PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nieuw bedrijf in de Griekse tragedie Indonesisch conflict in beslissend stadium Franse regering weigert nieuwe loonsverhoging Wij moeten in Nederland kunnen leven en werken 0£ BILT Liberalen veroorzaken regeringscrisis Vandaag. Dr. Beel naar Batavia vertrokken. Moh. Hatta naar Batavia? De waterbeheersing in de Zeeuwse polders Damesmantels van ƒ60. af. VOORSPELT 191e Jaargang - No. 256 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj.: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintyn, PLverv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS: 32 ct. per week; I 3.90 p. kw.; £r. p. p. f 4.15 per kw.. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 1 Nov. 1948 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 1.—, iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad", 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. teL 2475 (b.g.g. 2 - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Terneuzen: Brouw erijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr. C 160. tel. 2i HODGSON ZINGT VALS IN HET WESTELIJK KOOR Indien de Franse schrijver Sartre wiens werken Zater dag- b\j decreet op de Vaticaaninéex zijn geplaatst een paar weken in Griekenland zou vertoeven, zou hij stof te over op doen voor een van zijn befaamde existentialistische toneel stukken. De zich voortslepende burgeroorlog daar, de toene mende wreedheid en haat aan weerskanten en vooral het zinloze en toch onontkoombare van de strijd hebben de ken merken in zich van een troosteloos drama. Het inpompen van dollars, het zenden van scheepsladingen goederen en wapens en van een Amerikaanse missie, die de zaak eens even energiek zou aanpakken, hebben slechts povere resultaten opgeleverd. Economisch is de toestand nog steeds miserabel en militair zijn practisch geen vorderin gen gemaakt In de bergen be heersen de partisanen van ge neraal Markos grote stukken gebied. Reeds buiten Athene wordt het onveilig. Men krijgt de indruk dat de regerings- communiqué's over de gevech ten grotendeels uit de duimen van voorlichtingsambtenaren komen en naar behoefte van overwinningen of nederlagen melding maken. Van overwin ningen om het moreel wat op te lappen, van nederlagen om de Amerikanen tot meer zen dingen aan te sporen. Geen wonder, dat aMrshall het no dig vond zich persoonlijk van de toestand op de hoogte te stellen. De huidige regering beheerst door de uiterst conservatieve volspartij van. Tsaldaris, is ook «ïnerlrjk zwak en mist elk gezag om als kampioene voor de Westerse democratie op te treden. De liberalen hebben er dan ook genoeg van gekregen en Zondag besloten de coali tie met de conservatieven te verbreken. Nadat vorige week de staat van beleg in geheel Griekenland werd afgekondigd, heeft Zaterdag de bekende en reeds herhaalde malen verban nen liberaal Venizelos voorge steld de libérale ministers uit het kabinet terug te trekken. Elk ogenblik wordt het af treden van het huidige kabinet Sophoelis verwacht, gevolgd door de formatie van een zui ver militair kabinet onder ge neraal Papagos, wiens eerste daad zou zijn het naar huis sturen van het parlement. Dit zou het begin zyn van een mi litaire dictatuur. HODGSON ZORGT VOOR VERRASSING. In de politieke commissie van de V. N. zijn de 'debatten over de Griekse kwestie even eentonig als vruchteloos. Alle Westelijke afgevaardigden ver oordelen in straffe termen de inmenging van de communis tische Balkanstaten, de Oos telijke afgevaardigden spreken van „lasterlijke" en „onzinni ge" aantijgingen en spuien soortgelijke adjectieven over de „monarcho-fascistische" Griekse regering. De Australische kolonel Hodg son was tot veler verrassing de enige Westelijke vertegen woordiger, die een afwijkend geluid liet horen. Hy had felle critiek op de activiteit van de Balkan-com- Stalin verloor de atoom-race. ALTHANS VOLGENS HET BRITSE BLAD „THE PEOPLE". Onder grote koppen .-schrijft het Engelse Zondagsblad „The People", dat „Stalin's race om de atoombom te produceren een mislukking" is. Alle ura. niummijnen, die Stalin ter be schikking heeft, produceren erts van een dergelijk laag ge halte, aldus het blad, dat hct jaren zou duren, voordat de Sowjet-Unie genoeg uranium vergaard zou hebben om één bom te kunnen fabriceren. Het zou vele jaren duren, voordat de Sowjet-Unie een voorraad van 500 atoombommen ge vormd zou hebben vol gens militaire deskundigen het minimum, dat enige mogend heid, die over oorlog denkt, nodig zou hebben". Het blad noemt als bron „een arbeider, genaamd Ger hard Rieffenstahl". die in Sow- jet Russische uraniummijnen gewerkt heeft, doch naar Ber. lijn is ontkomen. Britse deskundigen in de kernphysica, te Londen bijeen gekomen, om het uitzicht van de atoomoorlog te bestuderen, waren van oordeel, dat het atoomwapen nog geen beslis sing kan afdwingen, indien de oorlog binnen twee jaar zou uitbreken. missie van de V. N. „Je kunt niet tegelijkertijd detective, aanklager, verdediger en on derhandelaar zijn", zei Hodg son, die pas een bezoek heeft gebracht aan Griekenland. „Het is duidelijk, dat de gu- erilla-activiteit het laatste jaar intensiever is geworden. De taak van de Balkan-commissie moet zich beperken tot verzoe nen". Overigens een vrij hope loze taak. GEDWONGEN EXCURSIE. De B.B.C. correspondent Kenneth Matthews, die door de partisanen ontvoerd werd, heeft Zaterdag voor de radio een interessant verslag over zijn ervaringen laten horen. Begin October werd hij onder bedreiging met een pistool uit zyn hotel ontvoerd en naar 't partisanen-gebied gebracht. Daar werd hij met de grootste vriendelijkheid behandeld. Hij mocht in het bed van de com mandant slapen, vrij spreken met guerilla-manschappen en de bewakende officier deed zijd best het hem aan niets te la ten ontbreken. Het doel van de ontvoering was, zo had men hem gezegd, hem een indruk te geven van de handel en wandel in het de mocratische leger. Een merkwaardige journa listieke excursie. De politieke crisis die de Griekse regering Zaterdag be dreigde, schijnt inmiddels tij- ...is het 700 jaar gele den, dat Graaf Willem II van Holland tot Rooms Koning werd gekroond; ...is het vier jaar gele den dat Sluis werd be vrijd. Communistische legers in China in opmars. De communistische legers in China hebben weer een be langrijke overwinning behaald door de val van de grote stad Moekden in Mandsjoerye. Ook hebben de regerings troepen het voornaamste mijn centrum van China, Foesjoen, moeten ontruimen. De troepen van Tsjang Kai Sjek trekken nu in alleryl terug naar het Westen, in de hoop daar de communistische opmars te kunnen opvangen. Alle levensmiddelen in België van de bon. In België za.1 de rantsoene ring van alle levensmiddelen worden opgeheven. Het brood gaat met ingang van dezelfde datum als in Nederland van de bon. Dit is het gevolg van een overeenkomst tussen de drie ministers van de Beneluxlan- den, onder wier departementen landbouw en bevoorrading res sorteren. bopnoeiisplaats makend voor een generaal. delijk te zijn afgewend. Veni zelos heeft Zondagavond mee gedeeld, dat vóór het volgende weekeinde geen poging zou worden gedaan om het huidige coalitie-kabinet van liberalen en populisten omver te wer pen. Russische tegenspraak over politieleger. De voorlichtingsdienst van het Russische militaire be stuur in Duitsland heeft de berichten, dat in de Sowjet- zöne een politiemacht .van 2 tot 300.000 man wordt ge vormd „vals en kwaadwillig" genoemd. De politie is slechts met 10.000 manschappen versterkt. Dit geschiedde kort geleden en waa nodig om de stryd tegen zwendelaars te verscherpen. Oplichter verkocht één schilderij viermaal, Door een schilderij viermaal te verkopen en nimmer te leveren heeft een zekere S. Katz, broer van de kunsthandelaren B. en N. Katz, enige personen opgelicht voor een totaal bedrag van onge veer anderhalve ton, aldus Volkskrant. Katz is onlangs psychopaath opgenomen in Valeriuskliniek te Amsterdam, nadat hij erin was geslaagd, het zelfde schilderij te „verkopen" aan de hem behandelende geneesheer voor f 20.000. Het bewuste schilde rij was een Rembrandt, voorstel lende een man met tulband. Dr. L. J. M. Beel ia Zondag avond om 9 uur met de K.L. M.-Constellation PH-TDD naar Batavia vertrokken als de ho ge vertegenwoordiger van de Kroon. Dr. Beel zeide, dat de aard van zijn nieuwe functie mede brengt, dat hij niet persoonlijk aan de onderhandelingen met de republiek zal deelnemen. De minister-president Drees, de ministers Van Schaik, Göt- zen, Sassen en Schokking, jhr. van der Goes van Naters, prof. mr. Romme, en enige anderen namen afscheid van dr. Beel. AFSCHEIDSRECEPTIE Dr. VAN MOOK. Dr. van Mook en zijn echtge note hebben een afscheidsre ceptie. de grootste, die Bata via ooit gekend heeft, gehou den ten paleize. Tot de zeer vele gasten behoorden de leden van de commissie van goede dien sten, het staatshoofd van de Pasoendan, de regeringscom missarissen, leden van het corps consulair, de leden van de voorlopige federale rege ring, tal van militaire en bur gerlijke autoriteiten, vertegen woordigers van het bedrijfsle ven en particulieren. De Amerikaanse en Duitse politie liepen Donderdag met de bajonet op het geweer en maakten gebruik van traangas, toen drie tot vierduizend demonstranten door de Königstrasse, de hoofd straat van Stuttgart marcheerden en winkelruiten ingooiden. NIEUWE STAKINGEN DREIGEN. Naar Reuter uit Batavia meldde, zou de Nederlandse re gering en de voorlopige federale regering van Indonesië de republikeinse ministerpresident, dr Mohammed Hatta, uitge nodigd hebben naar Batavia te komen voor beiangryke be sprekingen. Waarnemers beschouwen deze stap als hot begin van een nieuw stadium van vitaal belang in de onderhandelingen tus sen de Nederlanders en de Indonesische republikeinen. Au zijn van mening, dat dc uitslag van deze besprekingen wel beslissend zal zijn voor vrede of oorlog in Indonesië voor het einde van dit jaar. Naar Reuter verder meldt, zou aan dr. Hatta verzocht zijn besprekingen te voeren met de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. D U. Stikker, die per vlieg tuig te Batavia is aangekomen. Verwacht wordt, dat minis ter Stikker aan Hatta verzoe ken zal de militaire en eco nomische punten van de Ren ville.overeenkomst strikt na te komen. Waarnemers deel den mede, dat het resultaat van de besprekingen tussen minister Stikker en premier Hatta van grote invloed zou zijn op het succes of op de po gingen van Merle Cochran, het Amerikaanse lid van de com missie van Goede Diensten, om hervatting van de politieke onderhandelingen te bewerk stelligen. Minister Stikker zal voor zijn terugkeer naar Nederland waarschijnlijk een definitief be sluit nemen inzake de kwestie of de onderhandelingen hervat kunnen worden. De Nederlan ders beschouwen handhaving van de wapenstilstandsover eenkomst als essentiële en eerste voorwaarde voor hervat ting van de onderhandelingen op de nieuwe basis, welke is voorgesteld door Cochran. De. ze is Zaterdag naar Djocja- karta gevlogen om dit punt met Hatta en andere republi keinse leiders te bespreken. REPUBLIKEINSE LEIDERS. Te Den Haag werd medege deeld, dat door de Ned. rege ring geen uitnodiging is ge richt tot drs. Hatta. Minister Stikker zal contact zoeken met republikeinse leiders, tot wie ook drs Hatta behoort. MINISTER STIKKER IN BATAVIA. Minister Stikker is Zondag avond op het vliegveld Kema- joran te Batavia aangekomen en werd verwelkomd door de Millioenen-werken in uitvoering. Grote plannen in studie. Door de eeuwen heen heeft Zeeland de strijd tegen het wa ter gekend. Kostbare dijken moeten onze landerijen be schermen tegen de zee, doch ook binnen de dijken. in de polders, heeft men steeds met grote moeilijkheden t.a.v. de waterbeheersing te kampen. Hooggelegen gronden hebben dikwijls te weinig zoet water terwijl in laaggelegenpolders 'n goede afvoer van het overtol lige hemelwater by voortdu ring de aandacht vraagt. In Zeeland zyn momenteel enige interessante werken op het gebied van de ontwatering of juister gezegd de water beheersing in uitvoering of in voorbereiding. In een onderhoud met de Rijkscultuurconsulent voor Zeeland, ir. A. Fran ke, mochten wij hieromtrent enige belangwekkende bijzon derheden vernemen. ONTWATERINGSPLAN SCHOUWEN Een groot plan is in ult- vof*ring in het Waterschap Schouwen. Wjj schreven daarover reeds uitvoerig. In 1943 werd aan verbete ring van de ontwatering ge dacht. De Cultuur Technische dienst maakte hiervoor een plan op en in 1946 besloot het Waterschap tot uitvoering over te gaan. De totaalkosten van dit plan zijn op c.a 3.400.000 ge raamd en worden voor 56% gedjragen door de Cultuurtech nische Dienst, voor ca. 10% door de Rijksdienst voor Land- bouwherstel, terwijl de overige kosten ten laste van het Wa terschap blijven. De werk zaamheden vlotten goed, zodat men mag verwachten dat de werken in het najaar van 1950 geheel gereed zullen zyn. Voorts maakte de Cultuur Technische Dienst een ontwa ter ingSplan voor de Burgh- Westlandpolder, dat in de ko mende maanden in stemming zal worden gebracht. IN W. Z.-VLA ANDEREN Ook in Zeeuwsch Vlaanderen staan belangrijke plannen op stapel. Zoals reeds gemeld, heeft "het Waterschap 't Vrye van Sluis aan de Ned. Heide Mij. opdracht gegeven voor het opstellen van een plan voor verbetering van de ont watering in dit 30.000 H.A. grote gebied. Bij niet-spuien komt het water daar soms 50 a 60 cm. hoger te staan, waardoor het land drassig wordt, hetgeen allerminst be vorderlijk is voor de struc tuur van de grond. De erva ring heeft geleerddat een sterk schommelende water stand nog funester is dan een constant hoge waterstand. Voor de bestudering van de mogelijkheden van uitvoering van dit plan, waarvan men hoopt dat het in 1949 ge reed zal komen, wordt een commissie ingesteld, waarin vertegenwoordigers van Rijks- en Prov. Waterstaat, Cultuur technische Dienst, Heide My. en Waterschap zitting zullen hebben. IN O. Z.-VLAANDEREN Voorts is een plan in voor bereiding voor de waterbe heersing van het Oostelijk ge deelte van Oost Zeeuws Vlaan deren, het gebied ten Zuiden van de Perkpolder, Ir. Drok bracht hierover een rapport uit waarbij hij 't 12.500 ha. grote gebied dat nog uit ver schillende polders bestaat als 1 geheel gezien. In opdracht van het Provinciaal bestuur zal nu een commissie advies moeten uitbrengen over de mogelijkheid van oprichting van één groot waterschap, dat het beheer krijgt over de hoofdwaterleidingen in dit ge hele gebied. DE BRAAKMAN Een ander object dat in de ze omgeving de aandacht vraagt, is dc ontwatering van dc polders rond de Braakman. Door inundatie hadden deze polders moeilijkheden gekregen bij de ontwatering, terwyl het in bezettingstijd verplichte uit- adjudant van dr. van Mook, luitenant ter zee Ravesteyn (dr. van Mook hield te zelf der tijd een afscheidsreceptie ten paleize), de heer Neher en leden van de commissie van goede diensten. In verband met een Maandag te houden persconferentie, wenste minis ter Stikker geen verklaringen af te leggen. ONTSLAG ABDOELKADIR. Aan Abdoelkadir is op zijn verzoek met ingang van 1 November eervol ontslag uit 's lands dienst verleend, met dankbetuiging voor de zeer ve le gewichtige diensten gedu rende lange ty'd onder zeer Vruchteloze conferentie. Ofschoon In du voornaamste mijnbekkens van Frankrijk het werk op steeds ruimere schaal wordt hervat, is de stryd over de lonen tussen vakverbonden en regering nog in volle gang. Zaterdag i» in Paryn een conferentie gehouden tussen ministers, werkgevers en vertegenwoordigers van niet. communistische vakverenigin gen. Deze. laatste drongen bij de regering aan op concessies ten aanzien van de looneisen. De regering is hier echter niet op ingeg'xan. In een communiqué, na af loop van de conferentie, werd medegedeeld, dat de regering weigert verder te gaan dan de in September toegezegde loonsverhoging van 15 Truman reed Marshall in de wielen. De reis van Marshall naar Londen schijnt volgens Reuter verband te houden met de plotselinge koerswijziging van Truman in de Palestijnse kwestie. In opdracht van Marshall had de Amerikaanse gedelegeerde Warren Austin zich achter het Britse stand punt in de Veiligheidsraad ge steld. Truman, bevreesd voor stemmenverlies, instrueerde Austin echter dringend, de stemming over de Britse re solutie, waarin sancties tegen Israël werden overwogen, te vertragen tot na de presidents verkiezingen. Dit geschiedde ook. Het schijnt, dat Marshall deze abrubte verandering in de Amerikaanse politiek tegen over Bevin heeft moeten goed praten. moeilijke omstandigheden aan den lande bewezen. Naar de heer Abdoelkadir ons mededeelt sluit het boven staande bericht niet uit. dat hij zou benoemd of herbenoemd worden in een of andere func tie. Hierbij wordt gedacht aan het voorzitterschap van de Ne derlandse delegatie by de on derhandelingen met de repu bliek. Hierover is echter nog geen beslissing genomen, aan gezien zijn besprekingen met de Nederlandse regering nog niet zijn beëindigd. Daarom moet het Nationale worden, gesteund Monumentendag te Utrecht. Plan Zaterdag opende prof. dr. B.-vanck in Utrecht de 20e monu mentendag. In deze bijeenkomst werd het Nationale Plan behan deld. Hierover waren prae-adviezen uitgebracht door mr. J. Linthorst Homan, getiteld „Doel. organisa tie en werkwijze van het Nationa le Plan", door mr. P. A. van der Drift, getiteld- „Problemen bij de herziening van de wetgeving op de ruimtelijke ordening" en door ir. F. Bakker Schut, getiteld „Na tuur en cultuurbescherming, land schapsverzorging en recreatie in het kader van het Nationale Plan". Voor deze monumentendag be stond grote belangstelling uit de kringen van stedebouwkundigen en burgemeesters. In zijn openings- stellen van de onderhoudswer ken buitengaats eveneens het zijne hiertoe bijdroeg. Er wer den destijds noodinstallaties voor bemaling gemaakt, doch het is zaak da.t hiervoor ook een definitieve oplossing wordt gevonden, daar de noodinstal laties wellicht over enkele ja ren versleten zijn. Bij het ma ken van de plannen voor ver betering van deze ontwatering zal echter rekening moeten woirden gehouden met de in poldering van de Braakman, voor welke nieuwe polder een goede waterbeheersing even eens een eerste vereiste zal zijn. ZUID-BEVELAND In Zuid-Beveland is 't het Wa terschap Hoedekenskerke dat aan ir. Drok opdracht gaf voor het opstellen van een plan ter verbetering van de afwatering. Het plan is reeds gereed en thans in onderzoek bij de Cul tuur Technische Dienst, die al dergelijke werken subsi dieert. Zo strijdt Zeeland ook bin nen de dijken om het water te beheersen. In een volgend artikel zullen wij nog een en ander vertel len over andere werken waar bij de Cultuur Technische Dienst betrokken is. woord wees prof. Bijvanck op ieders plicht liet Nationale Plan naar kracht te steunen. In het streven naar herstel en het vol doen aan de eisen van het be langrijke na-oorlogse tijdperk moet gezamenlijk gezocht worden naar de beste oplossing voor de naaste en voor de verdere toekomst. Het ontbreken van een coördinerend orgaan kan niet meer worden ge duld. Ons land is niet alleen het dichtst bevolkt, doch heeft tevens de grootste bevolkingsaanwas. Er zal moeten worden voorzien in de mogelijkheden in ons land te le ven en te werken en deze moge lijkheden tot een harmonisch ge heel te vormen. Dit geldt voor on ze steden, maar misschien nog meer het landschap. AGRARISCHE ASPECTEN. De heer B. A. A. Engelbertink behandelde de agrarische aspecten van hel plan. In brede lagen dei- agrarische bevolking heerst nog geen begrip voor de noodzaak tot een doelmatig gebruik van de bo dem. In leidinggevende agrarische kringen is dit gelukkig anders: daar wordt ingezien, dat de 60 pet. van de Nederlandse bodem, die voor de landbouw is bestemd, zo rationeel mogelijk moet wor den gebruikt. Prof. mr. C. H. F Polak nam de Juridische aspecten van het plan onder de loupe. Ir. H. Bus- kens bepaalde zich tot de plano logie in de stedebouw. Dc laatste spreker, jhr. mr. M. van der Goes van Naters, behan delde o.m. de natuurbeschermings- aspectcn. Dc Rijksdienst voor het Nationa le Plan behoort volgens deze spre ker een hoog interdeonrtementaal orgaan te zyn. Op het gebied der ordening moet men niet te veel in handen van de gemeenten leggen, omdat het daar te dicht ligt bij de belangenpolitiek. Als voorstander van decentralisatie lijken spreker autonome provinciale diensten, waaraan toe te voegen een lid van het Nationale Plan. het doelmatig ste. De Franse minister van landbouw, Pierre Pflimlin, zei- de in een radiorede, dat nieu we loonsverhogingen in Frank rijk „rampzalige gevolgen voor alle categorieën van het volk" zouden hebben. Pflimlin beschreef de jong. ste algemene loonsverhoging van 15 en de daarop vol gende prijsverhogingen voor steenkool en andere beiangryke artikelen als onderdelen van een algemeen „op orde bren gen" van de Franse lonen- en prijzenstructuur. „Wanneer deze operatie eenmaal beëin digd is, zullen er geen nieuwe stijgingen in het vooruitzicht zijn", beloofde de minister. De socialistische vakvereni gingsleider, Jouheaux. toonde zich zeer teleurgesteld en meende, dat de grote gaping tussen lonen en prijzen blijft bestaan. „Wij kunnen het nieu we loon- en prijspeil, zoals door de regering voorgesteld, niet aanvaarden". Men vreest, dat de socialis tische vakbonden de commu nistische zullen volgen in de eisen om een hoger minimum, loon. Het vakverbond van arbei ders in de ijzer- en staalin dustrie heeft tot hajar leden - een millioen arbeiders een oproep gericht gemobiliseerd te blijven tegen de stijging der kosten van levensonderhoud. De arbeiders, zegt de op roep, zullen nooit de voet knechten worden van generaal Marshall. De krachtige taai in dc oproep wordt in Parijs beschouwd als een aanwijzing, dat de communisten hun wor steling tegen de regering zul len volhouden, ook al «inkt de mijnwerkersstaking ineen. In vrijwel alle Franse havens wei geren de arbeiders schepen met steenkool te lossen. Er worden soldaten heengezonden. Het bestuur van het internati onale noodfonds voor kinderen der V. N. heeft met twaalf legen ne gen stemmen een Brits voorstel aanvaard voor de beschikbaarstel ling van zes millioen dollar ten be hoeve van Arabische gevluchte vrouwen en kinderen. Weicira auerwege te Koop. (Van onze Haagse ledacteui). Vvuiura zuuen <_-i m ue winkels damesmantels ie Koop zijn zunuer uom voor pi ijzen van i öi> ai en „iet bont muzen van x lzo ax. aiuus vernemen \>y uit cic Kringen uci vakmensen. itdii ac algemene ergernis aer vrouwen, ale zien ae ivcciüe van manteis van f 4uu ot meer -met kunnen veroorloven, zaï daarmee een eind komen. «jverdi in net iana ziet men het verscnynsei, aai er aneen maar neei aure manteis verknjgoaar zijn. ue oorzaak van dit verscnyn- sci is üe .oesiemming van net uaecioraal-oeneiaai voor ue Puj- zen aan ae xauriKanten om een .aeme noeveeineia manteis te ma ken, aie in ae kieinnanaei tot i ïo.uO mogen kosten, uie toestem ming is veneend op grona van het ïeu, aai tirie procent van het Nederlandse volk een inkomen heen van meer dan x 20.uuu per jaar en dat deze categorie net reent heext zich chic te klcaen. net onvoorziene gevoig hiervan nu is geweest, dat alle ïaorikamen begonnen zijn met de dure stuk ken. ornaat tiaar hei meeste geid aan te veraienen is. De vervaardiging van mantels tegen normale pry zen is thans m voile gang. (Nadruk verboden) Twee smokkelaffaires opgehelderd. De douanerecherche heeft ln samenwerking met de Amsterdam se politie en douane een tweetal smokkelzakeir tot klaarheid ge bracht. Het eerste gevat betreft n vr(j omvangrijke smokkel in ny- lonkousen van België naar Neder land en omgekeerd van schoenen naar België. De zaak kwam aan het rollen door dat een rechercheur een dame een klein zakje zag verliezen. Hij raapte het op en zag, dat er een paar nylonkousen in zaten. De dame bleek een Bel gische te zjjn, die nog 81 paar ny- lonkousen bij zich had. Zij had met man en dochter in Amster dam een vast adres. De familie bezat een auto, waarmede de wa ren uit België naar Nederland wer den gebracht. Deze werd in Val- kenswaard aangehouden. Een douane-rechercheur die in de Waverstraat grote pakken uit een auto zag dragen, ontdekte, dat deze ruim 200 gros haarnetten be vatten. De auto. die snel wegreed, werd bij Roosendaal aangehouden. De bestuurder bleek een inwoner van Breda te zijn. Bij huiszoeking werden 5400 haarnetten gevonden die afkomstig waren uit België. Tengevolge van het omslaan van een motorboot ongeveer 350 ki lometer ten Noorden van Bangkok zijn vermoedelijk 100 personen om hel leven gekomen. 40 lijken zijn reeds geborgen. ZUIDELIJKE WIND Geldig tot Maandagavond. Meest zwaar bewolkt met op enkele plaatsen ochtend mist of nevel. Geleidelijk toe nemende wind uit Zuidelijke richtingen. Nog vrij koud.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1