BRAM VAN OORD IS FANTAST De Zeeuwse volksdracht Göteborg, tweede hoofdstad van Zweden En ik dacht, dat ik goed werk deed Illegale pers kreeg een ton, maar had er weinig aan Herdenking bevrijdingsdag Ik was geheim agent in oorlogstijd (XIV) Kort na mtfn eerste bezoek aan Amsterdam (waar de mensen van de illegale pers my terloops vroegen In Lon den 00.000 gulden te bentellen) RrUff ik een vage antipathie teren Bram van Oord, de man by wie ik in Doorn woon. De heTc organisatie cjar bevalt me maar matig. Dit is onge- twyfeld pnder anderen een gevolg van myn groeiend verlan gen naar onafhankelijkheid, een verlangen om myn eigen le ven te leiden, zelf voor een onderduikadres te zorgen en al leen die mensen te ontmoeten die ik persé zien wil. Alge meen gesproken ben ik in het huis van Bram een bezoeker en hoewel hy me meer dan eens met grote omhaal van woor den verzekerd heeft, dat ik zyn beste vriend ben, dat alleen mijn opdracht er op aan komt en dat het leven in zyn huis en zyn organisatie uitsluitend om my en myn werk draait, wordt het me steeds duidelijker, dat er van al deze verzeke ringen, hoe goed ze ook bedoeld zyn, niet veel verwezeniykt worden. Behalve de organisatie van Bram en ziin vroegere leer lingen. is er in Doorn geen enkele groep die mii kan bij staan. Goed. Dick is er na tuurlijk, de adjudant en Henk. de chef van de tech nische staf en Peter de tele grafist, maar hun werk be staat slechts uit het treffen van voorbereidingen om de een of andere baan voor hun rekening te nemen, wanneer er ooit een organisatie ge sticht mocht worden. En tóch verwacht Bram van my. dat ik de verhalen over ziin arsenaal dat hij uit veiligheidsoverwegingen ver borgen zou hebben onder het huis van een N.S.B.-er, ge- j loof. Ik moet óók geloven de verhalen over de acht en der tig organisaties, waarmee hii reeds contact heeft en wier werkzaamheden hij coördi- neerde. Ik moet het verhaal geloven van zijn overval op een gevangenentransport om éön van ziin mannen te be- vrijden. Ik moet nog véél meer geloven. Het maakt al- lemaal geen indruk op me en i Jiij merkt dat. VAN HEL'VEN GOEDHART. Een paar dagen later heb ik in Amsterdam een onderhoud met Van Heuven Goedhart, j die optreedt namens een ille gaal blad. Hii vertelt me, dat de ondergrondse pers 100 duizend gulden uit Londen I heeft ontvangen in biljetten van duizend. Maar juist m die i tijd werden de biljetten van duizend door de Duitsers uit de circulatie genomen, waar door driekwart van het geld waardeloos werd. Van Heu ven Goedhart die met me praat overduizend-en-één dingen dringt cr bij my op aan, dat ik Engeland om een beduidende geldsom zal vra gen. Ik beloof i'tm dat. „En wat ie ook kunt doen is om een Kerstboodschap van de Koningin voor het Ne derlandse volk verzoeken." „Ik betwtifel of dit nog wel op tiid aanxomt" werp ik te gen, „en zolang ik geen eigen zender heb wil ik in ieder geval mijn berichten tot een minimum beperken". „Je hebt groot gelijk. Je kunt niet voorzichtig genoeg zijn!" ..Wat voor ervaringen heb jij opgedaan?" vraag ik Van Heuven Goedhart, wiens laat ste opmerking miin nieuws gierigheid gewekt heeft. „Met Pieter 't Hoen, de op richter van „Het Parool", heb ik een poosje in het concen tratiekamp Vught gezeten, maar we zijn er uitgekomen vraag me niet hoe en ziin een poosje ondergedoken. Ik moest echter weer te voor schijn komen. Nietsdoen zou miin dood geweest zijn." „Maar kijken zc niet naar je uit?" Hij knikt met in zijn ogen die stille glimlach, die ik pi eerder gezien heb. „We beschouwen ons zeer vereerd", mompelt hy. „Er staat een aardige prijs op ons hoofd. Dood of levend of zo iets. We züh vogelvrijen, maar ik geloof niet dat het ons hindert." KOFFIESURROGAAT EN COGNAC. Bram van Oord en ik zit ten half December 1943 in hotel Terminus in Utrecht op George van Triest te wachten. Terwijl we ons kopje surro gaat zonder suiker en melk drinken, komt de dikke man door de draaideur; hii zwaait met ziin benen en hijgt alsof hii zich gehaast heeft. „Ha. kerels" schreeuwt hii. „Blij jullie te zien, blii jullie te zien. En hoe gaat het met miin kleine konijntje?" Hij pakt me van achteren in miin nek en schudt me hardhandig door elkaar, 't gebruikelijke bewijs van ziin vriendschap. GOED NIEUWS!, „Ik heb een heleboel goed nieuws voor je!" zegt hu, wenkt de kellner en bestelt een cognac, die ons een paar minuten geleden geweigerd is. „Kijk hier eens". Hii haalt een stuk napier te voorschijn en ik voel onmid dellijk aat dit het antwoord uit Londen op miin telegram moet ziin. Hoogst opgewon den lees en herlees ik het ta melijk koele bericht, te zeer verheugd met dit stukje goed oud-Engeland om enige te leurstelling te voelen door 't betrekkelijk geringe nieuws dat het bevat. „Ze sturen zo gauw moge lijk een toestel en geld", ver tel ik Bram. die me blijkbaar onder de indruk van dit voor val aankijkt. „Dat is tamelijk vlug he?" zegt Van Oord en deelt on middellijk in mijn vreugde. „Zo gauw je dat hebt, kun je aan het werk. Ik heb er een prachtig plaatsje voor." „En dan heb ik nog wat an ders" vervolgt George. „Je moet de groeten hebben van je vriend Pluto!" „Wat? Is hij er ook? Dat is fijn. Hoe is het met hem?" „Best. Hii is een rare vent. Als je hem zo ziet. denk je dat hij een hopeloze kerel is. Maar hii is zo sluw als een vos. En eten! In mijn hele le ven heb ik nog nooit iemand zó zien eten". Die laatste op merking is voor mii de beste identificatie die ik kan wen sen. Want Pluto kan eten! „Wat is er met hem ge beurd, nadat we uit elkaar gegaan ziin?" „Tegen het aanbreken van Nederlandse bloemen in Hongaarse kinderstad. De Nederlandse journai.b- ten, die ln Juni van dit jaar een reis door Hongarije maakten, brachten o.m. een bezoek aan de kinderstad in Hajduhadhaz bij Debrecen. Zij bemerkten dat er byna geen bloemen in deze kin derstad zijn en beloofden daarom de directeur er voor te zullen zorgen, dat spoe dig Nederlandse bloemen zijn stadje zouden sieren. Dezer dagen losten de journalisten hun belofte in. Zij deden een Hillegomse bollenfirma een bloembol lenpakket naar Hajduhad haz verzenden. de morgen zag hii in, dat het te riskant zou ziin om naar Brussel te gaan en toen is hii een boer om onderdak gaan vragen. De man heeft hem in het varkenshok verstopt en daar heeft hij een hele week op water en brood gezeten. En daarvoor vroeg die goede vaderlander „slechts" drie duizend francs, de vuile schoft!" „Wanneer breng je hem naar Holland?" „Hii zegt, dat het geen zin heeft om verder te gaan. Hii had inderdaad een heleboel geld bij zich. Ik wist 't wel!" George toont een glimlach van alwetendheid. „Hij heeft een bericht naar Londen ge stuurd en gevraagd om te mo gen terugkeren. Binnenkort zal ik hem wel naar Engeland loodsen". Een poosje zitten we druk te babbelen en dan moet Ge orge weer haastig weg. Hij gaat terug naar Brussel om te zien of er nog meer nieuws is. „Neem dit bericht mee" zeg Du autoriteiten in de Westelykc zones van Duitsland zendenmachines enz., die Duitsland in de oorlog uit de bezette landen gestolen en naar Duitsland gestuurd heeft, weer naar de rechtmatige eigenaars terug. Een Amerikaanse trein op weg wJar de grens. Het Engelse parlement werd Dinsdag voor de eerste maal sinds 1938 met groot ceremonieel geopend. De stoet met de Koning en Koningin in de Ierse staatskoets arriveert bij het Parle mentsgebouw. 3 November als Vilssingse feestdag. Lelden viert al honderden jaren het 3 October-feest ter herdenking van Leiden's ont zet. In dat feest is Nederland's bevryding van het Spaanse juk gesymboliseerd Er zóu alle reden zijn om voor Vlissingen ook zo'n feest dag vast te stellen en wel op 3 November, want op 3 No vember 1944 werd Vlissingen bevryd van het vreemde juk, en daarmede werd de bevrij ding van geheel Nederland in geluid. In de ochtend van de eerste November landden de geal lieerde troepen; zy drongen toen door tot het Betje Wolffplein. Op 2 Novem ber was de stad bezet met uitzondering van de boule vards en op 3 November was geheel Vlissingen be vryd. Dat heugelyk feit zal dit jaar dankbaar worden her dacht in twee byeenkomsten, die op 2 en 3 November des avonds te acht uur gehouden worden in Vlissingens Con certgebouw. In de bijeenkomst van 2 November zal burgemeester mr. B. Kolff een kort herden kingswoord spreken en in de by een komst van 3 Novem ber zal notaris J. Verhagen dat doen. De heer A. Korteweg, de I bekende schry ver van het boek „De oorlog aan de Scheldemond", zal cp beide avonden een voordracht hou den by een unieke collectie van 150 lantaarnplaatjes, die een beeld zullen geven van Walcheren zoals het vroeger was. van Walcheren tydens de inundatie en van Walche ren kort na. de bevryding. De voordracht van de heer Korteweg zal de vorm heb ben van een ooggetuigever- haal. Er zal voor deze avonden een entree worden geheven, dat ten goede zal komen aan de Sportuitvvisseling Vlissin genScarborough. De organisators van deze herdenkingsbyeenkomsten heb ben evenwel een wyder oog merk dan alleen maar 't toe vallig organiseren van een bijeenkomst. Zy zouden voor al het accent willen leggen op dankbaarheid, die past voor redding uit de bitterste oojTogsnood. Er is alle reden om in de toekomst van de derde November een biyde feestdag te maken, waarop die dankbaarheid tot uiting kan komen. De traditie van die feestdag zal nog moeten groeien, maar een begin kan nu reeds gemaakt worden. En dat laatste is de bedoeling van de organisators der her denkingsbyeenkomsten, die aanstaande week worden houden. (!'- restauratie van de kerk te Zoutelande worden goede vorderingen gemaakt Geheime politie niet democratisch MAAR ZE IS NODIG. Blijkens het voorlopig verslag der Rijksbegroting (afd, Algemene Zaken) voor 1949 achtten sommige leden het onjuist, dat een demo cratische staat over een geheime politic beschikt. Voor zover de taak van de dienst moet blijven uitgeoefend, kan zij aan het de partement van Justitie worden op gedragen. Eén lid had ernstig be zwaar tegen de hoge uitgaven voor deze dienst en sprak in dit verband van „paddenstoelgroei". Vele andere leden konden zich met deze opvattingen niet vereni gen. Helaas, zo merkten velen hunner op. draagt de houding der nlet-democratische staten, die ove rigens zelf over befaamde gehei me diensten beschikken, er toe bU. dat het hebben van een bescheiden dienst, als de Nederlandse uiter aard moet zijn, noodzakelijk ls. Verder werd er aan herinnerd, dat het rapport van de commissie- Wljnveldt in zake het bureau Na tionale Veiligheid niet is gepubli ceerd. Verscheidene leden drongen er bij de Minister op aan. dit rap port alsnog te publiceren, desnoods in gekuiste vorm. ik. „Het is alleen maar om hen te vertellen, dat ik aan het werk ben." „Prima! Ik heb je toch ge zegd, dat je je weg wel zou vinden," buldert hii en neemt het papiertje aan, waarop ik de vorige avond het bericht getypt heb. Hii leest het hardop voor. Van Brutus aan HQ stop heb adres gevonden stop ben goed ontvangen stop bereid tot samenwerking verwacht resultaten be gin Januari stop stuur zo snel mogelijk compleet toestel en geld stop dit is dringend stop Victoria stop Brutus. „Ik zie, dat je je codewoord weer gebruikt" zegt George. .,0 best, dat is in orde. Ik zal het zo gauw mogelijk verzen den en zodra ik antwoord heb zien we elkaar wel weer." Even later verdwijnt hii door de draaideur, precies zo als hii gekomen is. met een fladderende, openhangende jas en zwaaiende'benen, na 'n toviale groet naar de kellner, die eerbiedig met een buiging afscheid neemt. De verrader George Ridderhof. de agent van de S.D.. die miin contac ten met Londen onderhoudt. Maar in December 1943 weet ik van niets. En ik heb geen enkele mogelijkheid om zelf standig te opereren. Het nood lot grijnst me tegen, terwijl ik nog leef in het gelukkige besef goed werk te doen als geheim agent in oorlogstijd.. Nog 14 costumes ontbreken voor het geschenk aan Prinses Wilhelmina Samenwerking nodig! De Nederlanders in Canada. TOCHT VAN Dr. STAM. Dr. J. Stam. Nederlands Her vormd predikant te Rotterdam, die een tocht van zes maanden door Canada gemaakt heeft om er voor te arbeiden, dat de Nederlandse immigranten van de Nederlands Hervormde Kerk worden opgeno men in de „Verenigde Kerk" van Canada, heeft in een gesprek met een verslaggever van A.N.P.— Aneta te New-York gepleit voor nauwere aansluiting van de Neder landse immigranten bij Canada. De „Verenigde Kerk" van Cana da heeft in het totaal 6000 kerken en gebouwen en 2100 predikanten. Tot in de kleinste dorpen wordt het evangelie gepredikt. De Synode van de Nederlands Hervormde kerk staat op het standpunt, dat het gehele leven dezer immigran ten in het belang van de volgende generaties en dat van Canada moet worden opgenomen en dat de Ne derlanders geen afgesloten natio nalistische groejen moeten vor men. Volgens dr. Stam betonen de Nederlanders zich goede Canadese burgers, zij passen zich zeer goed aan de nieuwe omgeving aan. wer ken hard en worden door de Cana dezen zeer gewaardeerd. Chauffeur deed examen per remplagant. Voor de Arnhemse rechtbank stonden dezer dagen terecht een chauffeur, een timmerman en een hoofdonderwijzer. De chauffeur. B. W. M. uit Doornerburg. kreeg met enkele an dere jongens, les van het school hoofd J. T. G. uit Huissen. die hen opleidde voor het midden standsdiploma. Het examenspook heeft voortdurend rondgeslopen in het brein van de Doornerburger, die volgens de verklaring van een psychiater beperkte verstandelijke vermogens heeft. Hij zag tegen het examen op en kreeg het naar zijn mening lumineuze idee de hoofd onderwijzer te vragen of er mis schien ook een plaatsvervanger ge vonden zou kunnen worden, die voor hem het schriftelijk gedeelte van het examen zou willen doen. Het hoofd gaf M. een briefje/ waarop enkele namen stonden. De „remplacant" was spoedig ge vonden. De timmerman, W. H. Fr. B.. uit Huissen. die zelf al was geslaagd voor het middenstandsdi ploma. vulde de aa^ieldingskaart in en stapte naar het examen, waar het bedrog werd ontdekt door de onderwijzer, die op het examen surveilleerde. De gedienstige tim merman zou voor zijn plaatsver vangerschap gratis autolessen krij gen van de chauffeur en tevens gedurende enige tijd diens auto gratis mogen gebruiken. De officier eiste 3 weken ge vangenisstraf tegen B. Tegen de chauffeur werd geëist 3 weken gevangenisstraf voor waardelijk met 3 Jaar proeftijd en f 60.boete subs. 12 dagen hech tenis. Bij de behandeling van de zaak tegen de hoofdonderwijzer kwam weinig nieuws naar .•oren. G. er kende de felWn en kon slechts ter verontschuldiging aanvoeren, dat hij M. niet ernstig had genomen. De officier eiste 3 weken gevan genisstraf. Dokter Hulst 50 jaar arts. Donderdag 4 November zal het vyftig jaar geleden zijn, dat de heer J. P. L. Hulst te Deiden het artsdiploma behaalde. De heer Hulst, die in 1875 te Alkmaar werd geboren, heeft vooral grote bekend heid verworven als gerechte lijk deskundige. Tot aan 1920 is de jubi laris met een onderbreking van enkele jaren, teoen hy als geneesheer aan het krank zinnigengesticht te Zutphen verbonden was, werkzaam geweest als assistent en pro sector aan het Boerhave la boratorium te Leiden. Een jaar later werd hij lector in de gerechtelijke geneeskunde en criminalisatie- aan het tro pisch instituut te Deiden en te Rotterdam. Sedertdien waren zijn werkzaamheden in hoofdzaak gericht op de geneeskunde in verband met de criminalistiek aan de uni versiteit te Deiden. Enige dagen geleden heeft te Goes een bijeenkomst plaats gehad van de voorzitster en de vlce-voor- zitster van het „Landelijk Comité Verzameling Nederlandse Volks klederdrachten" met een aantal leden van de gewestelijke Com missie, die in Zeeland de belangen daarvan behartigt. In April is dit Comité begonnen opnieuw een collectie klederdrach ten bijeen te brengen, nu de be staande in het Openluchtmuseum te Arnhem door de oorlogshande lingen was verloren gegaan. Wij schreven daarover reeds eerder. Deze unieke- collectie, die voor ons land van zo uitzonderlijke cul turele betekenis is, zal een ge schenk zijn aan H.K.H. Prinses Wilhelmina ter gelegenheid van Haar 50-jarig Regeringsjubileum, ter vervanging van de verloren ge- gane. die aan de jeugdige Vorstin bij Haar troonsbestijging in 1898 werd aangeboden. De Commissie heeft zich geens zins ontveinsd, dat het bijeenbren gen van een dergelijke verzame ling in de tegenwoordige omstan digheden veel werk, moeite en tijd zou kosten. IN ZEELAND. Voor Zeeland is de taak van het uitgebreide en deskundige comité wel bijzonder zwaar. Ook andere delen van ons land zijn door de verwoestingen van de oorlog smar telijk getroffen en moeten weer opnieuw beginnen, maar Zeeland ziet zich voor de volgende moei lijkheden geplaatst: eensdeels wordt het nationaal eosluum er in velerlei variëteiten gedragen en meer dan in de andere provincies; aan de andere kant is Zeeland naar verhouding minder bevolkt en is het zeer zwaar getroffen in de strijd voor onze vrijheid. Het ver dient dan ook krachtiger geholpen te worden dan menig ander gewest, maar met goede wil en toewijding de volksdrachten wel bijeen te krijgen zijn. Er is in elke provincie, ook in Zeeland spontaan gegeven, menig maal als een bijzondere hulde aan Koningin Wilhelmina uit verering en dankbaarheid. Het Comité hoopt, dat H.K.H. in het a.s. v< jaar het geschenk in ontvangst zal willen nemen, hetgeen dan zo mo gelijk in de vorm van een défilé zal geschieden. Hiervoor zullen man nen, vrouwen en kinderen uit de verschillende provincies in hun nationale costuums worden uitge nodigd om op deze wijze uiting te geven aan de hulde, die zij aan de „Moeder des Vaderlands" willen brengen. NOG 14 COSTUUMS. Voor Zeeland hopen wij, dat bet met een voltallige collectie van zijn mooie klederdrachten zal kunnen komen: van elke stad en dorp een man en vrouw, een jon gen en een meisje. Zeeland heeft op zijn minst 20 verschillende cos tuums. Hiervan zijn er nog slechts 6 ter beschikking en deze zijn nog niet eens alle compleet. Op de bijeenkomst te Goes nu is uitvoérig besproken hoe door ver eende krachten Zeeland een vol ledige bijdrage zal kunnen leveren. De mogelijkheid van aankoop is niet uitgesloten. Zij, die geen cos- tuum of detail daarvan bezitten, kunnen door een geldelijke bijdra ge hun sympathie voor dit doel betuigen, zodat de Commissie voor Zeeland deze winter haar taak grotendeels zal kunnen voltooien. Penningmeesteres van dit comité is mevr. G. Dorst-Vos, 's-Hecr Hendrikskinderen, Goes. De overige comitéleden zijn: Mevr. S. C. de Casembroot-van der Feltz. Middelburg: H. Pieters. Mid delburg; Mej. G. G. Sikkens, Goes: Mevr. G. Dorst-Vos. Goes; mej. L. Baas. Nieuw- en St.- Joosland: Mevr. v_d. Berg-Gorter. Goes; Mejonkvr. 5. H. Collot d'Es- cury, Kloosterzande; Mevr. M. J. v. Cruijningen-Erasmus, Oostburg: J. Donner, Goes; D. Faberij de Jonge, Goes; Mevr. N. Flipse- Roelse, Westkapelle; Dr. L. G. Gelderman, Kortgene; Mevr. S. Geluk-de Jonge. Wemeldinge; Mevr. C. C. Hage-Hage, St. Maar tensdijk; F. C. Hanse. Zierikzee: Mej. de Jager. Wolfaartsdjjk: Drs. J. J. Knibbe. Goes: Mevr. N. Kos- ter-Scheele. Zaamslag: Mevr. M. v. Nieuwenhuijzen. St. Philipsland; Mej. R. v. d. Riet, Ovezande; Dr. W. S. Unger. Middelburg. Door Nederlandse pioniersarbeid gesticht. GOTHENBURG, Oct. Van de bevolking van Göte borg zegt men, dat zij de paraplu opsteekt, wanneer hetin Donden regent. En inderdaad ontmoet men in deze stad, die in het begin van de 17de eeuw door Neder landers werd gesticht, een ge heel andere mentaliteit dan in Stockholm. Terwyl de Zweedse hoofdstad tengevolge van de socialistische koers uitgroeide tot een admïnistra- ti-sf waterhoofd, waar men na het werk volop vertier en vermaak kan vinden, waar de hele nacht door bussen en trams rijden en waar de kranten op sensatie belust zijn, bleef Göteborg de koel-zakeiyke havenstad, waar de straten na elf uur zo goed als leeg zijn en waar men natuur- ïyk onder het genot van een kop koffie critiek oefent op het beleid van een regering, die de vrye handel aan banden legt. Göteborg wordt dan ook reeds de tweede hoofdstad van Zweden genoemd, alhoewel er maar 325.000 mensen wo nen, terwijl Stockholm 670.000 inwoners telt, dus even veel als Rotterdam. Bo vendien is de havenstad door do „Göteborgaren" met de hoofdstad verbonden. Deze ex pres-trein doet over de 456 km. lange afstand slechts 4 uur cn 50 minuten. Hoewel Göteborg of Go thenburg amper drie eeu wen oud is, heeft deze stad al een bewogen geschiedenis achter de rug. Oorspronkelijk zou de haven een ex- en im portplaats worden voor het aan bodemschatten rijke ach terland. Maar strategische overwegingen speelden bij de bouw van de haven een belang- ryke rol. Immers, iedere vijand kon door de Sond te blokkeren Stockholm van de wereldzeeën afsnyden. NEDERLANDSE PIONIERSARBEID. Zoals reeds gezegd waren het Nederlanders, die hier pioniers-arbeid verrichtten en meteen de haring-visserij naar het hoge Noorden brachten. Trouwens, destyds bekleed den vele Nederlanders belang rijke functies in het econo misch leven van Zweden, het geen o.m. ten gevolge had, dat Göteborg weldra een op slagplaats werd voor goederen uit Indië. In 1731 werd zelfs een Zweedse Oost-Indische Compagnie in het leven ge- •roepen. Later, toen Napoleon de scepter zwaaide en het Continentale stelsel afkondig de, werden dezelfde pakhuizen de depóts der Britten. Op het ogenblik wordt ruim een derde van de Zweedse im- en export vla de havenstad aan de Gösta Alv geleid. In 1947 bedroeg het tonnage- cyfer der binnenkomende en uitgaande schepen liefst 15 millioen ton. De kaden hebben reeds een lengte van elf kilo meter, maar nog steeds wordt aan de verdere ontwikkeling van de haven gewerkt. Ook het herstel van de koopvaardy-vloot vordert snel. In 1950 hoopt Zweden over een vloot van 'twee millioen B.R.T. te beschikken en verhou dingsgewijs de modernste vloot ter wereld te hebben. Men rekent in Zweden name lijk op een felle concurrentie strijd tussen verschillende scheepvaartmaatschappijen en meent dan met beter mate riaal voor de dag te moeten komen. Behalve havenstad is Göte borg ook een belangrijk indu strieel centrum. De belangrijk ste fabrieken zyn wei die van het kogellager-concem S.K.F., waar dagelijks 100.000 kogel lagers kunnen worden gemaakt Voorts moet de Velvo-mij. wor den genoemd. de Zweedse Ford, waar 20 pet. van de in Zweden gebruikte auto's wor den vervaardigd. DE ZWEEDSE „TIMES" Wie een bezoek aan deze open gebouwde stad brengt en zich er van heeft overtuigd, dat de architectuur van ver schillende huizen der oude stad en de aanleg der water wegen enigszins aan onze Ne- landse steden doen denken, vergete niet een bezoek te brengen aan de „Göteborgs Handels- och Sjöfarts-Tid- nlng". Dit blad, ook wel de Zweedse Times genaamd, heeft vooral gedurende de oorlog voor de vryheid gepleiten de regering veel moeilykheden bezorgd. Met enige trots laat men ons een telegram van Göring zien, waarin de gewe zen maarschalk met diploma tieke stappen dreigt, wanneer een bepaalde tegen de „Fiih- rer" gerichte zin niet wordt herroepen. En, heeft U het telegram beantwoord? vragen wy. Ja, was 't nuchtere ant woord, de volgende dagin de krant. Dit blad nu, dat dagelyks met 20 of meer pagina's ver- schynt, slaakte onlangs een noodkreet, dat de papier situ atie fnuikend is voor de jonge schrijvers. Maar in de kelder van dit gebouw kwamen wy tot het inzicht, dat ook het woord „schaars" relatief is. Hier lagen honderden rollen krantenpapiervoldoende om een heel jaar lang een dagblad te drukken. Het was om te watertanden. Maar ja. we waren dan ook in de stad die sinds drie eeuwen de be langrijkste Scandinavische houthaven is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 4