Brood, bloem en suiker van de bon «jam NIEUWS UIT ZEELAND Zware straf geëist tegen een aartsknoeier Paspoorten zijn te duur Stoomvaartmij „Zeeland" Vrijdag 5 November v ije verkoop Chefariie4 Onhoudbare toestand voor W. Java-planters. Met Ingang van Maandag- 8 November a.8. zal de rantsoe nering van brood en suiker worden beëindigd, zodat op de nieuwe bonneniyst van a.s. Donderdag geen bonnen meer zullen voorkomen voor deze levensmiddelen, evenmin als voor andere artikelen, die op de suiker- en versnaperingenbon nen verkrijgbaar zijn, n.l. boter hamstrooiscl, jam, stroop, e.d. en versnaperingen met inbegrip van chocoladewerk (cacao blijft evenwel op de bon), Ook de bloembon zal vervallen, zodat mei ingang van genoemde datum bloem, zelfrijzend bakmeel, kindermeel en kinderbiscuits eveneens zonder bon verkrijgbaar worden gesteld. WAARSCHUWING. De vooruitzichten van de graan- en suikerpositie laten de opheffing der rantsoenering toe, nu tevens het beletsel, ge legen in de subsidiëring is ver vallen. Het ministerie van landbouw brengt met kracht onder de aandacht, dat van het publiek wordt verwacht, dat het zoveel discipline toont, dat de over gang van distributie naar vrije consumptie geen stoornissen ondervindt door hamsteren, waarvoor geen reden bestaat. Het zal voornamelijk van dc houding van de bevolking zel ve afhangen of de vrije con sumptie bestendigd kan blij ven. De suikercampagnc van de nieuwe oogst heeft voor een ruime voorraadpositie gezorgd, zodat er geen enkele vrees be hoeft te bestaan voor enige schaarste bij beëindiging van de rantsoenering. Wel zal voors hands enige schaarste bestaan voor enkele nevenproducten van de bloembon, terwijl met name chocolade slechts in be perkte mate verkrijgbaar zal blijven tengevolge van het feit, dat de wereldoogst aan cacao bonen geen ruimere toewijzin gen cacaobonen aan de choco lade-industrie toelaat. HOGERE PRIJS, Als gevolg van het streven der regering de zwaar op de schatkist drukkende subsidie® op levensmiddelen te vermin deren. zullen, zoals men weet, de suikersubsidie en de toeslag op het brood vervallen. De nieuwe prijs voor de con sument van kristalsuiker be- dragt dan ten hoogste 0.75 per kg., voor basterdsuiker 0.77 terwijl de broodprijs •1 cent per 800 gram hoger is dan de thans geldende prijzen. Eventuele, prijswijzigingen van artikelen, waarin de dan duur dere suiker wordt venverkt, zullen nader bekend worden gemaakt. Met nadruk worclt er op gewezen, dat de 'detail list op de lopende bonnen te gen ae oude prijs dient af te< leveren voor de duur van de geldigheid van dc bon, zoals ook bij voortzetting der rant soenering het geval zou zijn geweest. Toezicht op de naleving der voorschriften zal worden uitgeoefend, hetgeen mede mo gelijk is door contröle van de voorraadadministratie. De bak kers zullen in de gelegenheid worden gesteld na 7 November 1948 alle broodbonnen van de thans lopende distributieperi ode, alsmede de ongebruikte nieuwe coupures voor goedko pe tarwebloem en -meel in te leveren bij de distributiedienst Slag om Moekden begonnen. De slag om Moekden is Donderdagochtend begonnen. De communistische voorposten ten Noorden van de staa heb ben dc aanval ingezet, aldus wordt in te Peking ontvangen persberichten verklaard. De autoriteiten bereiden de ontruiming van sommige dien sten voor en brengen ae amb tenaren en hun gezinnen in een enkele wijk samen. (Ingezonden mededeling) fekenJe samenweiblng tin lin fcciosiié genenniddelen De 4 bestanddelen van Chelarine „4"zljn elk stuk voorstuk al beroemd voor het bestrijden van zware hoofd en andere pijnen, tegen griep en verkoudheid. Maar tezamen in één tablet verenigd werken ze nug beter. Ook in dit geval dus: hendracht maakt macht! T«q«n pijn«n«ngri*p - 20 tjbUtten i 10 75 (Ingezonden mededeling) KAN EEN HUISVROUW NOG RONDKOMEN? Het is meestal een hele toer de eindjes aan elkaar te knopen. Als je hoort wat een huishouden tegenwoordig kost Maar toch kunt U, wel bezui nigen. Let allereerst op de kwaliteit. Dèt is het belang rijkste. Koop betere waar en spaar bovendien geld. U krjjgt van elke tien gulden, die U aan de Gruyier's ar tikelen besteedt, één gulden weer terug. Week in, week uit Altijd. Daar kunt U mee jreltcnen. (Ingezonden mededeling) Bij Ruwe Handen, Ruwe Huid. Ruwe Lippen. 30ct.| ter verkrijging van de hun nog toekomende broodtoeslag. Teneinde bij dè beëindiging van de rantsoenering een hiaat in de voorziening te voorko men. zal de detaillist in over eenstemming met de practrjk onder het bonstelsel, op de Vrijdag voorafgaande aan Maandag 8 November a.s. brood en suiker reeds zonder bon mogen verkopen. Tenslotte zy medegedeeld, dat de uitreiking vair versna*- peringen en diversenkaarten doorgang vindt. De diversen- kaart zal dienst moeten doen voor de tabaksdistributie voor vrouwen, voor de versnaperin- genkaart geldt de mogelijkheid van een ander gebruik. Aan wijzingen van de tabaksbon nen op de in gebruik zijnde gecombineerde kaarten gaat ongewijzigd door. Duitse oorlogs misdadigers terecht gesteld. Te Landsberg zijn negen Duitse oorlogsmisdadigers op gehangen, die door een Ame rikaans oorlogstribunaal te Dachau ter dood waren ver oordeeld. Vijf van deze hadden zich schuldig gemaakt aan in het concentratiekamp bedreven wreedheden, de vier anderen aan het vermoorden van tij dens de oorlog gevangen geno men Amerikaanse piloten. Communistische actie in Midden Java. Het hoofdkwartier van de militaire gouverneur van Solo heeft medegedeeld, dat de communistishce troepen, die zich, zoals dezer dagen gemeld werd, in verschillende zakken in het gebied ten Zuiden van het Lawoecomplex bevonden, thans een uitval in Noorde lijke richting hebben gedaan en de plaatsen Kismantoro, Poew'antoro en Boeloekerto hebben bezet, aldus meldt de dienst legercontacten. Aan de republikeinse troepen ig op dracht gegeven Tawang-Mang- goc (ten Westen van de La- woe) te bezetten, teneinde een verdere poging tot doorbraak naar het Noorden en Westen te voorkomen. Arrondissementsrechtbank Middelburg Van de ene oplichterij naar de andere Tien veroordelingen achter de rug „Een allerinisselykste fles sentrekker, die al heel wat kwaad heeft berokkend" noem de de president van de Arron- disseinents-rechtbanK te .Mid delburg Vrijdagmorgen de 36- jarige houthandelaar P. F. V. uit Zoamslag, die terecht stond wegens oplichting. V. iieeft reeds tien veroorde lingen achter de rug en hoor de Uut'»s wel een zeer zware straf tegen zich eisen: 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De houthandelaar H. A v. d. E. te Oudgastel nam ver dachte in dienst ais commis- sionnuir. Van B. poogde een aantal Iepenbomen, die toebe hoorden aan de gemeente Ar- nemuiden, te kopen, doch dit ging niet zo vlot, want de ge meenteraad moest hierover een beslissing nemen. Enige tijd later deed verdachte zyn pa troon echter mededeling, dat hjj door de gemeentesecretaris was opgebeld en vernomen had dat de betreffende bomen aan van der B. waren gegund. Bo vendien vertelde verdachte dat hy partijen hout had gekocht en onkosten had moeten ma ken. Niets van dit alles was echter waar. Het doel was echter voor verdachte, die failliet verklaard was. om geld uit de zak van zijn baas te kloppen. Hij vroeg een voor schot op zijn provisie van 1000: Van der B., verheugd over de gunning in Arnemui- den, gaf hem 500. Verdachte beweerde, dat de secretaris hem per telefoon had gezegd: „Ik denk wel, dat jullie de bomen krijgen". De secretaris, als getuige gehoord, ontkende dit echter. Dit gebeurde in Januari van dit jaar. Twee maanden tevo ren was echter reeds iets der gelijks geschied. Verdachte stapte toen naar de landbou wer A. M. G. de J. In IJzen- dijke en deed een omstandig relaas, dat er op neer kwam dat hij bomen had gekocht, niet kon betalen door tijdelijk tekort aan middelen en geld wilde lenen: 750.—. Hij zou het bedrag terugbetalen, uit de opbrengst van de door hom geplante bieten. De 750 kreeg hij Inderdaad los tegen af gifte van een zot opgestelde schuldbekentenis. Van terugbe- De thee- en rubberonderne ming Goenoeng Boeloet ten Zuiden van Soëkaboemi. waar in de laaste weken herhaalde lijk aanslagen werden gepleegd en moordpartijen plaats had den, is mét ingang van 27 Oc tober j.l. door de waarnemend administrateur gesloten, om dat de toestand er onhoudbaar is. Dc waarnemend administra teur, de heer Jansen, verklaar de: „De onrust onder de .plan ters is zeer groot. Zij overwe gen het v/erk neer te leggen, indien niet onmiddellijk ver betering in de onhoudbare toe stand 'komt. Montgomery naar Nederland. Officieel is medegedeeld, dat veldmaarschalk Montgomery, begin komende maand een be zoek zal brengen aan Frank rijk en de Beneiux-landcn voor besprekingen met de ministers van defensie en de stafchefs. Hij zal van 9 tot 11 Novem ber in Nederland zijn. taling kwam echter natuurlijk niets, omdat het hele verhaal verzonnen was. Een derde beschuldiging te- ;en V. hield in dat hy gelds- icdragen, welke hy' had ont vangen als betaling van door de firma van de E. door ver- dachte's bemiddeling gelever de populier- en plantbomen, in zijn eigen zak had gestoken, tot schade van genoemde fir ma. De officier achtte het ten- lastegelegde bewezen. Hij voeg de er aan. toe, dat verdachte zich aan nog veel meer knoeie ryen, zoals het afgeven van' ongedekte cheque's, het einde loos opnemen van geld by de Bank. de vervalsing van hand tekeningen, heeft schuldig ge maakt. „V.is een aartsknoei er, die voor de samenleving een gevaar is en daaruit in ieder geval enige tjjd verwij derd moet worden", aldus de officier. De verdediger, mr. Kurtz, noemde V. een geweldig opti mist, die volkomen ongeschikt is om zaken te doen. Dc groenten koopman A. V. uit Heer Arcndskerke huurde in Middelburg twee fietsen. maar eigende zich de2e toe om te ver kopen en te rullen. V.. nog maar jaar oud, heeft al 9 veroordelin gen achter de rug, maakt zich schuldig aan drankmisbruik en heeft vrouw en kinderen verlaten. De officier meende, dat de man in geen enkel opzicht deugt. Hij eiste 1 jaar en 6 maanden met aftrek. B. de W.. loodgtetersknecht uit Middelburg, was ervan beschul digd in zijn kosthuis een geldkistje van een oude, inwonende man te hebben geforceerd en er f 175 uit gehaald te hebben. De W. ontken de dit ten stelligste. Hij had Juist 2 jaar gezeten en had uit angst voor verdenking het geldkistje, dat geopend op tafel stond, in de kast van de man geplaatst. De officier geloofde daar geen woord van en eistte 1 jaar met aftrek. Begroting van landbouw. Aan het voorlopige verslag der commissie van rappor teurs uit de Tweede Kamer over de begroting van land bouw voor 1949 is het vol gende ontleend: Het landbouw- en voedsel- voorzieningsbeleid zal in het algemeen een voortzetting zyn van de lijn, welke dooi* vorige regeringen werd ge trokken. Vele leden drukten daarover hun voldoening uit en gaven als hun mening te kennen, dat het beleid ter bereiking van dit doel naast een ratio nele bodemproductie gericht dient te zijn op prijsbehèer- sing in het kader van pro ductie- en marktordening. Enkele leden vroegen wat het standpunt der regering zal zyn, wanneer zoals nu reeds by aardappelen het geval is, het aanbod van sommige landbouwproducten de vraag overtreft. Een aantal leden waren van oordeel, dat een minder ingrijpen der overheid in het kader der schaarste-economie ten gevolge van de ruimere goederenvoorziening niet mag leiden tot het zich terugtrek ken der overheid ook Buiten het kader der schaarste-eco nomie. Vele andere leden konden zich in het algemeen met de door de minister uitgestip- Klde doelstelling van het leid wel verenigen, maar achtten de uitdrukking, dat de landbouwpolitiek „ook. aan de welvaart en aan de be staanszekerheid der produ centen ten goede kan komen" voor deze producenten weinig vertrouwenwekkend. Wij ko men op dit verslag nog nader terug. De a.s. Verkeersconferenlie. In aansluiting op hetgeen wy Vrydag reeds publiceerden over de a.s. verkeersconferen tie te Middelburg kunnen we nog melden, dat o.m. ter spra ke zal komen een verzoek van het gemeentebestuur van Elle- woutsdijk om voor scholieren uit Ellewoirtsdijk, Oudelande, Baarland, Hoedekenskerke en 's Gravenpolder een gecombi neerde busdienst te verkrijgen. De burgemeester vafi Melis- kerke informeert naar de mo gelijkheid om op Donderdag (Markdag te Middelburg) een busdienst naar en van Marie- kerke via Poppendamme in te stellen, 's morgens heen en 's middags terug. Bij de. klachten over de slechte wegen zyn er over' de traverse door Goes, 's Gra- venpolder-Kapelle, 's Heer AbtskerkeGoese straatweg, Kwadendamme-Stelsedijk 's-Gravenpolder-Stelsedijk. De K.N.A.C. heeft gevraagd naar ,de aanleg van 'n rijwiel pad ïangs de weg van Krui- ningen-Veeriiaven naar de Rijksweg en naar verlichting naar het kruispunt van deze wegen. Oneerlijke handelsreiziger krijgt 9 maanden. De Arrondissementsrecht bank te lyliddelburg veroor deelde Vrijdag, de handels reiziger H. F. A, v. H. uit Nieuw- en St. Jo'osland tot een gevangenisstraf van 9 maanden met aftrek. Van H. was in dienst van een gros- sierderij te Middelburg, waar voor hij soms kwitanties moest innen. Hij legde deze echter op zij en "schreef nieu we kwitanties uit, die een hoger bedrag aangaven. Het verschil stak hij in eigen zak, DE ZONNETIJ-AFFAIRE. De Arrondissementsrechtbank deed uitspraak in de zaak tegen I. S.. directeur van een handels maatschappij te Aeröcnhout. ver dacht van overtreding Vuurwapen- wet. S. was een der opvarenden van het jacht „Zonnetij", dat vorig jaar te Hansweert met vuurwapens werd aangehouden. S. werd ver oordeeld tot 3 hoeten van f 50 of 20 dagen: 6 boeten van f 30 of 15 dagen en 1 boete van f 70 of 30 da gen, met verbeurd verklaring der inbeslag genomen vuurwapenen en munitie: met bevestiging van het vonnis van de Kantonrechter. Bridge drive te Goes. De afd. Zuid-Beveland van de Ned. Bridgebond opende Donderdagavond het seizoen met een bridge-drive in hotel „Centraal" te Goes, welke drive tevens als propaganda- wedstrijd bedoeld was. De uitslag luidt:-1. Baron en Bar.esse van Pallandt; 2. mevr. Brouwer en mevr. Ma- zure, Middelburg: 3. de heer en mevr. Sturm—van Oorschot, Middelburg; 4., mevr. de Ligny en de heer Robaard; 5. en 6. mevr. v. d. Putte en de heer Wartena, de heer Oüemang en de heer van Dalsen; 7. de heer mevr. dr. Hage, Middel burg: 8. de heer Dockheer en mej. Alewynser 9. mevr. Ko ning en dr. Vette; 10. de^heer en mevr. Molhoek; 11. de heren Hendriks en Reijnhout; 12. de heren Merison en van BJemen; 13. de heer en mevr. van Ys- sel, Middelburg: 14. de heer en mevr. Frans. Geref. school te 's-Gravenpolder jubileert. Maandag 1 November zal de Vereniging tot het verstrekken van Lager Onderwijs op Geref. grond slag te 's-Gvavenpolder de dag herdenken, waarop vóór 25 jaar haar school werd geopend. Met school jubileren tevens het hoofd, de heer M. A. Slotboom en mej. F. E. Bakker, onderwijzeres, alsmede de bestuursleden de he ren L. Hoekman, voorzitter en A. Eckhardt, algemeen adjunct. Bevrijdingsdag Goes. Vrijdag was het vier geleden dat Goes werd bevrijd. Van de gemeentelijke en verschillende particuliere gebouwen, wapper de de driekleur. Opleiding Nijverheidsacte. De provinciale Commissie in Zeeland Inzake opleiding voor Nij- verheidsonderwijsacten kwam Woensdag te Middelburg in verga dering bijeen. Besloten werd als plaats van ves tiging van de opleiding Goes aan wijzen. De cursus zal voor het eerste jaar ondergebracht worden in het Zeeuwsch Technisch Instituut. Met de cursus beginnenden zal Woensdag 10 November een aan vang worden gemaakt. Prijzen kolen en zeep. Het directoraat-generaal van de prijzen deelt ons mede, dat de ingangsdatum van de in de regeringsverklaring aagekon- digde prijsverhogingen van ko len en zeep nog nader zullen worden beltend gemaakt. VOEDSELVERGIFTIGING. TE LOTTUM. Te Lottum bij Venlo heeft zich een uitgebreide voedselvergiftiging voorgedaan in de familie L. Peters. Zoals thans overal te plattclanae geschiedt, werd daar dezer dagen een „huisslachtings"-varken van 200 kilo geslacht. Het vlees werd gezouten en het bloed gebruikt voor de vervaardiging van worst en balkenbrij. De gehele familie kreeg een „proef" en nog dezelfde avond kwam dc balkenbrij in di verse gezinnen ter tafel. Terstond deden zich vergiftigingsverschijn selen voor. De ijlings ontboden ge neesheer achtte de overbrenging van 32 personen naar het zieken huis te Venlo noodzakelijk, Door snel ingrijpen konden ernstige ge volgen voorkomen worden. Op twee personen na. die nog in ob servatie zijn, konden allen het zie kenhuis weer verlaten. Het varken is inmiddels voor consumptie afge keurd. Vissers in Yerseke vierden feest. Vrijdagmiddag werd in de raads zaal van het gemeentehuis van Yerseke een receptie gehouden ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van de vissersvereniging Yerseke. Tal van autoriteiten uit de vis serij bedrijfsschappen en centrale afgevaardigden van zustervereni gingen en de burgemeesters van Yerseke cn Bruinisse maakten van de gelegenheid gebruik het be stuur te complimenteren. Na afloop van de receptie zetten bestuur- en genodigden zich aan een diner, na afloop waarvan een wandeling werd gemaakt langs de oesterputten en een bezoek ge bracht aan de haven. Tijdens de feestavond trad het cabaretgezelschap van Willy Ver voort OD. Garnalenvangst blijft bedroevend. DE VISSERSVLQOT TERUGGEKEERD. Na een afwezigheid van enkele maanden is bijna de gehele vis sersvloot te Veere weer uit Sche- veningen teruggekeerd. De haven van Veere is nu niet langer leeg. Een bijzonderheid doet zich voor, n.l. dat er op de Zeeuwse Stromen en Zeegaten geen enkele garnaal te vinden is, wat de laatste 25 jaar niet is voor gekomen. Het is te hopen, dat bin nen afzienbare tijd de sardijn of haring zich in deze wateren laat vangen, daar anders de vissers vloot werkloos zal zijn, wat voor velen'een schadepost is. Staat van geldleningen der Provincie in 1949., Volgens de staat van geld leningen ten laste der Provin cie Zeeland over 1949 zal er op 1 Januari een restantschuld zijn van 25.516.084. In 1949 zal daarop f 1.355.583 worden afgelost en 634.514 aan rente moeten worden betaald. Voor de aflos sing moeten worden gefour neerd door de N.V. „P.Z.E.M." 875.000; door de Ver. tot Chr. verzorging van kranzin- •nigen 11.000; door het we genfonds 25.000; door de Waterleiding maatschapij „Midden Zeeland" f 10.000; door de Px-ov. Stoombootdienst 126.250; en door het Prov. Gasbedrijf 15.000 of totaal f 1.062.250. Gemeenteraad Vlissingen Ec-n kwestie van uitzicht-belemmering. Weer extra kelen voor het watergebied? De gemeenteraad van Vlissingen had de eigenlijke agenda Vrij dagmiddag in een goed half uur afgewerkt, maar daar kwam toch nog een uur bij voor de rondvraag, zodat het toch óver half vier werd voor burgemeester B. Kolff de zit ting kon sluiten. Een groot aantal stukken ging zonder discussie van betekenis on der de hamer door. Het waren de voorstellen, welke wij reeds gepu bliceerd hebben. Tot tijdelijke leer krachten aan de gemeentelijke dagschool voor de nijverheid wer den benoe*id de heren P. Lauwen, C. J. Janse, J. H. Bakker, K. Boer koma en J, Looise. HET FLATGEBOUW. Bij het voorstel tot het verstrek ken van een hypothecaire lening aan de N.V. Flatgebouw wilde de heer J. Post (P.v.d.A.) wel iets meer van de financiering weten. Ook de heer Knoop (V.V.D.) vroeg een toelichting. Na antwoord van weth. M. A. v. Popering (P.v.d.A.) werd het vorostel z.h.s. aangeno- DURE PASPOORTEN. Bij het voorstel tot vaststelling van een gewijzigde leges-verorde ning vestigde de heer J. Marijs <A- R.) de aandacht op de hoge kosten voor het verkrijgen vari een pas poort. Speciaal in Vlissingen. waar men veie relaties met België on derhoudt, ondervindt' Vnën hiervan de nadelen. Wethouder L. P. Vdh Oorschot (P.v.d.A.) onderschreef deze klacht en zegde toe de kwestie nog eens ender de aandacht- van Ged. Staten te zullen brengen. LANGE RONDVRAAG. Hierna kwam men aan de rond vraag. welke zoals reeds gezegd nog al wat tijd in beslag nam. Een uitvoerige discussie ontstond over een oude kwestie: de be bouwing aan de voormalige Gerard Doulaan. thans Azalealaan, waar destijds aan d<? eigenaren zou zijn beloofd, dat zij voor hun wonin gen een vrij uitzicht zouden be houden. En nu zullen er toch hui zen'gebouwd worden. Naar aanleiding van vragen van de heer ir. M. A. L. Beun (P.v.d. A.) verklaarden B. en W. van oor deel te zijn, dat de bedoelde wo ningen niet in een ongunstiger po sitie zullen komen, -zodat er uit dien hoofde geen aanleiding be hoeft te zijn voor schadevergoe ding. Toch is het college bereid prae-advies uit te brengen over de vraag of een zg. schadevergoe-, dingsverordening voor dergelijke voorstellen in het leven geroepen dient te worden. De raad zou zich dan ook nog over het onderhavige geval kunnen uitspreken. In elk geval kan er met de bouw niet langer gewacht worden. Vele raadsleden gaven nog hun visie op deze kwestie, waarbij vooral de belofte in het geding kwam. Wet houder van Popering legde er ech ter de nadruk op, dat indien een belofte is gedaan door een amb tenaar wat niet waarschijnlijk wordt geacht deze dan toch bulten zijn bevoegdheid is gegaan. In elk geval blijft voor de beirok kenen de mogelijkheid van be roep open. Ten slotte besloot de raad in de geest van het antwoord van B. en W. aan de eigenaren te berichten. De heer Marijs .zeide nog te betreuren, dat B. en W. in deze niet met een eigen voorstel zijn gekomen, maar hebben ge wacht tot zijdoor de vragen van de heer Beun tot een antwoord werden genoopt. KLEUTERSCHOOL VOOR HAVENDORP. Naar aanleiding van een vraag van de heer J. L. de Wit (A.-R.). deelde wethouder van Oorschot mede, dat B. en W. nog steeds po gingen in het werk stellen om voor het Havendorp een kleuter school in het leven te roenen. Een dergelijk "gebouwtje wordt, echter duur, maar het college hoopt toch tot een oplossing te kunnen ko men. De burgemeester deelde de heer de Wit mede, dat het ontwerp voor het nieuwe station nog niet ge reed is. dat de kwestie van een hulpstation in de stad nog steeds wordt besproken en dat over te rugkeer van de marine-opleiding naar Vlïslsngen in 1940 nog geen mededelingen van het departe ment zijn te verkrijgen. Aan de heer Post zegde wethou der van Popering toe noglngen in het werk te zullen stellen cm voor de bewoners van het voormalige watergebied ook voor deze winter een extra-rantsoen kolen ter be schikking te krijgen. ABATTOIR. Geen antwoord kreeg de heer M. J. Corveleijn (K.V.P.). die iets had gehoord over een afwijzend standpunt van het college t.a.v. de oprichting van een koelinstallatie voor het coöperatief abattoir. Dat is Iets voor een schriftelijke vraag, vond de burgemeester en de heer Corveleijn beloofde die te zullen indienen. Het zelfde raadslid had ge vraagd of de paar ambtenaren van de distributie, weike nog in Vlis singen werken, het gebouw niet kunnen vrijgeven voor het kleuter onderwijs. maar B. en W. moesten hierop antwoorden, dat het heel moeilijk is voor deze dienst een geschikt ander onderkomen te vin den. Klachten over het hoofdterrein van het gemeentelijk sportpark zullen, indien de verenigingen de ze indienen, onderzocht worden. Mevrouw A. D. HartjesNijland (C. H.). pleitte ten slotte voor be tere verlichting in de Constantijn Huijehenslaan en de Jullanalaan. gelijk tevoren de heer A. de Bart (P.v.d.A.). reeds had gedaan voor de Prins Hendrikweg. HULDIGING STA VERMAN. Het co.mité voor de huldiging van de heer A. Staverman, deelt ons mede, dat de huldi ging zal aanvangen omstreeks 4 uu? n.m., doch dat tot 6 uur in het Concertgebouw te Vlis singen voor een ieder gelegen heid zal bestaan de jubilaris persoonlijk geluk te wensen. O.- en W.-Souburg Bouw- en woningtoezicht op Walcheren. Vrijdagmiddag heeft de gemeen teraad van Souburg het voorstel van B. en.' W. tot vaststelling van de gemeénschappelijke regeling betreffende bouw- en woningtoe zicht op de uitvoering van gemeen tewerken op Walcheren met alge mene stemmen aangenomen. Alle fracties brachten hun in stemming met deze regeling tot uiting. De voorzitter bevestigde, dat Souburg door de nieuwe regeling een offer moet brengen, maar het zal dit gaarne doen. Van de klei nere gemeenten hebben reeds vijf hun medewerking toegezegd. Wan neer men zich afzijdig houdt zul len de wederopbouwbélangen wor den behartigd door de Provinciale Directie van de dienst Volkshuis vesting: Het personeel van de centrale dienst voor de plattelandsgemeen ten zal bestaan uit een directeur en enkele opzichters. Deze wor den benoemd wanneer de regeling wettig vaststaat. De verdere agenda werd ln snel tempo afgewerkt. Ondermeer wer den voorstellen aanvaard tot het waarborgen van rente en aflossing van een door de stichting Beatrix- kleuterschoól aan te ganc geldle ning, tót wijziging van de jaar- weddenregeling voor gemeente- personeel en fot het in rekening brengen van het z.g. meer ver bruik van water in de noodwonin gen. Enkele raadsleden spraken hun ongenoegen uit over de non chalante wijze,, waarop hier en daar met water werd omgespron gen. Naar aanleiding van een voorstel tot toekenning van een premie voor verbetering van een woning, wees de voorzitter nog Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. OPRICHTING AFDELING WALCHEREN. Dank zij het initiatief van de Stichting Nieuw Walche ren, zal in een Donderdag as. in het C.J.M.V.-gebouw té Middelburg te houden ver gadering een afdeling Wal cheren -van de Ned. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde worden opgericht. Deze maatschappij is geen beroepsorganisatie, doch streeft een ideëel doel na: zij wil de liefde voor en de ken nis van de natuur by vakman zowel als liefhebber vergro ten. Van deze thans 75 jaar bestaande maatschappij, die 65 afdelingen telt, bestond tot nu toe slechts é.én afdeling in Zeeland, namelijk te Goes. Nieuw Walcheren meent, dat hieraan ook op Walcheren behoefte bestaat, zulks in verband met de herbeplan ting en met de wenselijkheid, dat er, war.neer de Stichting haar werkzaamheden kan staken, een organisatie be staat, die het werk voor zo ver nodig kan voortzetten. Dit geldt ondermeer voor de bekenle tuintekencursussen. Op het programma van de maatschappij, die een eigen weekblad uitgeeft, staan voorlichtende lezingen en ex cursies alsmede uitwisseling van opinies en ervaringen. Wellicht zal men ook school kinderen plantjes laten op kweken. Het kweken van be hoorlijk materiaal zal worden bevorderd. Voor liefhebbers en vakmensen bestaat gele genheid eens per maand dat gene, wat zy hebben ge kweekt, in Amsterdam te la ten keuren eens op de mogelijkheden die de- te premieregeling biedt. Bjj de rondvraag antwoordde de voorzitter op een vraag van de heer L. C. Jansen (Arb.) betref fende de uitbreiding van de straat verlichting, dat het gemeentebe stuur bij de P.Z.E.M. op spoed blijft aandringen. Veere De raad tegen gemeenschappelijk bouw en woningtoezicht. De -gemeenteraad van Veere kwam Donderdagmiddag bijeen onder leiding van burgemeester jhr. I. F. den Beer Poortugael. De voorzitter las een brief voor van ir. Klokke, die verhinderd was de vergadering waarvoor hij uitgenodigd was bij te wonen. Vervolgens deed de voorzitter eni ge mededelingen over de klokken van het carillon. Er is op spoedige aflevèring aangedrongen. Daarna kwam in behandeling het al of niet toetreden van Veere tot de gemeenschappelijke regeling van het bouw- en woningtoezicht, alsmede het toezicht op gemeente werken. De voorzitter bepleitte toetreding en achtte de nieuwe regeling in het belang van Veere. -De heer Kodde was tegen de ge meenschappelijke regeling. Hij zou 'iever samenwerking van bijvoor beeld twee gemeenten zien. dan kan men gemakkelijker over een "opzichter beschikken. De heer Kasse vond het plan voor de gemeenschappelijke rege ling te bureaucratisch. De voorzitter wees er op, dat men bij afwijzing van de regeling wel eens door de Kroon verplicht zou kunnen worden tot benaal de maatregelen waardoor men er minder goed aan toe zou zijn. De heer Niemvenhuizen achtte de kwe^ie moeilijk, maar zou voor de reecling stemmen. Tenslotte werd een voorstel in stemming gebracht om de nieuwe regeling niet te aanvaarden en dit voorstel werd met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. Nadat nog enige kleinere punten waren be handeld volgde sluiting. De Niwin-Kerstpakketten-actie heeft te Aagtekerke een bedrag van f 170 opgebracht. Officiële publicaties. De burgemeester van Vlissingen is in de week van 1 t.m. 6 Nov. verhinderd spreekuur te houden. Exploitatie-overschot 1947 ruim 1 millioen. Dividend van 5 voorgesteld. Verschenen is het jaarverslag van de. Stoomvaartmaatschappij „Zeeland" over het jaar 1947. De directie noemt het aandeel van de maatschappij in het passagiersver voer NederlandEngeland bevre digend. Het vrachtvervoer Hoek van Holland—Harwich nam ge stadig toe en betrof voornamelijk fruit en groenten. De vraehtdienst Vlissingen—Harwich leverde een niet onaanzienlijk verlies op door 'tekort aan vracht. Tenslotte constateert de directie, dat de beslisisng van de regering betreffende het overbrengen van de dienst der S. M. Zeeland naar Vlissingen in 1948 nog niet kon worden uitgevoerd om nautische en technische redenen. De exploi tatierekening wijst over het boek jaar 1947 een overschot aan van f 1.181,661,84, waarvan ruim f 595.000.als winstsaldo is ge boekt. De rekening reserve-vloot- vernieuwing wordt verhoogd met f 420.000.—. Voorgesteld wordt 4'/i uit te keren op de preferente aandelen en 5 op de gewone aandelen serie A, B en C. Uit de toelichting blijkt, dat de stoomschepen der N.V. zijn afge schreven tot f 2000.— en dat beide motorschepen per Dec. 1947 een boekwaarde hadden van 2,6 mil lioen gulden. Terreinen enz. waren afgeschre ven tot f 1.—. Van de Staat der Nederlanden werd in 1948 het re stant van de vergoeding voor de reconstructie der schepen ad 9 millioen gulden ontvangen. De raad van commissarissen heeft voorgesteld de voorziening in de vacatures voor deze raad voorlopig aan te houden. De vergadering van aandeelhou ders is bepaald op 16 Nov. a.s. Handbalprogramma. DISTRICT-ZUID 2e KLASSE. Het programma voor Zondag a.s, luidt: HEREN: LongaTonido; EI-IV II—Mara thon: Swift—Hellas. DAMES: TonidoFldra; HellasLonga. AFDELING ZEELAND. HEREN: Marathon II—Tonido II: Hellas III—Volharding: EMM—Tonido III. DAMES: .Hellas II—De Zeeuwen I; Mara thon I—Marathon II; Tonido II— De Zeeuwen II. WIJZIGING VOETBALPROGRAMMA In verband met een wijzi ging in het wedstrijdprogram ma der K.N.V.B., afdeling Zeeland, is de voor Zondag vastgestelde wedstryd voor de 4e Klasse tussen Kruiningen en Biervliet afgelast. Hiervoor is ingelast dc wedstrijd E.M. M.-Biervliet, die op het ge meentelijk sportveld te Vlis singen gespeeld zal worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2