z Slachtoffers K.L.M.-ramp ter aardebesteld Vissers vcm Yerseke vieren feesl NIEUWS UIT ZEELAND WALCHEREN Enorme belangstelling bij de begrafenis van luchtvaar tpioniers. K.L.M.-personeel bracht een laatste groet. Voor de teraardebestelling van de slachtoffers van de K.L.M.-ramp bestond zowel bij tie Nieuwe Kerk in Amsterdam als op de begraafplaats Rhijn- hof te Oegstgeest enorme be langstelling. Hier werden be graven de K.L.M.-directeur II. Veenendaal, de gezagvoerder K. D. Parmentier en de heer F. E. Maeinemy, de Europese vertegenwoordiger van de Lockneed Aircraft Corpora tion, voor welk laatste slacht offer tevoren in de Rozen kranskerk te Amsterdam een H. Mia van Requiem was opge dragen. Tijdens het uitdragen van de kisten met de stoffelijke resten was de belangstelling zoals gezegd zeer groot. De lijkauto met het stoffelijk overschot van de heer Maci- nerny sloot zich by de Nieuwe Kerk bij de reeds daar ge vormde stoet aan. In de stoet bevond zich ook 'de directeur van de K.L.M.. de heer A. Plesman. Op de brug over de Ring vaart bij Schiphol, welke ae stoet op weg naar Oegstgeest passeerde, stond een delegatie van het K.L.M.-personeel op gesteld en op het vliegveld werd tijdens het voorbijrijden zoveel mogelijk het werk esn ogenblik stilgelegd. OP HET KERKHOF TE OEGSTGEEST. Ook op de begraafplaats was de belangstelling enorm. Een schat van bloemstukken omringde hier de groeven. Ter. wijl de drie kisten bove*i de graven geplaatst werden, vlo gen enkele K.L.M.-toestellen boven het kerkhof om een laatste groet 'te brengen. In de stoet van familieleden, vrienden en autoriteiten, be vond zich ook de minister van verkeer en waterstaat a.i., mr. J. R. H. van Schaick. Eerste spreker was de Ame rikaanse consul, mr. Ellis A. Bonnet, die getuigde van de grote waardering, welke men algemeen heeft voor deze ge vallen mannen van de lucht vaart, die zoveel hebben bijge dragen tot de bevordering van vriendschap tussen de volke ren. Dc president.directeur van de K.L.M., dr. A. Plesman, sprak eerst enige woorden in het Engels, .waarbij hij mr. Macinerny herdacht als een ecrlyk en goed vriend van Ne derland. In het Nederlands zeide spreker vervolgens, dat tien krachten in één keer aan de K.L.M. ontrukt z|jn. Spr. her- Openbaar onderzoek naar K.L.M.-ramp. De Britse minister van bur gerluchtvaart lord Pakenham heeft medegedeeld, dat ten aanzien van de K.L.M.-ramp te Prestwick een openbaar onder zoek zal worden gehouden. In middels is het voorlopig onder zoek nog steeds gaande. Amerikaanse slachtoffers K.L.M.-ramp naar New-York. De stoffelijke overschotten van de alsnog geïdentificeerde slacht offers van de K.L.M.-ramp, John Reichel. Maria Reichel en Mary Badir zijn per vliegtuig naar New York overgebracht. Het stoffelijk overschot van de Zwitser Floriance Schlumpf zal op Westerveld gecremeerd worden. De eveneens nog geïdentificeer de Amerikaanse Emma Weder- meyer zal waarschijnlijk in Neder land begraven worden. Vijf lichamen zijn niet geïdenti ficeerd kunnen worden. De be grafenis hiervan zal geschieden in overleg met Justitie-autoriteiten. Britten uit het wereldvakverbond. Dc algemene raad van het Britse vakverbond, de T.U.C., heeft besloten dé wereldvak bond te adviseren zijn werk te staken. Indien de wereld bond zulks weigert zal het Britse verbond zich uit de organisatie terugtrekken. De spanning in het we reld vakverbond, waarin ?0 millioen arbeiders uit 65 lan den vertegenwoordigd zijn, werd acuut, toen Arthur Dea- kin, de Britse voorzitter van het wereldvakverbond, de bond de vorige maand ervan beschuldigde „niets te zijn dan een nieuw podium voor en een instrument van de Sovjet-politiek." Ingezonden mededeling BEVRIJDINGSFEEST TE HANSWEERT. Heden, 28 October, heiden ken wij de dag, dat wy 4 jaar geleden bevryd werden. Het feest wordt gehouden op 29 en 30 Oct. met enkele vermake lijkheden (luchtschommel, enz.) (Ingezonden mededeling) dacht in het bijzonder Parmen tier, die niet alleen over vijf werelddelen vloog, maar ook als hoofd van het vliegbedrijf der K.L.M. veel en belangrijk werk verrichtte. Moeilijk is het, aldus de heer Plesman. af scheid te nemen van Henk Veenendaal, die in en na de oorlog zo'n ontzettend moei lijke taak heeft verricht. Aan hem is het te danken, dat de K.L.M. na de oorlog zo'n grote vlucht heeft kunnen nemen. Zijn wijze /an werken zal een lichtend voorbeeld blijven voor allen, die zijn werk moeten voortzetten. Tenslotte sprak ds. P. Fagel een kort woord, waarna de plechtigheid werd besloten met het bidden van het „Onze Va der". TF Ml"IDERBERG Ook op de Ned.-Israëlilische begraafplaats te Mulderbcrg, waar het stoffelijk overschot van mevr. Pin to (Roset Herz- berger) aan de schoot der aarde werd toevertrouwd, was de belangstelling zeer groot. Hier waren o.m. ook de A.V. R.O.. de Ned. Federatie van Journalisten vertegenwoordigd en de K.L.M.. Oppcrrabiin J. Tal sprak een kort afscheids woord. waarbij hij zeide, dat de bijzondere Joodse dagen (Vreugde der Wet) een verbod inhouden voor woorden van rouw en smart. Maar aldus spreker, ons zwijgen is wel sprekender ..dan woorden zou den kunnen zijn. Duizenden, onder wie 1500 leden van het K.L.M.-perso neel, defileerden nog langs de groeven. IJDEL OUDJE. Mevrouw O. E. Niel sen te Auckland In Nieuw-Zeeland, die op haar 102de verjaardag bezoek kreeg van ver slaggevers, excuseerde zich bij haar verschijnen met de mededeling: „Ik was juist aan het krul len zetten. Wanneer je eenmaal begonnen bent ijdel te zijn, moet je het volhouden". De bezoldiging van burgemeesters. NIEUWE REGELING VAN KRACHT. In het Staatsblad is opgenomen het Kon. Besluit tot vaststelling van regelen ten aanzien van de bezoldiging van burgemeesters. Hel besluit werkt terug tot I October 1947. Volgens dit besluit worden de gemeenten naar gelang van het aantal inwoners ingedeeld in twin tig klassen. De minimum bedra gen der bezoldiging per maand stijgen van f 325 voor klasse 2 (aantal inwoners 2001—3000) tot f 1305 voor klasse 19 (aantal inwo ners 150.001250.000), de maxima van f 385 tot f 1395. Het bedrag der bezoldiging van burgemeesters van gemeenten in gedeeld in klasse 1 (1—2000 inwo ners), hetwelk ten hoogste f 350 per maand bedraagt, wordt door Ged. Staten onder Kon. goedkeu ring vastgesteld. Het bedrag der bezoldiging van burgemeesters van gemeenten, ingedeeld in klasse 20 i boven 360.000 inwoners) wordt door de kroon, Ged. Staten ge hoord. vastgcsteld. Boven en behalve de bezoldiging genieten de burgemeesters een bij drage in de bijzondere kosten, aan de uitoefening van hun ambt ver bonden. Deze stijgt van 30 per maand in de gemeenten ingedeeld in klasse 1 tot f 150 in de gemeen ten van klasse 13. Deze bijdrage wordt voor de burgemeesters van gemeenten, behorende tot klasse 20. vastgesteld door de minister van binnenlandse zaken, de Com missaris der Koningin in de pro vincie gehoord. 50-jarig bestaan der Vissersvereniging. Morgen, 29 October, ia het feest in Yerseke. De Vissers vereniging viert dan haar gou den jubileum met een receptie ten gemeentehuize, gevolgd door een diner waar verschei dene autoriteiten zullen aan zitten. terwyl des avonds voor leden en genodigden een fees telijke samkomst wordt ge houden. De plaats diè deze vereni ging in dit vissersdorp in neemt, rechtvaardigt zeker dat aan dit jubileum bredere aan dacht wordt geschonken. Het getuigt van een juist inzicht dat reeds een halve eeuw geleden, toen de visserij te Yerseke nog in opkomst was, de mosselkwekers, die met de mosselhandelaren thans het overgrote deel der leden uitmaken, begrepen, dat de eenling weinig kan berei ken wanneer het er om gaat bij een of andere instantie iets gedaan te krygen. Zo rypte het plan om een vereniging op te richten, welk voornemen op 29 October 1898 in een daad werd omgezet, toen in een op richtingsvergadering het eer ste bestuur werd gekozen. Voorzitter werd de heer C. Everse, secretaris de heer D. Verschuure de enige oprich ter die thans nog in leven is penningmeester de heer C. Stobbelaar, terwijl tot com missarissen werden benoemd de heren M. Westdorp, J. Ver spoor en E. J. Poelman VEEL VERANDERD. Veel is er in deze afgelopen halve eeuw veranderd in de mosselvisserij. De zeilschepen Nieuws in een Noiedop Geleerden die onderzoekingen verrichteri in de grotten in de om geving van Graz in Stiermarken, hebben sporen gevonden van men selijk leven van 130.000 jaar gele den. Professor Piccard heeft samen mét Monod Dinsdag een eerste proefduik in ondiep water verricht. De operatie is met succes verlo pen. Woensdagmiddag heeft de mi-, nister van financiën de commis sie voor vereenvoudiging in de be lastingwetgeving geïnstalleerd. Met het passeren -der akte van ruilverkaveling, waarin de zake lijke rechten van 633 eigenaren zijn omschreven, is de laatste phase in het ruilverkavclingsproces-Wïerin- gen afgesloten. De bijzondere raad van cas satie heef: dc doodstraf voor M. Jansen uit Arnhem bevestigd. De Vereniging voor de Effec tenhandel overweegt maatregelen in te voeren, welke een contróle door deze vereniging op de be drijfsvoering van haar leden mo gelijk maken. Kaoitein D. M. Tyree en luite nant R. E. Winfield van het Ame rikaanse schip „Renville", dat ter beschikking Is geweest van dc Commissie van Goede Diensten, hebben hoge Nederlandse onder scheidingen ontvangen. Voor het Arnhemse Bijz. Ge rechtshof is de doodstraf geëist te gen de marechaussee C. Heil. die In de bezetting als ccn beest is opgetreden. hebben plaats gemaakt voor motorvaartuigen. Op verschil lend ander gebied is ook de mosselcultuur geperfection- neerd en met vele up.g and downs is de mosselvisserij ge groeid tot een bedrijf waardoor Yerseke niet alleen een grote bekendheid heeft gekregen, doch waaraan deze gemeente tevens voor een groot deel haar bloei heel't te danken. Zoals voor de hand ligt, heeft de Vissersvéreniging in dit al les zeker een niet gering aan deel gehad. Met 'name vooral in de laatste tyd, toen de Vis sersvereniging steeds meer op de voorgrond is gekomen en een belangrijke plaats is gaan innemen. Ook in hogere regio nen heeft de Vissersvereniging erkenning gevonden, hetgeen wellicht het beste geïllustreerd kan worden door het feit dat het Visserrjbestuur destijds de vereniging verzocht heeft de verdeling van alle verwater plaatsen rond Yerseke op zich te nemen. Verder heeft de voorzitter als lid van de advies commissie een stem in het ka pittel bij het Aan- en Verkoop kantoor voor Mosselen te Ber gen op Zoom. DE EXPORT. Dag en nacht snorren thans de zware Mac's langs de Bel gische en Franse wegen om de Zeeuwse mosselen aan de afnemers af te leveren. De ve le beslommeringen die hieraan zijn verbonden, maken het ze ker ook onmogelijk zich een mosselhandel in te denken, zonder Vissersvereniging die de belangen zowel van kwe kers als handelaren behartigt. De jubilerende vereniging telt thans 112 leden, terwijl het huidige bestuur als volgt is samengesteld: C. Pekaar, voorzitter; P. J. dc Leeuw, secretaris-penningmeester; Ph. Boogaard, J. J. Boogaard. Jac. van Oost, F. Stobbelaar en J. Lindenbergh. Politiek delinquent werd mishandeld. Zowel de advocaat-fiscaal als de raadsman toonden zich zeer ver ontwaardigd over de behandeling, welke de 65-jarige B. M. B., die Woensdag terecht stond voor het Haagse Bijzondere Hof,- tijdens zijn detentie had ondergaan. B.. gedu rende de bezetting kapitein van de politie en hoofd van de intendance en gebouwendienst van de Haagse politie, was na zijn arrestatie in 1945 onder toezicht van manschap pen van de B. S. (binnenlandse strijdkrachten) op de Waaldorper- vlakte tewerkgesteld bij het opgra ven van lijken. Toen hij op zekere dag niet meer voortkon, werd hij door zijn bewakers met de bajonet mishandeld. Zij brachten hem acht steken toe en wierpen hem van een duin. waar hij enige uren la ter bedekt met vliegen door een marechaussee in bewusteloze toe stand werd gevonden. Door deze vliegen, die met de opgegraven lijken in aanraking geweest waren kreeg hij lijkvergiftlglng. Zes maanden lag hij op sterven. Thans is hij voor zijn leven invalide door een gedeeltelijke verlamming. B. werd er van beschuldigd een overval van illegalen op het hoofd bureau van de Haagse politie aan de S.D. te hebben doorgegeven. Hierdoor werden twee illegalen gearresteerd. De proc. fiscaal achtte de ten lastelegging be%vezen en eiste 7 jaar gevangenisstraf met aftrek, ontzetting uit de kiesrechten cn ontzetting van het recht om b|j de gewapende macht te dienen. Te Kopenhagen wordt meege deeld. dat vijftien zeelleden zijn verdronken, toen een Deens schip, dc 392 ton metende Carl, voor de Finse kust verging. Auto-ongeval bij Middelburg. WAGEN KWAM IN DE „LEIDING" TERECHT. In de nacht van Dinsdag op Woensdag omstreeks half één is een personenauto, toebeho rende aan een aannemersfir ma, tussen Vlissingen en Mid delburg in de zg. „leiding", die langs de Nieuwe Vlissinge weg ligt, terecht gekomen, doordat de chauffeur de macht over het stuur kwyt raakte. De auto kwam van de rich ting Vlissingen. Ter hoogte van de voormalige Ijsbaan werd de chauffeur, de heer E. B., verblind door een tegenlig ger. Hy week teveel naar rechts uit en botste daardoor tegen een stapel straatstenen, die naast de weg lag. Het ge volg hiervan was, dat de chauffeur de macht over het stuur kwyt raakte en de auto in de „leiding" terechtkwam. De heer B. kon het portier ope nen en wist zich daardoor vrij te maken; hij was slechts licht gewond. De auto werd échter ernstig beschadigd. Het is nog niet bekend wel ke chauffeur ittet verblindend licht heeft gereden. Tuchtrechter deelde lessen uit. In de laatstgehouden zitting van de Tuchtrechter voor de Pryzen te Middelburg drong de plaatsvervangend Tucht rechter mr. B. Slingenberg, er bij de zakenlieden op aan nauwkeurig acht te geven op hot prijzen van hun waren. „Men leeft nu eenmaal in een tijd van prysbeheersing en iedereen kan op het ogenblik weten, dat de waren en artike len geprijsd moeten zijn en dat deze prijzen ook juist behoren te zijn, zoals het door de di. verse voorschriften van het Dictoraat-Generaal van de Prijzen bevolen wordt", aldus merkte dc Tuchtrechter op. Hij be^eedde speciale aandacht aan #de Prijzenbeschikking Loodgieters- Koper- en Blik slagers en Sanitair-Installatie. bedrijven '46. „Men neme niet een hoger opslagpercentage dan daarin is voorgeschreven, namelijk 15 aldus spr. „Ook de administratie van loodgietersbedryven dient vol gens de voorschriften te wor den ingericht en verzorgd". Nieuwe bruggen op Walcheren. Woensdag werd door de Herverkavelingscommissio Walcheren de vervaardiging van vier bruggen van gewa pend beton met bijkomende werken in de Oostwatering-van de Pokier Walcheren aanbe steed. Dezq bruggen komen te liggen over nieuw gegTaven watergangen. Er werd als volgt ingeschre ven: J. A. Leijs, Kapelle 45.600; L. J. Dekker, Vlis singen 46.790; J. Lagasse en Dlerings, Cadzand 49.000; Fa. A. Verhagen, Breda 49.965; Fa. A. Otte Zn., Nieuwdorp 50.250; A. v. d. Straaten, Hansweert 54.000; K. W. Dekker, Veere 54.240; Fa. Proper, Oegstgeest j 59.680. Koningin beschermvrouwe. Het heeft H. M. Koningin Juliana behaagd het bescherm vrouwe schap te aanvaarden van de federatie: „Nederland se bond tot kinderbescher ming". Beide benen afgereden. De 19-jarige Gijsbertus Kooy. te Amsterdam, trachtte Woensdag in de Spaarndammerstraat op de rij dende motorwagen van lijn 12 te springen. Hij viel en de bijwagen van de "tram reed hem beide benen Aftredend C.N.V.- bestuurder. In verband met zijn gezondheids toestand heeft de heer W. Strijbis, tweede voorzitter van het C.N.V., het bestuur van dit verbond ver zocht, hem vervroegd pensioen te willen verlenen. Etalageverlichting in December Het IVeede Kamerlid, de heer Cornelissen heeft aan de minister van economische zaken gevraagd of hij bereid is zijn medewerking te ver lenen, om te komen tot een opheffing van het - verbod étalages te verlichten en lichtreclarhes te ontsteken na zonsondergang Verder vraagt de heer Cornelissen of indien opheffing van het verbod niet mogelijk is, de minister dan bereid is zrjn medewerking er aan te ver lenen, dat tijdens de maand December algehele of gedeel- telyek ontheffing wordt ge geven Internationale beeldhouwers tentoonstelling. Ter herdenking van het der tigjarig bestaan van de Neder landse beeldhouwerskring zal in de zomer van het volgend jaar in het Park Sonsbeek te Arnhem een grote in ternationale beeldhouwersten- toonsteling worden gehouden. De beroemde groep van Rodin „de burgers van Calais" zal waarschijnlijk op deze tentoon stelling te zien zijn. Doodvonnissen in Spanje. Naar werd medegedeeld, zijn door een militair gerechtshof te Barcelona 8 personen ter dood ver oordeeld en 64 personen tot ge vangenisstraffen. beschuldigd van activiteit tegen de Spaanse staat. Geen klinkers voor singelherste'l. Hoewel het zo dringend noodzakelijk herstel van de Veerse singel en het aangren zende singelgedeelte te Mid. delburg aanbesteed is, kon nog niet met het werk begonnen worden, omdat men nog niet de beschikking heeft over klinkers. Wij vernemen, dat on- dezocht is of men klinkers van ander formaat zou kunnen gebruiken, maar ook deze ble ken niet te krygen te zijn. De betrokken instanties stellen echter alles in het werk om het singelherstel toch zo spoe dig mogelijk te kunnen laten beginnen. AANRIJDING TUSSEN MOTORRIJDERS Dinsdagmorgen gebeurde er op de Rijksweg te Nieuw en Sint Joosland. ter hoogte van villa „Vesta", dicht by Amemuiden, een, aanrijding tussen twee motorrijders, welke betrekkelijk nog goed afliep. Een der motorrijders had links van de weg gepar keerd en stale by 'f wegrij den ih de richting Sloedam plotseling de weg over naar rechts en werd daarbij aange reden door een achterop Ko mend motorrijwiel. De beide motorrijders raakten-de macht over hun stuur kwijt en wer den tegen de grond gesmakt. De heer D. uit Middelburg was er het ergste aan toe en werd met een gebroken sleu telbeen naar Middelburg ver voerd. tèrwijl de heer K„ uit Vlissingen met de schrik vrij kwam. Dr. v. d. Moer uit Ar- nemuiden was spoedig ter plaatse en verleende eerste hulp. De motorrijwielen liepen behalve enkele deukjes weinig schade op. De politie stelt een onderzoek in. Middelburg DIE NARE SCHOOL. Twee Middelburgse jonge tjes, 10 en 8 jaar oud, blijk baar weinig gesteld op school lessen,. duwden een ruit in yan de school in het Zanadorp en verschaften rich op deze ma nier toegang. Wellicht om zich te wreken wierpen zij de leer boeken door elkaar, besmeur den een kozijn met vloeibare verf en namen op hun terug tocht en passant ook nog maar énkele tennisballen mee. Zij zullen inmiddels wel al over de knie hebben gelegen, want de politie had de escapa de in de gaten en „snapte" de vandaaltjes. POLITIEMANNEN VOETBALDEN. Dinsdagmiddag speelde de Poli- tiesportvereniging Middelburg in competitieverband een voetbal wedstrijd tegen de Politievoetbal- vereniging Oosterhout en won de ze met 30. NEDERLANDS BIJBEL GENOOTSCHAP. Woensdagavond werd in de Lu therse kerk te Middelburg de film „Geen grenzen meer" vertoont, uit gaande van het Nederlands Bijbel genootschap. Begonnen werd met samenzang, waarna ds. P. van Til een ope ningsgebed uitsprak en een korte inleiding gaf tot de film. Hierna zong mej. Riek Caro, so praan, „Geloof, Hoop en Lièfde", waarna de film vertoond werd, die een belangwekkend overzicht gaf van de arbeid, welke het Bij belgenootschap verricht. Na af loop van de film hield de heer D. J. Coumou, ad.-secr. van het N.B.G., een korte toespraak, waar na- mej. Caro „Onze Vader" zong. Door ds-. W. F. C. Metz werd een slotwoord gesproken. WERKZAAMHEDEN IN EN OM HET STADHUIS. Op het open terrein achter ■het gothiscne gedeelte van 't Stadhuis te Middelburg, waar een aantal arbeiders bezig is de grond te egaliseren ten behoeve van de bouw der con ciërgewoning en der funda menten met Inbegrip van de verwarmingskelders voor het nieuwe stadhuisgedeelte, wórdt thans gebruik gemaakt van twee grote machinale transportbanden voor afvoer van grond en stenen. Dit is een zeer spectaculair werk, dat veel belangstelling van 't publiek trekt. Zoals bekend wordt thans ook het open terrein aan de Rouaanse ka de, waar de fundamenten voor de 24 door het Mijnwer- kwsfonds te plaatsen gebou wen zullen komen, geëgali seerd. Er wordt momenteel bij de Stadhui si-estauratie onder meer druk gewerkt aan de. vernieuwing van het toren tje, dat vroeger een toegangs- eeuwse nippen 4 Zaterdag a.s. herdenkt de N.V: Textielfabriek „De Schelde" te Sas van Gent de dag waarop de heren A. Strobbe.'G. V. D'hüyvetter en J. G. Santêns vóór 25 jaar in dienst traden van de heren Lepoutre te Tourcoing. a Zaterdag jl. vierde Aug. Eeek- hout, bekend dirigent en compo nist te Hulst onder grote belang stelling, zijn gouden muziekjubi- leum. Geslaagd is voor het examen radiotelegrafist 2e klasse de heer P. C. Jurcka. leerling van de „De Ruyterschool" te Vlissingen. 4 Ten bate van de UNAC is door de afdeling Vlissingen van de Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders 15.50, door de Chr. Bouwvakar beidersbond f 31.ï0 en door de Alg. Ned. Graf. bond f 3.50 bijeenge bracht. Geslaagd is voor het examen Scheepswerktulgkundige BI de heer Ch. Bimmel. leerling van de de Ruyterschool te Vlissingen. De heer P. v. d. Broeke Te Grijpskerke slaagde dezer dagen voor het politie diploma van de bond van de politie organisatie. Geslaagd voor het examen Scheepsbouwkundige BI, de heer R. A. Eisner, leerling van de „De Ruyterschool" te Vlissingen. Voor het propaedeutisch exa men Godgeleerdheid slaagde te Leiden de heer W. A. Bos te Mid delburg. Geslaagd voor het propaedeu tisch examen voor civlelingenieur de heer L. C. Schoewert te Vlis singen. De opbrengst van de vorige week gehouden Unie-collecte voor de „School met de Bijbel" te Zoutelande bedraagt 135. 1 trap naar het dak bevatte. Hierin komt een geheel nieu we trap. Op het torentje is thans het houten skelet voor het dakje geplaatst. Het gewelf in de Vleeshal is gereed, maar dc sierrozet- ten moeten nog worden aan gebracht. Daarna moeten nog de zg. kruipkelders voor de centrale verwarming-leidin gen v/orden gemaakt. Hoewel met de restauratie van de Stadhuisgevel aan de Noordstraat-zijde voorlopig nog niet begonnen zal wor den. is men wel aan de bin nenzijde bezig de ramen te ontbloten en dc verbrande steenstukken te verwijderen. Wat de restauratie van het gotische stad'huisgedeelte be treft kan nog worden ge meld, dat gewerkt wordt aan het schilderen van de luiken voor de dakkapellen. Vlissingen ONGEVAL. Bij de werkzaamheden aan de Koopmanshaven te Vlis singen struikelde de 40-j. V. uit Alphen aan de Rijn bij hét verleggen van een Ijzeren balk over een staaldraad. Hij viel en kwam met zijn hoofd op een stuk staal terecht. Met een diepe hoofdwond en een hersenschudding moest hij naar het St.- Josefszieken- huis worden overgebracht. Westkapelle KRONINGSFILM. Uitgaande van de Ned. Herv. Jeugdraad werd te Westkapelle Donderdagavond de' Kroningsfilm vertoond in de Zwitserse cantine. 's Mid dags was het voorstelling voor de schoolkinderen, 's Avonds werd de film twee keer -ver toond. Domburg De onthulling van hot monument. Over de onthulling van het mo nument voor oorlogsslachtoffers in Domburg op Maandag a.s. kan het volgende worden medegedeeld. Om 4 uur zullen dc genodigden samenkomen bij het gemeentehuis, vanwaar men zich gezamenlijk, maar niet in formatie, naar de be graafplaats zal begeven. Daar zal door de heer W, Brand namens het comité -hét monument worden overgedragen aan de gemeente, waarna de onthulling zal geschie den. De burgemeester zal vervol gens het monument aanvaarden, waarna voor ieder gelegenheid be staal een bloemenhulde neer te leggen. Uitgenodigd zijn de naaste bloed verwanten van de oorlogsslacht offers, de leden van de raad en het comité en zij. 'die belangeloos hun arbeid voor de totstandkoming hebben gegeven. Dat door het, zonder betaling, door werkgevers en wreknemers bouwen en in orde maken van het monument (het beeldhouwwerk natuurlijk uitgezonderd), de mo gelijkheid tot stichting daarvan zeer is bevorderd, blijkt wel uit het feit, dat dit een mindere uiG gave van f 1300 mogelijk heeft ge~ maakt. Het beeldhouwwerk is ver vaardigd door mevr. L. Messer Heijbroek te Vlissingen. De zang vereniging „Volharding leidt tot het Doel" zal zich tijdens de ont hullingsplechtigheid laten horen. AFZONDERLIJKE HERDENKING OORLOGSSLACHTOFFERS. De gemeenteraad van Domburg heeft Dinsdagavond de tevoren verworpen, maar naderhand ge wijzigde gemeenschappelijke rege ling van het Bouw- en Woning toezicht op Walcheren aangeno men. In verband met de opheffing van het Streekbureau zal de wederop bouw bij een onderlinge samen werking en een centrale, goedge- outilleerde dienst van de platte landsgemeenten ten zeerste gebaat zijn. Bij het begin van de vergadering heette burgemeester jhr. ir. H. L. Boogaert de 'heer Jac. de Visser, die na een lange gedwongen afwezigheid weer aan de bespre kingen kon deelnemen, hartelijk welkom en wenste hem geluk met zijn herstel. De heer De Visser dankte vpor deze woorden en voor de belangstelling, die hy^tijdens zijn ziekte heeft ondervonden. De commissie van advies inge volge de Woonruimtewet werd on gewijzigd herbenoemd. Goedge keurd werd om aan de heer J. Carlier een stukje.grónd, dat aan de gemeente behoort, te verko pen. Er volgden enige besprekingen over de bouw Vas drie woning wetwoningen aan de Herenstraat. Een vierde woning zal in parti culiere opdracht worden gebouwd. Aan het einder der vergadering deelde de voorzitter mee dat naar aanleiding van de aanstaande her denking van de oorlogsslachtoffers geen gemeenschappelijke, maar af- zondërlijke herdenkingen in de kerkdiensten zullen worden gehou den. Het gemeentebestuur heeft gemeend deze niet officieel te moeten bijwonen. De heer L. Dourlcijn zei dat hij het betreurde dat men bij een dergelijk plech tige gelegenheid hiel samen kon gaan. KUNST Janlne Dacosta speelde In Middelburg. Woensdagavond gaf Janine Dacosta in de Concert- en Ge hoorzaal te Middelburg haar eerste recital in Zeeland. Zij is een jong meisje, dat enigs zins aarzelend op de vleugel toetreedt, alsof zij met enige schroom het „gevecht" met de muze wil beginnen. Zodra echter haar handen het kla vier hebben aangeraakt en de eerste klanken zijn ver gleden. weet men dat zij dit gevecht zal winnen. Met een natuurlijke charxne ox-dent zij een weerstrevende klanken massa en brengt elke toon op de plaats, waar hij thuishoort. Niet ruw of hardhandig, maar onweerstaanbaar en 't resultaat is meer dan ge woon. Men zou kunnen proberen het spel van deze jonge pi- axxiste te analyseren door b.v. haar techniek en haar voordracht apart te bezien Daartoe echter geeft zij bijna geen gelegenheid, want haar spel boeit juist door een zeld zaam evenwicht tussen haar respectabel technisch kuxxnen en haar bijzondere muzikaiir teit. Een enkele maal laat zij zich in jeugdige overmoed verleiden tot een expositie van haar grote virtuositeit, maar zij corrigeert zichzelf onmiddellijk en doet afstand van elk uiterlijk vertoon. De pianiste speelde werken van Mendelssohn. Chopin, Liszt, Poulenc, Debussy en Ravel. Met dit pi'ogramma heeft zij een climax weten te bereiken. Mendelssohn en Chopin klonken voortreffelijk, Liszt was technisch knap, bij Poulenc was haar spel een. verrukkelijk musiceren, lient en geestig. Het hoogtepunt eveiwel lag bij Ravel. Janine Dacosta maakte van diens Sonatine in fis klein een vol maakt muzikaal kleinood, 'n juweeltje van Franse muziek. Met deze vertolking toonde zij dat haar kunstenaarschap een hoogte heeft bereikt, als slechts weinig musici van haar leeftijd zullen bezitten. Het publiek toonde zich uitermate dankbaar en ap plaudisseerde hartelyk, waar na de jonge Frangaise met een Chopin-toegift besloot. Namens de Z.V.U. wérden haar bloemen overhandigd! de K. Nieuw, en St. Joosland RAADSVERGADERING De Raad van Nieuw-- en Sint Joosland zal op Maandag middag 1 November a.s. bijeen komen. Aan de orde komen een verzoek van de zangcur sus om subsidie; een voorstel tot aankoop van oen schrijf machine; vaststelling legesver ordening voor het bevolkings register,. wijziging der begro- ting .1948 en behandeling'- ge- meenschappelijkè regeling voor bomv- en woningtoezicht op Walcheren. Zwarte varkens. De Bijzondere Politierechter te Middelburg behandelde in zijn zit- ting van 26 Oct. de volgende za ken: W. K„ te Koudakerke, had in Febr. j.l. in strijd met de voor schriften een varken verkocht, f 75 of 25 dagen. W, L. C. V., te Middelburg, werd wegens het' verkopen van..570 tex tielpunten veroordeeld tot" f 250.^-r of 1 maand hechtenis. A. B., te Middelburg, had zich te verantwoorden, daar hij in strijd met de voorschriften: le. in Jan. j.l. één of meer varkens had ver voerd van Hoofdplaat naar Aardenr burg; 2e. in Febr. j.l. in West. Zw.- Vlaanderen een varken had ver kocht; 3è. in Febr. j.l. te Koude- kerke een varken had gekocht en 4e. in Juni j.l. van Middelburg naar Vlissingen een tweetal var- kens had vervoerd. De Officier eiste f 2000.—" of 6 maanden en 4 maanden gev. voor- w. px-oeft. 3 jaar. De Bijz. Politierechter veroor deelde verdachte tot 3 weken ge vangenisstraf. (Ingezonden mededeling) CUSTARD - MAÏZENA CP 8-027 (Ingezonden mededeling) C'ptsM-Os FatirikanleV£RHOEFF-S«.S.pfth0ifl,^G:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2