PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Nieuw Atlantisch Pact Pauselijke encycliek over Palestina Ontploffing duinen eist in Ymuider twee doden D£ BILT Nederland blijft op z'n stuk staan Voorstel voor een Europese Assemblée Uitbreiding van de West-Europese Unie Fraai monument behouden VOORSPELT. 191e Jaargang - No. 250 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj.: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS: 32 ct. per week; I 3.90 p. kw.; fr. p. p. 1 4.15 per kw.. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 25 Oct. 1948 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 1.—, iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad", 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) teL 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. teL 102 - Temeuzen: Brouwerjjstr. 2 - Zlerikzee: N. Bogerdstr. C 160. tcl26 Vandaag komen te Parijs de ministers van buitenland se zaken der West-Europese-Unie by een. D,e bijeenkomst is blijkbaar van zeer groot belang, want de Franse mi nister van defensie, Paul Ramadier, heeft een waarschu wing laten uitgaan om niet zonder machtiging berichten over de defensie te publiceren. Deze waarschuwing hield verhand met de garantie va n geheimhouding, welke de Franse regering had gegeve n aan de vyf ministers van defensie der Westelyke Unie, die te Parys vergaderd heb ben op 27 en 28 September. 8. Rapport van de permanente militaire commissie in het licht van de beslissing tot het oprichten van een ge meenschappelijke permanen te defensie-organisatie. 0. Rapport van de ministers van financiën in verband met idem. 10. Rapporten van deskundigen over sociale en culturele aangelegenheden van de West-Europese Unie. 11. Rapporten van economische deskundigen. r Intussen meldt Reuter uit Washington, dat Maandag aan de vijf ministers van bui- tènlandse zaken het ontwerp van een Atlantisch Pact voor gelegd zal worden, waardoor West Europa formeel in een defensieve alliantie met de Verenigde Staten zou worden opgenomen. DE AGENDA. Sylvain Mangeot meldt uit Parijs, dat, ondanks de in acht genomen zwijgzaamheid van officiële zijde, thans toch de voornaamste punten van be spreking voor de Maandag te Parijs beginnende derde bijeen komst van de consultatieve raad van ministers van buitenlandse zaken der West-Europese Unie bekend zijn geworden. De agenda zou de volgende punten bevatten 1. De uitbreiding in de toe komst van het militair ver dedigingspact van de West- Europese Unie tot een Transatlantische Unie door aansluiting van de V.S. en Canada. 2. De mogelijke uitbreiding van de West-Europese Unie door aansluiting van andere West-Europese staten. 3. Uitbreiding van de samen werking tussen de mogend heden der Unie in haar over zeese gebieden (met name in Afrika). 4. Voorstel voor een Europese assemblee. 5. D e beschikking over de voormalige Italiaanse ko loniën. 6. Het Duitse probleem. 7. Uitwisseling van gedachten over tot nog toe niet ge- coördineei-de kwesties tus sen de vijf mogendheden (met name de houding ten aanzien van Spanje en het Palestijnse probleem). De lokken Yan zijn vrouw. Baar hij niet tevre den was over de wijze, waarop het haar van zijn vrouw geknipt was, is een man, gewapend met een revolver, een kapperszaak te Mayfal binnengedrongen, onder de uitroep: „Hoe durft gij het prachtige haar van mijn vrouw zon der myn verlof aldus te knippen?" Hierna dwong de ver ontwaardigde echtge noot, steeds onder be dreiging met zijn wa pen, de kapper 't hoofd van zyn vrouw geheel en al kaal te scheren. Deze laatste moest de kapperszaak verlaten, 't hoofd bedekt met een sjaal. Krupp niet ontmanteld Om menslievende redenen! Een woordvoerder van het Brits9 ministerie van buitenlandse zaken te Lon den heeft meegedeeld, dat het Britse militaire be stuur uit Duitsland erin heeft toegestemd, de de- montering van drie fabrie ken van Krupp uit te stel len. De Britse militaire gouver neur in Duitsland, generaal Robertson, heeft veiklaard, dat hij zyn besluit op over wegingen van menslievend heid heeft gebaseerd, daar de fabrieken arbeid geven aan 800 invalide oud gedien- den. Hij heeft verzekerd, dat 't besluit ni,t samenhangt met het verzoek van de admini strateur voor het plan Mars hall. Hoffman, om 300 fa brieken in Wést-Duitsland, voorlopig niet te demonteren. Intussen heeft Paul Hoff man te Berlijn verklaard, dat hij hoopte dat het besluit om een aantal West-Duitse fabrieken van ontmanteling vrij te stellen, Dinsdag te Londen zal worden bekend gemaakt. Het portret van H.M. Konin gin Juliana, vervaardigd door de kunstschilder Willy Sluyters, zal ook op grote schaal in Indonesië verspreid worden. De N.K. Kon. dri#kerij „De Unie" te Batavia zal dit doek in een vier-kleuren rotogravure-reproductie versprei den. Drie jaar Ver. Naties. Er zijn nogal wat redevoe ringen gehouden ter ere van de Verenigde Naties-organisa. tie, die op 24 Oct. drie jaren bestond. Het woord „vrede" wez-d erg veel gebruikt. Van Münster, waar men Zondag de dag herdacht, dat 300 jaar ge leden de vrede van Münster werd gesloten zijn ook vredes- klanken over de wereld uitge zonden. Daarbij is een vredes- manifest van de Europese fe deralisten verspreid. Evatt, de voorzitter van de algemene vergadering der Ver enigde Naties ontkende in een radiorede, dat de volkerenbond gefaald zou hebben. Zaterdag zijn intussen de de batten over de ontwapening voortgezet in de subcommissie van de V.N. Voornamelijk werd het Rus sische voorstel besproken om de bewapening direct met een derde te verminderen. Men werd het niet eens. De debat, ten zullen Maandag voortgezet worden. Zaterdag is in het gemeente museum te 's-Gravenhagc een Deense kunsttentoonstelling, onder patronaat van de Deense Koningin en Koningin Juliana door minister Lieftinck geopend. Nieuwe gevechten in Noord- en in Zuid Palestina. Paus heeft Zaterdag een encycliek „In multiplici- laten uitgaan, waarin een oproep wordt gedaan om te bidden voor vrede in Palestina. De Paus stelt voor Jeruzalem en de heilige plaatsen te internationaliseren. De Paus verklaart, dat door een internationale garan tie de vrye toegang tot de in Palestina verspreide heilige plaatsen, de vrijheid van eredienst, en de eerbied voor godsdienstige gebruiken en traditie's verzekerd dient te worden. Abad Sjeik zijn nog gaande. De Egyptische regering heeft aan de regering van Israël een ultimatum gesteld voor het beëindigen der ge vechten uiterlijk te 6 uur Z aterdagm idd a g. De bus" De Veiligheidsraad van de Ver. Naties zal Dinsdag in spoedzitting bijeenkomen om de toestand in Palestina te bespreken. Dit geschiedt op verzoek v,an de Egyptische regering, die de Joodse strijd krachten beschuldigd van schending der wapenstil standsovereenkomst. Gedurende het weekeind hebben de leiders van de Ara bische staten besprekingen gehouden te Amman, maar er werd geen mededeling ge daan van genomen besluiten. Zaterdag waren in de Ne- gev-woestijn nog gevechten tussen Joden en Arabieren gaande. Vijftig waarnemers van de Verenigde Naties eijn naar de Negev vertrokken om toezicht te houden. Offioieel werd te Cairo medegedeeld, dat Zaterdag de Joden Egyptische posities aanvielen en dat de Egypte- naren een tegenactie onder namen. AAN DE LIBANESE GRENS. Ook uit Noord-Palestina worden gevechten gemeld en wel bjj Nebiyoesja, waar de Joden Syrische stellingen aan- fevallen zouden hebben. Een oods communiqué meldt op levende gevechtsactiviteit by Menarah aan de Libanese grens. Gevechten om 't dorp Stakingsgolf in Finland, In verband met de sta kingsgolf over Finland, zal de Finse premier Fa- gerholm, Maandag confe. reren met- vertegenwoor digers van werkgevers cn werknemers. De stakers verklaren, dat hun doel tweeledig is: omver werping van de sociaal-de mocratische regering Fager- holm en een algemene loons verhoging van 22 De linkse socialisten communisten staan achter de staking. Uitgezonderd ln Helsinki konden Zaterdagavond de meeste stakingen als mislukt worden beschouwd. Een gevecht van een uur had plaats tussen politie en stakers te Helsinki. Twee honderd agenten en 100 sta kers waren slaags. Een po- litieman werd gedood. Frans Lehar f De bekende operettecompo nist, Franz Lehar, is te Wee- nen overleden. Hij is 78 jaar geworden. Hij maakte naam met zijn operette „Die los- tige Witwe", die meer dan 70.000 maal over de gehele wereld werd- opgevoerd. Nog meer succes had hij met zyn operette „Das Land des La- chelns", waarvan de premie- re in 1931 te Londen ging. Hitler had nog al belang stelling voor „Die lustige Witwe". Men beweert, dat hij de operette 90 maal zag. Lehar kon dat weinig waarderen. in Frankrijk. Wordt Ab'doel Kadir tijdelijk landvoogd? Naar in Den Haag wordt vernomen is de ontslagaanvra- fe van Abdoel Kadir thans evestigd. Hij heeft aan de Nederlandse regering ontslag gevragad als voorzitter van de Nederlandse onderhandelinsde- legatie met de Republiek, het geen een gevolg is van het ontslag van de heer Van Mook. De Nederlandse regering heeft het ontslag nog niet verleend. Zij wil de heer Ab doel Kadir behouden als direc teur-generaal van Algemene Zaken en als voorzitter van de delegatie. Het is zer wel mo gelijk, dat aan deze Indonesiër gevraagd zal worden geduren de de korte tijd, dat de nieuwe staatkundige organen in Indo nesië nog niet zullen zijn in gesteld, de landvoogdij waar te nemen. Mijnen door militairen De gevolgen van de mijn staking in Frankrijk begin nen zich reeds af te tekenen. Pinary, de Franse staatssecretaris voor econo mische zaken, heeft medege deeld, dat drie mlllioen ton steenkool verloren gingen. Extra-importen zullen nodig zyn om het stilleggen van fabrieken te voorkomen. Die importen zullen be- tóald moeten worden door verminderde aankoop van graan, katoen en benzine. LES ALOUETTES Uit Monceau-les-mines wordt gemeld, dat 2000 man politie en militairen Zaterdagmiddag een actie inzetten tegen „Les Alouettes", waar stakers zich in de mijnschacht hadden ver schanst. Te Firminy nabij St. Etien ne werd voor de eerste maal het vui'" geopend op de mijn werkers. Er werd een mijn werker gedood en er vielen dertig gewonden. Nadat de stakers te Mon ceau-les-mines eerst zeventig gevangen genomen gendarmes vrij lieten, capituleerden zij. Zondag werd „Les A'- -°ttes" volledig door politie mili tairen bezet. Honderd stakers f aven zich over. Ook twee an- ere mijnen in dit gebied wer den door militairen bezet. Het bestuur van de C.G.T. te Parijs besloot een oproep aan alle arbeiders te laten uitgaan om door beperkte werkstakin gen en demonstraties en door uitbreiding van stoffelijke hulp de mijnwerkers te steunen. In alle mijncentra nabij St. Etienne vonden reeds solidari- teitsdemonstraties plaats. De prefect van het Saone en Loire departement heeft voor de duur van de mijnstaking een vergaderverbod uitgevaardigd. Enige overlevende van vliegramp gestorven. Diamanten in wrak waren niet gesmokkeld. Zondag is het laatste nog in leven zijnde slachtoffer van de vliegramp te Prestwick, de heer VV. H. Philippo uit Sas- senhelm, die leed aan ernstige brandwonden en een zenuw storing overleden. Een onderzoek naar de oor zaak van het ongeluk heeft geen nieuwe gezichtspunten geopend. Naar het A.N.P. van de P. T.T. verneemt, vormden de in het wrak van de „Nymegen" aangetroffen diamanten een aangetekende zending, welke machtiging van de douane werd uitgevoerd. Geknoei met huiden. Door de politie te Meppel wer den de directeur, de boekhouder en een inkoper van een huiden- handel aangehouden. Ongeveer 23.000 huiden van koeien, geiten, kalveren en vaarzen, die op ver schillende plaatsen, o.m. in de grond, verborgen waren en die een waarde hadden van ongeveer f 220.000, werden in beslag geno men, Duizenden huiden van oude productie werden buiten de admi nistratie gehouden, teneinde ze te verkopen tegen prijzen, die voor huiden uit nieuwe produatie zijn toegestaan. Indien deze pogingen geslaagd waren, hadden deze 'par tijen ruim f 100.000 meer opge bracht dan was toegestaan. Het onderzoek leidt naar ver schillende huidenhandelaren in andere provincies. In het kolenbekken van Si. Etienne is het tot ernstige botsingen gekomen tussen de stakende mynwerkers en de veiligheidspo litie. Rond de mijnen van Couriot, de be langrijkste in dit ge bied, hadden de sta kers een groot aantal barricaden opgewor pen. Vredesduiven boven Europa. Ter gelegenheid van de plech tige herdenking van de Westphaal- se vrede in Munster, is Zondag middag een vredesmanifest opge steld door de Unie van Europese Federalisten, door middel van een honderdtal postduiven over geheel Europa verspreid. In het manifest wordt de hoop uitgesproken, dat deze vrede een voortdurende en onverdeelde vre de zal zijn. Dit is alleen mogelijk, wanneer de Europese volken als bondsstaten naast elkaar zullen le ven. Zoals in 1648 een ruiter de vre desboodschap naar de Keizer in Wenen bracht, zo zal bij de her denking in Munster een ruiter-es- tafette het vredesmanifest naar Den Haag overbrengen. Zondagmiddag arriveerde de ruiter-estafette aan de grens bij Glanerbrug. waar het manifest met enige plechtigheid werd overgedra gen. Dinsdagmiddag worden de ruiters in Den Haag. waar het do cument plechtig aan de autoritei ten wordt overhandigd, verwacht. De herdenking werd te Munster door Duitse autoriteiten met mede werking van de Unie van Euro pese Federalisten georganiseerd. Mr. W. Verkade hield een rede. Te Amsterdam is Zaterdag tijdens de jaarvergadering van het P.E.N.-centrum voor Nederland is het aftredende bestuurslid Top Naeff. die 25 jaar lang zitting in het bestuur heeft gehad, gehul digd. Eerst het bestand naleven en dan praten! Toch goede vooruitzichten op nieuwe besprekingen met de Republiek Van officiële Nederlandse zijde was Zaterdag op de be richten ten aanzien van een mogelijke spoedige hervatting van de onderhandelingen tus sen Nederland en de Republiek „in dit informele stadium" geen commentaar te verkrij" gen. Het, standpunt, dat eerst, de infiltraties uit de Republiek en de andere bestandscnendin- gen dienen op te houden, al vorens de onderhandelingen hervat kunnen worden, blijft van Nederlandse zijde onver kort gehandhaafd, aldus ver nam Aneta uit gezaghebbendo Nederlandse bron. In een dagorder van Vrij dagavond heeft Soekarno wel Jongens stookten vuurtje onder handmortier. Zaterdagmiddag heeft zich in een bunker in de IJmui- dense duinen een munitieont ploffing voorgedaan, die twee mensenlevens heeft geëist. De beide slachtoffers zijn N. Visser uit IJmuiden en D. Kramer uit Santpoort, belden jongens van ongeveer 15 jaar oud. Zij waren met hun vriend J. Hak uit IJmui den de duinen in getrokken en vonden er een verroeste handmortier. Ondanks de tal rijke waarschuwingen, dat het zeer gevaarlijk is zich bui ten de duinpaden te begeven, sleepten de jongens hun „vondst" naar een bunker en Gerestaureerde standaardmolen te Retranchement in gebruik gesteld. Commissaris der Koningin verrichtte de opening. Plechtig klonk het Wilhelmus, toen de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, het oranjelint doorknipte, waarna de wieken van de fraaie, geheel ge restaureerde open standaard molen te Retranchement langzaam in be weging kwamen, om spoedig, in snel tempo vrolijk rond te draaien. „Eén van de steeds zeldzamer wordende monumenten is voor het Zeeuws Vlaamse landschap behou den gebleven en het is daarom", aldus de Commissaris der Konin gin. „dat ik de uitnodiging om deze molen in gebruik te willen stellen, met groot enthousiasme heb aan vaard." Wanneer men, aldus spr., door onze provincie gaat en men ziet hoe de mooie molens zijn vernield of vervangen zijn door electrische of motormaalderijen, dan doet dit pijn, omdat daarmede de charmes van het landschap verdwijnen. Die mooie, oude windmolens hebben ons toch maar prachtig gered in tijden van schaarste aan electrici- teit, deviezen enz. De natuur ver schaft toch nog wel zoveel energie om de windmolens te doen rende ren. De Commissaris bracht daar om hulde aan die molenaars en ook de molenbouwers, die medewerken aan het instandhouden van deze sieraden. WIE ER WAREN. Er was grote belangstelling voor deze officiële plechtigheid. Zater dagmiddag in het oude Retrache- ment, waar burgemeester J. A. Leenhouts zijn gasten ontving, ter wijl de plaatselijke fanfare „Ons Genoegen", onder het spelen van vrolijke marsmuziek door de stra ten van het dorp trok. Wij merk ten daar o.a. op: de voorzitter van de Ver. „De Nederlandse Molen", jhr. mr. van Rückevorsel, uit Maastricht, de heer A. Bicker Caertens. vertegenwoordiger Rijks dienst Monumentenzorg, de heer A. J. de Koning, Amsterdam, als adviseur van „De Ned. Molen", de heer J. J. Rosseel, vertegenwoordi ger „Stichting Menno v. Coehoom", de heer Kammeraad, voorz. alg. Ned. Molenaarsbond en de Belgi sche heren Braet, Ronse en de Smet. resp. voorz. landelijke ver eniging. provinciale vereniging voor West-Vlaanderen tot behoud van molens en van de Belgische monumentenzorg. Verder merkten wij op burgemeester mr. K. Hoek- zema. namens de A.N.W.B., burge meester v. Rosevelt. namens de Vereniging van B., S. en O., nota ris v. d. Hoek, namens de Vereni ging West-Veeuwsch-Vlaanderen, e.a. REDE BURGEMEESTER LEENHOUTS. Het was burgemeester Leen houts, die mede namens de eige naar van de molen, de heer Visser, een woord van welkom sprak. On geveer 4 jaren na de bevrijding, aldus spr., is dan deze, zo zwaar door de oorlogshandelingen bescha digde molen, gerestaureerd en ls daardoor een historisch bouwwerk, tot welker oprichting bij resolutie van de Raad van State, ln 1643 aan Bartholomeus de Vos toestemming is verleend, behouden. Deze fraaie molen mocht niet verloren gaan, daar een verlies van dit met de oude vertingwerken vergrijsde bouwwerk tevens een groot verlies zou betekenen voor het landschap, dat door de oorlog toch reeds zo is ontsierd. Spr. bracht dank voor de financiële medewerking aan allen die steun verleenden of alsnog be reid zullen zijn steun te verlenen, daar er nog steeds een tekort moet overbrugd worden. De burgemeester besloot met de wens uit te spreken, dat de heer Visser in zijn molenaarsbedrijf veel succes zou mogen hebben en dat spoedig alle daarvoor in aanmer king komende molens in Zeeland mogen hersteld zijn. teneinde meer luister bij te zetten aan het land schap. Spr, verzocht daarna aan de Commissaris der Koningin de mo len in gebruik te willen stellen. ANDERE SPREKERS. Na deze plechtigheid verzamelde het gezelschap zich in de gymnas tiekzaal van de openbare school, waar door diverse sprekers het woord werd gevoerd. De heer Bicker-Caerten sprak namens de vereniging Monumen tenzorg de hoop uit dat deze molen nog lang zal mogen blijven staan als sieraad van het landschap. Jhr. mr. v. Ryckevorsel reikte fraaie foto's uit aan molenaar, mo lenaarsknecht, molenbouwers e.a. en herinnerde er aan dat molenaars en ingenieurs indertijd ons land hebben rijk gemaakt. De Commissaris der Koningin bracht namens het Provinciaal Be stuur dank aan molenaar Visser en reikte hem een certificaat uit. Mr. K. Hoekzema, consul van de A.N.W.B., wees op de toeristische waarde van deze molens. De heer Kammeraad, voorzitter van de Alg. Ned. Molenaarsbond. wees er op hoe de molenaars de laatste 50 jaren een kwijnend be staan lijden. Van de 40 molens ln West Zeeuwsch-Vlaanderen, zijn er nog maar 6 ln bedrijf en daar om bracht spr. dank voor het be houden van deze molen. Verder werd nog het woord ge voerd door de heren Kramer, v. d. Hoek en Rosseel, i begonnen tot overmaat van ramp onder het apparaat 'n vuurtje te stoken. Een ver moedelijk in de mortier ach tergebleven granaat of gra- naatrest is toen tot ontplof fing gekomen met het nood lottig gevolg. DERDE JONGEN GESPAARD. De derde jongeman, Hak, is gespaard gebleven, vermoe delijk doordat de bunkerwand hem heeft beschermd. Hij werd niet ex'nstig gewond: hy liep slechts een hoofdwon de op en is onmiddellijk na de ontploffing naar een café in de nabijheid gehold, waar men de politie heeft gewaar schuwd, Deze alarmeerde op haar beurt. de Rode Kruis-co- lonne van IJmuiden, die zich onder leiding van de heer A. P. Bakker direct naar de bunker spoedde, doch geen hulp meer kon bieden Hak kon, na verbonden te' zijn, naar zijn woning terug keren. Het drama van het zwarte schaap. De Delftse politie heeft enkele dagen achter een zwart schaap aangezeten: 'n zeer zwart schaap. Het was zwart van kleur en boven dien bestond een sterk ver moeden, dat het zwart zou worden geslacht en zwart zou worden verkocht. Bij huiszoekingen was het schaap onvindbaar. Op ze kere dag liep het weer on schuldig in de wei. Echter maar één dag, want toen kreeg de politie een tip, dat het was weggehaald en met een bootje over de Schie was gebracht. De politic ook naar de overkant en zie, het schaap was cr nog in het land der levenden. Maar de slachtmessen lagen klaar en dit was voldoende om de slager-in-spé naar 't bureau en het schaap naai de schutstal te brengen. Daar, in de eenzaamheid, begon al dat zwart van de laatste dagen te zwaar op het zwarte schaap te druk ken. Men vond het de vol gende ochtend in een ton met water. Het was ver dronken. Koningin beschermvrouwe van het Rode Kruis. Het heeft H.M. dé Kori behaagd het beschermv> schap van het Neder' Rode Kruis te aanvaarden. geduid op de noodzaak tot „handhaving van de wapen stilstand", maar de waarbor. gen, dat dit inderdaad zal ge schieden ontbreken voorlopig nog, aldus voegde men hier aan toe. Soekarno heeft deze dagorder voorgelezen als op perbevelhebber van de Repu blikeinse strijdkrachten. Merle Cochran, die Vrijdag middag uit Djocja in Batavia is teruggekeerd, zei- de op het vliegveld tegen de verslaggevers op een desbe treffende vraag dat de voor uitzichten op hervatting der besprekingen „goed" zijn. Hij wenste echter geen verdere mededelingen te doen. Na zijn terugkeer uit Djoc ja heeft Merle Cochran twee maal een bezoek gebracht aan de heer Elink Schuurman, vi- ce.voorzitter van de Neder landse delegatie. De veiligheidscommissie van de Republikeinse delegatie zal binnenkort protesteren birj d# Commissie van Goede Dien» sten over de Nederlandse schendingen van hpt bestand gedurende de laatste maanden, aldus meldt radio „The voice of free Indonesia". De Republikeinse radio voegde hieraan toe, dat het protest betrekking zal hebben op de „onrustwekkende publi caties, die een verwrongen beeld geven van de ware toe stand in Republikeins gebied". Voorts meldde de Republi keinse radio-omroep dat een protest zal worden ingediend t.a.v. de bestandschendingen door Nederlandse vliegtuigen, de Nederlandse Marine en de Nederlandse troepen langs de status quo-lijn. Het aantal personen, dat tengevolge van de ontsporing en beschieting van de snel trein BataviaBandoeng is overleden is gestegen tot acht. Hieronder bevinden zich een Nederlandse militair, een Chi nees burger, vier Indonesische burgers en twee onbekenden. Het totaal aantal gewonden bedraagt 23, onder wie 7 Ne derlandse militairen. Tussen Soekaboemi en Tji- andjoer werd Zaterdagmiddag laat een trein beschoten. Er kwamen ditmaal geen per soonlijke ongelukken voor. Kleding is ie duur. Het hoofdbestuur van het N.V.V. heeft aan de minister van economische zaken een telegram gezonden, waarin wordt aangedrongen op krach tige maatregelen tegen over tredingen van utility-voor- schriften in de textiel- en confectieindustrie en tegen het niet afleveren van kleding in de goedkopere prijsklassen. Belgische treller In brand. De Belgische treiler „Zee ster is Zaterdagnacht door brand vernield en gezonken. 4 Van de uit 5 leden bestaan de bemanning konden worden gered door dè treiler „Georges Valere", die onmiddellijk op de noodseinen te hulp snelde. De stuurman is omgekomen. De vier overlevenden zyn in Os- tende aan wal gebracht. IETS KOUDER. Geldig tot Maandagavond: Meest zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen of motre gen. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust tydelyk harde wind tussen Zuidwest en West. Later op de dag iets kouder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1