PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nieuw Atlantisch Pact Militaire situatie op Java wordt slechter De inpoldering van het Zuid-Sloe 0£ BILT Franse militairen beheersen de mijnen. Tweede Kamer over de begroting 1949 Prof* van Dam staat terecht Granaatkop ontplofte. VOORSPELT 191e Jaargang - No. 252 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj.: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS: 32 ct. per week; t 3.90 p. kw.; fr. p. p. I 4.15 per kw.. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 27 Oct. 1948 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2,50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad", 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaal 29. leL 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. teL 102 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr. C 160. tel. 26 Reeds in vergevorderd stadium INSTELLING EUROPESE RAAD Naar te Parüs wordt vernomen, zijn de afgevaardigden der vjjf landen het eens geworden over het beginsel een ge zamenlijk verdrag te sluiten met Noord-Amerika de V. S. en Canada in het kader der regionale defensieve groepe ringen waarin in het handvestder V. N. wordt voorzien. De raad heeft eveneens het vraagstuk van de veiligheid in de Noordelijke Atlantische oceaan bestudeerd alsmede de resultaten der besprekingen, die over dit onderwerp in de loop van de zomer te Washing ton gehouden zijn. Dit onderzoek heeft doen vaststellen, dat omtrent het beginsel van een defensief At lantisch pact en de stappen, die in dit opzicht moeten wor den gedaan, 'n de schoot van de raad volledige instemming bestaat. DE KOSTEN. De raad keurde de door de vnf ministers van financiën op 17 October j.l. gedane voor stellen goed en besloot een commissie van deskundigen te benoemen, belast met de be studering van de financiële en economische kwesties, die door de organisatie der verdediging van West-Europa zijn gerezen. Wat het probleem der Euro pese Unie aangaat, besloot de raad tot instelling van een commissie, bestaande uit ver tegenwoordigers, aangewezen door de regeringen, die het verdrag van Brussel hebben ondertekend naar rato van vijf vertegenwoordigers voor Frankrijk, 5 voor Groot-Brit- tannië, drie voor België, drie voor Nederland en twee voor Luxemburg. EUROPESE RAAD. Deze commissie, waarvan de zetel te Parijs zal zyn geves tigd, zal voorstellen, welke of door de regeringen of door particuliere organisaties zijn gedaan, in overweging nemen. Zij zal o.m. de Frans-Belgi sche voorstellen onderzoeken, die gedaan zijn om de bijeen komst der Europese advise rende vergadering voor te be reiden, alsmede de Britse voor stellen betreffende de instel ling van de Europese raad, aangewezen door verantwoor delijke regeringen, belast de kwesties van gemeenschappe- Gevecht bij Marseille. Franse politie en militairen beheersen thans de mijnen In het Noorden, Op vele plaatsen verwijderden de postende sta kers zich op ordelijke wijze zo dra de troepen arriveerden. Dc veiligheidsploegen ondervonden nagenoeg geen tegenstand bü het overnemen van de schach ten. In het Zuiden bleef het niet zo rustig. Bij de mijnschacht Ales te Rochebelle hadden de stakers barricaden opgewor pen. De troepen moesten tanks gebruiken en er kwamen vuur wapens en granaten bij te pas om de stakers te verdrijven. Volgens een verslaggever van het blad ie Monde vuurde een tank uit een 25 m.m. kanon om een opening te forceren in de vesting van de stakers. On der een hagelbui van stenen en ijzeren bouten reed de tank daarop het domein der stakers binnen. Een arbeider werd bij dit gevecht gedood en er vie len aan beide zijden gewonden. De havenarbeiders te Marseille legden het werk onmiddellijk neer. toen zij van deze botsing hoorden. In Valenciennes werden tien stakers tot een maand en vijf tot 25 dagen gevangenisstraf veroordeeld wegens onwettige handelingen. Het verbond van transportarbeiders en dat van P.T.T.-ambtenaren, aangesloten bij de C.G.T., hebben aange spoord tot „korte stakingen" uit solidariteit met de staken de mijnwerkers. Koning George sprak Britse troonrede uit. Bij de opening van de nieu we zitting van het Engelse parlement heeft koning George een troonrede uitgesproken, waarin hij het wetsontwerp tot nationalisatie der Engelse staalindustrie heeft aangekon digd. Wat de defensie betreft kon digde de koning een actie tot werving van recruten voor de geregelde strijdkrachten aan en de vorming van een reserve- en hulpleger. In het Hogerhuis zette de koning voor het eerst sinds 10 jaar zijn kroon op en trok hij het roodfluwelen parlementsge- waad aan. De beide prinsessen waren niet aanwezig. Met de kroon op sprak de koning zit tend zijn rede uit, die 11 mi nuten duurde. lijk belang te bestuderen. De commissie zal een verslag voorbereiden, dat aan de advi serende raad tijdens zijn eerst komende zitting zal worden voorgelegd. De ministers van buiten landse zaken bespraken voorts de sociale en culturele samen werking. EEN CONCLUSIE. Sylvain Mangeot, de diplo matieke correspondent van Reuter, trekt uit het commu niqué de conclusie, dat „de verwezenlijking van een Noord- Atlantisch pact, waardoor de Westeuropese Unie met de Verenigde Staten en Canada zal worden verbonden op het gebied der gemeenschappelijke verdediging", reeds in een vergevorderd stadium ver keert. Krijgsgevangenen ingeschakeld in bestuur Sowj^t-zöne. De Sowjets hebben een be gin. gemaakt met de inscha keling van Duitse krijgsgevart1- genen in het bestuursapparaat van Oost-Duitsland. Het zou hier vooral Duitsers betreffen, die een functie hebben in het langzamerhand legendarisch geworden leger van generaal von Paulus. De bedoeling is een voor Moskou betrouwbare politiemacht op te bouwen in de Sowjet-zóne. In kringen van de socialistische eenheids partij is men niet zo bijster gesteld op de terugkeer van deze voormalige leden van Hit- Iers legioenen. Men spreekt van „onbetrouwbare elementen die hun eigen reactionnaire plannen hebben". De communist dr. Fischer is speciaal naar Karlshorst ge reisd om met Russische offi cieren hierover van gedachten te wisselen. Als resultaat daarvan is het transport van krijgsgevangenen 'beperkt en zijn de maatregelen tot con- tróle verscherpt. Datik aan Prinses Wilhelmina. Politieke beschouwingen Verschenen is het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de rijksbegroting 1949. Aan de politieke beschouwin gen, welke bij de aanvang van deze begrotingsbehandeling werden gehouden, ontlenen wij het volgende: Van verschillende zijden wil de men bij deze algemene be schouwingen over de rijksbe groting voor 1949 in de eerste plaats enkele woorden wijden aan de troonwisseling, welke nog slechts enkele weken ge- leaén heeft plaats gehad. Zeer vele leden gaven uit drukking aan hun waardering, bewondering en dankbaarheid voor hetgeen Hare Majesteit Koningin Wilhelmina geduren de haar 50-jarige regering voor het koninkrijk in het al gemeen en voor het Nederland se volk in het bijzonder ge weest is. Tijdens de viering van haar regeringsjubileum is ondubbel zinnig gebleken, hoe sterk en algemeen de gevoelens van aanhankelijkheid ten opzichte van haar zijn en hoe men be seft, dat de aldus gegroeide verhouding te danken ig aan de waarlijk onnavolgbare wijze, waarop zij met Gods hulp haar dikwijls uiterst zware taak een halve eeuw lang vervuld heeft. Sommige leden legden de verantwoordelijkheid voor de huidige kabinetsformatie voor namelijk bij de K.V.P. Enkele leden zagen liever een krach tig twee partijen kabinet. Een aantal leden, die in een nieuwe politieke formatie bij de verkiezingen optraden, ver hieven hun stem tegen toene mende collectivisatie en staats macht. Sommige leden oefenden scherpe critiek uit op de gang van zaken in Nederland sedert de bevrijding. Zij meenden, dat ons land gteeds verder in Ame rikaanse richting gaat. Andere leden hadden be zwaar tegen de wijze waarop het stelsel van de evenredige vertegenwoordiging werkt. Vredesmanifest uit Munster in Den Haag. Dinsdagmiddag hebben vier ruiters uit Zoetermecr het vre. desmanifest, dat uitgegeven werd ter gelegenheid van de in 1648 gesloten vrede van Münster en dat uit deze stad is afgezonden, naar het Haag se VredesDaleis gebracht en ovei'handigd aan een hoofdbe stuurslid der Europese federa listen. Gekrenkte advocate. Een jonge Duitse ad vocate heeft tegen de president van het crimi neel gerechtshof te Ham burg een aanklacht in gediend wegens „aantas ting van haar goede naam". De president las haar namelijk tijdens een zaak tegen van zwarte handel beschuldigden de les vanwege het feit, dat zij „onder de huidge el lende in Duitsland" zich „zo opmaakte en haar vingernagels verfde". Mr. J. H. R. van Schaik, mi nister van verkeer en waterstaat ad int., heeft de nieeuwe televi- siecommissie geïnstalleerd. Enkele leden, die zich even min met het regeringsbeleid konden verenigen meenden dat dit beleid niet steunde op Gods Woord en dat in het bijzonder de invloed van de revolution- naire Partij v. d. Arbeid te groot was. Wij komen op dit voorlopig verslag nog uitvoerig terug. Busstaking in New York. Dinsdagavond staakten de buschauffeurs in New York. Ook degenen, die eerst ge hoor gegeven hadden aan de oproep van burgemeester O'Dwyer, om het werk te hervatten, legden hun werk weer neerr. Er zijn 8500 sta kers. Wethouder beledigde de burgemeester. Op 1 'Juli bevond de 52-ja- rige N. M., wethouder van Hel. levoetsluis, zich in een café daar ter plaatse. Hij noemde toen de burgemeester van Hel- levoetsluls een grote collabo rateur. De burgemeester dien de een aanklacht in wegens belediging en de Rotterdamse rechtbank heeft de wethouder thans veroordeeld tot een boe te van honderd gulden, sute 20 dagen hechtenis. In Zwolle is een began ge maakt met een tweedaagse rook- wedstrijd, waaraan 106 rokers deel nemen. Vijfling geboren, maar.. onvindbaar Te Khartoem is gemeld, dat een Soedanese vrouw te Tibeib, een dorp in de pro vincie van de Blauwe Nijl, 170 kilometer ten Zuiden van Khartoem, het leven heeft geschonken aan een vijfling. allen jongens. Drie dagen geleden is door het Wadmedani-ziekenhuis een verpleegster uitgezonden om tezamen met een rege- rings-ambtenaar de moeder op te zoeken en haar en de kinderen naar Khartoem te brengen, waar speciale voorbereidingen voor de verzorging waren getroffen. De verpleegster kwam ech ter terug zonder de moeder en de kinderen te hebben kunnen vinden. Het zoeken wordt voortgezet. Men ver moedt. dat de vijfling ver borgen is om te voorkomen, dat de regering de zorg er voor op zich zou nemen. De bekendste vijfling. de Dionne-zusjes, in Ontario, zijn in Juni j.l. veertien jaar geworden. Andere vijflin- gen van de laatste jaren zijn: Drie jongens en twee meisjes van een Griekse vrouw te Komotini in West- Thracië (geb. 1948); drie jongens en twee meisjes op een Sowjat-Russische Kol- chos (geb. Sept. 1947): drie jongens en twee meisjes, te Beiroet (geb. November 1946). Naar medische schatting is de kans op een vijfling één op de 41.600 geboorten. De slachtoffers van de K.L.M.-ramp. In de nacht van Maandag op Dinsdag zijn de stoffelijke overschotten van de leden der bemanning en 18 passagiers van het nabij Prestwick ver ongelukte K.L.M.-vliegtuig van Schiphol overgebracht naar het koor van de Nieuwe Kerk te Amsterdam. welke daartoe als chapelle ardente is ingericht. Hier kregen de familieleden Dinsdag gelegenheid een laat ste afscheid te nemen. Een schat van bloemen be dekte de 26 kisten, het koperen hek en de vloer van de cha pelle ardente. De stoffelijke resten yan de beide passagiers Philippo zijn naar Sassenneim overgebracht. In de morgenuren bezochten verscheidene deputaties de cha pelle ardente., o.a, een van het Amsterdamse gemeentebestuur de directie der K.L M. met aan het hoofd dr. A. Plesman, voorts stewardessen, douane personeel en marechaussee van Schiphol. Handel in bonkaarten. De Amsterdamse politie heeft een tiental „groothande laren" in distributiebonnen ge arresteerd. Bij de winkelier P. R. trof men 508 diverse bon nen, 27 volledige bonkaarten, 8 tabakskaarten en 4 stam kaarten aan, welke alle in be slag werden genomen, evenals een bedrag van 600.Bij de 45-jarige stoker P. H. werden 720 bonnen, 24 volledige kaar ten, 2 tabakskaarten en een bedrag van ongeveer 350. in beslaggenomen. Extra vlees-rantsoen. Met onmiddellijke ingang geeft bon 336 algemeen (voor komende op A.B.C.-kaarten) recht onhet kopen van 100 gram vlees. Deze bon blijft geldig tot 6 November 1948. Deze extra verstrekking is mogelijk dank zij dfe ruime aanvoer van slachtvee. In 1949 toch raadsverkiezingen. In verband met de in enke le dagbladen verschenen be richten Inzake uitstel van de verkiezingen van de gemeente raden, deelt men ons van be voegde zijde mede, dat het niet in het voornemen der re gering ligte te bevorderen, dat de gemeenteraadsverkiezingen zullen worden verschoven naar 1950. Krachtens een wet zullen de verkiezingen in 1949 wor- dén gehouden. In 1950 worden de leden van de Provinciale Staten gekozen. Hij liet de naam van Koningin Wilhelmina uit de leerboeken schrappen. ZEVEN JAAR GEËIST TEGEN JAN PUDDING. Uiterlijk onbewogen hoorde de voormalige secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming prof. dr. Jan van Dam, die Dins dag terecht stond voor het Am sterdamse Bijz. Gerechtshof, dc lijvige tenlastelegging aan, die de advocaat-fiscaal mr. M. H. Gelinck voorlas. Pres.: „Wasji niet bekend, dat de vijand omvorming van ons volk wenste in nationaal-sociaiistische en pro-Duitse zin?" Van Dam: „Ik hield mij voor ogen de rede van Seyss-Inquart, De viering van de 300ste verjaardag van het Verdrag van Westfalen, dat een einde maakte aan de 80-jarige en aan de 30-jarige oorlog, is Zondag in Munster begonnen. In de nieuwe vredeszaal van het stad huis werd voorlezing gedaan van een vredesmanifest van de „Unie van Europese Federalisten". Deze vredesboodschap wordt met een ruiterestafette naar Den Haag, dat in het Vredespaleis de zetel van het Internationaal Gerechtshof bezit, overgebracht, gelijk in 1648 naar de Keizer in Wenen. Aan de Nederlands-Duitse grens bij Glanerbrug geeft de eerste „vredeskoericr" zijn boodschap over. Vorige week een record-aantal incidenten. VERKLARING VAN GENERAAL SPOOR. De luitenant-generaal S.-H. Spoor heeft verklaard, dat de militaire situatie op Java en Sumatra nog steeds slechter wordt. De generaal deelde mede, dat in de week van 12 tot 19 October een record aantal van 228 incidenten met infiltranten was voorgekomen. Het betrof hier o.m. 158 aanvallen op Samenstelling van de grond wekt goede verwachtingen. Wanneer, naar aangenomen mag worden, in 1949 zal wor den overgegaan tot indjjking van het Zuid-Sloe, zal de Zeeuwse landbouw weer een polder rijker zjjn, welke wat de bodemgesteldheid betreft, zal kunnen wedijveren met de beste polders In ons land, zo verzekerde men ons van deskundige zjjde. De waterstand. Grondonderzoeken hebben n.l. uitgewezen, dat het gehele in te polderen gebied van c.a. 750 H.A., zonder uitzondering uit zware grond bestaat. Be houdens een klein gedeelte bevindt er zich een kleilaag van een gemiddelde dikte van één meter. Bijna de gehele oppervlakte is met schor ge groeid, doch de ervaring in andere polders heeft geleerd, dat de grond niettemin zeer foed te bewerken zal zijn. emeer daar het humusgehal- te hoger is dan in overeenkom stige oude polders, terwijl bo vendien het koolzure kalkge- halte geweldig hoog is. Er zijn hier percentages van 17 tot 22 aangetroffen. terwijl men in Zeeland over het al gemeen met 4 a 5% reeds te vreden is. Een ander voordeel dat deze polder zal bieden is, dat de grond behoudens op de z.g.n. schapendreven dc padjes waarlangs de schapen de schorren hebben betreden zeer doorlatend is. De drainage kan dan tamelijk wyd zijn, ter wijl bovendien de boer in de herfst lang op zijn land zal kunnen werken en in het voor jaar er weer vroeg op kan be ginnen. De nog niet begroeide slik- gronden zullen echter in het begin wel een intensievere ontwatering vragen. DE VRUCHTBAARHEID Interessant zijn ook de resul taten van de onderzoekingen naar vruchtbaarheid van de gronden. Om te beginnen, blijkt het fosfaat-gehalte zeer hoog te zijn, zodat de boer wel jaren zal kunnen verbou wen zonder fosfaat aan de grond behoeven toe te voegen. Hetzelfde geldt voor de kali en hoogstwaarschijnlijk ook voor de stikstof. De hoge hu- muscijfers lopen nl. vrij snel terug. Bij ontleding van deze organische stof komt stikstof vrij, zodat vermoedelijk ook de eerste jaren weinig stikstof zal moeten worden toegediend. Met het zoutgehalte zal het wel los lopen. Vooral na een springvloed, waarbij de schor ren onder water komen te staan, zyn de zoutcyfers hoog, doch de peilingen hebben uit gewezen, dat even vóór het volgende springtij, de zoutcij- fers zeer sterk zyn teruggelo pen. Na de inpoldering mag dan ook verwacht worden, dat het zoutgehalte zeer snel zal dalen, al zal dit op de slikgron- den langzamer gaan dan op de schorren. Door het hoge humus- en kalkgehalte en de goede door- latendheid van de grond zal het waarschijnlijk niet nodig zijn dat voor de ontzilting gips gestrooid moet worden. GEEN VERDROGEN VAN DE GROND. Een voordeel van de dikke' kleilaag is verder nog, dat de grond waarschijnlijk nooit zal verdrogen, een verschijnsel dat zich in nabijgelegen polders met een dunne Kleilaag en een ondergrond van zand. veel voordoet. Het verhaal loopt althans, dat vorig jaar een boer in deze omgeving tussen zijn bieten een bordje plaatste met het opschrift: Niet roken, brandgevaar! Hetzelfde gevaar doet zich ook voor in de in te polderen Braakman. De grond bestaat daar overwegend uit een vrij dunne kleilaag op zand. Dunne kleigronden zijn zeer goed pro ductief te maken, wanneer men de waterstand in de hand heeft. België byv. kan niet vol doende water aanvoeren, zodat verschillende deskundigen dc kansen voor de Braakman vrij somber zien. Voor de boeren, die straks tot de gelukkigen zullen beho ren een kavel grond in de nieuwe Sloepolder toegewezen te krijgen, zijn de perspectieven in aiie opzichten gunstig te noemen. Men zal echter nog even geduld moeten hebben, want wanneer de inpoldering volgend jaar plaats vindt, zal het vermoedelijk toch wel 1950 worden, voordat het eerste ge was, waarschijnlijk koolzaad, verbouwd zal kunnen worden. niet-militaire doelen cn het vermoorden van 48 .Indonesi sche functionarissen. Gene raal Spoor schatte, dat onge veer 11.000 van de 20.000 re publikeinen, die uit West-Java geëvacueerd waren, in dit ge- biéd zijn teruggekeerd. Velen hadden automatische wapens en Nederlandse militairen neb ben veel propaganda materi aal bij hen aangetroffen. De communistische invloed kwam niet van de groep-Moe- so, doch van de Republiek en was niet slechts een gevaar doch een werkelijke bedreiging. Het doel van de infiltranten is het doden van Nederlanders en z.g.n. Indonesische collabo rateurs van Nederland. Indien de ondernemingen ge sloten worden, zou de algeme ne economische toestand slech ter worden, hetgeen een van de eerste voorwaarden is voor communistische invloed, al dus besloot de generaal. Inmiddels meldt de dienst legercontacten, dat drie volle dige compagnieën van opstan dige communistische troepen, die goed van munitie voorzien zyn, zich mèt Moeso op de Zuidelijke helling van de Lawoe ophouden. Kassier van de Robaver gearresteerd De 52-jarige kassier-procu ratiehouder van het bijkantoor van de Robaver te Scheve- ningen, A. W. F. v. d. S., is door de politie gearresteerd, omdat hij m de loop van de laatste negen jaar verduiste ringen en valsheid in geschrif te had gepleegd. In de eerste plaats had hij zich een bedrag van f 30.000 toegeëigend, dat een cliënt bij de bank gestort had. Door middel van een valse kwitan tie heeft hij zich voorts mees ter gemaakt van 20.000, die aan een cliënt toebehoorde en verder eigende hij zich de opbrengst van een uitgeloot effect toe en verkocht hij twee effecten zonder voorkennis van de eigenaars, wat hem 3000 oplevorde. In de loop der jaren Stortte hy 15000 aan de bank terug om zijn fraude te mas keren. Dc Sowjet-commandant van Berlijn, generaal Kotikof. heeft 'n algemene loonsverhoging voor hand- en hoofdarbeiders in de Sowjet-sector bekend gemaakt, waarbij de bassislonen met ge middeld 30 worden verhoogd. waarin deze zei geen inbreuk te willen maken op de wetten en ge bruiken van ons volk. Pas in de loop van 1941 ben ik gaan inzien, dat dit niet het geval was". Met kracht verzet hij zich ech ter tegen de beschuldiging, dat hij medegewerkt zou hebben aan het prijsgeven van de nationale waar den en tradities van het Neder landse volk Pres.: „Dat kan ik mij moeilijk indenken van iemand, die verboden heeft de naam van Koningin Wil helmina op de scholen te noe men". Van Dam: „Dat was een Duitse order". „Het is verkeerd van mij geweest de benoeming te aan vaarden. Ik heb de Duitse macht sterk overschat. Mijn verzet had krachtiger kunnen zijn. Eerst later heb ik beseft hoe men bepaalde Duitse- krachten tegen elkander kon uitspelen". Bij het getuigenverhoor van pastoor J. Nolet. oud-hoofdinspec teur van het R.K. onderwijs, komt ter sprake het verwijderen van de namen der levende leden van het Oranjehuis uit de school boeken. Van Dam: „Dat was een order, die ik moest overbrengen". Nadat geprotesteerd was te gen de nieuwe richtlijnen voor het onderwijs, had prof van Dam ge zegd. dat deze nu de Nederland se onderwijswereld die onaan vaardbaar achtte „van de baan waren", aldus de hoofdinspecteur van het L.O., de heer P. van Nes. Voorts verklaarde deze getui ge. dat prof. van Dam mede gewerkt heeft om de oproep voor arbeidsinzet van onderwijzers niet te doen uitvoeren. Deze hoofdin specteur noemt de verdachte een slappe figuur. Men had hem door zijn kneedbaarheid de bijnaam .Jan pudding" gegeven. Uit hef verdere getuigenverhoor blijkt, dat Prof. Van Dam allerlei plannen heeft ontwikkeld om de ondertekening van de loyaliteits verklaring van de studenten te be vorderen. Verd. aanvaardt hiervoor de al gehele verantwoording. Hij heeft de verzetsgeest van het Nederland se volk uit het oog verloren. Wan neer er een brief ter sprake komt, waarin Van Dam schrijft, dat be paalde hoogleraren sterk anti-Duit se uitlatingen hebben gedaan, buigt hij het hoofd en erkent, dat hij zijn functie nooit had moeten aanvaar den. In de avondzitting eiste de ad vocaat-fiscaal 7 jaar met aftrek cn ontzetting uit de rechten voor 15 Jaar. In zijn requisitoir zeide mr. Ge linck dat Van Dam alfi padvinder voor de Duitsers heeft gefungeerd. Hij rapporteerde obstakels en ging daar ook door heen als de bezet ter dat beval. In het bijzonder verweet spreker Van Dam. dat hij de studenten tot het tekenen van de loyaliteitsverklaring heeft aan gezet. dat hij Leidse hoogleraren „raddraaiers" noemde, dat hij mu- seadirecties verbood kunstwerken van Joden te exposeren en dat hij accoord ging met het gebruik van „Mein Kampf" bij het onderwijs. Verdachte heeft echter ook Neder landers geholpen en heeft veel ge daan om bezittingen van het Huis van Oranje uit Duitse handen te houden. De verdediger, mr. E. J. Kort hals Altes. betoogde, dat van Dam heeft getracht van beide züden zij den een goodwill te kweken. Van Dam zelf vroeg invrijheid stelling. Gaat Fanny wèl of niet naar Australië De K.N.A.U. heeft &an de Australische athletiekbond la ten weten fe dat Fanny Blan- kersKoen de binnengekomen, invitatie niet accepteert. Er zijn twee redenen voor haar weigering: In de eerste plaats spreekt de officiële invitatie niet over de kinderen, terwijl de officieuze uitnodiging wel met hen rekening hield en in de tweede plaats omvat het Australische program negen startdagen in drie weken, met enorme tussenafstanden, het geen te zwaar is. De Australische bond zal thans onderzoeken of het mo gelijk is de reiskosten voor de kinderen te betalen, zonder dat de amateur.status van Fanny koen in gevaar komt. Gevaarlijke presse-papier. In één der officiersverbiijven van de Jan van Schaffclaar kazer ne te Ermelo is Dinsdagavond om streeks 7 uur een granaatkop. die op een der bureaux als presse- papier gebruikt werd. op de grond gevallen en ontploft. Er vielen drie in de kamer aanwezige slacht offers: één officier werden beide benen afgerukt, een tweede liep lichte wonden op. terwhl een derde officier een shock opliep. Twee van hen werden onmiddellijk naar het ziekenhuis Salem te Ermelo overgebracht. In het vertrek werd een enorme ravage aangericht. KOUDER. Geldig tot Woensdagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Zwak ke tot matige wind hoofdza kelijk uit richtingen tussen Noord en West. Vry koud.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1