PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Franse regering contra het communistische vakverbond BILT Onvolwaardige arbeiders volwaardige mensen Nieuwe veldslagen tussen stakers en politie in mijngebied Voorlopige oplossing voor Berlijnse crisis in zicht DE VOORSPELT De ramp van de „Nijmegen". Vandaag KORTE PRED1CATIE 191e Jaargang - No.249 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj.: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS: 32 ct. per week; 3.90 p. kw.; fr. p. p. 4.15 per kw.. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 23 Oct. 1948 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 12.50, Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels II.—. iedere regel meer 20 cent. ..Brieven of adres Bureau van dit blad", 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tjjd.) teL 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaal 29. leL 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Temeuzen: Brouwertjstr. 2 - Zlerlkzee: N. Bogerdstr. C 160. teL 26 Kabinet kondigt drastische maatregelen aan. Na heftige botsingen tussenstakers en politie, waarbjj do den en gewonden vielen, heeft het Franse kabinet besloten drastische maatregelen te nemen ter beteugeling van de sta kingsgolf, die het economische leven geheel dreigt te ver lammen. De veiligheidswachten is bevoegdheid verleend de vuurwa pens te gebruiken als zij worden aangevallen door een groot aantal mannen met werktuigen of stukken metaal. Alle re serves van de gendarmerie z\jn gemobiliseerd. Buitenlanders, die meedoen aan de stakingsactie, zullen Frankrijk worden uitgezet. De prefecten lirggen het recht alle vergaderingen te verbieden, zelfs privé-verga deringen. De regering, die Vrijdag avond in spoedzitting bijeen kwam, schijnt ook overwogen te hebben de leiders van het algemeen vakverbond, die het bevel gaven tot terugtrekking van de veiligiheidsploegen uit die mijnen, te arresteren. Van rechtse zijde werd hierop aan gedrongen. Het is nog niet be kend of inderdaad een beslis sing in die zin ig genomen. Verscheidene honderden le den van de Republikeinse vei ligheidstroepen zijn per vliet t-ulg van depots te Parijs en Lyon naar het departement Loire gebracht om de troepen in het mingebied te verster ken. Te St. Etienne hebben stakende mijnwerkers en staal- art>eiders tegen de politie ge vochten om het bezit van een mijn, die sinds Vrijdagochtend door de politie was bezet. De aanvallers werden afgeslagen. Er kwamen bij dit gevecht twee personen om het leven en tien werden gewond. In Monceau les Mines zijn een kolonel en zeventig man schappen van de veiligheidspo litie door de stakers- omsin geld en gevangen genomen. De havenarbeiders van Duin kerken hebben besloten uit so lidariteit met de stakende Franse mijnwerkers geen steenkolen meer te lossen. De bij de C.G.T. aangesloten bouw vakarbeiders hebben ook een staking afgekondigd. In een verklaring in het Duits gaven voormalige Duitse krijgsgevan genen, die in de mijnen werken te kennen, de arbeiders te steunen tot aan hun eisen is voldaan. Het Hongaarse vakvereni gingscongres besloot honderd duizend florints ter beschik king te stellen van de Franse mijnwerkers. KRACHTPROEF. De stakingen kragen hoe langer hoe meer het aanzien van een beslissende kracht proef tussen de regering en de communisten. Indien de rege ring er in slaagt de sittuatie meester te blijven zal dit een ernstige slag zijn voor het C. G.T., dat de stakingsgolf ont ketende. Een vat haar doeleinden heeft de communistische lei ding echter reeds bereikt: er is ontzaglijke economische schade aangericht, die vele millioenen dollars Marshall hulp heeft teniet gedaan. Het zou echter onjuist zijn de stakingen •uitsluitend toe te schrijven aan communistische machinaties. De Franse arbei ders, vooral de mijnwerkers, geven waarlijk niet zo volg zaam gehoor aan de stakings parolen van het C.G.T. om het plan Marshall te saboteren of de doeleinden van Moskou te verwezenlijken. Deze opzet alleen te vinden bg de commu nistische leiders en agitatoren, die naar de stakingsgebieden worden gezonden. Het gros der arbeiders staakt en vecht uit verbitte ring tegen de wanhopige toe stand waarin het verkeert. De steeds stijgende pry zen en de steeds dalende koopkracht van de franc maakt het onmogelijk nog met de lonen rond te ko men. Zelfg een loonsverhoging helpt weinig, omdat in een mi nimum van tijd nieuwe prijs stijgingen de verhoging tot niets reduceren. De arbeiders hebben onder deze omstandig heden maling aan de oproepen ter wille van het land nieuwe offers te brengen en stellen zich achter de meest radicale partij, niet achter een rege ring, die niet in staat is ener- fieke maatregelen te nemen ot een billijker verdeling van de nationale armoede. Frans vliegtuig vermist. Een Frans militair vlieg tuig van het type „B-29 Ma- rouder", dat Donderdag met 17 passagiers aan boord op weg was van Marokko naar Istres bij Marseille, wordt vermist. Het laatste signaal werd opgevangen, toen het toestel zich boven een berglandschap van Spaans Marokko bevond. Schepen en vliegtuigen zoe ken het vermiste toestel. Gehele eilandbevolking omgekomen. Uit Brisbane wordt gemeld dat waarschijnlijk op 19 per- sconen na de gehele bevol king van het eiland Bentinck in de golf van Carpentaria Noord-Australië, bestaan de uit 49 zielen, is omgeko men. Volgens nog onbeves tigde berichten had 'n vloed golf de watervoorraad weg geslagen Men neemt aan, dat de meeste der 30 omgekome nen van dorst zijn gestorven, terwyi de rest het slachtof fer werd van een gevecht tussen de eilandbewoners. Vredesduiven boven Europa. Ter gelegenheid van de gro te plechtige herdenking van de Westphaalse vrede in Mun ster zal op Zondag 24 Octo ber een vredesmanifest, op gesteld door de Unie van Euro pese federalisten, door middel van een honderd-tal postdui ven over geheel Europa wor den verspreid. Bovendien zal het manifest met een rui ter estafette naar Den Haag worden gebracht, zoals 300 jaar geleden naar de Keizer in Wenen. In Den Haag zal dc ruiter- estafette plechtig worden ont vangen, waarschijnlijk op het bordes van het Vredespaleis Niemand zal slaaf zijn. De sociale commissie van de V.N. heeft met 36 tegen 0 stemmen, bij 4 onthoudingen, art. 4 van het ontwerp voor de internationale verklaring van de rechten van de mens goedgekeurd. 1) Niemand zal slaaf zijn of in slavernij gehoudien wor den. 2) Niemand zal aan mar telingen onderworpen worden, noch aan wrede onmenselijke of vernederende straffen of behandelingen. 3) De slavernij en de slavenhandel zijn in alle vormen verboden. Britse familie.reünie was een succes. De bgeenkomst in Londen van de minister presidenten van het Britse Gemenebest is een volledig succes geworden. Na de slotzitting Vrijdag gaf het bureau van premier Atlee <een communiqué uit, waarin wordt gezegd, dat aanzienlij ke eenheid van zienswijze werd verkregen over de voornaam ste wereldvraagstukken. Men was het er algemeen over eens dat de vereniging van Groot-Brittanië met de andere West-Europese landen volgens het pact van Brussel in over eenstemming is met de belan gen van de andere leden van het Gemenebest. Strijd in de Negef geëindigd. Joden behaalden militair voordeel. Volgens een Iraelisch woord voerder zijn troepen van Is raël de laatsta paar uur voor het tijdstip waarop het vuren gestaakt moest worden, tot dicht bij Gaza opgerukt. Zij zouden de voornaamste verbindingsweg langs de kust tussen Madjdal en Gaza in handen gekregen hebben. De woordvoerder sprak met na druk de Egyptische bewering tegen, dat Beersjeba door de Egyptenaren heroverd was. Geheel Beersjeba is onbe dreigd in onze handen." In verband met zijn 60ste ver jaardag. die hij 15 October vierde, werd de Haagse violist aSmSwaap VXrijdag in een van de zalen van hotel Wittebrug gehuldigd. Negen en dertig personen kwamen om het leven bij de ramp van de K.L M.-Consteiiatiou „Nijmegen" bü Prestwick. Het uitgebrande wrak van het toestel. Sowjet-regering zou bereid zijn compromis te aanvaarden. Naar in Parijs verluidt heeft de Sowjet-regering de tekst van de Vrijdagmiddag door Trygve Lie in de Veiligheids- raJd voorgelezen compromis-resolutie over Berlijn aanvaard, op voorwaarde, dat enige wijzigingen worden aangebracht in de tekstformulering. Daarmee zou de Berlijnse crisis een gun stige keer hebben genomen. De resolutie immers doet een voorlopige oplossing aan de hand. De uitvoering ervan zal echter nog wel aanzienlijke moeilijkheden met zich brengen. „Neutrale" resolutie in de Veiligheidsraad voorgelezen. De door de zes neutrale lan den voorgestelde resolutie doet een beroep op de vier grote mogendheden de volgende maatregelen gelijktijdig ten uitvoer te brengen: 1. Onmiddellijke opheffing van alle vervoersbeperkingen tussen Berlijn en de Westelijke zones en tussen de Westelijke zones en de Oostelijke zóne, voor zover deze na 31 Maart ingevoerd zijn. 2. Onmiddellijke bijeenkomst van de vier militaire gouver neurs ten einde de invoering van de in de Sowjetzöne inge voerde Duitse mark alg enig betaalmiddel te Berlijn voor te bereiden. Deze twee maatregelen zou den 20 November volledig uit gevoerd moeten zjjn. Aan de Raad van Ministers van bui tenlandse zaken wordt ver zocht 30 November of een an der nader overeen te komen datum alle hangende Duitse vraagstukken opnieuw te be spreken. Op de vier bezettende mo gendheden wordt een beroep gedaan elk incident te voorko men, dat de toestand, zou kun nen verergeren. De invoering van de Sowjetmark als enig betaalmiddel te Berlijn zou uit gevoerd moeten worden vol gens de richtlijnen, die 30 Au gustus uit Moskou aan de vier militaire gouverneurs zijn ge zonden en onder controle van de financiële commissie der viermogendheden moeten worden gesteld. EDELE POGING. Na de voorlezing van de re solutie zette dr. Juan Bramug- lia, de voorzitter van de Vei ligheidsraad, de motieven uit een, die de zes landen tot hun resolutie hadden gebracht. „Onze oplossing heeft een pro gressief doel. Zij wil een sfeer scheppen, die een zonder bij motieven en vooroordeel ver kregen verstandhouding be gunstigt, een sfeer, die de op winding zal kalmeren en de symptomen, die tot een oorlog zouden kunnen leiden, hun kracht zal ontnemen. De soli dariteit van de mens heeft een stap voorwaarts gemaakt. De poging is edel en helpend ge weest. Wg scheppen een sfeer waarin samenwerking de bo ventoon voert. Er is een sterk gevoel van goede wil". Tijdens de vertaling van Bramuglia's rede verlieten Ca- dogan, Parodi en Jessup, de Westelijke afgevaardigden de zaal om op het laatste ogen blik nog enkele besprekingen te voeren. Intussen hield Wis- jinsky een ernstig gesprek met zijn adviseurs met de tekst van de resolutie in de hand. De zitting is thans verdaagd tot Maandagmiddag om de ge delegeerden gelegenheid te ge ven de resolutie nauwkeurig te bestuderen en ruggespraak te houden met de regeringen. Geen verlichting van straf voor Rauter. PROCUREUR-FISCAAL CONCLUDEERDE TOT VERWERPING VAN BEROEP. De procureur-fiscaal by de Raad van Cassatie concludeer de Vrjjdag bjj de behandeling van de zaak-Rauter, tot ver werping van het beroep. Zoals men weet, was Rauter dopr het Bijzonder Gerechts hof ter dood veroordeeld. De uitspraak werd door de presi dent bepaald op 15 December of eerder. Een volledig verslag der rechtszitting is afgedrukt op pag. 5. MINDER ZACHT Geldig tot Zaterdagavond. Meest zwaar bewolkt met trjdelnk enige regen en ver spreide opklaringen. In het binnenland: matige tot krach tige en aan de kust tgdelgk nog harde of stormachtige Westelijke wind. Minder zacht. Baanbrekend wenk in Middelburg ten behoeve van minder-valide werkkrachten. Kinderdijk 36: Voorbeeld voor Zeeland- Ogenschyniijk is er niets bgzonders te zien aan dat pak huis op de Kinderdijk te Mid delburg. Er worden kisten in en uit gedragen en de arbei ders, die 's morgens aan de slag gaan, komen er 's mid dags weeruit om naar huls te rug te keren En toch is dit bescheiden gebouw een unicum in Zeeland, want het huisvest de enige werkplaats voor lichamelijk en geestelijk on- vohvaardigen in de provincie. De enigeen daadoor een voorbeeld. Men mag hopen en verwachten, dat het hierbij niet zal bljjven, doch dat bin nen niet te lange tgd ook in andere delen van het gewest dergelijke zegenrijke instellin gen tot stand komen. Het is nog maar zo kort ge leden, dat ieder, die debiel, imbeciel of met een lichaams gebrek ter wereld kwam, dan wel door een ongeval Invalide werd, als een armzalige stum- perd werd beschouwd en, hoe wel hg als een oud, afgedankt paard wat medelgden en gena de brood kreeg toebedeeld, toch eigenlijk aan zgn lot werd overgelaten. Hg was een on- volwaardige arbeidskracht en dus een onvolwaardig mens... Hoewel onbetwistbaar deze volkomen verkeerde opvatting hier en daar nog wel leeft, bezit de overheid en het me rendeel van de bevolking ge lukkig thans genoeg sociaal gevoel om te beseffen, dat deze misdeelden nimmer aan onze aandacht mogen ontsnap pen. dat wij hen de stok, die hun bij het afleggen van de moeilgke levensweg behulpaam is, moeten verschaffen. Geen betere hulp kunnen wij bieden dan deze mensen nuttig werk te laten doen, dat zij Aankun nen en dat normaal betaald wordt. Hierdoor immers krrj- gen zü het gevoel van eigen waarde terug en worden ge lukkiger. Indirect verbeteren wg daardoor onze samenleving. GOEDE PRESTATIES Dat in Zeeland op dit ge bied zo'n grote achterstand bestaat, valt zeer te betreuren Zoals bekend zal thans een subcommissie van de sectie B.L.O. der Stichting Zeeland voor Maatschappelgk en Cul tureel Werk de mogelgkheid tot instelling van meer werk plaatsen onderzoeken. De voorzitter hiervan, de heer J. C. Corver, directeur van het Gew. Arbeidsbureau, die te vens voorzitter is van het Zeeuws Comité voor rehabili. tatie van minder valide ar beidskrachten, dat als deze sub-Commissie zal fungeren, heeft ons iets verteld over 't werk, dat in Middelburg tot stand kwam en dat wij voor de provincie zeker als baan brekend mogen beschouwen. Toen dit comité enige tgd na de oorlog het plan tot stichting van een werkplaats uitwerkte, merkte het, dat de overheid hier welwillend te genover stond, doch er geen geld voor kon uittrekken. De Ned. Ver. voor Arbeid voor Onvolwaardigen en Ned. Volks herstel stelden echter midde len beschikbaar (later ontving men ook 4000 uit het fonds Scheldemonden), zodat de plannen gerealiseerd konden worden. Aanvankelijk gebruikte men een perceel in de Pijpstraat doch al spoedig was verhui zing naar het ruimere pakhuis op de Kinderdijk noodzakelijk. Dit is inmiddels ook weer te klein geworden, zodat het naastgelegen, tot nu toe on derverhuurde pakhuis ook in februik moet komen. Er wer en thans 45 man, onder wie negen oud-leerlingen van de Chr school voor B.L.O. Naast andere bedrgven heeft de Vitrlte Works veel gedaan voor de verschaffing van werk door de gehele afdeling keur en pakken van de z.g. „caps" voor gloeilampen over te dra gen aan de werkinrichting. Vroeger werd deze arbeid ver richt door Amemuidense meis jes, die in de oogsttijd echter altijd wegliepen. Wij hebben de mannen met het keurwerk bezig gezien. On- tebare koperen caps passeren dagelgks hun handenniet minder dan een millioen per week worden hier behandeld"! Het werk wordt keurig en vlot verricht: velen presteren zelfs meer dan volledige arbeiders! Zij krijgen dan ook een vole- ledig loon en daarnaast 12 da gen per jaar vacantie. De werkgevers betalen een ta- riefloon, dat de valide arbeider voor hetzelfde werk ook ont vangen zou. Het comité draagt alle kosten, maar ontvangt 't loon, dat het daarna aan de werknemers uitbetaald. BEDRIJFSLEVEN IN GEBREKE Om die reden is het dubbel teleurstellend, dat het bedrijfs leven in Zeeland op enkele gunstige uitzonderingen na, m het geheel geen belangstel ling toont voor dit belangrgke sociale werk. Dit gebrek aan medewerking kan zeer belem merend werken voor de uit breiding hiervan, ja, het zelfs torpederen. Er zijn in Zeeland zeker nog enkele honderden personen, die in aanmerking komen voor te werkstelling. Een groot deel hiervan is invalide alg gevolg van de oorlog. De grote moei lijkheid is passend werk te vinden, dat niet van tijdelijke aard is, dat in massa kan geschieden dat betrekkelgk een voudig is. Op Tholen bijv. is zulk werk niet aanwezig, in het industriegebied van Oost- Zeeuwsch Vlaanderen daarente gen liggen vele mogelgkheden, wanneer de fabrieken althans willen meewerken. Het is thans de taak van de sub-com missie-werkinrichting der B.L. O.-sectie om een gedegen on derzoek in te stellen. Wg wachten met belangstelling de resultaten a" Van wie zijn de diamanten De toestand van de heer W. G. Phildppi, de neige overle vende van de ramp met de K.L.M.-Constellation „Nijme gen", die in het Balloohmyle- hospital wordt verpleegd, is nog steeds ernstig, doch men heeft hoop hem in leven te kunnen houden. Zgn echtgeno te is inmiddels in Prestwick aangekomen in gezelschap van haa r schoonzuster, de weduwe van de om het leven gekomen heer A. Philippo. DE DIAMANTEN Er is overigens nog steeds weinig licht in de zaak van de in het wrak aangetroffen collectie diamanten, waarvan de waarde op 150.000 wordt geschat. Het is mogelijk, dat deze per aangetekende brief zgn verzonden, maar in elk geval zijn ze niet aangegeven. De douane stelt nu een onder zoek in haar de herkomst van deze kostbare, maar kennelijk clandestiene vracht. De „Daily Telegraph" wist Vrijdag te melden, dat de „Ngmegen" voor 900.000 dollar is verzekerd bij Lloyds en an dere Engelse verzekerings- maatschappgen. D.w.z. voor f 2.400.000. De verzekering is n Amerikaanse valuta gesteld om waardevermindering ten gevolge van verandering in de wisselkoersen tussen Engeland en Nederland te vermgden Kardinaal Hlond overleden. Kardinaal August Hlond, primaat van Polen, is na een ziekte van tien dagen te Warschau overleden. Hij was 67 jaar. Door het overigden van kardinaal Hlond is het aantal leden van 't college van kar dinalen, dat sedert de creatie van een aantal nieuwe kar dinalen op 23 December 1945 voltallig werd, verminderd tot 57 leden. In de loop van dit jaar overleden vier kar dinalen is het vier jaar geleden dat Schoondg- ke werd bevrijd. MORGEN is het vier jaar geleden, dat op de We teringschans te Am sterdam 29 gevangenen werden gefusilleerd; is het 300 jaar geleden, dat te Osna- brtlck en Munster de Westfaalse vrede werd getekend. In tegenwoordigheid van Z. K. H. Prins Bernhard heelt minis ter in 't Veld de nieuwe loodsen en installaties van Thomsens Ha venbedrijf N.V. aan de Lekhaven te Rotterdam, geopend. IK ZAG EEN NIEUWE AARDE...V. (Op. 21 1). Zeg het maar niet te hard, dat je een nieuwe aarde gezien hebt, want er zal niemand op de oude aarde zijn, die het wil ge loven. Het is maar beter, dat je zul ke gedachten voor je houdt. Ze zullen je vragen waar je dan wel dat wonderlijke land ont dekt hebt. Misschien denken ze wel aan één of ander onbetre den gebied, dat nog nooit door mensen gevonden is en waar de mensen ook nog niets hebben kunnen bederven. Trouwens, ze zullen het wel direct aan je merken, dat je die nieuwe aarde niet werkelijk ge zien hebt. Dat je er alleen maar van gedroomd hebt. En dan ben je meteen geregistreerd bij de idealisten. En voor idealisten is er geen plaats meer in onze kei-harde wereld. Zeg maar helemaal niet, dat je dit woord gelezen hebt in de Bijbel e i nog wel in het laatste boek van de Bijbel, dat vol staat met vreemde visioenen. Want dan ben je terstond gesignaleerd als een mens, die ver buiten de werkelijkheid staat. Ze hebben gelijk. Je staat een heel eind buiten de werkelijk heid. Althans buiten deze wer kelijkheid van elke dag. De ide alisten hebben tenminste nog gedroomd van een nieuwe aar de, die ontstaan zou door de inspanning van mensen en die bereikt zou worden langs een lange weg van zwoegen en zweten. Maar deze nieuwe aarde, waarover de Bijbel droomt, komt langs een andere weg. Die komt van boven af, van God af. God zorgt ervoor dat alle din gen nieuw zullen worden, wan neer wij er in geslaagd zijn om alle dingen onherstelbaar oud te maken. Zie je wel, dat het vèr buiten onze we.kelijkheid staat? Of zou het soms mogelijk zijn, dat onze werkelijkheid niet zo heel werkelijk was en dat Gods werkelijkheid de enige werke lijkheid is? Er zijn een paar tekenen in de wereld, die naar Gods wer kelijkheid heenwijzen. Daar is b.v. die vreemde Zondag. Na tuurlijk, je kunt die Zondag misbruiken, zodat het geen Zondag, geen aparte, bijzondere dag meer is. Je kunt het teken miskennen. Daar is de kerk, de gemeente. Natuurlijk, je kunt van de kerk een soort vereniging maken, een zeer aards geval. En we hebben dat vaak gedaan. Je kunt ook dit teken ontkennen. Daar is Jezus Christus. Gods teken in onze wereld. En je kunt Hem ook ontkennen. En dan blijft H\j toch, ondanks al les, Gods teken, dat ons herin nert aan de nieuwe werkelijk heid Gods. Omdat H(j in het hart van de wereld gestaan heeft, daarom geloof ik in de nieuwe aarde, die van Gods kant zal komen. Daarom vier ik de Zondag en ga ik met verwach ting naar de kerk.... Vlissingen. H.AALBERS.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1