is opgelost. Maar intussen zitten \vy met die vieze inchtjes. Ook Gedeputeerde Staten hebben hun aandacht reeds meermalen aan deze kwestie geschonken, maar ook dit college staat voorlopig voor een bijna onoplosbaar pro bleem. En toch kan het zó niet blijven ZWEMBAD. Tenslotte noemde burge meester Den Boer nog de kwestie van het Zwembad, een totaal verouderde inrich ting in het kanaal, welke dringend verbetering behoeft. Maar w&t moet er gebeuren? Het oude zwembad verbete ren? Of een geheel nieuw bouwen Het gemeentebestuur hoopt, dat binnenkort een beslissing kan worden genomen, maar het wachten is voorlopig nog op een advies van de Inspec teur voor de Volksgezond heid. Onteigening van Duils grondbezit. In het Duitse Nederrijnse blad „Rhein-Echo" wordt stel ling genomen tegen de „voor. genomen" onteigening van Duits grondbezit op Neder lands gebied Zowel Nederlandse als Duit se boeren bezitten gronden resp. in Duitsland en in Ne derland. Sinds 1945, toen Duitsland bezet werd, zjjn de grenzen gesloten en werden de op Nederlands gebied liggende bouwlanden van Duitsers aan Nederlandse landbouwers ver pacht Naar wij vernemen heeft de Arnhemse grondkamer een on derzoek te Groesbeek ingesteld en zal zij een plan tot verde ling van deze gronden indie nen bij het ministerie van landbouw. Het is dus inderdaad juist, dat er plannen tot onteigening van Duits bezit op Nederlands gebied voorgenomen zijn. Vol gens inlichtingen zou het hier slechts gaan om 70 ha. waar van de grondkamer dc prijs volgens taxatie ter plaatse zal vaststellen. Op 15 November a.s. zal te Washington de vierde F.A.O.-con- ferentie Wereld voedselraadi aan vangen. waaraan ook een Neder landse delegatie zal deelnemen. Een reeks belangrijke punten zal op deze conferentie worden be sproken. Een-van de uit te Tjipinang- gevangenis te Batavia uitgebroken Japanese gevangenen is gear resteerd. de andere is bij het vlieg veld Tjilitan bij zijn vlucht dood geschoten. Wederom is de doodstraf ge- eist tegen een lid van de beruch te colonne-Heinnccke. ditmaal H. v. d. Kraan uit Amsterdam. Tevens werd de doodstraf geëist tegen de ex-kampbewaker van Ommen H. Bikker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5