Terug naar de wereld Hoe het „achtste wereld wonder" gebouwd werd Ierland wil uit het gemenebest treden Hollandia-Batavia: 4200 km De gevolgen zijn moeilijk te overzien Het communisme in de Djocja-republiek TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 27 OCTOBER 1948. De kruistocht van de Catalina P 85 We zagen een stuk wereld, dab nog braak ligt (Slot) BATAVIA, 9 Augustus. Op het kleine, stoffige, van felle zon doorzengde vliegveld van Hollandia staaf een Dakota Het ls het toestel dat ons terug zal brengen naar de be schaving, terug naar de \#ereld van mensen, van huizen, van voedsel enrust. Het is een oude Dakota, met 2 ban- kerf aan iedere zyde. Dat ziet er bedenkelyk uit, want we hebben 2 dagen vliegen voor de boeg. En 2 dagen op een stalen bank is niet aanlokkelijk, zij het dat we in de 5 voorbije weken wel het een cn ander gewend raakten op het gebied van „rusten" sproken. We roken en denken aan dat land. dat zo ver van ons vandaan is nu, aan Nieuw Guinea, tana Papoeadat wonderlijke, duistere, myste rieuze rijk, aan het einde van de anrd, in de achterhoek der wereld. Vyf weken lang reisden we door dat land en het waren vijf weken van louter wonde ren, louter nieuwe ervaringen. We vochten daar met mus kieten, we leden van de on- Dan rent het toestel de baan af en snel trekt het zich op in het pure blauw van de he mel. Uit het kleine, armzalig kleine, venstertje kijk ik naar beneden. Ik zie wat hutten en een groot wit huis. De hutten van de Papoea's en het witte huis van MacArthur. Het wordt een lange reis, des te langer omdat we moe zijn. Het waren weken van steeds doorgaan, zonder rust, zonder pauze en -we merken het nu terdege. En daarom betreuren we het dat we daar zitten en hangen op die stalen bank, die ieder uur harder wordt en ieder uur onbehaag lijker. Van Hollandia naar Batavia is een lange reis. Het te vlie gen traject bedraagt, precies uitgerekend een goede 4200 kilometer, hetgeen altijd nog iets verder is dan Amsterdam- New York. Twee dagen vlie gen, om van het ene deel der Indische archipel in het andere te komen. Het is goed zich dit eens te realiseren. Het geeft enige indruk van de enorme afstanden in dit onmetelijk ge bied, dat Indonesië heet. OF AMBON. Die avond landen we op Ambon. - Het regende, er ook toen we 5 weken geleden land den. Het vliegveld is één stin kende modderpoel maar de piloot ziet kans het toestel netjes aan de grond te bren gen. Om 8 uur liggen we onder de klamboe, te moe om elkaar welterusten te wensen. En. als een kleine Ambonees ons de volgende morgen komt wekken is het 6 uur en hebben we er 10 uur "opzitten Het regent nog en tussen twee hoosbuien door stijgt de Dakota naar de hemel. Hij gaat op 10.000 voet vliegen om zicht te krijgen. Die tocht is niet zo bijster prettig, want er is veel remous en we val len keer op keer verscheidene meters terug. M'n maag krijgt het zwaar te verantwoorden, maar volgens de mecano komt dat omdat ik niet heb ont beten. Dan vliegen we op Makassar aan dat tegen 10 uur bereikt wordt. Het is er heet en stof fig en we .vallen neer in de rieten stoeltjes, te moe om één woord te zeggen. Daarna Makassar-Soerabaja. En dan eindelijkeindelijk.. Soerabaja-Batavia. Om half 6 daalt de Dakota voor de laatste maal. Ik tuur door het smalle ruitje en zie inderdaad de bekende omtrek ken van de stad. Batavia eindelijk Het toestel taxiet uit de deuren worden opengegooid en de hitte slaat naar binnerf. We strompelen, er uit en wach ten op de bagage. NIEUWS! Er staan wat vrienden te vrachten en ze willen nieuws horen. We hebben in alles zin, behalve in praten! We willen een koud biertje, en verder een lage rieten stoel. En zwygen en zachtjes in slaap sukkelen. Een half uur later zitten we samen in de mess, Wassenburg en ik. We steken een cigaret op en kijken eikaar eens aan. Dan zegt Wassenburg: „Het was een mooie tijd, jammer dat het voorbij is En ik antwoord hem: „Ja jammer dat het voorbij is, het zal niet meevallen weer in de tredmolen te stappen Dan wordt*er niet meer ge- Nelly'won van Boesman. Eén van de hoogte punten van de viering van de laatste Koningin nedag op 31 Augustus was het opstijgen van de luchtballon van de heer Boesman op het Mu seumplein te Amsterdam. Tegelijk met deze reu zenballon steger 550 kleine ballonnetjes op, voorzien van de naam kaartjes van evenveel schoolkinderen. Van 87 van deze ballonnetjes kwamen de naamkaar tjes terug bij het be stuur van de vereniging van Volksvermaak, wel ke dit feest had georga niseerd. De grote ballon landde nabij de Oever. Het ballonnetje, dat de achtjarige Nelly Man- houdt had laten opstij gen, bleek verder geko men te rijn. Het kaartje werd teruggezonden van Wolffenbüttel uit; 345 km. hemelsbreed van Amsterdam. Nelly won daardoor de eerste prijs. Prins Bernhard won springconcours te Naarden. Z.K.H. Prins Bernhard heeft Zaterdagmiddag deelgenomen aan het B en C springconcours der Gooise Jachtvereniging en daarbij beslag gelegd op de Electrabeker in het B-concours en de eerste prijs in het C- concours. H.M. Koningin Ju liana bevond zich onder de toe schouwers. Het A-concoura was uit sluitend voor nieuwelingen. Het B-concours voor paarden, die nog geen honderd gulden aan prijzen in open concourses had den gewonnen. De Prins nam met de paarden Veronique en Rex aan dit concours deel en slaagde er in als enige 'deel nemer met beide paarden nul fouten te Snaken. Veronique was iets sneller en bezorgde haar berijder daardoor de Electra beker. Met Berley legde Z.K.H. In het C-concours beslag op de eearste< Te Buenos Aires, de hoofd stad van Argentinië, zijn berichten ontvangen, volgens welke te Asuncion, de hoofdstad van Para guay, een opstand is uitgebroken. barmhartige hitte, we liepen door de stinkende moerassen en baggerden door drassige laagvlakten. Maar we leefden En zagen een stuk j wereld dat nog volkomen braak ligt. We zagen het in prauwen, in vliegtuigen, in motorboten, in kano's, in jeeps. In alle mo°-<°«ke vervoersmid delen. Het was niet gemak kelijk en meer dan eens wan hoopten we of we het zouden klaren. We zaten daar samen en overdachten het allemaal nog eenrf. Ieder op zyn manier. Wassenburg met de ogen en gedachten van de cinéast, ik met weer heel andere ogen. TREURIGHEID Ik maakte mijn koffer onen en het was een treurig beeld, dat zich daar vertoonde. Kapotgelopen schoenen, sme rige laarzen, khakigoed in ho peloze staatlosgeweekte cigaretten, vloeibaar geworden zeep en haast opgeloste aan tekenboekjes. Een treurig beeld van verwording en onder gang Ik zat er waarschijnlijk tries: op neer te zien. zó wanhopig dat Wassenburg in de lach schoot. „Moet je dat zien!" zei hij, en hij opende z'n reis tas. Er kroop een klein leger kakkerlakken en spinnen uit en het stonk.. Toen lachten we allebei en dat was maar het beste in die omstandigheden. En we stonden op, en ieder ging een kant uit. En dat was het eind. ANTHONY VAN KAMPEN. Opstand in Zuid-Korea. De opstand in Zuid Korea heeft volgens Amerikaanse berichten aan ongeveer 100 politiemannen het leven ge kost. Volgens berichten uit Seoel, de hoofdstad van Korea, zou deze stad nog door opstande lingen bedreigd worden. De opstande'ingen zouden over een front van 100 K.M. opereren. Ontvijanding van Duitsers en Oostenrijkers. Binnen enkele dagen kan de publicatie van het besluit van de betrokken vijf ministers, houdende regelen in zake de ontvijanding van hier te lan de met verblijfsvergunning gevestigde Duitsers en Oosten rijkers, worden verwacht. Het beheerinstituut zal naar aan leiding daarvan in de eerste plaats een beschikking nemen waarbij aan genoemde perso nen collectief handelingsbe voegdheid wordt teruggeven. Aan personen, die daarvoor in aanmerking komen, zal voorts het vermogen worden teruggeven. Op initiatief van een Joodse vrouwenorganisatie zijn deze drie solda ten naar New-York gebracht. Alle drie hebben ze beide handen verloren en één van hen is blind. Ze worden nu In New-York ver pleegd. (Van onze correspondent) Londen, Oct. Een der meest acute problemen, ter sprake gekomen op de Londense conferentie van Dominion-pre miers, is Ierlands besluit om de laatste banden met de Britse Kroon te verbreken en hierdoor uit het Gemenebest van Britse Volkeren te treden Terwijl deze conferentie de eerste week 'n zuiver consultatief karakter had gedragen, zich bepalende tot het uitwisselen van gedachten over on derwerpen van gemeenschapp gelyk belang zoals defensie, handel en emigratie, zag men zich de laatste dagen plotse ling geconfronteerd met de bespreking der vér-strekkende gevolgen en nieuwe politieke situaties, veroorzaakt door Ier- land's besluit. leren zouden in Engeland vreemdelingen worden Deze laatste band van de Ierse Vrijstaat met de Britss Kroon bestaat uit de z.g.n. External Relations Wet 'van 1936, een overeenkomst vol gens welke de Koning zyn handtekening zet onder de ge loofsbrieven der door Ierland benoemde diplomatieke verte genwoordigers van de Vrij staat in het buitenland. De verklaring op 1 October van premier Costcllo maakte het overduidelijk dat de Vrij staat vastbesloten is zich aan haar besluit te houden en de Bouwmeester van het Koninklijk Paleis op de Dam was niet bij de opening aanwezig. Driehonderd jaar geleden werd de eerste steen gelegd Drie honderd jaar geleden, op 2S October 1648. stonden op de Dam te Amsterdam, op de plaats waar nu het trottoir van de Paleisstraat langs de Zuidelijke muur van het Koninklijk paleis loopt, vier „jon ge seigneuren" in deftige pakjes, zoals wij ze slechts van de schii- dertien in het Rijksmuseum ken nen, met ernstige gezichten gebo gen over een klomp zandsteen. De eerste „fondamentsteen" van wat men pleegt te noemen het achtste wereldwonder werd gelegd door Gerbrand Pancras, Jacob de Graef, Sybrand Valckenicr en Pieter Schaep, sooncn en necvcn van de burgemeesteren van de stad Am sterdam. Veel is er niet van deze plechtigheid bekend, zelfs de steen is niet meer terug te vinden. Maar een grote zwarte marmeren plaat, bekroond door de Amsterdamse maagd en omgeven door allegori sche voorstellingen, nabij de vier schaar in het Palcis, verkondigt October 1648. De vrede van Mun ster was een feit. de republiek dpr Zeven Provinciën was een feit. Men mag wel zeggen Nederland was feit. En in het Nederland van die dagen was Amsterdam de mach tigste stad. Zo machtig, dank zij haar handel en koopvaardij, dat de vroede vaderen van deze stad meer dan eens een poging ondernamen om hun wil op te leggen aan de Staten-Generaal. Het oude stadhuis, in 1452 ge bouwd. was reeds in 1639 zo bouw vallig. dat de burgemeesteren van Amsterdam de vroedschap in over weging gaven „alsoo het stadthuys vrij wat bouvalligh» is tot veele plaetsen zulx datter 't eenen of "t anderen tijde eenigh ongeluck uyt gevrecst wordt te zullen ontstaen. off men oock zoude kunnen goedt- vinden in plaats van 't selve een nieuw te doen maecken". Een com missie. benoemd om te onderzoe ken of de bouw van een nieuw stadhuis noodzakelijk was. toonde in 1640 de noodzaak daarvan aan en de burgemeesteren der stad hadden niet meer dan één verga- De Amerikaanse vloot heeft een door automatische apparaten, die gedeelte der aarde, en wel een gebied van 800.000 vierk. km, dat zich uitstrekt van Wyoming in Mexico, in V 2 raketten aangebracht waren, laten fotograferen. Men heeft een aantal foto's genomen en nadien de afzonderlijke samengesteld. Een strijd om personen en niet om beginselen. (Van onze correspondent) Batavia, Oct. De stryd binnen de republiek op Java is een wanhopige stryd om de angst, een angst die nimmer zal af laten, zolang deze republiek daar de lakens uitdeelt, en er geen mannen zyn opgestaan die (geljjk in de andere deel staten van Indonesië) in eerljjko samenwerking met de Ne derlanders een rechtstaat willen opbouwen, waarin voor ieder veiligheid, rust, orde en gelegenheid tot constructieve arbeid bestaat. Dit zyn onder meer de overwegingen, op grond waarvan men hier in Indonesië sceptisch tegenover nieuwe pogingen tot onderhandeling met het kabinct-Hatta door de Nederlandse regering staaC Niemand begrijpt iets van de T.N.I. Bij de Nederlanders wekt het ongerustheid, bjj de Indo nesiërs in de andere deelsta ten wantrouwen, want men vreest bovendien, dat de repu bliek er in zou kunnen slagen zodanige concessies uit het vuur te slepen, dat haar posi tie straks boven die der an dere deelstaten uitgaat. En dat is iets, waar zonder twijfel geen enkel lid der federatie mee accoord zou gaan. Men is zich in het niet-republikeinse Indonesië te zeer zijn eigen waarde bewust geworden, dan dat men in de komende V.S.I. een republikeins overwicht, in welke vorm ook, zou kunnen en willen verdragen. DE OPSTAND, jongste gebeurtenissen in de republiek, waarbij de rege- ring-Hatta zich zelfs gewa penderhand tegen de commu nisten heeft gekeerd, hebben niemand, die de verhoudingen en toestanden hier kent gerust gesteld. De „zuivering" van Djocja richt zich tegen een brede schare opstandelingen, by wie ontevredenheid over de sociale toestanden bestaat, maar dit betekent nog geens zins dat de rijen van de repu blikeinse medestrijders daar door van „communistische smetten vrij" kunnen worden geacht. Integendeel, het verschijnsel doet zich voor, dat verschei dene vroegere, befaamde com munistische leiders zich aan de kant van Hatta scharen, en door de republiek van Djocja met open armen ontvangen zjjn. Er heeft zich een nieuwe vrij stérke linkervleugel ge vormd. die zich tegenover Moe- so stelt, maar daarom nog liiet minder communistisch getint is. Men moet de opstand van Moeso en Amir Sjarifoeddin wat het volk betreft als een uiting van ontevredenheid over de sociale toestanden zien, maar wat de leiders aangaat, is het niet anders dan een strijd om de macht, een strijd tussen persoonlijkheden meer dan om beginselen. TROTZKISTEN. Vandaar dan ook, dat zich in het republikeinse kamp npg tenminste evenveel communis tische elementen bevinden als voor de opstand van Moeso het geval was. Want voor Moeso en Alimin en Amir Sjarifoed din zijn figuren als Tan Ma- lalcka, Sukarni en Moh. Yamin in de plaats gekomen. Zij be vonden zich in verband met een vroegere, mislukte staats greep tegen de republiek, in de gevangenis, doch zijn bij deze gelegenheid door Soekar- no gegratieerd en vormen thans de „loyale" communisti sche (ook wel, door hun rode tegenstanders, genoemd „Trotzki-istische") vleugel in Djocja. Typerend voor de situatie is ook het voortdurend overlopen van de T.N.I.-bataljons (dit zijn de officiële republikeinse troepen) naar de kant van Moeso, gevolgd door weer an dere berichten van „overlopers" uit het Moeso-kamp naar de republiek, of de „berouwvolle" bekering van gedeserteerde T. N.l.-soldaten. Een Indonesisch republi keins dagblad slaakte dezer dagen de verzuchting: „Wy begrypen van de T.N.I. niet veel meer. Wanneer Moeso ergens ïykt te winnen, lopen zy nrjJar de communisten over, en op de plaatsen waar de republiek aan de winnen de hand is, komen zij hard terugrennen en roepen zij: leve Hatta cn Soekarno!'' Deze verzuchting is niet al leen typerend maar ook ver helderend. Zij toont nog eens duidelijk aan, dat er in de re publiek op het ogenblik niet om een ideaal of een beginsel gevochten wordt, maar om de angst. Men moet van de repu bliek evenmin iets hebben als van Moeso en zijn communis ten, maar wordt alleen gedre ven door de vrees straks niet bij de winnende, sterkste partij te zijn. Want men weet heel goed, dat beide partijen, zo zij de macht hebben, tereurme- 'thoden toepassen, en dat de- geen die straks het dichtst bij het vuur zit de voordelen ont vangt, die het Javaanse volk als geheel in de afgelopen vijf jaar nooit meer genoten heeft. (Nadruk verboden) Regeringsprogram in België. Volgens welingelichte poli tieke kringen begonnen Maan dag de besprekingen van de leiders van de C.V.P. en de Belgische socialistische party, die tot het samenstellen van een nieuw rege rings-pro gram- ma moeten leiden. De onder handelingen zouden voorname lijk de schoolkwestie en de sociale maatregelen betreffen. TWEEMAAL DOODSTRAF GEKIST. De advocaat-fiscaal by het Groninger Bijzonder Gerechts hof heeft de doodstraf geëist tegen J. v..d. Berg en D. Ka- pelle uit Amsterdam, die deel uitmaakten van het Bureau voor Joodse zaken en die op ergerlyke wyze achter Joodse personen hebben gejaagd. dering nodig om de vroedschap er van te overtuigen, dat een groot en machtig nieuw stadhuis gebouwd moest worden als zetel van het bestuur van de machtige stad Am sterdam. Niet minder dan 640.000 gulden (een geweldige som in die dagen) werd besteed om de grond, waar op het „stadspaleis" zou verrijzen, te onteigenen en de knapste bouw meester van die dagen, Jacob var Campen, werd naar Amsterdam ontboden om met de commissie van uitvoering besprekingen houden over het ontwerp. DE PALEN'. Op 20 Januari 1648 werd de eer ste van de 13.659 palen, waarop de fudamenten zouden rusten, in de grond geheid. Op het ogenblik is dit getal niet meer juist. Er zijn nl. in ieder geval niet meer dan 13.658 palen van over. want in 1938 heeft men één van de palen onder het paleis weggehaald om te onderzoeken of zij nog betrouw baar waren. In 1910 is een derge lijk onderzoek gedaan, maar men kan niet meer nagaan of er toen ook een paal is ..getrokken". Men weet dus op het ogenblik niet of er 13.658 of 13.657 palen onder het paleis staan. DE BOUW. De bouw van het „stedehuys" is minder vlot verlopen dan het be sluit daartoe genomen. Het ontwerp van Jacob van Campen viel in de smaak en hij kreeg eminente me dewerkers als Pieter Post. Daniël Stalpert en Willem de Keyser tot zijn beschikking. Maar in 1650 viel de expeditie van Willem II naar Amsterdam met de daaruit voort- vloelende belegering en kort daar na volgde de eerste Engelse zee oorlog. welke in het bijzonder Am sterdam veel schade berokkende. Dit leidde tot het besluit "het nieu- éve stadhuis niet af te bouwen en het slechts één verdieping hoog te maken. Gelukkig wist men dit be sluit weer ongedaan te maken en in 1655 was het bouwwerk gereed. De plechtigheid, welke met het be trekken van het gebouw door het gemeentebestuur gepaard ging. moet bijzonder luisterrijk geweest zijn. Men miste onder de gasten evenwel de geestelijke vader van dit wereldwonder. Jac. v. Campen. Intriges en naijver hadden ge maakt. dat hij nog voor het gebouw gereed was in ongenade was ge vallen en zich teleurgesteld op zijn landgoed nabij Amersfoort had te ruggetrokken. Hij stierf op 13 Sep tember 1657, nadat hij overgegaan was tot het Katholieke geloof en het is niet uitgesloten, dat dit de oorzaak is van het feit. dat de streng Protestante vroedschap van Amsterdam de schepper van het majestueuze gebouw tenslotte zo onh.eus heeft behandeld. KOSTEN: 9 MILLIOEK. Over de kosten van de bouw met de inrichting, welke bijzonder rijk is vóór de oorlog kon het publiek het paleis bezichtigen, doch dat is thans niet'meer toege staan zijn geen gespecificeerde rekeningen meer bekend. Men vermoedt, dat de totaal .kosten on geveer negen millioen gulden zijn geweest. Het paleis bleef raadhuis totdat in 1808 Koning Lodewijk Napoleon besloot er zijn in trek te nemen. Dat dit besluit door de Amsterdammers niet werd geap precieerd, blijkt wel uit een rijm pje uit die dagen men beweert dat de straatjongens het zongen op de dag va nde intocht van de ko ning en dat luidt: „Het achtste wereldwonder gaat naar de donder het wordt de woning van de lamme koning". Hoe, dan ook: Sedert dien was de paleis-raadhuis-kwestie gebo ren en deze bleef de gemoederen bezig houden tot in December 1935 de gemeenteraad van Amsterdam inmiddels overtuigd, dat het pa leis voor de volledige administra tie van Amsterdam te klein was geworden een aanbod van de regering, om een bedrag van 10 millioen gulden voor de bouw van een nieuw raadhuis te aanvaarden en afstand te doen van de rech ten op het paleis, accepteerde. Weinig Amsterdammers zouden trouwens het paleis als paleis wil len missen. De grote manifestaties van trouw aan .-ons Vorstenhuis, waarvan de Dam nog dit jaar ge tuige was. bewijzen dat. Als de Amsterdammers al iets betreuren is het hoogstens, dat het prachtige palcis zo'n groot deel van het jaar verlaten is. De commissie van rapporteurs der Eerste Kamer heeft naar aan leiding van het wetsontwerp tot herziening van de regeling der Pro vinciale financiën betoogd, dat er voor de provinciën en gemeenten een eigen belastinggebied dient te worden gehandhaafd. kwestie voor het Ierse La gerhuis, de Dail, te brengen zodra dit in November bij eenkomt. Dat het besluit met algemene stemmen zal wor den aangenomen, staat reeds onomstatelijk vast, daar ook de leider der oppositie, De Valera, de volledige steun van zijn partij reeds heeft toegezegd. De reden voor deze stap berust op een zuiver princi piële kwestie. Na jarenlange moeilijkheden tussen Enge land en Ierland; daterende van de Ierse opstand in 191fi in 1922 gevolgd door het oprichten der Ierse Vrijstaat, wil men nu algehele onaf hankelijkheid van de Britse Kroon door afschaffing dezer In 1936 in het leven geroe pen External Relations Act. DE GEVOLGEN. Wat zijn mi de onmiddel lijke problemen van een der gelijke stap In dé eerste plaats de toekomstige positie van de Vrijstaat wat betreft de vooPkeurshandelsrechten ten opzichte van Engeland en de Dominions. Ierland wil namelijk bereiken, dat zij de voordelen dezer bestaande rechten zal kunnen behouden, ai zal rij zelf geheel buiten het Gemenebest staan. De juridische aspecten hiervan worden x nu te Londen bestu deerd. Een voor Engeland en de Dominions bemoeilijkende omstandigheid is, dat Ierland zich zal kunnen beroepen op het feit, dat Birma, dat in het begin van dit jaar uit het Gemenebest is getreden, deze voorkeurhandelsrechten nog steeds niet. Een fac tor van het grootste ge wicht voor een eventuele wij ziging in de structuur van het Gemenebest zal hierin be paald worden door de hou ding van India. Er zijn ster ke stromingen in dit nieuwe Dominion, die niets liever wensen dan een algehele af scheiding van de Britse Kroon en de status van een repu bliek India. Indien het Ier land zou gelukken haar han delsrechten met de landen van het Gemenebest te kun nen voortzetten nadat het er zelf uit zal zijn getreden, zal dit het standpunt van India aanmerkelijk versterken. In de tweede plaats doet zich in de Ierse kwestie de moeilijkheid voor van het toekomstige staatsburgerschap der vele Ieren woonachtig in het Verenigd Koninkrijk, Australië, Nieuw Zeeland en Canada. De bevolking der drie laatstgenoemde landen vooral bestaat voor - een zeer groot deel uit Ieren. Wat Engeland betreft, bestaat de mogelijkheid dat ingeval de honderdduizenden in Enge land woonachtige Ieren hun huidige „dubbele" staatsbur gerschap zouden verliezen, dit een voor Engeland gevoe lig verlies zou betekenen in leger en vloot, industrie en regeringsdepartementen. Van Ierse zyde gelooft men echter, dat deze moeilijkheid omzeild zal kunnen worden, daar de Vrijstaat van haar kant bereid is de bestaande regeling voortgang te doen vinden. De wintermode. Een met bont gevoerde, zandkleurige winter mantel, zoals Paryso dames die znllen dragen. Op originele wijze loopt de afwerking van de beide steekzakken in het kleine ceintuurtje. De rulmtr in de rok is van achteren ver werkt, waardoor met de wflde armsgaten een extra slanke silhouet werd verkregen. De bovenmouwen zjjn aangeknipt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5