Het ontslag van Dr. H. J. van Mook NIEUWS UIT ZEELAND Klachten over het Ned. Beheersinstituut Kol* JL Callenfels benoemd tot Din Gen, Loodswezen Ziekenfonds „Walcheren" krijgt uitbreiding WALCHEREN jT-genda HIJ GEVOELDE ZICH MISKEND Donderdagmiddag werd te Batavia van gezaghebbende zijde bevestigd, dat dr. van Mook ontslag heeft gevraagd met ingang van 1 November. Later werd door het A.N.P. gemeld, dat de officiële ontslagaanvrage nog niet in Den Haag ontvangen zou zijn. Van gezaghebbende zjjde werd voorts verklaard, dat het tegenwoordige Nederlandse kabinet van zijn totstandkoming af het standpunt heeft Ingenomen, dat een verandering in de persoon van do vertegenwoordiger der kroon in Indonesië wensëiyk was voor de verwezenlijking van zgn ('skabinets) politiek met betrekking tot het Indonesisch, probleem. De besprekingen ten aanzien van dit punt in Den Haag tij dens het recente bezoek van dr. van Mook aan Nederland werden onderbroken door het nieuws van do communistische opstand op Java, hetgeen de plotselinge terugkeer van dr. van Mook noodzakelijk maalde. Hoewel de algemene politie ke richtlijnen niet zijn veran derd, meende dr. van Mook, dat onder de huidige critieke omstandigheden een volledig evenwicht en harmonie in de betrekkingen tussen de rege ringen van Nederland en In donesië een absolute noodzaak zijn. Daarom besloot hij tot het indienen van zgn ontslag, in- fjaand op een zo vroeg moge- ijke datum. Volgens de hier aan het woord zijnde gezag hebbende zijde is de Neder landse regering dezelfde me ning toegedaan. „Het Dagblad' bericht, dat dr. van Mook ontslag verzoekt met ingang van 1 November a.s., doch dat de Nederlandse regering besloot het hem met ingang van 15 November te verlenen. Dit blad meldt voorts, dat dr. Beel ten spoedigste naar Indonesië zal terugkeren; DE ACHTERGROND. In politieke kringen Jn Den Haag verluidt, dat de tegenstellingen tus sen dr. van Mook en de Nederland se regering mede te wijten zouden zijn aan wat men noemt een .min der tactvol optreden van minister Sassen". Sedert de plotselinge te rugkeer van dr. van Mook in ver band met de communistische op stand op Java schijnt de verhou ding nog moeilijker tc zijn gewor den. o.m. door het demonstratieve enthousiasme, waarmede dr. van Mook tc Batavia werd ontvangen en door zijn uitlatingen tegenover buitenstaanders, waarin hij zjjn misnoegen over de regering In Den Haag te kennen zou hebben gege ven. Dr. van Mook schijnt van zijn kant ontstemd te zijn doordat bij het overleg met de federalisten over de bewindvoering in de over- gansperlode het zwaartepunt vol ledig van Batavia naar Den Haag is verschoven. Ook de resultaten van dat overleg wijken nog al sterk af van hetgeen dr. van Mook zelf wenst. SJAHRIR OVER HET ONTSLAG. Sjahrlr heeft tegenover „Antara" o.m. verklaard: „Gebleken ls. dat dr. van Mook niet kon instemmen met de uitvoering van een politiek, waarvan hij overtuigd is. dat zij niet goed is. Het valt nog ten zeerste te betwijfelen of de poli tiek. waarmede dr. van Mook het niet eens ^s. progressiever zal zijn dan zijn eigen standpunt. Het is zeer wel mogelijk, dat die politiek meer reactionnair zal zijn of min der progressief. Dit alles kan de vrees voor de komende moeilijk heden versterken. Dr. van Mook is iemand met een sterke overtuiging en daarom als tegenstander niet gemakkelijk. Ieder, die met dr. v. Mook te doen had. kon zich nim mer losmaken van een gevoel van waardering". Het „Bataviaas Nieuwsblad" schrijft o.m.: De manier, waarop in de laatste tijd over het hoofd van de heer van Mook werd onderhan deld en beslist, wijst op een mis kenning van primaire staatsrech telijke en andere verhoudingen, die door -teen zichzelf respecterende bewindsman kon worden getole reerd. Dr. van Mook heeft de enig mogelijke consequentie getrokken. hang hiermede mag men verwach ten. dat het kabinet Drees op korte termijn enige noodsprongen gaat maken. De eerste noodsprong is de indiening van een noodwet, waarbij aan de regering de bevoegdheid wordt verleend, zo spoedig moge lijk uitvoering te geven aan be paalde voorzieningen, die in het wetsontwerp tot instellen van een interimregering zullen zijn ver vat". „Het Parool" schrijft: .Nu hij aftreedt worde hem oprechte waar dering nagegeven voor de onbe grensde toewijding, de uitzonder lijke bekwaamheid en de taaie vol harding waarmee hij drie en een half jaar lang op een hoge een zame post zijn Koningin, zijn volk en zij: land hec't gediend." De I.'.R.C. zegt tenslotte: „Mali- no, Pangkalpinanb en Den Passar, drie mijlpalen op de weg naar 're constructie van Indonesië, waren evenzovele zuilen van zijn staat kundig beleid. Na het heengaan der C.-G. kwamen de gedelegeer den van het opperbestuur en de commissie van drie en het nieu we kabinet-Drees trap op. Van Mook gaat thans heen.- de laatste Landvoogd van het oude stelsel en de eerste, die het spit afbeet voor het nieuwe bestel." Berlijnse apen krijgen een broekje aan. Het bestuur van de Ber lijnse Dierentuin heeft me degedeeld. dat de apen in de dierentuin in de komen de winter een broek en een vestje zullen dragen, wan neer de „blokkade" van de stad blijft voortduren, daar het kolenrantsoen. dat per luchtbrug wordt aangevoerd, te klein is om de kooien te kunnen verwarmen. Voor het warm houden van dc andere beesten heeft men n-<g geen oplossing ge vonden. 18 jaar voor ex-hoofd redacteur van het Nationale Dagblad. Het Bijzonder Gerechtshof te Utrecht veroordeelde heden de 47-jarige ex-hoofdredacteur van het Nationale Dagblad te Utrecht, Joh. Ratgever uit Bilthoven, tot 18 jaar Rijks- Werkinrichting met aftrek van voorarrest. Op 30 September j.l. eiste de procureur-fiscaal mr, L. W. M. M. Drabbe le venslang tegen hem. Hèlicoptère blijft voorlopig op de grond. De enige heücoptère in Ne derland, eigendom van de Stichting Hefschroefvliegtui- gen, werd bij een noodlanding te Nootdorp op 28 Juni zwaar beschadigd. Hoewel men ér aanvankelijk op rekende het toestel weer spoedig vlieg- klaar te hebben, bleek ach teraf, dat de levering van nieuwe onderdelen uit Ameri ka niet zo vlot ging, als men gewenst had. Hierdoor is er voorlopig geen kans. dat de heücoptère hersteld wordt. PERSSTEMMEN. „Trouw" schrijft naar aanleiding van dit aftreden: „Thans kan de regering niet veel anders doen dan het ontslag aanvaarden. In samen- De klachtencommissie voor 1948 werd aangenomen, naar te Goes. Zoals reeds werd gemeld, hebben de ministers van justitie, financiën, economische zaken, landbouw en Overzeese gebiedsdelen besloten tot instelling van commissies tot on derzoek van klachten over het Ne derlandse Beheersinstituut op alle plaatsen, waar een Bureau of een vertegen-oordiging van genoemd instituut gevestigd is. Ter uitvoe ring daarvan, werden bij het be sluit van de minister van justitie van 5 October 1948, een achttien tal commissies samengesteld, welke de naam voeren „Commissie Be- heersconflicten' Daarbij werd de commissie te Goes, wier taak zich zal uitstrek ken over de Provincie Zeeland, sa mengesteld als volgt: Voorzitter: H. R. Heerema, In specteur der Domeinen: leden: B. van den Berg, bankdirecteur; J. Meijling, eandidaat-notaris en se cretaris; Mr. J. kepers, advocaat en procureur. Een en ander strekt tot uitvoe ring van de motie Tendeloo, welke Politiek proces in Barcelona. Samenwerking bij defensie van Scandinavië. De minister van defensie van Zweden en Denemarken arriveer den Donderdag in Oslo om met Noorwegen besprekingen te voe ren over samenwerking bij de de fensie van Scandinavië. Resultaat van de bijeenkomst zal waarschijn lijk zijn de instelling van een „commissie van toezicht" op de ge zamenlijke Scandinavische defen sie, waartoe besloten is op een bij eenkomst vorige maand van de mi nisters van buitenlandse zaken der Scandinavische landen te Stock holm. Binnenkort 250 gram vlees Bij de opening van een provin ciale slagerstentoonstelling in Leeuwarden heeft dr. Tj. B. Kicl- stra, directeur van het bedrijfschap voor vee en vlees, het woord ge voerd. Dr. Kielstra zeide met enige schroom naar Leeuwarden te zijn gekomen, ornaat hjj weet, dat de vleesdlstribut? 2 nu eenmaal niet erg geliefd is bij de slagers. Spr. geloofde evenwel, dat de moeilijkste tijd nu wel achter de rug zal zijn en hij hoopte zelfs, dat binnenkort het rantsoen weer bo ven de 200 gram zal komen te lig gen. Daarbij zijn wc echter afhan kelijk van de aankomst van bevro ren vlees, dat door dc regering in Argentinië is aangekocht en ook van de aanvoer op de binnenlandse markten. Indien alles volgens plan verloopt zal het rantsoen binnen kort op 250 gram gesteld kunnen worden. Ten opzichte van het var kensvlees is de situatie veel beter dan een jaar terug, doordat er nu veel meer zeugen zijn. Wanneer deze slachtrijp zijn geworden, kan wellicht het rantsoen op 300 gram gesteld worden. Wanneer en hoe aan de vleesdistributie een einde zal komen, durfdo spreker even wel niet tc voorspellen. Naar de Times meldt, is Woens dag te Barcelona het grootste open bare politieke proces van de laat ste jaren In Spanje geopend. 82 le den van de verzetsbeweging ver schenen voor de rechtbank om zich te verantwoorden wegens „moord, terrorisme, sabotage en diefstal met geweldpleging". Verwacht wordt, dat tegen 15 der beklaagden de doodstraf zal wor den geëist. Proefproces met een staartje Indertijd heeft de Hoge Raad a'r- rest gewezen in de zaak van de officier van justitie te Groningen contra mr. N. J. Polak, aldaar, die door de rechtbank te Groningen is vrijgesproken van de beschul diging het rijverbod op Zondag te hebben overtreden. De Hoge Raad venvees de zaak naar het Gerechts hof te Leeuwarden, waar mr. Po lak thans L; boete subs. 1 dag te gen zich hoorde eisen. Het circus bij de Amsterdamse politie. In de komende weken zul len avond aan avond ruim 500 Amsterdammers op het hoofdbureau van politie 3 uren geboeid zitten. Geboeid door een circus-cabaret-pro gramma van paardendressuur en van een goochelaar, een vuurvreter, een clow en ande re artisten, die tezamen het programma vullen van het circus van het Amsterdamse politiecorps, dat met mede werking van de amateurcir cussen „Kavaljos" en ,,'t Hoefke" in de manége van 't hoofdbureau zullen optreden. Het is geen pure liefhebberij, welke de politiemensen er toe gedreven heeft wekenlang tc repeteren en vrije uren op te offeren om iets „in de piste to brengen". Er zit een heel andere bedoeling achter en ■wel een zeer sympathieke. Het doel is een fonds te vormen uit de extra gelden, waaruit straks de politiemensen het geld kunnen putten, dat nodig fs om de reeds deze zomer spontaan gelegde vriendschaps banden tussen de Amsterdam se straatjongens en de Amster damse agenten te verstevigen. Als straks op een Woens dag-, Zaterdag- of Zondagmid dag (er zijn zeven avondvoor stellingen en drie matinees ?>er week) de Kattenburger- jes, de Jordanertjes of de kwajongens van Oostenburg worden uitgenodigd, zullen ze zien hoe de „smerissen" zich hebben uitgesloofd om er een piekfijne voorstelling van te maken. aanleiding van de hij die gelegen heid in de Kamer gemaakte opmer kingen met betrekking tot het be leid van het Nederlandse Beheers instituut. Ten aanzien van de taak der in gestelde Commissie Beheersconflic- ten wordt het volgende opgemerkt. Zij hebben geen medezeggen schap over het beleid van de plaat selijke vertegenwoordiging van het N.B.I. Evenmin zullen zij over dat beleid ^en universele controle gaan uitoefenen. Zij zullen geen aanwij zingen kunnen geven nog terzake van de ingediende klachten beslis singen kunnen nemen. De commis sies zijn slechts bevoegd tot het in- c .tvangst nemen en onderzoeken van klachten. Zo hun bevindingen daartoe aanleiding geven, zullen de commissies zich in eerste instantie verstaan met de plaatselijke verte genwoordiger van het N.B.I. Mocht daarbij geen overeenstemming wor den bereikt, dan zullen de com missies terzake rapporteren aan de minister van justitie, waarna deze de zaak kan opnemen met de di rectie van het N.B.I. Aangezien de taak der commis- sieh zich uitstrekt over alle gebie den waarop het N.B.I. werkzaam is, zijn zü met name bevoegd tot het in ontvangst nemen en onder zoeken van klachten, verband hou dende met: 1. Het beheer over vermogens van vijandelijke onderdanen en landverraders: 2. de bewindvoering over vermo gens van afwezigen en onbekende eigenaren: 3. de voorziening in het bestuur van rechtspersonen: 4. de uitvoerirj van het Besluit ontbinding lan^verraderlijke orga nisaties; 5. de uitvoering van de Wet her stel vermogensovergang Rijksmar- kengebied; 6. de executie verbeurdverklarin gen van Tribunalen. Voor wat Zeeland betreft die nen alle klachten schriftelijk te worden voorgebracht bij het secre tariaat der Commissie Beheerscon- flicten te Goes. Zeeuwse opleiding voor leerkrachten Nijver heidsonderwijs. Donderdagmiddag werd in Mid delburg op iniUatief van de Stich ting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk en onder leiding van haar directeur, de heer C. Lijn zaad, een vergadering gehouden met de directeuren en bestuursle den van alle Zeeuwse ambachts scholen en andere belanghebben den. Het vraagstuk van de onbe voegde leerkrachten bjj het nijver heidsonderwijs maakte het onder werp van bespreking uit. Unaniem was men van oordeel, dat er gele genheid in Zeeland moet worden geboden een opleiding voor leer kracht bij het nijverheidsonderwijs te volgen. Er werd een commissie, die een dergelijke cursus zal voorbereiden, gevormd. Voorzitter is de heer G. Wagenvoorde te Middelburg, secre taris de heer W. H. J. van der Hooft te Goes. Zeer binnenkort hoopt men met de opleiding te kunnen beginnen. Marshall-kolen In Middelburg gearriveerd. Aanvankelijk zou het schip, dat Marshall-kolen voor de gasfabriek te Middelburg brengt, Donderdag- oochtend arriveren en met enige plechtigheid worden begroet. Er deed zich echter vertraging voor, waardoor het vaartuig later dan verwacht werd voor de loskade verscheen. Hedenochtend om 8 uur werd ter gelegenheid van de aankomst een kleine plechtigheid gehouden, waarbij de wethouder van gemeen tebedrijven, de heer L. J. van 't Westende, het woojrd voerde. Wij komen hier nog op terug. Ruime oesterverzending in September 1948. De verzending van consump tie-oesters gedurende de maand September 1948 be droeg totaal 1.123.305 stuks. Hiervan gingen naar 't binnen land 241.559 stuks, naar Bel gië 702.996 stuks, naar Enge land 118 000 stuks en naar diverse landen 60.750 stuks. Daarmede werd ongeveer twee maal zoveel verzonden als in het vorig jaar geduren de de maand September. Er is voorts veel vraag naar zwa re oesters (5% extra) het aanbod is echter niet groot, daar de groei dit jaar niet best is geweest. Daarom heb ben thans vele kwekers nog weinig animo om te vissen. De oesters verzwaren n.l. in de maand October nog aan zienlijk. Het staat nu ook wel vast, dat er dit jaar niet, zoals vo rig jaar, voor een overschot aan zware oesters behoeft te worden gevreesd. De woningbouw In Zeeland. Blijkens de gegevens van het Centraal Kantoor voor de statistiek, werden gedurende de maand Augustus jl. in Zee land voltooid 192 woningen, terwijl met de bouw van 125 woningen werd begonnen. Eind Augustus 1948 waren in Zeeland totaal 3089 woningen in uitvoering. Zeeuwse radio-uitzending. Zaterdag 16 October zal de ruim 70-jarige heer J. de Koets uit Den Haag wederom met zijn medewerker en zijn medewerksters wederom een .Zeeuwse uutsendege" verzor gen, die van 2.50-3.15 uur over Hilversum I door de V. A.R.A. wordt uitgezonden. „Jaap uut de Wulleminapol- der" houdt een kort praatje over Zeeland, „Saartje van Kee de Puut" zingt enkele Zeeuwse liedjes en „Wullum van de Lange Pier Flupse" draagt samen met Saartje „De twi Li esjes" voor. Dinsdag werd in het vereni gingsgebouw „Maranatha" te Hein- kenszand de Christelijke kleuter school officieel geopend. Duiveland exporteert 100.000 kg. uien. De tuinbouwvereniging Oos- terland en omstreken, besloot deze week deel te gaan nemen aan de uienexport naar Duits land. Nog deze week wordt daarmee begonnen. Er werd een hoeveelheid van ruim 100.000 kg. voor export opgege ven. De prijs, tegen welke naar Duitsland geleverd wordt, is de minimum exportprijs van 6 cent per kg. AANBESTEDING. Het bureau Ruilverkaveling Walcheren besteedde dezer da gen aan het maken van vier bruggen van gewapend beton te Ritthem, Koudekerke en Mid delburg. Inschrijvers waren: fa. A. Otte en Zn., Nieuwdorp, voor f 69.500, J. A. Leijs, Kapelle, 49.300, J. A. van Housselt, Bergen op Zoom, f 45.008, L. J. Dekker, Vüssingen, f 47.000, W. van Arkel, Gorcum, f 57.200, L. van Boven, Ellewoutsdijk, voor f 69.400, J. v. d. Vliet, Haas- drecht, f 56.900, Dierings en La Gasse, Cadzand, f 68.900, Olden burg en Wouda, Bergen (N.-H.), f 66.900, N.V. Proper, Oegstgeest, f 65.400. De gunning werd aangehou den. Vlissingen EEN DUBBEL JUBILEUM. Op het hoofdgeboouw van de coöperatie „De Broederband" te Vlissingen, wapperde Don derdag de coöperatievlag. Er was een dubbel jubileum. De broodbezorger C. Braun was 25 jaar lid van het personeel, terwijl de voorzitter, de heer A. de Bart, zijn 30-jarig be stuurslidmaatschap vierde. In de versierde bakkerij kwamen personeel en bestuur bijeen om dit feestelijk te herdenken. De heer Braun. werd toege sproken door de voorzitter, terwijl de heer de Bart werd gefeliciteerd door de tweede voorzitter. Aan beiden werden cadeaux overhandigd, n.l. resp. een „enveloppe" en een lees- W 1 Nieuws in een Noiedop Ball-pointpennen mogen voortaan ook gebruikt worden voor het invullen van belasting biljetten. - Een nationale conferentie in Kasjmir heeft de definitieve aan sluiting van Kasjmir bij India aan bevolen. Het Berlijnse stadsbestuur heeft het voorbeeld van de ge meenteraad gevolgd en heeft de plaats van samenkomst van de Sowjet-sector naar de Britse sec tor overgebracht. Toen de magistratuur op het hoofdkwartier van het departement van gezondheid in de Britse sector bijeenkwam, waren er geen pro- Sowjetleden aanwezig. Op het vliegveld bij Batavia landde het eerste K.L.M.-vracht- vliegtuig, dat naar Indië is gevlo gen. Het Gerechtshof te 's-Herto- genbosch heeft Donderdag uit spraak gedaan in de hoger-beroep zaken, tegen deken J. Buijsrogge te Steenbergen en pastoor J. Schepens te Acht, die terecht hebben gestaan wegens overtreding van het pro cessieverbod. De beklaagden wer den vrijgesproken. Bouwde het Vlissingse Loodswezen opnieuw op. Officieel is benoemd tot directeur-generaal van het Nederlands Loodswezen, als opvolger van wijlen schout bij-nacht D. C. M. Hetter- schü, de kapitein ter zee J. Callenfels, thans directeur van het Loodswezen te Vlissingen. Bepaald is, dat de benoeming reeds op 1 Oct. jL is ingegaan. Kolonel J. Callenfels werd 22 November 1896 te Zierikzee eboren. Hij bezocht de H.B. J. te Middelburg en Zierikzee, waarna hg in 1916 adelborst werd bjj de Kon. Ned. Marine. Bij dc marine doorliep hij alle rangen, totdat op 1 Mei 1947 zijn bevordering tot kapitein ter zee (kolonel) afkwam. Van 1931 tot 1933 bezocht hij de Hogere Marinekrijgs school en van 1933 tot 193-1 was hij adjudant van Z.K.H. Prins Hendrik. Driemaal werd hij geplaatst bij de Kon. Mari ne in de Indische wateren; van 1935 tot 1939 was hij verbon den aan de marinestaf in Ba tavia. In de jaren 19391940 was hg commandant van de onder zeedienst te Den Helder, in welke functie hg deelnam aan de krijgsverrichtingen. Van 1942 tot 1945 bevond h(J zich in -Duitse krijgsgevangen- schap. Na de bevrijding werd hij benoemd tot directeur van het loodswezen te Vlissingen (6e district), waar hij een zeer actief aandeel had in het. we- der-opbouwen van deze dienst, die na de oorlog met grote moeilijkheden had te kampen. Het Loodswezen te Vlissin gen ziet de heer Callenfels, die zich als een zeer rechtvaardig en humaan chef deed kennen, node vertrekken. De heer Callenfels is Ridder in de Orde van Oranje Nas sau, Officier in de Orde van de Kroon van België en drager van de bronzen erepenning voor menslievend, hulpbetoon. stoel. HetV personeel bood beide jubilarissen een foto aan. Hun dames kregen bloe men. De heer L. P. van Oorschot hield een feestrede. De voor zitter van de Middelburgse zusterorganisatie van „De Broederband" sprak hartelijke woorden en memoreerde, dat de Vlissingse coöperatie is ontsproten aan de Middel burgse. Na een dankwoord van de voorzitter A. de Bart, bleef het personeel nog gezellig bg- een. -SCHOOL AAN DE HOGEWEG. B. en W. van Vlissingen heb ben bij de raad een voorstel in gediend om als plaats, waai de houten Fiiise school gezet zal worden, die ter beschik king van de Vlissingse school vereniging wordt gesteld, een terrein tussen de Hogeweg en de bestaande bebouwing van „Goed Wonen" aan te wijzen. Het ligt in de bedoeling op 25 October a.s. met het leggen van de fundering aan te van gen. KASGELD VOOR DE GEMEENTE. B. en W. van Vlissingen ver zoeken aan de raad goedkeu ring voor een verhoging van het maximum-bedrag, dat aan kasgeld opgenomen mag wor den. Zij willen dat maximum op 7*4 millioen gulden bren gen, in verband met de finan ciering van woningbouw en andere belangrijke bouwwer ken. Het maximum is thans 6 milüoen gulden. Middelburg POLITIEMANNEN VOETBALDEN. Het politie-elftal van Middel burg, dat vorige week reeds een 41 overwinning op het pulilie- elftal van Roosendaal bevocht, heeft thans de Vlissingse dienaren der wet met niet minder dan 80 verslagen. Domburg JUBILEUM VAN PARTIJ VAN DE ARBEID- BESTUURDERS In de jongste vergadering van de P. v. d. A.-afdeling Domburg zijn de heren C. Gel dof, voorzitter en P. Brand, secretaris, gehuldigd. Het was namelijk 25 jaar geleden, dat deze beide functionarissen als voorzitter en secretaris van de afdeling Domburg der toen malige S D.A.P. werden geko zen. De heer Geldof is intus sen ook reeds meer dan 20 jaar lid van de gemeenteraad. In hartelijke woorden schetste de heer L. Dourleijn de gevoe lens, die de afd.-leden koes teren voor hurt voorzitter en secretaris. Domburg OORLOGSMONUMENT. Maandag 1 Nov. zal op de begraafplaats te Domburg de onthulling- plaats hebben van 't monument voor de oorlogs slachtoffers ter plaatse. De voltooiing van dat gedenkte ken werd indertijd uitgesteld omdat er verschil van mening bestond over de plaats, waar het zou moeten verrijzen. Ook vormden aanvankelijk de kos ten wel een bezwaar. Offer vaardige en toegewijde ingeze tene* hebben, hetzij met geld, 1 eeuwse nippen KOL. J. CALLENFELS, Te Leiden zijn geslaagd voor et examen Ar ;theker-assïstente de dames Bep de Wit en Rie Zeyle- makers, beide te Vlissingen. Tot volontair ter gemeentese cretarie te Kattendtjke is benoemd de heer L. Dirks tc Vlissingen, Te Amsterdam slaagde voor het men semi-arts de heer H. En- tinck te Sint Laurens. Mej. H. M. Baveco, thans hoofd der gemeentelijke kleuterschool te Kruiningen, herdacht het feit dat zij 25 jaar geleden aan deze school verbonden werd. 1 De gemeenteraad van 's Gra venpolder beschikte afwijzend op het verzoek van de Provinciale I Zeeuwse V.V.V., om een subsidie van 50 per jaar. Ooik Middelburg pleit voor vrij vervoer. OVER DE WESTERSCHELDE. Het gemeentebestuur van Middelburg heeft zich in een brief gewend tot de Minister van Verkeer en Waterstaat, in verband met eventuele plannen tot de opheffing van het vrije vervoer over de Westersohelde. B. en W. wij zen er op dat. bij het al of niet gratis vervoer ook de belangen van Middelburg en die van vele hai _r zakenlie den in sterke mate betrok ken zijn. Geconstateerd wojrdt dat opheffing van het vrije ver voer een ernstige achteruit gang voor Middelburg zou betekenen. Er wordt dan ook bij de minister sterk op aan gedrongen dat het vervoer over de Westerschelde vrij blijft. Herbeplanting Zierikzee. Het Staatsbosbeheer heeft een plan opgemaakt voor de herbe planting van de stad Zierikzee. De kosten voor de nieuwe beplanting binnen de wallen worden geraamd op f 6300.welk bedrag in reke ning gebracht kan worden bij het Bureau financiering publiekrech telijke lichamen. De beplanting buiten de wallen zal 2500.kosten. Beversluis mag weer publiceren. De centrale ereraad voor de kimst heeft, uitspraak doende op het hoger beroep van de letterkun dige Martïen Beversluis, vastge steld, dat deze ex-inwoner van Veere gedurende bezettingstijd op zettelijk zijn beroep op zodanige wijze heeft uitgeoefend, dat mede daardoor nationaal-socialistische beginselen of denkbeelden ingang zouden kunnen hebben vinden. Hem werd iedere beroepsuitoefe ning als letterkundige verboden voor het tijdvak van 5 Mei 1945 tot en met 8 October 1948. Het door Beversluis ingediende beroep werd gegrond verklaard. De sluizen bij Wemeldinge. Woensdag is de Westsluis van het kanaal door Zuid-Beveland te Wemeldinge, die op 28 October 1944 door de bezetters onbruikbaar werd gemaakt, weer in gebruik ge nomen voor het schutten van schepen. Nu rest nog de grote of Oost- sluis, die weliswaar kort na de be vrijding, na een voorlopige herstel ling weer in dienst kon worden •gesteld, maar die toch een grote ■eparatie behoeft. Als deze werkzaamheden afge- olopen zijn, zullen de drie sluizen hetzij met belangeloze leiding weer geheel hersteld zijn. en arbeid, toch de totstand- L,??" jjLJFjeSflfSt„'^!S5 u-™v,ir>r^ heel vermeld is. zal voorlopig de kommg mogelijk gemaakt. I bediening van die sluis met stoom- kracht moeten plaats hebben. Overschrijving verzekerden bij „Ziekenhuis verpleging Walcheren" in de dorpen. Vergadering te Middelburg. Donderdagmiddag werd in het Nederlands Koffiehuis te Middelburg een buitengewone algemene vergadering van de vereniging „Ziekenhuisvèrple- ging op Walcheren" gehouden. Dit was de eerste vergadering, die gepresideerd werd door de nieuwe voorzitter, de heer J. L. Dregmans. burgemeester van Koudekerke en Biggeker- ke, die jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot is opgevolgd. Bij de opening sprak de heer Dregmans zijn dank uit voor het in hem gestelde vertrou wen en hij zegde toe al het mogelijke te zullen doen om dit niet te beschamen. Nadat het jaarverslag over 1947 was goedgekeurd en de rekening vastgestelde, lichtte de secretaris-penningmeester, de heer L. Onderdijk, een be stuursvoorstel toe tot goedkeu ring van de verhoging der ver strekkingen ten opzichte van de aanvullende verzekering (dit komt neer op 180 dagen na de 42e dag van verpleging) Dit voorstel werd aangenomen. Hierna kwam ter sprake het eventueel tot stand brengen van een overeenkomst met het afdelings-ziekenfonds „Walche ren" te Vlissingen betreffende afbakening van werkgebied en verzekeringen. OMSCHAKELIN.G. De heer Onderdijk lichtte toe, dat het ziekenfonds „Wal cheren" zich op het door het Staatstoezicht gedeelde standpunt stelt, dat 't de thans nog bij de vereniging „Zieken verpleging Walcheren" verze kerden voor zijn rekening dient te nemen. Voor deze laatste vereniging betekent dit een afbrokkeling, die enerzijds natuurlijk betreurd wordt, an derzijds echter wordt aanvaard, omdat het uiteindelijk belang van de leden der vereniging bo ven alles gaat. Men zal nu het monopolie krijgen voor de af sluiting van zg. „luxe" verze keringen (bijv. verpleging 2e klasse) en verzekeringen bo ven de welstandsgrens. In deze richting zal dan ook met kracht gewerkt moeten wor den. Dit is een omschakeling, die de heer Onderdijk als het eni ge middel zag om de vereni ging staande te houden. De betrokken verzekerden zullen in geen geval door de veran deringen gedupehrd worden. Zij worden geadviseerd rich te laten overschrijven-op het zie kenfonds „Walcheren". Nadat nog enkele leden hun spijt over deze gang van zaken hadden uitgedrukt, werd het bestuur machtiging gegeven, de overeenkomst eventueel tot stónd te brengen. Tevens kreeg het bestuur machtiging tot medewerldng aan een actie voor vrijwillige, individuele verzekering tegen de kosten van sanatoriumver- pleging. Hierdoor wordt een bedrag van 3 per dag voor verpleging in sanatoria opge vangen. Men wil de leden een individuele verzekering aanbie den (2 cent per week) en geen verplichtingen opleggen. De vereniging is in deze uitslui tend tussenpersoon. Het is de bedoeling de actie in het. vol gend voorjaar op touw te zet ten. Aan het slot van de vergade ring hield de nieuwe voorzitter een rede ter herdenking van het 20-jarig bestaan der vere niging. Wij komen hierop nog nader terug. HANDBAL HANB ALPRO GRAMMA Het handbalprogramma voor Zondag 17 October luidt als volgt: District Zuid 2e Klasse. Heren: Longa-E.B.H.V.; Toni- do-Swift; Marathon-E.H.V. II. DamesLonga-E.B.H.V.*; To- nido-H.E.W.; Hellas-Eindho ven. AFDELING ZEELAND Heren: Tonido III-E.M.M.; Volharding-Hellas III; Mara thon II-Hellas II. Dames: E.M.M.-Hellas II; Ma rathon I-De Zeeuwen II; Toni- do II-De Zeeuwen I. MIDDLBURG Vrijdag. Electro: In vrede leven, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: Kleurenfilm der Olympische Spelen 1948, 8 uur. Zaterdag. Schuttershof: Voorstelling „Klaveren V", door gezelschap Joh. Mol, 8 uur; Electro: In vrede leven, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: Kleu renfilm der Olympische Spelen 1948, 8 uur. Zondag. Electro: In vrede leven, 3.30, 7 en 9.15 uuir; Schouwburg: Kleurenfilm der Olympische Spelen 1948, 2.30 en 8 uur; SchuttershofDansen, 8 uur. VLISSINGEN. Vrijdag. Alhambra: Kleurenfilm Olympische spelen 7, 9. Luxor: In old Californië. 7. 9. Zaterdag: Concertgebouw: Boks wedstrijd. 8. Alhambra en Luxor: zie Vrijdag. Bellamy- park, Openluchtmeeting N.C. R.V.,'4. Zondag: Alhambra en Luxor: zie Vrijdag, 3, 7 en 9.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2