Pseudo radio-reporter bleek gewiekst oplichter Sjahrir bereid tot steun aan interim regering? NIEUWS UIT ZEELAND Staat Zeeland achter? „Handelsbelang" heeft een nieuwe voorzitter jT-genda De K.LM.-ramp. Republiek kondigt standrecht af. Enquête-commissie werkt nog een jaar door. Drie inzittenden van auto verdronken. Nederland en de Europese Assemblee. Walcheren. s*22 Jfea Textielfabrikant voor ruim 3600 opgelicht. ten 23-Jarige Hagenaar J. B., Is voor de officier van justitie te Amsterdam geleid, wegens oplich ting van de Amsterdamse confec- tlefabrikant S. voor een «^bedrag van f 3.648.50. Deze fabrikant hield op 26 Aug. tc Den Haag op de tentoonstelling „Dc Vrouw" een modeshow. Hij maakte daar kennis met B., die zich voorstelde als reporter van dc Wereldomroep en een legitima tiebewijs toonde van de Neder landse Radio Unie. B. is als nieuwslezer aan de N.R.U. ver bonden geweest. Hij stelde voor mevrouw S. te interviewen over dc mogelijkheden en moeilijkheden van het modevak. De heer en me vrouw S. hadden hier wel oren naar en zij begaven zich na af loop van de show naar een door B. opgegeven adres, omdat In de lawaaiige drukte van de exposi- tiehall geen radio-interview kon worden afgenomen. In werkelijk heid. wat dit het huis van een De heer H. Veenendaal De heer Hendrik Veenendaal werd op 26 Juli 1899 te Maarn ge boren. Op 7 Februari 1921 trad 'lij bij de K.L.M. in dienst als mon teur. in welke functie hij beurte lings op de vliegvelden Schiphol cn Waalhaven werkzaam was. In 1930 werd hem de opdracht gege ven. ont in de Ver. Staten de nieu we ..Wasp"-motor te bestuderen cn sindsdien maakte hij geregeld reizen naar de nieuwe wereld, be last met het overnemen van vlieg tuigen en motoren van Ameri kaanse fabrieken. In 1939 zouden de heren Guillo- nard. hoofd van de technische dienst van de K.L.M.en Veenen daal beiden in de Ver. Staten een proefvlucht van een Sikorsky-toe- stel meemaken. Er was echter slechts één plaats open en alleen dc heer Guillonnrd kon meevlie gen. Het vliegtuig verongelukte en de technische bedrijven van de K.L.M. verloren in de heer Gulllo- nard een kundig, vooruitstrevend en sympathiek leider. Medio 1339 werd dc heer Veenendaal als zijn opvolger benoemd. Na de bezetting en bevrijiing van Nederland werd de heer Vee nendaal in 's lands dienst geroe pen. Hij -erd op 11 Juni 1945 re servekapitein voor algemene dien sten bij het militair gezag. Kort daarop hervatte hij zijn functie als hoofd technisch bedrijf der K. L.M. cn op 7 Februari 194S vierde hij zijn 25-jarig dicnstjubileum. In April 1946 werd de heer Veenen daal benoemd tot directeur. Na de oorlog heeft hij, naar men ons van de zijde der K.L.M. mededeelt, op voorbeeldige en energieke wij ze het K.L.M.-technisch bc "rijf uit de grond gestampt en dusdanig georganiseerd, dat de snelle uit breiding onder zeer moeilijke om standigheden kon worden opgevan gen. Generaal-majoor G. J. Sas. Gcneraal-Majoor G. J. Sas, die tot de slachtoffers van de ramp met de Nijmegen behoorde, was voor de oorlog tweemaal mili tair attaché te Berlijn. In deze pe riode heeft hij de Nederlandse re gering enige malen gewaarschuwd voor de gevaren, welke ons land van de zijde van Duitsland be dreigden. Hij had zijn gegevens van de Duitse generaal Ostcr met %yie hij bevriend was en die meen de op deze wijze Europa nog voor een ramp te kunnen behoeden. Ook heeft majoor Sas gepoogd Noorwegen te waarschuwen. In ons land werden de inlich tingen van majoor Sas gewan trouwd omdat men meende, dal hy slechts een werktuig was, waar van de Nazi's zich handig bedien den om in naburige landen een angstpsychose te verwekken, maar na de bevrijding is onomstotelijk komen vast te staan, dat zyn in lichtingen juist waren. Een laatste telefonische waar schuwing van majoor Sas op 9 Met 1940 heeft toch nog tot gevolg gehad, dat het Nederlandse leger, in de nacht van de 10de Mei in zijn stellingen stond. Generaal-Majoor Sas. die in Ï9-J6 tot zijn tegenwoordige rang werd bevorderd, was in do oorlog com mandant van het Nederlandse le?er in Canada (1940'42) en na de be- vryding eerst militair attaché in Brussel en sinds Augustus 1947 in Washington. DE HEER E. FULD. Dc heer E. Fuld was lid van dc firma Lippmann. Rosenthal en Co. cn voorts ccn bekende figuur in luchtvaartkringen, o.a. als be stuurslid van dc Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, commissaris van dc K.L.M., ballonvaarder en als de eerste burger, die per vliegtuig van Engeland naar Nederland reisde. Ook was hij in Amsterdam bekend om zUn activiteit voor de Burger wacht. Hij kwam thans om het le ven tegelijk met zijn vrouw en hun jongste dochter Milly. MEVROUW HERTZBERGER. Mevrouw Rozet Hertzberger, die met haar echtgenoot, de Amster damse makelaar E. Pinto, tot de slachtoffers behoort, was bekend in verband met de reportages, wel ke zU voor de AVRO maakte. Haar eerste reportage dateert uit 1946 en betrof een modeshow in Wim bledon. In datzelfde jaar verzorg de zy een reportage der Uno-con- ferentie te Parys. Later maakte zy ccn reis naar de Ver. Staten, waar zij eveneens reportages ver zorgde. Thans bevond zd zich met haar echtgenoot op weg naar Lima (V.S.), waar zy zich zouden ves tigen. De heer Austin Francis Ed Macl- ncrvcy (Gr. Br.) was sales-manager der Lockheed-fabrlcken. Dc omgekomen William Hilarlus uit Zuld-Afrikn was hoofd-technl- cus van de Zuid-Afrikaanse om- roep-vereniging. Dc overige buitenlandse slacht- offers zyn: Mary Badir (U.S.A.); Henry Finnia (U.S.A.): Paul Chrls- to Catselides (Gr.): Maria Garaa- nova (Tsj.-SL): David Heumann (Dt.): Alfred Hohenlohn (Oostj.). James Rampas (U.S.A.): John Rel- chel (USA); Maria Relchet (Oost.); Ludwlg F. Rohrs (U.S.A.); Florl- ancc Schlumpf (Zwlt.); William Francis Gale (U.S.A.); Ruppert Wcdermeyer (U.S.A.): Emma We- dermeyer (U.S.A.); Rubin Radza- nowlez (Polen): Hcna Chaja Rad- ranowicz (Polen). vriend, die in de veronderstelling, dat B. een zakeiyke bespreking had. een kamer had afgestaan. Van een ander' kennis had B. gauw 'n versterker-apparaat met koptele foon cn microfoon geleend en door een gewichtig verhaal te houden ln de telefoon, waarvan hij echter slechts 5 in plaats van 6 cijfers had aangeslagen, zag het er alle maal heel echt uit. NAAR PARIJS Na afloop van -et „interview" waren wederzijds vertrouwen gevoelens van vriendschap aan wezig. B. kwam dan ook weldra met een goede tip. 15 October zou in Parijs een grote internationale modeshow zijn waar B. heen moest voor de radio. Best te arrangeren, dat S. daar eveneens zou expose ren. B. zou kunnen zorgen voor de transportvisa. Wanneer hy f 400 zou krijgen voor borgstelling en f 200 voor de nodige deviezen was alles makkeiyk te regelen. Samen zou men dan op 14 October met de auto van de wereldomroep naar Parys gaan. Bovendien op 18 Oc tober was er eveneens een show ie ZUrich. Ook daar zou B. de za ken kunnen regelen. De fabrikant had wel oren naar deze plannen. De zes honderd gul den werden betaald en opgewekt ging ieder zyns weegs. Maar van uitvoering kwam na tuurlijk niets. Wel meldde B. zich verscheidene malen weer by het echtpaar aan, waarby hy telkens om geld vroeg. Nu eens voor een borgstorting. dan weer voor visa of onkosten. Ook zou hy een reis naar Amerika kunrifen arran geren. Het echtpaar betaalde vele malen. In totaal een bedrag van bijna f 4650. Maar toen B. ten slot te met de rr.~ded£*ing kwam. dat de show was uitgesteld, rees toch twijfr* en werd de politie in de zaak gemengd. Daar kende men de oplichter, die zich reeds vroeger aan dergeiyke practyken heeft schuldig gemaakt, heel goed. De man werd aangehouden, maar van het geld was niets meer te vinden. Wèl verklaarde hy nog over een paar duriend dollar te kunnen beschikken, maar die zyn geblokkeerd. Posthuum onderscheidene is springlevend. By dc namen van hen, die Maandag in Den Haag onderscheidingen ontvin gen uit handen van de En gelse ambassadeur, was o.m. ook die van C. van Stave ren te Veulen-Venray. Me- gedeeld werd. dat hem „pos thuum" dc onderscheiding was toegekend en dat zyn oude moeder de versierse len in ontvangst had geno- In werkelykheid is de heer van Staveren echter nog springlevend. Vorig jaar werd hy reeds te Maastricht gedecoreerd door de Amerikaanse ambassa deur. Ditmaal had hy ech ter zijn moeder gezonden, in veiband met het grote aandeel, dat zij heeft gehad in het verzet op boerderij ..Eikenhof", waar niet ai- leen onderduikers huisden, maar tevens tientallen En gelse en Amerikaanse pilo ten een schuilplaats vonden. Verkeersongeval eist twee doden. Woensdagavond omstreeks half zeven is op de Hengelose straatweg te Enschede een on geluk- gebeurd, dat twee doden heeft geëist, 'n Motorrijwiel, komende uit de richting Hen gelo, is door onbekende ootr- zaak in volle vaart op een ge- .parkeerde truck met oplegger fereden. Zowel de bestuurder, e 35-jarige - G. Wielmk uit Enschedé, als de duorijder, de 37-jarige H. O. W. Libbers, eveneens uit Enschede, werden vrijwel op slag gedood. De Russische autoriteiten heb ben 20 der Duitse politiemannen, die verleden maand tydens het „beleg van het gemeentehuis" in de Sow jet-sector gearresteerd wer den, vrijgelaten. Geruchten over candidatuur voor een portefeuille. „Onderhandelingen mogen ditmaal niet mislukken!" „De Republikeinse regering heeft op 27 Mei 1947 de vor ming voorgesteld van een in terim-regering, precies zoals zij thans door ae Nederland se regering in Den Haag is ontworpen", aldus verklaarde Soetan Sjahrir in een onder houd met een vertegenwoor diger van het Chinese dag blad, de „Keng Po." Het blad schrijft: Op dat tijdstip bekleedde Sjahrir de functie van minister-presi dent. Sjahrir verklaarde, dat toendertijd de Nederlandse regering wrevelig tegenover het voorstel stond en zeide, zeer verbaasd te zjjn, dat Den Haag thans dit ontwerp naar voren heeft gebracht. Sjahrir verklaarde verder, dat ditmaal de onderhande lingen niet mogen mislukken. Indien het Nederlandse ont werp gereed zou zyn en hem zou kunnen overtuigen, zou hjj trachten, te verhinderen, dat de onderhandelingen op dood punt zouden lopen. Ofschoon hjj niet wilde zeg gen, dat dit de laatste kans zou zjjn, kon Sjahrir niet ontkennen, dat de huidige toestand allermoeilijkst is. De geruchten, die te Bata via de ronde doen, als zou de heer Sjahrir candidaat zijn gesteld voor de federale in terim-regering, noemde hy .praematuur Strop of kogel voor communisten. Berichten uit Madioen en Wonogiri maken opnieuw melding van „meer dan beestachtige wreedheden", door de communisten begaan jegens het volk, ambtenaren en gevangen genomen mili tairen. van 't Republikeinse leger. In verband hiermede hebben do militaire autoritei ten te Madioen bepaald, dat iedere opstandeling, die ge vangen wordt genomen, dient te worden gedood, waarby dan de commandanten mo gen kiezen tussen de kogel of de strop. Uit Poerworedjo verneemt de dienst legercontacten, dat er sabotage is gepleegd aan de spoorlijn Poerworedjo Koetoardjo; ook is een spoor brug tussen de Wirosari en Poerwodadi over een lengte van 40 m. vernield. Ongeldige textielkaarten. Het Centraal Distributie kantoor deelt mede, dat op de punten der oude textief- kaarten VA 701 na 23 Octo ber niet meer gekocht kan worden, daar deze kaarten dan hun geldigheid verliezen. Radio-omroepen herdenken de slachtoffers. Zowel voor de microfoon van de AVRO als voor die van de KRO zyn Donderdag middag na de uitzending van nieuwsberichten woorden ge wijd aan de nagedachtenis van hen. die met de Nijme gen" de dood vonden. De AVRO herdacht in het bijzonder haar medewerkster, mevr. Plnto-Herzberger. De KRO* bracht het werk van de KLM-bemanningen op het gebied der luchtpost in her innering (Van onze parlementaire redacteur) De parlementaire enquête commissie, die een onderzoek instelt naar het beleid en de gedragingen van de ministe ries gedurende en kort na de oorlog, heeft er Woensdagmid dag in de Tweede Kamer een jaar bygekregen om haar werkzaamheden te voltooien. De commissie, welker arbeid zich in de loop van het eerste jaar sterk heeft uitgebreid, had daarom gevraagd. Aan vankelijk was bepaald, dat zij voor 12 November 1948 met haar werk gereed moest zijn. Nu heeft zy de tijd tot 12 No vember 1949. Binnenkort zal zij een parti eel verslag, waarin de resulta ten van haar tot dusver inge stelde onderzoekingen zijn vastgelegd, publiceren. Elf van de 12 regentschaps raden van Oost-Java hebben ge vraagd om de stichting van een deedstaat Oost-Java. Twee vaders van grote gezinnen. Donderdagavond omstreeks 7 uur reeds een vrachtauto vlak h(j du Piet Gijzenbrug bij Noordwijkerhout in een sloot. De wageu sloeg over de kop cn kwam bijna geheel onder water to liggen. Do rijkspolitie uit Noordwy- kerhout poogde do inzittenden te redden, doelt het portier van do auto kon niet geopend wor den. Door middel van een ta kelwagen werd het portier ten slotte opengetrokken, waarna de inzittenden, de 45-jarige Wilhelmus Duyven voor de. va der van 10 kinderen, zjjn broer de 52.jarige Nicolaas Duyven- voorde, vader van 7 kinderen, en hun neef. de 19-jarlge P. Duyvenvoordo Dzn., allen uit Noordvvykerhout, op het droge konden worden gebracht. De levensgeesten waren echter reeds geweken. De lijken zyn overgebracht naar in een na- byheld liggende woning. Donderdagavond hebben in de Ridderzaal te 's-Gravenhage voor aanstaande personen uit de bewe ging van Europese federalisten ge sproken over de noodzaketykheid te komen tot een eenheid in Euro pa, waartoe het bijeenroepen van een Europese assemblée reeds een eerste stap zou kunnen vormen. Door Frankryk werd reeds het voorstel ingediend om de vijf lan den der West-Europese Unie het initiatief te doen nemen tot het bijeenroepen van tieze Europese assemblée. Met dit voorstel hebben zich Frankryk. België en Luxem burg reeds accoord verklaard en later ook Italië en Ierland. Enge land en Nederland hebben nog geen duidelijk standpunt bepaald. In dit verband zou Nederland wel licht een doorslag kunnen geven. Het woord werd achtereenvol gens gevoerd door Duncan Sandys, oud minister in het Engelse oor logskabinet, dc heer F. J. S. Ser- rarens. lid der Tweede Kamer, de heer André Philip, Frr.ns oud-mi nister van financiën en de heer Koos Vorrink. voorzitter van de Partij van de Arbeid. Aan het einde der vergadering werd besloten een telegram te zen den aan de raad der ministers, waarin van de regering wordt ge vraagd steun te verlenen aan het Frans-Belgisch initiatief tot het voorbereiden van een Europese Assemblée. Binnen drie dagen Berlijnse gearresteerde politie mannen vrij. Het vrijlaten van alle 60 politiemannen en stedelijke ambtenaren uit dc Westelijke sector van Berlyn, die waren gearresteerd tydens het „beleg van het stadhuis" in de Sow- jet sector, zal binnen drie dagen voltooid zijn, zo heeft het hoofdkwartier van de poli tie in de OoBtelijlce sector me degedeeld Wittekool draait weer door. Het lid van de Tweede Ka mer, de heer Borst heeft vragen gesteld aan minister Mansholt, waarby hij de aan dacht vestigt op het „door draaien" in Noord-Holland van grote partijen wittekool van eerste kwaliteit. Mede omdat de z.g. Deëense kool aangetast blijkt te zjjn door slipziekte, acht de heer Dorst 't gewenst de thans aange voerde kool tot zuurkool te laten verwerken en de tuin ders daarvoor de van rege ringswege vastgestelde garan. tieprys te doen betalen. Koningin Elizabeth van En geland heeft het eredoctoraat ont vangen van de universiteit te Cambridge en is daarmee de eerste vrouw, die erkend wordt als ..lid' van deze eeuwenoude. Instelling. Donderdag werd de eerste vergadering van het parlement van Oost Indonesië voor de na jaarszitting onder grote belang stelling geopend. Teveel soorten van één groente op Walcheren. Bij de groenienteelte op Walcheren doet zich steeds in sterkere mate het bezwaar gevoelen van een te groot sor timent Van de meeste pro ducten, zoals bonen en toma ten, worden veel te veel soor ten gekweekt. Vroeger, toen dc Walcherse tuinders hoofd zakelijk voor de consumptie in Middelburg en Vlissingen teelden, was dit niet erg, maar thans, nu de groentenverzen- ding een belangrijke rol speelt schuilt hier onmiskenbaar een gevaar in. Voor de afzet bui ten Walcheren en ook voor de export naar het buitenland heeft men namelijk aan zove le soorten van één product niets. Het is zeker niet uitgesloten dat in de toekomst de pryzen, die voor de producten worden gegeven, zullen zakken. Blijft het sortiment van deze pro ducten dan zo groot, dan kun nen daaruit voor de telers geen geringe nadelen ontstaan. Niet alleen de Veilingsver eniging en de Rijkstuinbouw- voorlichtingsdienst zien die ge varen in en beraden zich er op of het mogelijk ls door voorliohting in deze kwestie verbetering te brengen. Bij de veiling te Middelburg voelt men ook als een bezwaar dat telers van bepaalde pro ducten niet te voren hun aanvoer opgeven. Wanneer dit niet gebeurt kan het overschot van aeze producten de markt bederven en kan te weinig zijn voor export. Jongetje verdronken. Woensdagavond is de 7-ja rige J. Walhout te Terneu- zen by het opvissen van een hoepel in de middenkanaal- arm gevallen en verdronken. Hoewel de kleine vrij sgoedig uit het water kon worden jehaald en dokter C. V. de Koek nog geruime tijd ge tracht heeft de levensgeesten weer op te wekken, bleek 't ventje reeds te zijn overle den. BAKKERSPATROONS BIJEEN. Het Gewest Zeeland van de Bond van Chr. Bakkerspa- troons vergaderde Donderdag middag te Goes in de „Prins van Oranje" onder voorzitter schap van de heer Douw. Deze wees er op dat het ledental van dc bond nog steeds groeit, t)eciaal in Zuid-Beveland. chouwen en Tholen. Ook in Zeeuwsch Vlaanderen worden contacten gelegd. De adjunct secretaris van de Bond, de toren. heer Zuidenhof, hespralk hierna de nieuwe contributie regeling voor gist, die verzorgd zal wor den door Koningsgist te Delft. Verder besprak de heer Zuid hof het wetsontwerp publiek rechtelijke bedrfijsorganisatie, waarop een korte bespreking volgde. Nadat nog enige huis houdelijke zaken waren be sproken, werd de vergadering gesloten. Meer bureauruimte voor de Polder Walcheren. TEN BEHOEVE VAN DE TECHNISCHE DIENST In verband met het feit, dat de minister, hoewel materialen aanwezig zyn, nog steeds geen toestemming heeft gegeven voor de afbouw van het Polder huis te Middelburg, ls de Polder Walcheren over verschillende lokaliteiten verspreid. Het be stuur en de administratie zijn ondergebracht in het kantoor gebouw van de P.Z.E.M. aan de Poelendalesingel en de tech nische dienst vond onderdak in het voor het Rijksarchief be stemde gedeelte van het Abdij- complex en in een vlak bij de Commissariswomng op het Ab- dijplein staande keet van de Rijksgebouwendienst. Door de toename van werk (herstel, herverkaveling, etc.) heeft de technische dienst ech ter meer kantoorruimte nodig. Om hierin te voorzien wordt thans op het open terrein aan de St. Pieterstraat een keet, die aanvankelijk in Westkapelle stond, neergezet. Daarnaast zal de thans nog op het Abdijplein staande keet worden geplaatst. Deze twee keten worden met de bureauruimte in de Abdij gebouwen verbonden door mid del van huistelefoon. Het terrein, waarop de keten worden geplaatst, behoort thans nog aan de gemeente, maar zal straks ten behoeve van de Ab- drjbouw worden onteigend. Keerkade op de dijk le Westkapelle. Op 't ogenblik is men te West kapelle bezig met 't aanleggen van 'n keerkade op de Zeedijk. Deze keerkade dient om bij stormweer het water tegen te houden. Meermalen gebeurde het voorheen, dat bij storm uit het Noord-Westen het wa ter tot over de ryweg werd opgezweept. Op deze manier wil men trachten, dit in de toekomst te voorkomen. De keerkade wordt aangelegd van het dorp af tot bij de ijzeren Gedenkboek van Wande laars naar Scherpenisse^ Donderdagmorgen om 11 uur zyn drie dames van de Goese wandelsportvereniging „De Amateur" met het ge denkboek van de Ned. Wandel sportbond, dat aan H.M. Ko ningin Juliana zal worden aan geboden, voor de laatste etap- §e in Zeeland, en wel naar cherpenisse gestart. Vandaar zal vandaag een aantal leden van de W.S.V. „Op Stap 1946" het boek naar Oudenbosch brengen. Sectie Ontwikkeling Zeeland te Middelburg geïnstalleerd. Een braak liggend arbeids veld wordt geploegd. In het Schuttershof te Mid delburg is Donderdagmiddag de Sectie „Ontwikkeling Zeeland" van dé Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk geïnstalleerd. Bij afwe zigheid v. d. Commissaris der Koningin nam het üd van Ged. Staten, de heer A. Schout het woord en droeg na een welkom de leiding der bijeenkomst over aan mr. dr. A. J. J. M. Mes, voorzitter der Stichting en der Sectie. Mr. Mes deelde in de aller eerste plaats mede, dat alle daartoe uitgenodigden rich bereid verkaard hebben zitting te nemen ln de sectie. Hij meende, da.t de sectie een nut tige taak wacht. Terwijl im mers overal elders in de rand- gewesten het gewestelyk zelf bewustzijn ontwaakte en ge ijverd werd tegen achterstel ling vergeleken bij het Westen, was daarvan in Zeeland wei nig te merken. Niet-Zeeuwen De heer D. F. P. Hoegen als opvolger van de heer H. A. Weyburg gekozen. .1 „Winkelstad Middelburg heeft een toekomst". Donderdagavond is tydens do algemene ledenvergade ring van de vereniging „Handelsbelang" te MiddeP burg met een grote meerder heid van stemmen de heer D. F. P. Hoegen als opvol- fer van de heer H. A. Wey- urg als voorzitter gekozen. De heer Hoegen werd 28 Maart 1907 in Middelburg ge boren en bezocht de R.H.B.S. aldaar. Na zijn eindexamen ging hy in militaire dienst en werd reserve-officier. Van 1930 af was de heer Hoegen werk zaam op do N.V. Hendrikse en Co's Bank, waar hy tenslotte adjunct-directeur werd. In 1940 ging deze bank in het kader van de concentratie in het bankwezen over naar de Incasso-bank .De heer Hoegen werd daarna benoemd tot di recteur van het kantoor Mid delburg. Hy verbleef vaak in het buitenand en was tijdens gevangen in een kamp in Po len. Hy bekleed een vooraan staande plaats iri het openbare leven en nam na de bevrijding actief deel aan het hulpverle- ningswerk in Zeeland, met na me in organisaties als de H.A. R.K., Volksherstel, Fonds Noodgebieden, Provinciaal en Middelburgsch Hulpcomité, Stichting Herstel Zeeland, enz. Thans is hij o.a. President- Commissaris der N.V. Zeeuw- sche Confectiefabrieken, Ge delegeerd Commissaris van de N.V. Bad- en Strandhotel „Domburg", Commissaris van de N.V. De Middelburgsche Schouwburg, Voorzitter van de Walchersche Vereniging voor de Geld- en Effectenhandel, Penningmeester van de Neder- landsche Maatschappy voor Nijverheid en Handel, Depar tement Zeeland, Vice-voorzit- ter van de Stichting Nieuw Walcheren, Algemeen Be stuurslid van de A.N.W.B., enz. DE NIEUWE VOORZITTER GEÏNTERVIEWD. De heer Hoegen zeide ons in een kort interview zeer ver- de bezetting enige tyd krjjgs-heugd te zijn over zijn benoe ming. Handelsbelang is een belangrijke vereniging, aan zienlijk meer dan alleen maar middenstandsorganisatie. Zij omvat ook handel en industrie in Middelburg en kan uiterma te nuttig werk doen, omdat buiten Zeeland nog al te vaak de opvatting wordt gehuldigd, dat onze provincie en met na me Middelbtyg stervende is. Voor de naaste toekomst zal van betekenis zyn de midden stand te doordringen van de noodzaak om te zorgen voor voldoende liquiditeitsmiddelen. Alleen als men die heeft kan men straks de concurrentie doorstaan. Nog dl te vaak wordt door de middenstander afgeschreven op basis 1940 in- plaats van op vervangings waarde. Daardoor dreigt het gevaar, dat de middenstand zichzelf „uitholt". Over de toekomst van Mid delburg als winkelstad maakt de heer Hoegen zich geen zor gen. Als de Middelburgse mid denstand herbouwt en er zyn gelukkig tal van plannen zal de stad als winkelstad fris en aantrekkelijk blijven en zal niemand in de verleiding komen om naar de warenhui zen in de grote steden te lo pen. Wederopbouw zal kopers trekken! En als de hoofdstad van Zeeland dan bovendien nog op haar nieuwe industrieter rein kleine bedrHven weet aan te trekken, ziet de toekomst er waarlijk niet somber uit. Op de vergadering komen wry nader terug. hielden echter na de oorlog de Zeeuwen de spiegel voor en wezen op hun gebreken en en dit is vruchtbaar geweest. Zeeland begint te ontwaken. Juist in dit stadium echter is het nu noodzakelijk om gron dig na të gaan. in hoeverre Zeeland werkelijk achter ge steld is of achterstaat bij an dere gedeelten van het land en daarnaast om na te gaan. wat wy met eigen middelen kunnen verbeteren. Waar eigen kracht te kort mocht schieten, mag Zeeland dan, als een der kerngewesten van de Neder landse staat, zeer zeker een beroep doen op de regering. STUMULERING IS NODIG Stimulerend kan er zeer veel worden gedaan, maar over de gehele linie is de taak van deze sectie verre van gemak kelijk, mede als gevolg van het feit, dat onze bevolking geografisch en religieus zeer gedifferentieerd is. Anderzijds echter opent juist deze ver scheidenheid goede perspectie ven. Bovendien is 'de geestes gesteldheid, de religieuze ge- bondeheid van onze bevolking een voordeel, omdat minder dan elders in Zeeland de ziekte van het materialisme om zich heen gegrepen heeft. De mens is hier nog niet door de machine aange tast, nog niet ontmenselijkt en wij moeten zorgen, dat hier geen machinebeschaving ont staat. De stad kweekt passie ve mensen, die een gewillig slachtoffer zijn van pers en reclame. Industrialisatie is nodig, maarmet behoud van het gezonde en eigene, in het belang van de Nederlandse cultuur. In Zeeland is achterstand. Het vindt als provincie nog moeiiyk zijn weg, er is geen provinciaal besef, geen belang stelling voor de dialecten, de goede krachten, die Zeeland voortbrengt, gaan elders eer volle ambten bekleden, er is geen volkscultuur. Ligt de achterstelling aan de ongun stige ligging? Is er met de be vordering van de wykgedach- te bU samenvoeging van ge meenten lets to bereiken? Iloe is de staatsrechteiyke positie van de provincie? Is het onder was op peil? De medische ver zorging? Kan er niets voor landbouw en bed ryfBleven ge daan worden? Zyn er voldoen de en toereikende studiebeur zen? Er ligt een enorm veld voor onderzoekingen braak, er wacht de sectie een grote, mooie taak en het ls te ho pen, dat zy deze met goede uitslag verrichten kan. GEDACHTENWISSELENG Na deze rede van de heer Mes verklaarde de heer Schout Vlissingen OUD-VLISSINGER TER AARDE BESTELD In alle eenvoud werd Woens dag te Vlissingen het stoffe lijk overschot ter aarde be steld van de heer Klaayssen. De heer Klaayssen woonde reeds jaren in Amerika. Ziin laatste wilsbeschikking luidde dat hij in zyn geboorteplaats ter aarde moest worden be steld. Het stoffelyk overschot was per vliegtuig uit de Verenigde Staten naar Neder land overgebracht. DE VOORTUINTJES IN DE NIEUWE WIJKEN In het gemeentehuis te Vlissingen werd Woensdag avond op initiatief van B. en W. een vergadering gehouden, waar de a.s. beplanting van de nieuwe woningen ter sprake werd gebracht. Aanwezig wa ren de besturen der woning bouwverenigingen, alsmede de heer J. L. Verhagen, vertegen woordiger der Stichting .Nieuw Walcheren". De heer 5. Broerse, adviseur der ge meente voor de beplantingen en plantsoenen, betoogde dat het noodzakelijk is, dat de be plantingen der vóórtuintjes in de nieuwe wijken gemeen- schappelyk geschiedt. Spreker adviseerde de woingbouwver- enigingen de beplanting in ei gen- beheer zo nodig in sa menwerking met de gemeente te doen. Er werden verscheidene ont werpen getoond, waaruit bleek, dat een en ander de aandacht van de gemeentelyke autori teiten heeft. De financieringsregeling zal door de woningbouwverenigin gen nog nader bekeken wor den. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Beroepen te Amsterdam Zuid West J. J. Hietkamp t,e RotterdamDelf shaven, voor heen te Vlissingen. de sectie geïnstalleerd. Er ont spon zich nog een korte ge- dachtenwisseling, waarby de heer A. Hoolhorst (Oostburg) onder meer opmerkte, dat deze actie van de Zeeuwen zelf moet uitgaan en dat er in deze sectie verscheidene niet- Zeeuwen ritten. De heer Lijn zaad, directeur der Stichting Zeeland antwoordde hierop, dat er van de 35 leden slechts tien niet in Zeeland geboren werden en dat deze tien é.toch reeds geruime in Zeeland wonen en blijkt ga ve het goede voor Zeeland te willen. Daarna werd de sectie ge splitst in 6 ondersecties voor Landbouw, Economische aan gelegenheden, Sociale en cul turele problemen, Casificatle, Onderwijs, Voksgezondheid en Staatsrechtelijke problemen. De secties zullen onmiddelijk hun werk aanvangen en in Fe bruari 1949 weer in plenaire vergadering bijeenkomen. AGENDA MIDDELBURG. Vrijdag: Electro: Goodbye Mr. Chips, 7 en 9.15 uur; Schouwberg: Paul Vlaanderen trekt van leer, 8 uur. Zaterdag: Schuttershof: Rott. Toneelgezelschap, Op hoop van zegen, 8 uur; Electro: Goodbye Mr. Chips, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: Paul Vlaanderen trekt van leer, 8 uur. Zondag: Electro: Goodbye Mr. Chips, 3.30, 7 en 9.15 uur; Schouwburg; Paul Vlaanderen trekt van Teer, 2.30 en 8 uur; Schuttershof; dansen, 8 uur. VLISSINGEN. Vrydag. Zacharias Jansenstr. en Karei Doormanplein openluchtvoorstelling N. V.V. 7.30 en 8 30. Al- hambra: Good Bye, mr. Chips, 7 en 9. Luxor Het Atoomspook, 7 en 9. Zaterdag. Alhambra:: Zie Vrij dag. Luxor: zie Vrydag. Zondag. Alhambra en Luxor zie Vrijdag 3, 7, 9 (Ingezonden mededeline) eSySSS» """T^nsTOL

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2