Nederlandse verliezen in de oorlog NIEUWS UIT ZEELAND Het ontslag aan Generaal Majoor Durst Britt. LAATSTE NIEUWS WALCHEREN Van 210.000 overledenen bijna de helft Joods. Het totaal aantal oorlogsslachtoffers in Nederland, ge durende de oorlog 19-101945 Is, blQbens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, 210.000. By het vaststellen van dit totaal is geen rekening ge houden met do hogere sterfte, welke een indirect gevolg is geweest ran de oorlog. Ontstellende cijfers. In 1938 bedroeg het sterf tecijfer per duizend inwoners 8.6. Indien dit in de jaren 19401945 eveneens het geval zou zijn geweest, zouden 468.000 personen zijn overle den Het werkelijke aantal is echter 747.000. Van de oor logsverliezen zijn ongeveer 67.000 in de statistiek ver antwoord als overleden, onge veer 143.000 zijn ambtshalve of als vertrokken naar het buitenland afgevoerd van de bevolkingsregisters. Bjj deze 113.000 personen bevinden zich ongeveer 104.000 Joden, die m Duits, land zijn omgekomen. HONGERWINTER 16.000 DODEN. De Koninkiyke landmacht verloor 3900 man, met inbe grip van de op 1700 man ge raamde verliezen der binnen- Verzoek" van gevluchte boerenleiders aan de Ver. Naties. BOERENLEIDERS: „DWING DE SOWJET-UNIE ZICH TE RUG TE TREKKEN" Acht vooraanstaande uitge weken politieke leiders uit zes Oost-Europese landen hebben de voorzitter van de algemene vergadering der V.N. een me morandum doen toekomen, waarin zii de N.V. verzoeken de volgende stappen te nemen: 1. „De schendingen van in ternationale verdragen en overeenkomsten door de Sow- iet-TTnie" te veroordelen. 2. De Sowjet-Unie te dwingen zich terug te trekken uit de landen van Oost-Europa en de „vrijheid en onafhankelijk heid van de landen achter het ijzeren gordyn" te herstellen. 3. „Tgdeliike democratische regeringente vormen ten einde „vrije en onbelemmerde verkiezingen onder supervi sie van de V.N. te houden. 4. „Vervolgde burgers" in landen achter het ijzeren gor- djjn te bevryden, te bescher men en te repatriëren." Tot de ondertekenaars beho ren dr. Matsjek (Kroatische Boerenpartij), dr. Ferenc Na- gy (voormalige ministerpresi dent van Hongarije), Stanis- law Mikolajczyk (voormalig minister-president van Polen), en <3r. Fedor Hodza (Slowaak se Democratische Partij). Papanek blijft bij de V.N. In de algemene vergadering heeft Polen de verwgdering ge- eist van dr. J. Papanek uit de functies, die hij bekleedt als deskundige in twee lichamen van de V.N. Papanek wordt door de Tsjechische regering niet meer als vertegenwoordi ger erkend. Het voorstel werd verworpen met 30 tegen 6 stemmen. Papanek kan nu zgn ambtsperiode van drie jaar vervullen. Heil Hitier... Zaterdagavond werden in een café aan de Martelaarsgracht te Amsterdam het Engelse en het Nederlandse volkslied ge speeld, waarop een van de be zoekers reageerde met „Heil Hitier", Dit bekwam hem slecht. Binnen enkele ogen blikken ontstond een vecht partij waaraan niet minder dan 8 mannen en 4 vrouwen deel namen. De Hitler-vercerder kwam uit de strijd met een gat in zün hoofd, een deerlijk geha vend gelaat, een gewonde Kaak en een gescheurd costuum. Pech gehad De Amstwdamse politie heeft Zaterdag een inbreker gearresteerd, die in 1943 op 17-jarige leeftyd bij een kleer maker een aantal kledingstuk ken had ontvreemd, maar het bleek dat zgn diefstal inmid dels was verjaard. Toen de politie echter naging hoe het kwam. dat hy destijds spoor loos had kunnen verdwgnen, ontdekte zij, dat hg dienst had genomen bg de S.S. Hij wordt nu niet vervolgd wegens dief stal, maar werd als politieke delinquent opgesloten in het kamp te Laren. (Ingezonden mededeling) Een kind verliest zijn ouders blijft alleen achter. Dat Is „hel Minde noodlot". Wal ge beurt er met dal kind *De Deen J. BECH NYGAARD geelt het antwoord In zijn prachtige be- kroonde roman HFT BI.INDE NOODLOT Ook Uw boekverkoper bcwon- dert dit bijzondere boek! landse strHdkrachten, de Ko ninklijke Slarine 2600 man, de Koopvaardg 1850. Door executies en standrecht ver loren 2800 personen liet le ven en in concentratiekampen in Nederland 2500. Tengevol ge van oorlogshandelingen stierven 20.400 burgers en de ontberingen in het Westen kostte 16.000 mensen het le ven. 250 krijgsgevangenen, 18.000 politieke gevangenen en 27.000 tewerkges telden kwa men in Duitsland om. In Duit se krijgsdienst sneuvelden 3700 vrijwilligers. Als vermist omgekomen Nederlanders in Duitsland worden 7500 per sonen opgegeven. De aantallen in Indië en in Japanse krggsgevangenschap werden niet opgegeven. Inval in Brits voorlichtings bureau te Praag. De Britse ambassadeur te Praag heeft „zeer krachtig' geprotesteerd tegen de arres tatie van de Engelsman Ri chard Wallis van het Britse voorlichtingsbureau te Praag. Dit geschiedde bij een inval van de politie in het bureau, waarbij een Tsjechische em ployé werd gearresteerd. Later werd Wallis weer vrggelaten. Volgens het Tsjechoslo- waakse nieuwsbureau merkten de politiemannen pas later, dat Wallis tot de diplomatieke staf behoorde. Het bureau ge noot niet de diplomatieke on schendbaarheid en de gearres teerde Tsjechoslowaak werd van ernstige dingen beschul digd. Wallis zeide echter reeds tijdens de inval verklaard te hebben, dat ihij een Britse di plomaat was. De Britse ambassadeui*. die het protest op het ministerie overhandigde trachtte tever geefs toegang tot de minister van buitenlandse zaken te ver- verkrggen. Marshall kwam, zag weinig, maar hoorde des te meer. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Marshall, verklaarde bij zijn vertrek uit Athene, waar hij in het afgelopen weekeinde be sprekingen voerde met Griekse en. Amerikaanse functionaris sen. het volgende: „Ik was zeer verheugd naar Athene te gaan, waar ik zelf weinig zag doch des te meer hoorde". Marshall weigerde vragen van verslag gevers te beantwoorden, „om dat ik in verband met de hui dige critieke stand van zaken onderhandelingen uiterst voorzichtig moet zijn". Van Athene is Marshall naar Rome gereisd, waar hij heeft gesproken met president Fi- naudi. Aan de pers zei hg: ,Ik bén gekomen om te kijken, te praten en te luisteren." De Italiaanse avondbladen gaven grote publiciteit aan de aankomst van Marshall, maar weinig commentaar. Duitse Noordzeehavens worden niet vergeten. Ten aanzien van de in Duitse kringen gekoesterde vrees, dat de Duitse import in de toekomst bgna uitslui tend over de havens van de Beneluxlanden zal worden ge leid, hebben de Westelijke gouverneurs verklaard, dat 't niet in de bedoeling ligt een voorkeurspositie aan de ha vens van België en Nederland toe tc kennen. Aan Antwer pen en Rotterdam, aldus werd door de mititalre gouver neurs verklaard, dient als de natuurlijke Rijnhavens een be hoorlijk deel van het trans port van de voor Duitsland bestemde Import verleend te worden, maar de Duitse Noordzeehavens zullen in geen feval worden uitgeschakeld, n het kader van het plan- Marshall is het een eerste vereiste, dat alle beschikbare havens van West-Europa op de meest doeltreffende wyze worden gebruikt. „Er is nog geen overeenkomst gesloten met de Benelux. Al vorens een dergelgk accoord zal worden ondertekend, zal een Duitse afgevaardigde worden gehoord", aldus dc militaire gouverneur. DodeJijke ongevallen bij Neede. I - de nacht van Zaterdag op Zondag kwam een taxi uit Borculo zo snel uit de richting Nccde gereden, dat de wagen in een bocht de macht over fcur, die onder invloed was van alcohol, werd uit dc auto geslingerd en gedood. De wa gen werd totaal vernield. Gedurende een vossenjacht van de motorclub te Neede, raakte dc deelnemer H. Olthof in een bocht, de macht over het stuur kwgt. Hg sloeg met het hoofd tegen een paal en werd zodanig gewond, dat hy later overleed. Er is een nieuwe Japanse re gering gevormd door Jospda. be staande uit uitsluitend liberalen. 1 —0 is niks X Koudekerke I speelde Zaterdag j.l. voor de competitie van de 2e Klas Z.V.B. een thuis- wedstryd tegen Wis- senkerke II. Koudekerke bleek 'n klasse sterker te zgn en verpletterde Wisse- lcerke II met 260. De junioren van Kou dekerke gingen op be zoek bg R.C.S. te Sou burg. De Koudekerkse junioren verloren met .3-0. Minister Schokking achter de beslissing van de Legercommandant. Minister Scholcking heeft thans gcantwoofd op de vra gen van de heer Bruins Slot (A.R.) over het ontslag aan Generaal-Majoor H. J. J. M. Durst Britt als commandant van de eerste divisie 7 Decem ber en territoriaal comman dant van West-Java. De mi nister wijst er oo, dat bedoeld ontslag geschiedde door de le gercommandant in Indonesië overleg met de luitenant G.G. en de ministers van oor log en overzeese gebiedsdelen. De minister van oorlog meent, dat de legercommandant zijn beslissing on* zodanig klem mende wijze heeft gemotiveerd, dat de redelijkheid van het ontslag aanwezig mag worden geacht. Aan Generaal-Majoor Durst Britt is medegedeeld, dat in Nederland een voor hem pas sende functie gereserveerd was. Het is de minister bekend, dat het ontslag in bepaalde kringen ontstemming heeft ge wekt. Doch deze kringen zijn niet of slechts ten dele tot oordelen bevoegd, daar slechts de legercommandant en de lt. G.G. de zaak in haar geheel kunnen overzien. Het is niet juist, dat het ontslag een ge volg zou zijn van ernstige wrij ving tussen de leidende figu ren van dc K.L. en het K.N.I. Li. De beslissing is uitsluitend gegrond geweest op het oor deel van de legercommandant over Generaal-Majoor Durst Britt. De minister is van mening, dat de fusie tussen K.L. en K.N.I.L. *zo spoedig mogelijk tot stand moet komen, maar niet als gevolg van de onder- werpelijke aangelegenheid. Extra snoep met Sinterklaas en Kerstmis. (Van onze Haagse redacteur) Zeer waarschijnlgk zal met St. Nicolaas en met Kerstmis een extra bon worden aange wezen voor 200 gram versna peringen of suiker. Een be slissing is echter nog niet ge nomen. De winkeliers worden reeds thans bevoorraad. Het zou verkeerd zijn, hier uit de conclusie te trekken, dat voorlopig van de opheffing van de suikerdistributie niets zal komen. Daaromtrent staat nog niets vast. Het is mogelijk, dat we met St. Nicolaas of met Kerstmis vrij suiker en versnaperingen kunnen kopen Doch voor het geval dat dit niet zo zal zijn. is het nodig, dat de regering thans reeds haar maatregelene treft om de verbruikers op het eind van het jaar een extraatje te ver strekken De aanwijzing van een extra-bon staat geheel los van het al of niet beëindigen van de rantsoenering van sui ker. Het Zuidelijk jeugdelftal. Op Zondag 24 October a.s. om half 3 zal op het P.S.V. terrein te Eindhoven een wed- strgd worden gespeeld tussen 2 proefelftallen, bestaande uit spelers, die na 1 September 1928 zijn geboren. In deze elftallen komen spelers voor van de na volgende clubs: Brabantia, Chevremont, Eindhoven, Hel mond, Helmondia, Internos, Lindenheuvel, Longa, Mauri ts, M.V.V., NOAD, P.S.V., V.V.V, en Willem II. Na deze wedstrijd zal worden overgegaan tot de samenstel ling van het Zuidelgk jeugd elftal Bandendistributie voor motortractie opgeheven. Het ministerie van econo mische zaken maakt bekend, dat met ingang van 19 Oc tober 1948 de distributie van banden voor motortractie is opgeheven De regering acht de grondstoffenpositie, de binnenlandse productie en de aanvoer uit het buitenland voldoende zeker om tot deze opheffing over te gaan. ROTTERDAM HEEFT SLUITENDE BEGROTING. B. en W. van Rotterdam hebben de raad de begroting voor het dienstjaar 1949 aan geboden met de daarbij be horende memorie van toelich ting. De bgroting sluit mi: een bedrag van 164 151.91 aan ontvangsten en uitgaven B. en W. van Waalwijk heb ben de raad voorgesteld het ge- mcente-gasproductiebcdrijf om te zetten in een mljngasdistributiebe- drijf. Lutherse Gemeentedag te Bergen op Zoom. Zoals wg reeds meldden werd Zondag te Bergen op Zoom een gemeentedag gehou den van de Lutherse gemeen ten in het Zuiden des lands. Tevens werd het 250-jarig be staan van de gemeente te Ber gen op Zoom herdacht. Aan wezig waren gemeenteleden uit Bergen op Zoom, Eindhoven, Groede, Middelburg en Vlissin- gen. 's Morgens werd een kerk dienst gehouden, waarin voor ging ds. K. v. d. Braak uit Bergen op Zoom, medewerking werd verleend door het Evan gelisch Luthers Kerkkoor „Cantate Deo" uit Rotterdam. Hierna werd in het Christelijk Militair tehuis aan de deel nemers van de gemeentedag een koffiemaaltijd aangeboden. Het Luthers toneelgezelschap ..Noord-Oost" uit Rotterdam graf een opvoering van het blij spel „Polly Perkins" van Dou glas Murray. Tenslotte brach ten verscheidene sprekers de gemeente te Bergen op Zoom hartelijk dank voor de prettige ontvangst en de uitstekende organisatie. De bijeenkomst werd besloten met het zingen van het Lutherlied. Jaarvergadering Zeeuwse Korfbalbond. De Zeeuwse Korfbalbond heeft in Goes zgn jaarvergade ring gehouden. De samenstel ling van het bestuur, de straf- en protestcommissie en dc commissie van beroep bleef onveranderd, doch de techni sche commissie wend aange vuld met de heer J. Looise uit Middelburg. Besloten werd een fonds te vormen, waaruit de kosten van de training van spelers, die daarvoor in aanmerking ko men, zullen worden bestreden. De Nederlandse Korfbalbond heeft aangeboden twee goede selectieploegen wedstrijden te laten spelen in Zeeland; deze kunnen intussen ook de daar voor in aanmerking komende spelers trainen. De verenigingen Veere en Swift uit Middelburg deden het voorstel om iedere vereni ging, die volgend jaar in de competitie zal uitkomen, te verplichten per twaalftal een scheidsrechter te leveren. Het scheidsrechtervraagstuk is na melijk van dien aard, dat, wanneer niet tot deze maatre gel wordt overgegaan, de com petitie geen vlot verloop zal hebben. Het voorstei wordt thans bestudeerd. De voorzitter, de heer M. Haasdonk, wees er op, dat de verenigingen meer jeugdige leden moeten zien te werven; over het algemeen was vorig jaar een achteruitgang in het ledental te bespeuren. Het hoofdbesturslid van de Kon. Ned. Korfbalbond, de heer Glabbeel uit Eindhoven, woon de deze vergadering bij. Proeven met eleclrische bodemverwarming. In een bestuurvergaderlng van de Zeeuwse Groentente- lcrsvereniging is besloten proe ven te nemen met en de de mogelijkheden te onderzoeken van electrische bodemver warming voor het trekken van witlof. Het ligt in de bedoe ling van de vereniging om en kele apparaten hiervoor aan te schaffen. - In November of December van dit jaar de juiste da tum kon nog niet worden vastgesteld zal in Middel burg de jaarvergadering van de vereniging worden gehou den. Er zullen dan tevens en kele tuinbouwfilms worden vertoond. Bij het zwemmen verdronken. Onder Nïeuwdorp-Borssele is Zaterdagmiddag bii het zwemmen in de Westerschelde verdronken Cornelis Wite, on gehuwd landarbeider te Bors- sele. Om gezondheidsredenen narri de heer Witte iedere dag en bad. Begin van brand in Goese stadhuistoren. Zondagavond omstreeks zes uur zagen voorbggangers rook en enige vonken uit de Goese stadhui'storen komen. Ds ge waarschuwde politie begaf zich onmiddellgk met een minimax naar boven, waar men tot de ontdekking kwam (jat de mo tor waarmee de luid'klok wordt aangedreven, warm was gelo pen. Door tijdig ingrijpen kon gelukkig een brand voorkomen worden. Zekerheidshalve was ook de brandweer gealarm eerd, die echter niet meer behoefde uit te rukken. Ned. He-rv. Gemeente Hontenisse bestaat 3 eeuwen Dc Ned. Herv. Gemeèntc in Hontenisse bestaat 300 jaar. Een der vorige predikanten van Hontenisse, ds Dronkers, heeft in het blad „De Kerk in het midden" in 1939 een artikel geschreven over het eerste begin in het jaar 1648. Als eerste predikant werd op 25 November 1648 Jacobus van Renterghem beroepen. Hij schrijft over dit eerste begin: „Als ick Jacobus van Renterghem hier op Hontenisse predicant wierdc, so en wasser noch Ouderlinck noch Diaken, nooh oock geen lidtmaten als de schoolmeester met syn vrouw; oock en waren der geen toehoorders als vier, die som wijlen quamen. Wg gingen van dry maenden tot dry maenden ten H. Avondtmael 't samen met die van Ossenisse, op Heynsdyk." Het feit zal herdacht worden op een Gemeenteavond, die Woensdagavond 27 October bij Raea gehouden wordt. Beter een koeihuisei. dan een lege dop. om het werk zo tc doen uit voeren, dat overeenkomstig de regeringstoezegging het kanaal op 1 Januari 1951 in gebruik genomen kan worden. Nadjamoedin vrij en weer gearresteerd. Nadjamoedin Daeng Male- wang\ voormalig minister-pre sident van Oost-'Indonesië, werd Maandag, toen de behandeling van zyn zaak (zoals men weet waren hem malversaties tg- dens zijn ambtsperiode als pre mier ten laste gelegd) voor het Oost-Indonesische hof van Justitie een aanvang nam, op vrije voeten gesteld op de con clusie van de verdediger, mr. Scholtens, dat de vordering van dc procureur-generaal niet ontvankelijk was. De advocaat- generaal gelastte vervolgens nameps de procureur-generaal „overeenkomstig de wet de on middellijke in hechtenisstelling van Nadjamoedin' De verdediger, mr. Scholtens, attendeerde op art. 23 van het nieuwe rechtsreglement van Oost-Indonesië, volgens het welk de minister van justitie vooraf machtiging moet verle nen om over te gaan tot in hechtenisstelling. Nationalistisch leger in China op de aftocht. De Noordelgke Chinese' ra dio meldt de capitulatie van liet zestigste nationalistische leger te Tsjangtsjoen. Dit le ger maakte deel uit van het garnizoen. Het heeft gecapi tuleerd na een mislukte poging om de ring der communisten te verbreken en de stad te ont ruimen. Tsjang Kai Sjek zou inge volge ae verergering van de toestand in Mantsjoerge per vliegtuig naar Moekden zijn vertrokken, waar hg de moge lijkheid zal onderzoeken Mants joerge te ontruimen en de re geringstroepen, die thans in deze streek zgn gemobiliseerd te gebruiken voor de verdedi- fing van het ernstig bedreig- e Noordeiyk gebied van de centrale regering. Sforza zeker van terugkeer van Triëst. De Italiaanse minister van buitenlandse zaken, graaf Jarlo Sforza, heeft voor de Jenaat verklaard er „zeker" ;en voor de voltooiing van hec van te zyn, dat Triest aan Amsterdam-Rijnkanaal. Gere- i Italië zal worden terug ge kend was op 12.000.000. geven. De raadsleden vragen wat Sforza zeide verder: „Ik het resultaat is van de stappen geloof stellig, dat Italië So- van B. en W. by de regering maliland zal terug krggen. VLUG OPPEUZELEN GEBODEN! Het ministerie van land bouw, visserii en voedselvoor ziening deelt het volgende mede De laatste tijd worden in toenemende mate klachten ge hoord over de slechte kwaliteit van de gedistribueerde koel huiseieren. Inderdaad blgken deze klach ten vaak gegrond, hoewel hier bij de psychologie een belang rijke rol speelt. De consument heeft nu eenmaal liever verse eieren dan koelhuiseieren, ook al zouden de laatsten van even goede kwaliteit zijn. Thans zijn ongeveer 20 mil- lioen koelhuiseieren gedistri bueerd. Over de eerste partij en, die betrekkelijk korte tijd in de koelhuizen waren opge slagen, werden hoegenaamd geen klachten gehoord. De partijen, die nadien uit de koel huizen kwamen, ontmoetten meer - bezwaren. In tegenstel ling echter tot sommige uit latingen, die van een bederf van ca. 50 spreken, blijkt het uitvalpercentage van deze eieren bij de detaillisten ge middeld 5 6 te bedragen. Dit percentage is echter in verschillende delen van het land aan zeer sterke schom melingen onderhevig. Ook het betrekkelijk zachte herfstweer speelt een niet onbelangrijke rol in deze. Uiteraard gaat de kwrilitelt van het koeihuisei achteruit in evenredigheid met het aantal dagen, dat het „in circulatie" biyft, Is het ei eenmaal uit. het koelhuis dan zgn snelheid in de distributie en tijdige con sumptie geboden. Wanneer komt het Amsterdam-Rijnkanaal gereed Door raadsleden van alle fracties is by B. en W. van Amsterdam een verzoek inge diend om tc mogen intevpel.- cren over de verbinding van Amsterdam met de Rgn. Men naakt zich ongerust over hel .e-it, dat slechts 5 millioen gulden voor 1949 is uitgetrok- Vissersvereniging Yerseke jubileert. Naar wij vernemen zal op 29 October de vissersvereni- fing „Yerseke" haar 50-jarig estaan vieren. In de raads zaal van het gemeentehuis zal des namiddags van 12.30 tot 1.30 receptie worden ge houden. Enkele autoriteiten uit de visserswereld zullen die dag de gast zijn van de ju bilerende vereniging, en aan zitten aan een diner. Des avonds zal er een grote feest- vergadering worden gehouden voor leden en genodigden. Beperking bij herbouw van verwoeste panden. In verband met het blijvende te kort aan bouwvakarbeiders en materialen en de daaruit voort vloeiende noodzaak bij de bouw de grootst mogelijke soberheid te betrachten, doet zjch de wense lijkheid gevoelen de herbouw van door oorlogsgeweld verwoeste woonhuizen aan een bepaalde in- houdsgrens te binden. De minister van wederopbouw heeft daarom besloten, dat de her bouw in het algemeen moet wor den beperkt tot een inhoud van 500 m3. zonder bijbehorende be drijfsruimten en dat slechts in bij zondere gevallen de herbouw van grotere panden mag worden goed gekeurd tot een maximum van 1000 m3. De beslissing, in welke gevallen al* bijzonder mogen worden be schouwd, berust bij de centrale di rectie van de wederopbouw en de volkshuisvesting. Herv. kerk in Yerseke nog niet gereed. Had men'oorspronkelgk ge dacht het kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente te Yer seke deze maand in gebruik te kunnen nemen, dit zal we gens tegenslag in de werk zaamheden niet eerder zgn dan December. Dc banken zgn nu geplaatst, het partaai zal nog binnen enige weken klaar zijn, terwijl de preekstoel ongeveer half November gereed komt. Het zal nog wel enkele jaren duren voor het nieuwe orgel geplaatst kan worden, zodat nu in deze behoefte zal worden voorzien door middel van een noodorgel. DE MOSSELEXPORT Hoewel de mosselexport de ze week met de hoogte be reikte van de twee voorgaan de weken was ook nu de uit voer nog hoogst bevredigend. Naar de diverse handelaars te Tholen, Yerseke en andere plaatsen werden door de kwe kers te Bruinisse afgeleverd 7500 tonnen mosselen. Recht streeks naar België gingen 130 tonnen, terwijl de export naar Engeland 385 zakken a 50 k.g. bedl.'oeg. Middelburg Biljartcompetitie 19481949. De biljartcompetitite 1948- 1949, georganiseerd door de commissie onderlinge Middel burgse biljartcompetilic („Combic") is weer begon nen. Door 6 Middelburgse ver enigingen, waaronder 1 vere niging met 2 teams, wordt aan de competitie deelgeno men, terwijl daarnaast nog •een onderlinge wedstrijd van 16 spelers plaats vindt. Dc tèams bestaan uit 12 personen, gesplitst in 2 groe pen. Iedere Woensdag- en Vrij dagavond van 711 uur wordt gespeeld in de volgen de cafe's „Het Wapen van Zeeland", „Damzïcht". St. Jo ris", „Cambrinus" en „Een dracht". Voor de competitie is een wisselbeker beschikbaar, wel ke thans in het bszit is van de vereniging „Amateurs", terwijl voorts iedere vereni ging een herinnerlngsmedall- le ontvangt. Voor de onder linge competitie zijn 6 medail les beschikbaar gesteld. BIJEENKOMST N.RV. Zaterdagavond werd in de bovenzaal van het Schuttershof te Middelburg een bijeenkomst gehouden van de afdeling Wal cheren der Nederlandse Reis- vereniging. De heer B. van der Wey uit Tilburg hield een in teressante lezing over Lugano en de Noord-Italiaanse meren. Op boeiende wgze vertelde hij zijn hoorders over de schoon heid van deze streek. Een serie fraaie, gekleurde lichtbeelden vormde een passende illustratie van zijn lezing. In de pauze werd onder lei ding van de waarnemend voor zitter, de heer A. Buyterse, een korte ledenvergadering ge houden. Als opvolger van de heer Beun werd tot penning meester gekozen de heer C. A. Schippers te Middelburg. Er werden enige mededelingen ge daan over het winterseizoen en sommige leden deden nog sug gesties voor uitstapjes in de volgende zomer.' HERSTEL WONINGWET WONINGEN. Voor het herstel der 16 Woningwet-woningen aan de Lageweg te Middelburg, werd destgds door de raad een ere- diet van 46.500 verleend, dat later verhoogd werd tot 52.800, in welk bedrag te vens de kosten van electrifl- catie (f 1000) waren opge nomen. Nu het herstel en de andere werlczaamheden ge reed zgn, blgkt andermaal een kleine verhoging van het cre- diet nodig, namelgk 1300, waajronder 800 voor de electrificatie. Hiertoe is een voorstel aan de Raad gezon den BRABANTSE LEUT Zaterdagavond trad in het Schuttershof te Middelburg het gezelschap KlaverV, geleid door de ook in Zeeland bekende Joh an Mol, op met een vlot cabaretprogramma, waarvoor vrij veel belangstelling bestond. De schetsjes,, die werden ge speeld in onvervalst Brabants dialect, verwekten grote hila riteit; het feit, dat enkele van deze schetsen al vrij bejaard waren, verhinderde niet, dat het gezelschap er een groot succes mee 'had. Ook de muziek en zang vielen in de smaak. BESTUUR VAN „GOED WONEN." B. en W. van Middelburg hebben aan de raadsleden voorgesteld twee leden uit hun midden aan te wgzen, die deel zullen uitmaken van het bestuur der Stichting „Goed Wonen." Door het col lege is wethouder L. J. Geers als zodanig aangewezen. De statuten van de Stichting zijn door G. S. goedgekeurd, zodat zy thans gefo kan worden. geformeejrd AANSCHAFFING LEERMIDDELEN. Het bestuur van de vereni ging Chr. Burgerschool Sin gelstraat te Middelburg heeft dewerking te verlenen aan aanschaffing van leermidde len, die nodig zgn in verband met wgziging van het leer plan en invoering van een nieuwe methode. Het bestuur van de Ned. Hervormde school aan de Zuidsingel heeft een dergelijk veijpek inge diend. w KIESKRINGEN. B. en W. van Middelburg hebben aan de Raad verzocht voor de verkiezing van dc raadsleden aan G.S. voor tc stellen de gemeente te ver delen in dc volgende kieskrin gen: I (stemdistricten 1, 2, 3. -1. 5. 6), II (,7, 8, 10. 21, 14. 15) en III (9, 12, 13, 16 en. 17). REKENING 1947 M.H. Aan de Raad van Middel burg is verzocht zijn goed keuring te hechten aan dc rekening 1947 van Maat schappelijk Hulpbetoon. Hier in is opgenomen een ge meentelijke subsidie van f 215.560,34, waardoor inkom sten en uitgaven in even wicht zijn. GEBREK AAN LEERLINGEN. Het gemiddeld aantal leer lingen van de openbare school voor voortgezet gewoon la ger onderwijs over 1948 is dusdanig, dat ingaande 1 Jan. a.s. slechts één leerkracht voor rijksvergoeding in aan merking komt. B. en W. zien zich -daarom genoodzaakt aan de Raad voor te stellen de onderwijzeres mej. P. A. Jan- se mejt ingang van die datum eervol ontslag te geven. Een en ander is het gevolg van het feit, dat het achtste leer jaar is afgeschaft. TWEE AANRIJDINGEN. Op de Bodenplaats te Mid delburg werd mevr. J. H. D.-S. aangereden door een. motor fiets. bestuurd door G. W. De dame liep verwondingen op en nioest, na in een apotheek eer ste huk> te hebben gehad, naar het ziekenhuis worden overge bracht. In de Stationsstraat botste een bakfiets, die geladen was met veilingskisten, tegen een stilstaande personenauto. De kap van deze auto werd be schadigd. BEGROTINGSWIJZIGINGEN. In de gemeenteraadszitting op Maandag a.s. te Middelburg zullen wijzigingen in de begro ting van de diensten en bedrij ven ter sprake komen. Sport R.I.A. 0—1. Het krachtsverschil tussen deze ploegen was uiterst mi nimaal. In de eerste helft hadden de bezoekers 't wind- voordeel en waren een ietsje meer in de aanval. Ongeveer 10 minuten voor de rust wist de mldvoor van RIA uit een corner zijn club de leiding- te geven. Na de rust kregen beide ploegen nog enkele scorings kansen maar er kwam geen verandering meer in de stand Kerknieuws VOORZITTERS VAN GERE FORMEERDE JONGE! JNGS- VERENIOINGEN IN ZEELAND VERGADERDEN. Zaterdagmiddag vergader den de voorzitters der Gere formeerde Jongelingsverenigin gen in Zeeland te Goes in hotel „Centraal". De heer A. Kuiper, directeur van het Gereformeer de Jeugdcentrum, sprak over de taak van de voorzitter in de Jongelingsvereniging, speciaal in verband met de nieuwe me thode. Zijn uiteenzetting werd met grote aandacht gevolgd, waarna een diepgaande be spreking volgde. Dc heer Kuiper deelde nog mede dat het Steunfonds voor de militairen in Indonesië van Juni 1947 tot Augustus 1948 in Zeeland ruim 1700 heeft opgebracht. Dit bedrag lag aan B, en W. verzocht mc-ver boven de raming.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2