Ernstige toestand in Frans mijngebied NIEUWS UIT ZEELAND r Streep gezet onder de discussies over atoomenergie Ongewenste woningtoestand in Niéuwland Gevechten tussen mij nwerkers en politie. Negen mijnen overstroomd. De Franse regering heeft besloten de noodzakelijk® stappen to ondernemen met be trekking tot de „rampzalige gevolgen" van de mynwerkers- staking in de Noordelijke mingebieden, aldus heeft Francois Mittenand, minister van Voorlichting, na een bij eenkomst van de ministerraad bekend gemaakt. Hjj wees er op, dat steden in het Noorden verstoken zjjn van water, electrlclteit en gas. De minis ter gaf geen nadere bijzonder heden over de regeringsplan nen. De minister van binnenland se ken, Moch, heeft op een bijee- ->mst van het kabinet verklaard, dat de helft van de mijnwerkers in Lotharingen weer aan het werk is. 'In de stecnkolenbekkens van Au- vergne en Haute-Loire hebben echter alle 2800 mijnwerkers, alle veiligheidsdiensten inbe grepen, het werk neergelgd. De bond van socialistische par lementsleden en gemeente raadsleden van het denarte- ment Pas de Calais, in Noord- Frankryk, heeft een beroep op de regering gedaan maatrege len te nemen tegen „de gek ken en misdadigers die de be langen van de Sowjet-Unie bo- NIEUWE BONNEN Voor het tijdvak van 24 Oc tober tot en met 6 Nov. '48. BONNEN VOOR BROOD EN VLEES. 324—1, 324—2 Brood 800 gr. brood. 325, 326 Brood, 400 gr. brood. 321, 323 Vlees, 100 gr. vlees. 322 Vlees, 300 gr. vlees. ALLE BONKAARTEN: 328 Algemeen, 250 gr boter of margarine of 200 gr. vet. 327 Algemeen, 200 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel. BONKAARTEN KA, KB, KC 812. Boter: 331 Algemeen. 500 gr. boter of margarine of 400 gram vet. B 345, C 347, 500 gr. boter of margarine of 400 gr. vet. Kaas: 332 Algemeen, 200 gr. kaas of 250 gram korst- loze kaas Cacao: 333 Algemeen, 50 gr. cacao. Suiker: 334 Algemeen. 750 gr. suiker, boterham strooisel, enz. of 1500 gr. jam, stroop, enz., of 750 gr. versnaperingen. Waspoeder: 335 Algemeen, 250 gram. BONKAARTEN KD, KE 812. Boter: 337 Algemeen, 250 gr. boter of margarine of 200 gram vet. Kaas: 338 Algemeen, 100 gr. kaas of 125 gr. korstlo- Cacao: 339 Algemeen, 100 gr. cacao. Suiker: 340 Algemeen, 500 gr. suiker, boterhamstrooisel of 1000 gr. jam, stroop, enz., of 500 gr. versna peringen. Waspoeder: 341 Algemeen, 500 gr. Brood: E 351, 400 gr. brood. Bloem: l 352. 500 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinderbis cuits. TABAK EN VERSNAPE RINGEN KAARTEN ENZ. QA, QB. QC 808. Tabak: 121. 122, 125 Tabak 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. Versnaperingen: 123 Versna peringen, 200 gr. versna peringen of 200 gr- sui ker, boterhamstrooisel, enzof 400 gr. jam, stroop, enz. 126 Versnaperingen, 100 gr. versnaperingen of 100 gr. suiker, boterham- strooisel, enz., of 200 gr. suiker, boterhamstxoolsel, enz. of 200 gr. jam, stroop, enz. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC. ZD, ZE, MD, MF, MG, MH 812 (bijzondere arbeid, a.s. moe ders en zieken) Geldig zijn de bonnen van de strook T. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 22 October worden gebruikt. De niet aangewezen bonnen van strook 4 van de bonkaar ten 810 kunnen worden ver nietigd. ven het leven van de Franse kinderen stellen." De bond verklaarde, dat de communistishce leiders niet hebben geaarzeld de watertoe voer en de electriciteitsvoor- voorziening af te doen snijden. Stakingen vertraagden het treinverkeer door ae gehele Franse Riviera. BEWAKING. Politie bewaakte alle stati ons. Geen treinen verlieten het St. Charles station te Marseil le. waar onder communistische leiding staande spoorwegar beiders verklaarden, dat zjj 24 uur lang staakten om kracht bij te zetten aan hun eis tot een minimum-loon van 15.000 francs per maand. De spoor wegstaking was volkomen te Aries Miramas en Nice. Auto bussen deden goede zaken te gen hogere prijzen dan ge woonlijk. Veiligheidstroepen vochten tegen e>en menigte van meer dan duizend stakers te St. Etlenne. Aan beide /,'yden wer den velen gewond. De politie arresteerde 23 mannen en 5 vrouwen. De minister van industrie, Robert Lacoste, heeft medege deeld, dat 9 mijnen reeds zijn overstroomd in het Noordelij ke steenkolenbekken, Lacoste zei. dat het de eerste keer was bij een Franse mijnwer kerstaking. dat de veiligheids- ploegen waren teruggetrokken dat men „zelfs tegen de Duitse onderdrukkers zulke maatregelen nooit had over wogen". Juliana van Nassau op Borneo geboren. Naar eerst nu bekend werd, is op de zesde September jl., in het binnenland 'van West- Borneo bij de fam. van Nassau, een dochter ge boren, die door de trotse ouders dan ook dadelijk in verband met de na tionale feestdag Juliana werd genoemd. Het doch tertje draagt nu dus de naam van Juliana van Nassau. Europese bevelhebbers in Den Haag. De opperbevelhebbers van de land- en luchtstrijdkrachten der West-Europcse Unie, die Woensdag voor het houden van technische besprekingen met de Nederlandse militaire lei ders in ons land vertoefd, zaten 's middags aan een lunch aan, welke in kasteel Oud Wassenaar werd aange boden. Van Nederlandse zijde na men aan de lunch deel luite nant-generaal mr. H. J. Kruis gen.maj. Giebel, gen.-majoor Droste én kolonel Aler. Na de lunch werden bespre kingen gehouden in Den Haag. 's Avaonds zaten allen aan aan een diner. Geen referendum over de koningskwestie. Ile<: katholieke wetsvoorstel tot het houden van een refe rendum over de terugkeer van de koning is Woensdagmiddag bjj staking- van stemmen (83 tegen 83) door de Belgische Senaat verworpen. Slechts de katholieken stemden voor. De deur blijft op een kier. Sowjet-voorstel verworpen. De politieke commissie der V.N. heeft een streep gezet onder de discussies over de atoomenergie. Met de stemmen ran het Oostelyk blok tegen werd be sloten de algemene vergade ring te verzoeken het Ameri kaanse plan te aanvaarden. Tevens wordt in de aanbe- >Une een beroep gedaan op de Grote Vijf en Canada de besprekingen over de contrö- le op de atoomenergie weer op gang te brengen, In de hoop dat op de duur de tegenstel lingen toch nog overbrugd zul len worden. De deur wordt dus nog op een kier gehouden. Dit houdt een wijziging in van de oorspronkelijke houding van de V.S.. Engeland en Ca nada. Deze landen hadden na melijk voorgesteld de bespre kingen op te schorten tot de Sowjet-Unle bereid is het verzet tegen het Amerikaanse plan op te geven. We zijn zo ver gegaan als we konden, was de Amerikaanse redene ring, daarmee basta. Drie jaar nutteloze discus- es ls meer dan voldoende. Australië India en verschei dene Zuid-Amerikaanse staten hadden echter gepoogd een onherstelbare breuk te voor komen door Amerika tot ma tiging aan te sporen. Zij meen den in de houding van de Sowjet-Unie bereidheid tot 'n compromis te hebben bespeurd. Het Indische voorstel alle kwesties en voorstellen terug te verwijzen naar de commis sie voor de atoomenergie werd echter verworpen. De Weste lijke naties voelden er niets voor de tot nu toe gevoerde debatten te herhalen in de atoomcommissie. Ook het Russische voorstel tot gelijktijdige conventie in zake contröle op de atoom energie en vernietiging van de bestaande voorraden atoom bommen werd verworpen. De politieke commissie heeft verder met 34 tegen 11 stem men besloten dadelijk het Mexicaanse voorstel te onder zoeken, waarin de grote mo gendheden wordt verzocht „oprecht te trachten voor haar meningsverschillen een oplossing te zoeken." Wat MeXico met deze re solutie wil bereiken is niet goed duidelijk, maar de bedoe ling is in elk geval te prijzen. TWEEDE KAMER. (Ingezonden mededeling) In pivjej vï-i 250fan. HOOG IN KWALITEIT LAAG IN PRHS Rumoer rond Jubileumgeschenk. Door de federatie van Afrikaan se Kuituurverenigingen (F.A.K.) werd op 2 September aan Koningin Wllhelmina ter gelegenheid van haar gouden Jubileum een schilde rij van 'Plerneef aangeboden, dat van een oorkonde op perkament was vergezeld. Vele Zuid-Afri kaanse bladen maken er, al dan niet in hoofdartikelen, melding van. dat dit geschenk door Ko ningin Wllhelmina werd afgewe zen. van de Unie van Zuid- het ministerie van buitenlandse za ken het volgende mede: De F.A.K. heeft ter gelegfenheid van het regeringsjubileum van Koningin Wllhelmina ccn schilde rij van de 'Zuid-Afrikaanse kunstenaar Piemeef aangeboden, vergezeld van een oorkonde. Dit schilderij is op 2 September J.l. ter gelegenheid van het be zoek van mevrouw Steyn aan Ko ningin Wllhelmina per abuis teza men met de geschenken van re gering en volk van Zuid-Afrika ten paleize te Amsterdam bezorgd. Op verzoek van het Zuid-Afri kaans gezantschap is het schilderij daarop naar het gezantschap te ruggezonden. aangezien het in d«f bedoeling lag dit schilderij ver gezeld van de oorkonde apart over te dragen namens de FA.K, Dit ls inmiddels geschied. Van een weigering dit geschenk te aanvaar den. waaromtrent sommige pers berichten ln Nederland en Zuid- Afrika melding hebben gemaakt, is dus nimmer sprake geweest. Op 16 October Jl. zijn schilderij en oorkonde tentoongesteld op de expositie van alle geschenken, welke Prinses Wilhelmina ter ge legenheid van haar regeringsju bileum heeft ontvangen. Noodwet Indonesië reeds Maandag in behandeling. De Tweede Kamer, welke Woens dag ook nog met de afdelingsbe handeling van de Noodwet-Indone- slë moest beginnen, deed daarvoor een groot aantal minder belangrij ke wetsontwerpen practisch zonder discussie af. Alleen de communis ten verhieven hun stem tegen het toekennen van gelden voor offi ciersopleiding van de K.M.A. te Breda, zoals de heer Hoogcarspel verklaarde omdat zij „in deze si tuatie tegen het voteren van gel den is. welke bestemd zijn om de legermacht in Nederland en Indo nesië meer efficient te maken". Aanvankelijk had de Kamer een ontwerp, dat wat meer tijd zou vorderen, nl. dat betreffende de goedkeuring van het verdrag ter voorkoming van dubbele belastin gen met de Ver. Staten, tot vol gende week van de agenda afge voerd. maar toen minister Lief- tinck later in de middag mededeel de zo juist vernomen te hebben, dat men er in Amerika op rekent, dat de Kamer het verdrag nog diezelfde dag zou goedkeuren, ging men na een schorsing toch tot be handeling over. Het^verd een weinig betekenend deBt van pl.m. één uur en toen was ook dit ont werp aangenomen. Ten slotte werd besloten de Noodwet-Indonesië a.s. Maandag avond in openbare behandeling te nemen, dit op speciaal verzoek van minister Sassen, die mede deelde, dat de regering er -veel prijs op stelt de Noodwet vödr 1 November in het Staatsblad op genomen te zien. Geheime besprekingen Volgens Reuter? corres pondent in Washington zul len do V.S. zich in 1949 zo goed als zeker verbinden niet de landen van de West- Europese TTYiIe en Canada in een verdrag van weder zijdse bijstand. De uiteindelijke beslissing in deze kwestie berust bij het Congres. Doch op grond van hoogst geheime besprekingen tussen de ministeries van bui tenlandse zaken en defensie en onderhandelingen met de am bassadeurs van de landen der Westeuropese Unie, verwacht men te Washington dat: 1. het Congres, wanneer het in 1949 weer bijeenkomt, verzocht zal worden de deelneming der V.S. aan een dergelijke alliantie goed te keuren; 2. een derge lijke alliantie Amerika met automatisch in een oorlog zal betrekken, doch het zal ver plichten overleg te plegen over ,,de te nemen maatregelen" in een dergelijk geval; 3. de al liantie zal dienen als grondslag voor een „Atlantisch pact", waarbinnen de nauwer ver weven Westeuropese Unie en het Amerikaanse program van militaire steun aan Europa zouden functioneren. Sleepboot- tarievenoortog. Er is een tarlevenoorlog uitgebroken tussen de sleep boot-ondernemingen, die wer ken op het traject Dordrecht Antwerpen. Deze oorlog is hoofdzakeiyk een Belgische aangelegenheid en hij heeft niets uitstaande met de vroe gere tariefkwesties, die toen voortvloeiden uit de concur rentie tussen de havens van Rotterdam en Antwerpen, Een aantal Belgische rede rijen heeft een pool gevormd voor de sleepvaart tussen Antwerpen en Dordrecht, in welke pool 24 tot 30 sleepbo ten zijn verenigd. Reeds heeft deze pool voor het traject AntwerpenDordrecht een verlaging der sleeplonen aan gekondigd van 20 welke verlaging op 1 November a.s. zal ingaan, zo meldt de Han dels en Transport Courant. De particuliere Belgische sleepboot-eigenaren, en met hen ook de Nederlandse par ticulieren, hebben onmiddel lijk op deze aankondiging gereageerd door een verla ging van de sleeplonen van 30 die reeds ls ingegaan. Gedenkboek „Dinleloord". De Coöperatieve Suikerfa briek en Raffinaderij Dintel- oord heeft ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum een keu rig uitgevoerd gedenkboek in het licht geven, waarin een uitvoerig overzicht wordt ge geven van het ontstaan van .Dinteloord" .de groei van het bedrijf, de organisatie, de oor logsgeschiedenis. de fusiepo- gingen en het slagen daarvan. Voorts treft men er de perso nalia in aan van de personen, die veel hebben gedaan voor het bedrijf. Talrijke bed rijf sïo- to's verluchten de tekst. In het' eerste hoofdstuk, waarin de strijd tussen boer en suikerfabrikant over de beta ling in de tachtiger en negen tiger jaren wordt behandeld, valt een tekening op van dc grote Johan Braakensiek, wel ke in November 1897 in de Middelburgse Courant werd afgedrukt en waarop een lei der van de bietenbouwers tot de fabrikanten zegt: „Mannen broeders! Samenwerking is al leen mogelijk wanneer eikaars rechten geëerbiedigd en we derzijdse belangen niet over het hoofd gezien worden". Het boek werd samengesteld door de heer J. M. van Bom mel van Vlotep. De receptie ter gelegenheid van het jubileum der fabriek, zal niet Zaterdag 23 October worden gehouden, doch Zater dag 30 October. Het hotel-probleem op Walcheren. Het bestuur der V.V.V. Vlis- singen deelt ong mede, dat het de mening van de V.V.V. te Middelburg over het hotelpro bleem op Walcheren volledig onderschrijft. Het tekent daar bij echter nog aan, dat Bri tannia in het bezit was van een goede congreszaal en dat het aantal daarin in en buiten het seizoen gehouden landelij ke congressen legio was Daar mede is aangetoond, dat het belang van een dergelijk hotel verre boven een plaatselijk be lang uitgaat, om van het representatieve element voor geneel Zeeland nog maar te zwijgen, zo constateert men. Voortg wijst het bestuur der V.V.V. Vlissingen nog op de noodzaak de hotelaccommo datie te richten naar al thans mede in te stellen op de behoefte in het toeristen-sei zoen (zie Valkenburg (L.), onze Noordzee-badplaalsen, de Belgische kust enz. enz.). Welke, immers, zullen b.v. de gevolgen zijn als de „Zee land" op Folkestone gaat va ren? Geknoei met pootgoed uit den boze. In verband r.iet de export van Zeeuws pootgoed over de Zeeuws-Vlaamse grens, waarby misbruik gemaakt werd van de op zakken aangebrachte plom bes en de daarby behorende certificaten, hebben de desbe treffende autoriteiten maat regelen getroffen om misbruik te voorkomen. Dc plombes en certificaten zullen bij het pas seren van de grens worden in genomen. opdat zc niet meer, zoals voorheen, in België in de zwarte handel gebruikt kunnen worden om aardappelen van minderwaardige kwaliteit te verkopen onder het mom van Zeeuws pootgoed. Brits ambassadeur bezocht suikerfabriek Dinteloord. Woensdagmiddag heeft de Britse ambassadeur sir Phi lip Nicholls, een bezoek ge bracht aan de coöperatieve suikerfabriek en raffinaderij .Dinteloord". Het gezelschap werd voorgeleid door de voor zitter der coöperatieve de heer J. M. van Bommel van Vlo ten en de technische bedrijfs leider, de heer van Dijk. De loontoeslagen. Regering ham nog geen beslissing. Naar het A.N.F. vernam heeft de regering nog geen beslissing genomen over de kwestie der loontoeslagen in verband met de vermindering der subsidies op eerste levens behoeften. Het overleg met de Stichting van de Arbeid be treffende deze aangelegenheid wordt; voortgezet. Koreaanse communisten in opstand. Naar schatting zijn 5000 Koreaanse communisten in de Amerikaanse bezettingszone van Korea in opstand. Volgens te Tokio ontvangen berichten hebben zij de steden Josoe en Soentsjon bezet. Twee communistische groe pen, elk naar schatting 1500 man, rukken na consolidatie van posities in de twee in het Zuidelijke deel van het Kore aanse schiereiland gelegen plaatsen op naar de belangrij ke havenplaats Poesan, aldus verneemt Reuter verder. Re serves van het leger zijn ge mobiliseerd. De Amerikaanse strijdkrach teen te Vseoel, de hoofdstad van Zuid-Korea, hebben onmid dellijk de staat van beleg af gekondigd. Men verwacht dat r.ij slechts zullen ingrypen, in dien Amerikaanse installaties woeden bedreigd. „Neutrale" resolutie gereed. Uit doorgaans goedingelichte bron wordt vernomen, aat de 6 „neutrale" landen met hun ontwerp-resolutie betreffende de Berlijnse kwestie, die Vrij dag aan de Veiligheidsraad zal worden overhandigd, zijn klaar gekomen. De tekst, die volgens Amerikaanse leringen de goedkeuring van de Ver enigde Staten zou wegdragen, zou aan Wlsjinsky zrjn over handigd. Van betrouwbare zijde wordt vernomen. dat de resolutie geen rechtstreekse veroorde ling van de blokkade als een bedreiging van de vrede zal inhouden. De resolutie zal, zo verwacht men, beide partijen verzoeken de beperkingen op het vervoer in het gebied van Berlijn op te heffen en de onderhandelin gen over het toezicht op de valuta te hervatten. Ook zullen volgens de verwachting de grote mogendheden worden uitgenodigd de besprekingen in de raad van ministers van Buitenlandse Zaken zo spoedig mogelijk te hervatten. Verhoging minimum loon bij de D.U.W. van Maandag Met ingan; 18 October BP j.l.. wordt bij de D.U.W. in Nederland een "mi nimum loon betaald gel ijk aan het minimumloon in de land bouw (64 cent per uur).. De aanbesteding der D.U.W.-wer- ken zal hierdoor echter geen wyziging ondergaan; deze blijft n.l. gehandhaafd op basis van 60 cent per uur. Aanvulling tot het nieuwe minimum zal geschieden in de vorm van een woonplaatstoelage van 30 cent per dag. Een en ander betekent, dat de arbeiders van de platte landsgemeenten, die voorheen geeen woonplaatstoelage ont vingen, thans bij volle week werken 1.80 meer loon ont vangen. Z.L.M.-voorzitter heeft aanrijding. Woensdagmiddag reden twee auto's op de Rijksweg te Nieuw en Sint Joosland in de richting Amemuiden, n.l. een vrachtwagen en een luxewa gen. Deze laatste werd be stuurd dooir de heer ir. M. A. Geuze voorzitter van de Z.L. M. Ter hoogte van de Kruis weg ging de eerste wagen linksaf Dit werd te laat. op gemerkt door de bestuurder van de luxe auto en daardoor was een aanrijding niet te voorkomen Beide auto's kwamen links van de weg terecht. De be stuurder van de vrachtwagen, de heer A. de Troye liep enige ontvellingen op. De politie stelt een onderzoek in. Portefeuille ontvreemd. DADER AANGEHOUDEN. Dezer dagen liet de vracht rijder D. uit Axel zijn porte feuille met ruim 1400 op een tafeltje in een café te Axel liggen. Toen hij terug kwam was de portefeuille verdwenen. Aangifte bij de rijkspolitie volgde. Deze hield een zekere Z. uit Axel aan, die op de dag van de diefstal met een bankbiljet van f 1000 was gezien. Aanvan kelijk kon hij dit bedrag ver antwoorden, doch later ble ken zijn verklaringen dubi eus. Nadat de rijkspohtte hem had verhoord, viel hij tenslotte door de mand en bekende de portefeuille te hebben weggenomen. Het on derzoek wordt voortgezet WALCHEREN Vijftigjarig bestaan Chr. Geref. kerk, Vlissingen. Ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan der Christelijk Gereformeerde Kerk te Vlis singen werd Woensdagavond in het Kerkgebouw in de Kas teelstraat een herdenkingssa- menkomst gehouden. De Praeses der Kerkeraad, ds. R. Slofstra, hield een her denkingsrede waarin hij van de grote dankbaarheid ge waagde, die de Gemeente je gens God vervulde, omdat Hij haar vyftig jaar lang had ge zegend. Hierna gaf de Scriba, de heer J. Poppe, een overzicht over de afgelopen vijftig jaar en las enkele fèlicitatiebrieven voor van oud-predikanten. Ook van ds. P. van den Berg, de eerste Chr. Ger. predikant te Vlissingen. was een brief ont vangen. Hem werd een tele gram gezonden waarin dank werd gebracht voor de felici tatie. Hierna boden diverse vereni gingen hun gelukwensen aan de Kerkeraad aan. Namens de Kleine en de Grote Studiekring en de Chr. Gereformeerde Zangvereniging Soli Deo Gloria werd aan de Kerkeraad een geschenk aan geboden, waarna namens het comité van voorbereiding een Heilig Avondmaalstel werd overhandigd. Het koor zong hierna een speciaal voor deze gelegenheid vervaardigd her denkingslied. Na de pauze sprak ds. L. de Bruyne uit Soestdijk over het onderwerp „Jeugdherinne ringen". Hij schetste in deze causerie het ontstaan en het verloop van de kerk sinds 1898. Verder voerden o.a. de oud predikanten, ds. A. Gruppen uit Biezelingc en ds. W. Meyn- hout uit Franeker het woord. Ds. R. Nieuwenhuyze uit Den Haag sprak als oud-Vlissinger en Prof. J. W. Geels uit Apel doorn. als oud-consulent. Ds. R. Slofstra sprak het slotwoord. Chr. Besturenbond vierde 45-jarig bestaan. Voor de feestavond van de Vlissingse Chr. Besturenbond ter gelegenheid van 't 45-jarig bestaan, bleek grote belang stelling te bestaan zo zelfs, dat er Donderdag een herha ling van het Woendagse feest zal zijn voor degene, die dat feest Woensdagavond niet meemaakten De heer J. 'Marys sprak een openingswoord, waarin hij dank bracht aan de vertegen woordigers van Kerkeraden, vakbeweging enz. die by dit feest tegenwoordig waren. De heer H. M. Harinck gaf daarna een overzicht van 45 jaar Chr. vakbeweging Vlissingen en hij eindigde met een huldiging van de heer J. Marijs, die 30 jaar voorzitter is van de Chr. Besturenbond. Hij bood aan de heer Marijs een herinneringsgeschenk en aan mevr. Marijs bloamen aan. Een orkestje onder leiding van mevr. Mooleman zorgde voor enige muzikale afwisse ling, waarna de heer W. Strij- bis. 2 de voorzitter van het Chr. Nat. Vakverbond de be tekenis van de Chr. vakbe weging in een korte rede naar- voren bracht. De heer A. R. Köriig, als voorzitter van de Raad van Overleg te Vlissingen wenste de Chr. Besturenbond geluk namens de vakbeweging. Tenslotte werd het toneel spel „Vadertje Langbeen" op gevoerd, dat keurig verzorgd ten tonele werd gebracht door een pittig dilletantengroepje Het succes was groot Ver melden we nog. dat er 'tijdens de pauze een verloting werd gehouden voor het T B.C.-fonds „Draagt elkanders lasten". TENTOONSTELLING Dinsdag- en Woensdagavond werd door de bewoners van het arbeiderskamp aan de Koudekerkseweg een tentoon stelling van tekeningen enz. fehouden. Het initiatief voor eze expositie was geheel uit gegaan van de arbeiders zelf. Het was ontstaan na eën tenetoonstelling van werken van Jelle Troelstra. Er bestond viij veel belangstelling voor deze expositie. Onder de eer ste bezoekers die Dinsdagavond de tentoonstelling bezochten Dokters uit Bergen op Zoom venngelukt Dr. Bed*ux werd op slag gedood. Woensdagmorgen Is de auto van de chirurg A. A. M. Wcterings uit Bergen op Zoom, die met zijn col lega's de kinderarts L. M. C. Be- daux en de internist tevens direc teur van het ziekenhuis te Bergen op Zoom de arts G. C. J. H. Wil li erts op weg was naar Groningen, voor de promotie van een vriend, tussen Putten en, Nljkerk veronge lukt. De heer Bedaux werd op slag gedood. De heer Wilbcrts kreeg een schedelbasisfractuur en een dubbele onderbeenbreuk. De bestuurder, de heer Wetering 5, liep enkele snijwonden op. Het ongeluk geschiedde nadat 'n voorband van de auto knapte, tij dens het passeren van een auto die van de andere kant kwam. De auto met de Bergen op Zoomse dokters vloog van dc weg en smakte tegen een boom. Het voer tuig werd als het ware om de boom gevouwen. Hei gedenkboek van de Nederlandse Wandelsportvereniging. Dinsdagavond om 10 minuten over 5 is het gedenkboek dat de Ned. Wandelsportvereniging aan Koningin Juliana wil aan bieden door de wandelsportver eniging uit Axel te Vlissingen afgeleverd. De heer Priem, leider van de Axelse vereni ging. heeft het aan burgemees ter B. Kol ff overgedragen, die het afgetekend en van een ge meentestempel voorzien heeft, en het daarna in de kluis op geborgen heeft. De wandel sportboekjes van de leden der Axelse wandelvereniging wer den eveneens van het gemeen testempel voorzien Woensdagmorgen om 9.30 uur heeft het boek zijn tocht weer hervat en is het door de Vlissingse wandelsportvereni ging ..N.O.A.D." naar Goes gebracht. Om kwart over tien ge start, kwam het troepje om kwart voor vier in de Ganze- stad aan, waar burgemeester ten Kate op het stadhuis voorzitter en secretaris ont ving, om het boek tijdelijk in bewaring te nemen. Donderdagmorgen1 zijn enke le leden van de Goese wan delsportvereniging „De Ama teur' met het boek gestart voor de volgendeétappe, wel ke via Yerseke-Gotfshoek naar Scherpenisse leidde. eeuwse nippen De heer J. Koppejan, ad junct-waterbouwkundig opzich ter by de Polder Walcheren, is in vaste dienst benoemd als opzichter bij deze polder met als standplaats Westkapelle. Voor het propaedeutisch exa men scheikundig ingenieur slaag de te Delft de heer J. Weststrate uit Vlissingen. 9 De heer C. J. van Tatenhove te Vlissingen slaagde aan de Tech nische Hogeschool te Delft voor het propaedeutisch examen voor werktuigkundig ingenieur Voor het apothekers-assisten ten-examen slaagde te Leiden mej. E. V. A. Bor te Koudekerke. bevond zich de heer M. A. van Pepering, wethouder te 'Vlis singen. De door de arbeiders gemaakte tekeningen, waarvan sommigen van werkelijke aan leg getuigden, werden door de bezoekers ten zeerste geappre cieerd. In verband met de grote toeloop en de zeer grote be- lanstelling die voor deze ten toonstelling bestaat, zal de expositie vanavond nog ge opend zijn. Nog geen huis nieuw gebouwd. Het Vrije Volk heeft dezer dagen melding gemaakt van misstanden op woninggebied in Nieuw- cn St. Joosland. zulks naar aanleiding van het feit. dat aan een 25-jarige jongeman, die trouwen gaat, een woning is toegewezen, terwijl an deren, die een woning harder no dig hebben, op de wachtlijst staan en gepasseerd werden. Tot deze laatste behoren o.m. de fam. Keur, van Akenstraat, bestaande lüt man, vrouw en twee kinderen, van wie er een permanent ziek is, die bij de schoonouders, de fam. Go verse inwonen. Zij hebben de beschikking over een huiskamer, een keuken, een kleine slaapka mer en een zolder. Het gezin de Rijke, man. vrouw en twee kin deren, woont in bij de fam. Delle- beke. Het heeft slechts één slaap kamer tot zijn beschikking. Dan noemt het blad nog de fam. de Keuning, Oudendijk 5, welke eveneens te weinig woonruimte heeft. Er doen zich tal van soort gelijke gevallen voor. De P.v.d.A.-raadsleden hebben thans een brief tot Ged. Staten ge richt met het verzoek een onder zoek in te stellen naar de toewij zing van een woning aan iemand, die nog trouwen moet. DE MENING VAN B. EN \V. We hebben ons tot B. en W. gewend en vernamen daarvan, dat er inderdaad in Nieuw- en St. Joos land een groot gebrek aan wo ningen bestaat. Ondanks hardnek kige pogingen om bouwvolume toegewezen te krijgen, is er nog zijn er 19 aanbesteed, maar als ge volg van de slechte materiaalposi tie kan het nog lang duren, eer zij gereed komen. B. en W. bestreden allerminst, dat er ongewenste gevallen van samenwoning voorkomen. maar wezen op het feit. dat men die overal elders na dc oorlog vindt, waar zoals hier 7 procent van de woonruimte verwoest werd. Dat er iets onregelmatigs ge beurd zou zijn bij de toewijzing van de bedoelde woning, wérd met klem bestreden. Als de huis eigenaar candidaathuurders heeft, waartegen geen bezwaren bestaan en die op dc wachtlijst staan, wordt het huis aan hen toegewe zen. De bedoelde jongeman stond op de wachtlijst en de keuze van de eigenaar viel op hem. Het col lege van B. en W. heeft daarop bij meerderheid van stemmen de woning aan hem toegewezen. Kerknieuws NED. HERV. GEMEENTE. De ter vervulling van de nieuwe predikantsplaats op 't Zandt in deze gemeente beroepen ds. M. Enker, te Cadzand. bezocht Woens dag j.l. de gemeente van 't Zandt, teneinde met haar kennis te ma ken en bezichtigde dc thans in restauratie zijnde kerk, de pasto rie enz. GEREF. GEM. Beroepen te Rotterdam-C, W. de Wit te Middelburg. CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Ouderkerk a. geen huis nieuw gebouwd. Wel Amsteï G. Rjjksen te Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2