De „Zwinglibond" waarschuwt tegen de kerkorde Grootste zorg: Komen de Russen? Indisch multi-millionnair droomt van een wereldregering 40 jaar chirurgie in Zeeland Angst, die door onbeschrijfelijke feiten wordt gerechtvaardigd Maar hij is erg boos op de Nederlandse douane Een Vader voor zijn employe s Hij wil terug naar het kleurloze „Geest en Hoofdzaak" TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 30 OCTOBER 1948 IN DE HEKSENKETEL VAN BERLIJN (I) (Van een speciale verslaggever) BERLIJN, October 1948. Berlijn is een verwoeste stad. Dat weten wij. Er is im mers al zoveel over Duitse ruïnes geschreven. Toch wordt bij een bezoek aan Berlijn de eerste schok, de eerste indruk verwekt door deze zelfde „afgezaagde" ruïnes. Wij kennen de verwoestingen in Den Ha-jg, Rotterdam, Arnhem Zeeland, Limburg, misschien zelfs in West-Duitsland en denken, dat wij ons kunnen voorstellen hoe Berlijn er uit ziet. Maar dat kunnen wij niet vóór wij het gezien hebben. Elke mi nuut, elk uur en elke dag dringen de onbeschrijfelijke ruïnes zich onweerstaanbaar aan ons op. Straat na straat, wijk na wijk zien wij deze eindeloze, troosteloze rijen in gestorte huizen, puinhopen en brokstukken van muren. Het wordt verergerd door het feit, dat er maar betrekkelijk weinig is opgeruimd. Trottoirs zijn weliswaar vrijwel overal vrijgemaakt, maar het puin is alleen maar opzij geschept. Dagelijks horen wij ontploffingen als huizen (of wat er van over is) worden opgeblazen vanwege het gevaar voor instorting. Berlijn wordt steeds vlakker, kaler en leven- lozer. „Hoe hebben ze 't in vre desnaam zo kapot gekregen?" Berlijn heeft niet alleen luchiDombardementen mee gemaakt en de daarop vol gende ontzettende branden. Het artillerievuur van de na derende Russische troepen heeft in de laatste dagen van de oorlog veel verwoest. Daarop volgden de straatge vechten. En de rest deed de wosdende vernielzucht der Russen onmiddellijk na de .Zusammenbruch' In het puin van Berlijn wonen vier en een half mil- lioen mensen; mensen met een zenuwslopende vrees in het hart voor een terugkeer van al die verschrikkingen. •Het onophoudelijk geronk van de vliegtuigen der lucht brug wekt veel herinneringen op. De onmiskenbare dreiging van een Russische overheer sing met alles wat daaraan verbonden is, wekt een angst .op voor iets, Tlat nog veel erger is. DE BERLIJNER WEET iVAN NIETS. De gewone man in Berlijn weet van de grote politieke gebeurtenissen weinig meer dan een niet-Berlijner. Hij haalt zijn nieuws uit de krant. Maar hij voelt de ge volgen van deze gespannen toestand in vele opzichten. Hij maakt schermutselingen mee, hoort van relletjes en mensenroof, moet zijn eten en zijn brandstof „organi seren" als hij in leven wil blijven, zit in het donker, heoft weinig geld en weet niet wat het waard is. be taalt schandalige prijzen, hoopt dat er geen oorlog komt en vraagt zich angstig af of deze toestand ook in de winter is vol te houden. Kortom; hij leeft in marte lende, zenuwslopende onze kerheid. Dat is het leven in de heksenketel. De Neder landse hongerwinter met al zijn zorg en angst en peilloze ellende verhonderdvoudigd. MERK JE%VEEL VAN DE RUSSEN? „Merk je veel van de Rus sen?" vroeg men mij bij mijn laatste verlof in Nederland. Uit deze vraag blijkt niet al leen nieuwsgierigheid maar ook ik mag het niet ver helen. een soort angst. „Wat zijn het nu eigenlijk voor mensen? Hoe zien ze er uit?" Het is typerend voor de huidige situatie, dat we eigen lijk zo weinig van de Russen weten. De vrees voor het on bekende, waarvan we zoveel gruwelijks gehoord hebben, is moeilijk te onderdrukken. In de Westei'se sectoren ziet men practisch geen Russen. Af en toe komt een jeep met vier onbewogen, stenen, tot de tanden bewapende Russen de straten doorgeschoten, om de een of andere nota af te leve ren bij generaal Clav of ge neraal Robertson. Maar 't blijft een uitzondering. Zelfs in de Russische sector ziet men er betrekkelijk weinig. Het lijkt wel, alsof zij geen groter vrees kennen dan die voor contact met de Westerse wereld, ue weinige Kussen, die zich „schappelijk" gedra gen, verawynen onmtaaeliyk naar Rusland. Verbroedering bestaat er niet. En dit is, ge zien de algemene politieke doeleinden, niet bevreem dend. .Wat zijn het voor men sen?" Het is moeilijk deze vraag te beantwoorden zon der het risico van overdrij ving beschuldigd te worden. Maar de waarheid mag niet verheeld worden. Ik ben tot de slotsom gekomen, dat de gruwelverhalen, welke over het gedrag van de Russische troepen vlak na de bezetting 'de ronde doen, grotendeels juist zijn. Zij zijn met geen pen te beschrijven. Deze voorvallen zijn niet te ver klaren of te verontschuldigen met de opmerking, dat front troepen, van welke nationali teit dan ook, nooit engeltjes zijn. Niemand zal willen vol houden, dat door de autori teiten georganiseerde vrou wenschennis, plundering venvoesting op deze wijze zijn goed te praten. Hiermee wil echter niet ge zegd zijn, dat op dit ogenblik geen vrouw in de Russische sector veilig zou zijn. Aan randingen komen weliswaar veelvuldiger voor dan in de Westelijke sectoren, maar toch niet op grote schaal of georganiseerd. Het hangt ook veel af van de aard van de troepen. Toen enige maanden geleden Mongoolse troepen in de omgeving van Berlijn ge legerd werden, was het hek weer van de dam. Deze Mongolen met hun gele gelaatskleur en hun scheve ogen, staan nu ook op post bij de z.g. check-points aan de Autobahn, die van Heimstedt in de Britse zönb, dwars door de Russische zóne naar Berlijn loopt. De con trole is nu veel scherper en vooral veel bruter geworden, hoewel het werk in hoofdzaak beperkt is tot het terugzenden van auto's. Het intellectuele peil dezer troepen ligt ver] beneden dat der onze. STRENGE CONTRóLE.j Toen ik voor de eerste1 maal, enige maanden vóór de blokkade, Berlijn per auto i verliet, had ik in overgrote I haast alle papieren vergeten. I Op de heenreis vroeg de post bij Heimstedt (er was toen nog geen Russische con trole bij Berlijn) alleen naar de papieren van de chauffeur. Om mij bekommerde hij zich in het geheel niet. Op de terugweg was de controle veel strenger. „Twee man, dan twee papiertjes," vond de Russische schildwacht. Mijn chauffeur toonde een carbon- doorslag van zijn eigen, in het Engels gestelde, permit. De post hield het op zijn kop, las het hardop voor, vond het prachtig en liet ons door. Al had hij kunnen lezen en het papiertje goed gehouden, dan nóg had hij het Engels niet kunnen be grijpen. Natuurlijk mag men hieruit niet concluderen dat het huwelijk van een der hofdames van prinses Eliza- alle Russen analphabeet zijn. beth was prinses Margaret eerste bruidsmeisje. De prinses Misschien komen wij er het r en de andere bruidsmeisjes by het verlaten der kerk na de dichtst bij wanneer wij zeg-1 gen, dat de Russische militair twee of drie rangen achter bij ons is. Hun angst om vriendschap te tonen voor een Westerling, hun onontwikkeldheid en bovenal hun volslagen on betrouwbaarheid maken het buitengewoon moeilijk met hen op te schieten. Deze karaktereigenschap van de Russen draagt er veel toe bij om de onzekerheid, de „zenuwen-oorlog" in Berlijn in stand te houden. Hun tal loze onverantwoordelijke da den, zoals kort geleden weer het houden van manoeuvres in de corridor, deden in de aanvang de geallieerden en de bevolking het ergste vre zen. Elk van deze handelin gen was een lucifer, die het vat buskruit van Berlijn in de lucht kon doen vliegen. Het is niet onmogelijk, - dat in de huidige situatie een eventueel ongeluk een „incident" wordt en een aanleiding tot oorlog. Maar zelfs incidenten kosten mensenlevens en wij, Wester- sen, tellen nu eenmaal elk mensenleven. De minister van onderwijs kunsten en wetenschappen heeft Donderdag de voorlopige rijkscom missie voor vaderlandse geschie denis met een korte rede geïnstal leerd. De voorzitter der commis sie, prof. dr. P. Geyl. beantwoord de de rede van de minister. huwelijksinzegening. Jubileum van A. Siaverman Zijn sociaal-medische activiteit Op 1 November zal te Vlis singen de heer A. Staverman worden gehuldigd. Hij heeft dan 40 jaren als chirurg in Zeeland gearbeid en in die ja ren heeft hy baanbrekend en stimulerend werk gedaan, dat voor deze provincie en in be- K aal de opzichten ook voor ge- eel Nederland van betekenis is geweest. Hij werd 4 April 1879 te Amsterdam geboren uit een familie, die wel handelsmensen en predikanten had voortge bracht, maar geen medici. Reeds tydens zijn studie toon de hij bijzondere belangstelling voor sociaal-geneeskundig werk. NAAR VLISSINGEN. Deze voorliefde kon hij op bijzondere wijze in practijk brengen toen hij zich in 1908 te Vlissingen vestigde als chi rurg en daar iq samenwerking met de toenmalige directeur van de Kon. Mij. „De Schelde", mr. Jan Smit, een fabriekson- gevallendienst organiseerde, waarvan hij nu bijna 40 jaar de leiding heeft. Deze sociale activiteit van de Kon. Mij. „De Schelde" werd spoedig door andere fabrieken in Nederland nagevolgd. Toen in 1928 een regerings- cBmmissie werd gevormd om aan het fabrieksartsenwerk een wettelijke basis te geven, werd de heer Staverman lid van de ze commissie en nadat de com missie haar taak had beëin-' digd, volgde zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Uit liet K.L.M.-vliegtuig, dat Donderdagavond op Schiphol landde, stapte de 55-jarige Itamkrishma Dalmia uit Neiv Delhi in India. „Ik droom van de dag, waarop het territoriale systeem zal zijn afgeschaft, waarop de volkeren der gehele aarde verenigd zullen zijn onder ëen vlag. éen God. cn éen taal zullen spreken, terwijl ze zonder onderscheids des persoons tenminste brood, kledij cn een dak boven hun hoofd zuUen hebben en een eenvoudig, gelukkig, tevreden en vredig bestaan zullen leiden". Dat is het devies, dat deze staatsburger van India op de eerste bladzijde van zijn brochure voor 'een wereld regering heeft laten drukken. Zijn verschijning is niet indruk wekkend. zijn staat van dienst echter des te meer: Seth Ram- krishna Dalmia is één van 's we relds machtigste bankiers en indus triëlen. die weinig opvoeding ge noot, op 12-jarige leeftijd 8 gul den per maand verdiende en thans STEMMEN UIT DE KERKEN Het hoofdbestuur van dc Zwinglibond heeft .aan de pers een open brief doen toekomen, die deze Bond aan de Generale Synode der Ned, Hen*. Kerk gericht heeft, om aan te dringen op een wijziging van verruimende aard der in behandeling pijnde kerkorde. Het verzoekt plaatsing of mededeling van dc hoofdzaak der inhoud. Senator Warren Austin, de Amerikaanse vertegenwoordi ger in de politieke commissie der V.N., speciaal belast met de atoomenergie. „De vereniging van theolo gen, predikanten en gemeen teleden, die een principieel vrijzinnige opvatting van het Evangelie van Jezus Chris tus voorstaan, zijn op 30 Sep tember van dit jaar te Amersfoort bijeen geweest, waar tot de verzending van de open brief bij acclamatie besloten werd. Zij achten zich ontgroeid aan een belijdenis, die zij noemen van hoogker kelijk en star dogmatisch ka rakter. ingaande tegen liet bijbelwoord: „staat dan in de vrijheid met welke Chris tus U heeft vrijgemaakt" Wat tot de ouden. Joodse en Christelijke, gezegd is, is niet meer alles woord Gods voor ons, want wij weten ons voor geleid tot de ure. waarin noch te Jeruzalem, noch by Samaria, noch in het Dor drecht van 1618. noch in het Amsterdam van 1948 de Va der zal aanbeden worden. Toepassing van de in de kerkorde opgenomen regeling der leertucht zal een geest van inquisitie in de kerk wek ken en tot geloofsprocessen leiden, waardoor de reputa tie der kerk by het volk ern stig lijden zal. VOLKSKERK. Zo roept de Zwinglibond om de vox populi (stem v. h. volk) tot een vox Dei (stem Gods) te verheffen, maar om de menigvuldige ontvankelijk heid voor het Evangelie niet te beperken en om de veel zijdige verwerking ervan niet te verhinderen. Zo doet de Bond met de ernst en de hartstochtelijk heid van mensen, die een on heil zien aankomen, een drin gend beroep op de Synode om alsnog de kerkorde te plaatsen in een kader, dat ruim en hoog genoeg is om onze kerk zich te doen ver- djr ontwikkelen .als de Grote Volkskerk." WAARSCHUWEND WOORD. Ziehier in het kort, wat „Zwlngli" wil. Ds. Hanneman uit Middelburg heeft indertijd reeds z\jn waarschuwend woord doen horen. Dat dc nieuwe kerkorde in* eerste in stantie door alle richtingen, in de Synode vertegenwoor digd, in grote bewogenheid is aangenomen, gaat aan Zwingli voorbij. Deze kleine groep noemt zich „principi eel" vrijzinnig. De naam al leen reeds, alsof het hoofd bestuur en de grote meerder heid der vrijzinnigen nu op. eens niet meer principieel zou om een vrije volkskerk, niet zijn, doet onaangenaam aan. Men wil tot de „geest en hoofdzaak'"-formulering terug, maar beseft niet. dat juist hierdoor de richtingsmisère tot excessen - is uitgegroeid, die de kerk tot een aanflui ting gemaakt heeft. Het strekt de Synode tot eer, dat zij dit heeft ingezien en zij is het aan haar eer verplicht om tot een andere formule ring te komen, dan die van 1816. DE FORMULERING. Zeker, wij vrijzinnigen, zou den als wij deze hadden vast gesteld. een iets andere uit drukking gekozen hebben. Deze formulering is 'ortho dox, de meerderheid in onze kerk is orthodox. Maar dit wil niet zeggen, dat wij haar niet kunnen onderschrijven. Bovendien staat zy nog niet vast, maar zullen de Classi- cale Vergaderingen er him consideraties en adviezen over dienen te geven. De strgdmethode van „Zwin gli',' is door het opzwepend karakter gevaarlijk. De ge meenteleden beseffen nog hij lange na niet, wat er in de kerk gaande is. Nu reeds loopt men me| plannen rond om b.v. een afdeling Rcmon- strantenbond op tc richten. omdat men er in 1950 „toch immers uitgezet wordt". Maar men weet niet, dat ook in deze kringen dezelfde be zwaren gevoeld worden, als in de Synode tot uiting kwam en dat bij de Remon stranten aan 'n nieuwe kerk orde gewerkt wordt De Zwinglibond kweekt wantrouwen. Het is bedroe vend, dat door haar actie een aanval wordt gedaan op het opgroeiend vertrouwen. Een tikje bescheidenheid zou dit kleine groepje malconten ten ten goede' komen. A. N. PIJNACKER HORDIJK Zierikzee. de eigenaar is van 11 dagbladen, die in India en Pakistan tot de be langrijkste worden gerekend Als industrieel beheert hij in zijn uit gestrekte land talrijke fabrieken, van electrische centrales tot. fa brieken. die speelkaarten produce ren. toe. van spoorwegen tot zout fabrieken en van luchtvaart maat schappijen tot autofabrieken. Het is moeilijk een verbruiksartikel te bedenken, dat niet in één van Dal- rnia's ondernemingen wordt ver vaardigd of verkocht. Als bankier heeft hij directeur functies bij de grote Bharat-verzekeringsmij. en de Bharat-Bank in India, alsmede bij vele andere concerns. EEN VADER VOOR ZIJN EMPLOYE'S. Hij waakt als een vader-over het welzijn van zijn duizenden, mis schien wel honderdduizenden em- ployé's. voor wie hij in de fabrie ken clubs, bibliotheken, gymnas tiekzalen. studiezalen, theaters enz. heeft laten inrichten. De door-hem uitgewerkte plannen voor indus triële ondernemingen zijn van het grootste belang gebleken voor het millioenen volk van India en Pa kistan. Hele steden zijn om zijn fabrieken gegroeid, genaamd naar zijn voorvaderen: DalmianagaV (Bihar). Dalmiapuram fSouth- India). Dalmia Dadri (Punjab) er Shantinagar (Karachi-Sindi. Het zijn volgens gegevens van The In dian Book and Who's Who van verleden jaar modelsteden, fraai uitgelegd, met grotepitoresque parken cn brede cementen straten rondom moderne fabrieken. Ramkrishna Dalmia is multi-mil- lionnair en hij stelt de macht van zijn gehele kapitaal, van al zijn ondernemingen, banken, kranten, firma's, maatschappijen, concerns en van zijn eigen energie ten dien ste van zijn ideaal: een wereldre gering. OP REIS VOOR ZIJN IDEAAL. Ter propagerlng van dit ideaal, tot het oprichten van ..wereldrege- ring"-kantoren in New York Londen en ter verzameling van 100 millioen handtekeningen over de gehele aardbol, is Dalmia voor het eerst in zijn leven naar Europa en Amerika gereisd. Waar hij komt belegt hij persconferenties, waar hij komt tracht hij de hoogste staatslieden bezieling bij te brengen voor zijn droom. Hij is er zo van bezeten, dat men niet be hoeft te proberen hem andere vra gen voor te leggen, dan die over zijn brochure, waarmede zeer ve len, die overigens wel voorstanders van een wereldregering zijn, het op vele punten lang niet met hem eens zijn. Hij overhandigt journalisten spe ciaal vervaardigde tekenlijsten met een inleiding erbij, waarop 5 pun ten staan gedrukt, waaraan de we reldburger zich vrijwillig moet on derwerpen en vraagt "hun lieden op te sporen (of het zelf te probe ren). die handtekeningen voor hem willen verzamelen, niet alleen van de „gewone man", vooral ook van invloedrijke figuren uit den lande. Wordt hem dan gevraagd aan welk adres de ingevulde lijstenboeken moeten worden opgezonden, dan antwoordt hij in wat gebroken En- TELEURGESTELD. Dalmia had Donderdagavond in Amsterdam een persconferentie be legd om half acht.. Hij was er ech ter om 9 uur nog niet. Toen hij tenslotte arriveerde, zelde hij wat verbolgen: „Ik ben in New-York geweest en in Londen, ik heb de halve wereld doorgereisd, maar nog nergens ben ik zo lang opge houden door de douane als hier op Schiphol. Ik blijf in dit land nau welijks 12 uur. ik vertrek morgen ochtend om 8 uur naar Rome. ik heb mijn koffers op het vliegveld achtergelaten, maar niettemin moesten er zoveel formaliteiten worden vervuld, dat ik l'.i uur bij de douane heb moeten wachten al vorens ik naac Amsterdam kon komen. Het gevolg is. dat ik thans geen gelegenheid meer heb mijn plan om vanavond ook nog naar Den Haag té gaan uit te voeren sidder bij de gedachte hoe lang ik wel zou hebben moeten wachten, als ik ook mijn koffers nog had willen medenemen". VREDESPRIJZEN. Hij vertelt dan. dat hij 20 dagen in Amerika is geweest, waar hij onder andere gesproken heeft met directeuren van de ..Reader's Di gest". Hij schrijft thans een „vre desprijs" uit: Drie achtereenvol gende jaren stelt hij 15,000 dollars beschikbaar voor diegene, die het zij in dc U.N.O.. hetzij als organi sator. hetzij door zijn invloed op regeringen, de efficiëntste inspan ning toont voor de door Dalmia voorgestelde wereldregering. Bo vendien zal hij een prijs van 1000 pond sterling (evenals de 15.000 dollars in Indische valuta) schen ken aan de schrijver van het beste bock over dit onderwerp. De be slissing hierover legt hij in handen van twee speciaal voor dit doel te vormen comité's. waarin hij zich voorstelt uitsluitend politici of in dustriëlen van wereldnaam zitting te laten nemen. DALMIA'S IDEAAL. In zijn brochure schrijft Dalmia o.m.: „De volkeren der wereld zul len een president moeten kiezen, die 10 jaar zijn functie behoudt, opdat hij voldoende tijd krijgt om 7.{jn staatsbeleid vrijelijk ten uit voer te kunnen leggen'. Hem moet de opperste macht worden ver leend. Eveneens moet gekozen wor den een opperbevelhebber en wel voor de tijdsduur van 5 jaar. Een comité van een voldoende aantal vertegenwoordigers der volkeren, elke 3 jaar te kiezen, moet dc macht hebben bij meerderheid van stemmen de wereld het voorste) te doen de president en/of de opper bevelhebber bij stemming van zijn/ hun functies te ontheffen, wanneer blijkt, dat zij ongeschikt zijn. In de wereldstaat moeten alle mensen gelijk behandeld worden. Alle industriëlen en bedrijven moéten door de overheid worden gecontroleerd. Als dat niet moge lijk is, dan moet een andere me thode worden gevonden, die aan vaardbaar is -voor communistische zowel als niet-communistlsche lan den. Vóór dat de wereldstaat een feit is geworden, ben ik geen voor stander van staatscontrole op de industrie en het zakenleven, met uitzondering van de essentiële." De president moet stakingen niet tolereren. Tegenstellingen tussen werknemer en werkgever zouden in een wereldstaat niet kunnen voorkomen, wanneer alle indus trieën onder overheidscontrole staan. Alle arbeiders zullen in de een of andere vorm delen In de winsten van het bedrijf. Elk batig saldo, dat overblijft, zal hun moe ten worden uitgekeerd, aangezien de wereldstaat een volkcrenstaat Is." Op één van de laatste bladzijden van zijn uit 24 pagina's bestaande brochure geeft Dalmia tenslotte 'n philosophische uiteenzetting over de mogelijkheid tot verwezenlij king van zijn ideaal onder het hoofd: alleen de optimist kan een wereldregering tot stand brengen. ZIEKENFONDSWEZEN. Het was ook sociale belang stelling', die hem in 1914 prik kelde tot de oprichting van het Maatschappij-ziekenfonds Wal cheren. waarvan hij voorzitter is en dat hij zag groeien van 3000 tot 40.000 leden. Kort voor 1914 had hij het initia tief genomen tot instelling van een examencommissie voor het diploma ziekenverpleging, waarna de verpleegstersoplei ding in Zeeland tot bloei kon komen. Toen het Ryk deze examen9 overnam werd hij als rege- ringsdeskundige daarbij aan gewezen. Zijn belangstelling voor de ziekenverpleging hield uiter aard verband met zijn arbeid als heelkundige in de zieken huizen. wier activiteit hij zowel in Vlissingen als in Zeeuwsch Vlaanderen krachtig heeft be vorderd. RODE KRUIS-WERK. Tijdens de eerste wereldoor log heeft hij als voorzitter van de Rode Kruis-afdcling Vlis singen een omvangrijke be moeienis gehad met de door voer van militaire en burger- évacué's uit België. Verschei dene honderden gewonden zijn in Vlissingen verpleegd. De- heer Staverman^ ontving toen het kruis van 'verdienste van het Ned. Rode Kruis, en een zelfde onderscheiding van het Belgische en Duitse Rode Kruis. In diezelfde periode werd hij ook benoemd tot rid der in de orde van de H. Ver losser van Griekenland. In de tweede wereldoorlog heeft hij bij de talrijke bom bardementen op Vlissingen veel chirurgisch werk verzet Sedert Januari 1946 is hij voorzitter van de afd. Walche ren der Ned. Mij. tot bevorde ring der Gepeeskunst. lid van het hoofdbestuur der Landelij ke Specialistenvereniging en van het hoofdbestuur der Fe deratie van Mij. Ziekenfondsen. Bijzonder heeft de heer Sta verman geijverd voor de in stelling van schoolartsendien sten in Zeeland. Als lid van de Prov. Staten van Zeeland deed hij in 1928 een voorstel om een provinciale schoolartsendienst in te stellen, maar dat voorstel werd verworpen. Het moet hem tot voldoening stemmen, dat er thans vrijwel geen ge meente meer in Zeeland is zon der een schoolartsendienst. Tot zover dc arbeid van de heer Staverman op medisch terrein. Staverman. HET OPENBARE LEVEN. Ook daarbuiten heeft hy een grote activiteit ontplooid. Hy was vele jaren secretaris van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs te Vlissingen, hy was lid van de gemeenteraad en de Prov. Sta ten voor de Vrijz. Dem. Bond, en voorzitter van verenigingen op het gebied van onderwijs, kunst" en sport. Wij noemen hier nog even de Vlissingse orkestvereniging. Tenslotte is hy sedert 1946 commissaris van de Polder Walcheren, NIET AFGESLOTEN Deze opsomming is onvolle dig. Zij moet dat wel zijn, want de activiteit van de heer Sta verman ia nog geenszins afge sloten. Met grote vitaliteit zet hij nog altijd zijn arbeid te Vlissingen voort en wanneer hij een dag heeft willen reserve ren voor degenen, die hem ge lukwensen willen aanbieden, dan betekent dat niet, dat de ze rusteloze werker naar rust zou verlangen. Hü zal ook na de eerste No vember met zijn arbeid voort gaan, omdat cr op velerlei ge bied nog een belangrijke taak voor hem ligt! De verdwenen „luchtmacht". Het hoofd van de Indonesi sche afdeling van het Neder landse voorlichtingsbureau te New York, heeft aan de ou. ders van de Amerikaanse vlie genier Bobby Freeberg uit Kansas bekend als de „een. mans luchtmacht van de Re publiek" medegedeeld, dat. hij alle hulp zou verlenen by het achterhalen van de plaats, waar hun zoon in Indonesië geland is. De vliegenier wordt sedert 1 October vermist. Hy vertrok op die datum van Tandjong:Karang in Zuid-Su. matra, naar Benkoelen, doch is' niet in Benkoelen aangekomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 3