Sin Kiang, de rode uitvalspoort naar Z.O. Azië De schoenwinkeliers wensen meer vrijheid Gezant te Bern deed wat in zijn vermogen lag Crème van het leger staat gereed De paarden-export (ii) Het Westen heeft de boot gemist TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 21 OCTOBER 1948 ZEEUWSE MIDDENSTAND AAN HET WOORD 90 procent werkt met verlies Publiek vraagt alleen het betere schoenwerk.... en dat is er niet Neen, florissant gaat het in de schoenenbranche aller minst. De winstmarges van de winkeliers zijn al enkele malen verlaagd, en ze zijn nu zo, dat er practisch geen winst is te behalen. Alleen de grootste zaken, met een efficiente bedrijfsvoering kunnen er net juist komen. Ver geet niet, dat er in Nederland ruim 4000 schoenwinkeliers zijn en dat zich daaronder 551 grote zaken bevinden, die niet minder dan 74 procent van de omzet hebben. D be grijpt, wat er bij lage winstmarges dan met de kleine win keliers gebeurt. En inderdaad, het aantal zaken, dat de laatste maanden in financiële moeilijkheden is gekomen, is ontstellend groot. Er zijn tal van schoenenwinkeliers, die menen, dat de regering bezig is met een „koude sanering" en de kleine zaken, ook al hebben zij bestaansrecht, weg wil werken Zeven Zeeuwse schoenen winkeliers hebben wij naar de toestanden in hun bedrijfs tak gevraagd en de hierboven aangehaalde woorden zijn van de heer I. M. van Houte te Middelburg, secretaris van de Zeeuwse Schoenwinke liersvereniging, hoofdbest. lid van de Nat. Ver. van Schoen winkeliers en lid van de Raad van Bijstand van de Vakgroep Detailhandel Schoenen. Geen van dit zevental was optimistisch: Zeeland is met Groningen de provincie met naar verhouding het grootste aantal schoenwinkels. Op iedere duizend inwoners heb ben we in onze provincie een schoenwinkelier, in Noord- Holland een op de 2950, in het kleine Drenthe een op de 1500. De concurrentie is dus groot Allen waren het volkomen eens met de heer Van Houte. De heer J. de Kruijter te Goes voegde er zelfs aan toe, dat over het gehele land gere kend 90 procent der schoen winkeliers met verlies werkt! Op zijn beurt merkte de heer P. Labrujère te V lissin- gen, voorzitter van de Vlis- singse Middenstandscentrale, op, dat de credietwaardigheid van een aantal schoen zaken bedenkelijk is afgebrokkeld en dat sommige schoenwin keliers genoodzaakt waren om nu reeds credieten op lan ge termijn van hun leveran ciers te vragen. Verlangend kijken de Zeeuwse schoenwinkeliers naar België, waar de winst marge hoger ligt. Bovendien achten zij de prijsregeling voor schoenen overbodig. MEER VRIJHEID, Geef de handel meer vrijheid, verlos ons van de ambtelijke rompslomp, zet de prijsbeschikking aan de kant en men zal een gezondere toestand krijgen, verklaarde de heer J. H. van Kampen, grossier en schoenwinkelier te Oostburg en voorzitter van de groep Schoenwinkeliers in Zeeland, voorzitter van de winkeliersvereniging Oost burg en wethouder van deze gemeefite. Voor te hoge prijzen behoeft men niet bang te zijn, want er zal im mers 'n gezonde concurrentie zijn: het publiek zai zelf prijs- regslcnd ontreden. J. H. van Kampen Oostburg. Stichting van de Landbouw over de subsidie-verlaging. (Van onze Haagse redacteur.) Het dagelijks bestuur van de Stichting voor de Landbouw en de voorzitter van de hoofd afdelingen van de Stichting, hebben een bespreking met de minister van Landbouw. Visse rij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt. gehad over de verlaging van de sub sidies op het levensmiddelen- Eakket en de daarmede ver and houdonde loon- en prijs politiek. De Stichting voor de Land bouw heeft de minister kennis gegeven van het standpunt, dat zij hierover inneemt. Zij zal haar opvattingen dezer da gen officieel, via de Stichting van de Arbeid, die zich even eens met dit vraagstuk bezig houdt, aan de regering bekend maken. De „Orestes" vlot. De Kon. Ned. Stoomvaart My. deelt mede, dat het s.s. „Orestes" dat vorige week ter hoogte van de Westelijke toegang tot Straat Magel- haen aan de grond liep, thans vlot is gekomen en onderweg is naar Chili om tijdelijk re paraties te ondergaan. Ook de heer Van Houte meent, dat vrüe prijzen gun stig zullen werden. Het zullen met name immers de luxe schoenen zijn. die duurder worden en daardoor zouden de winkeliers hun verliezen iets kunnen goedmaken. De goedkopere schoenen zouden echter wellicht nog in prijs kunnen dalen. Vooral de prijsstempeling in de schoe nen werkt remmend. Luxe schoenen gaan nu. soms te goedkoop weg, goedkope schoenen te duur! En: de heer Labrujère, warm voorstander van het vrije bedrijfsleven, zeide: De overheidsmaat regelen stellen de wet van vraag en aanbod buiten wer king. staan een gezonde ont wikkeling in de weg. VOLDOENDE VRAAG. Overigens klagen de schoenwinkeliers niet over slapte. Toen de schoenen vrij kwamen werd er flink ge kocht. daarna verslapte de vraag wat, maar sedert de geruchten over een komende prijsverhoging wordt er we derom flink verkocht. Vol gens een der winkeliers heeft de mededeling van de rege- x-ing. dat de prijzen niet noe- menswaai-dig verhoogd zul len worden, vele mensen doen zeggen: Nu worden ze zeker hoger! Bij de goede belangstelling van 't publiek voor schoenen wordt de klant echter tevens veeleisender. Zeven schoenwinkeliers werden door de Prov. Zeeuwse Courant geïn terviewd over de proble men in hun bedrijfstak. Het waren de heren: I. M. van Houte te Mid delburg: P. Labrujère te Vlissingen; J. de Kruijter te Goes; C. van de Ree- Sc te Goes: J. H. van ampen te Oostburg; J. M. Knaap te Zierikzee en A. C. Noordhoek te Zie- rikzee. Hun oordeel vindt de lezer in nevenstaand ar tikel. De mensèn vragen mooie schoenen en die zijn er niet voldoende, zegt de heer C. van dc Reepe te Goes. Dit laatste is een gevolg van het gebrek aan bovenleer. Er zijn fabrieken, die hun reizigers naar België zenden om schoe nen te exporteren, want na export krijg je bovenleer toegewezen. De algemene verwachting is, dat dit niet van lange duur zal zijn, om dat er uit Amerika veel bo venleer komt. Intussen zal 't publiek er echter goed aan doen, niet alleen naar de mooiste schoenen te vragen. Immers: de fabrieken kun nen die niet leveren. Behalve aan bovenleer hebben zii im mers. aldus de heren Van Houte en Labrujere, ook ge brek aan geschoold personeel en in vele fabrieken beschikt men nog lang niet ever het vooroorlogse machinepark. Men ziet bijna geen reizigers der fabrieken meer in Zee land. zo krap is de voorraad goede schoenen. Wil men iets bemachtigen, dan moet men er zelf op uit! Het kan ook niet finders, want de schoe nenproductie daalt. Op de jongste Jaarbeurs werden al leen orders genoteerd met le vering in April..,. PUBLIEK TE KIESKEURIG? Er schuilt overigens in de kieskeurigheid van het pu bliek een gevaar voor de winkeliers, die het toch al niet gemakkelijk hebben. Als de schoen weer mode-ar tikel wordt, wordt de kans froot, dat men met „winkel- ochters" zal blyven zitten en wat dit betekent is bij de hoge belastingen, de omzetbelasting en de lage winsten duidelijk. Wie van een fabrikant koopt, moet minstens twaalf paar van een bepaalde soort tegelijk nemen, zegt de heer Van de Reepe. en als daar van slechts één paar in de rekken blijft staan is de winst van de andere paren verdwe nen. Deze spreker achtte 't dan ook het verstandigst, dat met name de kleine winkeliers zich bevoorraden bij de gros siers en zo hun voorraad zon der stroppen op peil houden. Blijven er schoenen onver kocht. dan zullen er uitverko- pen komen met alle daaraan verbonden nadelen, dat is de mening van alle geïnterview den. Met name legden de Zierikzeese winkeliers, de heren J. M. Knaap en A. C. Noord- hoek, op dit punt de nadruk en ook de heer Labrujère ver klaarde Er zijn nu al winkeliers, die met minder gangbaar RAPPORT CLEVERiNGA Lof voor zijn werken, maar critiek op zijn geaardheid De minister van buitenlandse zaken heeft thans machtiging verleend tot openbaarmaking van het tweede verslag, uitgebracht door de commissie-Cleveringa, welke in Augustus 1946 is ingesteld met het doel een onderzoek in te stellen naar de houding van Nederlandse diplomaten en consulaire ambtenaren tegenover personen, die tijdens de bezetting uit Nederland naar het onzijdige en geallieerde buiten land zijn geweken. Het eerste rapport der commissie, dat in December van het vorige Jaar verscheen, betrof de huidige ambassadeur te Brussel, baron van Harinxma thoe Slootcn, destijds te Lissabon, het tweede verslag, heeft betrekking op Zwitserland. In de bollenstreken is men bezig de bloembollen uit te zetten, die het volgende voorjara-r de velden met hun kleuren zullen tooien. Met speciale rekken worden de bedden gemerkt, in de gemerkte vakken leggen de arbeiders dan de bollen neer. 1. M. van Houte Middelburg goed zitten. Als dat voort duurt krijgen we het kwaad van de koopjesweken weer Terloops vestigden de lie ren Van de Reepe en De Kruijter te Goes nog de aan dacht op de ernstige moeilijk heden, waarin de schoenma kers verkeren. De prijzen van zoolleer zijn aanzienlijk ge stegen, de reparatieprijzen zijn sinds de bevrijding niet verhoogd. HOGERE PRIJZEN VERWACHT. Een belangrijke vi'aag, die wij de schoenwinkeliers stel den was. of naar hun mening de prijzen der schoenen ver hoogd zullen worden. Aller antwoord was: Ja! De stijging zal niet zeer groot zijn. tien of vijftien pro cent. Maar een stijging is nor- maal, want nergens zijn de schoenen zo goedkoop' als in Nederland. Kiik maar naar België, de Belgen kopen niet voor niets in Nederland, merkte de heer Van Kampen op. Volgens diens mening zal de Benelux overigens auto matisch tot verhoogde schoe- nenprijzen leiden. BENELUX. Ten slotte was er de vraag, of naar de mening der schoenwinkeliers de Benelux een schadelijke of een gun stige mvloed zal hebben op hun bedrijfstak. Zulks in ver- band met de thans veelvuldig schoenen kopende Belgen. Zeeuwsch-Vlaanderen ver wacht er geen schade van. In tegendeel: volgens de heer Van Kampen worden de mo gelijkheden vergroot. En de anderen verwachtten er ook geen nadeel van, want op de totaalomzet vormen de Belgi sche aankopen toch nog maar een fractie van het geheel. Resumerende kan gezegd worden, dat de schoenhandel wenst: Een hogere winstmarge. Lagere lasten. Een minder op luxe-schoen werk ingesteld publiek. Opheffing van de prijsbe schikking. Vlottere bediening door de fabrikanten. Betere prijzen voor de schoen makers. De commissie meent tot de vol gende slotsom te moeten komen: Zijn geaardheid heeft de gezant, mr. J. J. Bosch Ridder van Rosen thal. bij de ..psychologische aan pak" van zijn onverwachte en ab normale taak waarschijnlijk wel eens wat dwars gezeten. In de zaken van dr. J. R. M. A. Kijzer. die de leiding had van de afd. Vluchtelingen van het gezant schap. had hij. wetende van een tekortkoming, zich waarschijnlijk meer moeten laten gelden, en met betrekking tot het consulaat te Genève had hij wellicht wat on dernemender kunnen zijn. Doch hier staat tegenover, dat men de indruk krijgt, dat over het geheel de omstandigheden der uitgeweke nen. hun toestand in aanmerking genomen en de moeilijkheden waarmee men voortdurend te kam pen had. alleszins bevredigend mo gen worden genoemd. Gelijk bij hiervoor de opperste ver antwoordelijkheid droeg, zo komt de gezant hiervoor ook in de eer ste plaats waardering toe. Te meer waar hij hard gewerkt lieeft aan een ongewone taak, waarvoor hij noch van nature noch door zijn op leiding en loopbaan bijzonder ge schikt was en waarvoor hij zich onverwacht geplaatst zag. Men be hoeft slechts weinig te lezen in de dossiers om te begrijpen wat dit heeft willen zeggen en hierdoor te beseffen, dat de critiek hier aan zienlijk gemakkelijker moet wor den geacht dan de kunst. Over de balans van de Generaal van Tricht. destijds militair atta ché te Bern. behoeft slechts wei- i nig te worden gezegd. Het tegoed I overweegt zo duidelijk en in zo grote mate. dat de enkele debet- post er geheel door in het niet valt. Met de heer Kijzer is het anders gesteld. Zakelijk en administratief bestaat er reden voor grote lof. doch er staat een geestelijk tekort tegenover, dat onbehaaglijk aan doet. SPANJE AAN DE BEURT. De commissie stelt zich thans voor allereerst haar aandacht te wijden aan de ambtenaren, die ln Spanje werkzaam zijn geweest. Zij hoopt haar desbetreffende verslag, waarvoor zij inmiddels de voorbereidende werkzaamheden reeds heeft voltooid, binnen niet te lange tijd te kunnen aanbieden. OORDEEL VAN DE MINISTER. Naar aanleiding van het hierbo ven vermelde verslag stelt de mi nister van buitenlandse zaken er prijs op te verklaren, dat hij zich geheel met de conclusie van ge noemd rapport kan verenigen en dat hij van oordeel is dat het door mr. J. J. B. Bosch Ridder van Ro senthal gedurende de oorlog ge voerde beleid tegenover Neder landse uitgewekenen in algemene zin waardering verdient. Ook voor wat dc aan de gezant toegevoegde ambtenaren betreft kan de minister zich geheel met de conclusie van het rapport vereni gen. Voor een gedetailleerd uittreksel van het rapport verwijzen wij naar de 3de pagina van het tweede blad. In het eerste artikel meldde onze Paryse correspondent hoe Moskou oprukt in Z.O. Azië en tracht de bevolking voor zich te winnen. De Russen trokken hun fluwelen handschoenen aan. In ruil voor de wol, de olie. de steenkool en het goud arriveren er wagens vol met textielproducten, wodka en machinerieën Alle Russische soldaten en burgers, die hier vertoeven hebben nauwkeurige instructies gekregen, waarin men o.m. kan lezen, dat de burgers „uiterst minzaam" behandeld moeten worden, „hun zeden en gewoonten volledig geëerbiedigd moeten wor den" en „men moet pogen de burgers op alle mogelijke wijzen van dienst te zyn." Slecht hotelseizoen aan de Belgische kust. Naar van de zijde van het verbond der Belgische hotel houders wordt medegedeeld, bedroegen de inkomsten der hoteliers aan de Belgische kust dit seizoen ongeveer de helft van die van 1947. Oost ende boekte 62 procent van de inkomsten van verleden jaar, Blankenberge 50 pro cent, Knocke 50 procent, Heist 57 procent en Westen- de niet meer dan 40 procent. - Door de Rotterdamse kamer van het Haagse Bijzondere Ge rechtshof is ter dood veroordeeld de 41-jarige metselaar A. C. J. M. uit Schiedam, die in 1944/45 als lid van de politieke afdeling van de Schiedamse politie meer dan 130 arrestaties verrichtte. DE CRÈME VAN HET LEGER De crème van het rode leger is hier samengetrokken. De elite van Stalingrad en de Kaukasus, merendeel? jongere manschappen en officieren, die onder ©en uiterst strenge con trole staan, moeten hier het nieuwe Russische bolwerk en de rode uitvalspoort vestigen en consolideren. Met man en macht wordt er gewerkt aan de aanleg van nieuwe we^en, die kennelijk voor militaire transporten be doeld. Om de bevolking gunstig te stemmen verdienen de ar beiders in vergelijking met vroeger hoge lonen, zodat ze zich in een mate van welstand kunnen verheugen, die voor deze streken hoog te noemen is. Gelijktijdig wordt een grote activiteit ontwikkeld in de uiterste zuidhoek van Siberië, dat juist tegen Sin-Kiang grenst. Hier is men o.a. doende niet minder dan 57 kracht- stations aan te leggen. Boven dien verrijzen er geheel nieuwe chemische fabrieken uit de grond, terwijl een groot gebied tussen Bokhara en Samarkan hermetisch van de buitenwereld is afgesloten. Wat daar gebeurt laat zich slechts gissen, doch hamekkige geruchten doen de ronde over experimenten met geheime wapenen. Alle werk zaamheden geschieden in een nerveus ijltempo en worden hier voornamelijk verricht door gedeporteerden. Het nieuwe, meer dan vijfenveertig kilo meter lange kanaal van Ferghannah werd voltooid in minder dan vijf weken. Hier in het uiterste zuiden van Siberië,- juist ten noorden van Iran, India, Afghanistan ontstaat een nieuw wereldcentrum, een nieuwe macht, een nieuw bol werk waarvan de bedoeling maar al te duidelijk is. Sin- Kiang, Tibet, Afghanistan en Iran worden overstroomd met communistische propaganda- lectuur. Ook in Tibet zijn sterke Russische invloeden niet te ontkennen. Een Brits officier juist terugkerende uit Tibet, vertelde ons. dat er een op merkelijk groot aantal Russi sche toeristen vertoeft, dat er zich als heer en meester ge draagt. WELOVERWOGEN PLANNEN Weloverwogen, volgens een nauwkeuilg uitgestippeld plan, dat kennelijk is ontworpen door Oosterse experts, gaat men te werk. Moskou zoekt hier zyn vrienden. De Mon goolse prins gaat hier met zyn vrouw vrijwel ieder kwartaal naar Moskou, waar hy door Stalin zelf wordt ontvangen. Telkens krijgt hij een groot banket te verwerken, doch in tussen wordt zijn land gere geerd door dc secretaris van de communistische partij. Voor de zoons der groten van Sin-Kiang smijt zelfs Stalin zijn communistische principes schijnbaar overboord. Moskou geeft namelijk privileges aan de zoons der ambtenaren en leiders in Sin-Kiang, indien deze in Moskou komen stu deren. Zo zyn o.m. de reis kosten gratis .terwyl in be- Eaaide gevallen ook hun ver- lijf aldaar, alsmede hun studiegeld door de commu nistische partjj wordt betaald. Ze leven in Moskou als prinsen en ze komen terug enthousiaste marxisten, voor wie Stalins gecamoufleerd im perialisme slechts communis tische menslievendheid is. Ze krijgen in hun eigen land on middellijk de hoogste posten, want Sin-Kiang moet sterk staan. Van hieruit moet de op mars naar het zuiden beginnen. HEI WESTEN HHEFT DE ROOT GEMIST Bij Sin-Kiang heeft de Westerse democratie de boot gemist en de historie zal daar over een hard oordeel vellen. Terwijl de Westerse bladen hun voorpagina spenderen aan Ber lijn, Tsjecho-Slowakije, Italië en de Balkan, leggen een mil- lioen Japanse krijgsgevangenen bijna 20.000 k.m. wegen aan in Zuid-Siberië. Het overgren- gen van de Russische sleutel- industrieën naar Siberië werd ook na de Wapenstilstand in koortachtig tempo voortgezet. Niemand weet wat er precies gebeurt, doch uit verklaringen van sporadisch ontsnapte krijgsgevangenen en gedepor teerden blijkt onomstotelijk, dat het zwaartepunt van de Russische industrie thans al verlegd is achter de Oeral. Fabrieken van vliegtuigen, pantsers, automobielen, ka nonnen en zelfs scheepswerven zijn hier gebouwd in een tempo dat tot nog toe voor onmoge lijk werd gehouden. By Nowo- sibrisk is een autofabriek ge reed gekomen (een van de velen), die jaarproductie heeft van 400.000 vijftonners. Indien deze fabriek haar voorlopige productie van twee milhoen vrachtwagens bereikt heeft, zal ze worden overgeschakeld voor de vervaardiging van 400 tot 450 personenauto's per dag. En zo zou men tientallen voorbeelden kunnen noemen. In de grootste Russische locomo- tievenfabriek te Ulan-Ede bij Mongolië werken niet minder dan 500.000 man. DE BEDOELING IS DUIDELIJK Het is allemaal zo duidelijk wat de bedoeling is; waarom blyft het Westen pertinent weigeren om hieruit lering te trekken? Sin-Kiang als uitvals poort met het indlistrialisatie- centrum van Siberië als basis en het ontwakend nationaal bewustzijn, dat in Rusland maar al te graag de enige, niet-imperialistische vriend ziet, als bondgenoot, geven Moskou in dit deel van de wereld een uitstekende kans. De noorde lijke grens van India ligt bloot. Handig profiteren de Russen van de slechte verstandhouding tussen Mohammedanen en Hin does om hun macht uit te breiden. Birma, Indo-China en Siam zijn even gemakkelijke prooien. In Indonesië hebben de communisten al een deel van Java bezet. Is het dan niet volkomen begrijpelijk, dat Australië bang begint te worden? (Nadruk verboden.) Sir James Kobb, benoemd tot opperbevelhebber van de luchtstrijdkrachten der Weste lijke Unie. Verschil van inzicht over de wenselijkheid van een export, coöperatie. Buitenlandse concurrentie zit op het vinkentouw. De klachten over de gang van zaken bij de jongste levering van paarden aan Frankrijk, welke het Zeeuwse Landbouwblad aanleiding gaven tot een vrij scherp gesteld artikeltje, zijn inmiddels onder werp van bespreking geweest Sn een vergadering van het hoofdbe stuur van de Kon. Ver. Het Ne derlandse Trekpaard, terwijl ook een deputatie van de Stichting voor de Landbouw de kwestie besprak met de algemeen secretaris van ..Het Ned. Trekpaard", de heer Bom. Deze besprekingen hebben over en weer geleid tot een beter begrip van klachten en mogelijkheden en in het Zeeuws Landbouwblad is dan ook reeds een artikel gepu bliceerd, verstrekt door de Stich ting voor de Landbouw, waarin 'n uitvoerige uiteenzetting wordt ge geven. Wij ontlenen hieraan: DE GANG VAN ZAKEN. „Bij de export van paarden en vee is de tot nu toe gevolgde gang van zaken, dat in Frankrijk door de aldaar wonende importeurs een invoervergunning voor een bepaald aantal van deze paarden aan het Franse Ministerie van Landbouw wordt aangevraagd. Zodra deze im porteur in het bezit is van deze invoervergunning, stelt hij deze in het bezit van een Nederlandse ex porteur of een andere leverancier van paarden, die nadat van Franse Ministerie van Landbouw ter beschikking zijn gesteld bij het Bedrijfschap voor Vee en Vlees onder overlegging van de Franse invoervergunning de Nederlandse uttvoermachtiging kan aanvragen. Wie dus kans ziet om aan deze invoervergunningen te komen, ervan verzekerd indien hij blij vend of tijdelijk als exporteur is erkend dit aantal paarden ook tc kunnen uitvoeren. In dit geval was het aanvanke lijk aan écn Nederlandse expor teur gelukt om deze invoervergun ning voor de eerste 800 paarden in handen te krijgen. Het Bedrijfschap had echter bezwaar aan deze de uitvoer over te laten. Het gevaar was ook naar onze mening aanwezig, dat op deze wijze de po sitie van deze exporteur ten op zichte van de boeren te sterk zou worden, vooral wat betreft de aan de boeren uit te betalen prijs. Het Bedrijfschap besloot toen. dat deze export zou moeten lopen over de Stichting tot bevordering van de export en import van paarden (by afkorting Eximpa). waarbij de exporteurs van paarden zUn aan gesloten. Dit gebeurde drie dagen vóór het begin van de aanbiedings- markten. Direct hierna volgde een publicatie, waarin werd medege deeld. dat 800 paarden afgenomen zouden worden voor een netto prijs van t 1025.per stuk op verschil lende overnameplaatsen. Door de Stichting voor de Land bouw is direct al het mogelijke ge daan om zoveel mogeiyk bekend heid hieraan te geven, zy het ook dat dit op het laatste moment kwam. De grote aanvoer op deze aanbiedingsplaatsen heeft wel be wezen. dat het meer dan voldoende bekend was geworden. Dat ver schillende exporteurs, echter zich hierop reeds hadden ingesteld, o.a. door het al eerder aankopen van paarden, is geheel verklaarbaar. Immers zij houden contact met de Franse importeurs en zy zijn dus ook het eerst op de hoogte, wan neer deze aankopen door de Franse commissie te verwachten zijn. De Franse aankoopcommissie bleek er de voorkeur aan te geven om de paarden van de handelaren over te nemen. Slechts in een en kel geval is een paard, dat recht streeks door de boer werd aange boden. overgenomen. In practisch alle andere gevallen werden de paarden van de exporteur of via diens bemiddeling overgenomen. Hoeveel de exporteur hiervoor zou kunnen rekenen is niet vast gesteld: dit is een zaak die de boer niet de exporteur of de binnen landse handelaar zelf zal moeten regelen." COÖPERATIE? Ook het blad „Boer en Tuinder", orgaan van de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond. wUdde een arti kel aan deze kwestie, waarin het concludeert, dat de Nederlandse instanties, welke rechtssstreelcs of zijdelings bij deze export betrok ken waren, geen blaam treft, doch tevens verklaart, dat 't zich overi gens niet geheel met de gang van zaken kan verenigen. Een coöpera tie van de boeren zelf, welke de selecterende arbeid zou gaan ver richten. die op het ogenblik" uit sluitend door de exporteurs ge schiedt, wordt opnieuw aanbevo len. In de kringen van „Het Neder landse Trekpaard" heelt men hier van echter niet veel verwachting, vooral op grond van de ervaringen in het verleden opgedaan en omdat men meent, dat de rFanse kopers by voorkeur met de Nederlandse exporteurs, die over een jarenlan ge ervaring beschikken onderhan delen. En de buitenlandse concur rentie. met name van Denemarken en België zit altijd op het vinken touw Daar tegenover stelt men ln Zeeuwse landbouwkringen, dat dc omstandigheden in het verleden geheel anders waren. Overigens is er in de voor-zomer ook con tact geweest met leidende figuren op het gebied van de import van paarden in Frankrijk. En daarbij bleken deze geenszins afwyzcnd tc staan tegenover een export-coöpe ratie in Nederland. Trouwens: in Frankrijk heeft men reeds de figuur van de coöperatie in de paarden handel. Hoe het ook zij: 't laatste woord is in deze nog lang niet gesproken. Maar men zal goed doen bij alles wat hierover nog gesproken en geschreven zal worden zich goed voor ogen te stellen, dat de buiten landse concurrentie graag van elke gelegenheid gebruik zal maken om van de Nederlandse export weer iets af te snoepen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 3