Kwartiermeester-Generaal als groot-industrieel Hollandia... Wild West Loosdrechtse stroper leidde 'n riskant leven Nieuwe golf van industrialisatie in de Verenigde Staten Atoomenergie leidt tot decentralisatie van industrie TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 25 OCTOBER 1948 De kruistocht van de Catalina P 85 De regen en de rimboe Twee dagen zijn we in Kota Ba roe, 10 mijl van Hol landia af en het regent. Hetis niet prettig in Kot» Ba- roe als het regent. Kota Ba roe was een kleine kampong, In de dagen dat er nog geen oorlog was, daarna maakten de Yanks er een hospitaal van. Een paar honderd hou ten bankjes voor zieke Amerikaanse soldaten. Ze staan er nog, die barakjes, oud en vuil en klein. Met plaatijze ren dakjes erover. Met open riolen er voor en er achter. Krotten in een stuk platgetrapte jungle. Hier leven de Papoea's. En de Hollanders, die er zijn voor de dumps, voor het bestuur en voor wie weet welke andere redenen. Een zeer triest en eenzaam oord. Het regent en wü zijn on dergebracht in de pasanggra- han van Kota Baroe. Dt is een gróót woord: pasanggra- hanhotel-voor-dóortrekkende- reizigers. Wassenburg en ik zitten in dat „hotel" als de tropenneigen neerhoost. Wy zijn nogal moe, maar het smalle veldbed is natgeregend. De rotan stoeltjes zijn wrak en zullen instorten als ze nog éénmaal gebruikt worden, We zien elkaar eens aan eri we zuchten. Het is een van die dagen, die moeilijk zijn. De vermoeidheid van 4% week vliegen en rimboe-lopen doet zich vandaag gelden. En het regenten dat is het erg- ste. M'n koffer is lek geworden en de inhoud vochtig. De kle ren, die ik draag, dampen, stinken muf. Ik voel me vies en smerig, maar om 6 uur pas za.l er water komen en nu is het pas 2 uur in de middag. De cigaretten zijn beschimmeld en de laatste plakken choco lade uit Batavia, slap en wit uitgeslagen. VOCHT! Vocht..vochtig..vochtig. alles wat we hebben is nu door de vocht aangetast en de vernietigende werking bevindt zich in een vergevorderd sta- En opnieuw: DUMPS dium. Liciferdoosjes weken los en de inhoud verspreidt zich op de aarden bodem van de pasanggrahan. Ik wil iets gaan schrijven, maar het pot lood is gespleten. De lijm liet los en de stift valt in stukjes uit elkaar. En het regent regentregentuur na uur, uur na uur. Als een ein deloze roffel op het atap dak. Die roffel maakt nerveus. Er is méér wat nerveus maakt: dat zijn de muskieten. Horden vliegen en suizen in het ver trek, We spuiten Fltt en D.D. T., 'maar het helpt slechts voor een uur. Er komt een andere dag. We zien de dumps van Hollan dia: eindeloze rijen verroeste auto's. V lieg tui g-wrakken Bulldozers. Carriers, Cement- raolens, Jeeps, Kranen. Bok ken, Landingsboten, Rails, Mo toren. En dan nieuws: roest, roest, roest. Wat de Amerika nen nalieten toen zoals de grijze gids me zegt: de vrede uitbrak. Toen de legers naar huis gingen. Er is méér: hon derden loodsen vol materiaal. Opgestapeld tot de nok. Moto ren, auto-onderdelen, de fijn ste machinerieën. Kisten en kratten en dozen "vol. Eindelo ze hoeveelheden, zó veel, zo ontzaglijk veel, dat men nu, in de maand Augustus anno domini 1948, nóg niet weet wat zich in alle kisten en ba len kratten bevindt. Zo er één plaats ter wereld is waar men een beeld, een huivering wekkend beeld, krijgt van de giganteske krachtsinspanning van een bevrijdingsleger dèn hier in het oord dat Hol landia heet. Het is verbijste rend SLECHTE HUIZEN Hollandiadat is een plek. dat doet denken aan een wild west nederzetting, ergens aan een rand van een woestijn. Rotte, wrakke huisjes, die in een vloek en een zucht in elk aar gesmeten zijn. De wegen zijn rivieren van stof. We rij den over die wegen en de Pa poea-chauffeur is geen kind achter het stuur. Maar als er een andere wagen passeert moeten we stoppen, omdat we 2 minuten lang in een com pact rookgordijn zitten dat. nog geen 10 centimeter zicht biedtdè,t is Hollandia. Hollandiahavenplaatsje aan de Pacific, maar 'n vreemd en wild oord. Wie hier woont, woont er tijdelijk en gaat liefst zo spoedig mogelijk weer heen. Het is er heet en het is er ongezond. Het barst er van de muskieten en de malaria tiert dat het een lieve lust is Het is er stil en eenzaam Het werk is het werk aan dé dumps. Het restant wordt af gevoerd naar Batavia Galg werkte te goed, Een mechanische fout heeft de Italiaanse filmacteur Giulio Tossi bijna het leven gekost. Hjj speelde bij opnamen de rol van een lid der Joodse verzets organisatie Irgoen Zwai Leoe- mi, die door de Britse autori teiten werd opgehangen. Het mechanisme van de galg werk te niet goed en< de acteur werd bijna opgehangen. Hij werd snel van de galg gehaald en naar een ziekenhuis overge bracht. Soerabaia... en waar het ver der nodig is. Beter laat dan nooitOude, smerige K.P. M.-stomers komen het van tjjd tot tijd ophalen. Wild Westmaar het is geen prettig oord, dit Hollan- Daar is alleen het plassen van de pagaaien der roeiers en, af en toe, het zingen van de Papoea's. De oevers schui ven voorbij, langzaam, lang zaam en soms vlerken koppels papegaaien over ons. Overdag dromen we wat in de prauw en 's nachts liggen we te luisteren naar de stem van 't bos, op de twee oude, ver sleten veldbedden. We zijn 's avonds zó moe, dat we in slapen midden ifi .een gefluis terd gevoerd gesprek. Er zijn nog maar een paar sigaretten, die rookbaar zijn en niet van vocht uit elkaar vallen. We zien er uit als beesten HET OERWOUD in die dagen leren we iets toegrijpen van het oerwoud aan de Noordkust van Nieuw Gui- Dc dump to Biak. dia. Evenmin ^ls Kota .Baroe, drie mijl verderop. Nooit zag ik zulke trieste plaatsen in een natuur, die zó ontzaglijk groot is. DE KUST We lopen langs de kust, over het scherpe koraal van het Pacific-strand. Ook hier stolde de oorlog plotseling. De landingsboten liggen in eindeloze rijen half in het wa ter, half op de kust. Verroest, verrot, kapot. Millioenen kilo grammen staal Ze liggen daar en ze zullen er blyven liggen, tot de dag dat het wa ter en de regen en de wind en de zon dat sinister kerk hof van oorlogsmateriaal sa men volkomen vernietigd zul len hebben. De dagen daarna reizen we het binnenland in. Deels per jeep, maar als de jungle zich te dicht sluit, gaan we verder per prauw. Dit' wordit de lange tocht door de stilte van het oerwoud. De reis door de voch- tig-natbe rimboe. nea. Het is een woest en wild en grimmig oerwoud en het verzet zich tegen ieder» blan ke, die hier waagt te komen. Zelfs de kust-Papoea's zyn maar traag te bewegen de grote stilte in te gaan. Ze vrezen het onbekende van dit dónkere rijk. Het rijk zonder zon. Het grote terra incogni ta. Het onbekende rijk. Over dat alles zou ik U graag vertellen. Maar Ik moet me haasten, omdat de kleijie portable, de schrijfmachine, nog stééds werkt. Hoe lang nogeen uurIk durf de toetsen nog maar nauwe lijks aanslaan We komen terug op Kota Baroe en zelfs Kota Baroe lijkt ons, na deze dagen van ontbering en vermoeidheid, 'n wenkend paradijs van luxe. We kunnen tenmintstc weer eten in een kamertje, aan een tafel. En we kunnen zitten op een stoel. BROOD! We zijn niet verwend en de pasanggrahan doet denken aan een vorstclyk verblijf voor doortrekkende reizigers. Er staat brood op tafel, wel zuur, maar tenslotte bróód. Er is wat olie-achtige boter, die we er over heen smeren. Want, we hebben honger en de laatste maal dat we droge rijst naar binnen werkten is vele uren geleden. Wassenburg kjjkt rond naar iets om zijn brood te beleggen, maar er is niets. Ik roep een Papoea-bediende en dan komt Naphtalie. En Naphtalie brengt ons de bus met suiker, die is zwart en grijs. En in eens zie ik. dat ik meer resten van afgestorven muskieten, vliegen en rode mieren op dat brood aan het smeren ben dan suiker. We laten Naphtalie op het matje komen en pogen hem aan het verstand te brengen, dat dit te ver gaat. We willen tenslotte suiker en géén mus- kieten-mieren-vliegen-pasta. Naphtalie schudt treurig het hoofd over zoveel kapsones bij die Hollanders en verdwijnt met de bus. De eigenaar van de pasang grahan vertelt ons later, dat het tenslotte te gek is de suiker weg te gooien als die door het jongste kind van zijn zuster over de grond gegooid is. Hij heeft alle suiker netjes laten aanvegen en een knies oor die zich wat aantrekt van het stof en de vliegen, de mie ren en de muskieten. Tenslotte smaakt liet toch zoèt, toean Dat is Nieuw Guinea! ANTHONY VAN KAMPEN Geschiedenis van liefde en paling. Slotacle voor het Bijzonder Gerechtshof. lyeendert W'ingclaar, de vrüe mens uit de plassenstreek, „jager en visser" van beroep, zoals de dagvaarding vermeld de, heeft zeven maanden on schuldig achter het prikkel draad doorgebracht Is dit op zichzelf een beproeving, erger voor hem was nog, dat hy, de eenvoudige, wat ruwe Loos- drechtenaar, met het hart van goud, als verdachte in de be klaagdenbank moest zitten. Waarover hy zijn leed maar moeilyk kon verbloemen. Het zag er dan ook ernstig uit, toen de procureur-fiscaal by het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof het „beschuldigd van verraad" voorlas, vertelt de Gooi- en Eemlander. De ellende begon bij hem door een knap, Joods meisje, Annc-Marie, wier schoonheids graad evenredig was aan de graad van raffinement. Voor Anne-Marie had hij een teder plekje in zijn hart en zo ging hij dan ook een jaar lang iedere week naar haar schuilplaats, sleepte hy eigen-geslacht zwart vlees mee, voorzag de „pleeg ouders" van de jongedame, en schoof van zijn overvloed geld af. opdat alles zou lopen. Hij liep zich de benen uit het lyf, zorgde steeds weer. wanneer het spaak dreigde te lopen, dat zij onderdak kreeg. En zo belandde zij op een goede dag bij het bejaarde echtpaar Mast in Amsterdam, dat hij nog kende uit de tijd dat hy bij hen in de kost was. ANGST-WEKEN. Het echtpaar was bang en na korte tijd deden de oudjes Anne-Marie verhuizen naar hun kleindochter, waar Leentie als vanouds het vlees en geld ging brengen. Een week later kwam de kleindochter Leentje van minder fraaie dingen be schuldigen Dat was Leentje te veel en het was uit. Hij kwam er niet meer. Twee weken later zat de Feldgendarmerie er in huis. Annemarie werd niet gevon den, maar de kleindochter gaf duidelijk haar mening te ken nen: „Leent" b*d verraad ge pleegd". De wolkenkrabber wordt ouderwets In de zomer van dit jaar vonden tal van Amerikaanse fabrikanten en bedrijfsleiders op een morgen een foldertje bij de post. dat er ogenschijnlijk uitzag als een van de vele reclame drukwerkjes, waarmee de Amerikaanse schrijftafels dag in dag uit overstroomd worden. Het woord ..vertrouwe lijk" op de omslag en de met rood onderstreepte zin: „het karj een zaak van leven en dood zijn" heeft waarschijnlijk de meeste foldertjes behoed voor het lot ongelezen in de prul lenmand te verdwijnen. rekening met kleinere centra van productie als fabrieken, waarin belangrijke instrumenten worden vervaardigd. Is dit het geval, dan moet U zich afvragen of U uw fabriek niet beter kan verplaatsen naar een andere omgeving". Dit foldertje, uitgegeven door de National Security Resources Board, (een sinds Aug. '47 bestaand, organisatie, dié de verschillende ministeries over koepelt, die met industriële mobilisatie te maken hebben), had grote gevolgen. Met een snelheid, die karakteristiek is Schrijver en uitgever hadden echter niet overdreven. Voor het eerst gaf 'n officiële Ameri kaanse instantie aan de indu strie adviezen, hoe zich te wa penen tegen de gevaren van een atoomoorlog. „Trek in gedachten 'n cirkel van drie mijl rondom Uw fa briek", stond in 't foldertje le lezen", en ga na of binnen deze cirkel zich een of ander objejet bevindt, dat de vijand zou kun nen bombarderen. Noteer vlieg tuigfabrieken, werven, alumi- ni. msmelterijen enz.* als bege renswaardige doelen. Houd ook Legerorganisatie heeft vertak kingen tot in de soldatenmaag 9000 mensen aan het werk. Luitenant-generaal Wilson, kwartiermeester-generaal, gevoelt zich, ondanks zijn militaire functie, leider van een groot bedrijf, zaken man. Hiervan getuigde hy tijdens een pers-excursie langs verschil lende onderdelen van zijn dienst, waarbij, zij het oppervlakkig, een indruk kon worden gekregen van deze reusachtige organisatie, die achter het moderne, gemotoriseerde leger staat. neel kon beschikken. Niet alleen daarom is getracht zoveel mogelijk burgers aan te trekken. Dienst plichtigen beschikken doorgaans niet over de vereiste kennis cn vaardigheid en bovendien streeft men naar continuiteit van de be drijven. Dit laatste kan verkregen worden door het aanstellen van geschoold burgerpersoneel. Hier door wordt tevens bereikt. dat het in dienst roepen van jonge ke rels, die nog voor de opbouw van hun leven staan, tot het uiterste wordt beperkt. DE MOTORISERING, Een der meest in het ooglopende delen van het moderne leger is de motorisering. Sommige divisies hebben vierduizend voertuigen, ge vechtswagens. etc. nodig. Hieruit blijkt reeds, dat achter het leger een enorme voorraad en een grote reparatiedienst moet staan. Onze regering nam indertijd Canadese voorraden over. waarnevens uitrus ting elders werd gekocht. De Ca nadese voertuigen werden in dumps bijeengebracht. Over deze dumps, die buiten het beheer van de kwartiermeester-ge neraal welen (Deelen), is veel te doen geweest. Thans echter is alles zo perfect mogelijk geregeld. De voorraden, thans ongeveer 12.000 voertuigen, staan netjes geselecteerd op een enorm terrein te Soesterberg opge steld. De wagens worden stuk voor stuk goed verzorgd, de banden worden op spanning gehouden en al staan zij in weer en wind, slechts de oude verf, die toch ver dwijnen moet, heeft wat te lyden. Uitschot, afval en incourant ma teriaal worden geregeld verkocht, zodat men uitsluitend voor het le ger geschikt, uniform, materiaal overhoudt. Hoewel dit in zekere zin „oud" is, blijkt het na gehele Thans werken 9000 mensen, voor namelijk burgers, in de militaire bedrijven, die zorgen, dat de troe pen gewapend zijn, transport heb ben, eten en drinken, geünifor meerd gaan. gehuisvest en ver pleegd worden, kortom voor alles wat nodig is om het leger zijn taak te laten vervullen. Dat bezuinigd wordt, blijkt b.v. uit het feit, dat het door de dienst aan benzine uitgegeven bedrag dit jaar zeven millioen gulden was, te gen het vorig jaar negentien millioen. Het personeel werd ongeveer gehalveerd en toch loopt de dienst steeds beter. Generaal Wilson vertelde hoe en waarom. Vóór de oorlog kende ons nlet.- gemotoriseerde leger de dienst van de kwartiermeester-generaal niet. Drie jaar geleden bleek, dat deze dienst noodzakelijk was. Men be gon met niets en in korte tijd moest een expeditionnaire mac-nt worden opgeleid en uitgerust. In voortdurend overleg heeft het driemanschap chef-staf, adjudant- generaal en kwartiermeester-gene raal de uitzending mogelijk ge maakt. De uitrusting behoorde tot de taak van laatst genoemde. Hij schiep een dienst, die uit vyf di rectoraten bestaat, namelijk die van beheer en verstrekking, van technische diensten, van verkeers wezen en van gebouwen, terrei nen en werken, waartoe de dienst der genie behoort. Het vijfde di rectoraat is belast met de regeling voor opleiding der K-troepen, dus technische, uitrustings-, verple- gings- en aan- en afvoertroepen. Deze opleidingen zijn niet onder het personeel van de kwartier meester-generaal (K.M.G.) begre pen. BURGERS. Men stond in de aanvang voor het probleem, dat "ten niet over technisch geschoold beroepsperso- rivisie en herstel uitstekend bruik baar. ook al. omdat ons leger een „leerling"-ieger op gemotoriseerd gebied is, dat langzamerhand met het materiaal moet vergroeien. Het depót Soesterberg geeft het rijdend materiaal uit en ontvangt het na gebruik van de onderdelen terug. Alles wordt op verdere bruikbaarluyd beproefd en ofwel gerepareerd, ofwel gesloopt voor onderdelen. Het brandpunt van herstellingen is de Kromhoutkazerne te Utrecht, waar de centrale werkplaats van de K.M.G. gevestigd is. In deze voormalige geniekazerne, die enor me uitbreidingen ondergaat, wer ken 650 man op grote schaal aan herstel en vernieuwing van auto's en gepantserd materieel. De werk plaatsen voor pantsermaterieel en geschut komen binnenkort in hun geheel te Wezep. Daarnaast zijn hoofdwerkplaatsen te Nieuw Mil- lingen. Maaldrift-Wassenaar, Rot terdam. Assen en Tilburg. Toch verwerkt dit zeer waar schijnlijk grootste „autobedrijf" in Nederland nog lang niet alle voor tuigen, want met honderden gara ges zijn contracten gesloten om materieel te herstellen. De gewel dige omvang der werkzaamheden noopte hiertoe. SOESTERBERG. Het autopark van Soesterberg biedt een schier verbijsterende aan blik. Men kan hier spreken van een enorm parkeerterrein in de vrije natuur. Daartussen dwalen kleine figuurtjes voor bewaking en controle. Elke wagen en elk onderdeel zijn geregisteerd. Een bandenmagazijn cn een accu-sta tion van aanzienlijke omvang lig gen in de bossen verscholen. KLEDING. Doch niet alleen het gemotori seerde deel van de legeruitrusting vraagt de aandacht. De kleding met haar talloze problemen, voor al op het gebied van de tropenuit- rusting, de distributie en het on derhoud daarvan, vergen een grote en sluitende organisatie. In Am sterdam is de grote „winkel" voor uniformen en uitrustingsstukken. Te Woerden is de afdeling wasserij en onderhoud gevestigd. In deze fabriek werken 460 man in de was serij. de schoenmakerij, kleerma kerij en andere herstel-afdelingen. Naast een strikte verantwoording moet bekeken worden wat weer kan uitgaan en wat in de lorre- mand moet. Men krijgt hiervan de beste In druk, indien men de cijfers over 1947 ziet. Woerden verwerkte toen 66.000 overjassen. 80.000 stuks on- derkleding, 100.000 blouses en broeken, 45.000 overhemden, 85.000 paar srhoenen, 90.000 stro- en kimenzakken. 300.000 dekens, 11.000 matrassen en 160.000 andere uitrustingsstukken. De wasserij kan 1400 dekens per dag verwerken en duizenden stuks andere goederen. Droogkamers en magazijnen hangen en liggen prop vol met schone en herstelde kle dingsstukken. zo nodig keurig ge streken en gevouwen. De D.D.T. speelt een belangrijke rol bij het conserveren der goederen, want de mot is de gevaarlijkste vijand voor dit fort. En zo zijn er tal van diensten en inrichtingen, die onder leiding van de kwartiermeester-generaal staan. Hij is in drie jaar grootindustrieel geworden, leider van een trust, die zijn vertakkingen lot in de diep ste vezelen van de legerorganisa tie heeft. Zelfs tot in de soldaten- maag. hetgeen door de eigenaar daarvan veelal het belangrijkste wordt geacht. DE BESTE VERZORGING. Maar cr is meer. Getracht wordt de leden van dit gemotoriseerde lïger verantwoordelijkheidsbesef en zorg voor het hun toevertrouwde materieel bij te brengen. Kleine ere-emblemen sieren de mouwen van de militairen, die het hoogst aantal punten in de sportieve strijd voor de beste materïeelverzorging verzamelen. En de winnaars, ze weten het. krijgen straks het nieu we automateriaal, waarvan voor lopig 2500 stuks zijn besteld. Koningin Elizabeth van Enge land neeft 't eredoctoraat in de rechten ontvangen van de Universiteit van Cambridge en Is daarmee de eerste vrouw, die erkend wordt als lid van deze eeuwenoude instelling. voor de weinig honkvaste Ame rikanen, begon de industrie plannen voor nieuwbouw op te stellen. Dc folder had op grond van de in Hirosjima opgedane ervaringen de veronderstelling geuit, dat steden met minder dan 50.000 inwoners vrij veilig zijn voor atoombommen, daar een eventuele vijand de weinige kostbare atoombommen vermoedelijk voor belangrijker en groter doelen zou gebruiken. Zo kregen de bureaux, die zich bezig houden met het kopen van land, in minder bevolkte streken algauw stromen op drachten binen. De al sinds jaren aan de gang zijnde trek naar de grote stad verminderde door de beginnende vlucht naar veiliger kleinere steden. Terwijl in 1937 nog ongeveer 70% van alle fabrieken, in de omgeving van steden boven de 100.000 inwoners gebouwd wer den, was dit jaar de verhou ding omgekeerd. Minstens twee derde van de nieuwe fabrieken worden gevestigd in de kleine steden, minder dan een derde in de grote industrie-centra. DE GROTE TREK. Öok de demontage van oudere fabrieken en de verhuizing naar strategisch minder belangrijke fabrieken is reeds begonnen. Eén van de grootste vliegtuig fabrieken van de V.S., de Vought Aircraft, vertrok enige weken geleden van Stamfort, een uur met de trein van New- York verwijderd, om met ma chines en personeel duizenden mijlen weg te trekken. Smith en Wesson, één van de grootste wapenfabrieken, kozen een nadere maar veel duurdere weg door de voornaamste ge bouwen ondergronds te maken. In Louisiana. Arkansas en Mis sissippi rijzen fabrieken op dor woestijngebied als paddestoelen uit de grond. Langs de bosrijke Noord-West grens werd een groot fabriekscomplex voor de vervaardiging van atoomenergie gebouwd, in New Mexico wor den raketten en bommen ge maakt, in het Zuiden wordt ge boord naar olie, in de bergach tige streken van Colorado wordt naar uranium en andere grond stoffen gezocht. Oorlogsgevaar en oorlogsvoorbereidingen heb ben het gehele continent in be weging gebracht. De industriële en politieke centra worden ver plaatst. Er zijn weer pioniers, maar zij komen, niet met vee en ploegen, maar met machines en olieboren. Het zou evenwel onjuist zijn alleen Mars verantwoordelijk te stellen voor deze groot scheepse verhuizing. Meer nog dan deze duistere oorlogsgod vreest de Amerikaanse onder nemer de belastingambtenaar. Lage belastingen maken de vestiging van nieuwe fabrie ken in de staten beneden de zogen. Dixie-lijn bijzonder aan lokkelijk, de aanwerving van nog ongeorganiseerde werk krachten, voor het grootste deel negers en arme blanken, vermindert de productiekos ten en verhoogt de winsten, temeer daar deze arbeiders niet gauw stalken. In het in dustrieel ontwikelde Noord - Oosten ging in 1946 ongeveer 15 van het aantal arbeids dagen verloren, in het Zuiden bedroegen de stakingsverliezen minder dan een half procent. NIEUWE ONTWIKKELING. Van de nieuwe industriali satie profiteert in de eerste plaats de staat Texas. Alleen al in het afgelopen jaar werd in Texas voor een waarde van een kwart milliard dollars ge ïnvesteerd in fabrieken, op slagplaatsen, hotels en scho len; zesmaal zoveel als in 1938. Er zijn niet alleen door het gebruik van nieuwe methoden tot onderzoek honderden olie bronnen aangeboord, maar ook dooi; veranderde procedé's Leentje sprong Op in de be klaagdenbank, hy snikte en slikte en schreeuwde zyn haat tegen de laster. DE KLEINDOCHTER De oude heer Mast vertelde het anders: Zoiets zou Leentje niet doen, daar kende hij hem veel te goed voor. En boven dien, dat zijn kleindochter zo getuigde, tja, de kleindochter had Leentje ook liever dan haar man. Welke mededeling opschudding verwekte in de zaal, waar heel wat Loos- drechtenaren in spanning dc onschuld van Leentje verbeid den. Doch er was meer! Leentje had goede vrienden by de Feld- gendarmen, die zijn paling wel lustten. En dat maakte, met de clandestiene slachtpartijen, dat niet iedereen hem voor een oranjeman die hij thans herhaalde malen heftig betuig de te zrjn versleet. Boven dien, meende men, dat Leentje de Joodse familie De Vries had aangebracht bij die gendarmen. De heer Moree, die was on dergedoken. gaf een andere lezig van Leentje's vriend schap met de Feldgendarmerie in Hilversum. Hij was de tus senpersoon geweest tussen hem en een vertrouwde Duitser, zekere Raab, en bracht de valse stempels, formulieren en waar schuwingen voor razia's over. ,.De gendarmen mochten hem wel, want hij bracht zulke lek kere paling", zoals één van hen ter zitting getuigde. Leentje zelf gaf er commen taar op: ,,'k Heb niets meer, ik ben weer even arm als vroeger! En", zo voegde hy er fel verontwaardigd aan toe: „Ik ben een goede Nederlan der, en ik heb zeven maanden gezeten". ZIJN TANDEN Oud-kapitein Groenewegen, directeur van een automobiel bedrijf, onderstreepte zyn woorden: 17 Novermber 1940 werden Leentje en hij samen door de Duitsers opgepakt, na dat Leentje zich in de Mei dagen als vrijwilliger bij zijn onderdeel aansloot, en met zijn grappen het morel van de troep puik omhoog hield. Later poog den zij naar Engeland te .ko men; ook toen zat Leentje zeven maanden in de cel, nadat hij hetgeen de kapitein wei gerde zijn vrijheid aanbood voor die van de kapitein. Zyn tanden werden hem door de Duitsers uit de mond geslagen. President: „Dus hij was niet bepaald pro-Duits toen hy vrij kwam". Getuige: „Neen, niet be paald!" Leentje was eigenlijk met de Feldgendarmerie in aan raking gekomen, nadat zij zyn paard en wag'en in beslag na slag namen en hij die wist terug te krijgen. Later werd hij in spertijd ontdekt bij het pieren zoeken en toen hadden de heren Duitsers hem op voor- waarde dat hij paling leveren zou, de vrijheid weer terug gegeven. Hoewel de procureur-fiscaal juridisch zeker bezwarende feiten aanwezig achtte, zeidc hy uit de loop van het gehele proces niet de indruk by zich zelf te hebben kunnen opwek ken, dat Leentje schuldig was. En hij vroeg tot aller op luchting vrijspraak. STROPERS LEED Leentje merkte het nauwe lijks. Het feit „beklaagde" te zijn, knaagde hem te zeer. En ook toen zijn verdediger Mr. Donat, die speciaal voor hem uit Arnhem kwam, zrjn bril- lant pleidooi hield, scheen dit nauwelijks tot hem door te dringen. „Ik kampeerde," zo zeide pleiter, „als student in Loos- drecht en nam Leentje als op passer voor de schuit. Hy kin geen verraad gepleegd hebben. Natuurlijk is hij stroper, en als hij dat niet was zou hy Leentje niet zyn. Er zijn meer rechtgeaarde Loosdrechters, die van mening zijn, dat de Heer de vogels en vissen geschapen heeft voor iedereen!" De president sprak, nadat het Hof korte tijd in raadkamer ging, Leentje vrij. Zodat hij weer als vrij man naar Loosdrecht ging. reeds verdroogde bronnen weer tot vloeien gebracht. Met ondersteuning van de staat is daar een reusachtige industrie voor synthetische rubberontstaan. Houston is daarvan het centrum. Dc stad groeit sneller dan welke ande re ook. Van minder recente datum, maar eveneens sterk is de trek naar California. De bevolking is reeds tot tien millioen zielen toegenomen. De staat Nieuw Mexico, enkele jaren geleden nog de armste staat van het land,, wordt eveneens een in dustrieel centra. Los Alamos, White Sands en andere kleine plaatsen, die tien jaar geleden hoofdzakelijk door Indianen, zonderlingen en longzicken werden bewoond, zyn nieuwe industriesteden geworden. De decentralisatie zal behal ve strategische en economische ook sociologische gevolgen hebben. De verschillen tussen stad en platteland worden min der geprononceerd. In zekere zin wordt Amerika door de nieuwe ontwikkeling meer Eu ropees. Het koloniale karakter van het land verdwijnt langzamer hand, het aantal beschavings centra wordt groter, de abnor maal grote opeenhopingen in de grote steden worden klei ner. Wolkenkrabbers zullen wellicht in het komende tijd perk evenzeer geschiedenis worden als Indianen en goud zoekers, aldus een beschouwing In „die Weltwochs",

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5