PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Franse troepen bezetten de kolenbekkens Nieuwe rechtsorde in Indonesië eerste vereiste Sowjet-Unie verwierp compromis over Berlijn <k'> j' «r fifssït Belangrijke besluiten in Zeeuwse hoofdstad DEBILT Een opmars van 30.000 man r r - 191 e Jaargang - No. 251 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj.: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintljn. Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS: 32 ct. per week; 3.90 p. kw.; fr. p. p. t 4.15 per kw.. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSJNGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 26 Oct. 1948 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 12.30. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels II.—. Iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad", 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vlissingen: Vlamlngstr. 16-18-20 (tijd.) teL 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaal 29. teL 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Terneuzen: Brouwerljstr. 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr. C 160. tel. 26 Hei wachtwoord was: „De kleine Karei is vanmorgen ie 4 uur opgesiaan" De Franse regering heeft besloten hard toe te slaan om een eind te maken aan de onhoudbare toestand in de min gebieden. Maandagochtend vroeg' hebben grote contingenten militairen en politie in totaal ongeveer 30.000 man be vel gekregen de kolenbekkens te omsingelen en de myn- schachten door de stakers te doen ontruimen. Des middags waarschuwden twee ministers via de radio de opstandige stakers, dat streng zal worden opgetreden te gen allen, die zich schuldig maken aan sabotage, provoca tie of daden van geweld. Tegen een van do leiders van de mynwerkersbond is een bevel tot arrestatie uitgevaardigd. Het plan tot de operatie was onder strenge geheimhou ding opgemaakt door Jules Moch, de minister van binnen landse zaken. In enigszins kinderachti ge navolging van de code namen voor grote operaties tij dens de wereldoorlog had de minister als wachtwoord voor het begin van de opmars der troepen uitgegeven: „Ka- relt je is vanmorgen om vier uur opgestaan!" Op het ogenblik, dat de troepen in beweging kwamen werden in het mijngebied tal van aanhoudingen verricht. De plaatselijke autoriteiten lieten strategische punten bezetten. In twee plaatsen in de buurt van Marseille zijn de commu nistische burgemeesters voor lopig geschorst, omdat hun houding onverenigbaar met hun .plicht en hun functie" was. Volgens tot nu toe ontvan gen berichten is het nergens tot belangrijke incidenten ge komen. De mijnwerkers, geïm poneerd door het machtsver toon, pleegden geen verzet. In de mijn Sessevalle wei gerden de mijnwerkers aan vankelijk de schachten te ont ruimen. Later verlieten zij evenwel de mjjn onder het zin gen van de Internationale. Moch had hun per radio ver zocht t.e begrijpen, dat de troe pen in hun eigen belang wor den gebruikt. De minister van industrie, die na hem sprak, deelde mede, dat de staking reeds drie millioen ton steen kool heeft gekost. Het over grote deel der mynwerkers wil werken, beweerde de minister. Zij wensen, dat de regering verder gaat dan het bescher men van de installaties, zij Deutsland über alles in Sleeswijk.Holstein. VERKIEZINGSUITSLAGEN TELEURSTELLEND VOOR DE DENEN., De verkiezingen in Sleeswyk- Holstein zyn een succes ge worden voor de Duitsers en een teleurstelling voor de De nen, die in dit gebied een be langryke minderheid vormen. Bijna overal wonnen de pro- Duitse candidaten stemmen ten koste van hun pro-Deense tegenstanders. In Sleeswyk verkregen eerst- genoemden 240.000 stemmen tegen 92.400 voor hun tegen standers. De 40 zetels van de gemeen teraad van de voornaamste pro-Deense stad Flensburg zijn thans gelijkelijk tussen de Deense en Duits gezinden ver deeld. Dit betekent een winst van 14 zetels voor de Duits gezinden. Toen de resultaten voor de gemeenteraad van Flensburg bekend werden, zong een grote demonstrerende menigte: „Wij willen geen Denen zijn, wij willen Duitsers blijven". In de stad Sleeswijk verlo ren de Deens gezinden 17 ze tels, waardoor zij thans een minderheid vormen. Deze uitslagen zullen wel licht de Nederlandse voorstan ders van annexatie te denken geven! Dr. Beel naar Batavia. De Nieuwsgier verneemt, dat dr. Beel in het begin van de tweede week van November te Batavia wordt verwacht. Het blad schrijft voorts: In ver band hiermede is het waar- - schijnlyk, dat dr. van Mook nog enkele dagen na 1 Novem ber (de datum met ingang waarvan hij ontslhg heeft ge vraagd) in functie zal blijven. Dr. van Mook naar Amsterdam. Het Bataviaasch Nieuwsblad verneemt, dat dr. van Mook zich na zijn aftreden te Am sterdam zal vestigen. Tegen de oorlogsverslaggever Henri van Hoof. die o.m. de luis- tehspelen „Trouw blijven" en „Dr. Goebbels" schreef, is 10 jaar ge- eist. willen, dat het recht om te werken wordt beschermd. Het door ons opgestelde plan is het antwoord hierop. Intussen du ren door het gehele land de protest- en sympathie-stakin gen voort. In een plaats in het Zuiden waren het de spoor wegarbeiders, in het Valen- cienne bekken de textiel- en metaalarbeiders, die het werk neerlegden. Het ziet er echter naar uit, dat dé" regering als gevolg van de harde maatregelen lang zaam maar zeker de toestand meester zal worden, temeer daar de stakers hoe langer hoe meer door de derving van hun lonen in economische moeilijkheden komen. Later op de dag verstrekte het bestuur van de door de staat gecontroleerde steen koolindustrie, dat de stakers in alle schachten gecapituleerd hadden. Het voegde er aan toe dat ook verdere acties in het Noordelijk steenkoolgebied een succesvol verloop hadden. Aardappelmeel in het brood. In verband met de grote aardappeloogst en met het oog op besparing van inmport van broodgraan, zal deze winter wederom aardappelmeel in het bruine brood worden verwerkt, in een percentage van 1,0 J' Woorden-orkaan De diensten van radio, televisie en fotografie zijn gecombineerd in een nieuw Amerikaans tele- communicatieapparaat, „Ultrafax" genaamd, al dus meldt de Manchester Guardian. Dit apparaat, dat een dezer dagen heeft proef- gewerkt, heeft een aan tal gedrukte en geschre ven documenten met een snelheid van een milli oen woorden per minuut van Washington uitge zonden en te New York. geheel vormgetrouw af gedrukt. "V .Tsjang ikai Sjek geeft Mantsjoerije prijs. De Chinese centrale regering zou tot ontruiming van Man- sjoerye hebben besloten, ty. dens het jongste bezoek van maarschalk Tsjang-Kai-Sjek aan Moekden. Vandaag ...is het vier jaar gele den dat de Canadezen op Zuid-Beveland land den; ...wordt de dichter Jo seph Gregor, die de tek sten schreef voor de ope rettes van Richard Strauss, 60 jaar. In militaire kringen verheelt men niet, dat de evacuatie van deze strydkrachten via Yingkou een lastige opgave zal zyn de haven zal over enkele weken dichtgevroren zyn. Indien deze evacuatie mocht gelukken, aldus ge noemde leringen, zou het mo- De Groningse Kamer van het gelijk zyn de sMidkrnch.en ie gebruiken voor de verdediging voormalige onderluitenant van de van Noord-China. staatspolitie te Zeist C. Drost, de doodstraf. Abdoelkadir naar Den Haag. Abdoelkadir, secretaris van staat voor algemene zaken en plaatsvervanger van dr. van Mook, zal Dinsdag op verzoek van de Nederlandse regering, voor besprekingen naar Neder land reizen Deze uitnodiging houdt al leen verband met een door de regering wenselijk geach te bespreking over algemene zaken, Indonesië betreffend. De goede diensten In Indonesië. LEVERDEN STOF VOOR RAPPORT. De woordvoerder van de Commissie van Goede Diensten te Batavia heeft aan Aneta het volgende medegedeeld: De Commissie var. Goede Diensten der Verenigde Naties in Indo nesië heeft het vierde tussen tijdse rapport bij de Verenigde Naties uitgebracht. In een te legram aan de voorzitter van de Veiligheidsraad tekende de voorzitter van de Commissie van Goede Diensten hierbij aan. dat het zenden van een rapport werd uitgesteld „om een uitgebalanceerd en alles omvattend beeld te krijgen van de recente ontwikkelin gen". Voorts wordt in genoemd telegram aangetekend, dat de commissie rapport hoopt uit te brengen van haar bemoeiingen „in verband met de hervatting van besprekingen op grote schaal in de naastbijzijnde toe komst". Situatie wordt van dag tot dag slechter. Het ontslag van dr, v. Mook «je,*"4 tla« '"snvek- Do regering acht het haar plicht to streven naar een zeer spoedig begin van de vorvve- zoniyking ener nieuwe rechts orde zowel op de basis van het overleg met de federalisten als langs de weg van onderhande lingen met de regering der re publiek, aldus de memorie van antwoord aan de Tweede Ka mer over de Noodwet-Indone- sië. Met nadruk moet de rege ring betogen, dat dit zeer spoedig zal moeten kunnen worden verwezenlijkt, omdat de huidige situatie in Indone- Wisjtnsky sprak zijn veto uit tegen de verzoeningsresolutie. Alle verwachtingen, dat in de Veiligheidsraad een compromis be reikt zou worden over de Berlijnse kwestie, zijn Maandagavond de bodem ingeslagen. Het was Wisjinsky, die daarvoor de volle verant woordelijkheid draagt. Toen gestemd werd over de door de neutra len met zoveel moeite opgestelde verzoeningsresolutic sprak hij voor de zoveelste maal zijn veto uit, door als permanent lid zich tegen te verklaren. Daarmee was een eind gekomen aan de pogingen de par tijen nader tot elkaar te brengen. De Veiligheidsraad is nu weer even ver als in het begin. Er waren 's middags reeds aan wijzingen, dat er een, belangrijke kink in de kabel was gekomen. De zitting van de Raad werd een paar uur uitgesteld om de zes „neutrale" leden gelegenheid te geven in een spoedzitting bijeen te komen ter bespreking van een te elfder ure door de Sowjets inge diend tegenvoorstel. Blijkbaar was dit het resultaat van het overleg lussen Wisjinsky en zijn chefs te Moskou, voor zover althans de Sowjet-gedelegeerde nog chefs bo ven zich heeft. Het tegenvoorstel hield in, dat de blokkade niet onmiddellijk, maar geleideUjk zou worden opge heven. Eerst zou het verkeer wor den vrij gegeven, maar de treinen zouden pas gaan lopen totdat een bepaald stadium in de onderhan- deUngen en in de valutakwestie zou zijn bereikt. Het bleek echter onmogelijk om in de korte spanne tyds voor het begin der zitting nog tot overeen stemming te komen. Tot het laatst toe trachtte dr. Bramuglia Wis jinsky te overhalen de verzoe ningsresolutie te aanvaarden. Ver- gees. Tijdens het debat, dat zich in een stampvolle zaal ontspon, verklaar de de Rus, dat hij het niet eens kon zijn met de voorwaarden in de resolutie. Ze was volgens hem een schending van de overeen komst van Moskou van 30 Augus tus. Hij kondigde aan gebruik té maken van zijn recht tot veto. Tevoren had de Fransman Paro- di hulde gebracht aan de zes „neu tralen" en aan voorzitter Bra muglia voor zijn „enorme inspan ning en geduldige volharding". In naam van zijn land verklaarde hij voor de resolutie tezullen stem men. Zy had een verzoenend ka rakter en hield geen enkele ver oordeling In. Ook Cadogan verzekerde namens Engeland, dat alles zou worden ge daan om de voorzieningen in de resolutie loyaal na te komen. De Amerikaan Jessup stelde de Sow jet Unie nog vier vragen: VIER VRAGEN. 1. Wenst de Sowjet-Unie een bijeenkomst van de Raad der vier Ministers? Dit kan geschieden zon der bedreiging of geweld. 2. Wenst de Sowjet-Unie. dat de Sowjet-valuta in Berlijn zal worden ingevoerd? Dit kan ge schieden. indien de blokkade wordt opgeheven. 3. Wenst de Sowjet-Unie de ga rantie. dat de vier-mogendheden- contróle der Beriynse valuta geen schade zal betekenen voor deze valuta? Hiervoor kan volledige garantie worden verstrekt. 4. Verlangt de Sowjet-Unie af doende maatregelen tegen moge lijke zwarte handel in geld tussen de twee zones? Wij kunnen ook op dit punt de garantie verstrekken en beloven veiligheidsmaatrege len. \- r\ "jt A.G.O.V.V.Enschedese Boys l1. In Apeldoorn werd de voetbahvedstryd A.G.O.V.V.Enschedese Boys gespeeld, die in een draw eindigde. Keeper Koster van A.G.O.V.V. verde digt zijn doel tegen de hardnekkige aanvallen - van de Enschcdeërs. Een week geëist tegen negen C.P.N.- bestuurders. Op 29 Juni sprak de Am sterdamse rechtbank negen bestuurders van de „C.P.N. De Waarheid" vrij van de be schuldiging. dat zij zich op zettelijk in beledigende vorm zouden hebben uitgelaten over het openbaar gezag. Het be trof hier een publicatie in „De Waarheid", geschreven naar aanleiding van de ongeregeld heden I-. Amsterdam bij de uitzending van troepen naar Indonesië, waarbij een man werd doodgeschoten! Tegen deze uitspraak was de officier van justitie in beroep gegaan Maandag requireerde de pro cureur-generaal een week ge vangenisstraf tegen elk der negen verdachten. Hij betoog de. dat elk van hen mede de verantwoordelijkheid voor het betreffende artikel draagt. SCHIETPARTIJ BIJ SOEKABOEMI. Maandagmiddag werd om streeks half vyf bij de kam pong Baros (naby Soekaboe- mi) een ondernemingsjeep der onderneming Goenoeng Doe- lcud, waarin 5 personen waren gezeten, beschoten. De inzit tenden van de jeep waren: de administrateur de Jong, de eerste employé Jansen, een mi litair en twee ondernemings wachters. Het vuur kwam van vier verschillende kanten. De militair werd op slag gedood en de administrateur levensge vaarlijk gewond. De eerste employé wist de jeep waar van een der banden lek was geschoten in zijn macht te houden en naar Soekaboemi te rijden. De administrateur is in zorgwekkende toestand in het ziekenhuis opgenomen. Raadsvergadering Middelburg Dienst Herbouw Middelburg opgericht - Lof voor ir. Gerber Toneel en muziek blijven belast Nieuwe salaris verordening Maatschappelijke zorg geregeld - Vleeshal wordi nog geen oorlogs museum Van twee uur tot enkele minuten voor half zeven heeft Maandagmiddag de gemeenteraad van Middelburg verga derd. Er stonden enkele belangryke agenda-punten op de agenda en er werden soms zeer principiële debatten gevoerd. De belangrijkste besluiten waren die tot oprichting van een Dienst Herbouw Middel burg ter vervanging van het Streekbureau, dat per 1 Ja nuari opgeheven wordt, tot vaststelling van een nieuwe verordening vermakelijkheids belasting, tot vaststelling van een nieuwe salarisverorde ning en tot reorganisatie van de Burgerlijke Instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon en Dienst voor Sociale Za ken. Deze besluiten werden zon der hoofdelijke stemming aan genomen. Teruggenomen werd het voorstel van B. en W. om aan de Ver. Zeeuwsch Oor logsmuseum een renteloos voorschot te verstrekken, groot 10.000, strekkende tot 't scheppen van dé mo gelijkheid voor deze vereni ging om de voorin. Vleeshal in het gerestaureerde stad huis als museum in te rich ten. Verscheidene raadsleden hadden dusdanig ernstige be zwaren tot het bestemmen van de Vleeshal voor dit doel, dat B. en W. ermede accoord gingen de situatie nog eens te bekijken en daarmede ook de raadsleden*de gelegenheid te geven zich een juist denk beeld te vormen. DIENST HERBOUW MIDDELBURG. Bij de behandeling van het voorstel tot het oprichten van een Dienst Herbouw Middel- biirg onder supervisie van de directeur van Gemeentewer ken en onder te bren gen in de gebouwen van deze dienst, heeft ir. M. de Vink (Arb.) het voorstel met vreugde begroet, maar toch voor alles hulde gebracht aan het Streekbureau Walcheren en het hoofd daarvan ir. J. Gerber. Dit bureau stond voor een ongekend zware taak, kwam met horten en stoten op gang, maar heeft toch met grote ijver, toewy- ding en deskundigheid de be langen van Walcheren in 't algemeen en van Middelburg in het bizonder behartigd. Met name bracht spr. huldé aan ir. Gerber, die steeds voor Walcheren op de bres heeft gestaan en met zeer veel inzicht de Walcherse za ken voorstond. Spr. drong er op aan, dat waar Den Haag toch de uit eindelijke beslissingen moet nemen, een nauw contact met het departement van weder opbouw zal worden onderhou den en het bureau zo te or ganiseren, dat het publiek niet van het kastje naar de muur wordt gestuurd, maar service vindt. De supervisie van de dir. van gemeente werken achtte spr. onmis baar: zou de dienst van deze functionaris te zwaar worden, dan dient hij op ander ge bied ontlast te worden. De Voorzitter onderschreef de woorden van hulde aan 't adres van ir. Gerber, die ook bij dc overdracht der werk zaamheden de gemeente met raad en daad ter zijde staat en beloofde nauw contact met Den Haag Op een vraag van de heer J. S. Hoek (A. R.) naar het voordeel van de overdracht, antwoordde spr. dat er in ieder geval een in stantie uitvalt en het tempo dus versneld wordt. Plannen tot 10.000, zo voegde wet houder L. J. van 't WesteDde (R.K.) hier nog aan toe, kunnen voortaan direct door de gemeente worden goedge keurd en wellicht worden 't spoedig plannen tot f 50.000. Bezwaren van de heer I. van Loo (Arb.) tegen de onder brenging van de dienst in het Bureau van de Gemeentewer ken, achtte deze wethouder niet steekhoudend. TONEEL EN MU ZIEK BLIJFT BE LAST. By de behandeling van de nieuwe verordening Vermake lijkheidsbelasting wilde ir. de Vink toneeluitvoeringen, concerten en lezingen met culturele waarde vrijstellen, zoals ook andere gemeenten ln Zeeland doen. Middelburg moet immers cultureel cen trum van Zeeland blijven on attractie als woonstad behou den. De heejr L J. Breel (Arb.) ondersteunde dit stand punt, maar de voorzitter en wethouder Kögeler (A.R hielden voet bij stuk, ondanks het feit, dat wethouder Be renpas (Arb.) zijn partygeno ten by'viel. Do heer Breel trok daarna zijn voorstel in en de toneeluitvoeringen, con certen en lezingen in Middel burg bi yven dus belast. De verordening werd aangeno men. NIEUWE SALA RISSEN. De voorgestelde nieuwe sa larisverordening ontmoette op zichzelf weinig ernstige be zwaren, maar de heer Hork achtte het zeer onjuist, dat de raadscommissie die de ver ordening bestudeerde en rap port aan de raad moest uit brengen, haar rapport aan B. en W. en de raad eerder ter kennis van de Commissie voor Georganiseerd Overleg dan van de raad zag komen en dan nog wel vergezeld van critische opmerkingen. Als B. en W. bezwaren hadden, hadden zij daarmede bij de raad moeten komen. De he ren B. A. Hesselink (V.V.D.) en M. Wattel (A.R.) deelden de bezwaren van de heer Hoek en de heer A. Fllpse (C.H.) had graag bij het ont werp een overzicht van de financiële consequenties ge vonden en hoewel wethouder Berenpas zich manmoedig verdedigde en erop wees, dat alleen spoedbetrachtlng ten bate van de ambtenaren B. cn W. tot het bewandelen van deze weg had gebracht, moesten B. en W. uiteinde lijk toe geven, dat de heer Hoek formeel gelyk had De salarisverordening werd daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen, na woorden van hulde van de Voorzitter aan de raadscom missie voor haar nuttige werk. (Zie vervolg op pag. 2). Het onderzoek naar de oor zaak van de vliegramp bij Prest- wick heeft reeds uitgewezen, dat de radaruitrusting van de „Nijme gen" niet heeft gefaald. De zo zeer gewenste moge lijkheid, dat deze onderhande lingen met de republiek tot een aanvaardbaar resultaat voe ren, zou naar het oordeel der regering ernstig in gevaar worden gebracht, indien reeds thans werd overgegaan tot in diening van een wetsontwerp op het bewind in Indonesië ge durende de overgangstijd. Er zal rekening mede moe ten worden gehouden, dat zich van dag tot dag verrassende wijzigingen in de situatie kun nen voordoen en steeds beslis singen op korte termijn moeten kunnen worden genomen. De regering meent het niet voor haar verantwoor delijkheid te kunnen ne men, haar uitzonderlijke zware taak voort te zet ten zonder een wettelijke voorziening als de onder havige. Voorts moge worden opge merkt, dat dr. van Mook heeft verzocht om, indien mogelyk, per 1 November van zijn ambt te worden ontheven. De regering zou er de voor keur aan geven in zyn plaats niet te benoemen een gouver neur-generaal of een luitenant- gouverneur-generaal. Z(j zou, indien enigszins mogelijk, reeds b(j de regeling van de opvol ging van dr. van Mook duide lijk willen maken, dat een nieuwe phase, die n.l. van de voorbereiding der nieuwe rechtsorde, op handen I». Noodwet-Indonesië aangenomen. De Tweede Kamer heeft Maandagnacht het ont werp noodwet-Indonesië aangenomen met 69 tegen 25 st. Voor stemden de le den van de K.V.P., de P. v. d. A., V.V.D. en de le den der C.H.U. met uit zondering van de heren Schmall en Van der Feltz. De heer Schouten (A.R.) acht het ontwerp in strijd met art. 210 der Grondwet. De heren Welter (Kath. Com.) en De Groot (C.P.N.) motiveren him stemmen te gen het ontwerp. De heer Tilanus (C.H.) vindt het ontwerp moeilijk te aanvaarden. Ook hij voelt het bezwaar van art. 210 der Grondwet. De heer Vonk (V.V.B.) heeft vertrouwen ln dc rege ring. De heer Oud (V.V.D.) deelt het bezwaar van art. 210 niet. Nadat nog de heren Van cTer Goes'van Nat et-s en Rom- me hebben gesproken, beant woordt minister Sassen de sprekers. Hy acht de nood wet ln overeenstemlng met de Grondwet. In West Java ztfn 11.000 gewapende strijders geïnfil treerd. Er komen 30 be standsschendingen per dag voor en in de laatste week hadden 48 moorden en aan slagen op Indonesiërs plaats, die jnet de Nederlanders wil den samenwerken. Dit alles noopt tot spoed. De minister stelt tenslotte enkele kleine wijzigingen voor. Na aanvaarding van het ontwerp volgt te kwart over twee sluiting. Scholierenbravour eist een dode. Een vijftal scholieren orga niseerde op weg naar huis op de straatweg HengeloHaaks bergen een „wielerrace", waar bij een van hen, by een poging om zijn kameraden te passe ren, helemaal aan de linkerzij de van de weg terecht kwam. Plotseling eenter zwenkte htf weer naar rechts, op welke manoeuvre een motorrijder niet bedacht was. Door het plotseling afremmen slingerde de duopassagier, de 19-jarige P., van de motor, waarbij hy dermate ernstig verwond werd, dat hy enige uren later in een ziekenhuis overleed. De vijf jongens werden door de politie ter verantwoording geroepen. VOORSPELT KOUDER. Geldig tot iDnsdagavond: Wisselende bewolking met enkele plaatselijke buien. Ma tige en aan dc kust tijde ijk krachtige wind tussen West en Noord. Kouder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1