Jane Grey? Zo voedt men de S.S.-jeugd op Met de „R.P. 4" op bewakingsdi enst Onze Kruiswoord-puzzle Zonderlinge toestanden in Huize Offem SPEURTOCHT OVER ZEEUWSE WATEREN Regelmatige controle nodig Waar is Duitse liederen, miniatuur-tanks en „Schone Kriegserinnerungen" (Van een bijzondere medewerker). Zondagmorgen in Noordwjjk. Stille straatjes verlaten pleinen, dommelend in het licht van de nieuwe herfstdag. De snelle stap van een late kerkganger en het zenuwachtig gekakel van een troepje druk- doenerige kippen. Verder niets dat de stilte verstoort „Niéts", zei u? Maar wat is dat dan voor gezang dat daar vaag tot ons doordringt en herinneringen wakker roept aan dreunende laarzen en grauwe uniformen? Hoor maar eens! „Und nach dem Krieg, falde- rie, falderaI" Geen twijfel mogelijk: Duitse soldatenliederen. Feestelijk gehoor is dat! Zouden die mensen niets anders kunnen? Het schijnt uit die grote witte villa te komen. Maar is dat niet Ja. „Huize Offem". het heropvoedingsgesticht voor jeugdige politieke delinquenten. Zonderlinge ideeën over heropvoeding hebben ze daar.. Inderdaad, zonderlinge ideeën! Of om het juister uit te drukken: helemaal geen ideeën, want het punt heropvoeding komt in Huize Offem practisch nooit ter sprake. Ruim veertig jongens van 21 tot 25 jaar zijn hier ondergebracht allen gewezen SS-ers of vrijwilli gers in het Duitse leger. Hun straf fen veriëren van één tot drie jaar en bestaan in hoofdzaak hieruit, dat de jongens 's avonds om zeven uur binnen moeten zijn. Nu ja. het wordt ook wel eens negen uur. maar zo precies kijkt men in „Huize Offem" niet. Waarom ook? De jongens werken de gehele dag op kantoor, fabriek of werkplaats en dan moet men wel eens iets door de vingers zien. Men ziet zelfs vrij véél door de vingers. Daar zijn om te beginnen de Duitse liedjes, die bij de kna pen* nog steeds erg .in trek zijn. Heide Marie, Monika en hoe al die andere blonde MSdél met hun blauwe ogen ook mogen heten, le ven nog steeds in de harten van deze „jeugdgevallen", en er is blijkbaar geen mens. die het nodig acht ze hier uit te bannen. Zeker, een enkele maal wordt er wel eens iets van gezegd maar daar storen de jongens zich al bitter weinig aan. De jeugdleiders twee broers zijn beste, brave lieden, maar in het minst niet opgewassen tegen de zware taak om deze van kinds af aan in verkeerde banden geleide jeugd tot weldenkende mensen om te vormen. En het ge volg is dan ook, dat ruim drie vierde van de in Huize Offem on dergebrachte delinquenten nog steeds in hart en nieren de natio- naal-socialistische gedachte is toe gedaan. UITGAANSAVOND. Twee maal in de week hebben ze zgn. uitgangsayond. maar de overige avonden hangen ze maar wat rond in het gebouw, spelen n partijtje bridge of biljart, luisteren naar de radio (vooral Duitse mars muziek is zeer in trek) en pra tensteeds maar weer praten,... Ze verhalen elkaar, hoe de „da- mals" aan het Oostfront de Russen te lijf gingen of hoe dapper ze stand hielden bij Boedapest. Ach, wie schön war das! Steeds weer opnieuw blijkt dat deze jongens in hun hart nog al tijd vervuld zijn van het oude ide aal: soldaatje spelen! De een knut selt in zijn vrije tijd minatuur tanks en levert hiermede hele veldslagen: een ander vei-vaardigt een natuurgetrouw model van het Duitse slagschip Gneisenau en een derde fabriceert van een oud stuk buis een soort granaatwerper, waarmee echter granaatjes tot op een afstand van dertig veertig meter kunnen worden weggeslin gerd. Levenslang voor landwachter Het Bijzonder Gerechtshof te Assen veroordeelde de voort vluchtige E. Brinkman uit Dalen (Dr.) overeenkomstig de eis tot levenslange gevange nisstraf. Brinkman was een der weest gevaarlijke 1 andwachters uit Zuid-Drenthe. MOLENAARSCURSUS Het aantal leerlingen van de vereniging „Station voor Maalderij en bakkerij" te Wa peningen bedraagt thans 80 bakkers en 10 molenaars. Het bestuur besloot de molenaars cursus dit jaar nog te laten doorgaan. Indien het onmoge lijk blijkt, tot een lonende ex ploitatierekening te komen, overweegt het bestuur, deze cursus het vogende jaar op te heffen. „GEDETINEERDEN". Van gedetineerden kan men moeilijk spreken. 's Morgens vroeg verlaten de „gasten" hun pension om er niet voor 's avonds zeven uur in terug te keren. Ieder gaat zijn eigen weg. De een werkt in Leiden op een metaalfabriek, de ander is opti cien in Den Haag. een derde heeft het beroep van kleermaker geko zen en een vierde maakt bereke ningen op een architectenbureau. Zelfs is er een onder hen. die bü zijn eigen vader in de zaak helpt! Die geeft 's avonds zijn papa een handje, neemt de bus naar Noord- wijk, brengt de avond door onder zijn vroegere strijdmakkers en keert de volgende morgen weer vrolijk in de familiekring terug. En dat noemen ze dan straf.... Eens in de zes weken mogen dc jongens een week-end naar huis officieel tenminste maar meestal wordt dit uitgebreid tot eens in de vier weken en er zijn zelfs jon gens die iedere veertien dagen met verlof gaan. Dat kan trouwns he lemaal geen kwaad, want op de Zondags vrij hebben en "s avonds mogen en dus hun vertier in Noordwijk moeten zoeken, weten ze helemaal met hun tijd geen raad. OFFICIEEL BEZOEK. Soms komen ook officiële perso nen eens een kijkje nemen in dit heropvoedingstehuis. In allerijl worden dan de ramen gezeemd, de vloeren geschrobd en de blikken bordjes, waar de jongens gewoon lijk van eten, weggeborgen en de bezoekers ontwaren slechts vrolijk gedekte tafels, waarop een keurig eetservies prijkt. De jeugdige de linquenten worden tussen de gas ten geplant en onder genoeglijke kout verloopt de maaltijd. Zo ook laatst toen een aantal Belgische rechtsgeleerden een bezoek aan 't tehuis bracht. De soep was juist het keelgat door toen een der be zoekers onopvallend vroeg: „Maar als jullie nu de gehele dag werken. Zondags v (Jrhebben en 's avonds jullie eigen gang gaan. wanneer worden jullie dan eigenlijk hér-op gevoed?" Kijk. en dat is nu juist wat wij ook wel eens zouden willen weten. Hoe men deze knapen eigenlijk tot andere gedachten denkt te bren gen. Want daar is het tenslotte toch om1 begonnen. Het is geen kunst om hen gedurende één, twee of drie jaar. elke avond braaf om en uur te laten thuiskomen, ir wel is het kunst om hen na die straftijd af te leveren als jon ge mensen die een betere en ge zondere kijk op het leven hebben gekregen en die verlost zijn van hun vroegere waan-ideeën. (Nadruk verboden). Twee dienstweigeraars tot 3 jaar veroordeeld. Wederom heeft de krijgsraad te Assen een tweetal gevallen van dienstweigering te behan delen gekregen. De boeren knecht Ekke van den B. te Heerenveen weigerde dienst, omdat zijn geweten hem ver bood, alduc. verklaarde hij, zijn medemens te doden. De .krijgsraad veroordeelde hem tot 3 jaar met aftrek, door te brengen in de bijzondere strafgevangenis te Zutphen. De eis was 2 jaaar en 3 maan den met aftrek. De tweede dienstweigeraar was de 20-jarige Jakob D. uit Doom, wiens gewetensbezwa ren niet waren erkend, ook al niet omdat hij tijdens de bezet ting munitie voor de Duitsers had geladen. Ook hij werd tot 3 jaar met aftrek veroordeeld. Donderdag werd bij een com plex proefwoningen aan de Fa zantstraat in Rotterdam-Zuid een gedenkplaat onthuld. ter gele genheid van het beëindigen der bouwperiode. Bij de plechtigheid waren tegenwoordig de minister van wederopbouw en volkshuis vesting. mr. dr. J. in 't Veld. de burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud. en tal van andere autoriteiten uit het gehele land. Met portrei.en van Zdanöf, Stalin en Togliatti marcheren de Italiaanse communisten door de straten van Rome. Complot van clandestiene slachters opgerold. Na veel moeite is het de rijkspolitie te 2e Exloërmond en Valthermond in samenwer king met ambtenaren van de C.C.D. gelukt een complot van clandestiene slachters te ontmaskeren. Het spoor leidde naar een klein schuurtje te 2e Exloër mond, waar het vee, dat ge stolen werd. is geslacht. De huiden werdien in een nabij gelegen beerput gedeponeerd. Een gedeelte van het vlees, Wegvervoerders bijeen. Donderdag werd in het ge bouw „Diligentia" te Den Haag een algemene ledenver gadering gehouden van de N. I.W.O. de Ned. Internationale Wegvervoer Organisatie. Op deze vergadering, door de directie van de N.I.W.O. uitgeschreven om de leden in de gelegenheid te stellen him mening kenbaar te maken over de reorganisatie van de N.I.W.O.werd scherpe critick uitgeoefend op het beleid van deze organisatie en op de po sitie welke de A.T.O. daarin inneemt. Deze week geven wij weer eens een kruiswoord-puzzle, iwaarop onze abonné's hun krachten kunnen beproeven. Op lossingen moeten uiterlijk Maandag 1 November in het bezit zijn van onze redactie te Vlissingen. Op de enveloppe ver melden „Kruiswoord-puzzle". Zoals gewoonlijk stellen wij twaalf fraaie prijzen ter be schikking. „•Ja, gooit 'm mau'r los!", klinkt het gemoedelijke commando. Langzaam schuift de ,,R.P. 4", het vaartuig van do „Rijks politie te water", de sluizen van Wemeldlnge uit en even later jagen de 100 paarden van de trouwe Kromhout ons niet een vaartje de Ooster Schelde op. De surveillancedienst van 36 uur is begonnen. Het is prachtig najaarsweert je. Het morgenzonnetje spiegelt op het met dauw bedekte voordek en de blauwe geus klappert vrolijk in de Zuidenwind. „Het is net goed weer om de dienst naar behoren te kun nen uitoefenen", zegt de boots commandant, Schipper Bout. „De Bilt heeft matige tot krachtige wind voorspeld, maar dat loopt wel los. Zeker, er hangen donkere wolken in het Zuidwesten, maar er zit geen wind achter". Voor de landrot aan boord, die zijn weerstandskracht tegen zee ziekte eens wil meten, een min of meer teleurstellende opmer king. HET WERK BEGINT. „Eerst de arbeidslijsten op die zandzuiger maar eens con troleren", zegt de bootscom mandant. Wij komen langszij behendig springen boots man Kamp en adspirant-boots- man Wagenaar op het juiste moment over. Alleg is in orde dan zetten we koers naar de kust van Schouwen. Uw verslaggever vlast erop dat men, zoals enkele maanden ge leden, eens een scheepje met smokkelvee of iets dergelijks zal kunnen pikken, doch deze reis zal het er niet bij zgn. Zo'n slag sla je niet iedere j. Wanneer de politieman nen ervan vertellen, likken ze figuurlijk nog hun baard af. Zilt wel geloven, dat we Een schouwspel, dat kleur en romantiek gaf aan de grijze herfststemmlng In Londen, was de jaarlijkse processie van leden van dc Engelse rechterlijke macht op St. Michael law Sittings. In hun kleurige toga's en lange pruiken trok ken dc rechters na de speciale dienst in de Westminster Abdij naar het paleis. in het eerst onze ogen niet durfden te geloven, toen we in het ruim keken en daar een dertigtal van de mooiste koe beesten zagen staan?". We varen verder richting zee. Het surveillancegebied strekt zich uit tot 5 km. bui ten de kust. De contouren van de Schouwse kust beginnen te vervagen. Aan stuurboord ligt nog een mijnenveld; daar moe ten we niet zijn. Schipper Bout kent echter de vaarwaters als de inhoud van zijn broekzak. Voor het Veeregat gooien we „de smid ervoor". We gaan even ten anker om te eten. Elk zorgt voor zijn eigen kost je en hoewel de mannen dik wijls 36 uur achter elkaar dienst doen, vallen zij bg de distributie niet onder de cate gorie van hen die een toeslag- kaart ontvangen. BIJ WESTKAPELLE. Na dit korte intermezzo gaan we, voor eventuele zeeziekte met volle magen toegerust, op Westkapelle aan. Hier kan het behoorlijk spoken. We krijgen er een voorproefje van. De „R.P. 4" begint te rollen, steeikt af en toe de kop eens flink in de golven, waarbij het water als een stofregen tegen de stuurhut klettert. Schipper Bout krijgt echter gelijk: er zit geen wind ach ter en slecht weer blijft uit. Soms drijft er een mistbank over het water, welke vrij spoedig oplost. De politieman nen speuren rond: geen ver dachte scheepjes te bekennen. De wetenschap dat de water- politie op alle uren van de dag en de nacht op de onmo gelijkste plaatsen Kan opdui ken, zit de smokkelaars zeker niet lekker! Buiten Westkapelle wordt een sleep waargenomen. Het vermoeden blijkt juist: geen der schepen heeft een certifi caat van zeewaardigheid. Hier moet worden ingegrepen. In het belang van de opvarenden zelf, want zou er een man overboord slaan, dan kan de kapitein dood door schuld ten lasxe worden gelegd. DE AVOND VALT. Langzamerhand begint de avond te vallen. Ons wereldj^ wordt klein. De kustlijnen zijn moeilijk meer te onderscheiden. Het enige wat we zien is wa ter en nog eens water, afge wisseld door het flikkerlicht van een lichtboei, welke bo vendien door een eentonig ge loei reeds van verre haar aan wezigheid meldt. We gaan de bewoonde we reld weer opzoeken. Op de vaarroute door de Zandkreek en op de Oosterschelda zal wellicht meer te beleven zijn. Want het zijn niet alleen smok kelaars waarop de waterpoli- tie moet letten. Verre van dat. dat gretig aftrek vond, kon in beslag genomen worden. Bij Veere mag de motor, die zonder onderbreken reeds meer dan het klokje rond heeft ge draaid, een ogenblik uitblazen. En dan komen de jongeren met de studieboeken op tafel, lijvige boekdelen met duizend en-een wetsartikelen, die ook de gewone politieman moet kennen. Daarbij heeft de poli tie te water nog de vele voor schriften voor het waterver keer, terwijl hij ook op-en-top varensman moet zijn. Meestal zijn deze mannen daarom van de zee- of binnenvaart afkom stig. NACHTELIJKE SURVEILLANCE. „Kom, jongeng we gaan weer eens verder", beslist de com mandant Yia een half uurtje. Do machinist, Schipper Polder vaart, daalt weer af in zijn heiligdom en brengt de motor zo keurig onderhouden dat je er als het ware van zou kunnen eten op gang. En dan glijdt de „R.P. 4" de nacht in. Fris, maar prachtig weer. Het kabbelende water van de Zandkreek, beschenen door een helder maantje, is als een zil veren kleed. Een beeld, voor een lyrische dichter om van te smullen. Het varen, vooral 's nachts, laat echter geen tijd voor zoe te overpeinzingen. Het is dan goed uitkijken. In de donkere stuurhut tuurt de stuurman ingespannen over het water naar de lichtboeien, die hem veilig langs de verraderlijke zandbanken moeten leiden. En de politiemannen letten boven dien nauwkeurig op de vaar- lichten van de passerende bin nenschepen, die voortjakkeren door de nacht, profiterend van de eb die er nog loopt. Aan die vaarlichten wil noga! eens wat mankeren. VOOR ANKER. broken. Al surveillerend komen we zo terug in Wemeldinge, waar de parlevinkers eens worden gecontroleerd op ver gunningen, prijsaanduidingen e.d. Als wij afscheid nemen, heb ben wij een politioneel weinig bewogen reis achter de rug, doch wij hebben een indruk ge kregen van het veelomvattende en bij ongunstig weer dikwijls zware werk van een dienst, waarvan men „aan de wal" weinig of niets afweet. „Kijk, die daar ginds ligt voor anker". Wij zien alleen zijn top- en heklicht. Als wij dichterbij komen, blijkt het schip toch te varen, zonder stuur- en bakboordlichten. Dat klopt niet. „Bijdraaien", klinkt het com mando. Het schip blijkt een ..opduwer" met volledige sleep bootverlichting langszij te heb ben. Voldoende lichten dus, maar verkeerd opgesteld. De schipper wordt aan zijn ver stand gebracht dat dit zo niet *aat. Nachtvaart is goed doen lijk, doch dan moeten ook alle veiligheidsvoorschriften worden nageleefd. Dikwijls loopt het zo met een waarschuwing af. „Je moet als politieman nu eenmaal geen boeman van je maken. Van je optreden kan ook dikwijls een goede preven tieve werking uitgaan". Tegen tweeën is de grootste drukte op het water voorbn. Iedere schipper wil toch ook nog een enkel uurtje slapen. Op een kruispunt van enkele vaarwaters gooien we de „R.P. 4" neer. Om beurten houden de politiemannen de wacht en de anderen kruipen even in de kooi. Met herinneringen aan de echommclwicg uit onze prille jeugd, wiegen wij ons op de golven in slaap. Om half vijf worden we reeds gewekt door het ophalen van het anker. De dag Ig voor de politiemannen weer aange- Krijgsraad behandelde dodelijk ongeval. Op 23 Juni reed een colonne van 9 militaire motorrijders, onder wie 4 instructeurs en 5 leerlingen, die 14 dagen in op leiding waren, met razende snelheid over de Steendijk te Assen. Even buiten, de bebouw de köm vloog een der rijders door de grote snelheid uit de bocht tegen een boom en over leed de volgende dag aan de bekomen zware verwondingen. Als verantwoordelijk com mandant stond voor de krijgs raad te Assen terecht de 23- jarige reserve-2e lui tenant die aan het hoofd van de colonne had gereden. De krijgsraad veroordeelde hem tot een voorwaardelijke hechtenis van drie weken met 3 jaar proeftijd, een geldboete van f 100 of 50 dagen hechte nis en ontzette hem uit de rijbevoegdheid voor de tijd van 1 jaar. HORIZONTAAL: 1. Deel van Noord-Holland; 11. reeds; 12. filmatelier; 13. bijbelse land streek; 14. buiging; 16. vissen; 17. militaire onderwijsinrich ting (afk.); 18. snelle loop; 19. nachtvogel; 20. ontkenning; 22. beitel; 25. bekende voetbalclub; 27. meisjesnaam; 28 Engelse ontkenning; 29. een ogenblik; 30. modegek; 31. cirkelvor mig; 33. zijtak van de ■Donau; 34. zijtak van de Do- nau; 35. hert; 36. metaal; 38. feestgewaad; 41. wiel; 43. en dergelijke (afk.) 44. uitgezocht; 46. andere schrijfwijze voor a; 47. Goed- of kwaadschiks (La tijn). VERTICAAL: 1. Germaanse volksstam uit de oudheid; 2. profeet; 3. Nederlandse ver voersorganisatie (afk.); 4. Zuid-Frans strandmeer; 5. droog, onsamenhangend; 6. zie hor. 34; 7. jongensnaam; 8. onderwijs (afk.); 9. een der 'bijbelboeken (afk.); 10. dwang- bekeringen onder Lodewijk XIV; 15. zuidvruchten, 17. toetsenbord; 21. tijdrekening; 23. de nieuwe volkenbond; 24. vat; 26. naaldboom; 31. neer slag; 32. ontwerper der Dra conische wetten; 37. wereld taal; 39. indien; 40. Bulgaarse munt; 42. voorzetsel; 44. scheikundig symbool voor Sele nium; 45. ten laatste (afk.). Feuilleton^) Romantisch verhaal van H. Morgan 64 „Je gehele gedrag in Chi cagoen daarvoor in Den ver ook al! Je optreden hier in Cheyenne en tenslotte dan nog diit hier!" Robby grabbelde de foto, welke hij van zijn collega van de „Chicago Tribune" had gekregen, uit zijn zak en duwde het de ander onder de neus. „Wie is dat?" vroeg Brown, kwasi zonder een zweem van belangstelling. „Wie dat is? Dat is de echte detective Al Brown, wiens naam jij je ten onrechte hebt toegeëigend en jij bent niets meer of minder dan een bedrieger, een op..." „Een ogenblik!" sneed de ander hem het woord af en zgn stem had plotseling zo'n vreemde, scherpe klank, dat de journalist onmiddellijk zweeg. „Voor je de mensen in hun eer en goede naam aantast, beste Walter, dien je toch eerst volkomen georiënteerd te zgn! Vooral jij, die toch een zekere invloed uitoefent op de openbare mening, moest het je tot een plicht maken je te vergewissen, of eventuele beschuldigingen wel volkomen gemotiveerd zijn!" „Je zult toch tegenover die vele feiten niet willen bewe ren ,,Ik beweer alleen maar, dat een mens, die om de een of andere reden wantrouwend is in elke handelwgze van de ander een misdaad ziet! En voorts ben ik zo vrg te be weren, dat deze foto van de „Chicago Tribune" niet al leen „Hoe weet je, dat ik die foto van de „Chicago Tribu ne" heb gekregen?" Brown glimlachte en zei weer op zijn gewone droge manier: „Als je over een of andere kwestie moet telefo neren, let er dan vooral goed op, dat zich niemand ln de aangrenzende kamer bevindt, die het gesprek kan afluis teren! Daardoor is reeds me nige „coup" mislukt! Je vol komen ongemotiveerd wan trouwen tegenover mij deed me besluiten je een lesje te geven. Ik liet me daarom onmiddellijk nadat jij had ge sproken, met de „Chicago Tribune" verbinden, waar ik nog een oude kennis heb zit ten, de politiereporter Lingle, wie ik in 't kort een uiteen zetting gaf van de situatie, waarna ik hem verzocht zgn collega Walter maar een of andere willekeurige foto te zenden. Alfred Lingle bleek direct 'bereid zgn medewer king te verlenen en daardoor onze jacht op Jane Grey wat interessanter te maken. Daar ik evenwel zag aanko men, wat zich in deze minu ten heeft afgespeeld, liet ik mij door Lingle een schrifte lijke bevestiging van de ver wisseling geven. Alsjeblieft, hier is ze!" Brown overhandigde de journalist een brief van de „Chicago Tribune." Deze zag het epistel vluch tig door, gaf het terug en zei, na een korte pauze, wat kleintjes „Tja, dan blgft me niet veel anders over dan m'n ex cuus aan te bieden, Brown! Iedereen kan zich vergissen, nietwaarentenslotte ben jg aan deze vergissing van mijn kant niet helemaal onschuldig!" „Dat geef ik onmiddellijk toe. Maar 't trucje was no dig om je voor eens en voor altijd van je wantrouwen te handelwgze wel anders beoor delen en cr vermoedelijk niet meer aan twijfelen, dat alles wat ik doe, in je eigen be lang gebeurt!" .Je zult toch ook moeten .erkennen, Brown, dat je je meermalen zeer eigenaardig hebt gedragen. Je hebt op dracht een voortvluchtige op- lichtster te a«rresteren en ten slotte geef je haar telkens weer een kans om te ontko men. Als dat iemands wantrou wen niet opwekt..." „Ik heb opdracht jou be hulpzaam te zijn! Mijn principaal, William Sucket, heeft mij te dien aan zien zeer nauwkeurige aan wijzingen gegeven. (Wordt vervolgd). Journalist hielp Kattenburg. Een Amsterdams corres pondent van een aantal Limburgse bladAi schreef voor zijn kranten een serie artikelen waarin hij zijn le zers vertelde van de vaak zorgelijke omstandigheden waarin de bewoners van 't Amsterdamse Kattenburg verkeren. Deze arti'.-.ten hadden 'n onverwacht succes. Drie Limburgse verpleegsters hielden in hun omgeving in zamelingen en Dinsdagmor gen verschenen zij met een grote vrachtwagen vol met kleren, etenswaren, snoep goed en levertraan bij het politiebureau Kattenburg. Onder leiding van de po litieagent „Ome Frits", die in Kattenburg grote bekend- hreid heeft, werden de goe deren uitgedeeld. Een moeder van een groot gezin in een Limburgs plaatsje, stuurde een gul den met het volgende brief je: „Ik kan maar heel wei nig missen, maar deze gul den kan er altijd nog wel af." Terwijl de bewoners afwezig waren, brak brand uit in het ach terste gedeelte van de grote boer derij van de heer R. Landman te Abbega (Fr.). De brandweer kon w_ niet voorkomen dat de boerderij genezen. Voortaan zul je mijn tot de grond toe afbrandde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 4