PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Bramuglia stelde twee vragen •V.N. begonnen met de debatten over Palestina 700 millioen nieuwe Nederlandse munten BILT V.S. .verwerpen Sowjet-voorstel. fi De onrust in de Djocja-Republiek. Het herstel van de Zeeuwse veestapel Van Geelkerken komt voor. Officiëren voor de tropen. 191e Jaargang - No.243 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj.: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bossbardt. ABONNEMENTSPRIJS: 32 ct. per week: 3.90 p. kw.; fr. p. p. f 4.15 per kw.. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 16 Oct. 1948 Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 1.—. iedere regel meer 20 cent. Brieven of adres Bureau van dit blad", 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) teL 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr. C 160. tel. 26 Berlijn in de Veiligheidsraad Wisjinsky alleen weigert te antwoorden Na negen dagen pauze, waarin de zes niet recht streeks bij het geschil betrokken gedelegeerden gepoogd hebben de partijen nader tot elkaar te brengen, heeft de Veiligheidsraad Vrijdag de discussies over de Berlijnse kwestie voortgezet. Het is een betrekkelijk korte zitting geworden, die geen stap nader tot een oplossing heeft geleid. Wel bracht ze een belangwekkend initiatief van de kleine zes, die met prijzenswaardige hardnekkigheid proberen een neutrale en onafhankelijke houding te handhaven. De eerste die het woord nam was de voorzitter, de Argentijn dr. Bramuglia. Hij achtte het mogelijk te komen tot een waarachtige vrede, mits men zich hiertoe een uiterste krachtsinspanning ge troost. Hij 'werd ondersteund door de Syriër Faris el Choeri, die een beroep deed op de grote mogendheden een compromis te sluiten „teneinde de angst van de wereld te doen ver dwijnen." Hij drong aan op hervatting der directe onder handelingen. De Canadees MacNaughton deelde daarop mee, dat de „neutralen" geen ontwerpre solutie hebben willen opstel len. Zij willen echter volledi ge inichtingen. WEL TWEE VRAGEN. In aansluiting op deze woor den stelde dr. Bramuglia aan de vier mogendheden, die btf het geschil betrokken zijn twee vragen: 1. Hoe zyn de verkeersbe- perkingen tussen de Oostelij ke en de Westelijke zones on'staan? 2. Op welke overeenkomst was de instructie aan de mi litaire gouverneurs geba seerd en door welke oorzaken werd de overeenkomst niet uitgevoerd Dr. Bramuglia kreeg de volgende antwoorden De Amerikaan dr. Jessup verklaarde zich zonder meer bereid de gewenste inlichtin gen te verstrekken. De Brit Cadogan sloot zich hierbij aan, maar hij voegde er aan toe, dat het antwoord eigenlijk al gegeven was in het onlangs door de Britse regering gepubliceerd Wit- Osborn noemt het „absurd en brutaal". Om verdere onnodige discus sie te voorkomen hebben de Ver. Staten thans kort en krachtig het Sowjet voorstel tot gelijke vermindering der bewapening en uitbanning van de atooombom als volkomen onaanvaardbaar verworpen. De Amerikaan Frederic Os- 'oom deelde dit mede in het speciale subcomité van de po litieke cgommissie, belast met de opstelling van een uitein delijke aanbeveling. Hij noemde het absurd, dat een dergelijk voorstel moet ko men van een land, dat pot dicht is en waarin niemand de bewapening kan controleren. Gelooft U niet, zo vroeg hij zijn medeafgevaardigden, dat men over een zekere brutali teit moet beschikken om zo'n voorstel te presenteren uit naam van een dictatorschap, dat' de meest reactionnaire re gering in de wereld vormt. Hoezeer met de dag de taal feller en minder overwogen wordt, ook van de Westerse kant, bleek Vrijdag in de so ciale commissie. De Brit Mayhew verklaarde, dat er een' slavensysteem zonder weer ga in de geschiedenft bestond n de Sowj et-Unie. Dit als ant woord op een al evenzeer on bekookte opmerking van de Sowjet-gedelegeerde Pavlof, dat Britse onderdanen in de koloniën zijn onderworpen aan uitputting en dood. Door zulk een steekspel met uitlatingen, die op een massameeting thuis horen, zakken de discussies af tot een bedenkelijk laag peil. Defer»ie-commis6ie voor Scandinavië. Te Oslo is bekend gemaakt, dat een Scandinavische de fensie-commissie is benoemd als resultaat van de bijeen komst van dc ministers van defensie van Noorwegen, Zwe den en Denemarken. De respectieve ministeries van defensie zullen desge- wvist militaire en civiele tech nische advisehrs aanwijzen. De bijeenkomst van de mi nisters van defensie is een uitvloeisel van de de vorige maand te Stockholm gevoerde besprekingen tussen de Scan dinavische ministers van bui tenlandse zaken en naar men verwachtte een poging om de verschillen in politiek beleid van de drie landen te nivel leren. boek over het verloop der on derhandelingen Ook de Fransman Parodi wilde de nodige opheldering verschaffen, Wisjinsky verbrak zowaar voor dit speciale geval zijn aangekondigd stilzwegen. Dat was echter allerminst om blijk te geven van meer verzoe ningsgezindheid dan tot nu toe getoond. Kortaf zeide hjj de vragen van Bramuglia te beschouwen als een truc om de Sovjet-.Unie toch te betrek ken in de discussies. Het is naief te geloven, dat wij in dit aas zullen happen of ons aan deze vliegenvanger zullen laten kleven. Bramuglia maakte zich lichtelijk boos over deze in sinuatie, als zou een van de zes neutralen bedrog plegen. Hij zeide het ten zeerste te betreuren dat zulke woorden in de Veiligheidsraad gespro ken werden. Wisjinsky, enigszins terug krabbelend, gaf daarop te kennengeenszins de goede trouw van enige- delegatie in twijfel te hebben willen trek ken. Maar hij bleef er bij, dat de Veiligheidsraad niet be voegd was om de zaak te be handelen en daarom zou hij geen inlichtingen meer ver strekken. Omdat men. toen niet meer verder kon komen werd de vergadering tot Dinsdag ver daagd. Bemadotte's rapport in behandeling'. De politieke commissie van de V.N. is begonnen met de bespreking van het derde agendapunt, het laatste rapport van Bemadotte. De conclusies in dit rapport worden door Engeland en de V.S. gesteund, doch zowel door Joden als Arabieren bestreden. De houding van de Sowjet- Unie is nog onzeker. De voornaamste aanbevelin gen uit het rapport zijn: 1. dat de staat Israël wordt er kend, 2. dat de Negev $an de Ara- Vandaag is het 700 jaar ge leden dat graaf Willem H van Holland Alten veroverde. MORGEN wordt een van de minst gevierde, maar niettemin grootste der Nederlandse schrijvers, S. Vestdijk, 50 jaar; worden in Noord- Rijnland-Westfalen ge meenteraadsverkiezin gen gehouden. is het vier jaar ge leden dat LÏzendijke werd bevrijd. bieren wordt gegeven. (Vol gens het oorspronkelijke ver delingsplan zou dit gebied, dat voor een groot deel uit woestiin bestaat, aan Israël toevallen). 3. dat de rijke gebieden van West-Galiiea (die oorspron kelijk aan de Arabieren zou den worden gegeven) aan de Joden komen, 4. dat Jeruzalem onder inter nationaal bestuur komt. De wnd. bemiddelaar, dr. Bunche verklaarde, dat de staat Israël levensvatbaar was gebleken en dat de staat slechts met geweld vernietigd zou kunnen worden. Het was onmogelijk gebleken de partijen door bemiddeling tot elkaar te brengen, daar de Arabieren weigeren met de Joden te confereren. Daaruit moest niet geconcludeerd wor den. dat een basis voor over eenstemming onmogelijk was. Het werd nu tiid volgens dr. Bunche het huidige bestand door een duurzamer regeling te vervangen. De algemene ver gadering moet zich daarom uitspreken over enkele funda mentele kwesties zoals de grenzen van de Joodse staat, de status van Jeruzalem, de re patriëring van Arabische vluchtelingen en de wijze waar op de interventie van de V.N. moet worden voortgezet. Een gedetailleerde blauw druk var. de toekomst van Pa lestina achtte Bunche niet noodzakelijk. De V.N. heeft reeds een aanzienlijk gezag In Palestina en een met kracht doorgezet plan zou tot vrede kunnen leiden. De Syriër Faris el Choeri, Amateur-Sherlock Holmes. De eigenaar van een pak huis te Rotterdam heeft zich als een succesvol amateur detective ontpopt. Toen er voor de tweede maal in acht dagen tijds bij hem was in gebroken en ér voor een grote waarde lood en koper was gestolen, ging hij zelf aan het speuren. Eerst ont dekte hij voetsporen in de mulle grond bij zijn pak huis, (zij toonden afdrukken van schoenen met een af wijking) en op de klinker bestrating vond hij kleine koperdeeltjes. Hij kwam toen bij een carrier met •wee jongemannen, boog zich diep. onderzocht zo dc schoenen van dit tweetal en ontdekte toen bij één hun ner de afwijking. Behalve dit tweetal zitten nu ook nog twee andere jongeman nen. die hadden samenge werkt, op het politiebureau Charlois. rv Maarschalk Graziani over Mussolini. Ex-maarschalk Graziani deed tijdens het tegen hem gevoerde proces het volgende boekje open voor Mussolini, zijn voormalige Duoe: „Mussolini was slap en be deesd. Wanneer hij met de Duitsers te maken had, was hij met lamheid geslagen en vond alles goed wat zij zei den. Toen ik tegen einde Sep tember 1943 na, de wapenstil stand in Rome aankwam zag ik dat de Duitsers de wet ten stelden en zich als bezet ters gedroegen. Zij dreigden bijvoorbeeld Rome te bombar deren als maarschalk Caliglia niet tot commandant van de open stad werd benoemd." die na Bunche sprak, beschul digde de Joden van wreed heden en uitspattingen, die ingrijpen van de omliggende Arabische staten noodzakelijk hebben gemaakt. Volgens hem was Bernadot- te vermoord door een sterke organisatie, die waarschijnlijk gesteund werd door hoge Joodse legerleiders. De Joodse vertegenwoordi ger bracht in antwoord daar op hulde aan de edele figuur van de bemiddelaar en be loofde de Veiligheidsraad van alle details uit het onderzoek op de moord op de hoogte te zullen stellen. GEEN LIEFHEBBERS. Toen niemand zich meer meldde om de discussie voort te zetten, zei de voorzitter der commissie, Spaak: „Dit is bijna onmogelijk. Iedereen heeft er op aangedrongen deze zaak als spoedkwestie te behandelen en nu wil niemand spreken." De vertegenwoordigers der grote staten wierpen hierop tegen, dat eerst aan de be trokkenen gelegenheid moest worden gegeven hun zienswij ze uiteen te zetten. Spaak verdaagde daarop de zitting. Hij zal het vandaag zo inkleden, dat Arabieren en Joden nogmaals hun zaak kun nen voordragen. KORTE PREDICATIE KERKGANG. Psalm. 122 4 om de Naam des Heren te dan ken'. Waarom gaan we naar de kerk? Uit traditie? uit sleur? in een uiterlijk vertoon van Vroomheid? Inderdaad; het zijn motieven, die aanwezig zijn bij ons kerk gangers. Maar ondanks deze sleur, die traditie en uiterlijke vroomheid (en nog veel meer, dat niet deugt) is er het grote motief, dat Psalm 122 noemt. Dit breekt telkens weer in de kerk door onze zelfgenoegzaam heid heen; het grijpt ons aan en we weten het weer: we zijn hier ,,om de Naam des Heren te dan ken". Wat wil dat zeggen: de Naam des Heren? Waarom niet een voudig „om God te danken"? Ja, dat is nu juist het geheim van de Kerkdienst, dat God een Naam wil dragen temidden van allerlei namen in deze wereld en dat wij die Naam mogen ken nen. Wanneer je iemand toestaat je bij de naam te noemen: ,^eg maar Leni, ik heet Henk", dan geef je daarmee iets van je zelf prijs aan de ander. Je hebt een deur opengezet naar je eigenlijke leven. De ander kan ongevraagd bij je aan komen. I"j weet dat hij welkom is. Wanneer God ons zijn Naam bekend maakt, ontslv'i Hij daar door voor ons de toegang tot zijn Wezen tot Zijn Vaderhart. Het Oude Testament noemt ons verschillende Namen voor God (denk aan het prachtige Exodus 34 6 en 7). Al deze namen ech ter zijn vervuld in de ene Naam Jezus. Deze Naam garandeert ons zondaren dat God ons hoort, dat hier de poort is naar de Liefde Cods. Wie deze Naam verstaat, kan het niet laten om naar de kerk te gaah, ook deze Zondag niet.' „Ik zal met vreugd in 't huis des Heren gaan", „om daar met lof uw grote naam te danken" G. H. VAN WILLENSWAARD. Domburg. De zeedyk bü Westkapelle wordt vóór hot inzetten van de herfststermen gecontroleerd en hersteld De dienst legercontacten te Batavia meldt, dat communis tische troepen ter sterkte van 4500 man zich bevinden ten Zuiden van Ponorogo. Ge vechten werden gemeld in de omgeving van Djatipoero na bij Wonogiri. Een zuiverings actie zou gaande zijn in het gebied van Mritjan bij Kediri, waar ernstig voedselgebrek heerst. De T.N.I. meldt, dat Blora door Republikeinse troepen is ingesloten. Uit Semarang wordt ge meld, dat de plaatsen Japara, Koedoes en Pati in handen van de communisten zijn. Volgens het Republikeinse persbureau Antara heeft een woordvoerder van het Repu blikeinse ministerie van defen sie Vrijdagavond medegedeeld, dat de opstand practisch is onderdrukt en dat thans maatregelen worden getroffen om de afzonderlijke groepen opstandelingen onschadelijk te maken. Meer dan 3 jaar arbeid voor 's Rijks Munt. Volgende maand de nikkelen dubbeltjes. In drie a vier jaar moeten er bijna 700 millioen nieuwe mun ten worden geslagen om Neder land aan nieuwe pasmunt te helpen. Dat werk zal door 's Rijks munt te Utrecht worden verricht. Eind Augustus is men begonnen met dc aanmaak van de nieuwe bronzen cent. Geleidelijk aan gaat men ook aan de vervaardiging van de drie an dere nieuwe munten beginnen. Zo zullen volgende maand de nikkelen dubbeltjes aan de beurt lcomen.Wat Hoe de toestand in 1945 was. En wat er nadien verricht werd. Kris kras door 't wijde Friese weideland, waar de horizon slechts onderbroken wordt door een enkele spitse kerktoren van één der dor pen of stadjes, zwerven drie Zeeuwse boeren nu reeds vele maanden. Hun oog is niet ge richt op deze verre streep, waar lucht en land tezamen schijnen te vallen, ook niet op de zich opstapelende wol kenmassa's, die soms een fantastisch schouwspel opleve ren. Hoewel hun de schoon heid van dit zo typische land schap zeker niet ontgaat, is hun blik gericht op een ande re gezichtseinder, die echter steeds nader komt. Deze eindstreep is het volle dige herstel van de Zeeuwse veestapel en dan speciaal in die gebieden, die door oorlogs geweld in de herfstdagen van 1944 en door de inundatie het grootste deel van hun rund vee verloren zagen gaan. Zo werden ér in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen vele koeien, vaarzen, pinken en kalveren gedood, terwijl op Schouwen en Duiveland, Tho- len en Walcheren duizenden stuk vee in de dagen van de inundatie geleverd werden aan het Bureau Ontruiming, een toenmaals door de Directie van de Voedselvoorziening inge stelde instantie, die speciaal belast was met dergelijke za ken. De vermindering van de vee stapel in de genoemde gebie den wordt het duidelijkst ge ïllustreerd door enige cijfers. In onderstaande tabel duidt de eerste kolom het aantal stuks rundvee in 1939 aan, terwijl de tweede kolom de toestand in 1945 weergeeft. 1939 1945 Sch. en Duiv. 9000 Tholen 6000 W. Zw.-Vl. 14900 Walcheren 14500 Geheel Zeeland 82000 1400 1350 8800 1375 40600 Zoals uit deze cijfers blijkt was er in geheel Zeeland een aanzienlijke daling tengevolge van de oorlog, doch deze da ling is procentsgewijze in de getroffen gebieden veel groter geweest dan in de meer ge spaarde. GEEN VEESTAPEL MEER Men kan wel zeggen, dat er begin 1945 van een veestapel in de eerstgenoemde districten nauwelijks meer sprake was. Hoe rampspoedig deze toe stand voor vele boeren was laat zich begrijpen en op dat ogenblik had niemand, enig idee van de wijze, waarop deze grote schade hersteld zou moeten worden. Doch reeds spoedig namen de toenmalige inspecteur van de Rijksdienst voor landbouwherstel, Ir. Her- weyer en de heer M. de Bruy- ne uit Cadzand een initiatief, dat zou leiden tot het prac tisch volledige herstel van de gehavende veestapel. Zij beslo ten een commissie in te stel len, die het benodigde rund vee zou gaan aankopen in die provincies, die van oudsher bekend staan voor hun vee van uitstekende kwaliteit en waar steeds een voldoende aanbod te verwachten viel. De plan nen werden al heel spoedig door daden gevolgd. De com missie trok naar Noord-Hol land en Friesland, streken van waaruit ons zwart-bonte rund vee haar wereldreputatie heeft weten te verwerven. VOORRANG VOOR W. ZVV .VLAANDEREN. Begonnen werd met aanko pen te verrichten voor Weste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit gedeelte van Zeeland was im mers wel zwaar verwoest, doch het had toch nog één voordeel boven de geïnundeer de eilanden. De grond was er over het algemeen intact en de beesten konden hier dus de beschikking krijgen over het nodige voer. Voor het jongvee begaf men zich in het begin hoofdzakelijk naar de kop van Noord-Holland, waar reeds in 1945 pinken van meer behoor lijke kwaliteit werden aange kocht. Al spoedig werd de heer M. Kleinepier uit Mid delburg aan de voorlopige com missie toegevoegd. In 1946 werd de commissie vast inge steld en ging men ook voor Schouwen en Tholen aanko pen, waarbij voor het eerste gebied de heer H. C. van de Zande en voor Tholen de heer J. F. Brooymans optrad. In 1947 kocht jnen nog uitslui tend voor Walcheren, waartoe de heer A. de Voogd uit Big- gekerke de commissie comple teerde. Opgemerkt dient te worden dat alle aankopen in het kader van landbouwher stel geschiedden in nauwe sa menwerking met het apparaat van de Provinciale Voedsel- commissaris. Dit houdt dus in, dat de boeren, die hun vee zijn kwijtgeraakt door oorlogs geweld of door levering aan Bureau Ontruiming tijdens de inundatie, hun schadevergoe ding in natura uitbetaald krij gen. 75% VAN DE WAARDE 1944. Hierbij geldt, dat al het vee, dat door oorlogsgeweld is om gekomen, onder de regelen van de materiële oorlogsschade valt. Deze regeling is niet al te voordelig, daar men slechts 75 terugkrijgt van de waar de van 1944. Het verschil tus sen dit bedrag en de huidige aankoopwaarde dient dus bij betaald te worden. Bijna alle gevallen in het zwaar getrof fen Westelijk Zeeuwsch-Vlaan deren vallen hieronder. Veel beter zijn diegenen eraan toe, die indertijd hun beesten le verden aan het Bureau Ont ruiming, daar aan hen een dier van dezelfde klasse wordt gerestitueerd. Alleen indien men een betere koe terugkrijgt moet men het verschil bijbeta len, hetgeen natuurlijk billijk is. DE KWALITEIT. Het voordeel van een derge lijke teruggave in natura is, dat thans door een deskundi ge commissie al het vee aan gekocht wordt, waardoor een veel grotere zekerheid bestaat, dat niet teveel uitschot uit de veegebieden Noord-Holland en Friesland in onze provincie te recht komt. Een ieder die wel eens wat met het kopen van vee te maken heeft gehad, weet wel hoe moeilik dat is en hoe goed de koper op zijn hoede moet zijn» dat hem geen minderwaardige dieren in de hand worden gestopt. Een minderwaardigheid, die zich bovendien meestentijds pas la ter openbaart. Maar dan is het doorgaans te laat. (Zie voor slot vooi-pagina Tweede Blad). betekent de nieuwe circulatie voor de vervaardiging? Welk aantal nieuwe munten is er nodig? Deze vragen heeft het A.N.P. gesteld aan dr. J. W. A. van Hengel, directeur van 's Rijks Munt. Er is. zo zeide hij, een schatting gemaakt, welke gebaseerd is op de ervaringen, die men in het verleden heeft opge daan. In het algemeen heeft men de indruk, dat de circulatie nage noeg oelijk is gebleven. Voor wat de nieuwe ronde stuivers betreft verwacht men. dat er meer dan vroeger nodig zullen zijn. Nu dc 21$. ct. stukken zijn ingetrokken wordt er waarschijnlijk meer dan vroeger van stuivers gebruik ge maakt. WAT ER NODIG IS. Er zullen nu naar schatting no dig zijn: 64 millioen nikkelen kwartjes. 160 millioen nikkelen dubbeltjes. 60 millioen bronzen stuivers en 400 millioen bronzen centen. In totaal rond 700 millioen stukken met een gewicht van 1450 ton. Die vervaardiging zal geleide lijk aan geschieden, naar schatting zullen alle munten der nieuwe cir culatie in de tijd van 3 a 4 jaar gereed zijn. Op het ogenblik wor den ongeveer millioen bronzen centen per weck vervaardigd. De proluctie kan door het inschakelen van meer personeel en een pers verhooed worden. Volledigheids halve moge hier opgemerkt wor den. dat 's Rijks munt zich niet alleen bezig houdt met het slaan van munten voor de geldcirculatie in ons land. Er worden ook zilve ren dubbeltjes met de nieuwe beel denaar van Koningin tfrilhelmina voor Curacao geslagen. Voorts slaat men er allerlei mun ten en penningen. DE BEELDENAARS. De ontwerpen voor de beelde naars der nieuwe Nederlandse munten zijn van prof. L. O. Wen ckebach. Na raadpleging van de Prinses- Regentes is besloten de munten, dragende het jaartal 1948, te slaan met de reeds voor de troonsaf stand vervaardigde beeldenaar van Koningin Wilhelmina. De mun ten met het jaartal 1949 zullen een beeldenaar van Koningin Juliana dragen. Ook deze beeldenaar werd door prof. Wenckebach gemodel leerd. Revolutie in Honduras. PRESIDENT TOESTAND NIET MEER MEESTER Volgens betrouwbare be richten uit Honduras is in dit land een revolutie uitgebroken. Generaal Solis heeft de leiding van een gewapende opstand op zich genomen. In diverse stre ken hebben eveneens opstootjes tegen de regering plaats. Het schijnt dat dë president, Carias Andino, de toestand niet meer meester is. De in Honduras zeer strenge censuur maakt het onmogelijk directe berichten over de op stand in te winnen. Gunsteling van Himmler. Naar \vy vernemen zal zeer binnenkort met de openbare behandeling van de zaak tegen van Geel kerken, voormalig „plaats vervangend leider van de beweging"' en: inspecteur- generaal van de landwacht, een aanvang worden ge maakt. Het procesverbaal is gereed gekomen en dit zal komende week aan de procurcur-fiscaal te Amsterdam mr. Sikkel wor den ter hand gesteld. Nadat indertijd Mussert in den Haag is berecht, zal dus het proces tegen zijn plaatsvervanger door het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof worden behandeld. Het onderzoek is verricht door de P.R.A. te Utrecht, on der leiding van de chef van de afdeling recherche, inspecteur Tiem'an. Er zijn niet minder dan vijftig getuigen gehoord. Van Geelkerken, die samen met Mussert ,,de beweging" sticht te en van stonde af aan de „officiële plaatsvervanger van de leider" was, werd in 1944 door Mussert als lid geroyeerd. Hij kon toen geen inspecteur- generaal van de Landwacht blijven. Kort hierna benoemde Himm ler hem tot „Oberkommandeur" van de Landwacht. Dit was het antwoord der Duitsers op de maatregel van Mussert. Na die tijd heeft Mussert. nooit meer niet van Geelkerken willen spreken. Met Kerstmis een bon voor 180 gram olie. (Van onze Haagse redaéteur) Naar wij v.—nemen P - in het voornemen tegen Kerstmis wederom een bon voor spbsolie aan te wijzen. En dan niet voor 120 gram, maar voor ISO "ram. Overigens streeft de regering ei naar om, in verband ïr-1- de inderdaad beter geworden vet- positie, het -.'male vetrant- soen met 50 gram te verhogen. Afschaffing van de vetdistribu- tie is echter op korte termijn niet te verwachten. Bezwaren voor het bedrijfs leven worden te groot. Naar wij vernemen, wordt door de minister van oorlog een nauwkeurig onderzoek in gesteld naar de aanwezigheid hier te lande van officieren in functie, die geschikt zijn voor dienst in de tropen, alsmede nog in. staat tot dienst bij de troep. Indien deze officieren in hun huidige functies zonder onoverkomelijke bezwaren ver vangen kunnen worden door officieren, die niet geschikt zijn bevonden voor de tropen, zul len zij r.aar Indonesië worden uitgezonden. Een en ander vindt zijn oor zaak in het feit, dat in de af gelopen jaren op het bedrijfs leven en ook op de overheids diensten een zeer sterk beroep moest worden gedaan voor het afstaan van reserve-officieren, die in belangrijke functies werkzaam waren, waardoor grote moeilijkheden worden ondervonden, die thans wel .zeer sterk dreigen te vermeerderen. DE VOORSPELT TIJDELIJKE OPKLARINGEN. Geldig tot Zaterdagavond. Wisselende bewolking met enkele buien. Zwakke tot ma tige en langs de Waddenzee tijdelijk krachtige wind tus sen Zuid en West. Weinig ver andering in temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1