SERGEANT RODMAN WERD BOER Rode dictatuur te Parijs in de beklaagdenbank Marinus Flipse weer in Europa Twee ver-diende ere-doctoraten In één jaar tijds verdubbelde de waarde van zijn grond Achtergrond U.N.O.-debatten; er is nog steeds hoop TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 22 OCTOBER 1948 Amerikaanse methode snel en doeltreffend (Van onze correspondent) NEW-YORK, Oct. Goede raad is een daalder waard. Wie in dit land er naar luistert kan in één jaar tijd zijn kapitaal verdubbelen en tegelijkertijd een voorbeeld voor de gemeenschap zijn. Dat leert de wonderbaarlijke maar ware geschiedenis van John Rodman uit Brownsville in de staat Ohio, een boer in het hartje van Amerika's graan- streek. Hij heeft zich daarbij de sympathie verworven van deskundigen, wier werk in de V. S. evenals elders vaak op grot' tegenstand stuit: de landbouwconsulenten. Ook de laonkaanse boeren zijn conservatief en huiverig voor alles, dat naar „nieuwlichterij" zweemt. Dit was vooral merkbaar toen zij eindelijk voor hun producten goede prij zen gingen maken en in het algemeen een grotere welvaart genoten dan zij in lange tijd hadden gekend. Al lang hebben landbouw consulenten de boeren ervan trachten te overtuigen, dat het een goede politiek is ver der te zien dan de inflatie (oorzaak van de voorspoed op het platteland) lang is. Zij maken zich daarbij bijzonder bezorgd over de roofbouw en de onvoldoende zorg voor hun grond door de boeren aan de dag gelegd. In de vruchtbare streken van de V. S. is er thans n.l. nagenoeg geen On ontgonnen land meer. dat voor landbouw en veeteelt geschikt is. En ondanks het feit. dat de landbouwconsu lenten er met man en macht voor werken om de boer te doen inzien, dat hii aandacht moet besteden aan het be houd van zijn grond, was dit vaak een strijd tegen de bier kaai. Maar één geniaal idee. een jaar geleden in de prac- tiik gebracht, heeft thans ech ter diepe indruk gemaakt en navolging veroorzaakt. Sedert John Rodman's 50 hectare grote boerderij van October 1947 tot October 1948 100 in waarde is toegenomen, is bereikt wat in tien jaar slechts zelden was gelukt: de landbouwwereld begon alge meen de nieuwe inzichtèn te aanvaarden. SERGEANT BROWN KOOPT GROND. In 1946, onmiddellijk na ziin demobilisatie als ser geant. had John Rodman voor S 10.500 in Brownsville grond gekocht. Een jaar lang werk te hii tegen de klippen op om zich op de heuvelgronden van ziin boerderii een bestaan te maken. Maar om zich van een inkomen te verzekeren moest hii er 's avonds bii gaan wer ken op het kantoor van een verzekeringsmaatschappij Zijn boerderij lag tussen t^ree van Amerika's drukste ver keersaderen en de landbouw- consulent van het district had al jaren lang ziin oog op dit land laten vallen om op deze in het oog vallende plaats een in ieder opzicht model boerderij te maken. Tien jaar geleden had hii de toenmalige eigenaars een voorstel in die richting gedaan, maar nul op het request gekregen. Verle den jaar deed hij Rodman eenzelfde aanbod. Het werd dankbaar aanvaard. EEN INVASIE. Op 2 October 1947 vond er er een invasie plaats van Rodman's land door een leger van 600 leerlingen van een landbouwhogeschool. gewa pend met 75 tractoren. 27 ploegen, 875 ton kalkmest, 45 ton kunstmest en nog tal van andere machinerieën en hulp middelen. Weken lang had ieder zijn eigen taak voorbe reid en wist nu precies wat hem te doen stond. Die ene dag werd er tien uur gewerkt. Deze 6.000 man-uren zouden één man.... zes jaar gekost hebben om hetzelfde te be reiken. Met behulp van trac toren werden stukken land omgeploegd voor een wissel- Vijf Amsterdammers ereburger van New Orleans. De twaalf led-en van de American Businessmen's Club te Amsterdam, die op uitnodi ging van het International House te New Orleans de spe ciale goodwill vlucht naar de havenstad aan de mond van de Mississipi maken, zyn door de burgemeester vandeze stad officieel ont vangen. By die gelegenheid zyn vijf leiden van de groep benoemd tot ere-burger van New Orleans, het zijn de heren H. W. de Jong, directeur van de American Express Compa ny, mr. P. J. Myksenaar, hoofd van de Amsterdamse gemeen telijke pers- en propaganda- dienst J. H. J. M. Vinger hoed, vertegenwoordiger van de K. L. M. in Amsterdam, jhr. mr. H. L A. van Kretschmar van Veen, direc teur van de Stoomv. Maat- schappij Nederland en mr, I. Möller, bestuurslid van de vereniging „De Amsterdamse Haven"'. bouw van mais, tarwe, haver en gras. waardoor de kwali teit van de grond gespaard zou worden. Op de heuvel- glooiïngen, die ongebruikt waren gebleven, omdat zij doorsneden waren met geu len, waardoor bii grote re genval het beste deel van de bovengrond steeds was weg gespoeld. werden nu akkers ontgonnen. Er werden terras sen aangelegd. Daardoor ont stonden op de heuvels vlakke stukken bouwgrond, die te vens verhinderden, dat er verder bovengrond werd af gevoerd. Jeeps. uitgerust,met speciale graafmachines, sloe gen gaten in de grond voor de palen van het hekwerk voor het vee groeven bulldo zers een viiver uit van Vb hectare groot en vier meter diep. gevoed door bronwater tenslotte werden op de hoogste heuveltop, die voor andere bebouwing ongeschikt was. 15.000 bomen geplant. Al deze arbeid kostte Rodman geen cent! Aan het eind van de dag. nadat het leger vrijwilligers vertrokken was. bleef de landbouwconsulent nog even achter om Rodman een paar tips te geven hoe hij ziin her schapen boerderii het best productief kon maken. Daar na werden Rodman en zijn knecht op het land ..losgela ten". NA EEN JAAR. Een jaar ging voorbij. Pre cies op 2 October 1948 kwam de landbouwconsulent pools hoogte nemen wat er bereikt was Dit waren zijn bevindin gen: Rodman had een aanbod gekregen en prompt afge slagen ziin land voor 20.000 te verkopen. De waarde ervan was dus kenne lijk verdubbeld. Van 7 hec tare tarwe had hij dit jaar een oogst van 23 hectoliter per hectare opgehaald: het jaar daarvoor was dit slechts 15 hectoliter geweest. Haver groeide er voor het eerst en de opbrengst, 39 hectoliter per hactare, werd voor deze grondsoort als zeer behoorlijk beschouwd. Dank zij vettere weiden was de melkproductie verdubbeld. Het aantal koei en. verleden jaar tien. be draagt thans twaalf en zal volgend jaar tot achttien op lopen. Mais deed het prachtig en de vis. die in de vijver geplant was. leverde nu gere geld voortreffelijke maaltij den. VOLG DIT NA. Het kon natuurlijk niet uit blijven. dat Rodman's buren een enigszins jaloerse blik oo zoveel voorspoed gingen werpen. Wat belangrijker is: zij zijn door het voorbeeld- naast-de-deur ervan over tuigd geraakt, dat de toege paste methoden ook hun land ten goede kunnen komen. Op eigen terrein ziin ze nu be zig de opgedane ervaring in de practijk te brengen. Het geen precies was wat de land- i bouwconsulenten met hun j experiment hoopten te be reiken. Deze tendens wordt van al le kanten aangemoedigd. Kenmerkend is bv.. dat een van de spoorwegmaatschap pijen wier lijn Ohio door snijdt de Baltimore Ohio prijzen uitlooft aan boe ren. die de grootste vordering jnaken op het gebied van bo- xlembehoud. De maatschappij doet dit in de overtuiging, dat zij daardoor uiteindelijk meer vracht te vervoeren krijgt. Wie door deze streken riidt kan de advertentieborden zien die de maatschappij langs de spoorlijn heeft aan gebracht: ..Goede grond is de bankrekening van de boer en een verzekeringspolis voor de natie". Het is inder daad een waarheid als een koe! (Nadruk verboden). Diës der Vrije Universiteit De Vrije Universiteit heeft haar 68 Diës herdacht in een plechtige senaatszatjing in het gebouw van de A. M. V. J. te Amsterdam Prof. dr. G._ H. A. Grosheide, hoogleraar in de wiskunde aan de V.U. hield een rede over het onder werp „De bevooroordeeldheid der exegese". Antipoden in de assemblee der Ver. Natiea Boven; de Russen Jacob Malik en Andrei Wisjinsky. Onder: de Amerikanen Warren Austin en George Marshall. KRONIEK DER ZEVEN MUZEN Muziekseizoen in Moskou begonnen. Een nieuwe „Film van de maand". In 's Graventhage zal dezer dagen de Haagse première worden gegeven van. het En-' gelse oratorium „A child of our time" van Michael Tippet. Naast Benjamin Britten neemt Tippet een belangrijke plaats in onder de •jonge Engelse com ponisten. In ons land is hij echter nog vrij onbekend. Hij schreef verschillende werken voor orkest, onder andere een concert voor dubbel strijk orkest. een symphonic en en kele strijkkwartetten. De diri gent. die ,,A child of our time" in Den Haag zal brengen,, is Jan Out. Deze was twee jaar geleden in Engeland om eens kennis te maken met in de oor log verschenen part""ren en, kreeg het werk van Tippet in handen. Hij werd getroffen door de schoonheid van dit oratorium en besloot het werk ook in Nederland te brengen. De eerste uitvoering werd vorig jaar ter gelegenheid van de herdenking van de „slag om Arnhem" gegeven. De Zeeuwse pianist Marinus Flipse. die sinds 1946 de vaste begeleider is van de violist Jacques Thibaud, gaat in do komende maanden met Thibaud naar Zwitserland, Londen, Spanje, Turkije en Italië. In het afgelopen jaar gaven Flipse en Thibaud concerten in Noord-Amerika, daarna maakten zij een tournee Kolenproductie steeg in 1947. In het verslag over 1947 van de staatsmijnen in Lim burg wordt medegedeeld, dat de kolenproductie weder een aanzienlijke stijging vertoonde, zij nam "toe van 5.124,808 ton in 1946 tot 6.082.201 ton in 1947. Victor Emanuël wilde Hitier doodschieten. Tydens het proces tegen de Italiaanse vroegere maarschalk Rodolfo Graziani, die terecht staat wegens beschuldiging van collaboratie, heeft de laat ste verklaard, dat rta de val van Mussolini in 1943 koning Victor Emanuel en de toenma lige premier, maarschalk Pie- tro Badoglio. tegen Hitier ge complotteerd hebben: Hitier werd naar Rome uitgenodigd met de bedoeling hem daar te doden. Hij weigerde echter te komen. Angst voor spoedige oorlog neemt af (Van onze Parijse correspondent) Parys, Oct. De stemining in het Palais du Chaillot is er niet op vooruitgegaan. Na drie weken praten is men nog precies even ver. Waren er in het begin van de zitting nog optimisten, die wellicht tegen beter weten in hoopten, dat deze derde assemblee de grote tegenspelers: Amerika en Rusland dichter bij elkaar zou brengen, thans durft men niet meer hardop beweren, dat zulks alsnog mogelijk is. oorloven, dan is het deze, dat de verdediging van de Russi sche diplomatie bij monde van Wisjinsky, zwak was. Tegen de nauw en juist omschreven be schuldigingen, citaten en feiten ter tafel gebracht door Bevin, Spaak en vooral ook Austin, kon Wisjinslky weinig uitrich ten. Grotendeels was zijn plei dooi een vrij goedkoop woor denspel, wat n\jdige uitvallen, waarin hij zich te ver liet gaan. GEEN WEERLEGGING We staan in deze mening niet alleen. Ook een groot deel der gedelegeerden is er van overtuigd, Wisjinsky aanvanke lijk te zwaar te hebben ge wogen. Hij ziet merendeels geen kans een juist omlijnde be schuldiging met feiten o.a. cij fers te weerleggen. Als door gewinterd diplomaat had hij o.a.' kunnen weten, dat de Wes terse gedelegeerden zijn cijfers betreffende de Rusisöhe verde digingsbegroting, die, omdat zij thans 17,5 pet van het totaal bedraagt tegen 52 pet. in 1942, moesten dienen om aan te to nen hoe vredelievend Moskou wel is, in twijfel zouden trek ken. Deze twijfel moet zélfs voor Wisjinsky van zijn spreek gestoelte af te zien zijn ge weest. Hij bereikte met zijn cijfers het tegendeel en toen hij opnieuw met goedkope be schuldigingen begon had hij af gedaan. Er waren gedelegeer den. die iik aan hun microfoon schakelaar zag draaien om in te schakelen op „Verzorging van de zender" en dte een ge- De algemene overtuiging onder de gedelegeerden is. dat de debatten tot nu toe de ri valen verder van elkaar hebben verwijderd, dat niet alleen Ber lijn, doch ook de atoomenergie en de ontwapeningsplannen steeds meer prestigekwesties zijn geworden, waardoor de kans op zelfs gedeeltelijke ac- coorden is verminderd. Algemeen werd een krachtige houding van de Ver. Staten verwacht. Niemand vermoedde echter vier weken geleden, dat de Westerse landen de Sovjet- Unie in de beklaagdenbank wilden plaatsen. Toen na de gematigde rede van Marshall Wisjinsky met zwaar geschut begon te wer ken bleef het Westen het ant woord niet schuldig. Niet Ber lijn werd voor de Veiligheids raad gebracht, maar de be weerde expansiezucht van de Sovjets. Tegen veler verwachtingen in trokken de Russen zich niet terug. Weliswaar poogde Wisjinsky een houding aan te nemen, alsof hy de debatten negeerde, doch hy is schijnbaar te slecht acteur om daarin te rijn geslaagd. En van dat ogenblik af kreeg de wereld over de hoofden der eerbied waardige delegaties te horen, dat Rusland do vrede bedreigt. De Sovjet-Unie zat in de beklaagdenbank. Als we ons thans, nu de eerste ronde, zo wel in de Veiligheidsraad als in de Politieke commissie, is ge speeld, een indruk mogen ver- makkelijke houding aannamen in de hoop, dat dan het uiltje komen zou. Een opmerkelyk verschynsel is, dat ondanks het vuurwerk In Veiligheidsraad en Politieke- eommissie de angst voor een spoedige oorlog aan het afne men is. Men kan dit in de mar meren gangen van Chaillot duidelijk voelen. Dat wil niet zeggen, dat de stemming beter is geworden. Er ligt een zekere matheid over de gedelegeerden, zoiets van: „waartoe al dat gepraat. Het komt steeds op hetzelfde neer. We zitten in een cirkel, die alleen maar door Moskou verbroken kan worden". Doch talrijk is ook het aantal des kundige beoordelaars, dat uit het feit, dat Wisjinsky zich blijft verdedigen en af en toe zelfs met voorstellen komt, concludeert, dat er alsnog hoop is op gedeeltelijk vergelijk. Zo lang er leven is, is er hoop. En leven is er nog een beetje, al zijn er dan ook injecties nodig. Vandaar het vuurwerk. WAT GEBEURT ER MET SPANJE. Van groot belang is intussen hetgeen buiten Chaillot ge beurt, want thans worden er in Parijs tussen de staatslieden van het Westen contacten ge legd. die van beslissende be tekenis zullen zjjn voor de naaste toekomst. Een der UNO- problemen, dat vooralsnog bui ten Unosia behandeld wordt, is de kwestie of Europa al of niet zal samenwerken met Franco- Spanje. Ondanks de Ameri kaanse dementi is men er hier algemeen van overtuigd, dat Washington Europese samen werking met Franco-Spanje voor staat. Ook is het zeker, dat de Spaanse kwestie reeds uitvoerig tussen de ministers van Buitenlandse Zakken der West-Europese Unie behandeld is en we durven nog verder gaan en beweren, dat zelfs in de verdedigingsraad van ge noemde Unie Soanje de laatste weken onderwerp van gesprek is geweest. Zo wordt hier be weerd, dat Montgomery het op perbevel slechts aanvaard heeft nadat hh een bevestigend ant woord had ontvangen op de vraag of er eventueel samen- Drees en Rijkens promoveren in Rotterdam Twee antipoden. (Van onze Haagse redacteur) Twee verdicnsteiyke Neder landers, mannen van grote be kwaamheid, met- een uitge breide kennis, van een vrucht dragend initiatief en met een bewonderenswaardig organisa tietalent, twee figuren, die zich met volharding hebben opge werkt tot leidende posities, waarin zij de maatschappij grote diensten bewyzen, zuilen 8 November de erkenning ontvangen van de betekenis, die Nederland aan hen toekent. Op deze datum zal zoals wjj reeds mededeelden het doctoraat honoris causa ver leend worden aan de lieren W. Drees, minister-president en P. Rykens. president-directeur van de Lever Brothers en de Unilever N.V. Het stemt tot voldoening, dat de Nederlandse Economi sche Hogeschool in Rotterdam besloten heeft hen te eren met een wetenschappelijke titel. Men had aan de heer Drees ook een lintje kunnen geven, doch wie hem van meer naby ken nen, deze bescheiden man. die wars van uiterlijk vertoon zeker niet prat zal gaan op het bezit van een ridderorde, weten, dat hij, begaafd met een scherp verstand, zich een ken nis heeft eigen gemaakt van economische, sociale en staat kundige vraagstukken, die grote bewondering afdwingt. Hij schreef verschillende keren over economische kwesties en toonde daarbij een helder In zicht te hebben in de vragen van de theorie zowel als van de practijk. Hij beheerst vol ledig het gehele gecompliceerde samenstel van onze sociale wetgeving en werkte met grote ambitie aan een hervorming van deze wetgeving met het j doel meer sociale zekerheid te1 brengen. In de practyk zijn de gunstige resultaten daarvan niet uitgebleven. Als men hem in het parlement zijn maat regelen hoort verdedigen in eenvoudige, voor ieder be grijpelijke bewoordingen, ook wanneer het de ingewikkeldste zaken betreft, dan blijkt ten volle, dat Drees een man is die zich tot in de finesses van de materie, die zyn speciaal domein is, heeft ingeleefd. Om zijn gave persoonlykheid gunt men hem graag de eer volle onderscheiding. Nog gro ter is de voldoening nu dit een wetenschappelijke onderschei ding is. RIJKENS Paul. Rykens, zo schreven wij een jaar geleden ter ge legenheid van zijn veertigjarig jubileum, „heeft niet meer de ambitie om de meestertitel of de doctorsbul te halen. Toch zou het niet misplaatst zyn als bijv. de Economische Hoge school te Rotterdam, die niet ver van zijn kantoor afstaat, hem die bul honoris causa deed uitreiken". Dat zal dan nu gebeuren. Het is in dit verband aardig er aan te herinneren, dat Rijkens. toen hij in 1910 ccn kantoorbaantje kreeg tegen een salaris van 25 gulden per week. de ambitie had te gaan sparen om later in de rechten te kunnen studeren. Hij is daar echter nooit aan toe gekomen. Hij was 17, toen hij eind examen. H.B.S. deed, en 18 toen hij zich leraar boekhouden M.C. mocht noemen. Hij woon de toen nog in Rotterdam. Uit louter liefhebberij begon hij accountancy te studeren; ook dat ging hem gemakkelijk af. Alleen het geld verdienen vlotte niet, totdat zijn superieuren wat in hem gingen zien. Zij zetten hem op de juiste plaats en profiteerden van zijn kijk op financiële vraagstukken. Lang zamerhand kreeg hij de leiding bij al de fusiebesprekingen, waaruit tenslotte Unilever N.V. en Unilever Ltd. zijn voortge komen, welke maatschappijen een kapitaal van zowat 2000 millioen gulden vertegenwoor digen. Ook degene die princi pieel gekant is tegen concern vorming zal moeten toegeven, dat de zeer ingewikkelde sa menstelling van dit lichaam een bijzonder knap stuk werk is geweest (Nadruk verboden). werking met Spanje mogelyk zou zijn. De jongste rede van Franco in Sevilla gehouden, waarin hy o.m. verklaarde dat alle Spanjaarden, vrouwen en kinderen inbegrepen, zullen vechten tegen de Russen, als deze een aan Spanje grenzend land zullen aanvallen en dat ondanks „ideologische verschil len" wordt hier uitgelegd als het plaveien van de weg der samenwerking en als antwoord op voelingen van Washington en Londen. (Nadruk verboden). Het Gennepse raadhuis, één der vele historische gebouwen in Noord-Limburg, die tydens de oorlog werden beschadigd, zal In zyn oorspronkelijke staat worden teruggebracht. De plannen tot restauratie van dit 16e eeuwse gebouw hebben de goedkeuring van Ryks< monumentenzorg verkregen en binnenkort zullen de definitie ve herstelwerkzaamheden be ginnen., door Midden- en Zuid-Amerika van 3k> maand. In Rio de Ja neiro gaf Flipse drie piano recitals, waarvan twee voor de Braziliaanse radio. Flipse heeft ook deel uitgemaakt van de piano-jury van het internatio naal muziekconcours te Genève. Het muziekseizoen in de Russische hoofdstad is begon nen. Vanzelfsprekend is de voornaafcnste plaats in de pro gramma's gerserveerd voor de Sovjetcomponisten en dat zijn er heel wat. De rij pre mières wordt geopend met de Symphonic van de 76 jarige Sergei Vassilenko. Deze Sov jet-toondichter schreef onlangs: „Hoewel ik reeds drie kwart eeuw geleefd heb, ga ik door met componeren. Léven bete kent werken vpor het vader land". De muziek in Rusland wordt nauwgezet in die banen ge houden. waarin zij volgens de regering moet lopen. Oude Russische tradities worden weer in ere hersteld, alle ver keerde Westerse „invloeden" worden geweerd. De pianist Michnofsky geeft bijvoorbeeld regelmatig concerten, waarop hij transcripties d.w.z. piano bewerkingen van orkestwerken speelt van composities van Glinka, Tsjaikowsky en Rimsy Korsakof. Hij doet hiermee het genere transcripties, waarop o.a. Rachmaninof zo gesteld* was, weer herleven. Wy hebben al een hele ver zameling „Films van de maand". Zij waren van Franse, Engelse, Amerikaanse, Ita liaanse origine. Ditinaal heeft de Nederlandse Filmclub een Deense film uitgekozen om dit predicaat te dragen. De eer viel te beurt aan een Deens werk „Ditte. een mensenkind', gemaakt naar het gelijknamige boek van Andersen Nexö en geregisseerd door Bjarne Hen- ning-Jensen, een tot nu toe on bekend regisseur, die evenwel heeft bewezen een film van internationaal niveau te kun nen maken. „Ditte" geeft een ontstellend beeld van het armzalig leven der arme luiden op het Deense platteland aan het einde der 19e eeuw. De Nederlandse filmkeuring meende aanvanke lijk de film te moeten verbie den. Later is men op dit besluit teruggekomen, maar men heeft toch met de schaar gewerkt. Er werden verschillende cou pures aangebracht. Doctor Faustus, ziedaar een thema, dat reeds tal van literaire-, toneel-, lyrische en zelfs muzikale variaties heeft gekend. Behoudens een enkele uitzondering hield de film zich afzijdig. Faust gaat nu echter ook naar het witte doek. Dit maal zal de oude Duitse legen de door een Franse bril wor den bekeken, dus niet zo zwaarwichtig en somber. Ar- mand Salacrou heeft in samen werking met René Clair het scenario voltooid. Salacrou heeft verklaard, dat hij iets meer wil geven dan alleen de anecdote en vooral de aandacht wil vestigen op de actualiteit van de Faust-legende, namelijk de geschiedenis van de man. die zich aan kwade machten over geeft om zijn dorst naar gro tere kennis te kunnen bevre* digen. Te Parijs werd deze maand de sterfdag van Zola herdacht. De Spaanse zangeres Ma- nuela del Rio zal een kórt tournee door Nederland maken. De Italiaanse tenor Antonio Madasi zal optreden als gast in ,,La Traviata" by de Neder landse Opera. «en van Eysselstein werkte zijn toneelstuk „Vrouwenzand" om tot een zangspel, waarvoor Charles Heynen de muziek componeerde. Stockholm bouwt kelders tegen „dodelijke wolken". Na een rapport van het Zweeds militair instituut voor onderzoek, waarin verklaard wordt, dat vijf kilogram ra dio-actieve stoffen, indien op de juiste wijze aangewend, de fehele 800.000 zielen tellende evolkKag van Stockholm zou kunne™ uitroeien, heeft Zwe den besloten het personeel van de luchtverdediging op te lei den tot het afweren van mo7 gelijke aanvallen door radio actieve „dodelijke wolken", door atoom verwekt. Volgens het rapport zouden speciale schuilkelders met ste nen muren van minstens een meter dikte en op bijzondere wijze geventileerd de bevolking tegen de ergste gevqlgen van radio-activiteit kunnen be schermen. Te Mannheim hebben onge veer 60.000 arbeiders een demon stratie gehouden tegen hoge prij zen en lage lonen. De demonstratie, een van de grootste in de Amerikaanse bezet- tingszóne sinds het eind van de oorlog, verliep ordelijk en duurde één uur. Donderdagmorgen brak brand uit in een houten dienstgebouw van het vliegkamp Valkenburg. De materiële schade was gering. Er zijn geen vliegtuigen beschadigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5