8000 runderen werden aan gekocht voor Zeeland De Gaulle staat gereed voor greep naar de macht Bestuur en Beheer in de Ned. Herv. Kerk Aankoopcommissie zal nog 1000 dieren uitzoeken De achtergrond der Franse stakingen Rotterdams havenverkeer nog niet op peil TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 16 OCTOBER 1948 Taak vrijwel volbracht In aansluiting op het artikel in ons eerste blad over de or ganisatie van de vee-aankopen voor Zeeland, volgt hier een overzicht van de bereikte re sultaten. In het begin, dus in de jaren 1945 en 1946, kocht zij van de handelaren bijna al wat men krijgen kon. Dit vond zijn oor zaak in het feit, dat de veesta pel in geheel Nederland aanzien lijk geslonken was en dat de ergste nood in Zeeland zo spoe dig mogelijk gelenigd diende te worden. Na Juli 1946 ging de commis sie echter een andere tactiek volgen, mogelijk gemaakt door dat bovenstaande feiten verbe terd waren. Alleen prima vee werd rechtstreeks van de boer aangekocht, waarbij de eis ge steld werd, dat dit afkomstig moest zijn van een stal, die t.b. c.-vrij was. Het laatste hield verband met het voornemen de Walcherse veestapel t.b.c.-vrij te maken. Elk aangekocht dier moest van dat ogenblik af de "quarantaine doorlopen en werd bovendien door de Directeur van de Gezondheidsdienst inge ënt tegen het zo gevreesde mond- en klauwzeer. Door deze waarborgen werd er voor ge zorgd, dat de nieuw op te bou wen veestapel veeleer beter dan slechter zou worden dan de ver nietigde. OP REIS. De commissie begeeft zich thans een 12 tal keren per jaar een week naar Friesland en een 4 tal keren naar Noord-Hol land. Er Wordt nog slechts melk vee voor Walcheren aangekocht. In Leeuwarden wordt zij opge vangen door een aldaar gevorm de combinatie van enige com- missionnairs, die ieder met één Zeeuw het land ingaan en van te voren de adressen heeft ver zameld van boeren, die vee aan te bieden hebben. Op de boerde rij wordt dit dan gekeurd en van alle kanten bekeken en onder zocht, waarna getracht wordt 'n accoord over de prijs te verkrij gen. Het spel van vragen en bie den vergt een behoorlijke han delsgeest van de Zeeuwen, die echter in Friesland bekend staan als lang niet gemakkelijk. 150 a 200 PER WEEK. Het aantal dieren, dat in één week gekocht wordt, bedraagt gemiddeld ongeveer 150 tot 200. Deze worden gezamenlijk te Leeuwarden geleverd met beno digde papieren, zoals afstamr mingspapieren, bekende melk- lijsten en t.b.c.-vrije verklarin gen. Allen worden dan onmiddel lijk getuberculineerd en vervol gens na 3 dagen onderzocht door de Directeuren van de Gezond heidsdiensten in Friesland en Zeeland. Blijkt het dat er zich onder de aangekochte dieren reageer- ders bevinden, dan worden deze teruggestuurd. Na de inenting tegen mond- en klauwzeer worden de nieuwe aanwinsten in rubrieken en in klassen inge deeld door het hoofd van de aankoopcommissie, de heer de Bruijne, waarna vervoer naar Zeeland plaats heeft. In Middelburg aangekomen worden de dieren verdeeld over hen, die hun aanvragen van te voren bij de Districts Bureau houder inleverden. Daar het aantal aangevoerde runderen meestentijds kleiner is dan de vraag, past men een ver deelsysteem toe, waarbij naast de urgentie, een eenvoudige lo ting de gelukkigen aanwijst. Slechts in bijzondere gevallen wordt rechtstreeks toegewezen. ENIGE CIJFERS. Nu wij de gang van zaken hebben nagegaan, kunnen enige cijfers het uiterst belangrijke werk, dat tot op heden door de commissie is verricht, weer het beste verduidelijken. In totaal werden een 8000 tal dieren aan gekocht. Voor de tuberculinatie, dus vóór Juli 1946 bedroeg dit aantal 1900. Erna werden nog een 5000 stuks gewoon gebruiks- vee aangekocht en daarnaast een 1000 tal stamboekdieren. Mede hierdoor ziet het hieronder vol gende staatje, dat de toestand in 1945 en in 1948 aangeeft, er als volgt uit 1945 1948 Schouwen en Duivel. 1400 5900 Tholen 1350 3568 Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen 8S00 11000 Walcheren 1375 7400 Geheel Zeeland 40600 56600 Zoals men ziet, is er een aan merkelijke verbetering ingetre den en er is zeker reden tot gro te dankbaarheid. Amerikaanse marine oelent bij Alaska. Het Amerikaanse ministerie van marine heeft medegedeeld, dat plannen worden voorbereid voor manoeuvres te land en ter zee van eenheden van de Ame rikaanse Pacific-vloot en het korps mariniers. Deze manoeu vres zouden ter hoogte van Alaska gehouden worden in Februari a.s. DE KWALITEIT. Ten slotte is het van belang na te gaan hoe de doorsnee kwali teit van al dit geïmporteerde vee in de practijk is uitgeval len. Hierbij dient in de eerste plaats gewezen te worden op de in het begin nogal eens teleur stellende mindere melkgift van de dieren. De oorzaak ligt ech ter voor de hand. Komende" uit de beste weidestreken van ons land. waar niet alleen zeer gro- zorg besteed wordt aan de toestand van het weiland, maar waar de grond bijna niet heeft geleden door de oorlog, worden de dieren plotseling op grasland geplaatst, dat zwaar getroffen is door de schade van het zoute water. Bovendien werkt het verschil in klimaat ook in het begin nadelig op de melkgift. Gebleken is echter, dat deze zich spoedig herstelt. Wanneer men dan nog in aanmerking neemt, dat het gemiddelde vet gehalte in de betrokken gebie den sedert 1939 met ongeveer 0.3—0.5 gestegen is. dan kan zonder twijfel geconstateerd worden, dat de nieuwe Zeeuwse veestapel niet voor de voor-oor- logse behoeft onder te doen. HET WERK LOOPT TEN EINDE. Natuurlijk zijn er wel veehou ders, die menen, dat hun ge restitueerde dieren van een min dere kwaliteit zijn dan die, wel ke zij indertijd inleverden. Er wordt echter nauwlettend op toegezien, dat men een dier van dezelfde rubriek en klasse terugkrijgt. Bovendien kan een ieder in een hogere klasse mee- loten, indien het verschil in waarde bijbetaald wordt. Het werk van de commissie loopt ten einde. Nog 'n 1000-tal dieren zal moeten wordefl aan gekocht. Nog slechts enkele ma len zullen de Zeeuwen het Frie se land doorkruisen voor dit doel, waarna zij hopelijk met voldoening mogen terugzien op hun volbrachte taak, een taak, die in 1945 te zwaar scheen om aan te beginnen. Opnieuw zal dan een deel van het Zeeuwse oorlogsleed tot het verleden be horen. De twee meisjes op deze foto ver schillen niet zo erg veel in uiter lijk en voorkomen, toch verschillen zij liefst drie honderd Jaar, ten minste wat hun hoofdbedekking aangaat. De bovenste draagt de dernier cri van Parijs, de andere een wollen Tudor kapje, dat meer dan 300 jaar oud is en bij opgra vingen te Londen werd gevonden. Een hen uit Klimmen (L.), die van de wijs was geraakt door het zachte weer, heeft één dezer dagen kans gezien tien kuikens uit te bx-oeden. Zij had zelf onder een Heg een nest gemaakt. STEMMEN UIT DE KERKEN De geschiedenis van de scheiding. Nu in nieuwe banen. Hoe komt het toch. dat er in de Ned. Hervormde Kerk die eigenaardige scheiding is tussen Bestuur (Kerkeraad) en Beheer (Kerkvoogden en No tabelen) en dat deze twee als afzonderlijke colleges naast elkaar staan? In de practijk zullen ze natuurlijk overleg met elkaar moeten plegen, maar het is ook wel eens voor gekomen dat er tussen deze twee emsfige wrijving was. Vooral in die gemeenten, die uit elkaar werden getrokken door de richtingsstrijd, is het nog wel eens gebeurd dat de ene richting overheersend was in de kerkeraad en de andere in de kerkvoogdij. Als we een antwoord zoeken op de vraag hoe deze schei ding er gekomen is, moeten we ver teruggaan in de ge schiedenis, tot zelfs in de tijd vóór de Kerkhervorming. Zoals de grenzen der middeleeuwse parochies de grenzen zijn. ge worden die de Ned. Herv. Ge- In Londen is de conferentie van het Britse Gemenebest begonnen. Vóór Downingstreet 10 staan van links naar rechts: Frazer van Nieuw-Zeeland, Pandit Nehru van India, Eric Louw van Zuid-Afrika, Evatt van Australië, Attlee van Engeland, Robertson van Canada, Senanayaka van Celon, Ali Khan van Pakistan en Huggins van Zuid-Rhodesia. „Monty" en De Laitre contra de Gaulle (Van onze correspondent) PARIJS, Oct. De situatie in Frankrijk verslechtert met het uur. De stakingen grUpen steeds verder om zich heen en do^n het ergste vrezen. De houding van de rode raddraaiers wijst inderdaad, zoals dezer dagen Samans de prefect van het departement Meurt he en Moiselle het zei, in de richting van een formele opstand. Door de bo men ziet men het bos niet meer en zelfs samenscholende journalisten weten niet meer, waar wel en niet wordt ge staakt. De berichten veranderen ieder uur, doch helaas niet in .de goede richting. Duidelijk is intussen, dat drie kwart der mijnen dood ligt, grote gebieden van Noord- Frankrijk zonder gas, electri- citeit en water zitten, de Pa- rijse taxichauffeurs thuis blij ven, er geregeld incidentele stakingen zijn bjj de spoorwe gen en in de havensteden. In vrijwel alle havensteden, doch vooral in Marseille, is een grote ondergrondse activiteit en men vreest terecht, dat ee$ dezer dagen een algemene sta king in de Franse harens zal worden afgekondigd. Op het Gare de l'Est heeft men er eveneens het bijltje b\j neerge legd, tengevolge waarvan het treinverkeer tussen Parijs en het Oosten geheel in disorde kwam. Nederlanders, die naar Parijs willen, doen goed voor zichtig te zijn, want waar schijnlijk zal 't Gare du Nord eveneens worden lam gelegd. Terwijl enerzijds tengevolge van kolengebrek tal van trei nen zijn uitgevallen, werden zowel in het Oosten bjj Metz, als in het Noorden voor Rijs- sel en in het Zuid-Oosten bij Lyon treinen op dood spoor gereden. Men houdt rekening met de mogelijkheid, dat nog deze week het gehele Franse spoorwegverkeer stil komt te liggen. Niet alleen bij Metz, doch bij Lyon, Marseille, Pa rijs, Lille en Brest is het tot botsingen gekomen tussen de stakers en de regeringstroe pen, In allerijl worden ook hedèn nog nieuwe versterkin gen naar de bedreigde plaat sen gedirigeerd. De botsingen nemen inderdaad het karakter aan van een opstand. DE ACHTERGROND VAN DE STAKINGEN. De mijnwerker verdient in Frankrijk ongeveer 50 gulden per week, evenals de niet ge specialiseerde fabrieksarbei der. Maar acht honderd gram brood kost 45 cent, een kilo vlees 6.50, een kilo aardap pelen 15 cent, een pond kaas 1.60, een liter melk 50 cent een mud kolen 12.50, een ons ham 1.25. Een costuum komt op minstens honderd gulden, ctrlciteit, gas, water en Hoewel volgens de laatste berichten de sta kingen in Parijs begin nen te verlopen, menen wij toch bijgaande brief van onze Parijsc corres pondent te moeten pu bliceren, omdat immers ieder ogenblik de situa tie zich opnieuw ten kwade kan keren. huishuur zijn tweemaal zo duur als in Nederland. De ka tholieke geestelijkheid steunt thans de eisen om loonsverho ging. Zondag hebben de gees telijken een brief voorgelezen van de bisschop van Nancy, waarin wordt aangedrongen op hoger loon voor de arbei ders, teneinde hen het leven mogelijk te maken. De communisten daa.ren.te- gen gebruiken de ontevreden- eid voor hun politieke doel einden en derhalve is het on der de huidige situatie vrij wel niet te voorkomen, dat katholieke en socialistische arbeiders noodgedwongen het rode kaïretje trekken. Hoe treurig het ook is! Het zijn daarentegen uitsluitend de communisten, die van Iedere staking een rel maiken, die po gen om botsingen uit te lok ken en andere industrieën mee te slepen, niet met het. doel directe loonsverhogingen te bewerkstelligen, doch slechts om Frankrijk lam te leggen, de Marshall-hulp te saboteren, de wereld er van te overtui gen dat de West-Europese Unie met deze partner geen waarde heeftin troebel water te vissen. TROEPEN MET FLUWELEN HANDSCHOENEN De regering heeft speciale voorschriften uitgevaardigd voor de commandanten der troepen, die naar de bedreigde gebieden zijn gedirigeerd om toch vooral voorzichtig op te treden, mijnen, hoogovens en spoorwegen slechts te be schermen en provicateies van de zijde der communisten, ook al gebruiken deze stenen, ijze ren staven en bijlen, te beant woorden met gummieknuppcl en traangas. Vooral niet schie ten. Men vreest, dat zodra men begint te schieten en zo dra de regering van haar fei telijke macht gebruik zou gaan maken de huidige sta kingsgolf in een formele op stand zou uitlopen. DE GAULLE STAAT KLAAR Dat men met dit gevaar rekening houdt, blykt o.a. uit de verdubbelde bewaking bij de openbare gebouwen, de sterke eenheden regeringstroe pen, die o.a. bij Metz en Mar seille zyn gegroepeerd; uit 't feit, dat Moch en Mayer, die op ministeriële vacantie waren onmiddellijk door de Queiulle zijn teruggeroepen enuit de ongekende activiteit in de Gaullistische cellen. De alge mene overtuiging is, dat De Gaulle klaar staat om in te grijpen indien dit najaar in derdaad de gevreesde doch verwachte opstand zou bren gen. De geruchten, als zou 'n deel der derde macht voorne mens zjjn communisten toe te laten tot de regering, kun nen wy vooralsnog niet ge loven. Vooral de radicaal-so cialisten, waaronder men Gaullistische elementen kan vinden en de katholieken zul len wel verhinderen, dat deze vlieger van de linkervleugel der socialisten op kon gaan. Voor lopig blijft 't er naar uitzien, dat Frankrijk in een onheil spellend tempo de beslissing tegemoet gaat. Wellicht wordt het geen keuze tussen Staling en de Gaulle, hetgeen de hemel verhoede, doch zelfs indien de feneraal op legale wyze in arys komt te zetelen zal dit ongetwijfeld gepaard gaan met bloedvergieten. Want dan is het voor de communisten en voor de Gaulle er op of or onder. In brede kring gelooft men, dat de derde macht niet over voldoende kracht meer beschikt om dit te voorkomen. MONTY TEGEN DE GAULLE Mocht De Gaulle aan het bewind komen, dan hangt de West-Europese Unie, zoals deze zich thans bezig is te ontwikkelen, aan een zy'den draad Monty en De Gaulle zijn gèen goede vrienden en de uiterst sterke Gaullistische groeperingen in 't Franse le ger hebben zich met hand en tand verzet tegen de benoe ming van Montgomery, als voorzitter van de verdedigings- raad. Montgomery zou het zwaartepunt der verdediging willen leggen in Noord-Afrika, Spanje en Engeland, wat niet wi zeggen, dat de Benelux en Frankrijk onmiddellijk in de steek gelaten zouden worden. De Fransen willen evenwel geen reprise van 1940. Van daar, dat de Franse generaal Juin weigerde opperbevelheb ber te worden over de land strijdkrachten onder Monty, vandaar ook dat de huidige Franse minister van Oorlog, Ramadier, poogde om op het allerlaatste moment Londen. Brussel en Den Haag te be wegen de benoeming van Mon ty nog niet aan te kondigen. Doch het was te laat. De Lattre accepteerde waar Juin weigerde. Maar het stand punt van De Gaulle is bekend. meenten nu nog hebben, zo is ook de scheiding tussen Be stuur en Beheer een erfehis uit de middeleeuwen. KERKSTICHTING. In de tijd vóór de Reforma tie ging het stichten van een bepaalde kerk als centrum van een parochie, niet uit van dc Kerk in haar geheel, maar van één of meer personen, die meestal tot de toekomstige gemeente behoorden. In Zee land was het gewoonlijk de ambachtsheer. De bisschop moest, er natuurlijk zijn goed keuring aan geven. Hij ver leende deze echter niet eerder, dan, wanneer er zoveel goede ren waren (meestal landery- ln), dat daaruit het geregelde onderhoud van de kerk kon worden bekostigd. Maar er is meer nodig voor een geregelde kerkedienst. De pastoor moest niet alleen een huis hebben, maar hij moest ook naar zijn stand kunnen le ven. Verder behoorde bij een kerk ook nog een koster. Zijn werk zaamheden waren wel iets uit gebreider dan die van dc te genwoordige. Onder anderen was ook het onderwijs van de kinderen meestal aan hem op gedragen. Hij moest zoveel in komsten hebben, dat hij zijn gezin daarvan kon onderhou den. Alvorens nu de bisschop zijn toestemming gaf tot stichting van een parochie, moesten er ook goederen zijn, die geregel de inkomsten gaven voor pas toor .en koster. Zo had iedere gemeente, naast haar kerke- land, ook pastorie- en koste- riegoederen. Deze laatste twee werden beheerd door degenen die recht hadden op de inkom sten. De kerkegoederen werden be heerd door de kerkmeesters, die moesten zorgen voor het onderhoud van alle kerkelijke gebouwen. De „Kerkfabriek" was de naam waaronder dit werd samen gevat. Deze was dus een aparte stichting met een bepaalde bestemming. De f goederen zelf behoorden feite- ijk niet aan de parochie, maar waren eigendom x van deze stichting. Waar een ambachts- Hij wil Parijs en Frankrijk tot de ziel en het hart der Unie maken, hij wil standhou den aan de Franse. Belgische en Nederlandse Oostgrenzen of zo mogelijk nog meer Oostelijk. Hij wenst ook inni ger relaties met Franco en Penron en al die dingen zul len straks, indien de generaal inderdaad aan de macht komt, de West-Europese Unie op een zware proef stellen.. (Nadruk' ver bode") VIootherstel ging echter sneller dan wat ook bij de Wederopbouw. Het ziet er voor de toeekomst niet zo slecht uit (Van onze speciale verslaggever) Wat is een haven? Een wijd wa ter, waarin de zon zich duizenden malen spiegelt als de hemel helder is: 'n geheimzinnig gebied als de lucht volgelopen is met duisternis of mist. Daarbij dc geur van het natte element, teer. olie en van wat de schepen er brachten uit landen achter de horizon. En dan de schepen, reuzenstomers, die traag door de stroom gaan of stil voor de kade liggen óf kleinere vaartuigen, die geagiteerd over het watervlak gaan. Tenslotte de ach tergrond: strakke lijnen van lood sen en gebouwen, (jl kantwerk van kranen en laadbruggen. Zo tenminste zag u/> verslagge ver de Rotterdamse havens; zij. die ermee te maken hebben zien het anders: een orgaan met een be langrijke functie in Nederlands eco nomie. Zo belangrijk als voor de oorlog is deze functie nog niet. Om te be ginnen was er niet veel van de ha- venoutillage meer over: kademu ren, kranen, dokken, loodsen wa ren vernield of beschadigd. Maar die schade is voor het grootste deel hersteld. Over een goed jaar hoopt men het gehele havenbe drijf weer in vooroorlogse conditie te hebben. VLOOTHERSTEL. Met de vloot gaat het ook wel weer. Geen object van de weder opbouw in Nederland is sneller gevorderd dan het vlootherslel. De Nederlandse koopvaardijvloot be stond in 1939 uit 1129 schepen met een totaal tonnage van 2.853.961 ton. Daarvan waren er in 1943 nog 1.400.000 ton over. Gelukkig bleek de mogelijkheid te bestaan een deel van het surplus-tonnage van de Verenigde Staten over te ne men. Eveneens was dat het geval met een aantal Engelse schepen van het Empire-type. Verder kreeg Nederland in 1946 de beschikking over 19 ..herstelbetalingsschepen" uit de voorm. Duitse koopvaardij vloot. Van deze nieuwe schepen kreeg Rotterdam naar verhouding zijn deel. De schepenlijsten van de heer de benodigde goederen, had gegeven, was het. vanzelf sprekend dat hij in deze kerk fabriek een meestal alles be slissende stem had. Hij mocht zelfs de pastoor benoemen. (Het z.g. patronaatsrecht)Bo ven de kerkmeesters stond het toezicht van de geestelijke overheid der Kerk. WERELDLIJKE OVERHEID. Toen de Hervorming kwam, is er eigenlijk geen verande ring gebracht in deze verhou ding. De Kerkeraad als zoda nig bemoeide zich niet met de kerkfabriek. De enige feitelij ke verandering was, dat het oppertoezicht van de geestelij ke overheid wegviel en de we reldlijke overheid in haar plaats trad. Zij bepaalde ook dat de Gereformeerde Religie de ware was en dat daarom de opbrengst van de kerkelijke goederen ten bate van die godsdienst moest komen. Het gezag van de wereldlijke over heid werd hiermee groot in de Kerk. Zij was „de voedsterheer der Kerk" en als zodanig oefende zij een zeer ingrijpend toezicht tut. ook op het beheer der kerkelijke goederen. Daar toe werden geestelijke kanto ren ingesteld. Alle pastoriegoe- dcren, die later werden gena tionaliseerd, werden hier be heerd. De kerkgoederen ech ter bleef men beschouwen als een aanhangsel van de kerk gebouwen en bleven beheerd door de kerkmeesters, die nu kerkvoogden waren geworden. ANDER BEHEER. In de Franse tijd is er heel wat over deze kerkegoederen te doen geweest. Tenslotte bleef de zaak ongeveer zoals ze was. Koning Willem I, die de be stuursreglementen van 1816 gaf,heeft ook in het beheer ingegrepen. Kerkvoogden voer den de financiële administratie onder toezicht van een pro vinciaal college v. toezicht. De gouverneur van de provincie, of een lid van Gedeputeerde Staten waren als zodanig steeds voorzitter. Later kwam daarboven een algemeen col lege van toezicht. Willem I heeft ook verordend dat er no tabelen moesten zijn. Voor de eerste keer heeft de Koning hen zelf benoemd. De Over heid bemoeide zich dus nog steeds met. het beheer der Kerk. In de vorige eeuw begon de gedachte dat de Kerk vrij ge laten moest worden, zowel in haar bestuurszaken als in het beheer, hoe langer hoe meer ingang te vinden. Scheiding van Kerk en Staat, werd de leuze. De regering had nu aan de Synode het toezicht over en de regeling van het beheer moeten overlaten. Allerlei fac toren werkten er aan mee. dat zij dit niet wilde. Plotseling onttrok zij zich in 1886 geheel en al. zonder dat zij door een regeling in de toekomst voor zag. Toen heeft het Algemeen College van Toezicht, in sa menwerking met de provinci ale colleges, het toezicht op het beheer, zelfstandig over genomen. De gemeenten moes ten beslissen of zy zich hier onder wilden stellen. Sindsdien zyn er gemeenten met vrij be heer. Maar de scheiding tussen Bestuur en Beheer bleef hier mee bestendigd. Indien me* de nieuwe kerk orde de kerkvoogd, ouderling wordt, is daardoor een einde gekomen aan een toestand, die historisch wel te verklaren is, maar niet meer te verdedigen was. Kerkeraad en Kerkvoogdij zullen dan te samen één colle ge vormen. H. Rotterdamse rederijen tonen aan. dat het verlies weer ongeveer aan gevuld is. Merkwaardig is, dat juist twee grote schepen behouden bleven. Het grootste Nederlandse schip, de „Nieuw Amsterdam" lag bij het uitbreken van de oorlog in West- Indië. Na dienst te hebben gedaan als troepentransportschip op alle wereldzeeën, keerde het na de be vrijding in Rotterdam terug, waar men bijna anderhalf jaar bezig was met de restauratie, die 19 millioen gulden kostte. Het vlaggeschip van de Rotterdamse Lloyd, de „Willem Ruys", dat in 1938 in Vlissingen op stapel werd gezet, kwam in 1947 in de vaart. NOG NIET OP VOOR OORLOGS PEIL. Doch ondanks de betrekkelijk gunstige toestand, waarin haven en vloot verkeren is de omvang van het verkeer via Rotterdam nog^ng niet op voor-oorlogs peil. Het vori ge jaar bedroeg de tonnenmaat van de inkomende zeeschepen on geveer 40 pet. van het overeen komstige cijfer voor 1936: voor het totaal der goederen bedroeg dit percentage slechts 30 pet. In verhouding tot andere grot* Europese havens neemt Rotterdam ook geen slechte plaats in. het ver keer is er met zijn 12.000.000 ton groter dan in Liverpool. Marseille. Rouen en Bremen. Zowel het he den als de toekomst van Rotter dam geven dus ondanks de achter stand een gunstig beeld. INDUSTRIE. Een ander facet vtn Rotterdams toekomst is de steeds grotere in dustrialisatie. Behalve aan de uit breiding en herbouw van bestaan de bedrijven zal aandacht geschon ken worden aan de mogelijkheid nieuwe bedrijven naar Rotterdam te trekken. De omstandigheden z(jn er voor industrie zeer gunstig dooi de grote waterwegen en de verbin dingen over de weg, per spoor en na de voltooiing van het nieuwe vliegveld door de lucht. In de „Spaanse polder", waar thans reeds het aan iedereen, die per spoor uit de richting Den Haag kwam be kende gebouw van „Van Nelle" staat, zullen in de toekomst aller lei bedrijven verrijzen. Eveneens zal dat het geval zijn op de terrei nen aanxde Botlek, waar de „Cal- tex" een bedrijf gaat vestigen. De ze nieuwe bedrijven zullen de Rot terdamse havens meer werk ver schaffen. (Nadruk verboden).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5