„Ultrafax", nieuw televisie-wonder )ames V. Forrestal, de grote man van het Pentagon Een stekelige gast Hoe spaart Zeeland? Alle miliiaire draden komen samen in zijn residentie Hij streeft naar een machtsoverwicht Brieven en dagbladen op een projectiescherm TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 29 OCTOBER 1948 De vroegere onderminister van buitenlandse zaken Sum ner Welles heeft dezer dagen gewaarschuwd tegen de toe nemende invloed van de militairen in het Amerikaanse siaütsbestur. Met name het buitenlands beleid dreigt hoe langer hoe meer te glippen uit handen, van de burgerlijke gezagsdragers. Bekende voorbeelden zijn Palestina en Span je, waar onder militaire druk b\j het L opalen van de koers in hoofdzaak is rekening gehouden met olie- en militaire be langen. Welles acht dit een zeer bedenkelijk verschijnsel, aange zien de generaals en officieren noch over de juiste toon, noch over de juiste mentaliteit beschikken om leiding te kunnen geven in politieke en diplomatieke zaken. De eerste militair en volgens velen „de krachtige man" in Tx-uman's kabinet is de minis ter van defensie James V. Forrestal. Een wonderlijke fi guur deze Forrestal, zetelend in een wonderlijke omgeving. Een kleine slanke man maar met een typisch Amerikaans ietwat verbeten gezicht, het type van eèn zeer harde wer- ker, een man, die weet wat hij wil en beseft, dat de hele we reld naar zijn daden kijkt. EEN CARRIcRE! Deze 56-jarige heeft een eigen aardige carrière achter zich. In derdaad, gelijk vele Amerika nen, is oo khij de „self-made" man. Devadel- was bouwer en had slechts een klein inkomen, zodat de jonge James al op 16- jarigc leeftijd beginnen moest de kost te verdienen. In Ameri ka betekent dit vaak: in het krantenvak. Hij verdiende vol doende om zich een „college"- studie te veroorloven en werd toen door Wall Street opgezo gen: in het grote bankiershuis Dillon, Read Co, werkte hij zich niet slechts op tot president, maar wist persoonlijk grote rijk dommen te verwerven. Toen Roosevelt hem in 1940 tot zijn administratieve assis tent benoemde, verbrak hij alle connecties met Wall" Street en met een waar genot stortte hij zich in de politiek, waar hij spoedig om zijn groot organisa tietalent bekend werd. Aan dit talent mede heeft hij het te danken, dat Truman hem een jaar geleden de concentratie van Amerika's gehele militaire macht toevertrouwde. Of hij deze functie onder Dewey zal behouden, is twijfelachtig, maar indien Dewey ten aanzien van één persoon met de vernieu- wings gewoonte na een presi dentsverkiezing zou kunnen breken, dan zou dit ongetwij feld ten aanzien van de alom geziene Forrestal kunnen zijn. PENTAGON. De zetel van Forrestal, het centrum, waar alle draden van Amerika's leger, vloot en luchtmacht samenkomen, is een waarlijk ontzagwekkend ge bouw in Washington, het Pen tagon. Het Pentagon, welks bouw in 1941 werd begonnen en in 1943 bcindigd, is een unicum; een enorme vijfhoek op een hoog plateau gebouwd, een vijfhoek bestaande uit vijf achter elkaar liggende gebouwen gordels van vijf verdiepingen, driemaal de inhoud van 's werelds hoogste gebouw (het Empire State Buil ding) een oppervlakte van 13 Y2 ha, met gangen ter lengte van 28 km. En als ge nog meer cijfers en bijzonderheden wilt, hier zijn ze: het Pentagon wordt (in vre destijd) bevolkt door'een per soneel van 22.000 man. dat iede re dag per bus of auto uit Wash ington wordt aangevoerd. Het aantal auto's dat op zijn uitge strekte terreinen dagelijks par keert, is 4000. et beschikt over het grootste particuliere tele foonnet ter wereld: 17.000 toe stellen met een centrale, be diend door 200 meisjes. Niet mindei* dan 650 schoonmaak sters zijn dag en nacht bezig, gangen en lokalen van vuil en stof te reinigen, Het gebouw beschikt over res taurants die 24 uur open zijn, over een bank, kappersalons, dokters en tandartsen, over een kleermakerij, over een bazar waar van alles te koop is, over boekwinkels, over een reisbu reau, over een schoenwinkel, over een wasserij. Het Pentagon heeft een con centratie van defensiedeparte menten teweeggebracht, die er zijn mag. Waar voorheen het personeel verspreid was over een 20 gebouwen, is dit thans ondergebracht in één mam moet-gebouw, waarbij de loop afstand tussen de twee verst van elkaar gelegen lokalen tot slechts zes minuten is terug gebracht. De organisatie is zeer efficient. Wilt ge bijv. naar lokaal 3 D 925? Zeer eenvoudig: ge gaat naar de derde verdieping, cirkel D, gang 9 en wanneer ge bij ka mer 25 bent hebt ge Uw doel bereikt. NIEUW MACHTSEVENWICHT. Een medewerker van de Zakenwereld, waaraan deze gegevens ontleend zijn, heeft een vraaggesprek gehad met Forrestal. Daaruit bleek, dat de minister overtuigd is, dat slechts een nieuw- machtseven wicht een oorlog kan voorko men en in die richting stuwt hij dan ook. Amerika'^ econo mie moet gezond blijven en het Europese economische her stel de-grootst mogelgke steun krijgen; op militair gebied moet Amerika zijn macht tot het uiterste opvoeren en er op een of andere wijze toe bijdra gen, dat Europa in dit mili taire machtsoverwicht volledig deelt. Over de atoomenergie wor den volgens hem te veel fabel- geschreven. Er zullen nog heel wat jaren moeten ver strijken, alvorens die energie getemd, is. Amerika gaat rus tig voort met de voorraadvor- ming van strategische grond stoffen. DE ATOOMBOM EN BERLIJN. Uit gesprekken met mede werkers van Forrestal bleek, dat men het in zijn departe ment voor onmogelijk houdt, dat Rusland de atoombom be zit. Het is waarschijnlijk, dat het. web de geheimen van de constructie kent, vag zuiver wetenschappelijk standpunt be zien. Maar het ontbreekt Rus land in ieder geval vooralsnog aan industriële capaciteit om atoombommen in grote hoe veelheden te vervaardigen. Rusland vreest de atoombom en zijn houding en gedrag zgn de compensatie van een min derwaardigheidscomplex. Verder: Rusland weet. dat Amerika nog niet bereid is oorlog te voeren over Berlijn, noch over Duitsland en van die wetenschap maakt het gebruik om te dwingen. Er moet een voorlopige op lossing worden gevonden. Bij verschillende instanties der Amerikaanse regering is een voorstel in overweging, dat in vele leringen steun vindt. Dit voorstel zou luiden: alle troe pen worden uit Duitsland te ruggetrokken, de Russische achter de Weichsel, (lie dei- Westelijke mogendheden ach ter do Rijn. Rusland zou ver- moedelyk bereid zyn dit offer te brengen om te voorkomen, dat by een weigering zijner- z'yds West Duitsland door de Westelijke mogendheden ge- hcrmilitariseerd zou worden. West Europa zou dan tevens beschermd biijven. Op zulk een compromis, dat de spanning zou verminderen, wacht de wereld. De egel is een nuttig dier. Oameron Cobbold, opvolger van Lord Catto als directeur van Bank of England. Voor het eerst sinds 100 jaar is zo'n 'jonge dlrpcteur aangesteld. Cobbold is 44 jaar oud. Internationale bestrijding van de Coloradokever. Op de onlangs te Bern gehouden uitgebreide internationale confe rentie betreffende de bestrijding van de Coloradokever waren ver tegenwoordigers van negentien Eu ropese landen aanwezig. De Nederlandse delegatie be stond uit de directeur-generaal van de landbouw, ir. C. Staf, het hoofd van de afdeling buitenland se voorlichting van het ministerie van landbouw, visserij en voedsel voorziening ir. A. H. Joustra en de' directeur van de plantenziekten- kundige dienst, dr. C. J. Briefer, De bedoeling van de conferentie was de samenwerking-op het ge bied van de bestrijding van de Co loradokever, die reeds bestaat tus sen Engeland, België, Luxemburg en Nederland, uit te breiden tot andere landen. De gedelegeerden van die landen zetten uiteen, hoe de bestrijding in hun gebied ge schiedt. Getracht zal worden, deze maatregelen te coördineren. Van Nederlandse zijde werd er op gewezen, dat in verscheidene landen de invöerbelemmerïngen in verband met de Coloradokever on nodig streng zijn. Hierover zal na der overleg gepleegd worden met de regeringen van de betrokken landen. Verder drong de Neder landse delegatie er op aan de sa menwerking uit te breiden tot an dere problemen op plantenziekten- kundig gebied. Met ingang van 1 November zal ir. E. L. Ritman aftreden als directeur van het Nederlands proefstation voor stroverwerking. De directie zal dan voorlopig wor den gevoerd door dr. F. M. Muller. Maar laat zich zelden zien. \t Was begin Maart, dat de stroper hem uit zijn warm nestje aan de bosrand haal de. Daar hield hij zijn win terslaap. die bij de egel wel iswaar niet zeer vast is en ook niet langdurig, zodat ons egeltje gedurende de zonige dagen, die Februari gewoon is te geven, meermalen zijn slaapplaats verliet om zich in de zon te koesteren en naar wat voedsel uit te zien. Dit verklaarde genoegzaam het ontstaan van het platge lopen paadje met uitwerpse len, dat' naar zijn holletje heenleidde. DE EERSTE MAAL t Was de eerste maal, dat de man een egel zag; men wist tot nu toe niet, dat hij in de streek voorkwam. Van deze dag af echter werd de stekelige gast herhaaldelijk door de houthakkers waarge nomen en een hunner nam hem tenslotte mee naar huis, waar vooral zijn kinderen schik hadden in het vreemde dier, dat zich zo grappig op- jollen kon Ze 'ontdekten al gauw, hoe ze het moesten opnemen, zonder zich aan de scherpe stekels te bezeren. Ze wentelden het egeltje op de rug, doo. hem aan de buikzgde, waar de stekels ontbreken aan te vatten, schoven dan de vlakke hand, bij de kop te beginnen, langs de rugz\jöe van het nu in- eengerolde dier naar achte ren, in de richting dus met de stekels mee en tilden het dier zo op. Ze zochten wor men en insecten voor hem en vulden het tekort in zijn me nu aan met een schoteltje melk. De bedoeling was, hem met een paar dagen weer in het bos te zetten en dus vrij te laten. Maar gedurende de Pinksterdagen zouden ze hem nog by zich houden. Pinkster maandag toch was het ker mis in de buurtschap en het egeltje verschafte hun een ongezochte gelegenheid om hun spaarpot te spekken. In de namiddag van,dé kernlis- dag werd de egel In een kistje waarover een lap je zeildoek gezet en de twee oudste jongens steven den er mee naar het kermis terrein. Ze vatten post op 't grasveld voor-één der herber gen, om, als de zigeunerkna pen met him traditionele marmotje, hun natuurwonder voor een paar centen aan nieuwsgierigen en kijklustigen te laten zien. ANIMO GENOEG. Er was inderdaadanimo genoeg. Vdfcral kinderen of ferden gaarne hun centje. Maar ook vele volwassenen wilden het dier, waarvan ze wel gehoord, maar dat ee nog nooit gezien hadden, wel eens van nabij beschouwèn. Op 'n gegeven ogenblik ook....... de man met de blinkende kno pende veldwachter. Hij ook wilde wel eens zien, wat zozeer de belangstelling trok. De jongens, niets kwaads Landbouw en Benelux. Tijdens het academisch weekend van de Wageningsc Hogeschoolver eniging. dat gewijd is aan de Be nelux. heeft ir. C. Boon. secretaris van de Belgische Boerenbond, een lezing gehouden. Gaandeweg is men in de drie landen ten aanzien van de landbouwproblemen tot 't inzicht gekomen, aldus ir. Boon, dat het samengaan zoveel voordelen biedt, dat onvermijdelijke offers op de koop toe moeten worden ge nomen. Vastgesteld moet worden, dat de Belgische producenten lang zamerhand meer vertrouwen heb ben gekregen in het Nederlandse productie-apparaat en dat de Ne derlandse waardering voor het Belgische apparaat groeiende is. Gestreefd moet worden naar nivel lering der productievoorwaarden. Na de te verwachten loonstabili- satie in Nederland, die zijns inziens in één ronde kan worden afge werkt. kunnen volgens spr. be sluiten genomen worden ten aan zien van de Luxemburgse land bouw, welks productiemiddelen on gunstig zijn. Uitvoerig ging spreker in op de Belgische bezwaren tegen hét mo nopolistisch karakter, dat de Ne derlandse landbouvy als gevolg van het stelsel van in- en uitvoer heeft. Ir. Boon -ging tenslotte na. voor welke psychologische en eco nomische omstandigheden van het in werking treden van (Je Unie een aanpassingsperiode noodzakelijk zal zijn. gedurende welke periode wellicht een der partijen zal wor den gedupeerd. Alleen openharti ge besprekingen zullen dan een gezonde oplossing kunnen brengen. i/W*; - tjf y* Op de begraafplaats ..Ithijnhof" te Oegstgcest werden Woensdagmid dag drie slachtoffers van de ramp met de „Nijmegen" ter aarde be steld, n.l. H. Veenendaal, directeur der K.L.M., K. D. Parmentler, ge zagvoerder van de „Nijmegen" en chef vliegdienst K.L.M. en A. F. E. Maclnerny, vert, van de Lockheed Aire -aft Corporation. Hef aantal spaarders neemt toe, het gespaarde bedrag neemt af De wereldspaardag Op 29 October wordt de Wereldspaardag gehouden. Dat" woord „Wereklspaar- lag" is een te groot woord, want millioenen mensen op de wereld hebben van die spaardag nog nimmer ge hoord, /naar in Nederland en ook in Zeeland, kennen we die dag. Hij werd ingesteld door het Internationaal In stituut voor Spaarwezen, dat 24 jaar geleden op de 31ste October werd opgericht. Om practische redenen houdtmenitei^n^da&Me^^de'^spaardèrS' 'i't jaar de SDaardag met op'- - - maar op 29 October. Hoe staat het nu met het sparen in Nederland en in Zeeland Men is in dc laatste- tij'd wel eens geneigd te beweren, da.t sparen impopulair zou zijn en dat de meeste men sen liever hun verdiende geld zo vlug mogelgk uitgeven. Die bewering is misschien wel juist geweest voor de tijd direct na het einde van,, de j'ongste oorlog, maar zij vermoedend, openden het kistje. De man keek en zag...!.. „Hierdrie centen en nu gauw dat beest in het bos gebracht, èn gauw; 't is een hmoogst nuttig dierinsectenetersbe schermd bij de wet:dat mogen jullie niet hebben Wegbrengen hoor en vrijla ten,'k zal er op let ten!" Beduusd gingen ds knaap jes het bos in en zetten het egeltje ergens, ver van de weg af. neer. Wat jammer toch, 't ging net zo mooi. EEN NACHTDIER. Bovenstaande gebeurtenis dateert van meer dan dertig jaren geleden en 't ging om dfj egel van bijgaande foto. Hij werd aangetroffen in één der bossen op Schuddebeurs (Schouwen) en trok zeer de belangstelling, ofschoon hg zeer waarschijnlijk de soort dan vóórdien hier ook wel gezien zal zgn. Daar hij een nacht- of een scheme- ringdier is, zal hij altgd tal rijker voorkomen dan men v/eet. Hijbehoort tot de in secteneters. doch ook wor men, slakken, hagedissen en muizen vormen een belangrijk deel van zgn voedsel. Hij rolt zich op door middel van een stevige huid-ringspier, die hij als een kap oyer zich heen trekt. De varkenssnuit en de scherpe prikkels, gevoegd bij de omstandigheid, dat er in derdaad een stekelvarken be staat, zullen er zeker veel toe bijgedragen hebben om de egel. zij het ook verkeer delijk, als stekelvarken te be titelen. Wie aan deze naam vasthoudt in onze dagen, weet in ieder geval wel beter. Het eigenlijke stekelvarken komt voor in de landen van Zuid-Europa en dc pennen of stekels op zijn huid zijn zó lang, dat men van de langste zelfs penhouders maakt. Ver der behoort het stekelvar ken niet tot de insecteneters, maar tot dc luiaagdieren. gaat nu niet meer op. Het aantal spaarders in Nederland en ook in Zeeland is namelijk sedert 1947 weer in stijgende lijn. MééR SPAARDERS. Eind 1946 hadden de spaar banken, aangesloten bij de Nederlandse Spaarbankbond, in geheel Nederland 1.846.279, eind 1947: 1.972.439 spaar ders. In een jaar tijds waren ar dus ruim 125.000 nieuwe spaarders bijgekomen. Niet- tegoeden van 1.046.563.324 tot 986.021 681. Het gemid delde spaardèrstegoed daalde van 567 tot ca. 500. Voor de Zeeuwse spaarban ken. aangesloten bij de Spaar bankbond. gelden de volgende cgfers: aantal spaarders eind 1946: 22811: aantal spaarders eind 1947: 23337; aantal nieuwe spaarders In 1 jaar: 526. In 1947 daalde het totale tegoed in Zeeland van 13.640.029 tot 13.355.352 en het gemiddelde spaarders tegoed van f 598 tot 572. In 1918 zette deze tendenz zich in zoverre voort, dat 't aantal spaarders naar ver houding veel sterker steeg dan de gespaarde bedragen. OP KORTE TERMIJN. dat Deze cijfers leren ons, een steeds groter deel van de bevolking de spaarbank waardeert als een steun in de dure tijd. Intussen blijkt, dat er in sterkere mate wordt gespaard voor doelein den, gelegen in een zeer na- bge toekomst: voor de aan schaffing van kleding, schoei sel, van huisraad enz. Voor de. spaarbanken betekent dit een toeneming van de hoe veelheid werk: vele inleg-pos- ten. vele terugbetalingen. De baten nemen daarentegen af door de kortere gemiddelde beleggingstijd. Dergelijke overwegingen stelt de spaarbank echter geheel ter zijde. Zij is een zuiver socia le instelling, die niet op winst uit is, doch slechts de bevol king goede diensten wil be uijzen en een doelmatige be steding van het inkomen wil bevorderen. Dit geldt althans van de spaarbanken, die ver enigd zijn in de Nederlandse Spaarbankbond. NIET GEMAKKELIJK. Wij. mogen wel constateren, dat voor die bevolkingscate gorieën, waarvoor de spaar bank in de eerste plaats is opgericht, sparen niet gemak- kelgk as. Maar het opbren gen van de af betalingstermij nen, voor huurkoop-artikelen die onverbiddelijk op tijd be taald moeten worden, is ze ker niet gemakkelijker. Nu een onzekere wereld weinig gelegenheid biedt voor 't ope nen van grootse economische perspectieven, willen wij ter gelegenheid van de Wereld spaardag vooral aandacht vragen voor deze eenvoudig ste vorm van sparen, waar van de zegenrijke gevolgen voor gezin en samenleving niet mogen worden onder schat. BELANGWEKKEND SCHOUWSPEL IN WASHINGTON (Van onze correspondent). NEW YORK, Oct. Het zal niet Jang meer duren voor Marietje Jansen uit Amsterdam naar het hoofdpostkantoor wandelt om haar brief aan sergeant Gerrit Pieterse in Semarang tetelevisioneren. daarna op het Damrak een kopje koffie gaat drinken en na een half uur weer op het postkantoor terugkomt om Gerrit's eveneens per televisie overgebracht antwoord af te halen. Tienduizenden Ame rikanen én Uw correspondent hebben dezer dagen een voorproefje van dit nieuwe televisie-tydperk gezien, terwijl zij thuis, of in een restaurant maaltijden onder hun neus koud lieten worden, gefas cineerd als zij waren door wat er zich op het televisiescherm af speelde. Zelf gezeten in New York keken wij dal is al niets bijzonders meer In de bibliotheek van het Congres te Washington. Daar zaten 300 van Amerika's allergrootste deskundigen ademloos te kijken naar een schouwspel, dat zien op een projectiescherm voor hen af speelde. In een hotel, drie 4 vier mijlen verwijderd van de Congresbiblio theek had men voor demonstratie doeleinden een televisie-zender opgesteld, die documenten en zelfs hele romans overseinde. Deze wer den in de bibliotheek op een tele visie-scherm opgevangen. Dit was dus iets heel normaals. Van het te- levisie-scherm in de bibliotheek j werden de opgevangen beelden op nieuw gefilmd door een met hoge snelheid en met het zendapparaat synchroon werkende camera. Deze camera is zo geconstrueerd, dat onmiddellijk na de opname het beeld wordt ontwikkeld, gefixeerd, gespoeld en gedroogd klaar om hetzij geprojecteerd, hetzij afge drukt te worden. Dit hele fotogra fische proces neemt25 seconden in beslag. Mocht dit wonder van techniek nog niet voldoende indrukwèkkend geacht worden, dan spreekt toch zeker het feit, dat de 1047 pagi na's van een dik boek als ..Gone with the wind" in hun geheel in precies2 minuten en 21®secon- den waren getelevisioneerd. geher- fotografeerd en geprojecteerd, wel voor zich zelf. De transmissie van Abraham Lincolns beroemde Get tysburg Address nam 2 seconden in beslag. Waarom al deze snelheid, zal men zich ongetwijfeld afvragen. Het antwoord is. dat wat hier lou ter een demonstratie was van beeldoverbrenging en permanente reproductie over een afstand van slechts 3 mijl. binnenkort in het dagelijks leven op allerlei gebied toepassing zal vinden over. aan vankelijk middelgrote, maar spoe dig ook zeer grote afstanden. ULTRAFAX. De nieuwe techniek maakt ge bruik van micró-golven en een combinatie van televisie tezamen met de meest moderne photogra- phische methoden. Het procédé, dat de ontnuchterende naam van „Ultrafax" draagt, is ontworpen door Eastman Kodak in nauwe sa menwerking met de Radio Corpo ration of American en televisie deskundigen van de National Broadcasting Company te New York. Er is geen twijfel aan. dat de wereldburgers eerlang „Ultra- fax" als een even alledaags woord zullen beschouwen als „koffiemo len". „lantaarnpaal" of „bioscoop". Want er is geen twijfel aan. dat deze nieuwe uitwerking haar stem pel op de samenleving zal druk ken. Reeds nu. terwijl „Ultrafax" nog niet geheel geperfectionneerd is. spreekt men van een ontwikke ling. die op het gebied van het draadloze verbindingswezen even ingrijpend is als atoomsplitsing voor de wereld der kern-energie. Dc grondslag ervan werd in dc oorlog gelegd door de Kodak-men sen. Toen er onder de troepen overzee bitter geklaagd werd, dat Burgemeesters gaan voetballen. Wanneer burgemees ters zich met de voet balsport gaan bemoeien, volstaan zij meestal met het verrichten van de aftrap, nl Assen gaan de burgervaders echter meer doen. Binnenkort zal er in het Sportpark een voetbalwedstrijd wor den gespeeld tussen bur gemeesters uit Drenthe en Groningen. Wanneer komt Zeeland i, aan de beurt? Dc vroegere Duitse generaal Rudolf Toussaint, die het bevel voerde over Duitse troepen, die Lldlce omsingelden toen SS-troe- pen het dorp verwoestten en de mannelijke bevolking uitmoordden, is door een volksrechtbank te Praag tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. de post van huis met zoveel ver traging aan het front werd afgele verd. ontwikkelde Kodak een systeem, bekend als „airgraphs" of „V-mail", waardoor tienduizenden brieven op één enkel rolletje film konden worden overgevlogen. Ge brek aan transportruimte in de vliegtuigen was aanvankelijk de oorzaak van de postvertraging. Nu behoefde men in de transportvlieg tuigen heel wat mindei- ruimte voor deze gefotografeerde brieven in te ruimen, waardoor de post van huis dus, met ander, uitermate es sentieel oorlogsmateriaal, als hoog ste prioriteit vervoerd kon wor den. ..Ultrafax" heeft dus in feite hetzelfde systeem aangehouden, maar wil nu alleenhet vervoer in het vliegtuig uitschakelen. CENTRALE BIOSCOOP. In Hollywood houdt men al re kening met de mogelijkheid om van één centraal punt uit een film door middel van „Utrafax" af te draaien. Duizend bioscopen over het gehele land zouden deze rol prent dan kunnen herprojecteren. Voor het filmbedrijf betekent dit een ontzaglijke besparing aan co- pie-kbsten, die aanzienlijk groter zijn dan de onkosten aan de „Ul- trafax"-methode van uitzending verbonden. Met „Ultrafax" noemt een nieuw gezichtspunt op voor de pers. Dagbladen kunnen hun edities foto's, advertenties en nieuws seinen en de abonnc kan zijn blad op een speciaal ontvangapparaat- opvangen. Krantenlopcrs komen er niet meer aan te pas, en al gaat het slecht met de straatverkoop, de besparing aan papier voor de Urantenbedrijven beloopt duizen den tonnen. (Nadruk verboden). Zwijgend verkeer is veilig verkeer. Nu de campagne voor zwijgend wegverkeer fn de bebouwde centra een aanvang heeft genomen wijst het antl-lawaai-comité er nogmaals en nadrukkelijk op. dat van deze actie alleen en uitsluitend tastbaar succes is te verwachten in dc vorm van een rustiger en veiliger ver keer. indien alle weggebruikers re kening houden met elkander, meer sociaal gevoel betonen, meer ge ven en minder nemen. De fietsers kunnen moeilijk verwachten dat zij eerst aan de beurt zullen komen om hun aandeel bij te dragen, na dat alle voetgangers model weg gebruikers zijn geworden, de be stuurders van motorrijtuigen mo gen niet wachten hun gering offer in het algemeen welzijn te bren gen. totdat geen enkele andere verkeersdeelnemer zonder feilen is en de voetganger dient te besef fen, dat hij door zijn gedrag op de rijbanen zichzelf in gevaar brengt en direct of indirect veelvuldig oorzaak is. dat het rijverkeer van signaalinstrumenten gebruik moet maken. Het comité hoopt en verwacht dat de resultaten van de thans on dernomen actie, die een permanent karakter draagt en waarvoor de politie alle medewerking heeft toe gezegd. binnen afzienbare tijd tot uitdrukking zullen komen in min der ongunstige ongevallenstatistie ken,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5