„Ziekenhuisverpleging Walcheren" jubileert Belgische architecten op Walcheren NIEUWS UIT ZEELAND Het vervoer met de Prov. Stoombootdiensten WALCHEREN Twintig jaar arbeid in het belang der verzekerden. P Vele ups en downs. ..De vereniging „Ziekenhuisver pleging op Walcheren" kan dit Jaar haar 20-Jarlg jubileum vieren met een gezonde financiële positie en het vooruitzicht, dat haar be slaan ondanks sterke aderlatingen ook voor de toekomst verzekerd Is". Met deze verheugende woorden begon de nieuwe voorzitter van de ze vereniging, de heer J. L. Dreg- ïnans, tijdens een buitengewone algemene ledenvergadering te Mid delburg. een sDeech ter herdenking van dit jubileum. Drie bestuursleden hebben van de oprichting der vereniging af. zitting gehad in het bestuur. Het zijn de heren J. L. Onderdijk. Van Geuns en Oldeman. die de conti nuïteit en stabllitetl van de vereni ging belichamen. Spreker bracht dank voor de vele arbeid, die zij hebben verzet en uitte de hoop. dat zU nog vele jaren met animo mogen werken. Speciale dankwoor den richtte hij tot de heer Onder- dijk, die zich destijds heeft be ijverd voor de oprichting van de vereniging en er sindsdien met volle overgave voor heeft gearbeid, daardoor stimulerend werkend op het overige bestuur. Dank werd ook gebracht aan de boden, de af delingsbesturen. het administratief personeel en de leden van de fi nanciële commissie. MOEILIJKE JAREN. Dc eerste voorzitter is mr. W. J. Woldringh van der Hoop geweest, die in 1932 aftrad, de tweede jhr. H. A. van Doorn, die in 1935 be dankte en de derde jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die zich in dit jaar terugtrok. De eerste tien jaren van het be staan der vereniging verliepen kalm. maar in de laatste tien jaar heeft menige storm over haar ge woed. Spreker releveerde de ge volgen van dc rampen in 1940 en 1944. Vooral de contributie-inning kwam leelijk in het gedrang en talrijke opnamen met sociale indi catie waren onvermijdelijk. De fi nanciële resultaten waren na de bevrijding dan ook verre van gun stig. Gelukkig waren gunstige schikkingen te treffen en werd een restitutie van betekenis ontvangen van het P.B.V.O. 1946 werd het eerste normale Jaar na dc oorlog. Meer dan 17.000 nieuwe leden werden ingeschreven. Wat het ledental betreft, dit steeg in de eerste 13 Jaar geleidelijk. Toen het Ziekenfondsbesluit in werking trad. dreigde een terug gang te komen, maar door samen werking met de andere ziekenfond- De subsidies op het levensmiddelenpakket Naar liet A.N.P. van nffi- eielo ztyde verneemt wordt er op het ogenblik tussen de re gering en de Stichting van de Arbeid overleg gepleegd over de wQze, waurop het effect van voorgenomen subsidiever lagingen voor levensmiddelen op de Drozen kan wonden op gevangen. Zodra dit overleg is be ëindigd stelt do regering zich voor over deze aangelegenheid nadere mededelingen te doen. Noodwet Indonesië ingediend. Bij de Tweede Kamer is in gediend een ontwerp „Noodwet Indonesië". Aan. de memorie van toe lichting is het volgende ont leend: De buitengewone en drin gende omstandigheden, waar voor het koninkryk zich ziet gesteld, eisen, dat op korter termfln dan bij wet mogelijk zou zijn maatregelen moeten kunnen worden genomen met betrekking tot de voorberei ding van en de overgang naar een nieuwe rechtsorde in In donesië. Daarbjj moet worden afgeweken van de grondwet. De afwijkingen blijven be perkt tot. die van de artikelen 62, 68. 64 en 171, tweede lid, dei Grondwet. De te treffen maatregelen zullen een voorlopig karakter moeten dragen en voorstellen tot be.krachtiglng van getrof fen maatregelen'zullen binnen een bepaalde tijd bij de Staten-Generaal moeten' wor den ingediend ter goedkeuring. De noodwet komt op 1 Juli 1949 te vervallen. Wet op het bewind in Indonesië. Met verzoek dit ter ver trouwelijke kennismaking van dc leden van de Tv/eede Kamer der Staten-Generaal te willen doen nederleggen ter griffie van do Tweede Kamer, heeft de minister van overzeese gebiedsdelen de voorzitter der Tweede Kamer aangeboden het voorlopig resultaat van het met delegaties uit Indonesië hier te lande gepleegd overleg betreffende het bewind in In donesië in overgangstijd. Dit voorlopig resultaat is duidelijk heidshalve belichaamd in de vorm van een ontwerp van wet. Minister Stikker naar Parijs. De minister van buitenland se zaken. mr. D. U. Stikker, is Vrijdag per vliegtuig naar Pa rijs gegaan, om daar een be spreking te hebben met de mi nisters van buitenlandse zaken van dc landen betrokken bij het plan-Marshall. Minister Stikker komt vandaag in Ne derland terug. In de gevangenis van Lands berg (Amerikaanse zóne) zijn tien Duitsers opgehangen, die door Amerikaanse militaire rechtbanken ter dood veroordeeld waren wegens deelneming aan moord op ongewa pende Amerikaanse vliegeniers tij dens de oorlog. son in Middelburg bleek het mo gelijk vele nieuwe verplichtverze- kerden als lid te winnen. Op de dorpen waren er echter 5000 af schrijvingen. De wijzigingen op zie- kènfondsgebied in 1947 brachten 't verlies mee van vele aanvullende verzekeringen. Besloten werd de behandeling in een ziekenhuis over te laten aan de ziekenfondsen, waardoor meer dan de helft van de B- en C-verzekerden afgeschreven moest worden. Dit offer werd ge bracht in het belang van dc leden. Ofschoon dc vereniging door de jongste veranderingen veel leden ten plattelande aan het ziekenfonds Walcheren zal verliezen, kan zij zich. dank zij de goede organisatie, niet alleen staande houden, maar ook mede door een gedeeltelijke omschakeling in werkwijze de toe komst vol vertrouwen ingaan. Hitiers bezittingen verbeurd verklaard. „ZUIVERINGSPROCES" IN MüNCHEN. Te München is het zuive ringsproces begonnen tegen Adolf Hitler en zijn vrouw Eva Braun. De rechtbank kwam tijdens de behandeling tot de slot som. dat Hitiers zelfmoord bewezen is door de verklarin gen van zyn chauffeur. Erich Kempka. Daar Hitier voorkomt op de lijst der grote oorlogsmis dadigers, werden al zijn bezit tingen verbeurd verklaard: een huis te München, een landgoed te Berchtesgaden, auteursrechten ten belope van vijf milliocn mark verschul digd door de uitgevers firma „Ehcr" en een aantal schil derijen. Tenslotte werd beslo ten, dat Hitiers testament on geldig is. daar -het getypt is. Nieuwe devaluatie van Franse franc. Do Franse regering heeft Vrijdagmiddag besloten met in gang van Maandag aanstaande weer een enkele koers voor de Franse franc vast te stellen. Door deze maatregel wordt de waarde van het pond ster ling ongeveer 1060 francs. Platbranden van een Kampong. De Tweede Kamerleden van der Goes van Naters en Vor- rink (arb.) hebben aan de mi nister-president en de minister van overzeese gebiedsdelen vra gen gesteld over het platbran den van de kampong Pakisadji op Java. Drie Nederlandse militairen zijn tot zware straffen veroor deeld, omdat zij geweigerd had den gehoor te geven aan een hun gegeven bevel om, nadat in de buurt van de kampong Pakisadji landmijnen waren ontploft, deze kampong plat te branden. De beide Kamerleden vragen oen onderzoek naar de feiten. De concentratie van het autobusverkeer. Bij het commissie-onderzoek van de wet Autovervoer-Personen In de Tweede Kamer is het denkbeeld geopperd ondernemers, die bij de concentratie van het autobusver- voer worden uitgeschakeld aande len te geven in de streekonderne- ming tot het bedrag van hun scha deloosstelling. Dit zou niet van toe passing moeten zijn op hen. die hun onderneming vrijwillig hebben verkocht. Andere leden voelden echter weinig voor dit denkbeeld. Wel werd ook de gedachte gelan ceerd verschillende kleinere onder nemers te brengen tot coöperatie met behoud van zelfstandigheid als deelneemster. Aankomst „Grote Beer". Het troepenschip „Grote Beer" wordt in de nacht van Zondag op Maandag met re patriërend militair personeel uit Indonesië in de Amster damse haven verwacht. De ontscheping begint Maandag morgen te negen uur. Zij bezochten Vlissingen en Middelburg. Vrijdagmorgen werden de Belgische architecten, die momenteel een excursie door Zeeland maken te Vlissingen door het gemeentebestuur ont vangen. Burgemeester, mr. B. Kolff zeide 't op prijs te stellen, dat de architecten Vlissingen be zochten. Wij hebben het con tact nodig, aldus de burgemees ter, niet alleen met andere de len van ons land, maar ook met het buitenland. Spreker herinnerde aan de sportuit- wisseling tussen Oostende en Vlissingen en zeide dat er steeds prettige betrekkingen waren geweest tussen België en Vlissingen De burgemees ter sprak zowel in het Neder lands ais in het Frans. De voorzitter van de vereniging voor stedebouw, senator E. Vinck dankte voor de prettige ontvangst. Hierna gaf de directeur van gemeentewerken, de heer C. uwehand een uitvoerige uit eenzetting van de herbouw- en uitbreidingsplannen van Vlis singen, waarna een excursie werd gemaakt naar de monta- gebouw. Voor een en ander bestond grote belangstelling en men was vol bewondering voor de wijze, waarop Neder land de na-oorlogse problemen van wederopbouw en huisves ting aanpakte. BEZOEK AAN MIDDELBURG. '8 Middags begaf het gezel schap zich naar Middelburg, waar allereerst kennis werd genomen van de restauratie werkzaamheden aan het Stad huis op de Markt. Onder des kundige leiding werden alle zalen bezichtigd; met name wekten het houten tongewelf in de Burgerzaal, waaraan thans druk gewerkt wordt en de bemetselde gewelven in de Vleeshal, die hun voltooiing naderen, de bewondering op van de Belgische gasten. In de raadszaal van het gemeentehuis werden zij ont vangen door de wethouder van Gemeentewerken en Ge- mentebedrijven. de heer L. J. van 't Westende, die als waar nemend burgemeester optrad. By deze ontvangst waren ook aanwezig de waarnemend-ge meentesecretaris. de heer N. Tromp en dc directeur van Gemeentewerken, de heer A J. W. Mathyssen, terwijl dé heer M. D. A. Glerum, hoofd van de provinciale dienst vóór de wederopbouw en volkshuis vesting in Zeeland, het gezel schap vergezelde. De heer Van 't Westende sprak een welkomstwoord, waarna de heer E. Vinck, pre sident van het Hoge College voor Stedenbouw, dankte voor - De Holland-Amerika Lijn heeft na een geslaagde proef tocht overgenomen het s.s. „Soestdijk". gebouwd bij Har- land and Wolff Ltd te Belfast. De nieuwe aanwinst, die be stemd is voor de Java-New York dienst, wordt Zondag a.s. te Rotterdam verwacht. Een zusterschip, de „Schiedijk", na dert op dezelfde werf eveneens zyn voltooing. het prettige onthaal, „Wy zijn gekomen om lessen'tc leren", aldus de heer Vinck, ,,en wij hebben reeds geleerd, dat U met de volkshuisvesting ver op ons vooruit bent. Maar de grootste les, die wij hier le ren, is de les van de moed, de moed om niet te versagen, maar om betere woningen in een betere wereld te bouwen." De heer Mathijs9?n schetste hierna de uitbreiding van Middelburg in de loop der eeuwen en deelde mee. dat tot 1980 een 2500-tal huizen zal moeten worden gebouwd. Hij besprak ook de wijkbouw, die nog betrekkelijk nieuw voor ons land is. Naar aan leiding van zg'n betoog kwa men vele vragen los, waarop spreker en de heer Glerum naar tevredenheid antwoord den. Tenslotte bezocht men nog het Abdij complex en de Grif fioen. Herbouwplan Sluis goedgekeurd. Het gemeentebestuur van Sluis heeft thans bericht ont vangen dat het herbouwplan is goedgekeurd. Hierdoor is het mogelijk de wederopbouw van het centrum van de gemeente met spoed aan te pakken.'Tal van plannen zyn reeds gereed en zullen zo spoedig mogelijk worden uit gevoerd, terwijl er reeds een bevredigend aantal huizen voor particulieren in aanbouw is. Ook met de bouw van de nieuwe Herv. Kerk is thans een aanvang gemaakt. Voegt men hierbij dat ook de bouw van de laatste 48 woning wetwoningen thans goed vor dert, dan kan het niet anders, of de perspectieven zyn voor Sluis wel wat gunstiger ge worden. Aardenburg's gemeentebegroting 1949. HEEFT OVERSCHOT VAN f 25.000.—. In de Donderdagmiddag te Aar denburg gehouden raadsvergade ring is de gemeentebegroting voor 1949 behandeld. De begrotingscom missie bracht bij monde van wet houder A. I. Catsman verslag uit. De begroting is thans weer vol gens de bepalingen van de gemeen tewet zo tijdig ingediend, dat zij voor de aanvdng van het dienst jaar kon worden afgehandeld. Door de ruime opbrengst der be lastingen. vooral ook wat het ge meentelijk aandeel in de onderne mersbelasting betreft, kon de be groting op vlotte wijze sluitend worden gemaakt. Er blijft een post onvoorzien van f 25.000 beschik baar. Het gedenkboek voor Koningin Juliana in Zeeland. In aansluiting- op onze vroe gere berichten over de wan deltocht door Nederland met het gedenkboek, dat door de Ned. Wandelsportbond aange boden zal worden aan H. M. koningin Juliana deelt men ons mede. dat het bock door dc wandelsportverenigihg Olympiade Dinsdag a.s. van Axel naar Vlissingen gebracht zal worden, waar het door dc burgemeester van Vlissingen wordt afgetekend. De volgende j zal het door de Vllssingse wandelsportvereniging N,O.A. D. overgebracht worden 'naar Goes, waar het te ongeveer 4 uur des middags op het stad huis zal arriveren. Op 22 October a.s. zal het Gedenkboek door 12 leden van de Wandelsportvereniging ,,Op stap 46" uit Scherpenisse naar Oudcnbosch worden ge. bracht. Woningbehoefte voor Z.-Vlaamse industrie. Dinsdag a.s. zal het college van Gedeputeerde Staten van Zeeland een bezoek brengen aan het industriegebied van Zeeuwsch-Vlaanderen om een bespreking te hebben met ge meentebesturen en industriëlen over de woningbehoefte en de woningbouw. Auto's bereikten driemaal het vooroorlogs gemid delde. Wij ontvingen van de Prov. Stoombootdiensten het vervoersover- zlcht over de Dcriode Jan. tot en met Sept. '48. Ter vergelijking zijn naast de cijfers van 1948 afgedrukt die van de overeenkomstige peri ode in 1947, 1938 en 193S. Het aantal vervoerde passagiers bedroeg: Vlissingen—Breskens Terneuzen—Hoedekenskerke KruiningenPerkpolder ZlerikzeeK. Veer Kortg.Wolphaartsd. VcereKamperland Totaal 1938 298,678 66.502 65.584 33.309 104.839 18.331 300.333 72.814 81.936 1947 734.391 124.953 651.698 91.877 170.376 47.484 795.289 145.881 825.101 102.337 203.834 66.797 587.243 620.074 1820.779 2144.539 Het aantal vervoerde auto's bedroeg: VlissingenBreskens TernereenHoedekk. KruiningenPerkpolder ZlerikzeeK. Veer Kortgene—Wolphaartsd. 3.610 4.963 11.808 3.277 16.584 40.328 4.913 14.957 4.782 17.565 59.316 74.321 534 103.012 142,821 6.585 8.684 20,222 26.843 Totaal 7C 242 82.545 189.135 253.253 In Augustus kwam de aanlegplaats te Hoedekenskerke gereed, zo dat het mogelijk was op deze lijn een groter schip in de vaart te bren gen waardoor weer autovervoer mogelijk werd. Met ingang van 26 Augustus werd het M. S. Koningin Emma op deze lijn in dienst ge steld. Was vorig jaar het aantal vervoerde passagiers ongeveer driemaal het gemiddelde van de vooroorlogse jaren, thans is dit cijfer bijna viermaal het gemiddelde geworden. Het aantal vervoerde auto's hetwelk vorig jaar 2,.i maal het voor oorlogse gemiddelde is thans reeds het drie-voud geworden. Ter vergelyking volgen hieronder de cijfers over dc maand September alleen, wat betreft het passagiersvervoer: September 1938 1939 1947 1948 VlissingenBreskens 32.462 22.678 94.408 88.994 KruiningenPerkpolder 7.108 13.321 72.984 96.228 TerneuzenHoedekensk. 7.296 5.487 17.219 17.400 ZierikzeeKatscheveer 3.352 3.918 11.864 9.887 KortgeneWolphaartsdyk 9.511 9.064 23.269 21.452 VeereKamperland 1.731 1.594 5.572 5.551 Totaal 61.460 56.062 225.316 239.512 Het autovervoer over September was: 1938 1939 1947 1948 Vlissingen-Breskens 4.223 3.088 8.373 9.225 Kruiningen-Perkpolder 1.358 1.882 14.463 19.760 Terneuzen-Hocdekenskerke 532 416 504 Zierikzee-Katschevcer 318 488 990 928 Kortgenc-Wolphaartsdijk 1.869 1.467 3.467 3.130 Totaal: 8.300 7.341 26.941 33.628 Vrachtdienst VlissingenHarwich. Gedurende het a.s. Uien- seizoen zal door de Stoom vaart MaatschapjJT) „Zeeland' wederom een vrachtdienst worden onderhouden tussen Vlissingen en Harwich v.v. Het ligt in het voornemen twee afvaarten per week te doen plaats vinden, n.l. des Dinsdags en Vrijdags te cir ca 5 uur namiddag. De eerste afvaart zal op D'insdag 16 November a.s. plaats vinden. Er zal een extra afvaart zijn op Zaterdag 13 Nov. a.s. Provinciale begroting aan de orde. In de vergadering van Pro vinciale Staten te Middelburg, die op 8 November begint, zal de Provinciale begrot'ng aan de orde komen. De overige agendapunten zullen van min der importanttie zijn. Oud-notaris Schram ter aarde besteld. Onder zeer grote belangstel ling werd Donderdagmiddag op de begraafplaats Zuyien te Breda het stotfelyk overschot van wijlen de heer M. C. Schram, die van 1 April 1905 tot 1 Mei 1926 notaris is ge weest te Kruiningen, ter aar de besteld. Behalve de familie waren hierbij vele vrienden en kennis sen, ondermeer uit Kruiningen en omgeving aanwezig. Wij merkten o.m. op de heer F. Overwater, directeur van de Red Band-fabrieken te Roo sendaal. van welk bedrijf de overledene sinds de oprichting commissaris was, dc heer Raaijmakers, directeur va.n de Amsterdamse Bank te Roosen daal, de heer M. J. Harts, voorzitter van de Raad van Arbeid te 's-Gravenhage en de notarissen G. Beker uit Gin- neken, J. J. van Dijk uit Krui ningen en J. Waveryn uit Ca- pelle (N.B.). Nadat in de aula het woord was gevoerd door de zoon, de schoonzoon en de notaris Waverijn, werd de .kist, die met talryke kransen was gedekt, in het graf neergelaten. De heer A. C. J. M. Schram, zoon van de overledene, sprak ten slotte een dankwoord. Nieuwe tuintekencursus te Middelburg geopend. BELANGRIJK INITIATIEF VAN STICHTING „NIEUW WALCHEREN". De cursus in aanleg en onderhoud van tuinen, die onder auspiciën van de Stichting Nieuw Walcheren te Middelburg is gehouden, heeft goe de resultaten afgeworpen. Dit braeht-hoav ertoe-opnieuw ojMi der gelijk; tuintekencursus te 'organi seren. Vrijdagavond is deze in de Chr. Kweekschool te Middelburg in aanwezigheid van de heren L. J. van 't Westende en L. J. Geers. wethouders van Middelburg, enkele bestuursleden van de Stichting en een bestuurslid van de afdeling Goes der Ned. Maatschappij tot Bevordering van Tuinbopw en Plantkunde, door de voorzitter van de Herbeplantingscommissie, de heer P. Blaauw. geopend. De heer Blaauw verwelkomde belangstellenden en cursisten en omschreef in het kort het doel, dat de Stichting zich heeft gesteld. Hij wees er op. dat de Herbeplantings commissie en het. Landschapsarchl- tectonisch Bureau niet alles kun nen doen: deze hebben medewer king nodig van vakmensen, die een groot aandeel kunnen hebben in de verfraaiing van het eiland. Daar om zijn deze cursussen ingesteld. Spreker bracht dank aan de Rijks- tumbouwconsulent (die verhinderd was aanwezig te zijnl v->or zijn medewerking aan deze actie en aan de heer K. Goudzwaard uit Goes, die zich .veer bereid heeft ver klaard de lessen twee avonden per week te geven. De heer Blaauw sprak de hoop uit. dat de cursus een aangenaam verloop zal hebben en dat de deelnemers. 18 in getal, hun diploma zullen veroveren. Namens het gemeentebestuur wenste de heer van 't Westende de Stichting geluk met dit initiatief. Gezien de resultaten van vorig iaar twijfelt hij er niet aan of deze cur sus zal eveneens vruchten afwer pen. De heer Goudzwaard zeide het een groot genoegen te vinden, dat de cursus weer is georganiseerd en bil dankte daarvoor de betrokke nen. De rurs'stcn, waarschuwde hij. dat er hard gewerkt zal moeten worden Tot besluit van de bijeen komst hield hii een causerie over een aantal sierbloemen. De „Prins Hendrik" vaart Kruiningen-Perkpolder. In verband met het feit. dat de „JConingin Wilhelmina" en kele dagen in het dok moet, is de „Prins Hendrik" tiideliik in dienst gesteld op de lyn Krui ningenPerkpolder. Handelsreiziger pleegde ernstige fraude. IIIJ EIGENDE ZICH 5000.— TOE. Het was een ernstige beschuldi ging. die de 27-1arige H. F. A. v. H. uit Nieuw- en St. Joosland Vrijdag voor de Arrondissementsrechtbank tc Middelburg tegen zich hoorde Hij was in dienst van eer Middelburgse grossierderij als ver tegenwoordiger. maar hij moest nu en dan ook wel eens kwitanties in nen. Deze legde hij echter terzijde en schreef zelf nieuwe uit. die een hoge bedrag vermeldden. Het onrechtmatig teveel gerekende stak van H. dan in eigen zak. Door deze fraude, die hij twee jaar heeft we ten vol te houden, eigende hij zich ongeveer f 5000.— toe. Toen het bedrog eindelijk ont dekt was. nam verdachte de benen naar België, maar na een maand keerde hij al weer terug en meldde zich aan bij de politie. Het bleek toen. dat hij een deel van het geld gespendeerd bad aan dc aankoop van een radio, een^pick-up. een schemerlamp en gra'mnfoonplaten. Van H. gaf in de zitting toe. dat de beschuldiging juist was. De of ficier van justitie vond, dat hij op zeer geraffineerde wijze de dief stallen heeft begaan. Het had hem getroffen, dat verdachte zooveel geld aan onnutte dingen heeft be steed en hij achtte geen aankno pingspunt voor oplegging van een gedeeltelijke voorwaardelijke straf aanwezig. Hij eiste één jaar gevan genisstraf met aftrek van voorar rest. De verdediger, mr. Vlaming, gaf een levensbeschrijving van zijn cliënt en stipte aan, dat van H. ge durende de oorlog schulden heeft gemaakt, die hij wilde afdoen. Hij verzocht de man nog een kans te geven. Uitspraak 29 October. MarshallJtolen voor Middelburg gelost. TOESPRAAK DOOR WETHOUDER L. J. VAN 'T WESTENDE. Vrijdagmorgen om 8 uur is men op de Loslcade te Middelburg begonnen de Ame rikaanse steenkolen, die naar Middelburg zijn gezonden in het kader van de 3Iarshall- hulp aan ons land, te lossen. Vóórdat hier echter een aanvang mee werd gemaakt sprak de wethouder van ge meentebedrijven, de heer L. J. van 't Westende, enkele woorden, waarin hij de bete kenis van deze Marshall-hulp voor het economisch leven in Nederland in het licht stelde. Dondérdagmiddag; meerde schippér J. J. Vermeulen zijn schip „Emmanuel" aan de Loskade. In de ruimen lagen 210 ton „Marshall-kolen" bestemd voor de gasfabriek te Middelburg en voldoende voor tien dagen die in Rotterdam waren overgeladen. Vrijdagmorgen was er een kleine ontvangstplechtigheid op de Loskade, waar behalve wethouder Van 't Westende ook aanwezig waren de wet houders L. J. Geers en A. J. Berenpas. de directeur van gemeentebedrijven, ir. B. C. Roeters van Lennep, de be- dryfschef van de Gasfabriek, de heer N. Riksen en de ha venmeester, de heer N. C. van Oost. t De heer Van 't Westende herinnerde aan de winter 1944-1945, toen in Noord-Ne derland eerst goed werd be seft wat brandstof waard is. Steenkolen vormen een bron van energie en dragen er daardoor belangryk toe bij, dat er in ons land een behoor lijk welvaartspeil terugkeert. Het gemeentebestuur stelt de Amerikaanse steun ten zeerste op prijs. omdat het er dit college ook alles aan is gele gen, dat de oude welvaart, die tevens een garantie is voor politieke rust, terugkeert. Het toeval wilde, dat de schipper die de kostbare vracht naar Zeeland heeft gebracht, van geboorte Middelburger is en dat zijn schip, de „Emma nuel" vroeger toebehoorde aan een Middelburgse eigenaar Ir Roeters van Lennep bood schipper Vermeulennamens Gemeentebedrijven een wandte- gel, die een herinnering aan deze gebeurtenis vormt, aan. De wens van de heer Van 't Westende, „dat de dragers met veerkracht zullen mogen werken", was niet aan dove mansoren gericht: binnen tien minuten was al een halve wa gen met kolenzakken gevuld. J. Behage bracht de eerste zak aan de wal. Vlissingen Inst. voor Arbeiders ontwikkeling brengt „De getemde feeks". Het Instituut voor Arbeidersont wikkeling, dat volgende jaar te Vlissingen 25 jaar zal bestaan, heeft het na de bevrijding niet ge makkelijk gekregen. Hoe geheel anders was dit in de eerste jaren van zijn bestaan! Ruim 700 leden. Daarmee kon tepminste gewerkt worden: uitvoeringen, films, lezin gen, cursussen, enz. In 1932 werd zelfs een arbeidersavondschool ge opend met 33 leerlingen. Helaas kwamen daarna crisis en werkloosheid. Wel werden werk lozen in de gelegenheid gesteld te gen gereduceerde prijs de avonden van het Instituut bij te wonen, maar er kwam toch een ernstige teruggang in het ledental, dat in 1936 nog maar nauwelijks 400 be droeg. Maar men ging verder, zij het dan enigszins sukkelend, tot in 1940 oorlog en bezetting het Instituut geheel lieten verdwijnen. Tamelijk laat na de bevrijding kon men pas overgaan tot de heroprichting en dit jaar wil men trachten weer iets van de vroegere bloei terug te winnen. Het bestuur heeft grote plannen: voor $!e=" alle ter hand genomen kunnen worden. moet eerst vaststaan, dat de belangstel ling voor het werk van het insti tuut voldoende is. Daarom dat be gonnen wordt met twee avonden: een lezing en een toneelavond. Op 21 October spreekt de heer L. On derdijk uit Middelburg en zal een lezing met lichtbeelden geven over zijn reis naar Zuid-Afrika en op Vrijdag 5 November komt het ..Vrije Toneel" van Jan Lemaire Jr. met een opvoering van Sha- kesoaere's kostelijke comedie: ..De retemde feeks". Worden deze avonden c?n succes, dan kan het institu' t voortgaan met zijn werk. 45 JAAR CHR. VAKBEWEGING Na een tijd van zoeken en tasten te Vlissingen werd in 1903 opgericht het Plaatselijk Chr. Arbeidssecretariaat, waarin vertegenwoordigd wa ren de besturen der Chr. en R.K. vakorganisaties. Uit dit Plaatselijk Arbeidssecretari aat is geboren de Chr Bestu renbond, welke gevormd wordt door de besturen der Chr. vakorganisaties. Lange jaren heeft de Chr. Besturenbond op de bres gestaan voor de be langen der werknemers en als schakel van het Chr. Natio naal Vakverbond In Nederland medegewerkt aan de tot standkoming van tal van so ciale maatregelen. De Chr vakorganisa.ties zijn gegroeid en vooral na de bevrijding is de toename zeer groot gewor den. Thans zyn bij de Chr. vakorganisaties in Vlissingen ruim duizend leden aangeslo ten. In feestelgke byeenkomsten op Woensdag 20 en Donderdag 21 October a.s. zal de Chr. Besturenbond het werk geden ken, dat in 45 jaar werd ver richt. NOORS STOOMSCHIP HAD MACHINESCHADE. Donderdag is het 7025 ton metende Noorse stoomschip "Tai Ping Yang" met defecte ankerspil en defecte bakboord machine ter reede van Vlis singen aangekomen. Het-schip, dat van Townsville kwam, is inmiddels gerepareerd. Vrijdag is het naar Antwerpen ver trokken, begeleid door een sleepboot. AFSCHEID BIJ DE METAAL- BEWERKER SBOND. De heer J. M. C. de Roo, districtsvertegenwoordiger van de Alg. Ned Metaalbewer- kersbond, gaat Vlissingen om gezondheidsredenen verlaten. Hij zal te Rotterdam een functie bij de Metaalbewer- kersbond aanvaarden. De heer De Roo heeft enige jaren lang voor de S.D.A.P, zitting gehad in de Vlissing- se gemeenteraad. Na de be- vryding heeft hij het voor zitterschap van de Vlissing- Besturenbond waargeno men. welke functie hij kort geleden - ook om gezond heidsredenen moest neer leggen. Woensdagavond heb ben de Middelburgse metaal bewerkers afscheid van de heer De Roo genomen in een ver gaderingvan de A.N M.B. Hem werd als afscheidsge schenk, een ets van Louis Heymans, aangeboden. CAFéHOUDERS BIJEEN Woensdagmiddag werd in „Concordia" te Vlissingen een vergadering gehouden van de Vlissingse café- en logements houders. Men besloot tijdens deze vergadering tot oprich ting van een afdeling Vlissin gen van de „Bedryfshoreca". Tot nu toe ressorteerde Vlis singen onder de afdeling Walcheren. Er werd een voor lopig bestuur gekozen, be staande uit de beren Z. C. Ie Clerfcq, M. v. d. Berg, J Ver- meul, C. Elich en H. O'ts. BEPLANTING NIEUWBOUW Op Woensdag 20 October, des avonds 8 uur, zal ten stad- huize te Vlissinren de heer C. P. Broerse, tuinarchitect, voor genodigden een lezing houden over het onderwerp: „Beplan ting nieuwbouw". Middelburg „Handelsbelang" kiest nieuwe voorzitter. Donderdag 21 October zal door de vereniging „Handels belang" in het Sclfuttershof te Middelburg een algemene le denvergadering worden gehou den. De agenda vermeldt de verkiezing van een nieuwe voorzitter als opvolger van de heer H. A. Weyburg. Westkapelle 1 EEN GIFT UIT BERMUDA. De volksbibliotheek en de biblio theek van dc C.J.M.V. „Timotheus" te Westkapelle, ontvingen dezer da ten van 'n zekere mevrouw Stuart uit Bermuda elk f 200.Voor bei de bibliotheken, die door oorlogs omstandigheden veel boeken verlo ren, een welkom bedrag. Nieuw- en St. Joosland AANBEVELING ONDER WIJZERES O L. SCHOOL Op de onlangs gehouden ver gadering van Burgemeester en Wethouders te Nisse werd als eerste op de aanbevelingslijst voor een onderwijzeres aan de O.L. school -eplaatst Mejuf frouw E. C. C. H. de Wilde, thans onderwijzeres aan de openb. lagere school to Nieuw en Sint Joostland St. Laurens FILMVOORSTELLING. Op initiatief van de Oranjevere niging te St. Laurens werden Woensdagmiddag voor de kinderen en 's avonds voor volwassenen de jubileumfilms vertoond. Er bestond grote belangstelling. eeuwse mppert Tot conre. tor van het Lyceum te Zierikzec is door de gemeente raad benóemd de heer J. M, F. Hefting. Woensdagavond werden door de autozending „Nederland" te Westkapelle twee openluchtbijeen komsten gehouden. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen 14 Oct.: Admiraal de Ruyter v. Antwerpen. Gepasseerd n. Antwerpen 14 Oct.: Delft v. Madeira; Leerdam v. Rot terdam; 15 Oct.; Zuidland v. Swan- Gepasseerd v. Antwerpen 14 Oct.: Nasasuhaven n. Gotenborg; 15 Oct.: Hondsrug n. Drobak. Violette Eri ca n. Gdynia, Aigorab n. Londen. MIDDENSTAND AAN HET WOORD In de „kop" van ons arti kel over de* Zeeuwse hotels en pensions is een zetfout ge slopen. Waar gesproken werd van goedkope hotels had moe ten staan goedkope schotels.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2