Z Sneltrein Batavia-Bandoeng ontspoord Tweede Kamer en de Noodwet-lndonesië NIEUWS UIT ZEELAND Djocja aanvaardt voorstel Cochran. Scheuring in de C.P.N.? Veestapel nog te klein. WALCHEREN Bende had rails opgebroken. Veertig man vielen auto aan. Zes personen, onder wie een Nederlandse militair, werden gedood en v\jf personen zwaar gewond, toen Vrijdag de snel trein van Batavia naar Ban doeng twee k.m. ten Zuiden van Poerwakarta bij Bendoel ontspoorde, tengevolge van het opbreken van de rails over een afstand van 20 meter. Dit ge- schiedde dicht by de plaats, waar een sneltrein werd be. schoten. Bovendien werden ve le personen licht gewond, voor namelijk door het vuur van de Als basis voor onderhandelen. De republikeinse regering heeft, naar Antara mededeelt, het voorstel van Merle Coch ran, het Amerikaan.se lid van d© C.V.G.Daanvaard als ba sis voor onderhandelingen. Met betrekking tot de Ne derlandse amendementen op het voorstel-Cochran, liet de Republikeinse minister van voorlichting, Moh. Natsir, zich als volgt uit: „Dezn amendementen he. spreken wij niet". „We are not discussing them." Merle Cochran, het Ameri kaanse lid der C.V.G.D., is per vliegtuig uit Djocja te Bata via teruggekeerd. In antwoord op een hem door verslaggevers gestelde vraag, hoe de vooruit zichten voor een hervatting der besprekingen zijn, ant woordde h\j „goed". Verder wenste hij geen verklaringen al te leggen. Opstand op Java bedwongen? VELDTOCHT VOLGENS SOEKARXO BIJNA TEN EINDE President Soekamo heeft Vrijdag bekend gemaakt, dat de republikeinse veldtocht tegen de communistische opstande lingen „bijna ten einde is". In een over radio Djocja uit gezonden dagorder zeide Soe- Jtarno, dat de republikeinse opperbevelhebber, generaal Soe- dirman, de verovering gemeld heeft van Pati en Patjitan, in Zuid-midden Java, welke plaat sen sedert het begin van de opstand op 18 September in handen van de communisten waren geweest en die hun laatste steunpunt van belang vormden. Tienduizend gulden boete voor clandestiene eierhande Vrijdag heeft de tuchtrechter te Barneveld behandeld o.m. zaken tegen een eierhandel uit Barne veld en tegen een elerhandelaar uit Putten. Van eerstgenoemde werd aangenomen, dat er ruim 120.000 eieren niet verantwoord konden worden. De eierhandel werd veroordeeld tot f 10.000 boete met voorwaardelijke intrekking en sluiting, waarbij de rechter de fi nanciële omstandigheden van verdachte in aanmerking nam. Tegen de handelaar uit Putten werd f 20.000 boete geëist plus in trekking van de erkenning als handelaar en sluiting van de zaak en een voorlopige tuchtmaatregel, welke verdachte verbiedt eierhan- delnnr te zijn of op dit gebied zich bezig te houden. Op verzoek van verdachte werd deze zaak voor nader onderzoek aangehouden, maar de tuchtmaatregel zal on- middelijk toegepast worden. Grondarbeiders vonden vliegtuigbom. Vrydag stoottten grondar beiders te Doorwerth bij hun werkzaamheden op anderhal ve meter onder de oppervlakte nabij de verenigde Rubberfa brieken op een scherp gestel de vliegtuigbom van 500 kg met kop- en staart-ontsteking. Onmiddellijk werd de mijnop- ruimingsdienst gewaarschuwd, die het fabriekspersoneel en omwonende bevolking binnen een straal van 500 meter liet evacueren en daarna in een uur t(jd de bom demonteerde. Amsterdamse bloed transfusiedienst wordt geholpen. De algemene oproep, welke aan de donors in Nederland na de brand in het Atnster- damsc Veem is gericht, heeft groot succes op geleverd. Uit het gehele land komen per weck 1200 flessen (600 liter) bloed binnen. Dag en nacht bljjft het personeel van het laboratorium van de dienst bezig om deze zendin gen te verwerken. (Ingcz. Med.) Van Gent's bureau voor bedrijfs reclame. Rotterdam WU stellen er pr\js op aan onze geachte intekenaars op het Provinciale Bedryfsadres- boek voor Zeeland mede te de len, dat onze firma niets uit staande heeft met een zekere van O., welke een dezer dagen is aangehouden ais verdacht van oplichting. Van een seri euze afwèrking van onze uit gave kan U verzekerd zijn. met automatische wapens en geweren bewapende bende, wier aantal geschat wordt op 50 man. Het vuur van de bende kon van de trein uit onmiddellyk beantwoord worden, daar een vry aanzienlek aantal militai ren meereisde. Direct na het gebeurde is een actie tegen de bende ingezet. AUTO BESCHOTEN. Een correspondent van Ane- ta meldt uit Bandoeng, dat in de omgeving van Gekbron een pickup werd beschoten, waarin de administrateur en een Indo nesische boekhouder van de kina-onderneming „Gedoerha- joe" waren gezeten. De aüto werd door een bende van on geveer 40 man, bewapend met automatische wapens, onder vuur genomen. De boekhouder werd onmiddellijk dodelijk ge troffen, de administrateur ver dedigde zich met een jungle, karaoyn, totdat alle patronen waren verschoten. Daarna baande hij zich met een re volver een weg door de bende, ondanks het feit. dat hij in de buik was getroffen. Door een politiepatrouille, die door het schieten was gealarmeerd, werd hij ontzet. Maandag nacht overleed de administra teur tengevolge van zijn ver wondingen in het ziekenhuis to Soekaboemi. SJAJRIFOEDDIN GE ARRESTEERD Het te Kediri verschijnende dagblad „Soeara Rakjat" be richt, dat Sjarifoeddin gearres teerd zou zijn. De correspon dent meldde, dat Sjarifoeddin ontdekt werd in een van de tuinen ten Noorden van Patji tan (aan de Zuidkust van Ja va). Sjarifoeddin zou doodziek zijn gevonden, liggend op een rustbank. Tezamen met hem zou Wikana de voormalige gouverneur van Soerakarta gearresteerd zyn. Moskou zou reeds een nieuwe leider hebben gestuurd. Het dagblad „Trouw" weet te melden, dat zich op het ogenblik in de Communisti sche Partij Nederland achter de schermen een scheuring voltrekt overeenkomstig de afscheidingen, welke reeds in andere Europese landen aan den dag getreden zyn. De tegenstelling Kominform-Ti- to dus. „Trouw" meent, dat het conflict reeds merkbaar was tijdens de voorbereidingen voor de jongste verkiezingen. Op het ogenblik zouden zelfs de leiders Gerben Wagenaar en Paul de Groot in ongena de zyn gevallen bij Moskou. Gerben Wagenaar is overi gens reeds geruime tijd ziek en Paul de Groot vertoeft reeds enige maanlen in het buitenland, vermoedelijk in Tsjecho-Slowakye. Ook de re dactie-staf van „De Waar heid" is weer eens grondig „gezuiverd" en bovendien sterk ingekrompen. Het wordt tenslotte niet onmogelijk geacht, dat bin nenkort een geheel nieuwe figuur, onlangs uit Moskou in Nederland teruggekeerd, met de leiding van de C. P. N zal worden belast. Gevecht met de snoek. Een Amsterdamse visser heeft in een poldersloot bij Wilnis een snoek van ruim ee: meter lengte gevangen, die een gewicht had van 20 pond. Deze uitzonderlijke vangst is de fortuinlijke visser echter niet in de schoot geworpen. Hij heeft een verwoede worste ling moeten voeren met de snoek, die om zijn leven vocht. Nadat het hengelsnoer gebro ken was, is de visser, die zich zyn buit al zag ontschieten met een snoekduik op zijn prooi gesprongen. Hij vatte de snoek achter de kieuwen en wist hem in een bootje te trekken. Voorlopig Verslag over het ontwerp verschenen Kamerleden niet enthousiast. Verscheidi-a l:den der Tweede Kamer hebben zeer ernstige be zwaren tegen het wetsontwerp noodwet Indonesië, aldus lezen wij in het voorlopig verslag over dit ontwerp. Deze leden zien in deze wet niet andets dan een ongemoti veerde uitschakeling van de Sta- tcn-Generaai, die met deze mach tigingswet alle macht uit handen gaven. De regering wil als het haar goeddunkt een regeling, waarvan een schets ter griffie is gedepo neerd. geheel of gedeeltelijk door voeren. Waarom is het niet moge lijk op het ogenblik dat de maat regel doorgevoerd moet worden, de Staten Generaal daarbij te be trekken? Andere leden meenden dat de Indiening van dit ontwerp In staatsrechtelijk opzicht een zeer ongevon - gedragslijn betekent. Ook voor Indonesië, aldus deze le den. brengt dit ontwerp groet be zwaren met zich mee. vooral om dat na vt moeilijkheden over eenstemming werd bereikt over de Interim-regering. Zeer vele leden gaven uiting aan hun gevoel van onbehagen jegens een, naar hun oordeel, politieke machtigingswet als de onderhavige in het algemeen. Zij achtten der gelijke wetten gevaarlijk voor de democratie. „Apartheidspolitiek" in Zuid-Afrlka verdedigd. Eric Louw, de Zuid-Afrikaanse minister voor mijnbouw en eco nomische zaken, heeft voor de buitenlandse pers te Londen de Zuid-Afrikaanse regeiingspolitiek der „apartheid" (scheiding tussen blanken en niet-blanke Afrika nen) aldus toegelicht: „Onze Europese bevolking bedraagt slechts 2 mlllioen 330.000 tegen over negen millioen anderen, waaronder acht millioen inheem sen, Bantoenegers. Ten Noorden van de rivier de Limpopo leven vermoedelijk nog honderddertig millioen inheemsen". Louw stelde de vraag: „Is het li het belang van Europa is het in het belang van de Westerse de mocratie, dat deze buitenpost der Europcese beschaving ongeschon den blijft? Dit zou slechts mogelijk zijn. zo zei hij. als de Europese be volking in staat is zich in haar po sitie te handhaven economisch en politiek indien haar bloed niet wordt gemengd met dat van de inheemsen, die zeer sterk in de meerderheid zijn". Louw noemde het „valse en kwaadaardige propoganda" te be weren. dat de niet-Europese ras sen in Zuid-Afrika onderdrukt en uitgebuit zouden worden. Poolse minister gearresteerd Wlodzimierz Lchowicz, de vroegere Poolse minister van voedselvoorziening is met een groep ambtenaren van zyn mi nisterie, beschuldigd van mis dadige onregelmatigheden in hun ministerie, gearresteerd, zo wordt vernomen. Het Pool se ministerie van voedselvoor ziening was op 7 October ont bonden. De arrestatie van de minister zal worden bespro ken btf de opening van het Poolse parlement op 28 Octo- oer. De Albanese communistische party heeft haar secretaris generaal, Koci en voorzitter van het politiek bureau Kris- toc ontslagen. Sommige leden zouden in elk geval de regeling van één onder werp van de volmacht willen uit sluiten. Dit betreft de positie van Nieuw-Guinea. Nog zouden deze leden gaarne worden ingelicht over de voornemens van de re gering met betrekking tot de hoog ste machtsuitoefening in Indone sië. nu de heer van Mook tegen 1 November ontslag gevraagd heeft. Tenslotte zouden vele leden gaarne buiten twUfg gesteld zien, dat besprekingen in net college der zogenaamde negen mannen niet in de plaats mag treden van het over leg met de Kamer. Alleen pluimvee gaat vooruit. (Van onze Haagse redacteur) Blijkens de laatste cijfers van het Bureau voor de Sta tistiek waren er in September 1948 in Nederland minder koeien, minder varkens, minder paarden en minder schapen dan in September 1946. Alleen de kippen- en de eendenstapel tonen een verheugende groei. In september j.l. telde ons land 2.229.178 stuks rundvee, tegen 2.309.516 stuks in Sep tember 1946. Het aantal var kens bedroeg in September 1948 1.136.561 tegen 1.167.942 in September 1946, het aantal paarden was in Mei 1948 334.128 tegen 355.184 in Mei 1946 en het aantal schapen in Mei 1948 424.859 tegen 558.318 twee jaar daarvoor. Veeï schot zit er dus nog niet in. Dat is wel het geval met de hoenders. Er waren er in Mei 1948 in totaal 17.404.697 tegen 10.935.449 in Me« 1946. Ook eenden zijn er heel wat meer dan een paar jaar ge leden: 277.533 in Mei 1948 tegen 30.695 in Mei 1946. Het vooroorlogse peil van de pluimveestapel is evenwel nog niet bereikt: in Mei 1939 waren er in ons land 32.804.504 hoenders en 1.021.671 eenden. Twee kinderen door tractor overreden. Vrydag is een verkeersonge val te Leiden gebeurd dat aan een 9-jarlg jongetje het leven heeft gekost, terwijl zyn 6-ja rig vriendje, ernstig werd ge wond. Beide kinderen zaten rustig op het trottoir te spelen en werden door een tractor met aanhangwagen aangereden. De tractor botste tevens te gen een lantaarnpaal. Het 9-jarig jongetje was op slag dood, het andere kind wend naar het academische ziekenhuis overgebracht. Plan voor Groot Den Haag goedgekeurd. De Haagse gemeenteraad heeft Vrijdagavond, na een met veel warmte uitgesproken verdediging door loco-burge meester, wethouder ir. Feber, het structuurplan voor Groot- Den Haag van architect W. M. Dudok zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. D. F P. HOEGEN De nieuwe voorzitter van „Handelsbelang" te Middelburg. De „rode" deken mag naar Amerika. Dr Jonhnson, de „rode" deken van Canterbury, wien 'n visum om de Verenigde Sta ten binnen te komen om in Augustus een serie colleges te geven, was geweigerd, heeft medegedeeld, dat hij een visum had gekregen en dat hij naar de Ver. Staten zou vertrekken voor een persoonlijk bezoek. Jonhnson zeide, dat hy door meer dan 300 prominente bur gers was uitgenodigd. „Ik ga om te spreken over de nood zaak van vrede, begrip en vriendschap tussen de Tanden" zo voegde hij er in zyn ver klaring aan toe. Jonhnson, die in de Britse pers de „rode deken" wordt genoemd, om zyn uitgespro ken pro-Sowjet gevoelens was in Augustus een visum gewei gerd, omdat zijn lezingen on der auspiciën zouden staan van de Sowjet-Amerikaanse vriend schapsorganisatie, die bij het Amerikaanse departement van justitie als „ondermijnend" op de lijst staat. Schoenenproductie loopt terug. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de cijfers betreffende de Nederlandse schoenenproductie in Augustus 1948 gepubliceerd. Hieronder volgen deze cijfers vergeleken met de productiecijfers over 1947 en het 1ste en 2de kwar taal 1948: De gemiddelde productie per maand in 1947 bedroeg 1.506.000 Gedurende het eerste en het tweede kwartaal van 1948 was er een vooruitgang te bespeuren resp tot 1.661.000 en 1.785.000, terwijl in de maanden Juli en Augustus de productie sterk terugliep, n.l. in Juli tot 1.599.000 en in Augustus zelfs tot 1.467.000. Botsingen in Finland. In een aantal Finse steden zijn botsingen voorgekomen tussen de Finse politie en stakers, die onder leiding van de volksdemocratische partij, die communistisch beïnvloed is, worden gehouden „tegen de sociaaldemocratische regering" zo meldt Reuter. De eerste minister heeft verklaard, dat de stakingsbe weging van „zuiver politieke aard" is en dat de communis ten naar „anarchie" streven. eeuwse n./jperj .o ons artikel ever de Veilings vereniging Walcheren te Middel burg stond abusievelijk, dat het bouwterrein f 20.000 heeft gekost, terwijl in de kop een basiscijfer van 2>/2 millioen gulden werd ge noemd. De aandachtige lezer zal wel reeds hebben begrepen, dat dit resp. f 50.000 en 1)'2 mlllioen moest zijn. De heer F. E. Hendriks, amanuensis-concierge van het gymnasium te Middelburg heeft om gezondheidsredenen per 1 Januari 1949 eervol ont slag gevraagd. In het kader van de uitbouw van het gevangeniswezen werd be noemd tot sociaal ambtenaar bil het strafgesticht te Breda, de heer .T. Suurmond, thans sociaal wer ker bij de Stichting Toezicht Po litieke Delinquenten te Middel burg. Voor het propaedeutisch exa men civiel-ingenieur slaagden te Delft de heren J. Dijkstra uit Grijpskerke en W. de Steur uit Vlissingen. AFDELINGSBESTUUR DER 1.F.L- GEVORMD Dat er na de achter ons liggende periode van verwor ding onder de Zeeuwse jonge ren toch velen zijn van goede wil, is weer eens gebleken uit het enthousiasme, waarmede de eerste bijeenkomst van de afdeling Zeeland der I.F.L. Bond van Internationale Vriendschap) te Middelburg bezocht werd. De I.F.L. wil vriendschap en verdraagzaamheid kweken, eerst in eigen kring en deze gedachte daarna naar buiten uitdragen, teneinde te pogen een toestand van blijvende vreedzame internationale sa menwerking te scheppen en te bestendigen. Reeds nu zyn er contacten tot stand gekomen met Schotland. Het bestuur van de afdeling Zeeland is als volgt samen gesteld: Voorzitter de heer I. M. van Houte te Middelburg, secretaris de heer P. v. a. Kerkhof te Vlissingen en pen ningmeester de heer E. J. Wentzei te Goes. Monumentale gebouwen in Zierikzee. Urgentielijst voor restauratie. Woensdag j.l. brachten een aantal leden van Monumenten zorg een bezoek aan Zierikzee. Aanwezig was ook ir. Dinge- mans. Het gezelschap werd rondge leid door het dagelijks bestuur der Gemeente, waarbij tegen woordig was de heer A. J. Ar- gelo, directeur van de Centra le Dienst Noord-Zeeland, be nevens het dagelijks bestuur van Stad en Land, dat daartoe uitgenodigd was. Het doel was de monumen tale gebouwen zo als de Gast- huiskerk, de poorten, 's Lands- kamer, de Vismarkt, het Tem pelierenhuis en de bekapping van het Stadhuis te bezichti gen, in verband met plannen voor restauratie. Daarna wer den besprekingen gevoerd op het stadhuis. De gehele stad als monument te bestemmen schijnt niet mogelijk te zijn, wel o.a. het Havenpark en het Havenplein, Het ligt in de be doeling een urgentielijst aan te leggen voor restauratie van daarvoor in aanmerking ko mende oude gebouwen. Een nieuwe monumentenwet kan te zijner tijd venvacht worden. Het wordt wenselijk geacht de brandweerkazerne op te ruimen, opdat de Noord Ha venpoort weer in zyn oude luister te voorschijn zal ko men. Schip met stenen gezonken. Voor de haven van Zierikzee. Vrijdagmiddag omstreeks kwart over drie wilde de schipper W. Vermeulen uit Rotterdam wegens de ruwe zee met zijn sleepschip „Ema- ruel" de haven van Zierikzee binnen vallen. De „Emanuel" was onderweg met een lading stenen voor de Rijkswater staat van Vlissingen naar Ouddorp Vlak voor de haven liep 't schip vol water, waardoor 't snel zonk Aan boord bevon den zich, behalve de schipper, nog een man en een vrouw, doch alle drie wisten zii zich te redden in het sleepbootje „Jowi", dat de „Emanuel" op sleeptouw had. Het gezonken schip is ver zekerd. Gemeenteraad Kruiningen bezichtigde montagebouw. De gemeenteraadsleden en de burgemeester van Kruinin gen hebben, vergezeld van de gemeente-secretaris en de ar chitecten Groosman en le Clercq, Woensdag een J>ezoek gebracht aan Vlissingen, waar zij het complex van 261 mon tage-woningen bezichtigden. De heer F. de Graaf, inspec teur van de provinciale direc tie van de wederopbouw en volkshuisvesting in Zeeland, gaf ter plaatse een uiteenzet ting. Of te Kruiningen tot mon tage-bouw zal worden overge gaan, zal geheel afhangen van het aan Zeeland en de gemeen te Kruiningen toe te wijzen bouwvolume. Mocht dit vol doende zijn, hetgeen overigens niet te verwachten is, dan zal montage-bouw in zeer ernstige overweging worden genomen. EERVOL ONTSLAG VAN IR. A. H. SMALE Gedeputeerde Staten hebben eervol ontslag verleend aan de heer Ir. A. H. Smale Rijks- cultuurconsulent te Breda als lid van de Agrarische Com missie van de Provinciale Pla nologische dienst. De reorganisatie van de Wederopbouw. BESPREKINGEN IN DEN HAAG In Den Haag is, in aanwezig heid van de minister voor We deropbouw en Volkshuisves ting en de colleges van Gede puteerde Staten, een bespre king gehouden in verband met de reorganisatie van de We deropbouw. Hierbij was ook het Zeeuwse college aanwe zig. Er werd gesproken over de taak, die de provinciale be sturen in de organisatie zul len krijgen, zulks in het kader van de wet op de wederopbouw. Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren. In Zeeland blyken nog niet alle veehouders zich te hebben aangesloten by de Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren. Door de inspectie van de Vee- artsenijkundige Dienst worden de nalatigen thans bezocht een voor de laatste maal aan gespoord zich aan te sluiten. In geval van weigering zal proces verbaal worden opge maakt. Merriekeuringen. De keuringen voor merries van 18 maanden, uitgaande van de samenwerkende bonden van paardenfokkers in Zeeland, zijn thans vastgesteld op Dins dag 23 November te Oostburg, Woensdag 24 November te Hulst, Donderdag 25 Novem ber te Goes en Vrydag 26 No vember te St. Philipsland. Strand mag niet meer dan 150.- kosten. VOORSTELLEN AAN DE RAAD VAN VLISINGEN De gemeenteraad van Vlissingen komt a.s. Vrijdagmiddag in open bare vergadering bijeen. Aan de orde komen in de eerste plaats twee rapporten van de di recteur van gemeentewerken. Het eerste handelt over de herbestra ting van de Paul Krugerstraat tus sen Dishoeekstraat en Keersluis brug (naar aanleiding van een vraag van het raadslid de Bart), het tweede over het aantal cassa's op het gemeentelijk sportterrein (naar aanleiding van een vraag van de heer Corveleyn). Voorts zal de raad een aantal tijdelijke leerkrachten moeten be noemen aan de Gem. Dagschool voor Nijverheid. HET STRAND. De strijd met het Rijk over het huurbedrag voor het strand werd door de gemeente gewonnen. Aan vankelijk wilde de Inspecteur der Domeinen f 500 per jaar laten be talen, maar nu B. en W. er op verzoek van de raad de Prijsbe- heersing hebben bijgehaald, is de huur bepaald op t 150 per jaar, ge lijk in 1940. De Inspecteur heeft zich thans bij deze beslissing neer gelegd. B. en W. stellen thans voor deze prijs te aanvaarden. HET FLATGEBOUW. Krachtens de nieuwe finan- cieringsi egeling voor woningbouw stellen B. en W. voor aan de N.V. Flatgebouw een lening onder hy pothecair verband (tweede hy potheek) te verstrekken ten be drage van f 104.062. Een gelijk be drag zal van het Rijk als voorschot worden terug ontvangen. Het aan gevraagde bedrag vormt 15 der geraamde' stichtingskosten. Soortgelijke voorstellen worden gedaan voor particulieren, die een Oostenrijkse woning doen bouwen. Voor deze woningen wor den, ten einde de bouw mogelijk te maken, bovendien leningen on der verband van eerste hypotheek voorgesteld. Vervolgens vragen B. en W. goedkeuring voor de aankoop van vier percelen aan de Kromme El leboog en de Lange Zelke. Deze ahnkoop houdt verband met sa neringsplannen van de gemeente. Ten slotte wordt voorgesteld n gewijzigde verordening op de hef fing van leges e.d. vast te stellen. Dit is nodig omdat de heffingsrege ling van de secretaris-generaal van binnenlandse zaken van Februari 1943 na 1 Januari 1949 definief komt te vervallen. Middelburg Bonkaarten halen. Maandag zijn te Middelburg de zelf verzorgers aan de beurt de bonkaarten 901, tabaks en versnaperingskaarten, af te halen. Kazernebouw vordert. Langzaam maar zeker groeit de nieuwe kazerne voor de C.O.A.K. in de Korte Noordstraat te Middel burg, met de bouw waarvan in het begin van dit jaar een aanvang werd gemaakt. Van het monumen tale hoofdgebouw is het geraamte der benedenverdieping gereed; er wordt thans druk gewerkt aan de bouw van de eerste verdieping en van het trappenhuis. Hierboven zal nog een étage, bekroond door het dak, komen. De voorgevel van de kazerne staat iets meer naar achteren dan bij het voormalige gebouw het geval was: aan de ene zijde 50 cm., aan de andere 70 cm. Het benedengedeelte van de lood recht op dit hoofdgebouw liggende vleugel is zover gereed, dat hierop spoedig de keuken gebouwd zal kunnen worden. Er wordt momenteel gewerkt met twintig vaklieden. Wanneer de nieuwe kazerne opgeleverd kan worden, is nog niet met zekerheid te zeggen, maar er bestaat de ver wachting, dat dit in de herfst van 1949 het geval zal zijn. ZWEEDS STUDENT RAAKTE FOTOTOESTEL KWIJT Op 13 Augustus van dit jaar deed de Zweedse student Petterson, die in het studen ten-werkkamp te Biggekerke vertoefde, bij de politie aan gifte, dat zijn vry kostbaar fototoestel was gestolen. Toen hii een bureau te Mil- delburg bezocht, had hij het apparaat even ergens neerge zet en later bleek het verdwe nen te zfln. Door vasthoudendheid van een rechercheur is deze dief stal thans opgelost. Het kwam vast te staan, dat de Middel burger P. W. die destijds op het betreffende bureau werk zaam was, maar later in mili taire dienst kwam en te Ber gen op Zoom werd gelegerd, in het bezit was van fototoe stel, dat er precies zo uitzag als het gestolene. W. werd aan de tand gevoeld en be kende toen de diefstal ge pleegd te hebben. Hét toestel zal door bemiddeling van de Zweedse consul aan de onfor tuinlijke student worden te ruggeven. Vlissingen AANRIJDING Te Vlissingen gebeurde dezer dagen een aanrijding tussen een dame op een fiets en een jongen, die plotseling de straat overstak. De dame die een kindje achter op de fiets had, kwam te vallen, waardoor zowel zij als het kindje licht gewond werden. Ook de jongen liep enkele schrammen op. Veere LEZING OVER DE GROTE KERK. Woensdagavond opende de Herensociëteit „Belvedère" te Veere het seizoen voor haar leden met een lezing over „De bouwgeschiedenis van de Grote Kerk te Veere." De lezing, welke werd gehouden door de burgemeester, jhr. I. F. den BeerPoortugal werd door de aanwezigen met vol le aandacht beluisterd. Na af loop werden nog enige norte films vertoond, waaronder die van „Voik van Aran." Bijzondere vergadering van „Handelsbelang". NIEUWE VOORZITTER TOEGESPROKEN De druk bezochte algemene ledenvergadering, die de ver eniging Handelsbelang Donder dagavond in het Schuttershof te Middelburg hield, vermeldde als voornaamste agendapunt de benoeming van een nieuwe voorzitter als opvolger van do heer H. A, Weydburg. Zoals wij Vrijdag "reeds meldden werd de heer D. F. P. Hoegen met grote meerderheid van stem men in deze functie gekozen. De waarnemend voorzitter mr. J. Snoep, heette de nieuwe voorzitter welkom en wenste hem geluk met deze benoe ming. Hij herinnerde er aan. dat het argument, dat hij hierdoor iets voor Middelburg zou kunnen doen, voor de heer Hoegen, die aanvankelijk we gens vele werkzaamheden aarzelde, de doorslag gaf om de oandidatuur te aanvaarden. „Wij weten allen", aldus mr. Snoep, „hoezeer het nodig is voor Middelburg, dat de zaken mensen actief blijven en dat het bedrijfsleven bevorderd wordt". Hij wenste de heer Hoegen toe, dat deze een goed voorzitter zal mogen zijn, want daardoor zal hij niet iets, maar heel veel voor Middel burg kunnen doen. De heer Hoegen dankte de leden voor het in hem gestel de vertrouwen. „Blijf mij dit ook dit in de toekomst geven", aldus vervolgde hij, „wij moe ten samenwerken in het be lang van Middelburg en van ons allen," De ere'-voorzitter van Han delsbelang, de heer L. A. Stof- koper, feliciteerde eveneens de nieuw benoemde voorzitter in een hartelijke speech. Hij noemde het een gelukkige om standigheid, dat deze tevens lid van het departementsbe- stuur van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel is. Namens de aanwezigen dank te de heer I. M. van Houte mr. Snoep voor zijn beleid als waarnemend voorzitter. Na de rondvraag hield de heer Klaver, hoofd van de af deling Voorlichting der P T.T. een causerie over P.T.T.-'aan- gelegenheden, gevolgd door de vertoning van de geluids film „Volken spreken elkaar", de Nederlands-Zwitserse tele- foniefilm" van Alan Penning, Enkele plaatselijke P.T.T.- functlonarissen woonden dit deel van de bijeenkomst bij. GEMEENTESECRETARIS VAN ZONNEMAIRE De gemeenteraad van Zon- nemaire benoemde de heer J. A. Goedbloed, ambtenaar ter secrtarie te Koudekerke aan de Rijn (Z.-H.) tot gemeente secretaris van Zonnemaire. VEERTIG JARIG JUBILEUM A.s. Dinsdag is het 40 jaar geleden, dat de heer R. L. ker nels! in dienst van de Spoor weg-Mij. Gent-Terneuzen (later Mechelen-Terneuzen en sedert kort Ned. Spoorwegen) trad. Sinds 6 Januari 1936 is de heer Verhelst stationschef van Sas van Gent. WONINGEN TOEGEWEZEN. Dezer dagen kwam de raad van Veere, onder voorzitterschap van burgemeester Jhr. I. F. den Beer- Poortugaal bijeen. Van het Mini sterie van Wederopbouw was voor schadevergoeding van herstel van de Bijzondere Lagere School een betalingsbon van i 5415.19 ontvan gen. Hierna las de voorzitter een brief van de lieer Klokke voor. waarin deze zijn mening gaf over de be sprekingen in de laatste raadsver gadering. Na voorlezing van de brief volgde een uitvoerige dis cussie. Op voorstel van de voorzitter werd besloten de heer Klokke óp de eerstvolgende Raadsvergadering uit te nodigen, teneinde hem in de gelegenheid te stellen zijn stand punt toe te lichten. Men besloot de heer M. Brouwer een schadevergoeding van f 5 toe te kennen voor het onder water laten lopen van een stuk bouw land. De beer Bakker wees er op dat dit nu al bij herhaling gebeurd was en meende dat de gemeente werkman, die hiervoor aansprake lijk is, de schade zelf moet beta len. De Raad besloot hem schrifte lijk mee te delen dat hij een vol gende keer de schade zelf zou moe ten betalen. Hierna kwam een voorstel tot het verhuren van 9 woningwetwo ningen aan de orde. De woningen werden toegewezen aan: 1 A. P. Wouters. 2 C. J. Schippers. 3 J. de Vries, 4 C. de Hoed. 5 L. Schout. 6 gereserveerd voor iemand in dienst van de fa. Hoek, 7 en 8 werden aangehouden. 9 M. C. Commelin. Een voorstel tot vaststelling le gesverordening bevolkingsregisters en die van wijziging salaris en loonverordening 1948 alsmede vast stelling pensioengrondslag Jhr. I. F. den Beer Poortugaal werd zon der hoofdelijke stemming aange nomen. Een bijdrage van f 829 in de kosten van electrificatie voor een 4 tal huizen aan de Zanddijkse weg werd verleend. Een voorstel tot het aangaan van een geldlening voor woningwetbouw werd goedge keurd. Men besloot de jaarwedde van brugdraaier van f 200 tot f 250 te verhogen en dat als inner der kadegelden op 13 <7. van de op brengst tot een minimum van f 350 per jaar. Koudekerke SCHAKEN. De schaakvereniging „Koudeker ke" speelde een vriendschappelij ke wedstrijd tegen schakers uit het wederopbouwkamp aan de Vlissingse straat te Koudekerke. De uitslag was als volgt: 1 A. v. d. Heyden—Ritman 0—1; 2 Chr. Schipperde Zeeuw 0—1; 3 N. I. MeskerJ. Hermans 10; 4 J. de KrooP. J. Miegielse 01; 5 P. de Witte—Laroi 1—0; 6 A. Marinusse— Rood 10; 7 D. JoziasseAkker mans 1—0: 8 L. JacobsV. C. Voort 1—0: 9 K. VerhagcSinke 1 0. Koudekerke won met 63.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2