Jane Grey? Grondwet van 1848 viert haar eeuwfeest K J „Alle die willen naer Island gaen" Honderd jaar ministeriële verantwoordelijkheid Waar is Per vrachtboot de Vikingen achterna Onze voorouders van 1848 waren „sterk progressief" (Van onze parlementaire redacteur). Bij de gewichtige en vreugdevolle herdenkingen, die 1948 voor Ne derland tot een zeer bijzonder Jaar gemaakt hebben de Vrede van Munster, die 300 jaar geleden een einde maakte aan de Tachtigjarige Oorlog en ons land de bevrijding bracht van de Spaanse overheersing en het gouden regeringsjubileum van H. M. Koningin Wilhelmina mag niet ontbreken de herinnering aan de totstandkoming van een van de belangrijkste Grondwetsherzieningen, die ons land gekend heeft. Op 3 November 1848, dus nu een eeuw geleden, trad een gewijzigde Grondwet in werking. Op zich zelf is dat geen wereldschokkende ge beurtenis. We hebben meer staats regelingen en Grondwetsherzienin gen gehad dan die \»n 1848: de Staatsregeling voor net Bataafse Volk van 1798. onder invloed van de Franse revolutie tot stand geko men; de Staatsregeling des Bataaf- sen Volks van 1801 en van 1805; de Constitutie voor het Koninkrijk Holland van 180G; de Grondwet voor de Verenigde Nederlanders van 1814; de Grondwet voor het Koninkrijk der Nederlanden van 1815; de herzieningen van 1840, 1848, 1884, 1887, 1817, 1922, 1938, 1947 cn 1948. Maar de verandering van 1848 is toch wel de belang rijkste, die onze Grondwet heeft ondergaan. Er zullen op 3 November geen fanfares worden aangeheven, geen vuurwerken ontstoken, geen plechtige herdenkingsdiensten worden, gehouden. Alleen zullen in een vergadering van de Eerste Ka mer de minister-president, de heer Drees, en de voorzitter, prof. Kra nenburg en in een bijeenkomst van de V.V.D. in Den Haag andere sprekers woorden aan de Grondwet van 1848 wijden. De Grondwet heeft in ons con stitutioneel bestel een bijzondere betekenis. Zij bevat niet alleen de grondrechten der burgers, zoals de bescherming van de private eigen dom. de onschendbaarheid van de woning, vrijheid van drukpers, het recht van vereniging en vergade ring, de onschendbaarheid van het briefgeheim en het recht van pe titie. maar ook talrijke regelen omtrent de organisatie van ons staatkundig leven en verscheidene voorschriften van staatszorg voor het welzijn van de burgers. Even als een goed geleide vereniging niet buiten Statuten kan. zo zou men kunnen zeggen, dat een geor dende Staat geen Grondwet kan missen, waarin de voornaamste re gels voor zijn bestaan zijn vast gelegd. al gaat deze vergelijking niet geheel op. Naast de Grondwet zijn er uiteraard nog tal van wet ten, algemene maatregelen van be stuur. Koninklijke Besluiten. Mi nisteriële beschikkingen, keuren en verordeningen, die het maat schappelijk leven regelen. Onderscheidt de Grondwet zich dus naar haar inhoud van andere wetten, zij doet dat ook door haar totstandkoming, of eigenlijk: dooi de Ingewikkelder procedure van haar verandering, die de waarborg schept, dat niet lichtvaardig wij zigingen worden aangebracht. ENGELAND DOET KET zonder. Aan het bezll van een Grondwet hecht men in het algemeen hoge waarde. Men hoede zich echter voor overdrijving. Engeland bij voorbeeld heeft geen Grondwet. Daar is alles vastgelegd in gewone wetten en steunt men overigens op gewoonterecht. Men kan moeilijk beweren, dat dit in Engeland tot onrust heeft geleld. Ook in ons land zijn er staats rechtgeleerden geweest, die tegen stander waren van een geschreven Grondwet, zoals bijv. Oppenheim en Krabbe. In 1941 is in de Nederlandse Ju ristenvereniging de vraag bespro ken. of de Grondwet gehandhaafd moet worden. Een der prae-advi- seurs, prof. Kleintjes, was voor afschaffing, de beide andere voor behoud cn ook de meerderheid dei- vergadering was voor handhaving. Het feit, dat deze kwestie aan de orde kwam, bewijst reeds. dat lang niet nlion onze hoogste Staatswet in een glazen kastje wil len zetten. Men loopt thans niet meer warm voor afschaffing. Wel is verleden jaar het. veranderen van de Grondwet wat gemakkelijker ge maakt. 1848. Waarom verdient nu de her- Eerste Ned. coöperatieve Kunstmestfabriek. Op de Woensdag j.l. in het Parkhotel te Fitterdam ge houden algemene vergadering van de Eerste Nederlandse Coöperatieve Kunstmestfabriek te Vlaardingen, werd overeen komstig het voorstel van het Bestuur de definitieve prijs van de Superfosfaat 18 vastge steld op 1.40 per 100 k.g. franco grootscheepsvaarwater, inclusief omzetbelasting en in clusief zak voor de leden. Het na verhoging van het ftandeelkapitaal van 99.op 145.per aandeel overblij vende voordelige saldo ad. «15.069.35 werd bH de reserve gevoegd. De oestursleden J. W. Zan- tlnga te Zuldhorn cn M. P. van Nieuwenhuizen te Heiningen werden herkozen. Het maximum bedrag te be steden aan uitbreiding en ver nieuwing word vastgesteld op j 500.000.—. De Superfosfaat en Zwavel- zuurfabrlek werkten in het af gelopen boekjaar op volle ca paciteit. .De productie bedroeg 221.000 ton Superfosfaat en andere meststoffen. Door de leden werd afgenomen 35.000 ton. De Zwavelzuurfabriek pro duceerde 52.000 ton Zwavel zuur, die geheel in het eigen bedrijf werd verwerkt. ziening van 1848 een meer dan ge wone belangstelling? De periode, voorafgaande aan 1848, kenmerkte zich door een algemene malaise. Totdat er omstreeks 1840 een kentering intrad en door meer vooruitstrevende krachten de strijd werd aangebonden tegen „de laau- we, voor handelen bedeesde, zich steeds achter deafwaehting van een geschikt tijdstip verschuilende geest onzer landgenoten". zoals Thorbecke het in 1841 uitdrukte. Een poging van de zogenaamde „negen-mannen", in 1844 onderno men om een Grondwetswijziging ingevoerd te krijgen, had geen succes. Doch de revolutionnnire gebeurtenissen in Parijs, Berlijn cn Wenen en de plotselinge bekering van Koning Willem II, die naar hij in een toespraak op 16 Maart tot de gezanten van Oostenrijk. Groot-BÏ-ittannië, Pruisen en Frankrijk mededeelde in 24 uur van zeer conservatief zeer liberaal geworden was. gaven in 1848 de stoot tot een ingrijpende her ziening. Zij bracht de erkenning van het beginsel der volledige ministeriële verantwoordelijkheid, dat wil zeg gen, dat voortaan geen rcgerlngs- gezag uitgevoerd kon worden, zon der dat daarvoor in laatste instan tie een minister verantwoordelijk was. Dit principe bnande de weg voor het parlementaire stelsel dat is de wijze van regeren, waar bij het kabinet ls samengesteld in mer en waarborgde, vooral toen steeds grotere groepen het kies recht verwierven, een getrouwe uitvoering van de volkswil. Alleen hierom al is het gerecht vaardigd de inwerkingtreding van de Grondwet van 1848 te herden ken. Maar er was meer! Als aanvul ling op de politieke ministeriële verantwoordelijkheid kreeg de Koning het recht de Kamers te ontbinden. De Tweede Kamer kreeg het recht van amendemen' en dat van enquête en beide Ka mers ontvingen het recht van in terpellatie. Zij werden door een versterking van haar budgetrecht voortaan zou de begroting slechts voor één jaar worden vast gesteld in staat gesteld een scherpere contröle op de regerings handelingen uit te oefenen. De herziening maakte ^en einde aan de politieke rechten van de standen en van de eigenaars van heerlykheden. Er werden recht streeks verkiezingen ingevoerd voor de Tweede Kamer, de Pro vinciale Staten en de Gemeente raden door kiezers, die in de direc te belastingen een minimum be drag betaalden; de leden van de Eerste Kamer, die gerecruteerd worden uit de hoogst aangeslage- nen in de directe belastingen, zou den verkozen worden door de Sta ten der provincies. Aan do wetgever werd do rege ling opgedragen van de samenstel ling en de bevoegdheid der pro-, vinciale en gemeente-besturen en van het waterstaatsbestuur, het geen rcedB In 1850 leidrie tot de Provinciale Wot en in 1851 tot de Gemeentewet. En bovendien kreeg de volksvertegenwoordiging be moeiing met de koloniën. Tenslotte breidde de Grondwet van 1848 het aantal grondrechten uit met het recht van vereniging en vergadering en met de on- uppie cn Je Iteslk eep 14. Toen de „Kraak" eenmaal veilig op zee voer, en er niets meer gebeuren kon. stapte Kappie op de lichter en liep naar de twee Turken toe die nog steeds zaten te kaarten. Op het moment dat Kappie hen genaderd was, stonden ze allebei vlug op en maakten een diepe buiging voor hem. „Goedenmorgen l" zei Kappie ,.Wy groeten U onderdanig, edele Heer!" zei de dikke, kleine. „Wij be oefenen het kaartspel en onze blijd schap zou groot zijn, wanneer U zich nevens ons wilde zetten, om enige spe len met ons te spelen I" „Ik wil wel een spelletje kaart spe len", zei Kappie, „maar ik kan alleen maar patience en klaverjassen „Wy beoefenen een simpel spel" zei de andere Turk, ,/n wijs heer als u heeft geen moeite daarmee!" Het duurde maar even. of Kappie had het spel door, maar veel succes had hij niet, want hy kreeg alleen maar slechte kaarten in handen. schendbaarheid van het briefge heim, terwijl tevens het beginsel van vrijheid van onderwijs werd ingevoerd. REVOLUTIONNAIRE HERZIENING. Als voor de liberale tijd In het midden van dc vorige eeuw het woord niet wat erg ongewoon klonk, zou men kunnen spreken van een revolutionnnire her ziening. In elk geval droeg zij om met onze terminologie wat dichter by huis te blijven een progressief karakter. Van deze vooruitstrevendheid op staatkundig gebied was de niette min bedachtzame, de scherpzinni ge en uiterst bekwame Thorbecke de exponent. Hij was niet in de eerste plaats een liberale, maar 'n nationale figuur. Daarom zullen al le bevolkingsgroepen in deze dagen met waardering aan hem en aan t grote werk. dat hy tot stand bracht op dc herziening van 1048 drukte hij zijn siempel te rugdenken. (jFeuliletorTj Romantisch verhaal van H. Morgan 71 Een ander voorval, dat ons eerst kort voor het ter perse gaan van ons blad. werd mee gedeeld, heldert het misver stand, dat zich om de mysteri euze figuur van Jane Grey heeft gesponnen, vrywel volle dig op. Onder de reiziger» van de Pacific Express, waar mee Jane Grev naar Los An geles werd overgebracht, be vond zich eveneens een beken de zakkenrolster, die er zich door een of andere gunstige gelegenheid toe liet verleiden haar slag te slaan. Daarby werd zij echter gesnapt door een, In de trein aanwezige re chercheur, die onmiddellijk tot haar arrestatie wilde overgaan. Aanvankeiyk wist zij zich daaraan echter te ont trekken. doch toen zij na een hardnekkige achtervolging door verschillende wagons geen Honderd maal en vaker ben je vlak voor het Centraal Station over de hoge spoordyk langs de Handelskade gere den en zag je de vemen en de vrieshuizen, de kranen en de boten en dat altyd boeien de IJ, dat het middelpunt \an het heelal scheen. Neon, hier zat je niet alleen tussen hei; IJselmeer en het Noordzeekanaal, tussen Waterland en Am stelveen, maar hier gingen werelddelen en oceanen voor je open. Hadden schoolmces-ters niet jaren lang hun best gedaan je hart vol te gieten met de romantie^c van het zeemansleven en voelde je nu hier niet dat overvolle hart popelen? Dat's een leven vanplelzieren En dan op een keer, niets i3 toeval; het was op een Mei- se morgenstond en de gedach ten aan de komende vacantie- tijd waren om velerlei reden menigvuldig, op een héle goeie keer zie je daar een groot bord op een dak staan met de namen: Icrland-IJsland. En dat laatste woord is ook een wereld voor je, al twintig jaar lang: terra incognita en toch zo vertrouwd. Zou het mogeiyk zijn om een lang en heet- en innig gekoesterde wens tot vervulling te laten ge raken? En opdc weg naar 't voor armzalig-Nederlands be grip „Hoge-Noorden" dendert het in je hoofd: IJsland, land van gletser en vuur, pool cirkel, grenzenloze eenzaam heid, al maar door, tot het daar onder je hersenpan muurvast zit: deze zomer gaat het door! DE LINGESTROOM. Het is doorgegaan. De Holl. Stoomboot-Maafschaippy vond het goed, dat we met één van haar vrachtboten mee gingen en het visum kwam er, helemaal uit Londen van daan, en een zeer gewichtig Haags bureau stelde een heel klein weinigje deviezen be schikbaar en we keken onze IJslandse grammatica in ver loren nachtelijke uurtjes nog oens na en er werd een druk ke correspondentie gevoerd, om wat geschikte adressen op te scharrelen, wat im mers is een journalist zonder „adressen?" en er kwam een telefoontje, dat de „Lin- gestroom" dan-en-dan van die bewuste Handelskade zou af varen. En 'zo zwierven we op een zonnige middag met een zwa re koffer door Kattenburg. Hoe warm het was en hoe ver, zy aan de vergeletheid overgegeven; ons heugt nog alleen het moment, toen wc ergens op de voorplecht van een elegant, maar zeer be scheiden gepostuurd zëe- schcepje de naarti lazen, die •voor ons vier weken lang niet slechts de toevlucht en het vaderland, maar meer nog het symbool van vastigheid te midden van de woedende baren zou betekenen. Wat de moederschort is voor ean bang en verlegen kind; dat zou het hol van de „Llnge. stroom" zijn voor ons, land rot-van-nature. Dat ze nog méér zou worden, een kwel ling soms, dat wisten we toen nog niet! VRACHTBOOT. Landrotten-van-alle-landen, gelooft van niemand die met een passagiersboot de zoute wateren heeft doorkliefd, dat hij een echte zeereis heeft gemaakt. Ook al is hy naar New York of Batavia geva ren, hij deed het in een drij vende salon of ais bewoner van een zich plechtig-voort- bewegend kasteel. Om werki - ïyk-waarachtig met Neptu- nus' ryk kennis te maker, moeten er tenminste drie voorwaarden vervuld worden. Men moet zo-te-z?ggen ais toegelaten verstekeling aaa boord beschouwd worden; men moet met een vrachtboot gaan van niet meer dan dui zend ton, en, ten laatste, en ten ergste, die vrachtboot moet een reis gaan maken door de Noordelijke Atlanti sche Oceaan naar het land. dat als de oorsprong van alle depressies worat beschouwd. Wij, nu dan heelhuids te ruggekeerd, kunnen in alle deemoed verklaren, dat in óns geval aan alle drie voor waarden voldaan was. Het was een zeereis, nochtans zyn we geen zeerot gewor den. En opsnyden doen wc daarom niet en eerlijk zullen we biechten, al de wisselval ligheden van ohze zwaarbe- vochte vleselijkheid. Tot le ring en waarschuwing HET BEGIN. Het begin was zo goed. We za£en de lading nog in het ruim verdwijnen, aardappelen en radiotoestellen en grote balen, helemaal uit Czechië vandaan. We doorstonden hel helse gillen van de stoom fluit, het onderzoek van de douane en het critisch-keu- rend oog van de kapitein. We waren trots toen we over 't maar met een schip dat het avontuur tegemoet ging. We aten en we dronken e'n we kropen uitermate vakkundig in onze kooi en sliepen zelfs binnen het half uur. onszelf al peinzende suggererend, dat zeeziekte slechts een kwestie van auto-suggestie was. Zo moeten we In zalige on nozelheid door het Noordzee kanaal en de befaamde IJinui- der sluizen zijn gegleden. Maar plotseling werd die lichte rust verstoord: om twintig voor tweeën slaan we de ogen verschrikt op als lcx-achtige klappen tegen bak boord ons schip, dat slechts een notedopje blijkt te zijn, doen steigeren, schommelen, wankelen en skideren. Daar Hg je. te middernacht en zi els-alleen, met de knieën tegen de plank en de handen aan de matras en je bewaakt nauwlettend de reacties van je maag en js verwenst- de Een reis naar de F&r- Oër en IJsland te ma ken, is maar aan weini gen gegeven. Maar een reis ouder de omstandig heden. waarvan dit en de volgende verhalen ge wagen, is zeker een zeld zaamheid. Reden, waar om we onze lezers gaar ne laten meeleven eindeloze deining, die alleen goed ia om er sonnetten op te schrijven. DE MORGEN. 's Morgens zijn we heldhaf tig: we drinken liggende onze thee. oefenen ons een half uur lang aan de wasbak met doodsverachting in het verkrijgen van zeebenen, wa gen ons zelf aan een flink bord porridge, maar dan is het ook afgelopen. Gedurende de tijd dat het drama zich afspeelt, valt het doek. Goed, wij steken de Noordzee over naar Huil, maar wat interes seert dat ons? Laat de ka pitein. een Schlermonnikoger, zijn grijnzend gezicht om de deur van de Hut steken en uitroepen „Frysl&n boppe!", we zyn voor geen belediging vatbaar Alleen de kok, die IJ gleden, niet met de pont, komt en ons het menu van De kust van IJsland, de dag voorleest, hem haten we uit de grond van onze maag en met hem al zijn toe bereidselen! Laat In de middag naderen we de Engelse kust en neemt de treiterende deining af. Her rezen 'en de gemeenschap op zoekende, bespeuren we dat wij bg lange na niet de eni ge uit het veld geslagene wa ren: als er zich dezulken zelfs onder de bemanning bevon den, is er geen reden de deuk in ons manneiyk zelfgevoel te laten zitten. We gaan by de bootsman-roerganger op de brug staan en zijn het roe rend met zyn Katwijksë wijs heid eens, dat de Noordzee verraderlijk is en een pest- gat mag heten. Natuurlijk, die- korte golfslag, die deed ,t m. Bovendien zyn we nau- welyks lialf-geladen HULL AAN DE HUMBER. We vallen de Humber bin nen, de weinig-aantrekkelijke trechter die naar Huil voert. Een lage kuststrook, veel wa terverkeer en waar bebouwing is, veel groezeligheid. De in druk daarvan overweegt trou wens, ook als we de volgende dag gelegenheid te over heb ben stad en omgeving goed In ons op te nemen. Niet al leen de dokken eb het haven gebied, maar de gehele streek, hier ïykt door een gore morsigheid aangetast. De arbeidersbuurten zyn vie zer, dan we ergens in Ne derland zagen. De vrouwen en kinderen eyn zeer sober gekleed, maar de café's zitten propvol en dat. waar elke straat er verscheidene telt! Over alles heen schijnt er 'n kolenrook te hangen, die uiteraard ook het ulterlyk van de huizen en gebouwen bezoedelt. Daarop gewezen door een bereisd Engelsman, merkten we aan d'e matig- ondrrhouden straten één ge weldig voordeel boven de Ne. derlandse op: ze wairen ner gens verontreinigd door het geen de honden daar te on zent gelleven te deponeren. OORLOOSSCHADE. Huil h£eft veel oorlogsscha de: hele stukken zijn uit de stad weggebombardeerd. Het verschil met de Duitse steden is, dat het puin vrywel geheel ls opgeruimd; van wederop bouw, zoals in Rotterdam, be speuren we trouwens niet». Het enige symptoom daarvan be stond in de herplaatsing van een ruiterstandbeeld. Merk waardig was voor ons het be zoek aan een bisocooo, groot en geweldig als een kathe draal; het programma bestond uit een Amerikaanse film van onuitstaanbare sentimentaliteit en een Journaal, dat zich ver stoutte zeer critisch ten op zichte van de Indonesische po litiek der Nederlandse regering te zyn. De Engelse bootwerker» ha len lang niet het tempo van hun Amsterdamse collega's, zeggen onze zeelui. Toch sta pelen ze het «chip ln anderhal ve dag overvol; zelf» op het dek komen nog een paar hon derd lege ijzeren vaten te staan, die op FSr.Oër metvis- oüe gevuld moeten worden. En daartussen-ln troont een. rode kraanwagen, een soort dragli ne, natuuriyk stevig vastge sjord, Een riskante last, maar heeft de Llngestroom" niet kortgeleden nog twee grote (voor de smalle wegen op IJs land eigeniyk tè grote) Cze- chische autobussen van Am sterdam naar Reykjavik als deklast vervoerd, eén "prestatie die (is Nederlandse zeevaar- dersroem niet weinig ver sterkte? VAN ZEE NAAR OCEAAN. Zó, diep-gezonken en daar om stabieler, vertrekken we', ook al luiden de weerberich ten -niet gunstig. Bij de twee Groninger coasters die we ontmoeten, spoelt de zee al over het middenschip; de ver binding tussen voor- en ach terschip ls daar vrywel ver broken. Wat een prestatie voor de kleine bemanning van deze schuiten, om onder zulke omstandigheden te na vigeren en wat een flinkheid en hardheid moeten niet de vrouwen vap deze schippers bezitten om niet alleen in de kajuit, maar soms zelfs bo ven op het dek de handen mee uit de mouw te steken! In de twee, drie dagen die volgen, worden ónze flinkheid en hardheid geducht op de proef gesteld, en ze be zwijken. Nederland beleeft 'n storm-Zondag met alle gevol gen van dien, maar wy moe ten tegen do Noord-Oostcr optomen en delven daarby" gedurig het onderspit. Een etmaal lang liggen we krampachtig achterover op onze kooi, een temptatie die slechts eenmaal door een ho peloos-mislukte uiting van vertwyfelde doodsverachting onderbroken wordt. KWELGEESTEN. Dat eeuwige stoten, «tom pen en stampen, dat je inge wanden tot in de fynste ve zelen verscheurt! Die gieren de wind en die gedurig-over- stortende en tegen de patrijs poort botsende watermassa s! De Engelse en dan de Schot se kust is niet-ver-af, maar zakt in een wazige nevel weg. Lucht en zee gaan een sa tanisch huwelijk aan, waaruit slechts kwelgeesten voortko men. Onelndig-lang duurt de dag en de nacht is een eeuwigheid Tot overmaat van ramp ontstaat er lekkage en moeten we naar boven ver huizen. naar de stuurmans- hut vlak onder de brug. De nog groter schommeling daar roept een onzegbare lusteloos heid op. Om de maag wat werk te geven wringen we zo nu en dan wat droge sne den brood door het keelgat. Het raderwerk der gedachten tikt monotoon: al de troos teloosheid van een mensen leven lijkt in de kleine kom van één hart vergaard te worden. Zoiets noemt men een va- cantiereis en daarnaar heb je nu maanden uitgezien. Al die honderden Kilometers, langs de Orkneys en de Shet- lands-eilanden, lijkt de wereld slechts uit één kokende zee te bestaan. Het hoopje mens. dat in e«n deken gerold op een bank vastgesjord ligt. informeert zo nu en dan by de eerste stuurman, die in rustige wanhoop sterke kof fie drinkt en zware shag rookt, of het schip eigeniyk wel vooruitkomt. Ja, zegt hij spottend, we naderen de F&r- De Haarlemse tram loopt op haar laatste wielen. Reeds zijn alle voorzieningen in de stad getrof fen, om Maandag de bussen in to schakelen op de routes die thans nog door de tram worden bere den. Zondag neemt Haarlem af scheid van zijn tram. uitweg meer zag, opende zy een deur en sprong naar bui ten. Tijdens de achtervolging welke "natuurlijk de aandacht van velen trok, had 'n der rei zigers de naam ,.Jane Grey" geroepen en deze naam ging weldra van mond tot mond, zodat weldra de mening post vatte, dat de uit de trein ge sprongen vrouw niemand an* ders was dan de lang ge zochte filmboauty. Een repor ter heeft daarop gemeend van een en ander mededeling te moeten doen. aan de Califor nia AgenGe, vanwaar het be richt tenslotte in de pers be landde. De identiteit van de verongelukte kon tot dusver niet worden vastgesteld, doeh wel kan met zekerheid worden aangenomen, dat de naam Ja ne Grey in dit verband geheel ten onrechte i» genoemd. Naar het zich laat aanzien, is er thans echter alle reden om aan te nemen, dat deze geheimzin nige figuur wel weer spoedig van zich zal laten horen!" Daar begrijp ilc geen steek van", bromde ..obbv VVe'ter, toen hy het blad liet zakken en de detective vragend aan keek. Zijn stem klonk nochtans on miskenbaar opgewekter. „Daar is niet veel aan te be grijpen". vond Brown. „Het bericht is, dunkt me, duide lijk genoeg. Jane Grey is er weer eens tussenuit getrokken en wy moeten nu maar zien, dat we haar weer terugvinden! Aangezien we nog zes dagen tyd "hebben „Er is aan die geschiedenis toch iets niet in orde", viel Robby hem nadenkend ln de rede. „Wat zou er dan niet ln or de zyn? Door dat Incident met die zakkenrolster, die men voor Jane Grey hield, werd de aandacht van de wcrkeiyke Jane Grey afgeleid, zodat de ze volop gelegenheid heeft ge had zich in veiligheid te bren gen. Als ik me niet sterk ver gis, heeft zij haar reis rustig tot San Francisco voortgezet Ik geloof, dat wij het verstan digst doen eveneens daarheen te gaan, Walter. Ik zal my te lefonisch met myn bureau in verbinding stellen en Intussen een paar rechercheurs er op uitsturen. Misschien loopt het ons mee en vernemen we by onze aankomst direct, waar we haar ku nen vinden". Robby Walter voelde zich aanmerkelijk opgelucht. „Dat zal wel het beste zyn, hoewel... ik vrees, dat wy in San Francisco aankomen, de vogel allang weer een ander nest heeft uitgezocht!" Jane Grey trad binnen. Bob Dayton slaakte een zucht van verlichting. „Je bent lang weggebleven", zei hii. Ze lachte zorgeloos. „Ik trof toevallig een kennis uit Hollywood, die een paar maal tegelyk met my ais figu rante in een film optrad en nu slnd» een week de filmwereld de rug heeft toegekeerd. Ze heeft de hoop ooit verder te zullen komen, opgegeven en gaf er de voorkeur aan zich te verloven met een man, die haar, naar het zich laat aan zien, een wat prettiger leven zal kunnen bieden dan tot dus ver". „En heb je zo maar een praatje met naar gemaakt?" (Wordt vervolgd) Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen: 29 Oct. Karei v. Antwerpen; Meymero v. Antwerpen; Pinguin v. Antwer pen; Olwe v. Antwerpen. Vlissingen vertrokken: 29 Oct. Narwal n. New Portmon; 30 Oct. Pinguin n. Queensborough; Olwe n. Huil: Karei n. Galveston. Gepasseerd n. Antwerpen: 29 Oct. Gaasterkerk v. Amsterdam; Hugo de Groot v. Amsterdam: Ko ningshaven v. Rotterdam; Hedel v. Rotterdam; 30 Oct. Joost v. Zaan dam: Loire v. Amsterdam. Gepasseerd v. Antwerpen: 29 Oct. Ropid n. Par(Js: Prins Alexan der n. Rotterdam; 30 Oct. Vrede n. Klngsley; Merak n. Zoe; Laren- berg n. Bordeaux; Alfa n. Dublin; Bonaire n. Leixoes. ZON EN MAAN. Dinsdag 2 November. Zon: op 7,36 onder 17.10 Maant op 9.10 onder 17.31 2 November Vlissingen Ternéuzen Hansweert Zicrikzee Hoog Water u.+NAP u.+NAP 2.02 2.48 14.17 2.40 2.34 2.65 14.48 2.57 3.26 2.66 15.38 2.57 3.46 1.82 16.00 1.69 Laag Water u.—NAP u.—NAP 8.18 1.95 20.46 2.12 9.05 2.13 2132 2.31 9.41 1.31 22.06 2.47 9.00 1.39 21.24 1.57

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 3