NIEUWS UIT ZEELAND Suikerfabriek „Dinteloord" recipieerde Zuiveringsactie in West-Java. Nederland leent dollars. 50 jaar vissers organisatie te Yerseke WALCHEREN fl-cencSa Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan. Ter gelegenheid van het 40 jarig bestaan van de Coöp Suikerfabriek en Raffinaderij „Dinteloord" hield Bestuur en Directie Zaterdagmiddag een druk bezochte receptie in Hui ze Joosen te Breda, Een groot aantal zakenrela ties uit alle delen van het land bestuursleden van andere coöp. suikerfabrieken, alsmede verschillende autoriteiten uit Brabant kwamen hun geluk wensen aanbtedem IJlt Zeeland merkten wtj op de heer D. W. Lindenbergh, Prov. Voedsel- commlssarls, mr J. F. G. Schlingemann, secretaris der Z.L.M. en burgemeester C. Gast van Brouwershaven, die tevens de Kring Schouwen van burgemeesters en secretaris sen vertegenwoordigde. Het bestuur mocht verder een schat van de kostbaarste bloemstukken en vele tele- gramen ontvangen. Des avonds werd in het kan toor te Stampersgat een diner gegeven, waaraan naast de bestuursleden met hun dames Gevechten bij Salatiga. Het Franse persbureau A.F. P. meldt, dat de Nederlandse troepen thans een uitgebreide zuiveringsactie hebben ingezet togen dc benden uit het r \u- blikeinsc leger, die sedert ver scheidene weken de bevolking van West-Java terroriseren. De belangrijkste centra der terreuractio zijn Soeltaboemi, Tasikmalaja, ae streek ten Zuiden van Bandoeng, de Wijnkoopsbaai, Krawang en Cheribon. Dc dienst legercontacten maakt melding van hevige ge vechten tussen Nederlandse en republikeinse patrouilles in de omtrek van Salatiaga. ten Zui. den van Semarang, in de loop waarvan 2 republikeinen wer den gedoqd en 30 gevangen werdén genomen Volgens een mededeling van de Dienst der Legercontacten is in de omgeving van Tasik malaja gearresteerd de bende leider Aboe Bakar, hetgeen, naar wordt aangenomen, de Indonesische naam is van de Japanner Acki. Deze had kort voor zijn arrestatie instructies ontvangen van een hoofdoffi cier der T.N.I. te Djokja, in welke Instructies Acki werd aangewezen als leider van het verzet in West Java en hem werd opgedragen, voorberei dingen te treffen voor het or ganiseren van een massaal verzet dat op 1 Januari 1949 moestbeginnen. Spoorwagons verlicht èn verwarmd. De verwarming en verlichting van de electrische- en dlesel-elec- trische treinen zullen deze winter geheel normaal zijn, delen de N.S. mede. Tevens heeft do verlichting de volle aandacht. Tot heden konden reeds 30.000 gloeikousjes, dio uit TsJecho-SlowakUe moeten komen, worden gedistribueerd, terwijl er nog 20.000 in voorraad zijn. De veronderstelling is gerechtvaar digd, dat de gasverlichting deze winter in orde zal zijn, behalve die van de geheel Duitse rijtuigen. Ten slotte ligt het In de verwach ting. dat ook de electrische ver lichting van het stoomtrelnmate- riccl aan de eisen zal beantwoor den. Oud-lid Hoge Raad kocht ambtenaren om. De Amsterdamse rechtbank behandelde Zaterdag de zaak tegen twee oud-ambtenaren van de Centrale Vermogens Opsporingsdienst, de hoofd rechercheur M. J. Vonk en de hoofdrechercheur C. B. M. van Vliet, die zich beiden in de tweede helft van 1946 hadden laten omkopen door het voor malig lid van de Hoge Raad (in de bezettingstijd), mr. W M. Witjens, ten einde deze in de gelegenheid te stellen t in tact op te nemen met de ef fectenhandelaar Rebholz, die als politiek delinquent was op gesloten. Alleen V. was verschenen De beide andere verdachten hadden verstek laten gaan. Vonk ontkende her hem ten laste gelegde. Zijn scnuld werd echter bewezen geacht en er werd 1 jaar tegen hem ge> eist. Van Vliet hoorde 9 maan den, waarvan 6 voorwaardelijk tegen zich eisen. Mr W.t die vervolgens voorkwam, zou aan de economische adviseur 5000 als steekpenningen hebben aangeboden. Aan een getuige werd gevraagd, of het hem be. kend was, dat mr. W. deel uit maakte van een complot voor hulp aan N.S.B.-ers, doch deze wist hier niets van. Eis: 6 maanden. De pensioentoeslag. In de memorie van ant woord aan de Eerste Kamer op het voorlopig verslag be treffende de pensioentoeslag deelt de regering mede, dat zii bereid is een wetsontwerp in te dienen, waarbij het. maximum van dc toeslag, zo wel voor de gepensionneerde ambtenaar als voor de gepen sionneerde weduwe, voor de eörste groep wordt verhoogd respectievclilk tot 600 én 500. o.m. aanzaten een vertegen woordiger van de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening minister Mans- holt zelf was door ambtsbezig heden verhinderd, de Com missaris der Koningin in de prov. N. Brabant, de direc teur van het Bedrijfsschap Suiker, de voorzitter van de Vakgroep Suikerindustrie, de directie der C. S. M. en be stuursleden van de andere Coöp. suikerfabrieken De Nederlandse ambassadeur te Washington, mr van Klet- fens, en de president van de Export Import Bank hebben overeenkomsten getekend in zake de EC-lening ten bedrage van 80 milliqen dollar voor Ne derland en de lening ten be drage van 15 millioen dollav ten behoeve van Indonesië. Aneta's correspondent te Washington verneemt van ge zaghebbende zijde, dat de Amerikaanse regering zich bp reid heeft verklaard een kort lopende lening, ten bedage van 25 millioen dollar beschikbaar te stellen voor Indonesië. Het doel van deze lening zal zyn de productie van copra en palmolie te stimuleren door Indonesië in staat te stellen de voor deze cultures benodigde machinerieën aan te schaffen. Enkhuizer Almanak vergiste zich... Volgens de Enkhuizer almanak zou Zaterdag te Bevevwyk een Veemarkt zijn gehouden, aangekon digd als „de grote na- iaarsmarkt". „Groot" ls wat te veel gezegd, want er was in het ge heel geen aanvoer. Aan genomen mag worden, dat de veemarkten te Beverwijk thans defini tief tot het verleden be horen. De laatste maal dat er er werkelijk be langstelling was, dateert van 1942, toen er één koe werd aangevoerd. Jacht in Albanië op Tito-vrienden. Volgens berichten uit Joego slavische brond ig in Albanië een jacht begonnen op sym- pathiserenden met maarschalk Tito. De Albanese communis ten wensen de partij te zuive ren van vrienden van Tito en Trotskisten, De leider van de pro-Tito- vleugel schijnt te zijn de vroe gere minister van industrie, Dzodze, die minstens even po pulair is als premier Enver Hodza. Dzodze is begin Octo ber in ongenade gevallen en ontslagen, waarschijnlijk door Sowjet-invloed. GEBREK AAN FLESSEN. De fabrikanten van spijsolie dringen er bij de huisvrouwen op aan ledige flessen in te leveren, daar anders een vlotte distributie in gevaar komt. Feestelijk herdacht. Vrijdagmiddag werd in de raads zaal van het gemeentehuis te Yer seke een receptie gehouden ter ge legenheid van het 50-jarig bestaan der vissersvereniging Yerseke. Een groot aantal bloemstukken versierde de zaal. afkomstig zo wel van plaatselijke verenigingen en verwante bedrijven als van de zusterverenigingen uit Zierikzee, Bruinisse en Tholen. Onder de genodigden waren de burgemeesters van Yerseke de heer A. C. Willemse en W. v. d. Berg van Bruinisse; voorts diverse auto riteiten uit de visserijbedrijfs schappen en eentrales alsmede af gevaardigden van verenigingen zo wel op visserij als op cultureel ge bied Nadat de voorzitter, de heer C. Pekaas, allen had verwelkomd, werd het woord gevoerd door burgemeester Willemse. de heer Lines, directeur der visserijen, dr. van Dijk, directeur van het be drijfsschap voor visserijproducten, burgemeester W. van den Berg uit Bruinisse als lid van het bestuur der visserilen op do Zeeuwse stro men, de heer J. Oon namens de commissie van toezicht op de bin- nenvaartschool, de heer van Leeu wen voor de stichting Zeeuwse Visserijbelangen. de heer J. Schot voor de vissersvereniging te Zierikzee. de heer D. Sinke voor de vereniging van mosselhandela ren. de heer A. J. Koppt namens de Bank voor Zeeland van de Rot terdamse Bank, de heer P. J. Kor- stanje namens de muziekvereni ging Mozart, de heer J. Zuldweg als een der oudste leden, de heer Sport De ronde van Nederland. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling het schema van de ron de van Nederland als volgt in te delen: 14 Mei Amsterdam—Groningen eerste étappe; 15 Mei tweede étap pe Groningen—Enschedé; 16 Mei derde etappe Enschedé's Hertó- gcnbosch; 17 Mei vierde étappe 's- Hertogenbosch—Geleen; 18 Mei rustdag te Gelecn; 19 Mej vijfde étappe Geleen—Kerkrade; 20 Mei zesde étappe Kerkrade—Tilburg; 21 Mei zevende étappe Tilburg— Rotterdam; 22 Mei achtste étappe Rotterdam—Amsterdam. Verder vernemdn wij, dat 80 renners in de tweede ronde van Nederland zullen starten, van wie 40 Nederlanders. Twee Belgische équipes zullen deelnemen, één Franse, één Italiaanse en één ge mengde ploeg van Luxemburgers en Zwitsers. De équipes zullen uit 8 renners bestaan. Nieuws in »°n Noiedop Dc Hllversumse kunstschil der Machicl Brandenburg heeft van het Koninklijk Huis de op dracht ontvangen om voor de ver jaardag van Prinses Margriet een schilderij te vervaardigen met als onderwerp „het speelgoed van het prinsesje". De Nationale Federatieve Raad van het voormalig verzet heeft geprotesteerd tegen de bul- tenvervolglngstelllng van de S.A.- cr Munt. hoofd van de Haagse .AussendiensteUe" en enige ande ren. Dc regcringsmededeling over wijziging van de Kinderbijslagwet is door het dagelijks bestuur van de K.V.P. in hoge mate teleurstel lend en onbevredigend genoemd. De politie te Tasikmalaja (W. Java) arresteerde 4 terroristen, die schuldig waren aan een drievou dige moord. In Stuttgart is een uitgaans verbod uitgevaardigd in verband met de onlusten van Vrijdag. Onder de Scheveningse vis handelaren bestaat ontevreden heid. omdat op de afslag bil de verdeling van de seholaanvoer de verkoop ervan aan die van, even eens schaarse, fijne vis gekoppeld was. H. Blom voor de Vebo en tenslotte door hoofdopzichter M. Westdorp namens het personeel der visserij - politie. Hierna dankte de voorzitter alle sprekers voor hun wensen. Bestuur en genodigden zetten zich daarna aan een diner, na af loop waarvan een wandeling werd gemaakt langs de oesterputten en een bezoek gebracht aan de ha ven. Op bijna alle schepen was ter gelegenheid van het schlppers- feest de vlag gehesen. Om zes uur was er een koffie maaltijd voor leden met hun da mes. De voorzitter gaf na afloop hiervan een historisch overzicht van 50 jaar verenigingsleven-. Het verdere gedeelte van de avond werd in gezellige sfeer door gebracht, De vrolijke noot werd verzorgd door het cabaretgezel schap Willy Vervoort. 10.000 kilo suiker In beslag genomen. Ook te, Arnhem Wordt scherp opgetreden tegen win keliers en grossiers, die trach ten van de overgangstoestand te profiteren of die weigeren thans van de bon gekomen ar tikelen te verkopen. Zaterdag hebben ambtenaren van de prijsbeheersing bij een gros. sier beslag gelegd op niet minder dan 200 zakken, in to taal 10.000 kilo suiker. Deze grossier had suiker uit oude voorraad geleverd „op de pof", wat er op neerkomt, dat hij de partijen zou hebben gecal culeerd voor de nieuwe prij zen. Oost en West-tentoon stelling in Arnhem. De organisator van de Indische tentoonstelling Arnhem (I.T.A.) in 1928, mr. J. Huges, die de grote bloemententoonstelling in Apel doorn van dit jaar tot een zo suc cesvol geheel maakte, broedt op het ogenblik nieuwe plannen uit. Ofschoon hij thans een gedwongen rusttyd moet ondergaan in een Arnhems ziekenhuis, is hij al vol op bezig met de indeling en opzet van een grote tentoonstelling van de-Overzeese gebiedsdelen, die men zich voorstelt in 1950 in de Gelder se hoofdstad te houden. Mr. Huges wil daarvoor geheel Zijpendaal en Sonsbeek de bekende Arnhemse parken gebruiken. Daar zal een aanschouwelijk beeld worden ge geven van de structuur van leven en bestuur van het oude Neder landse Oost- en West-Indië in de verhouding tot het moederland en die van het Indonesië van thans met Suriname. Curacao en de Ne derlandse Antillen in de nieuwe situatie binnen het- Rijk. Deze plannen bestonden reeds vóór 1948 maar de toestand van 's lands fi nanciën maakte het noodzakelijk de verwezenlijking uit te stellen. Marktberichten. VEILINGSVERENIGING „WALCHEREN". Veiling van 29 October 1948 Appels: Goudreinet 4172; Belle fleur 1946; Grauwzuur 3357; Laxton's Superbe 41—61; Bismarck 39; Groninger Kroon 45—51; Court Pendu 22—31; Jonathan 65; Toma ten: Natuurtomaat 1219; Kasto- maten 12-26: Peren: Pondspeer 43 52; Winter Louwtjes 38—48; Jo- denpeer 52; Comtesse de Paris 43 59; Zw. Wijnpeer 55; Gieser Wilde man 37; Val en fabriek 3839; Me loenen: Netmeloen 15: Oranje An- nanas 23; Druiven: Alicante 541.07 Franckenthaler 65—75; Groenten: Andijvie 4—26: Bloemkool I 8—41; idem n 616; idem H 47; Sa- voijekool 5—10; Rodekool 68; Wittekool 56; Boerekool 37; Prei 813; Spinazie 6—34; Veldsla 6—20; Sla 2: Spruiten 41—57; Sa xa's 4453; Dubbele 3169; Poste lein 25—27; Bospeen 6—16; Witlof 5391; Kassnybonen 9198. Kerknieuws GEREF. KERKEN. Bedankt voor Heinkenszand L. J. Boeyenga, die het beroep naar Fynaart heeft aangenomen. GEREF. GEMEENTEN. Tweetal te Yerseke M. Blok te Zeist en L. RHksen te Lei den. Zeeuws bezoek aan demobilisatie-centrum. Aan het verzoek van de directeur Demobilisatie van het Departement van Oorlog ko lonel G- Fruys om het demo bilisatiecentrum Huls ter Hei de in de nabijheid van Zeist tö bezoeken, hebben vele Zeeuwse leden van de Provin ciale Demobilisatieraad gevolg gegeven. Het centrum is keurig gele gen temidden van de Dossen in een rustige omgeving en dat juist behoeft de soldaat, die uit Idonesië terugkomt. De bezoekers werden ont vangen door kolonel Pruys en overste Klomp, welke belden een uiteenzetting gaven van de moeilijkheden welkemen ondervindt bij de demobilisa tie De gasten werden vervolgens in het kamp rond geleid en konden kennis nemen van alle handelingen, die met en voor een demobilisant verricht worden, alvorens hy weer in de burgermaatschappij terug keert. Het kamp was vol bedrijvig heid. Niet minder dan 400 man vast personeel is er aan verbonden en toch komt men nog handen te kort om alles in goede banen te leiden. In de namiddag, toen het kamp, bezocht was, werd nog een byeenkomst. gehouden, waarby gelegenheid was tot het stellen van vragen. Inte ressante onderwerpen werden behandeld. Uit Zeeland wa ren aanwezig de heren v. d. Kam, Grijpskerke, HusonJ Middelburg, de Waard, Vlis- singen, v. Mierlo, Hulst en mr. Tellegen uit Terneuzsn. Oostburg krijgt voor lopig geen nieuw Rijksgebouw. Woensdagavond heeft de ge meenteraad van Oostburg zes tig nieuwe woningwetwonin gen (z.g. Finse woningen) aan daarvoor in aanmerking ko mende gegadigden toegewezen. De Rijksgebouwendienst had destijds aan de gemeente Oost burg toegezegd, dat in 1948 in Oostburg een nieuw rijksge bouw zou worden gebouwd, waarin belastingkantoor, kan tongerecht en arbeidsbureau zouden worden ondergebracht. Het blijkt nu evenwel dat van deze bouw in 19-48 en 1949 nog niets zal komen. Hierdoor wordt het onderwijs in Oost burg min of meer belemmerd, want het belastingkantoor is thans ondergebracht in het schoolgebouw van de openbare Ulo. Deze is thans gedeeltelijk in een barak gevestigd. De huur van het belastingkantoor is opgezegd tegen 1 Septem ber 1948 en aangezien de rijks gebouwendienst zijn belofte niet is nagekomen, besloot de raad tot het nemen van stren ge maatregelen. SCHOONDIJKE HERBOUWT. Met de wederopbouw van Schoondyke gaat het de goede kant op. Op verscheidene plaatsen in het dorp worden zakenpanden gebouwd. Men hoopt dit jaar nog aan te vangen met de werkzaam heden voor de bouw van de Ned. Herv. Kerk, die op haar oude plaats zal verryzen. Ver der is men begonnen met de bouw van 30 woningwetwonin gen. Van de overige gebouwen, die nog op het programma staan dient te worden vermeld de Rijkslandbouwwinterschool en de Landbouwhuishoudschool. De bouwplannen verkeren eds in een vergevorderd sta dium. De plannen voor de bouw van een nieuw gemeentehuis zrjn nog in het allereerste sta dium. Verschillende moeilijk heden staan n.l. een verdere uitvoering in de weg. INZAMELING VOOR DE HONGERENDE JEUGD Zaterdag werd te Vlissingen in het kader van een landelij ke Inzameling voor de ouder loze en dakloze jeugd in Duitsland door verkenners en fidsen van de St. Willebror- u9-padvinders-groep een aan zienlijke hoeveelheid levensmid delen en kleding ingezameld, waaronder 70 paar schoenen, 100 blikken vlees enz. Enige voortrekkers rijn tot des nachts twee uur bezig ge weest om de meer dan 300 kg. ingezamelde goederen ver- zendklaar te maken. Industrieflat te Middelburg. In verband met de geruch ten, dat overwogen zou worden ook in Middelburg te weten op het zg. Klein Industrie-ter. rein een industrieflat te bouwen, vernemen wij, (lat het college van B. en W. van Mid delburg, niet onwelwillend te genover dergelijko plannen zou staan Legaat voor Ver. van Vrijz. Hervormden. In de Zondagmorgen gehou den godsdienstoefening van de Ver. van Vrijz. Hervormden te Vlissingen, werd medegedeeld, dat wijlen oud-notaris J. C. Paap, een legaat van 5000, vrij van rechten, heeft ver maakt aan de vereniging. Domburg wil grenswijziging. By Gedupeerde Staten voor Zeeland ls aangedrongen op wijziging van de grens tussen de gemeente Domburg, Oost- kapelle en Aagtekerke, met betrekking tot thans van laatstgenoemde gemeenten deel uitmakende woonwijken e.d. (Villapark, „Irma" en omge ving), welker bewoners op Domburg zijn aangewezen, doch worden op gronden wel ke geheel of ten dele tot de naburige gemeenten behoren, waaruit allerlei moeilijkheden voortvloeien. Zeeuwen voetballen in Indonesië. Enige tyd geleden werd door eni ge Zeeuwse sportliefhebbers in Midden-Java het plan geopperd om uit militairen, gelegerd in Am- barawa, Soemowono en Banaran en omstreken een Zeeuws voetbal elftal samen te stellen. Dit plan is gelukt en zo verscheen 20 October j.l. een Zeeuws elftal tussen de krijtlijnen om de strijd aan te bin den tegen een Arnhems elftal. De opstelling was als volgt: Doel Huiskens (Vlissingen); achter: Hulstman (Goes) en v. d. Werff (Zierikzee); middenli ie: v. d. Voorde (Middelburg), Vermeulen (Vlissingen) en Jobse (Oostkapel- le); voor: Klijn Wolt Deurninck (Sas van Gent), Koger (Vlissin gen), Franse (Kwadendamme) Langevelde (Zaamslag) en Bos (Vlissingen). De Arnhemmers beschikten over een goede ploeg, de kern bestond uit 2e en 3e klas K.N.V.B. spelers. Desondanks gaven de Zeeuwen goed party. Hoewel de rust inging met een 21 achterstand, hadden ze zelfs een klein overwicht ge had. Na de rust waren de bordjes echter verhangen en moesten de Zeeuwen alle zeilen bijzetten. Er werd en hevige druk op net Zeeuwse doel uitgeoefend, doch .ie beide backs en de stopper spil weerden zich geducht, terwyi ke-: per Huiskens enkele fraaie safes vc richtte. Hy was dan ook de ster i van het veld. Twee minuten voor het einde kon de uitstekende mid- voor der mh: uners de zege vei lig stellen en zo kwam het einde rr.et een eervolle 3—1 nederlaag voor de Zeeuwen. De wedslryd werd ln een prettige en sportieve sfeer gespeeld en werd door een talrijk publiek bijgewoond. Vlissingei: LEZING D. VAN STAVEREN Vrijdagavond hield de heer D. van Staveren, vice-presi dent van het Ned. Film In stituut en president van het Haags Instituut voor Volks ontwikkeling, in „Concordia" te Vlissingen voor de Z.V.U. ■een lezing over de ontwikke ling van de film. Dr. M. Schreuder. lid va.n het centraal bestuur van de Z.V.U., afdeling Vlissingen, sprak een inleidend woord. De heer Van Staveren gaf een interessant en boeiend overzicht van het ontstaan der film-industrie. Spr. wees er op, dat het grote publiek" vaak geheel opgeëist en geboeid wordt door filmen, die alle moraal missen en dat een werkelyk goede film, die enige diep zinnigheid bezit, critisch be lteken wordt en geen genade vindt in de ogen van het grote publiek. De heer Van Staveren eind'gde met de hoop uit te spreken dat. de ffliyi steels meer zou bijdragen tot de geestelijke, zedelijke en mo rele ontwikkeling van de mens. Hierna werden enkele docu mentaire films vertoond. Dr. Schreuder dankte de heer Van Staveren voor zijn zeer belangwekkende ■"-> in teressante lerir.g. Middelburg A ANDEELHOUDERS VERGA RING N.V. MIDDELBURG- SCHE SCHOUWBURG. In de Zaterdag te Middel burg gehouden jaarlijkse alge mene vergadering van aandeel houders der N.V. De Middel- burgsche Schouwburg werden de balans en de winst- en ver liesrekening over het 9e boek jaar vastgesteld en goedge keurd. Do winst- en verliesre kening sloot met een exploita tieverlies van 820,94, als ge volg van dc in dit boekjaar verrichte uitgestelde herstel en onderhoudswerken, waarvan de kosten tot een bedrag van 5476,40 boven de normale ex- ploitatie-onkosten, ten laste van de winst- en verliesreke ning werden gebracht. De aftredende commissaris, do heer D. F. P. Hoegen, werd als zodanig herkozen. KLAPROOSCOLLECTE. Op Donderdag 11 November zal in Middelburg de Klaprooscollecte ten behoeve van onderhoud van graven van geallieerde militairen, het leggen en verstevigen van con tacten met hun familieleden in het buitenland, etc. worden gehou den. Collectanten kunnen zich melden bij de volgende dames: A. Batten, Loskade 25, E. Brouwers, Molenwater 35, E. de Casembroot, Molenwater 59, Don, Langeviele 16. M. E. Everwijn, Stationsstraat 11, M. T. C. Rijles. Herengracht 114, J. Simons, Vlissingsë Singel 38, M. Verwey, Lat. Schoolstraat 22. avond ZOMERAVONi- voetbalcompethte In verband met de grote belangstelling voor de onlangs gehouden feestavond van de Zomeravondvoetbalcompetitie werd Zaterdagavond in het Schuttershof te Middelburg andermaal een gezellige bij eenkomst gehouden, die door zeer velen werd bijgewoond. Groenwit bracht een cabaret- programa en na afloop was er bal. 't zandt krijgt een predikant. De ter vervulling van de nieu we predikantsplaats op 't Zandt (2e predikantsplaats te Koudekerke) beroepen Ned. Herv. predikant, ds. M Enker, te Cadzand, heeft dit beroep aangenomen. DRANKBESTRIJDING. Vrijdagavond werd door de Nat. Chr. Geheelonthoudersvereniging in de Hofpleinkerk te Middelburg een bijeenkomst belegd. Na een openingswoord door de heer G. M. Fey werden enkele korte films en de hoofdfilm „Het grote offer" vertoond. De heer B. D. v. d. Veen sprak tussen de twee be drijven een propagandawoord. 's- Mif/dags werd een kindervorostel- lin<: flegeven. PERSONEELSVERENIGING GEMEENTEPERSONEEL. In een vergadering van gemeen- tepersoneel te Middelburg, die door circa 60 ambtenaren van alle dien sten werd by gewoond, is besloten tot oprichting van een personeels vereniging. Men hoopt hierdoor de saamhorigheid onder het gemeen- tepersoneel aan te kweken. Gp het programma staan contact- en instuifavonden, één grote uitvoe ring per jaar en indien mogehjk ook eens een excursie. Het bestuur is als volgt samen gesteld: voorzitter de heer J. M. Geljon, secretaris J. Visser, pen- ningmeesteres mej. C. van Omver- kérk en leden mej. A. Schreuder en de heer J. de Buck. RUIT VERNIELD. Toen Vrijdagmiddag een voer man met zyn sleperswagen een poortje in de Nicuwstraat te Mid delburg inreed, kwam de achter kant van deze wagen ln aanraking met een grote ruit van een nabij gelegen perceel. Deze ruit viel in stukken op straal, Aagtekerke BOUW- EN WONINGTOEZICHT. Woensdagmiddag 27 Oct. kwam de raad der gemeente Aagtekerke in een spoedeisende vergadering byeen. Behandeld werd de ont werpregeling voor bouw- en wo ningtoezicht. Na enige discussie meende de raad zich met genoemd ontwerp te kunnen verenigen, on danks de er uit voortvloeiende ho gere kosten voor deze gemeente. Ook de jaarwedde-regellng voor secretaris en ontvanger werd goedgekeurd. Bij de rondvraag vroeg de heer Wisse om algehele herstelling van de Grintweg, de heer Moens naar verbetering van enkele wegen en de heer Visser Pz„ naar de even tuele vergoeding voor de aanplant en het dood gegane plantsoen op het kerkhof. Zoutelande Begroting 1949 goedgekeurd De raad van Zoutelande kwam vorige week in voltallige zitting bijeen onder voorzitterschap van burgemeester D. Kodde. Een voorstel inzake bebouwing aan de Duinweg zal opnieuw door B. en W. bekeken worden. Een bijdrage werd toegekend voor het solitsen van een woning. Breedvoerig werd gesproken over het voorstel tot deelname aan de gemeenschappelijke dienst voor bouw- en woningtoezicht op "Wal cheren. Verscheidene leden vrees den, dat bij weigering een rege ling zou worden opgelegd. Ten slotte werd het voorstel aangeno men met de stemmen van de he ren Stroo en Leynse tegen. De onderwysvergoeding voor '49 werd vastgesteld op 14 per leer ling. Behandeld werd daarna de be groting 1949 die ongewijzigd werd vastgesteld. De heer de Wolf be treurde het ontbreken van een post voor het maken van een be gin niet de riolering. De voorzitter antwoordde, dat allen de noodzaak indien, maar dat de kosten hoog zyn. De kosten worden geschat op totaal f 259.000.—. en op een jaarlyks bedrag van f 15.000. Voor 180 aansluitingen komt dat op f 90.— per jaar. Bij de rondvraag wees de heer Sabriëlse op het slechte resultaat van de duinbeplanting, terwijl de heer de Wolf aandrong op af sluiting van de begraafplaats. Ook klaagde hij over het veront reinigen van straten en erven door het ledigen van septictanks. De heer de Visser vroeg ver betering van enkele wegen. De voorzitter zegde maatregelen toe. FILMAVOND De Oranjevereniging te Zou telande organiseerde Donder dagavond een filmavond in de Noodkerk. Het programma dat verzorgd werd door Film bureau Niëstadt, bestond uit de kroningsfilm, „Vijftig Ja ren" en enkele tekenfiimnjes. 's Middags was er gelegenheid voor de schooljeugd om de films te zien. O.- en W.-Souburg PLUIMVEE EN KONIJNENVER. -- „NUT EN GENOEGEN." De pluimvee- en konijnen vereniging „Nut en Genoegen" te Souburg zal op 12 en 13 November a.s. ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan ccn jubileum-clubtentoonstelling van konijnen en hoenders hou den in zaal ,,de Zwaan" te Souburg. Vele ereprijzen, in de vorm van bekers, lauwer takken, medailles en luxe- voorwerpen, zijn reeds be schikbaar gesteld. Westkapelle FILM N.C.G.O.V. In. de cantine van het Zwit sers Kamp te Westkapelle werd Donderdagavond de ge luidsfilm „Het grote offer" vertoond en voor de kinderen de film „Nelly". De heer D. B. v. Veen, pro pagandist van de N.C.G.O.V., hield een korte toespraak en ds. Oosthoek opende en sloot de bijeenkomst. De nieuwe electrische locomotieven, die de Ned. Spoorwegen in dienst hebben genomen, zijn niet in staat de rijtuigen, die op stoomver warming zijn ingericht, te verwarmen. Teneinde de reizigers toch comfortabel te vervoeren, wordt thans gebruik gemaakt van een stoomverwarmingswagen, die ach ter de electrische locomotief wordt gekoppeld. Deze wagen bevat twee watertanks met daartussen een omvormen, die het water in stoom omzet en naar de rijtuigen perst. Grijpskerke DIERENMISHANDELING. De Middelburgse politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een inwoner uit Grijpskerke, die zyn paard arbeid liet verrichten, terwyl dit dier een, grote wond aan het been had. Arnemuiden BEROEP GEGROND VERKLAARD Ged. Staten hebben,met ver nietiging van het bestreden be sluit van B.en W. van Arnemui den. waarby aan C. de Jager, al daar vergunning werd verleend voor het vervoeren vanpersonen met een huurauto, het tegen dit besluit ingestelde herren verklaard. Seröoskerk BEZOEK VAN DE COMMISSARIS DER KONINGIN. Dinsdag a.s. zal de Commissaris der Koningin in Zeeland een be zoek brengen aan Serooskcrke (W.) eeuwse nippen De jubi.euinpakkettënactic van de NIWIN heeft in Serooskcrke ruim 200 opgebracht. De heer I. C. Flipse te Seroos- kerlce slaagde voor de aantekening „met lof" op het politiediploma. Ten "bate van de ver. „Kinder- zorg" te Middelburg is to Ouwer- kerk byeengebracht f 29.50 door de jongedames C. de Vrieze, A. de Rijke, W. Zoeter, N. de Later en D. Kuyper. Tot 3e ambt ter seer. te Wis- sekerke werd bevorderd met in gang van 1 November a.s. de heer H. van Strien, thans 4e ambtenaar, terwijl de heer P. Balkenende werd benoemd tot 4e ambtenaar ter secretarie. De heer J. Melso, tlinns te Zierikzee, is benoemd tot kassier aan de Boerenleenbank te Tholen. MIDDELBURG. ...d.uidag Schouwburg: Het ver haal van de soldaat, 8 uur; Electro: Het Spook van de Opera, 7 en 9.15 uur. Dinsdag Electro: Martin Rou- magnac, 7 en 9.15 uur. VLISSINGEN. Maandag Alhambra: Het ver haal van de soldaat, 7 en 9; Luxor: Het Atoomspook, 7 en 9 uur. Dinsdag'. Alhambra: de cowboy en en de lady 7 en 9. Luxor: Mexial Rose. Concertgebouw: Jevrijdingsherdenking, lezing ie heer Korteweg 8 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2