De ruitersport in Zeeland Het luciferdoosje met instructies voor het geval de invasie komt Bij de illegale werkers in Amsterdam Het grote spel gaat nu beginnen Bewaren van granen MIDDELBURGSCHE COURANT TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 28 OCTOBER 1948 Er Is een week verlopen, sinds ik by Brain van Oord in Doom gekomen ben en het is een vreemde week geweest. Ik word behandeld en gedraag me waarschijnlijk als een herstellende zieke, die op krachten probeert te komen. „Hou je rustig, «Ja, je maakt het best, maar je moet je niet inspannen. Iedere dag een heel klein beetje." Voor een physiek gezond man is dat net genoeg om stapel te worden. Ik probeer dit mijn gastheer duidelijk te maken. Volgens hem moet ik alle tijd nemen om aan de nieuwe toestanden te wennen, aan het leven in bezet Nederland, vóór ik zelf standig aan het werk ga. Zo gaan deze dagen voorbij. Bram vertelt me verhalen, dat die of die „opgerold" is en wat die of die gedaan heeft. Hij vertelt me, dat ik er aan moet denken, dat het eten in de restaurants gerantsoeneerd is en alleen op bonnen ver krijgbaar-. Breedsprakig pro testeert hij, wanneer ik zon der persoonsbewijs in de buurt van een trein kom. Na verschillende vergeefse reizen naar Amsterdam komt hij met een stukje rose papier thuis, waarop gedrukt staat: „Voor lopig persoonsbewijs". Een écht bewijs komt later wel Zodra ik het rose papiertje heb, wil ik niet langer in huis blijven. Ik maak korte wan delingen door het dorp en aan het eind van die eerste week spreek ik er over om naar Amsterdam te gaan teneinde contact te zoeken met de men sen, met wie ik moet samen werken. Maar Bram heeft duizend bezwaren. In de eer ste plaats omdat ik nog geen ervaring in het „bezette" leven heb en in een trein of een tram of een restaurant fouten zou kunnen maken. En in de tweede plaats omdat het Amsterdamse adres natuurlijk oud is. Ik kan er nooit van op aan, dat de mensen, die daar moeten wonen, intussen geen bezoek van de S.D. ontvangen hebben. En dan kunnen er in dat huis S.D.-ers zitten om me op te Wachten Maar na een paar weken is het dan zover, dat ik op de Tuyll van Serooskerkenweg in Amsterdam loop en mijn adres zoek. Ik druk op de bel naast een naambordje: „Janny Re bel, lerares Engels" en wacht. De deur wordt opengetrokken en ik zie boven aan de trap een goed geklede jonge vrouw van even in de dertig staan. „Juffrouw Rebel?" „Ja!" „Mag ik binnen komen? U verwacht me waarschijnlijk!" Zii aarzelt een ogenblik en nodigt mij dan boven te ko men. Ik beduid Bram, die me vergezelt, me te volgen en ais hij in het gedempte licht van de hall stapt, herkent zij hem en zegt: „O, jij bent dus ook gekomen." Ik zeg haar, dat Bram haar de avond te voren heeft op gezocht om na te gaan of de kust nog vrij was. Onder het praten neemt ze onze jassen en hoeden aan en laat ons binnen gaan. „Indien ik door uw vriend Hans Warendorf in Londen goed ben ingelicht," merk ik op en blijf op de drempel van haar studeerkamer staan, „hangt er een portret van Shaw achter deze deur en een van uw moeder rechts aan de muur, dat ik nu niet zien kan!" ..Dat is waar," zegt ze. „Kom binnen, anders gaat de warmte er uit." Ik merk. dat wat ik bij haar eerst als voor zichtigheid heb gequalificeerd, haar gewone manier van spreken is. koel en exact en met juist voldoende klank om haar stem niet vijandig te doen klinken. Ik loop naar een hoek van de kamer, waar een prachtige Is er geen geheim vakje in uw auto? Hebt u uw automobiel wel eens onderzocht op een geheime bergplaats, aldus vraagt de K.N.A.C. Die vraag geldt de koper van een tweedehands wagen, want nieuwe auto's hebben geen geheime berg plaatsen. Over het algemeen ook oudere wagens niet. Maar men kan nooit weten of .een auto van een oudere jaar gang, die al in verschillende handen is geweest, niet ergens een verborgen hoekje heeft, dat kennelijk een bestemming heeft gehad, waartegen onze douanebeambten ernstige be zwaren hebben. De aanwezigheid van zulk een geheime "bergplaats kan nJ. op zichzelf al aanleiding zyn voor de Nederlandse douane de auto in beslag te nemen, ook al bevindt zich er geen smokkelwaar in. Vandaar de waarschuwing, dat men goed doet zijn auto eens op een of andere niet geoorloofde smokkelruimte te onderzoeken. oude kist staat. „In deze kist zeg ik langs m;jn neus weg moet de radio zitten, die dé Amerikaanse ambassadeur aar. Warendorf gegeven heeft vóór hij in '40 vertrok. Hans heeft het apparaat bij zijn vertrek naar Engeland hier Achter gelaten." Het gezicht van Bram ver toont een trek van verbazing, dat van juffrouw Rebel ge- noegelijke nieuwsgierigheid. „Dan moet er hier ergens een boek zijn," ga ik verder en loop naar de grote boeken kast aan de andere kant van de kamer. „De naam is me op het ogenblik ontschoten, maar er staat een parodie van Thakeray in op één van de gedichten van Goethe. Is dat juist?" „Ja, dat is juist." Juffrouw Rebel begint wat toeschiete lijker te worden. „Weet u nog meer?" „Wel, Hans zei. dat er ten slotte nog het verhaal van Leopold in Spanje was, maar ik ben bang. dat ik dat niet goed weet. Hij zei, dat ik het wel niet nodig zou hebben." „Ik geloof, dat het voldoen de is." zegt juffrouw Rebel en zij glimlacht vriendelijk. Onsportieve cowboys. Een cowboytroep uit Texas, die in Geneve voorstellingen gaf, liad 1000 franken uitgeloofd voor de toeschouwer, die een wild paard, dat aan do troep behoorde, kon bestijgen. Een toeschouwer ver richtte het kunststuk, doch toen hij zyn belo ning verwachtte, kreeg hij een pak slaag. De politie, die ingreep, raakte eveneens slaags met de 30 cowboys en cowgirls en verschillende politiemannen werden ge wond. De hele troep is gear resteerd en zal uit Zwit serland worden uitgewe zen. Later op de avond ontmoet ik in haar woning Joop Stal- linga, een van de leidende figuren van de illegale pers in bezet Nederland. We spre ken lang en breed over mijn werk, dat voornamelijk ver band houdt met het werk ven de volksvoorlichting in ietv/at andere zin dan Max Blokzijl het opvat. Ik ben naar Neder land gekomen om het werk van de illegale pers te bevor deren, te stimuleren en waar mogelijk te coördineren. Dat is een van mijn vqprnaamste taken. Terwijl we er over praten, haal ik mijn lucifersdoosje te voorschijn en scheur het uit elkaar. De gezichten van juf frouw Rebel: van Bram en Joop zijn kostelijk van ver bazing als ze de twee micro foto's zien, die uit de dubbele bodem rollen! „Dit is een oproep aan de Nederlandse bevolking met in structies over wat zij wél en wat zij niet moeten doen in geval van een invasie! Jullie kunnen zien, dat het twee dicht in elkaar getypte folio's zijn." Joop Stallinga springt op het horen van het woord „in vasie" met een ruk overeind en zegt opgewonden: „Dan kan het niet lang meer duren. Dat is het beste nieuws, dat we kunnen krijgen. Wat een sensatie voor de illegale kran ten." „Rustig, rustig" kalmeer ik hem. „Dat is nu juist wat je de redacteuren duidelijk moet maken. Dit ding wil nog niets 'zeggen over de datum van de invasie. Het is volkomen alge méén." Het is bijna aandoenlijk de teleurstelling oo him gezich ten te zien. Eerst maanden later zal ik hun gevoelens kunnen begrijpen: de demo raliserende invloed van de steeds weer vervliegende hooD. de altoos nieuwe teleur stelling Het duurt reeds zo lang! „Ruimzicht" bestaat tachtig jaar. Het internaat van de Chr. Phil, inrichtingen te Doetinchem. waar de vooropleiding plaats vindt van predikanten voor de Ned. Herv. kerk, bestaat op 26 November 80 jaar. „Ruimzicht" is een geestes kind van ds. J. van Dijk Mzn., die de Chr. Phil. Inrichtingen te Doetinchem stichtte in het jaar 1867. Ds. van Dijk was verder de bezielende kracht bij het totstand komen van verschillende Chr. scho len in de omgeving van Doetin chem. Het jubileum zal niet fees telijk worden herdacht, in verband met het feit. dat vorig jaar het 80- jarig bestaan der Chr. Phil. Inrich tingen werd gevierd, bij welke ge legenheid een reünie van oud-kwe kelingen werd gehouden. 1 No vember 18781 werd te Doetinchem de Groen van Prinstererkweek- school voor opleiding van Chr. on derwijzers geopend. Dit zeventig jarig bestaan zal op 29 en 30 Oc tober worden herdacht. De slachtoffers van Prestwick opgebaard. De stoffelijke resten van de leden van de bemanning v.an de verongelukte „Nijmegen" en die van de Nederlandse en buitenland se passagiers zijn gisteravond naar Amsterdam overgebracht. Zy werden geplaatst in de Nieuwe Kerk op de Dam, die daarvoor als Chapelle Ardente is ingericht. Nederland fabriceert nu ook telefoon-automaten. In de fabriek van de Nederland se Standard Electrlc-Mij N.V. te Den Haag werd de eerste in Neder land vervaardigde automatische te- lef oon-schakelapparaluur aan de P.T.T. overgedragen. Voor deze apparatuur was o.m. ongeveer 3Vz km. draad nodig van 30 verschil lende kleuren. 38.000 verschillen de contacten worden door. vrou welijke arbeidskrachten gesol deerd. Het geheel wordt ongeveer in 1000 werkuren vervaardigd. De kolom, welke thans gereed ge komen is. is bestemd voor dc cen trale te Voorschoten, die daardoor met 200 abonné's kan uitbreiden. In de fabriek werken thans 450 arbeiders doch binnen enkele ja ren hoopt men hier 1400 arbeids krachten aan werk tc kunnen hel pen. Dan zal ook de productie van deze kolommen uitgebreid worden, men o.m. in Indonesië Weinig geestdrift voor de Toto. Het wetsontwerp tot wederinvoe ring van de totalisator is blijkens het voorlopig verslag door de com missie van rapporteurs uit de Eer ste Kamer zonder veel tegenstand, maar ook met weinig enthousias me ontvangen. Over het algemeen begreep men, dat het hier een vrij onschuldige vorm van wedden be treft. die bepaalde voordelen met zich brengt. Sommige leden waar- schuwden echter tegen de „voet bal-pools" en vroegen een even tueel verbod van „wilde rennen". Andere leden principieel tegen het wedden gekant zagen geen enkele reden om de toto weer in te stellen. Hij kan nu puzzelen De Haagse politie heeft een ontwerper van kruiswoord- puzzles die een juwelier had opgelicht voor een armband ter waarde van 11.000 gear- resteed. Hij had de kostbaar heid nog op zalc. Tevens arresteerde zij een Delftse vertegenwoordiger, ge trouwd en we], die door valse huwelijksbeloften aan een meisje 100 had ontfutseld, terwyl hy by bezoeken aan haar huis nog 50 meenam. Logger strandde tweemaal. Dinsdagavond liep een Sche- veningse logger uit het roer en strandde tegen een van de pieren tc Scheveningen. Een reddingsboot sleepte de logger vlot, doch daar zij een stuk manilla-tros in dc schroef kreeg, strandde de schuit op nieuw. Getracht zal worden haar los te trekken. Veel partijen met te hoog vochtpercentage Goede ontspanning voor de plattelands jeugd De plaatselijke rijverenigingen Het is voor 't Vaderland Al sch\jnt het, dat Mij spelen. Wapenspreuk van de Engelse Jockeyclub. De betekenisvolle bijdrage, die de rijverenigingen keverden bij het grootse huldebetoon, dat te Amsterdam aan de scheidende Landsvrouwe werd gebracht, heeft enkele maan den geleden weer eens de aan dacht gevestigd op de lande lijke ruitersport. Hoewel het rijden te paard door de eeuwen heen werd be oefend en de geschiedenis van het paard nauw samengeweven is met de geschiedenis der vol keren, zijn wat Nederland be treft eerst in het laatst van de vorige eeuw landelijke rijver enigingen ontstaan in Noord Brabant en pas 25 jaar later ontstonden zulke verenigingen benoordén de Moerdijk.. Ook Zeeland kwam vrij Iaat met de organisatie van de lan delijke ruitersport. Wel werden hier van ouda ringryderijen ge houden en waren er wat boe renzoons. die paardreden, maar de rijkunst in de ware zin van het woord werd op het platte land -weinig beoefend. De belangstelling leefde pas op toen in het midden van het land enkele prominente figu ren de gelegenheid aangrepen om propaganda te maken voor het rijden te paard als „de sport van Neerland's platte lands jeugd" en nadat door hen in 1926 de Ned. federatie van landelijke rijverenigingen was opgericht. De federatie wil de ruitersport op het boe- renbedrijfspaard ten plattelan ds bevorderen. Daarnaast ziet de federatie in deze sport niet alleen een goede ontspanning voor lichaam en geest, maar meent zij ook, dat de boeren zoons en dochters, door de juiste omgang met liet paard en door het volgen van rij- en men-onderricht nuttige kennis voor het boerenbedrijf opdoen. In 1936 werden de verdien sten van de Federatie erkend door toekenning van het pre- dicaat „Koninklijke". IN ZEELAND. Op het ogenblik beweegt de belangstelling voor de landelij ke ruitersport zich in dc stij gende lijn. De federatie wordt in Zee land vertegenwoordigd door de Gewestelyke bond voor Zee land, die thans 12 aangesloten ryverenigingen telt, namelijk: „Oranjeruiters", Axel: Schouw- scheruiters, Dreischor; Wes telijk Schouwen", Haamstede; „Julianaruiters", Z aamslag: „Schelderuiters", Terneuzen; „De Paardebloem", Goes; „De Polderruiters", 's-Heerenhoek; Noord-Beveland", Wisseker- ke; „Walcheren", Nieuw- en St. Joosland; „St. Hubertus", Bergen op Zoom; „Eendracht- ruiters", Oud-Vossemeer; „Prinses Maria Christina", St. Maartensdijk. Voorzitter van het Gewest Zeeland is ir. J. D. Dorst en secretaresse mej. P. T. Panny te Goes. Het ledenaantal be weegt zich om de 190. WEINIG PAARDEN. De volijverige secretaresse, mej. Panny, vertelde ons iets van de ruitersport in Zeeland. „We zitten hier, zegt ze, met overwegend koudbloed- paarden en voor de sport is het warmblocdpaard nodig. Na de oorlog kwam er een kleine verandering in de Zeeuwse paardenstapel. Toen verscheen er wat meer warmbloed. De ruitersport staat overigens in Zeeland nog in de kinderschoe nen omdat er nog tc weinig ruiters en amazones zijn". Als ze op haar vingers de Een Zeeuwse ruiter neemt een hindernis. In de oorlog en ook thans nog. zyn er vele plattelan ders die granen, hetzij voor eigen consumptie of voor dierlijk gebruik, in huis heb ben. Door de vele regenval in Augustus is de oogst echter dit jaar onder ongunstige om standigheden binnengehaald moeten worden, waarom het zaak is dat vooral de hou ders van kleine partijen graan goed opletten om teleurstel lingen by het bewaren te voorkomen. Er is nl. veel graan waarvan het vochtper centage te hoog is, waardoor men veel kans loopt dat liet muf. wordt, ook al wordt het nog op een droge plaats be waard. Veel partijen zijn „stijf", d w.z. de korrels voe len vochtig aan. Meestal komt dit voor bij partijen, welke direct van het veld ge- '.orst zyn. By granen die in de schuur of in de klamp hebben gezeten is het risico j minder, omdat deze meestal :Uit gezweet: zijn. I Landbouwers, die over gro te partyen beschikken, wijden hieraan wel voldoende aan- dacht en roepen ln zo'n ge- val snol de hulp in van een I drogerij. Hetzelfde kan na tuurlijk ook geschieden met kleine hoeveelheden, doch zo nodig kan men hiervoor ook volstaan met het graan byv. op een zolder uit te strooien en dan het graan bij droog weer door het openzetten van de ramen, in de wind te drogen. Comité-Welter en de raadsverkiezingen. Mej. P. T. Panny te Goes, secretaresse der gewestelyke organisatie der Zeeuwse rijverenigingen. amazones van Zeeland aftelt komt ze nog niet tot 25. DE TOEKOMST. „Feitelijk, zo verzucht ze, is alleen Westelijk Schouwen voortreffelijk geschikt voor de ruitersport en zijn alle andere streken van Zeeland daarvoor minder aantrekkelijk. Ook is het. moeilijk om in Zeeland concourses te houden, want we komen niet meer uit met de kosten. In '46 werd het gewestelijk concours gehouden in Zierikzee. in '47 en '48 te Goes. De „Paardenbloem" te Goes won vorig jaar en dit jaar. Het achttal van deze club vertegenwoordigde Zeeland op het landelijk concours, maar daarbij bleek, dat de ruiter sport in Zeeland nog „jong" is. Na deze wat dorre opsom ming, wordt mej. Panny en thousiast. Ze verzekert ons, dat de ruitersport een pracht- sport is, die ook in Zeeland stellig vooruit zal gaan. Hoofdzaak is, dat er meer belangstelling komt en dat kan omdat in Zeeland nog zoveel interesse voor het paard be staat, meent mej. Panny. Is de belangstelling er een maal dan kan door concourses en ruiteravonden getoond wor den hoeveel ook in Zeeland bereikt kan worden. Dan kan Zeeland ook op de landelijke concourses naar de ere-palm dingen en wie weet verovert dan een van de Zeeuwse achttallen nog eens het kampioenschap van Neder land! Voorwaardelijke in vrijheidstelling. POLITIEKE DELINQUENTEN In het Nederlands Juristen- i blad van 16 October heeft mr. F. van Voorts tot Voorts te j Vught zich bezig gehouden j met de kwestie van vervroeg de straf-beëindiging bij poli tieke delinquenten. Daar tot nu toe slechts op geringe schaal gratie werd verleend, is dit vraagstuk zeer urgent. De auteur meent, dat dé ijzeren vuist der gemeenschap in fluwelen handschoenen dient te zijn gehuld, wil het doel der straf naast vergelding en preventie zeker ook verbete ring, heroriëntering en weder aanpassing van dc delinquenet niet worden voorbijgescho ten. Hij verwerpt de amnestie en ziet tegen gratieverlening pf-actische bezwaren bestaan, maar zou willen voorstaan toepassing van het instituut der voorwaardelijke invrijheids- stelltng na verruiming door wetswijziging van de mogelijk heden daartoe. Het element „vergeven en vergeten" doet zich hier niet voor. Voor degenen, die in Duitse dienst traden, maar wie bui ten dat niets kan worden ver weten. zou schrijver de voor waardelijke invryheidsstelllng willen doen volgen nadat 1/3 der straftijd uitgezeten is. Voor dezelfde regeling zouden in aanmerking kunnen worden gebracht de schuldigen in die verraadzaken, waarin geen persoonlijk leed werd toege bracht, voor de beoordeling waarvan het tijdstip van ver raad van gewicht is en in de „hulpverlening"-zaken onder dezelfde beperkingen. Met de aard van oe diverse delicten moet rekening warden gehou den. Zou eenvoudige maat- (Van onze parlementaire redacteur). In de kring van het Katholiek* Comité van Actie, het zogenaamde Comité-Welterr is men nog niet tot overeenstemming gekomen over de vraag, of men in 1949 aan de ge- meneteraadsverkiezingen zal deel nemen. Het gerucht ging. dat het Comité met enige lijsten zou uit komen. Wij hebben de heer Ch. J. I. M. Welter, oud-minister van Koloniën, gevraagd, of het gerucht enige grond had, doch hij deelde ors mede. dat de kwestie nog in over weging is: de beslissing moet nog vallen. Er schijnen in het Katholieke Comité van Actie twee stromin gen te zyn: een. die wel wil deel- nemen aan de volgend jaar te hou- I den gemeenteraadsverkiezingen en I een. die daar niet voor voelt. I De vertegenwoordigers van de j laatste greep staan op het stand- i punt. dat het Comité het als haar i enige taak ziet een eigen geluid te laten horen, wat de Indonesische taak betreft, weshalve het een man in dc Kamer heeft gebracht, die tegen het beleid van de rege ring zijn waarschuwende stem kan laten horen. Op gemeentelijk ter rein komt de Indonesië-politick niet aan de orde. Daarom heeft het volgens deze leden van het Co mité geen zin te trachten een plaats %in de gemeenteraden te staf noodzakelijk zyn, dan ver dient een combinatie de voor keur, waarbij op de aard van het feit en op net aantal ja ren de klemtoon moet vallen. Het Eerste Kamerlid de heer Brongersma heeft naar aanleiding van deze suggesties schriftelijk aan de minister van justitie gevraagd, of hy voornemens is een dergelijke regeling in overweging te wil len nemen. Hiertegenover stellen de voor standers van deelneming aan de raadsverkiezingen, dat vooral in het Zuiden des lands herhaalde lijk door Katholieke groepen eigen lijsten worden ingediend. Aangezien de groep-Welter een apaite stro ming onder de Rooms-katholieken vertegenwoordigt, achten zij het gewenst en verantwoord, dat het Comité zijn politieke actie voort zet. Uit de gevangenis ontsnapt. In de nacht van Dinsdag op Woensdag zijn twee Japanse oorlogsmisdadigers ontvlucht uit de Tjipinang-gevangenis in Meester Cornel is (bij Bata via). Twee nachten geleden zijn 'een heler uit de beruchte opium-affaire, een valse mun ter en nog een derde gevange ne uitgebroken. UIT DE VAN 50JAAR 28 October. „Te 's Heer Arendskerke deed Vrijdag een landbouwer aangifte van de geboorte van zijn 21ste kind; al zijn kinde ren zijn nog in leven." „Door de krachtige houding der directies en redacties der Antwerpse bladen, die zeiven aan de zetmachine gingen staan, is de werkstaking ver loren. Terwyl overal elders deze machines slechts zeer lang zaam ingang vinden, hebben zij te Antwerpen met één sleg tie poorte veroverd." Ik was geheim agent in oorlogstijd (XIII)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5