Israël weigert de Negef af te staan Slachtoffers vliegramp ter aarde besteld NIEUWS UIT ZEELAND jT-genda Walcheren Twee Schoise redders waren aanwezig Overal grote belangstelling Voor de begrafenisplechtigheden voor verschillende slachtoffers van deK.L.M-rampbestond ook "Don derdag weer grote belangstelling. In' Tilburg werd de stewardess, mei.Elisie A.M. Ecy begraven, naaat in de parochiekerk aan de Ringbnanweg een requiemis was opgedragen. Bij het binnendragen van de baar was een haag van stewardessen en andere vertegen woordigers van het K.L.M.-pcrso- neel opgesteld. Op het kerkhof werd niet gesproken. De steward H. van Overbeek werd in Breda begraven. Ook hier wacen- vertegenwoordigers van de K.LM. en het personeel aanwezig. Np dc. uitvaartplechtigheid in de St. Aritoniuskerk, sprak op kerkhof gezagvoerder Bouter een kort woord namens de K.L.M. waarna een broer van de overle dene een afscheidswoord sprak. Treffend was het, .dat voor deze beide plechtigheden uit Schotland waren overgekomen twee broers uit Tarbalton, die bij de reddings werkzaamheden eerste hulp ver leenden aan Elsie Fcij en Henk v. Overbeek, met hen baden en hen met hun eigen kleren toedekten. De K1.M. had gezorgd, dat deze Schotten, de lieren P. en J. Devlin, voor de begrafenis konden overkomen. DEN HAAG. Tc "s-Gravenhage werd het stof felijk overschot van J. C. Mink, steward van dc K.L.M., op de be graafplaats „Nieuw Eik en Dui nen" #ter aarde besteld. De'lijkkist met het stoffelijk overschot werd enkele ogenblik ken in de aula gebracht. De slip- pendragers, namen ter weerszijden van de baar plaats, die met vele bloemstukken en kransen bedekt was. Op verzoek van de familie werd in de aula niet gesproken. No orgelspel werd het stoffelijk overschot naar de geopende groe ve gedragen. Dc heer S. v. d. Bent, waarnemend hoofd van de afde ling voor interne aangelegenheden der K.L.M., richtte zich hier met een kort woord tot de echtgenote en het jonge zoontje van de over ledene. De hoofdsteward van de K.L.M., J. Franken, bracht een laatste groet. Tenslotte sprak - nog een vriend. WESTERVELD. Nadat in de vroege middag zon der enig uiterlijk vertoon het stof felijk overschot van de heer H. F. Tol. uit 's-Gravcnhage, in het Vel- sens crematorium te Driehuis-Wes- tervcld door familieleden naar zijn laatste rustplaats was gedragen, werd enige uren later op de be graafplaats Westerveld met grote militaire eer generaal-majoor G. J. Sas, militair attaché te Washington, die eveneens het leven liet bij de ze catastrophe, ter aarde besteld. Groot was de belangstelling toen zich buiten de begraafplaats een stoet formeerde van 200 man van het 2e territoriale bataljon cn een vaandehvacht van 10 R.I., vooraf gegaan door een vuurpeloton van 50 man en de koninklijke militaire kapel, die treurmuziek ten gehore bracht. Het Wilhelmus weerklonk toen do baar daalde en daarna werd een ere-salvo gelost. Verschillende sprekers voerden het. woord, o.a. de chef van het kabinet van de minister van oorlog. NAARDEN. Onder grote belangstelling werd op de nieuwe algemene begraaf plaats van Naarden, afscheid ge nomen van drie slachtoffers van de ramp met de „Nijmegen". Het was de bankier E. Fuld, een dei- oprichters van de K.L.M., die met vrouw en dochter bij dit vliegon- geluk het leven liet. De kisten werden gedragen door familieleden en vrienden. Aan de groeve sprak ds. F. Oort een kort woord. Tot slot bad hij het Onze Vader. Eén der zoons dankte voor de grote belangstelling en de steun, die de familie in deze da gen heeft, ondervonden. Tc Veenhuizen werd onder gro te belangstelling het stoffelijk overschot ter narde besteld van dc boordwerktuigkundige Timmer, o.a. was een deputatie van dc K.LM, aanwezig. In de Ned. Hervormde kerk, waar de kist. omgeven door tal van kransen, was opgebaard, werd een korte rouwdienst gehouden. Aan het slot van deze dienst nam de heer C. van Galen, chef van de afdeling personeelszaken der K.LJVL, met enkele woorden afscheid van dc jonge werktuig kundige. Terwijl de kist met de stoffelijke vesten van de zo enthousiast be gonnen mcchanicien uit de kerk werd gedragen, gonsde boven in de lucht een K.L.M.-machinc. IN SASSENHED1 Om drie uur werden de Stoffelijke resten van de he ren A. Philippo en W. H. Philippo op de Nederlandse Hervormde begraafplaats te Sassenheim teraardebesteld. Tevbren had iri de Gerefor meerde kerk aan de Juliana- ■laan een rouwdienst plaats, welke, onder leiding stond van ds. P. D. Kuiper. Op verzoek van de familie werden verder geen toespraken gehouden. Aanwezig Waren afge^ (Ingezonden mededeling) Geen gespleten haar punten meer, want POINTFIX voedt-het haar van binnenuit èn. maakt.het glan zend en gezond. Regelmatig, doch zuinig gebruiken. (Ingezonden mededeling) den.van de K.L.M., het dage lijks bestuur yan Alg. Ver. voor bloembollencultuur, als mede vooraanstaande figuren uit de bollenwereld, waarin de overledenen een zeer werk zaam aandeel- hadden. Op de begraafplaats werd alleen de geloofsbelijdenis voorgelezen ZORGVLIET Een kleine schare familiele den, vrienden en collega's heeft de boordwerktuigkundi ge J. J. Beukenkamp op zyn laatste gang begeleid. In de aula van de begraafplaats Zorgvlied te Amsterdam voer de als eerste spreker het woord de heer Spit namens de directie der K.L.M., die Beukenkamp schetste als "ben van hot oude corps der boord werktuigkundigen. die de tech nische vooruitgang van de K. L.M. hebben bevorderd. Ver volgens sprak de burgemeester van Nieuwer-Amstel, mr. G. P. Haspels, woorden van deel neming tot de familie en.'tot j de K.L.M. Als derde voerde het woord de heer Buitendijk namens de federatie van vlie gers, telegrafisten en boord werktuigkundigen der K.L.M. CROOSWIJK, ROTTERDAM Op de algemene begraaf-, plaats Crooswgk werd onder zeer grote belangstelling ter aax*de besteld het stoffelijk overschot van Wim Bleuzé, de tweede telegrafist van de „Nijmegen". De wijkpredikant, ds H. W. Waardenburg, schetste het le ven van deze jongeman. Namens de directie van de K.L.M., het vliegend personeel en de cursusgenoten sprak de heer K. van der Kaay. „Wg hebben Wim leren kennen als een waar studiemakker, die van aanpakken wist. Hij ver richtte zijn valt goed en met veel enthousiasme". De jeugdpredikant van Rot terdam, ds. M. L. W. Schoch, was de derde spreker. Fanny's kinderen mogen mee. De Australische Athlctlek Unie heeft Fanny Blankers Koen telegrafisch in ovexwe- ging gegeven haar beide kinde ren mee te brengen naar Australië, tevens verklarende dat de Dames Athletiek Bond van N. Z. Wales de onkosten zou betalen. Mrs. A. F. Magee, secreta resse van de Dames Athletiek Bond, verklaarde in veiband hiermee dat nu niets meer aan de trip van mevr. Blankers Koexx naar Australië in de weg schijnt te staan Zij voegde hiex-aan toe: „Mevr. Blankers Koen zal gelegenheid hebben Amerika te bezoeken nadat ze in Australië opgetreden is". Mevr. BlankersKoen ver telde evenwel dat zij beslist niet naar Australië zou gaan, zelfs al konden de kinderen mee. Het overladen program vormt eexx onoverkomelijk be zwaar. zy zou er veel te veel wedstrijden moeten lopen en het zou een vreselijk gesjouw met de kinderen worden. Naar men weet heeft mevr. BlankersKoen ook aanbie dingen uit Amerika ontvangen, en deze lachen haar meer toe. Brandstoffen voor tijdelijk verblijf. Het C.D.K. deelt mede, dat van 1 November af bij de plaatselijke distributiediensten bonnen voor brandstoffen kunnen worden aan gevraagd voor pei-sonen, die we gens hun werkzaamheden tijdelijk op kamers wonen in een andere gemeente dan waarin zij in het bevolkingsregister zijn ingeschre ven. Bij de aanvraag moet een verklaring van de werkgever van dc betrokken kamerhuurder wor den overgelegd betreffende de duur van het tijdelijk verblijf, Hetzelfde geldt voor tijdelijk hier te lande verblijvénde perso nen, in welke gevallen de paspoor ten moeten worden getoond, als mede b(j inkwartiering van mili tairen. In al deze gevallen moet de aan vraag worden ingediend door de kamerverhuurder. Benzinetank ontplofte. In de machinefabriek „Ne- tam" te 's-Gravenhage wa ren drie arbeiders Woensdag met een electrisch lasappa raat bezig een ledige benzi netank van plus minus 10.000 liter inhoud, aan de buiten zijde te lassen, zonder dat de aanwezige benzinedam pen geheel uit de tank wa ren verwijderd. Opeens kwa men deze gassen tot ontplof fing. Een van de arbeiders, die op de tank zat, de 17- jarlge leerling-lasser C. H. D. schrok zo hevig, dat hij van de tank afviel. Hij brak daarbij de rechterarm op twee plaatsen. De beide anderen kwamen cr zonder letsel af. In de tank, die tengevolge van de explosie totaal ver wrongen raakte, werd een klein gat geslagen. President Truman reed in een gangsterauto. Een beruchte gang ster, die de volgende dag voor de rechtbank moest verschijnen wegens mis handeling van een poli tieagent, is erin geslaagd president Truman zijn auto te doen gebruiken voor een zegetocht dooi de stad Cleveland. Zeer trots op zijn dienst aan het hoogste gezag van zijn land, heeft de gangster deze „dienst" overal rondge bazuind, hetgeen een commentaar van de re publikeinse party uit lokte, die verklaarde, dat iets dergelijks haar niet gebeuren kon. Bezettingsrecht wordt „uitgedund". Er is op het ogenblik een wet in voorbereiding, waarin systematisch voor elk departement opgesomd zal worden, welke bezettingsrege lingen nog gelden. Daarna kamt er een eveneens automatische ..uit dunning" van het nog bestaande bezettingsrecht. Dat wil dus zeg gen, dat het in de bedoeling ligt om uiteindelijk definitief vast te stellen, welke door de Duitsers in gevoerde rechtsregelingen hun kracht voorlopig zullen behouden en op welke wijze zij geleidelijk door Nederlands recht vervangen zullen worden. Prof. mr. M. G. Levenbach, lid van de Staatscommissie-bezettings recht o£ de commissie-Fockema Andreae, zoals zij ook wel ge noemd wordt, heeft dit medege deeld op 't congres van 't Landelijk Comité voor Rechtszekerheid, dat in Den Haag gehouden is. Een rapport van de Staatscom- missie-Fockema Andreae is niet te verwachten. Haar taak-was de de partementen te adviseren over tal rijke wetten en algemene maatre gelen van bestuur. Zij is niet in de eerste plaats een studie-com missie, maar een werkcollege, dat veel nuttig werk heeft verricht en dat op zijn terrein met voortva rendheid werkzaam is geweest om de rechtszekerheid te dienen. Korte Eerste Kamervergadering. De Eerste Kamer heeft Don derdag een korte openbare vergadering gehouden. Zonder beraadslaging of stemming werden een aantal wetsontwer pen goedgekeurd. De Kamer ging daarna in de afdelingen tot onderzoek o.m. van het „ontwerp-noodwet Indonesië", dat als het eind verslag dan zal zijn vastge steld Vrijdag in openbare vergadering behandeld zal worden. Atlantisch pact. De Canadese minister van buitenlandse zaken, Lester Pearson, heeft Amerika en Engeland en de landen van de Benelux ervan verwittigd, dat Canada bereid is met de Noord-Atlantische staten on derhandelingen aan te knopen over het denkbeeld een re gionaal veiligheidspact te sluiten. Griffieambtenaar vervalste paspoorten. Voor de arrondissements. rechtbank te Haarlem ver scheen Donderdag een negen tienjarige ambtenaar van de Provinciale Griffie, die ex*van beschuldigd werd paspoorten te hebben verduisterd en deze te hebben geleverd aan ver schillende particulieren. De af nemers waren smokkelaars en wielrenners, die op legale wij ze niet aan een pas konden komen. De ambtenaar bleek niet uit grof winsthejag ge handeld te hebben. De officier van justitie eiste een jaar ge vangenisstraf, waarvan een half jaar voorwaardelijk. Enkele afnemers van de val se paspoorten stonden ook te. recht Tegen eeh Zutfense koopman, wien een pas gewei gerd was, omdat hij als smok kelaar bekend stond, eiste de officier een jaar. Een wielrenner uit Assen- delft, die enkele passen had .doorverkocht" aan andere renners en daaraan nog had verdiend, hoorde eveneens een jaar tegen zich eisen. Tegen een motorrenner werd drie maanden geëist. Nationale Vrouwenraad van Nederland. In het beursgebouw te Rot terdam waren Donderdag tien tallen vrouwen uit alle delen van ons land samengekomen ter gelegenheid van het vijf tigjarige bestaan van de na tionale Vrouwenraad van Ne derland. Talrijke vertegenwoordig sters van diverse takken van bedrijf, waarin vrouwen werk zaam zijn, waren in het beurs- febouw aanwezig, ij vertegenwoordigden hun sectegenoten, die zich bezig houden met b.v. jeugdzorg, kunst, letteren, opvoeding en onderwijs. Fred Roeske 80 jaar. Fred. J. Roeske, die Woensdag zijn 80ste verjaardag vierde, is ei genlijk een levend stukje Neder landse muziekhistorie. Bijna 60 jaar dirigent, waarvan ruim 50 jaar voor de Koninklijke mannènzang- vereniging „Apollo", met in die tijd twee aubades als hoogtepun ten: bij de troonsbestijging van Koningin Wilhelmina en bij die van haar dochter. Zelf leerling van grote musici als Zweers en Viotta, heeft hij een school van dirigen ten gevormd, die deze dag aange grepen hebben om de grijze mees ter hun dank en hulde te betui gen. Op de receptie, die in het American hotel te Amsterdam werd gehouden, heeft de voorzitter van het huldigingscomité Sem Dresden namens de oud-léerlingeri zijn waardering voor de muzikale en paedagogische kwaliteiten van Roeske geuit. Namens de „Apollianen" sprak de voorzitter, de heer A. Renes. De toestand in de Republiek Met de val van Patjitan, Pati en Koedoes is de herovering van de door de communisten bezette ge bieden in de Republiek door de republikeinse troepen ogenschijn lijk voltooid, doch uit verschillen de zeer betrouwbare berichten is gebleken, dat in dit conflict de communisten openlijke gevechten op grote schaal zoveel mogelijk hebben vermeden en thans tot een guerilla-oorlog zijn overgegaan, aldus meldt de Dienst Legereon- tacten. Voorts is aan beide zijden op het ogenblik een zekere strij- densmoéheid ingetreden, welke mede wordt veroorzaakt door ge brek aan verbindings- en transportmiddelen 'en uitputting der vóorraden. Restauratie van oud pand te IJzendijke. Seder de vorige Staten vergadering Zijn geen nieuwe aanvragen om een bijdragen in de herstelkosten van monu menten in Zeeland ingediend. Wei kan het college van G.S. thans een vooi'stel doen een bijdrage toe te kennen aan de heer B. S. Groosman te IJzen dijke in de herstelkosten van het perceel Markt D 325 al daar van ten hoogste 10% van f 30.000 of 3000. De minister van O.K. en W. heeft zich bereid vei'lclaard op'grond van het belang, dat aan het behoud 'van dit pand dat een ilit 't begin van de 17 eeuw da terende tixitgeve! bezit en dat .vernield staat in de voorlopi ge lijst van Nederlandse Monu menten van geschiedenis en kunst, moet worden gehecht, in de op 30.000 geraamde restauratiekosten een rijksub sidie tot een maximum van 22.500 te verlenen. Restauratie van Veere's kerk duurder dan geraamd. De kosten van restauratie aan de Ned. Hei-vormde óf Kleine Kerk te Veere zullen belangrijk hoger zijn dan aan. vankelijk geraamd was Zij zullen in plaats van 113.000 belopen f 130.100. De vergadering van de Prov. Stalen heeft destijds reeds voor dat monument' een bijdra- fe toegekend van 10% van 30.000 en 5% van 83.000 óf 7150.De Kerkvoogdij heeft thans verzocht deze bij drage te vex-hogen tot -10% van -f 30.000 en 5% van 100.000 of 8005.— Het col lege van G.S. heeft hiervan een voorstel gemaakt. De minister van O.K. en W. heeft reeds een 'bijdrage van 68% in het verhoogde restauratiebedrag toegezegd, daar hij zich met de gewijzig de begroting kan verenigen. Kij keurt het tevens goed, dat de leiding der restauratie wordt opgedragen aan de ar chitect ir. H. de Lussanet de Sablonière te Midelburg. Wilhelminapolder op Walcheren calamiteus? De enige eigenaresse van de Wil helminapolder- (W.), gelegen onder de gemeente Arnemuiden. mevr. J. E. Henny—Viruly te Baarn, heeft bij de Provinciale Staten van Zee land een verzoek ingediend tot calamiteusverklaring van deze pol der. De reden hiervan is, dat door G. S. is voorgeschreven een zeer kostbare versterking van de bui tenberm, enz. te laten uit voeren, waarvan de kósten geraamd wor den op f 22.000.hetgeen voor 'n poldevtje als het bovengenoemde van slechts 16 a 16 V, ha. opper vlakte inclusief dijken veel te zwaar is te achten. KOLENDAMP VERGIFTIGING Maandagnacht ontdekte de schoondochter van het echt- paar N. Luylc te Poortvliet dat haar ouders bewusteloos op bed lagen. Direct werd een dokter geroepen, dié constateerde dat beiden docir kolendamp het bewustzijn verloren hadden. Gelukkig kón nog tijdig medische hulp wor den verschaft. Britten sporen de Veiligheids raad aan tot actie Samen met China heeft Engeland in de Veiligheidsraad voorgesteld opnieuw 'n verzoek te richten aan de strijdende partijen in Palestina het vuren onmiddellijk te staken en de troepen terug te trekken uit posities, die bij het begin der gevechtshandelingen niet werden inge nomen. Indien de Joden aan dit verzoek geen gehoor geven, wil Engeland een krachtige actie door alle leden van de V.N. te ver zoeken de diplomatieke en economische betrekkingen met Israël af te breken. De Joden kunnen niet verwach ten, zei de Brit Cadogan bij zijn toelichting, dat zij de posities, die zij thans in de Negef hebben ver overd mogen behouden. Hiermee raakte hij de kern van de zaak. Het gebied van de Negef werd in November vorig jaar volgens het door de V.N. aanvaarde verde lingsplan voor Palestina toegewe zen aan de Joodse staat. Het nieu we plan Bernadotte ontneemt het gebied van Negef aan Israël en geeft het aan Transjordanië, de Britse vazalstaat. De Arabieren krijgen daarmee een waardevolle premie op agressie. Want waarde vol is het gebied van de Negef. onontbeerlijk zelfs voor de jonge Joodse staat. Elke maand stromen ongeveer 6 tot 10.000 immigranten Israël binnen. Voor deze nieuwe pioniers is land nodig en de Ne gef, een gebied met een opper vlakte van bijna 5700 vierkante mijl, kan ongeveer een millioen immigranten opnemen. Bovendien zijn er waarschijnlijk grondstof fen te delven en is er mogelijk heid tot vestiging van nieuwe in dustrieën. De leiders van Israël hebben de beslissing van de V.N. niet afge wacht. Uit ervaring weten zij, dat de kracht van wapens beslissender is dan de papieren resoluties van de Veiligheidsraad. Derhalve hebben zij het be stand ten spijt getracht de Ne gef vast in handen te krijgen, we tend dat in de eenmaal bestaande status moeilijk verandering zal zijn te brengen. Dat ls hun gelukt. Het Egyptische legertje heeft een ge duchte militaire nederlaag moeten incasseren en de Negef grotendeels moeten ontruimen. DE ZAAK OMGEKEERD, De toestand is nu precies tegen gesteld aan die van enige maan den geleden. Toen waren het de Joden die de hulp van de Veilig heidsraad inriepen en de Arabie ren, die zich aan de orders niet stoorden, tot bleek dat Israël niet van de kaart te vegen was. Thans doen de Arabieren een beroep op de Raad en laten de Joden zich weinig gelegen lig gen en zich slechts schoor voeten in hun militaire acties dwarsbomen tot zij hun doel hebben bereikt. Engeland, dat voorheen elke actie van de Raad saboteerde, roept nu om actie. De houding van de V.S. is nog onzeker. Marshall sprak zich uit voor het plan Bernadotte. Dewey beloofde de Joodse kiezers in Ame rika de eisen van Israël te zullen steunen. Truman, die 506.000 Jood se stemmen in gevaar zag komen, liet zich prompt in gelijke g*est uit. Zijn gedelegeerden in Parijs kwamen daarmee met de handen in het haar te zitten. De Ameri kaanse delegatie mengt zich nu zo weinig mogelijk in debatten over Palestina tot na de presidentsverr kiezingen. Weer eens een opstand in Peru. De Peruaanse generaal Odria heeft via de radio me degedeeld, dat er te Arequi- paT^op één na de grootste stad van Peru, een „consti tutionele regering'" is ge vormd. Te Buenos Aires wordt ge meld, dat de regering van Perxr tanks en gemotoriseer de infanterie van de hoofd stad, Lima, naar het gebied van de opstand heeft gezon den. Ook vliegtuigen van de luchtmacht zijn naar dit ge bied gezonden. Het Zeeuwse wapen. In verband met de vaststelling van het Provinciale wapen voor Zeeland heeft de minister van Bin nenlandse Zaken het advies van de Hoge Raad van Adel ingewon nen. Dit college deelde hem mee, dat het door Zeeland inofficieel gevoerde wapen met de daarbij gevoerde wapenspreuk op hoge ouderdom kan bogen,zodat het verzoek tót bevestiging daarvan voor inwilliging vatbaar moet worden geacht. De Raad zou ech te# wensen, dat het Zeeuwse wa pen wordt voorzien van twee leeuwen als schildhouders, welke attributen reeds in de 17de eeuw werden aangetroffen. Het College heeft voorgesteld het volgende wapen te gebruiken: golvend doorsneden van goud, be laden met een ten halve uit de ba ren naar boven komende leeuw van keel, getongd en genageld van azuur: golvend gedwarsbalkt van zes stukken van azuur en zilver. Het schild gedekt door een gou den kroon van vijf blade ren en vier paarlen en ter wederzijde gehouden door een leeuw van keel, getongd en gena geld van azuur. Wapenspreuk: Luctor et Emergo. in'letters van sabel op een wit lint. De minister heeft thans het oor deel van de Staten van Zeeland over dit voorstel gevraagd. .Waterschapsbenoemingen in Zeeland. Bij Kon. besluit zijn be noemd in de provincie Zee land met ingang van 1 No vember 1948, tot voorzitter van het waterschap Schou wen, J. Klompe te Seroosker- ke (Schouwen), met ingang van 28 December 1948, tot dijkgraaf van de Zuidvliet- polder S. A. N. van Oeveren te Wolphaartsdijk, met in gang van 16 October 1948 :ot dijkgraaf van het water schap Ooster- en Sir-Jans- land, J. Kwaak te Ooster- land, tot dijkgraaf van het waterschap Oosterzwalce A. P. Woutarsen te Hoedekens- kerke, tot plaatsvervanger van de dijkgraaf van het wa terschap Ooster-Zwake C. Boogaard te 's-G/avenpolder, tot plaatsvervanger van de dijkgraaf van de Jongepolder L. M Moermond te Dreischoir, met ingang van 1 November 1948 tot lid van het bestuur der waterkering van de cala- miteuze polders Hoofdplaat Thomaes A. C. C. Tho- maes te Hoofdplaat, met In gang van 1 November 1948, tot lid van het bestuur der watei'kering van het calami- teuze waterschap Oud Jong lie te Lesvliegiuig maakte noodlanding. Dondei-dagavond om half acht maakte een tweepersoons militair lesvliegtuig een nood landing in Abbekinderen op 't bouwland van de landbouwer W. P. Beye. Het toestel werd bestuurd door de 22-jarige pi loot J. Z. en was 's middags opgestegen van het vliegveld Woensdecht, maar uit de koers geraakt wegens gebrek aan benzine. De bestuurder slaagde erin zijn toestel zon. der ongelukken neer te zetten. De politie zette het terrein af en de piloot vond logies bij de landbouwer B Vandaag zal hij weer opstijgen. Repatriërende Zeeuwen. Met het troepentransport schip „Waterman" repatriëren de volgende Zeeuwen: A. Dingemanse, Yerseke; J. G. v. Boven, Goes; A. W. Klei- nepier, Biggekerke; d. Rijn berg, Middelburg en R. D. van Ham, Sas van Gent. Vertrokken Tandjong Priok 16 Oct. Vermoedelijke aan komst Rotterdam 10 Novem ber a.s. De volledige passagierslijs ten liggen ter inzage bij onze bureaux te Vlissingen, Middel burg. Goes, Oostburg, Terneu- zen en Zierikzee. Middelburg Afscheid van de militairen. Vandaag vertrekken de leer lingen van de eerste cursus in 1948 der Centrale Opleiding Administratief kader uit Mid delburg. De lessen zijn achter de brug en 95 der cursisten werd gisteren bevorderd tot onderofficier. De jongens krij- gen nu eerst enkele weken va- cahtie, maar reedg op 3 De cember zal een deel als ser geant-majoor-administrateur en sergant-administrateur naai* ïndië vertrekken. Gisteravond is in het Schut tershof een afscheidsavond van én voor de ex-cursisten gehou den. De grote zaal was tot in alle hoeken bezet.Vele mili- tairen hadden hun „pleeg oud ei-s-", die studiegelegenheid hebben geboden meegevraagd, terwijl tot de officiële gasten behoorden de wethouder de heer J. W. Kögeler, die het ge meentebestuur vertegenwoor digde, de commissaris van Po litie te Middelburg, en de dis trictscommandant der Rijkspo litie, de geestelijke verzorgers, de leden van het comité tot hehoud van het garnizoen,, of ficieren, onderofficieren en het verdei*e personeel van de G.O. A.K. met hun dames. In zijn welkomstwoord deel de de commandant majoor J. Potteboom mede dat de bur gemeester verhindei'd was, doch verzocht had zijn beste wensen aan de jóngens over te brengen. De majoor wees de vertrekkende militairen op de verantwoordelijkheid, die zij nu zullen 'moeten aanvaarden en wekte hen op trouw te blijven aan het devies, dat op school steeds heeft gegolden: „Ik werk". Hij wenste he.n tenslot te het allerbeste toe. Hierna begon een uitstekend verzorgd vlot revue-program ma, dat vrolijke schetsjes, lied jes, muziek en samenzang be vatte. waarbij menige parodie op het soldatenleven grote hi lariteit verwekte. OUDSTE PROCURATIE HOUDER DER VITRÏTE OVERLEDEN. Donderdag overleed na een korte ziekte te Middelburg oo 59-jarige leeftijd de heer J. J. M. Snijders, oudste procura tiehouder der Vitrite Fabriek N.V. In 1928 werd hij als zoda nig benoemd; in totaal is hij 32 jaar in- dienst van dit be drijf geweest. Vlissingen „MERCURIUS Woensdag j.l. hield de af deling Vlissingen van de Alg. Nèd. Bond vain Handels-Kan- toarbedienden en Handelsrei zigers „Mercurius" te Vlissin gen haar tweéde familieavond in clit winterseizoen. De di strictsbestuurders de heer IC. F. Pieterse, vertoonde enige intéressante films. Daarna gaf de voorzitter nog een korte uiteenzetting over de medezeg genschap in het bedrijf Begrotingen Wegenfondsen en Wegenonderhoudsfonds. Verschenen zijn de begrotingen voor 1949 van het Provinciaal We genfonds het Tertiair Wegenfonds en het Prov. wegonderhoudsfónds. De begroting van het Prov.'We genfonds wijst een eindcijfer aan van f 1,311,681,62 met een nadelig saldo van f 406.100. dat naar het volgend jaar zal worden overge bracht. De bijdrage in de kosten van wegverbetering zijn geraamd op f 1,212,000.Nu vaststaat, dat de verbetering van de weg van Middelburg naar Souburg niet ten laste van de herverkaveling van Walcheren kan worden gebracht en deze zeer druk gebruikte weg afdoende dient te worden ver beterd, is daartoe in de raming 'n. bedrag opgenomen. Twee factoren maken het mogelijk deze post ho ger te ramen dan oorspronkelijk is bedoeld: in 1947 kon niet het ge raamde bedrag worden verwerkt en daarnevens zijn de uitkeringen als aandeel in de opbrengst der motorrijtuigenbelasting door de snelle uitbreiding van het auto park hoger dan oorspronkelijk was berekend. Over 1947 is aan bij dragen in de kosten van wegon derhoud f 46.555.50 voor 238,78 km. weg uitgekeerd De opbrengst der motorrijtuigen belasting over 1947 bedroeg f 29.529.733,92; voor 1949 is die op brengst geraamd op f 32,000,000, De begroting 1949 van het Ter tiair Wegenfonds geeft een eind cijfer van 549,100 met een na delig saldo van f 176,820. Voor de wegen, welke overeenkomstig het tertiaire wegenplan zijn verbeterd, wordt een onderhoudsbijdrage ver leend van 150 per km. De bijdra ge van de Provincie is evenals voor 1948 geraamd op 150.000, De begroting van het Prov. we- genonderhoudfonds toont een eindcijfer van f, 380.700 en een na delig saldo van f 33.000. over te brengen naar de kapitaaldienst. De onderhoudslengte in km. van de wegen ten laste van dit fonds be draagt 211,982 km.; 2.945 km. komt ten laste van de Provincie. Ge raamd aan onderhoud voor 1949 voor fonds en Provincie resp. f 287,980 en f 3090, totaal f 291,070, Exploitatie-begroting Prov. Stoombooldiensten. Verschenen Is de algemene ex ploitatie-begroting van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland voor 1949. Deze heeft een eindcijfer van 1.920.175 in lasten en baten met een rijksbijdrage voor de diensten oo de WestPrsqhelde van 1.831.550), 'n Provinci ale bijdrage voor de dienst ZierikzeeKatseveer van 81.000, voor de dienst Veere Kamperland van 1325 en voor de dienst Kortgene Wolphaartsdijk van 6300. De volgende nadelige exploi- tatiesaldi zijn begroot: Vlis singenBreskens 916.212,50, TerneuzenHoedekenskerke 2Ü.150, Kruiningen—Perk- polder 634.787.50, Zierikzee Katse Veer 81.000, Veere Kamperland 1325, Kortgene Wolphaartsdijk 6S00. Per- soneelkosten schepen zijn voor 1949 geraamd op 423.500; brandstofkosten op 470.950; onderhoud scheppen 'óp 630.000; het totaal der lasten voor de schepen op f 1.856.900. Personeel der aanlegplaatsen en van de algemene dienst: 179.500, onderhoud der aan legplaatsen: 13.600, totaal de lasten voor aanlegplaatsen en algemene dienst begroot op i 258.200. MIDDELBURG. Vrijdag Hofpleinkerk: Nat. Chr. Géheelonth. Ver, Film „Het grote offer". 8 uur; Film Nelly (kindervoorstelling), 5 uur; Schouwburg: „Het verhaal van de soldaat", 8 uur; Electro: „Het spook van de opera", 7 en 9.15 uur. Zaterdag Schuttershof: cabaret avond Zomeravondvoetbal, 8 uur;. Schouwburg: „Het ver haal van de soldaat", 8 uur; Electro: „Het spook van de opera", 7 en 9.15. Zondag Schuttershof: dansen, 8 uur; Schouwburg: „Het ver haal van de soldaat", 2.30 en 8 uur: Electro: „Het spook van de opera, 3.30, 7 en 9.15 uur. VLISSINGEN. Vrydag: Concórdia: lezing dhr. van Staveren,. 8; Ge meentehuis: raad, 2; Nleuwa Kerk: Geen Grenzen meer, 8; A1- hambra: Het verhaal v. d. Soldaat, 7, 9; Luxor: Het atoomspook, 7, 9. 'iüicrdag: bioscopen: .Zie Vrij- :hap Oud- en I dag, 7, 9. Breskens, C. J. Manne- Zondag: bioscopen: Zie Vrijdag Breskens. 1 3, 7, 9. Marktberichten. VEILING S VERENIGING WALCHEREN. Veiling van 27 October. Appels: Goudreinet 3973; Jona than 41—77; Sterappel 4355; Gr. Kroon 38; Zoete Armgaard 30; Val en fabriek 1353; Laxton Superbe 44—51; Tomaten: Natuurtomaat 12 —21; Kastomaten 12—28; Druiven: Alicant 891.05; Peren: Jodenpeer 4054; Doyenné du Comise 77; Comtesse de Paris 5869; St Remy 51—52; Val en fabriek 18—36; Me loenen: Oranje Annanas 1622; Netmeloen 21; Groenten: Andijvie 4—26; Bloemkool I A 3237; idem I 8—30; idem II 6—14 idem Hl 4— G; Spinazie 1132; Boekroot 610; Rodekool 68; Savoijekool 56; Wittekool 5; Boerekool 47; Sprui ten 35—49; Uien 5—7; Prei 6—12; Breekpeen II 5.56 Postelein 32 36; Bospeen 8—12; Witlof 31—80; Saxa's 41; Dubbele 57—69; Stok- princes 6972; Komkommers II 4. Met droefheid ge ven wij kennis, dat he den zacht en kalm ris overleden onze liève, zoi'gzame Moeder, Be huwd., Groot- en Over grootmoeder, JANNETJE SMIT Wed. van, JACOBUS DE CROO, in de ouderdom van 79' jaar. Vlissingen: P. DE CROO— BOSTELAAR. A. DE CROO. M. DE CROO— SUEBERT. Vlaardingen: N. C. DROP- DE CROO. J. DE CROO. Vlissingen: H. DE CROO— ROUW. C. A. DE CROO. Kleinkinderen en Achterkleinkind. Vlaardingen, 27 October 1948. Markt 19. De teraardbestellix zal plaats hebben Za terdag 30 Oct. a.s., op de Algemene Begraaf plaats te Vlaardingen. Vertrek van het sterf huis des middags 12.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2