Een overdekte bad- en zweminrichting te Goes NIEUWS UIT ZEELAND Mosselexport floreert „Open kamp" was succes. De opheffing van de Bijz. Rechtspleging. Wat Cochran wil in Indonesië. SCHIPPERSVROUW VERDRONKEN. VOERMAN GEDOOD. Ontwateringsplan voor „Het Vrije van Sluis", WALCHEREN Middelburgs allerlei. Nieuwe hoofdingelanden voor „Het Vrije van Sluis". legenda Commissie uit burgerij onderzoekt mogelijkheden Naar wij vernemen heeft ile heer Moermond 't prijzens waardige initiatief genomen om de mogelijkheden na te gaan voor de bouw van een overdekte zwem- en badin richting te Goes. Een commis sie uit de burgerij, bestaande uit de heren M. Moermond, voorzitter, H. B. Pilaar, G. L. van Heusden, M. Haasdonk! P. J. Geijsen en ir. P. J. 't Hooft heeft thans deze kwestie in studie genomen. Ongetwijfeld zou een derge- lyke inrichting voor Goes in een grote behoefte voorzien. Op het ogenblik beschikt men over een noodbadinrichting. welke zich. hoewel primitief ingericht, in goede belangstel ling mag verheugen. B. en W., overtuigd van het belang van een goede badgelegenheid hebben indertyd de dienst van gemeentewerken reeds op dracht gegeven een inrichting met stortbaden te ontwerpen, doch zoals het college in de toelichting op de gemeentebe groting 1948 mededeelde, zal ait plan door de schaarste aan materialen de eerste tyd niet -uitgevoerd kunnen worden B. en W. wezen toen boven dien op het voorbeeld van Gouda, waar een particulie re stichting is gevormd, wel ke door het instellen van een spaarsysteem tot de bou»w van een overdekte bad- en zweminrichting kon komen. De commissie wil thans nagaan in hoeverre een der gelijk plan ook in Goes te verwezenlijken zou zijn. De kosten worden op ongeveer 300.000 geraamd. Wanneer 'n aantal ingezetenen gevon den zou kunnen worden, die bereid zijn een gedeelte van dit bedrach als aandeel te fourneren wordt 'te niet on mogelijk geacht dat 't overi- fe geleend zou kunnen wor- en. Uiteraard geschiedt een en ander in overleg met het gemeentebestuur. Op ruim 2000 bezoek- verloven slechts één ontvluchting. Het in de N.O. polder gele den „open kamp" Westvaart is'om technische redenen op geheven. Zoals bekend, heeft het di rectoraat-generaal voor Bijz. Rechtspleging dit kamp in Juni van ait jaar by wijze van proef ingesteld. Het kamp westvaart was niet voorzien van prikkeldraad, terwijl de bewaking eveneens ontbrak Gedurende ongeveer vijf maan den werd het bevolkt door een geselecteerde groep door het tribunaal veroordeelde politie ke delinquenten. Deze hadden hun erewoord gegeven van het hun geschonken vertrouwen geen misbruik te maken. Ie der van hen mocht elke maand gedurende drie dagen naar huls. Deze proefneming is een •volledig succes geworden. Op meer dan 2000 bezoekverloven vond slechts één ontvluchting plaats. Daarbij kwam dat de werkprestaties van deze ge- interneerden op een zeer be hoorlijk peil lagen. Het slagen van dit experi- riment heeft de minister van Justitie doen besluiten deze proefneming voort te zetten. Binnenkort zal op het eigen terrein van het ministerie van Justitie. n.l. in de R.W.I. „Bergveen" te Veenhuizen, een nieuw „open gesticht" worden ingesteld. Het ligt evenwel in de be doeling in de toekomst ook gewone delinquenten voor deze open strafinrichting in aan merking te doen #>men. Krijgt thans haar beslag. De overgang van de bijzondere rechtspleging naar de gewone Ju stitie begint haar beslag te krijgen. Het Directoraat-Generaal van de Bijzondere Rechtspleging zal op 1 Januari 1949 ophouden te bestaan. De Bijzondere Gerechtshoven in 's llertogenbOKCh en Leeuwarden zullen vermoedelijk in Januari '49 opgeheven worden, die in Arnhem en Den Haag waarschijnlijk in April 1949 en dat in Amsterdam vermoedelijk nog in de eerste helft van het volgend jaar, hoewel dat nog nader bepaald moet wor den. Over de Bijzondere Raad van Cassatie valt op het ogenblik ech ter nog niets te zeggen. Wat de economische collaboratie betreft, zijn de ernstigste gevallen aangehouden. Zij zullen per be- drijstak berecht worden. Onder ernstigste gevallen verstaat men die gevallen, waarin de collabora teurs met een zekere vreugde hulp aan de vijand hebben, verleend. (Ingezonden mededeling! DOET U WEER SMAKELIJK ETEN! Koning Leopold. De Belgische kamer van volksvertegenwoordigers heeft met zitten en opstaan besloten het voorstel van het liberale kamerlid Deveze tot het instel len van een nationale commis sie. die tot taak heeft een onderzoek in te stellen naar de gedragingen van de Koning tij dens de bezettingsperiode, in overweging te némen. Deze commissie van pndcr- zoek, waarin 65 personen uit alle delen der Belgische sa menleving zitting zouden heb ben, zou binnen drie maanden verslag moeten uitbrengen. Aan de hand hiervan zal dé Kamer moeten uitmaken of het wenselijk is. dat koning Leopold naar Be'.gic terug keert. Indertijd is ook door de commissie Servais een onder zoek ingesteld naar de gedra gingen van de koning. Deze commisïe van juristen kwam aan dc hand van een lijvig rapport tot de conclusie, dat de eer van lconing Leopold on gerept is én hij zich aan geon enkele onvaderlandslievende daad heeft schuldig gemaakt. De tegenstanders van de ko ning verwijten de commissie Servais evenwel geen onpartij dig standpunt te hebben inge nomen. Tapijtfabriek uitgebrand. Een felle brand heeft in dc nacht van Dinsdag op Woens dag het fabriekscomplex van de N.V.C. van den Brink TapO't'enfa,brieken aan de Huy- gensstraat te Hilversum ge heel verwoest. Ek: oude fa- briekskern waar het grootste deel van de weefge touwen stond opgesteld, de ge hele garenopslagplaats met dc daarin aanwezige garenvoor- raad, alsmede de spoelderij gingen in vlammen op. Alleen het kantoorgebouw en het nieuwe fabrieksgedeelte bleven behouden. De productie werd echter geheel stilgelegd. Het zal maanden duren voordat de fabriek, waar 250 arbeiders werk vonden, weer zal zijn op gebouwd. Het is zeer vermoe delijk ontstaan in de drogerfj. De schade wordt door de directie op 3 millioen gul den geschat. Ruim 50 weef getouwen en vele andere machineriën gingen by de brand verloren. Nieuwe ma chines kunnen alleen met 'n levertijd van twee jaar wor den besteld. De fabriek had nog voor één millioén gulden aan bui- landse orders, o.a. van Zwe den en Zwitserland. Vrije prtjzen voor pudding en aardappelmeel. De prijzen van pudding- én custarapoeder, sauspoéder, maizena en geoxydeerd aard appelmeel, almede het gewone aardappelmeel in consumenten- verpakking, aarappelsago stijfsel, kofflestroop. dextrine en ouwels zijn vrijgelaten, in verband met' het feit, dat door de grote oogst van industrie- aardappelen en de daaruit voortvloeiende grote productie van aardappelmeel, deze pro- dqeten niet meer sqhaars zijn. Hoewel de in deze sector tot nu toe bestaande kleine subsidie thans wordt ingetrok ken wordt verwacht, dat door de zich op dit gebied reeds voordoende concurrentie de consumentenprijzen niet of nauwelijks zullen stygen. Rechtshandelingen Landbouwgronden. De commissie Landeigendom van de Groninger Maatschappij voor Landbouw heeft een uitvoerig rap port samengesteld naar aanleiding van het wetsontwerp „Rechtshan delingen landbouwgronden" en en kele bezwaren naar voren ge bracht. Zij meent, dat niet voldoende voorzieningen zijn getroffen om een te ver gaande verkaveling te voorkomen en wenst een soepele toepassing van de handhaving of bevordering van een doelmatige verdeling van het land over land bouwbedrijven. Een regeling van de grondprijzen zal niet zozeer no dig zijn. aangezien de fixering van de pachtprijzen reeds min of meer prijs-stabiliserend werkt. De commissie acht het wense lijk. dat de pachter recht van voor keur bij verkoop krijgt, mits dit recht wordt uitgebreid tot bloed- aanverwanten van de verkoper tot in de derde graad. Voorts dient gewaarborgd te worden, dat een pachter-koper inderdaad voor een te bepalen tijd het land zal exploi teren. De commissie vraagt meer duidelijkheid in het ontwerp be treffende al dan niet te geven voor keursrechten by ruil- cn andere overeenkomsten. Invoering van het wetsontwerp zal een verder gaande uitholling van het eigendomsrecht tengevolge hebben. De commissie is tegen standster van te grote verantwoor delijkheid en vrijheid, die dit ont werp in bepaalde gevallen van iandoverdracht aan de Grondka mer wil toekennen. De commissaris van politic te Mcdan, dc heer P. Hofmam. heeft op de tabaksondememing Soengcl Mentjirim zijn vier en zeventig ste tijger neergeschoten. Het land der gedecoreerden. Volgens „Le Peuple" is van alle landen ter wereld België het land, dat de meeste gedeco reerden telt. Niet min der dan 60 procent der mannelijke inwoners boven de 35 Jaar is in het bezit van tenmin ste één onderscheiding. Maar de Nederlandse regering niet wil. Volgens de Haagse corres pondent van de Nieuwsgier, zou het voorstel-Cochran o. m. bevatten: Ten eerste hand having van de buitenlandse betrekkingen van Diocja; ten tweede het ganse legerappa- raat, inclusief Koninklijke landmacht, onder federaal ge zag; ten derde het in discus sie stellen van de schulden van Indonesië aan Nederland, die aangegaan zyrt na 1942. Ten vierde een onbevredi gende schets van dc verhou ding tussen het staatshoofd der Verenigde Saten van In donesië en de Nederlandse hogé vertegenwoordiger. Dit zijn alle bedenkelijke punten, die nog komen naast 't punt der verkiezingen op korte termijn, de grenzen der deel gebieden en het punt vqn 't staatshoofd, welke door de Nederlandse regering onaan vaardbaar zyn genoemd door hun afwyking van de Renvil- le-overeenkomst, alsmede in verband met* de huidige on rust, welke vryheid by de verkiezingen uitsluit. De aanvankelijke reactie van de Nederlandse regering op het plan-Cochran is nader hand op Cochran's verzoek in een zachtere vorm gego ten, doch zonder een wyzi- ging in de concrete amende menten. Geschenk van Antwerpen. De burgemeester van Ant werpen dc heer J. Craeybeckx, heef: or het Palci3 Soestdijk aan H.M. de Koningin, namens zijn gemeente een fraai uitge voerd album overhandigd, waarin een zestal grote et sen. Herdenking afkondiging Grondwetsherziening 1848. De voorzitter der Eerste Kamer, prof. m. R. Kranen, burg, zal in de vergadering der Kamer van Woensdag 3 No vember een rede houden ter herdenking van het feit, dat een eeuw geleden dc grond wetsherziening van 1848 werd afgekondigd. De minister-pre sident zal daarna namens de regering spreken. Stenografen redden regering uit tijdnood. Een der puzzles, welke de rege ring zorg baarde was, hoe 't ont- werp-noodwet Indonesië vóör 1 November, dus binnen de tijd van cên week. de beide Kamers zou kunnen passeren. De Eerste Kamer pleegt immers geen wetsontwerpen voor afdelingsonderzoelc in be handeling te nemen zonder de ste nografische handelingen van de Tweede Kamer te hebben bestu deerd. De regering verkeerde In grote tijdnood. De stenografische inrichting der beide Kamers heeft haar daaruit weten te redden: Van de verga dering van Maandagavond, welke tot half drie 's nachts duurde, wist zij reeds Dinsdagmorgen half tien een volledige uitgaaf in voorlopige druk af te leveren. Toen 's nachts 4 uur de laatste stenograaf zijn pen kon neerleggen. toog de Staatsdrukkery aanstonds met vol ledige bezetting aan het werk. niet minder dan zeven uren had den de parlementaire debatten ge duurd en reeds zeven uren later waren de stenografische handelin gen. een compleet boekdeel, in voorlopige vorm verschenen. Oude man door gasver- slikking gedood. To Bergen op Zoom is de 82-jarigo alleenwonende we duwnaar G. Klaassen dood in zijn keukentje aangetroffen. De man bleek door gasverstik- king om het leven te zijn ge komen. Waarschijnlijk heeft hij zelf de gasslang verwijderd maar vergeten daarbij de kraan goed dicht te draaien. Nieuws in een Noiedop In Nieuw Zeeland wordt een Lockheed met 12 inzittenden ver mist. Uit Griekenland worden op levende gevechten gemeld by de berg Vernon. De Poolse communistische en socialistische partijen zullen in Dec. a.s. een fusie aangaan. He.t loon van de Antwerpse havenarbeiders is verhoogd tot 195 francs per dag. De leiders van de stakende havenarbeiders tc Helsinki hebben verklaard, dat dc arbeiders Dins dag weer aan het werk zullen gaan. Twee honderd operazangers hebben in Londen geprotesteerd tegen dc infiltratie van vreemde artisten in de Engelse opera-ge zelschappen. By K.B. is de geneeskundige inspectie van de volksgezondheid mede belast met de zaken betref fende de rheumatiekbestrijding. Viel in kanaal van Terneuzen overboord. Maandagavond ongeveer half acht is de echtgenote van de schipper van het Belgische motorschip „Yser", dat te Ter- neuzen varende was tussen de Trambrug en de Axelse brug, over boord gevallen en ver dronken. Hoewel de vrouw nog even is blyven drijven en haar zwa ger, H. Jonkman, die op de wal het ongeluk had horen ge beuren, te water sprong, mocht het vanwege de duisternis niet gelukken haar tijdig op te ha len. Toen omliggende schippers met dreggen het slachtoffer op het droge hadden gebracht trachtten de doktoren C. van Koch en J. Granaada nog ge ruime tyd vergeefs de levens geesten weer op te wekken. Het slachtoffer was moeder van één kind. Geschrokken paarden sloegen op hol. Dinsdagmorgen is te Axel een ongeval met dodelijke af loop gebeurd. Een met paar den bespannen wagen, be stuurd door de 32-j. J. v. Cad- sand werd gepasseerd door 'n achterop komende bietentram, waardoor de paarden schrok ken en op hol sloegen. De voerman trachtte de paarden tot stilstand te brengen en kwam door deze pogingen on der de wagen terecht. Hij werd een tiental meters mèe- gesleurd en kreeg tenslotte het linkerachterwiel over het lichaam. Hy overleed enkele ogenblikken daarna. Het slacht offer was ongehuwd. Opdracht aan de Nederlandse- Heide-Mij. Het Waterschap „Het Vrye van Sluis" heeft achi de Ned. Heide-Maatschappij opdracht gegeven tot het uitwerken van een plan voor do verbetering van de ontwatering van West Zeeuwsch-Vlaanderen, speciaal wat betreft het gebied van ge noemd waterschap. Vorige week werd vergade ring gehouden met vertegen woordigers van waterschap, Ned. Heide-My., Cultuur-tech nische Dienst en de landbomv- consulent, waarbij de algemene richtlijnen werden besproken. Men hoopt, dat het plan in 1949 gereed kan komen. De verwachting is, dat met de uitvoering enige mülioenen gemoeid zullen zyn. Het gaat óm een oppervlakte van 30.000 HA. Swift voor de 7e maal kolrfbalkampioen. Na een serie van elf over winningen achtereen is Swift (Middelburg) er in geslaagd het kampioenschap van de Zeeuwse Korfbalbond voor de zevende maal achtereen te be halen. Hoewel nog drie wed strijden moeten worden ge speeld, kan geen der concur renten een zelfde puntenaantal bereiken. In de elf gespeelde wedstrijden werden 68 doelpun ten gescoord, terwijl er 16 te gen werden gemaakt, zodat ook dit kampioenschap wel verdiend genoemd mag wor den. De volgende speelsters en spelers maakten deel uit van het twaalftal: Mej. W. Adri- aanse, mej. F. Adriaansen, mej. F. van .Belsen, mevr. A. Bruggeman, mej. R. Jacobs en mevr. T. de Ru en de heren F. Adriaanse, H. Bruggeman, P. Eiff, G. de Ru, G. Slimme, L. de Voogd. Ook mevr. Looise en de heer F. Schouten hebben vele malen aan de wedstryden deelgenomen. Schip voer op hoogspanningskabel. Een schip, dat bij hoog wa ter op de slikken voor de kust van Zuid-Beveland liep, raakte een van de kortgeleden in de Zandkreek gelegde hoog spanningskabels der - P.Z.E.M. met het gevolg, dat deze kabel ernstig beschadigd werd. Hy was' nameiyk nog niet inge graven, een werk, waarmee men thans bezig is en dat tot de ontdekking van de schade, leidde. De technische dienst van de P.ZE.M. verklaarde het onge. val niet van ernstige aard te achten; verwacht wordt, dat het herstel van de kabel, die nog niet m g'ebruik is, geen grote moeilijkheden zal' ople- ren. Bestuursvergadering Prov. Zeeuwse V.V.V. RADIOCAUSERIE 5LAAKTE INDRUK. De Provinciale Zeeuwse V.V.V. hield te Goes haar najaars-be- stuursvergadering. Nadat de voorzitter. Mr. J. Moo- lenburgh, in zijn openingswoord speciaal de Veerse afgevaardigde, de heer Jhr. I. F. den Beer Poor- tugael. had welkom geheten om dat thans voor het eerst sedert enige tijd Veerc wederom in het bestuur is vertegenwoordigd, werd de agenda afgehandeld. Hierby werd onder meer de fi nanciële toestand van de vereni ging onder ogen gezien en een ver hoging van de contributie voor le den plaatselijke V.V.V.'s be sproken. De secretaris, de heer G. Houte- kamer, hield in de afgelopen 20- mer een causerie voor de radio, die een merkbare toename van de drukte op het inlichtingenkantoor van de vereniging tot gevolg had. In het kort verslag van de di recteur der vereniging, de heer E. Smit, over de werkzaamheden gedurende het afgelopen seizoen werd melding gemaakt van de steun die aan verschillende schry- vers van publicaties over Zeeland werd gegeven, de voorbereidingen tot het samenstellen van een be trouwbare en volledige statistiek over de verblijfsnachten in Zee land gedurende de zomer van 1948, de logiesinlichtingendienst die goed gefunctionneerd heeft, de on- geiyke verdeling -van het massale bezoek van Belgen over verschil lende Zeeuwse steden tengevolge van het al of niet open stellen der winkels op Zondagen en andere actuele kwesties. Enkele wensen tot vermeerde- ving van de inhoud van het Reis boek van Zeeland werden naar voren gebracht. Bij een eventuele volgende druk zal hiermede zoveel mogelijk rekening worden gehou^ den. Te half vier v/erd deze geani meerde vergadering, die door een gëmeenschappeiyke koffiemaaltijd onderbroken werd. door de voor zitter gesloten. Studenten bieden Provincie een geschenk aan. De collecte ten bate van de verzending van kerstpakketten door de NIWIN naar onze jongens over zee heeft in de gemeente 's-Heer Arendskerke f 280.op gebracht. Zaterdag 6 November zal door het. Corpsgezelschap ,Luctor et Emergo" uit Wa- geningen. ter gelegenheid van de viering van het 8ste lus trum van dit gezelschap, in een plechtigheid in de kantoren van de Abdij Restauratie offi cieel een geschenk, aan de Provincie Zeeland worden aan- eboden. Dit geschenk zal bestaan uit een gebrandschilderd raam. Daar dit raam evenwel nog niet gereed is, zal de over dracht symbolisch geschieden. In de Maandag gehouden raads vergadering van Middelburg kwa men tydens de ï-ondvraag allerlei kleinigheden- aan de orde. dié tbch het vermelden waard zynv De heer P. Meliefste vroeg of de Oude Vlissingse weg volgens eerder gedane beloften beter ver licht zal worden. Wethouder van 't Westende kondigde de plaatsing van enkele lantarens op korte ter mijn aan. De heer Meliefste klaagde ook over dé gevaarlyke Kanaalbrug en informeerde, of het juist is, dat er geen materiaal toegewezen is voor de voltooiing van de nieuwe brug. B. en W. zegden een onder zoek toe. De héér H. J.Flierman vroeg om voortaan op de naambordjes der straten, zoals elders geschiedt, aan te geven, waaraan de naam ontleend is. Zal geschieden. De heer A. J. Schot klaagde er over, dat bepaalde brieven van B. en W. aari ministers en het parle ment in de pers verschenen voor de raadsleden er iets van wisten. De voorzitter antwoordde, dat de pers zelf ook nog al eens iets op snuift en niet erg gesteld is op het officieel en gelijktijdig aan alle bladen verstrekken van nieuws. De heer A. J. Schot had verder geconstateerd, dat er tegenwoordig weer veel puinauto's rijdén en dat die zo vol geladen worden, dat de straten vol brokken steen liggen. Er zal op gelet worden. De heer M. Wattel drong aan op verbetering van de hoek Rotter damse kaai—Nederstraat. Het zal onderzocht worden of dit mogelijk is. Op een vraag van de heer Wat- lel of de bewoners van vochtige woningen extra kolen zullen krij gen, konden B. en W. nog geen antwdbrd geven. De heer M. Wattel drong aan op verkoop van compost aan de boe ren.. Wethouder van 't Westende deelde mede, dat de proeven om van de Middelburgse afvalstof een compost te maken geen gunstig re sultaat hadden. Nagegaan zal wor den of er goedkopere methoden bestaan. De heer J. S. Hoek informeerde of het schrijven van B. en W. in zake de vergoeding der materiële oorlogsschade reeds reacties beeft uitgelokt. Tot dusver is nog niets vernomen, antwoordden B. en W„ maar bij de Kamerdebatten zal het blyken. De heer L. J. Breel zou gaarne een verbreding van de Lange Delft zien en zeide verder met voldoening de tekst van de ge meentelijke verordeningen te heb ben Ontvangen. Hij vroeg echter verordeningen, die niet meer gel den. weg te laten. Volgens wat hij thans ontvangen heeft, moeten de politieambtenaren nog altyd lid Reeds 25 millioen k.g. verzonden. Goede kwaliteit. Het mosselseizoen is thans, de wekelijkse exportcijfers T>e- wijzen dat, op zyn hoogtepunt. Hoewel verschillende kwekers reeds hoger staan, kan als al gemeen percentage van de ba- sisleveringseyfers, dat door ieder is afgeleverd, 50 c/o wor den aangenomen, hetgeen be tekent, dat thans de helft van de mosselen, die alg basis wor den genomen voor de jaarlijkse mosselcultuur, thans is afgele verd. Dit betekent evenwel niet, dat thans reeds de helft van de in Zeeland aanwezige consumptiemosselen zouden zyn afgeleverd, want ook vo- jaar bereikte men een af- van 120 der standaard- capaciteitscyfers zouder dat de voorraad reeds was uitgeput. De helft van dc basisleve- ringscyfers betekent evenwel toch dat bijna 250.000 tonnen of 25 millioen kg. hun weg naar de consumenten hebben gevonden. En nog steeds is het het Aan- en Verkoopkantoor te Bergen op Zoom gelukt het visgewicht op 16 kg. té hand haven, waardoor dc afnemers verzekerd zyn van een goede kwaliteit met bovendien wei nig tarra. Om mosselen met weinig tarra af te leveren wor den op de meeste schepen weer de machinale zeeften gemon teerd. Natuuriyk hadden veel mos selhandelaren geen voordeel van de devaluatie van de Fran se franc, terwijl ook de binnen landse ongeregeldheden aldaar, belemmerend werken. Het is te hopen, dat men spoedig in Frankrijk weer een stabieler toestand krygt, want alleen dan kan men weer evenals vorig jaar rekenen op een af zet van meer dan 100 die vorig jaar reeds begin Januari bereikt werd. zijn van de Kameraadschapbond van de N.S.B De heer B. A. Hesselink ten slot te vestigde wederom de aandacht op de diepe kuilen in de singels, die tot ernstige ongelukken moeten leiden. Wethouder van 't Westende zeide machteloos te staan, omd^ er geen stenen zijn. Tenslotte stelde de heer Hesse link voor om op dc tennisbanen op het sportterrein een kunstijs baan aan te leggen. De mogeiyk- heid zal onderzocht worden. NED. HERV. KERK Voor de jonge lidmaten van de Ned. Herv. Kerk (Jonge Kerk), zal Woensdag 27 Oc tober optreden ds. E. Pichal, te Gent. predikant by de Bel gische Kerk. Vlissingse Oratorium, vereniging. BURGEMEESTER KOLFF EREVOORZITTER. De „Vlissingse Oratoriumvcreni- ging", die Maandagavond in het Concertgebouw te Vllssingen haar jaarvergadering hield, had behal ve de gewone vërenigingszaken, drie bijzondere agendapunten te behandelen, lil. de installatie van burgemeester mr. B. Koiff als ere voorzitter, de benoeming van me vrouw W. van Oclccnburgvan der Harst tot erelid en tenslotte dit kwam geheel onverwacht de huldiging van de directeur-voor zitter, dc heer J. Kuiler, die vijf en twintig Jaar lang dirigent is ge weest van de vereniging, waaruit tenslotte dc Vlissingse Oratorium- vereniging is ontstaan. Bij do installatie van burgemees ter Kolff als ere-voorzitter, gaf de heer Kuiler, een kort overzicht van het muziekleven in Viissingen. dat reeds voor dc oorlog zeer inten- S f y?®-, D,e heer Kuiler sprak er zyn blijdschap over uit, dat. de burgemeester het ere-voorzitter- schap wilde aanvaarden en over handigde hem als herinnering aan de installatie een oorkonde Bur gemeester Kolff zeide het prettig te vinden van verschillende ver enigingen het ere-voorzltterschap te mogen bekleden. Hierdoor wordt hem gelegenheid geboden om ken nis te nemen van de voornaamste uitingen van het maatschappelijk leven in Viissingen. Van bijzonder belang noemde spr. het culturele leven en aanvaardde dan ook zeer gaarne het ere-voorzitterschap van een vereniging, die op dit gebied actief werkzaam is. Hierna werd mevr. W. van Oc- kenburg—van der Harst geïnstal leerd als ere-lid. De heer Kui lei- noemde haar een voorbeeld voor de jongeren. Steeds was zij actief en vol energie. Deze benoeming is de waardering voor al hetgeen zij heeft gedaan ter bevordering van de zangkunst in Viissingen. Tenslotte werd de directeur-voor zitter, de heer J. Kuiler, bloemen aangeboden, omdat hij 25 jaar lang de verenigingen, waaruit uiteinde lijk de Vlissingse Oratoriumvereni- gmg ontstond, als dirigent heeft geleid. Een warm en hartelyk ap plaus onderstreepte deze bloemen hulde. j Te voren waren enige huishou delijke zaken behandeld. Tot be stuursleden werden herkozen de heren J. Kuiler (voorzitter) en M C. Koper (penningmeester). In dc plaats van de heer B. van Ruijven. die zich niet herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer J. P. Cyvat. De verslagen van secretaris en penningmeester getuigden van een gezond verenigingsleven. Er is evenwel een groot gebrek aan he ren. Men zal da» ook trachten zo veel mogeiyk nieuwe heren-leden te winnen. ALGEMENE NED. METAAL- BEWERKERSBOXD. De Alg. Ned. Metaalbewer- kersbond afd. Viissingen kwam Maandagavond bijeen om af scheid te nemen van de heer J. M. C. de Roo als districts bestuurder en secretaris-pen ningmeester. De heer de Roo, die sedert 1937 te Viissingen in functie is, werd hartelyk toegesproken door de voorzitter, de heer D. Romeijn. Als aandenken werd hem een boekenmolen annex schemerlamp en rooktafel aan geboden. Ook de voorzitter van de Bredase afdeling sprak harte lijke woorden tot de heer de Roo. In de functie van de heer de Roo werd benoemd de heer H. van der Meer, die deze functie reeds tijdelijk waarnam. De heer van der Meer hield een inleiding over het vraag stuk van lonen en prijzen. Er volgde een belangwekkende discussie. In Den Haag slaagde voor het middelbaar examen Economie en Staathuishoudkunde de heer W. P. Jacobs, leraar in de handelsweten schappen aan dc R.H.B.S. te Viis singen. Bezoek Commissaris der Koningin. De Commissaris der Konin gin bezoekt op Dinsdag 2 No vember de gemeenten Vrou wenpolder, Veere en Ritthem. S 250 boete voor overtreding pachtbesluit. De katonrechter voor de prijzen te Middelburg veroor deelde S. M. S. te Wemeldinge tot een boete van 250, om dat hij een pachtsom had be dongen zonder deze schrifte lijk vast te leggen en een kor tere pachttermijn dan 6 jaar had aangegaan zonder tussen komst van de Grondkamer. Steenfabriek Zeelandia draait weer. Na ettelyke jaren te hebben stil gelegen is thans weer nieuw leven gekomen in de steenfabriek Zee landia te Zuidzande. In Mei j.I. werd met de restauratie begonnen en thans is het zover, dat de eer ste oven stenen gebakken is. Men werkt met 2 ovens, elk met een capaciteit van 75.000 stenen. Men hoopt een jaarproductie te berei ken van lift millioen. In verband met de grote vraag naar stenen is men begonnen met de productie van gele baksteen, geschikt "voor binnenmuren. In dc toekomst wil men ook aan het bakken van ge velstenen beginnen. Er is nog voor ongeveer 20 millioen stenen aan klei voorradig. Het is een verheugend verschijn sel, dat in deze tijd van materia- lenschaarste, een fabriek als deze weer aan het draaien is gegaan. Begin November a.s. hoopt men de eerste stenen af te leveren. Dinsdag was het in West-Z.- Vlaanderen de dag van de candi- daatstelling voor de verkiezing van veertig hoofdingelanden en hun plaatsvervangers voor het water schap „Het Vrye van Sluis", een canditdaatstelling. die met veel be langstelling werd tegemoetgezien. De lijsten nïoesten worden inge diend in vier stemdistricten, t.w. Oostburg, Aardenburg, IJzendijke en Oroede. In elk van deze distric ten werd slechts één lijst met het vereiste aantal candidaten ingele verd. zodat geen verdere stemming nodig zal zyn en de gestelde can didaten terstond gekozen ver klaard kunnen worden. FILMS VAN DE WEEK Bijzondere Franse film. „De Verdoemden" („Les Mau- dits") met Paul Bernard, Dalio, Florence Marly en Henri Vidal; regie: René Clement. (Alhambra, Viissingen). Een troepje misdadige despera do's zwerft in een duikboot over de wereldzeeën, zonder ergens aan land te durven gaan. Zij zijn ver doemd. maar de consequenties daarvan te dragen valt niet mee. Een sensatiefilm? In zekere zin wel. maar tevens door indringend spel. ruige sfeer en uitstékende regie van de man, die ons reeds eerder met „La bataille du rail" verraste, een product, dat toont waartoe de rFanse filmindustrie ondanks alle financiële zorgen na de oorlog in staat is. „Raffles" met David Niven, Olivia de IlaviUand en Dame May Whittij; regie: Sam Wood. (Elec tro, Middelhurg). Een heel bescheiden filmpje, dat niet veel langer dan een uur duurt, maar door de geestige uitwerking van het overbekende gegeven de gentleman-inbreker! verkwik kend aandoet en dat ook heel goed spel. met name van David Niven, te zien geeft. „Langs vergeten wegen" („The lost trail") met Johnny Mack Brown, Jennifer Holt, en Raymond Hatton; regie: Lambert Hiliyer (Electro, Middelburg). De gebruikelijke wil-Westkost over een onverschrokken sheriff met brede schouders en een char mante glimlach, die een troepje bandieten van het allerlaagste al looi yoorgoed onschadelijk maakt. „My Pal Trigger" met Roy Ro gers. George „Gabby" Hayes en Dale Evans; regie: Frank McDo nald (Luxor, Viissingen). Een andere cowboyfilm, die uit munt door fraaie buitenopnamen, en fotografie van paarden. Het ge geven is conventioneel, maar de gevechten tussen dieren, de wed rennen en de gebruikehjke actie boeien. Marktberichten. VEILINGSVERENIGING WALCHEREN. Veiling van 25 October 1948. Appelen: Bellefleur 2146; Court Pendu 22—29; Goudreinet 3965; Jonathan 3675; Val en fabriek 10 46: Laxton Superbe 4047; Me loenen: Annanasmeloen 30; Me loenen o. s. 26; Peren: Beurré Ciairgeau 72; Doyenné du Cornice 81—90; Val en fabriek 2647: To maten 12—28; Druiven: Franken- thaler 96—1.02: Alicant 90—1.06; Groenten: Andy vie 414; Bloem kool I A 32; idem I 828: idem II 612; idem IH 46; Savoijekool 5 10; Rodekool 69: Wittekool 4 7: Boerekool 48; Sla 24; Prei 614; Eospeen 618: Spruiten 36 48; Veldsla 526: Uien C; Spina zie 5—35: Herfstrapen 48; Stok- snijbonen 86—93; Saxa's 3860; Dubbele 39—69; Komkommers 4 5. MIDDELBURG. Woensdag: Christelyke Kweek school Bazar 2—5. 7—10; Lu therse kerk: Ned. Bybelgenoot- schapfilm „Geen grenzen meer" 8 uur: kindervoorstelling 3 uur; Concert- en Gehoorzaal: Z.V.U. Janinc Dacosta, piano, 8 uur, Electro: Raffles en Langs vergeten wegen. 7 en 9.15 uur. Donderdag: SchuutershofAf scheidsavond C.O.A.K.-militai- ren; Electro: Raffles en Langs vergeten wegen. 7 en 9.15 uur. VLISSINGEN. Woensdag: Alhambra: De Ver doemden. 7. 9. Luxor: My Pal Tigger, 7, 9. Donderdag: Alhambra en Luxor: zie Woensdag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2