Belgische architecten bezochten Zeeland Twee architecten gedood bij autobotsing te Breskens NIEUWS UIT ZEELAND Dr<MEENK'S WALCHEREN |l-genda Een derde zwaar gewond. Onbekendheid met de niemva dienstregeling voor de pont BreskensVlissln- 5en er. een daaruit voort- omendu geheel overbo dige poging om met gro te snelheid per Citroen-auto naar het veer to lijden, heef! Zaterdagmorgen aan wee Belgische architecten liet leven gekost, terwijl een derde in zeer ernstige toe stand naar het ziekenhuis t« Oostburg moest worden vervoerd. Te omstreeks half negen Teed de 4-persoons Citroen uit Mechelen, die bestuurd werd door de 33-jarige heer A. E. Dubois, even buiten de kom van Breskens, in de richting van de boot. De weg was vol verkeer, in verband met de bietencampagne en met een snelheid van 80 tot 100 km. begaf de Citroen zich enige malen aan de linkerzijde van de weg om medeliggers te passeren. Dit rijden werd aan de inzittenden tenslotte nood lottig, want ter hoogte van het kantoor Prov. Waterstaat, waar de weg minder overzich telijk is, kwam de wagen by het uithalen naar links, plot seling voor een tegenligger, een tientons vrachtauto van de firma Wattoiz te Breskens. Deze met stenen geladen- wa gen werd bestuurd door de chauffeur L. Stofberg. De Belgische auto schoof met een klap goeddeels onder de motorkap van de vracht auto en werd radicaal ver nield. De botsing was zo he vig, dat dc vooras van de vrachtauto ongeveer een meter werd ontzet. Dokter J. N. C. Broodman Luchtpost voor militairen over zee. De minister van oorlog, dc heer Schokking, heeft op vra gen van het Eerste Kamerlid de heer Algra enkele Inlichtin gen gegeven over het lucht- postverkeer met militairen over zee. De minister heeft de be zwaren, die verbonden waren aan de nieuwe regeling van het luchtpostverkeer eniger mate verzacht. Het toegelaten brlcfgewicht is verhoogd tot 10 gram. Dit maakt het mogelyk krantenknipsels, photo's e.d. in te sluiten. Na 1 November zal voor de thuisfronten een nieuwe regeling ingaan, die wgrdt uitgebreid tot iedere kerkclyke, sport en andere or ganisatie. waarbij tegen een redelyk tarief een bepaald ge wicht aan periodieken, mits ln één. pakket ten postkantore aangeboden, per luchtpost kari worden verzonden. De aandacht van de minis ter blijft by voortduring op deze zo belangrijke aangelegen heid gevestigd. Indien in de practijk gebreken of bezwaren aan de dag mochten treden, is hij gaarne bereid deze zo mo gelijk weg te nemen of te on dervangen. i Ingezonden mededeling) Maak zelf voor Uw kinderen deze uitstekende hoestsiroop Een kind heeft van nature een hekel aan medicijnen. Daarom zult U blij zijn met dit recept. In 1/i Ltr. heet water lost U 1 eetlepel suiker op en voegt eraan toe 30 gT. Vcrvus (dubbel geconcentreerd), die U bij elke apotheker en drogist kunt kopen. Even goed roeren en Uw hoestsiroop ia gereed. Dosis 38 jaar 1 theelepel. 812 jaar 1 des sertlepel. Na elke maaltijd en voor het naar bed gaan. Haal nu het *30 grams flesje Vervus in huis. uit Breskens was onmiddellijk ter plaatse voor het verlenen van eerste hulp aan de slacht offers, die naar het ziekenhuis te Oostburg werden vervoerd. By aankomst aldaar bleek, dat de bestuurder, de heer Dubois, reeds was overleden. De 63-jarige heer L. Langer- aad, die ogenschynlyk minder ernstig was gewond en uitvoe rige inlichtingen had gegeven, kreeg in het ziekenhuis plot seling een inzinking en over leed eveneens. De derde inzittende, de heer Ph. Smets, was Zondagavond nog in leven, maar zyn toe stand was zeer ernstig. Alle drie de slachtoffers wa ren op weg naar Walcheren,- om zich bjj het gezelschap van Belgische architecten aan te sluiten, dat van Donderdag tot Zaterdag een tocht door Zee land maakte. Uit het ingesteld onderzoek is gebleken, dat de chauffeur van de vrachtauto geheel vrij uitgaat Nog geen overeenstem ming over de ontmanteling. Paul Hoffman, de leider van de Marshall-administratie, heeft op een persconferentie ver klaard, dat Engeland en Frankrijk zich inzake de ont manteling van Duitse fabrie ken op het volgende standpunt stellen: 1) Volledige ontmanteling van fabrieken, die uitsluitend oorlogsmaterieel produceren en 2) het in stand houden van het noodzakelijke aantal fa brieken voor het bereiken van het toegestane productiepeil. Met Idem wees Hoffman er op, dat het geenszins de taak van de E.C.A. is aan Groot Brittannië en Frankrijk be treffende de ontmanteling ge biedende instructies te ver strekken. „Vooralsnog Is geen over eenstemming bereikt, aldus Hoffman, doch Frankryk en Groot Brittannië zullen onge twijfeld hun beslissing op het gemeenschappelijk belang af stemmen". 4 Weerzien na 40 jaar. Dezer dagen arriveerde de K.N.I.L. -militair G. H. van Rooy. die 40 jaar onaf- •.ebroken in Indonesië ge diend heeft, met zyn echt genote in Nederland om bij kennissen zijn verlof door Ie brengen. Familieleden bezat hij niet meer in het moederland Het orgaan van het Thuisfront in Helmond ont dekte echter, dat er in Am sterdam een zuster in leven was. De 66-jarige militair ontmoette nog dezelfde dag zijn 62-jarige zuster, die in alle 40 jaren niets meer van hem had gehoord en zijn verb, zing steeg ten top toen hij vernam, dat er ook nog een zuster in Lage Zwaluwe woont. Zelf ontving hij destijds het overlijdensbericht van zijn zoon. die vlieger-offi cier was. Op een goede dag stond zoonlief echter voor hem. zwaaiend met het overlijdensbericht van zijn vader 1 Vrijdagmorgen is een 17-jari- ge arbeider op de fabriek De Maas te Maastricht, tengevolge van een misstap van een genera tor 10 meter diep gevallen. Hij liep een schedelbreuk op en overleed Vrijdagnacht. Kerknieuws NED, HERV. KERK. Beroepen te Koudekerke (2e pred.pl.) M. Enker te Cadzand. Beroepen te Temeuzen (vac. da. L. J. Cazemier) P. A. van der Vlugt te Stadskanaal GEREF. KERKEN. Bedankt voor Reeuwijk D. Kui per te Rilland-Bath. REM. BROEDERSCHAP. Aangenomen naar 's-Gravenhage J. v. d. Guchte te Gouda, vroeger Geref. pred. te Veere. Scheepvaartberichten Gepasseerd n. Sas van Gent: 13 Oct. Phoenix v. Rotterdam. Gepasseerd v. Antwerpen: 15 Oct. Saba n. Botterdam. 16 Oct. Muiderkerk n. Bordeaux. Leer dam n. New-York. Phoenix n. Wismar. Vlissingen aangekomen: 15 Oct. Noordzee v. HulL 16 Oct. Bernina v. Antwerpèn. Vlissingen vertrokken: 15 Oct. Adm. de Ruyter n. Dublin. 16 Oct. Bernina n. Gotenburg. Noord zee n. Warkworth. In Veere, Kruiningen en Yerseke. Zaterdagmorgen te half tien ar riveerde de groep Belgische archi tecten, dat een bezoek aan Zee land bracht, in de gemeente Veere, waar burgemeester jhr. I. E. den Beer Poortugael het gezelschap dat ook nu weer onder leiding stond van de heer M. A. D. Glerum, hoofd van de Prov. Dienst voor wederopbouw en volkshuisvesting, officieel ontving in het historische stadhuis.-In zijn begroetingswoord wees de burgemeester er op. dat Vlaamse architecten in het verle den veel hadden bijgedragen tot de schoonheid van Veere en dat de bekende Mechelse architect A. Kel dermans het stadhuis en de grote kerk bouwde. De bezoekers bezichtigde het stadhuis en maakte een wandeling door Veere. waarbij zij in het bij zonder aandacht schonken aan de Schotse huizen en de Campveerse toren. Des middags hebben de Belgi sche gasten een bezoek gebracht aan Kriuingen. waar van het ge meentehuis zowel de Belgische als de Nederlandse vlag wapperde. Daar was ook aanwezig de heer F. V. de Grooff, Belgisch consul te Haneweert. In het gemeentehuis ontving burgemeester M. Vogelaar het gezelschap, waarbij hij wees op de verbodenheid tussen het Neder landse en het Belgische volk. De heer Emile Vinck dankte namens de bezoekers. Het complex nieuwe woningwet huizen werd grondig bezichtigd. (Ingezonden mededeling) Woelen en Wentelen van Rheumatische pijn Heel de lange nacht omdat die pynen U het slapen onmogelijk maken. Om nog niet te spreken van dat gerad braakte gevoel omdat ge steeds nachtrust te kort komt Neem toch Kruschen Salts Daarmee dryft ge Uw pijnen het lichaam uit Iedere morgen maar wel regelmatig de minimale dagelijkse dosis. Proeven doet ge het nauwelijks maar voelen doet ge de wel dadige werking al gauw door al uw nu zo pijnlyke ledema ten. Kruschen's aansporende werking op lever, nieren en in gewanden draagt alles by om Uw bloed te zuiveren van de schadelijke zuren, die de ver wekkers zijn van Uw pyn, Uw stramheid en ongemak. Een heerlyk middel, een uitkomst reeds voor miljoenen lHders aan Rheumatische pynen: Kru sehen Salts. Vraagt het bij Uw Apothe ker of Drogist. (Ingezonden mededeling) BRASKAMP N.V.FABR1 KANTE VAN GENEESHID DELEN Nogmaals de vrije veren. DE VERENIGING WEST-Z.- VLAANDBBEN RICHT ADRES AAN DE MINISTER. Het hoofdbestuur van de vereni ging West-Zceuwsch-Vlaanderen heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat het volgende adres verzonden: Het hoofdbestuur van de Ver eniging West-Zeeuwsch-Vlaande- ren. constaterend dat bekend is geworden het voornemen tarieven wederom in te voeren voor de bootdienst Breskens-Vlissingen vi- ce-versa, dat invoering van tarie ven niet in het belang van West- Zeeuwsch-Vlaanderen wordt acht; dat vele argumenten tegen het voornemen tarieven wederom te voc* -"lens div< -e instan ties zijn kenbaar gemaakt: dat de aangevoerde argumenten door onze Vereniging worden overgenomen: dat wij aan deze argumenten echter willen toevoegen dat. in dien tarieven worden ingevoerd, het verkeer vantUt Zeeuwsch- Vlaanderen zich daardoor in ster kere mate zal richten op België: dat deze toename van verkeer vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen naar België zeer zeker in belangrijke mate zal toenemen na het tot standkomen van de economische Unie genaamd Benelux, alzo na 1 Januari 1950: dat het ons om meerdere rede nen van belang voorkomt dat de gerichtheid op overige delen van Zeeland en naar Nederland niet sterker wordt beperkt dan nodig is en passend is in het kader van de economische Unie gevormd door de Benelux. Reden waarom het hoofdbestuur van genoemdo vereniging zich wendt tot Uwe Excellentie met 't eerbiedig verzoek bij de uiteinde- lijke beslissing met vorenstaande rekenig te willen houden. .en was vol lof over deze bouw. Verscheidene leden van het ge zelschap verklaarden, dat zij een diepergaande studie wilden malcen van de wijze, waarop in Nederland het huisvestingsprobleem wordt aangevat. Van Kruiningen ging de reis tenslotte naar Yerseke. waar een oestermaaltijd werd februikt als slot van het bezoek aan Zeeland. Samenvoeging en samen werking van gemeenten. De Zeeuwse Vereniging van Anti-Rev. Gemeentebestuur ders vergaderde Zaterdagmid dag in „de Prins van Oranje" te Goes. De voorzitter, burgemeester A. A. van Eeien uit Nieuwer- kerk, begroette na opening met Schriftlezing en gebed o.a. de heer mr. J. A .de Wilde, lid der Eerste Kamer, het lid van Ged. Staten de heer A. Schout en de heer Huizenga, voorzit ter van het Prov. Zeeuws Co mité van A.R. Kiesverenigin gen. Spr. wee» o.m. op de gro te vooruitgang in ledental der vereniging. Hierna kreeg mr. de Wilde het woord, die sprak over „Sa menvoeging en samenwerking van gemeenten". Spr. gaf eerst een historisch overzicht van het ontstaan van de Neder landse Staat en de grote zelf standigheid van provinciën en gemeenten in de eerste eeuwen, ie tot vele moeilijkheden 'aan leiding gaf. Na het ontstaan van het Koninkryk der Neder landen zijn in ons staatsbestel grote veranderingen gekomen en is de mogelijkheid tot sa menvoeging van gemeenten grondwettelijk vastgelegd. Óver het algemeen staat men van A.R.-zijde afwyzend tegen over samenvoeging en wil men rekening houden met het his torisch gegroeide. Toch mag dc A. Rev. niet in vals conservatisme tegen iede re annexatie of grenswijziging zijn, maar moet men- rekening houden met redelyke eisen van de moderne samenleving. Doch veel meer dan door sa menvoeging moet getracht worden door nauwe samen werking voor de problemen een oplossing te vinden en dit zal in dc meeste gevallen ook mogelyk zyn. Er is tegenwoordig een stre ven om verschillende bevoegd heden ln handen te geven van semi-gemeenteiyke lichamen, die de gemeenteiyke autonomie aantasten. Hiertegen bestaan grote bezwaren; deze colleges vergaderen meestal besloten en de volksinvloed daarop is mi nimaal. Op deze rede volgde nog een druke gedachtenwisseling. Het bestuur werd aangevuld met de heer L. A. Verburg, burgemeester van Stavenisse en de heer J. C. Kramer te Kamperland. De goed bezochte vergade ring werd door de heer C. de Putter uit Axel met dankgebed gesloten. Bootverbinding Vlissingen-Bresikens Kan nachtdienst verbetering brengen In de laatst gehouden ver gadering van het hoofdbestuur van de Ver. W. Zw.-Vlaanderen rvr werd sterk de' wens naar voren gebracht, dat de laatste trein uit Holland een bootver binding zou krygen naar W. Zw. Vlaanderen. In een schryven aan Ged. Staten van Zeeland heeft het hoofdbestuur dit college ver zocht te berichten of de moge- lykheld bestond dat deze wens wordt vervuld. Tevens wordt ln dit schrij ven naar voren gebracht, dat deze zomer het Belgisch toe ristenverkeer, dat per bus Middelburg wenste te bezoeken in verscheidene gevallen hin der heeft ondervonden door ltsgebrek op de boot voor gebezigde bussen. De ge zelschappen hebben hun tocht moeten vervolgen met achter lating van hun vervoermidde len te Breskens. In de kring van het hoofd bestuur is de opvatting geuit dat, Indien nachtdiensten tus sen Breskens en Vlissingen werden onderhouden, een aan zienlijk deel van het vrachtver voer deze nachtelyke verbin ding zal benutten, waardoor meer plaatsruimte zou ont staan op de dagdiensten. Het hoofdbestuur vestig-1 de aandacht van G.S. daarop, op dat mogelijk in deze richting een oplossing voor het ver- voervraagstuK per boot Vlis- slngen-Breskens gevonden kan worden. ADRES AAN DE PROV. VV.V. Door het hoofdbestuur van de Ver. W Zw. Vlaanderen is aan de Prov. V.V.V. te Middel burg het volgende schrijven verzonden: Meermalen is opgemerkt dat hetBelgisch toeristenverkeer dat gebruik maakt van bussen dooi" plaatsgebrek op de boot. niet meer peV bus verder kon komen dan Breskens en wandclonde touristen Vlissingen bereiken. Dit bevordert .het touristen- verkeer vanuit België naar Walcheren uit de aard der zaak niet. Ook in Vlissingen stonden autobussen waarvoor niet voldoende plaats op de boot te vinden was, met het gelijke resultaat dat bussen zonder emplooi in Vlissingen achter bleven. Wij maken U hierop attent opdat U mogelyk enige coör dinatie kunt overwegen om overgezette voetgangers gé bruik te doen maken van de bussen die aan de overkant staan. Wij laten aan Uw pru dentie ,-ovèr de nodige stappen te doen, nu in het vooruitzicht is gesteld dat de vervoersca paciteit Breskcns-Vlissingen zal toenemen. Bond van Chr. zangverenigingen. RING ZEELAND VERGADERDE Zaterdagmiddag hield de Ring Zeeland van de Koninklij ke Bond van Chr. Zangvere nigingen haar algemene jaar vergadering in de melksalon Bustraan te Goes. ULt het jaarverslag bleek o.a., dat thans 57 koren bij ring Zeeland zyn aangeslo ten. Het jaarlijks concours le verde een batig saldo op. Men beijvert zich het peil der ko ren te verhogen. De bestuurs verkiezing werd verschoven- tot de voorjaarsvergadering. Men besloot het volgende concours te Wemeldinge te houden. Hiervoor zullen twee juryleden worden benoemd. Een voorstel tot wijziging van de concoursregeling ondervond om practische redenen bezwa ren. In Januari 1949 zal een Ringdag worden uitgeschreven, 's Middags zullen kwartetten- terzetten en duetten ten gehore worden gebracht, die door een jury zullen worden beoordeeld 's Avonds zal er een concert worden gegeven. De vergadering werd door de heer H. Wolzak, lid van het hoofdbestuur, met dankzegging gesloten. Drijvende tanks keren naar de Maas terug. Vrydagmiddag kwam de sleepboot van De Wit's Ber- gingsbedryf Rotterdam de ha ven van Zierikzee binnen, ge flankeerd door twee drijven de tanks, die eertijds ge bruikt zyn bij het leggen van de stukken voor de Maastun nel. Deze tanks zyn tydens de oorlog op bevel van de Duitse Wehrmacht naar Westen Schouwen vervoerd, omdat men wilde trachten daar een f:ezonken landingsvaartuig te ichten, maar men had met die lichting geen succes en de tanks werden by slecht weer op het strand geworpen. De beide gevaarten, die tezdmen een hcf-vermogen hebben van totaal 360 ton, zullen nu naar Maassluis gebracht worden. Jubilerende raadsleden te Aardenburg. In de jongste gemeente raadszitting te Aardenburg zyn drie raadsleden gehuldigd, die 25 jaar of langer-lid wa ren van dit college. De jubi larissen waren mevr. E. J. van den Broccke-de Man, wet houder C. Sturtewaegen en de heer E. Buyck. Burgemeester J. M. A. C. van Dongen deelde mede. dat aan drie jubilarissen een zilveren hcrinneringsme- daille zal worden aangeboden. Oorlogsmuseum Jn het Middelburgs stadhuis. Voormalige vleeshal a.s. voorjaar gereed. De herbouw van het Gothische gedeelte van het Middelburgse stadhuis vordert gestadig. In de voormalige vleeshal is men druk aan het werk aan de fraaie gewel ven, die hun voltooiing naderen. Deze ruimte zal reeds in het ko mende voorjaar gereed komen en zal bestemd worden als expositie zaal van de vereniging Zeeuws Oorlogsmuseum. Deze vereniging, die de haar tii- dclijk verhuurde ruimte achter het stadhuis moet verlaten, omdat de ze zeer binnekort zal worden afgebroken, heeft reeds enige tijd geleden verzocht de vleeshal te mogen huren. B. en W. van Mid delburg hebben gemeend dit ver zoek te moeten inwilligen, temeer daar het in de bedoeling ligt het museum uit te breiden en door het aanbrengen van diorama's e.d. nog meer attractief te maken. Men hoopt voorts een zo groot moge lijke maquette van Walcheren, waarop tot uitdrukking komt, wat het. eiland in de jaren 19401945 heeft moeten doormaken, te la ten vervaardigen. Omdat de vereniging voorlopig financieel niet in staat is deze ma quette te laten maken en het ge meentebestuur de vestiging van 't museum in het Stadhuis van be lang acht, hebben B. en W. aan de Raad voorgesteld voor dat doel 'n bedrag van f 10.000 renteloos te verstrekken, af te lossen in maxi mum 20 jaren. Men gelooft, dat de aanwezigheid van deze bijzon dere maquette het vreemdelingen- bezoek zeer zal bevordern. Het bedrag wordt verstrekt tegen een r ate gelijk aan die, waarvoor de gemeente moet lenen, onder be paling. dat aan de vereniging een subsidie dus aflopend zal worden gegeven, gelijk aan de te betalen rente. Dienst „herbouw" Middelburg. AFZONDERLIJK BUREAU Zoals bekend zullen de we deropbouwwerkzaamheden, welke tot op heden door het Streekbureau Walcheren wer den verricht, voor een belang rijk deel worden overgedragen aan het gemeentebestuur. Voor Middelburg zal dezeover dracht waarschijniyk» per 1 Januari a.s. ©en feit worden. Reeds enige weken voeren B. en W. besprekingen met het Hoofd van het Streekbureau over deze kwestie. Men is daarbij tot de conclusie geko men, dat de meest vlotte werk wijze zal worden verkregen door inrichting van een ge heel afzonderlijk bureau, onder supervisie van de directeur van Gemeentewerken: de werkzaamheden voor de weder- opbomy wil men zoveel moge lijk gescheiden houden van de dienst Gemeentewerken en de Scretarie. Dit heeft gelpid tot het be$.«: .Dienst Herbouw Middelburg" te vormen, welk bureau in het gebouw van Gemeentewer ken zal worden ondergebracht. Aan die Dienst wil men twee secretearieambtenaren, die reeds lange tijd de weder opbouw behandelen, twee amb tenaren van Gemeentewerken en zes ambtenaren van het Streekbureau verbinden. Aan het gebouw zullen enige voor zieningen moeten worden ge troffen; het benodigde meubi lair zal vermoedelijk voor een belangrykdeel van het Streek bureau kunnen worden overge nomen. Alle aanwijsbare extra kosten, die voortvloeien uit de vergroting van het gemeente- lyk apparaat, zullen van Rijks wege worden vergoed. Een de finitieve regeling moet nog worden ontworpen. Hoewel de juiste bedragen niet vaststaan, hebben B. en W. reeds thans de Raad ver zocht om machtiging tot het doen van de noodzakelyke uit gaven. Wijziging verordening vermakelijkheidsbelasting. In de eerstvolgende raadszit ting zal gesproken worden over de vaststelling van een nieuwe verordening Vermake lijkheidsbelasting voor Middel burg. B. en W. hebben bij de opstelling daarvan rekening gehouden met de gewijzigde opvattingen van de regering ten aanzien van de heffings percentages. Alleen de belasting voor de z.g. sensatiesport, voor bals, dancings en café-chantants is gehandhaafd op 50 Voor de bioscopen is een tarief inge- voard van 20 voor uitslui tend culturele films. Dit be draagt 35 wanneer in iedere voorstelling culturele films en Nederlands journaal tot een lengte van 500 m. worden ver toond. Voor uitvoeringen, cir cussen, tentoonstellingen, ba zars, lezingen, sportwedstry- den ,e.d. wordt 20 gerekend. Voor vermakelijkheden, gege ven door plaatselijke vereni gingen, kan onder bepaalde voorwaarden een percentage van 15 worden voorgesteld, doch alleen wanneer het aan geboden programma op kunst zinnig peil ligt. De radiodistributie voor Schouwen en Z.-Vlaanderen De N.V. Nederlandse Tele communicatie maatschappij, heeft aan de P.T.T. afgeleverd een drie meter frequentie-mo- dulatieomroepzender, die in Scheveningen is opgesteld. Daardoor zal te Scheveningen een zender vrijkomen, die zal worden gebruikt om. in een gebied waar de telefoonlynen geen voldoende plaats bieden, de radio-distributie-centraies aan een der gedistribueerde programma's te helpen. Dit gebied zal dan omvatten: Schouwen- en Duiveland en Zeeuwsch-Vlaanderen. Wandelaars gedenkboek voor H.M. Koningin Juliana Zaterdagmiddag twee uur is het gedenkboek van de Ned. Wandelsportbond te Kruinin gen gearriveerd, waar het dopr burgemeester M. Vogelaar in ontvangst werd genomen van een groep wandelaars, -die het brachten uit Bergen op Zoom. Maandag om 11 uur zal het van het gemeentehuis te Krui ningen worden afgehaald om het over te brengen naar Axel. Zoals men weet is dit rondrei zende gedenkboek bestemd voor H.M. Koningin Juliana Middelburg GEMEENTERAAD Maandag 25 October zal de gemeenteraad van Middelburg om 2 uur in vergadering bij eenkomen in het gemeentehuis aan de Wagenaarstraat. NIEUWE SPEELTUIN. In eeen vergadering van de buurtvereniging Nieuw-Middel- burg werd medegedeeld, dat de buurtspeeltuin het volgende voorjaar waarschijnlijk gerreed zal komen. Er werd besloten, dat de vereniging, die thans ongeveer 250 leden telt, zich zal aansluiten by „Uit het VolkVoor het Volk". VERHOGING VAN DE GASPRIJS. B. en W. van Middelburg hebben aan de Raad voorge steld te besluiten tot verhoging van de gasprijs met 1 cent per m3, welke verhoging dan zou kunnen ingaan met ingang van het verbruik over de maanden November en December 1948. Men is hiertoe genoodzaakt, omdat de gasfabriek de laatste jaren met verlies heeft ge werkt, hetgeen voor 'een groot deel het gevolg is van het feit, dat de gasprijsverhöging tot nu toe de gestegen be drijfskosten niet dekken. Wanneer de Raad ermee accoord gaat zal ook het tarief voor de vernieuwing van een gemeentezekering van het Electi-iciteitsbedrijf verhoogd worden. Vlissingen BESTU UR DERSBON D. De Vlissingse Bestuurdersbon heeft Donderdag jJ. vergaderd. De heer A. König opende de vergadering .en deelde mede, i dat het ledental van de verend fingen, die by de Bestuurders- ond zyn aangesloten, thans meer dan 3000 bedraagt. Het winterwerkprogramma werd goedgekeurd. Als plaat- selyk propagandist werd geko zen de heer J. Net. De heer M. van Beers hield een pleidooi voor de arbeiders avondscholen en voor het In stituut voor arbeidersontwik keling. Het werk van het t.b. c.-fonds vond algemene waar dering. De voorzitter richtte woor den van afscheid tot de heer J. Post, die als 2e voorzitter Geslaagde bokswed strijden te Vlissingen. Ter gelegenheid van het 3- jarig bestaan van de Vlissing se boksclub D.O.S. werden door deze club Zaterdagavond in het Concertgebouw te Vlissin gen bokswedstrijden georgani seerd. Het bondsbestuur ver leende zyn medewerking door het titelgevecht in het half- zwaargewicht tussen W. Scha den en W. Cramer, dat inder- tyd door blessures van beide boksers uitgesteld was, op het programma te plaatsen. Na een extra ronde wist Schagen beslag te leggen op het kam pioenschap van Nederland. Er waren meer spannende party en o.a. tussen Sanders en Ha genaar, de Vries en Slaap, Dijkman en Theele, J. van Bo ven en Smit, Kerkhoven en Rademaker, Meulmeester Kneppera, Dik en Adriaanse. Vooral tussen de Amsterdam mers en de Eindhovenaren werd vaak goed boksen te zien ge geven. De prestaties van de Vlissingse boksers wordt steeds beter. M. Kerkhoven bokste zijn laatste wedstrijd in Vlis singen, daar hij binnenkort naar Afrika vertrekt. De nieuwe scheidsrechter van vóór de pauze, de heer Ra- senberg uit Breda, was erg streng ln zyn optreden. De partij P. UylF. v. Loenen was veruit voor de Vlissinger, die echter verliezer werd ver klaard. Een aardige party was ook die van H. de Kiek (Vlis singen) tegen de neger Alex ander. De Vlissinger behaalde een verdiende overwinning op punten. De gedetailleerde uit slagen luiden: J. Meumeester w.o.p. van A. Kneppers, Amsterdam; J. Gun- ter verliest door k.o. in de 3e ronde van J. v. Heil, Amster dam; H. van Leeuwen verliest op punten van H. Broeders, Amsterdam; P. Uyl v.o.p. van F. v. Loenen, AmsteramjM. Ri- tico v.o.p. van P. v. d. Waard, Amsterdam; J. van Boven w.o. &van P. Smit, Amsterdam; De Klerk w.o.p. van Alexan der, Amsterdam; H. Dik onbe slist tegen Adriaanse, Amster dam; M. Kerkhoven w.o.p. van C. Rademaker, Amsterdam; G. do Meyer v.o.p. van A. Smits, Amsterdam; J. de Vries onbe slist tegen Slaap, Amsterdam; Theele, Eindhoven, v.o.p. van Dijkman, Amsterdam; Sanders, Eindhoven, v.o.p. van Hage- man, Amsterdam; W. Schagen w.o.p. van W. Cramer, na een extra ronde. Een gezellig bal was het slot van deze sportieve gebeurtenis. 250 JAAR LUTHERSE GEMEENTE Te Bergen op Zoom vierde de Evangelisch Lutherse Ge meente Zondag haar 250-jarig bestaan. Ter gelegenheid van het feest werd de jaarlykse gemeentendag voor Groede, Vlissingen, Middelburg en Bergen op Zoom nu in deze gemeente gehouden. Om half elf vond een liturgische dienst laats, waarin ds van den raak voorging. De dienst werd opgeluisterd door zang van het Lutherse zangkoor, „Cantate Deo" uit Rotterdam. aftreed en tot de oud-voorzit ter, de heer J. M. de Roo, die naar elders vertrekt. Aan de scheidenden werden een boek werk aangeboden. In de plaats van de heer J. Post werd als bestuurslid gekozen de heer J. Bouwman van de bouwvakar beidersbond. Aagtekerke DE WATERLEIDING. Vrijdagmidag kwam de ge meenteraad van Aagtekerke byeen. Op verzoek van de bur gemeester van Ridderkerk be sloot de raad om een gedeelte van de weg naar Westkapelle „Rysoordselaan" te noemen. Dit gedeelte zal door Ridder kerk, beplant worden. De jaarwedde van de graf delver werd van 44.tot f 60. verhoogd, zulks met ingang van 1 Januari 1948. De legesverordening werd op ver zoek van Gedeputeerde Staten in overeenstemming gebracht met de thans'geldende nor men. Mien besloot een foto van Koningin Juliana en een oran je wimpel voor de vlag aan te schaffen. Hierna kwam de waterlei ding in dc dorpskring ter spra ke. Met algemene stemmen werd besloten, ongeacht de hieruit voortvloeiende kosten, dit werk zoveel mogelyk te bevorderen. By de rondvraag vroeg de heer P. de Visser naar de beplanting van het kerkhof, alsmede naar de mo gelijkheid de klok te luiden by een begrafenis, waartoe werd besloten. Daarna diende de heer Visser een voorstel in tot het plaatsen van een lantaarn in de kom van het dorp. Het voorstel werd met 4 tegen 2 stemmen aangenomen. De heer Wisse stelde voor een lantaarn op het zgn. „Padje" te plaat sen, welk; voorstel eveneens werd aangenomen. Tenslotte bepleitte de heer Willlemse de verbetering Van het dorps plein. Ritlhem VOOR DE BIBLIOTHEEK. De burgemeester van Rit- them ontving een bedrag van 600.afkomstig van mevr. S. C. Stuart te Bermuda en bestemd voor de tengevolge van de inundatie zeer ernstig geteisterde plaatselijke biblio theek. AANBESTEDING, Het gemeentebestuur van Ritthem stelde de inschrijving open voor het begrinden van verschillende wegen in Wel- zïnge en de Karnemelkshoek. Ingeschreven werd door: Firma A. Poelman voor 3150; K. v. d. Graaf te Rotterdam voor 3490 en de firma Gebr. Geldof te Serooskerke (W) voor 4100. Te Eindhoven slaagden voor het examen knippen en naaien de dames J. de Buck te Biggekerke, C. Geschiere. P. v. Keulen,. C. Koene, PI. Pleyte, J. Riemens. T. Sinke, M. de Vis ser en N. Wijkhuis te Melis- kerke. Marktberichten. VEILING WALCHEREN. 15 October 1948. Appels Cox Oranje 63; Zure bel lefleur 25—38; Jonathan 55—71; Goudreinet 34—68; Sterappels 36— 60; Laxton Superbe 2642; Al- lington Pippin 5060; Bramleija Seedling 2736; Courtpendu 19 28; Val- en fabriek 6—38; Toma ten: 12—25; Peren: Handpeer 37— 61; Comtesse de Paris 62; N. Poi- teau 3552; St. Remy 4045; Beurre' Alexandre Luc. 47; Doijen- néde Comise 62; Druiven: Alicant 62—1.11; Frankenthaler 807,02; Meloen: Oranje Annanas 1238. Groenten: Andijvie 627; Bloem kool I A 31—38; idem I 8—35; id. n 7—14; idem III 4—8: Rodekool 68; Savoijekool 57; Wittekool 5 6; Boerekool 35; Spruiten 38 44; Bospeen 513; Spinazie 836; Dubbele 55—63; Stokprinces 49—65; Snijbonen 32—88; Saxa's 38—45; Sla 2—12; Veldsla 6—25; Prei 11—16; Uien 6; Postelein 23; Witlof 49. MIDDELBURG. Maandag. Electro: In vrede leven, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: kleuren film der Olympische Spelen, 8 uur. Dinsdag. Schuttershof: verga dering Coöp. Veilings ver. „Walcheren, 1 uur; Electro: Zanzibar, 7 en 9.15 uur. VLISSINGEN. Maandag. Leger des Heils, Ba zar, 7.30; Alhambra Olympische Spelen, 7 en 9; Luxor: In Old Cali- fomië 7 en 9. Dinsdag. Alhambra: Olympi sche Spelen 7 en 9; Ge meentehuis: Raadsver gadering 2.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2