Marine-luitenant erkent verzuimd te hebben zijn plicht te doen NIEUWS UIT ZEELAND Belgische architecten bezoeken Zeeland Zal de „Prins Hendrik" spoedig kunnen varen? Nederlands vaartuig aan de Duitsers overgeleverd Minimum straf met kans op gratie DE NEDERLANDSE KUSTVAART. In Mei een tweede Ronde van Nederland? N.O.-polder kan niet op boerderijen blijven wachten. WALCHEREN jT-genda Bijz. Gerechtshof Middelburg Woensdagmorgen diende voor het Middelburgse bijzonder gerechtshof, dat zitting hield in Zierikzee, een zaak, die on gewoon was, omdat do procureur-fiscatri er van zeide: „Dat hU met schroom de aanklacht had ingediend", ongewoon ook, omdat de verdachte zo ronduit zjjn falen toegaf en omdat de procureur voor de eerste maal Ln zijn loopbaan zoals hjj zei- de „een symbolische straf" wilde eisen., Terecht stond de reserve luit. ter zee 2e klasse S. Bak ker uit Apeldoorn, die jaren lang koopvaardy-offioier is geweest" cn die ervan werd beschuldigd op 17 Mei 1940 in Zierikzee de licht gewapende 6leepboot H. M.'s O.S. I waarover hy het bevel voerde, aan de vrjand te hebben over gegeven, inplaats van het naar Engeland over te brengen of onklaar te maken zoals zyn plicht gebood. De O.S. I lag op de bewuste datum by de Anna Friso-pol- dcr toen verdachte bevel kreeg naar Vlissingen op te stomen. Bij aankomst aldaar zag "hij dat de stad was gebombardeerd en dat het onmogeiyk was door het Oostgat te varen. Hn liet toen opstomen door her my- nenvrne Westgat naar Zierik zee. De heer Bakker kwam wel met enkele verontschuldi gingen naar voren. Hij voelde zich gedeprimeerd, omdat hy reeds om 8 uur die dag posi tie had opgegeven en eerst om half één orders kreeg. Hy dacht, dat zyn scheepje noch voor de Engelsen, noch voor de Duitsers van belang was (toen de Duitsers er beslag op legden wierpen zy de wei nige bewapening overboord) en hij had weinig ervaring als marineman maar hij wilde de^e excuses niet laten over wegen, integendeel, hij besef te ztjn sohuld en gaf zijn fa len volmondig toe. „Ik heb mijn hersens niet by elkaar gehad; deze stomme daad heeft mij geen ogenblik sindsdien losgelaten. Myn over vermoeidheid was niet de oor zaak van mijn verkeerde re actie". De proc.-fiscaal verheugde zich oprecht over de eerlijke bekentenis van de verdachte. Hy eiste een gevangenisstraf van 8 dagen en het verbod om bij de gewapende macht te dienen, maar voegde er by dat hij graag een ver zoek tot gratie in overweging zou nemen. De verdachte merkte nog op, dat 8 dagen gevangenis straf hem zouden knakken. BUNKERBOUWERS. Het kleine aannemertje en sigarenhandelaartjc H. Stou ten uit Zierikzee vond de ver leiding om voor de Duitsers te bouwen en daardoor geld als water te verdienen erg sterk en kon haar niet weerstaan Zo leverde hij aan de bezet ter van Sept. '40 tot Sept. '44 onderkomens, geschutbunkers. prikkeldraadversperringen e.d. in tal van Zeeuwse plaatsen en ook in Brabant. Dit werk leg de hem geen windeieren. Zyn vermogen, dat in Jan. '40 maar 5000.bedroeg steeg met sprongen. Van 1940 tot 1944 vloeide bU'na 1% millioen gul den in de kas van de firma en bedroeg de collaboratiewinst i 170.000.—. Na dolle Dinsdag is een deel van de buit verdwenen. In 1941 bood verdachte aan met zijn f;ehcle personeel naar Duits and te vertrekken om daar aan de opbouw te werken. Dat er toen nog niets ver nield was. had Stouten niet begrepen. Hij werd in de loop van de oorlog een ijverige N.S.B.'er en nam in 1943 de persoonsbewyzen van een aan tal arbeiders in om deze be- wyzen naar de Duitse instan ties te zenden. De mannen werden ln Duitsland te werk gesteld. De oig luidde 5 jaar met af trek, een boete van 40.000. subs. 8 mnd. en ontzetting uit de rechten voor 20 jaar. Pleiter, mr. van Hasselt, dceld omede, dat de fiscus ver dachte sedert 1945 een ton heeft afgenomen, zodat S. nu geen cent meer bezit. De cis tot oplegging van geldboete werd hierna terug genomen. PROFITEUR ,Meer profiteur dan colla borateur", noemde de proc. fiscaal de Utrechtse bouwma- terialenhandelaar M. M. v. d. Bosch, vroeger te Zierikzee, die van 1941 tot 1942 tot dat hij naar zijn mening voldoende verdiend had, als bunkerbou wer voor de Duitsers op Schouwen en Duiveland had gewerkt. Verdachte had er niet over nagedacht dat het door hem ontvangen geld op de Neder landers werd verhaald, Zijn collaboratiewinst be droeg 145.000.Er werd tegen hem een straf geëist van 3y& jaar plus een boete van 20.000.subs. 5 maanden cn ontheffing uit dc rechten voor 20 jaar. BEDREIGD MET DOODSCHIETEN Zekere Dijkman uit Haam stede, liet zich in September 1944 in het openbaar minach tend uit over Duitsers en N. S.B.'ers. Dit ergerde zyn dorpsgenoten M, I. de Rijke en A M. Heyt. welke laatste thans terecht stond, omdat hij deze uitlatingen had over gebriefd aan de onbetrouwbare en gevaarlyke Hauptman Schutz. Dykman heeft hier door eer. moment het gevaar gelopen doodgeschoten te wor den. De proc. fiscaal eiste tegen Heyt 4 jaar met aftrek alsmede ontzetting uit de rech ten voor 20 jaar. Mr. A. H. Kuipers meen de, dat de Rijke de ware schuldige is en voerde aan. dat verdachte zich op het ar beidsbureau zo prettig heeft gedragen De proc fiscaal protesteerde heftig tegen deze laatste op merking. UITSPRAKEN. M. M. v. d. Bosch: 3 jaar gevangenisstraf en f 10.000 boete sub 5 mnd. gevangenis straf. Ontzetting rechten gedu rende 20 jaar. A. M. Heyt: 4 jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek. Ontzetting rechten ge durende 20 jaar. H. Stouten: 6 jaar gevange nisstraf en een boete van 10.000 sub. 5 maanden. Ont zetting rechten voor het leven. S. Bakker werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 dag met ontslag uit de mili taire dienst en ontzetting van het recht om bij de gewapende macht te dienen. Hem werd verlof verleend om gratie te vragen. NIEUWE BONNEN TABAKS- EN- GEMENGDE KAARTEN. Tabaksartikelen: Tabak 116 2 rantsoenen; Tabak 119 1 rantsoen. Deze bonaanwijzing geldt slechts tot cn met 23 October, op welke laatste datum de bon ncn ook hun geldigheid ver liezen, in verband met 't voor nemen om met ingang van 24 October de tabaksbonnen ge- ïyktydig met de bonnen voor voedingsmiddelen ed. in dc veertiendaagse bonnenlyst op te nemen. Op 21 October volgt dug aanwyzing van bonnen voor 6 rantsoenen. Levenslang geëist tegen „speurhond" van Vught. De plv. procureur-fiscaal by het Bijz. Gerechtshof te 's- Hertogenbosch, mr. baron van Voorst tot Voorst, eiste levens lang tegen Gustav Müller, Uberschanrführer uit het voor malige concentratiekamp Vught. „De Speurhond", zoals de gevangenen hem noemden, sloeg en schopte systematisch Eens mishandelde hy gevange nen, die het zware werk. dat zy moesten verrichten, wegens zwakte niet konden uitvoeren. Negen van hen werden later dood aangetroffen. Ook is hij- aanwezig geweest bij het be ruchte bunkerdrama. Hoffman op bezoek bij BevJn. AMERIKA WIL STOPZETTING ONTMANTELING. Paul Hoffman, dc administra teur van het plan-Marshall heeft Woensdag gepoogd minister Be- vin over te halen dc ontmantc» ling van fabrieken in West- Duitsland stop tc zetten of tc beperken. Bevin heeft nog geen enkele toezegging kunnen doen. De Britse minister en de Ameri kaanse 'administrateur kwamen slechts overeen beider regerin gen nog eens over deze zaak te polsen. Hatia niet naar Sumatra. Het vertrek van Hatta naar Sumatra, dat eerst was vast gesteld op 14 October, is thans uitgesteld tot nader tc bepa len datum. Met Ingang van 13 October zijn de maximum prijsregelingen voor azijn ingetrokken. Mr. J. J. Oyevaar, direc teur van de scheepvaart by het dep. van landbouw, deelde mede, dat het aantal Neder landse kustvaarders op 1 Sept. 1939 bedroeg 481 en dat er eind 1949 totaal 500 vaartui gen zullen zijn. Gedurende de oorlog gingen er 92 vaartuigen verloren. Voor 11 gedupeerde eigenaars moet nog een oplosing worden gevonden. In 1939 was 82 van de schepen in het bezit van een kapitein-eigenaar. Nu is dat percentage nog slechts 65 De jongere kapiteins kunnen namely k moeilyk de aankoop van de zeer dure schepen fi nancieren. Brand bij Bata in Best. Woensdagmorgen brak brand uit ln de rubberregeneratieaf deling van de Bata-fabriekcn te Best. Toen men een ketel wilde openen, schoot daaruit een steekvlam, die van zodanige felheid was. dat. het vuur zich aan materialen meedeel de. Na 2'.a uur had de bedrijfs brandweer de brand bedwongen. De regeneratie-afdeling is geheel uitgebrand en de schade wordt op 100.000 geschat. Doodstraf in plaats van levenslang? De procureur-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof tc 's-Gravenha- ge ging in hoger beroep van het vonnis tegen de cx--akd.-man S. Blaauw uit Almelo, die tot levens lang was veroordeeld. In October 1944, toen het Zui den des lands bevrijd was, kreeg hij van een Duitse instantie be vel het bevrijde gebied binnen tc dringen om te spionneren. In Helmond werd hij prompt door de B. S. gevangen genomen, maar hij wist na tien da pen weer te ont snappen. Na zijn ontsnapping bracht hij verslag uit van zijn bevindingen, waarop een Duits bombardement volgde. Voor deze ..heldendaad" werd B. later met het ijzeren kruis versierd. De procureur-fiscaal was van mening dat het landsverraderlijke karakter van verdachte zonne klaar bewezen was. „Het Neder landse volk kan nooit anders dan ellende van deze man verwach ten". aldus de procureur-fiscaal, en hij concludeerde tot de dood straf. Dr. Patijn breekt lans voor plan Marshall. In de economische commissie der V.N. heeft de Nederlandse gedelegeerde dr. C. L. Patijn een lans gebroken voor de samenwerking tussen de Eu ropese landen en voor het plan-Marshall, Dr. Patijn oefende voorts crltiek uit op de toelating van een Republikeinse delegatie op de conferentie te Havana. Waarom deze vreemde voor keur voor een verdeeld Indo nesië? zo vroeg hy. Naar wij vernemen worden op het ogenblik voorbereiden de maatregelen getroffen voor de organisatie van de tweede Ronde van Nederland, waar voor als data zyn aangevraagd 14 tot 22 Mei 1949. De techni sche organisatie van deze tweede ronde van Nederland is in handen van de heren Kuckelkorn (Maastricht) en Meys (Valkenburg). Men deelt ona verder mede, dat de orga nisatie van de tweede ronde op een andere leest zal zijn ge schoeid als de dit jaar voor de eerste maal gehouden ronde van Nederland. - Voorts zou het de bedoeling zijn in het aanstaand seizoen op initiatief van België een Ronde van de Benelux te or ganiseren, in de maand Juni, Doodvonnissen bekrachtigd. De beruchte jodenvervolger C. J. Kaptein uit 's-Gravenhage, die gedurende de bezetting dienst had gedaan bij het „Judenrefe- rat" en daar zijn eens gebezigde woorden: ..Ik ben de grootste jo denhater ter wereld" in practyk bracht door tientallen joden en jodenbegunstigers aan de S. D. te verraden, hoorde het door hem ingestelde beroep tegen het dood vonnis van het Bijz. Gerechtshof te 's Gravenhage door de Byz. Raad van Cassatie bevestigen. Ook W. M. Willemsen, die ge durende de bezetting agent van politie is geweest tc Haarlem, cn in deze functie vele joden had gearresteerd en een moordaanslag pleegde op de president van het Bijz. Hof te Amsterdam, werd op nieuw tot de doodstraf veroor deeld.^ In Apeldoorn en omstreken werden in 1944 ln vier maanden tijds, 74 joden gearresteerd waar van 34 niet uit gevangenschap te rugkeerden. J. D. Pelk uit Apel doorn werkte als wachtmeester van politie aan deze arrestaties mede. Het Bijz. Gerechtshof te Arnhem veroordeelde hem hier voor tot de doodstraf. Door de Bijz. Raad van Cassatie werd de ze straf veranderd in levenslang. Het Amsterdams Bijzonder Ge rechtshof heeft de 51-jarige Am sterdamse kapper E. J. Broenland. in de oorlog lid van de Grtlne Polizef, conform dc eis ter dood veroordeeld. B. heeft deel geno men aan razzia's op onderduikers, huiszoekingen verricht en joden gearresteerd, waarvan enigen de dood hebben gevonden. Stichting „Vrederust". MODERAMEN GEKOZEN. In de Woensdagmiddag ge houden vergadering van de Vereniging tot Christelijke Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland („Vrederust") wer den tot leden van het modena men de navolgende heren ge kozen: eerste voorzitter ds. J. de Vries, Goes; tweede voor zitter ds. A. Scheele, Dom burg; eerste secretaris de heer J. J. Knibbe, tweede secretaris de heer J. J. Duvckot, beiden Goes; eerste penningmeester de heer J. W. van 't Hoff, St. Laurens en tweede penning meester de heer A. de Lange, Goes. Bioscoopconflict te Oostburg geëindigd. Het bioscoopconflict te Oost burg is thans definitief opgelost. Zoals bekend was dit conflict ont staan door de invoering van 35 pet. vei-ihakelijkheldsbelasting. Thans is een zowel voor het ge meentebestuur als voor de eigenaar van het Ledeltheater be vredigende oplossing gevonden, welke door de minister van bin nenlandse zaken is goedgekeurd. Zaterdag a.s. zal de bioscoop weer daan draaien. Bestuursweekend C.J.M.V. De Zeeuwse afdelingen van de Christelijke Jongemannen Vereni ging, hield Zaterdag en Zondag een druk bezochte bestuursconferentie te Westkapelle. In de vergadering van Zaterdagavond behandelde de heer J. L. Hamelink uit Temeuzen het onderwerp „Richtlijnen voor het Ringwerk". Zondagsmorgens werd er een kerkdienst gehouden, voorganger ds. de Vries van Mid delburg. In de middagvergadering sprak de heer J. C. Gordeau over het onderwerp „Hoe word ik een goed bestuurslid". Op beide refe raten volgde een geanimeerde dis cussie. Twee-jarig meisje verbrand. Het bijna 2-jaar oude doch tertje van de fam. P. in het Havendorp te Vlissingen liep Dinsdag een met kokend water gevulde emmer omver en kreeg een groot deel van de inhoud over zich heen. Nadat een agent van politie eerste hulp had verleend, werd het meisje naar Bethesda overge bracht, waar zij Woensdag aan de bekomen brandwonden is overleden. Schip bij Walsoorden vastgelopen. Woensdagochtend omstreeks 9 uur liep bij Walsoorden het Engelse stoomschip „Rie- beeck Castle" aan den grond. De stranding werd veroor zaakt door slecht zicht in vel band met mist. Verscheidene sleepboten voeren uit voor het verlenen van assistentie- Te elf uur des ochtends is het schip weer vlot gekomen. Slechte garnalen, vangsten. De garnalenvangst op de Zeeuwse stromen is de laatste tyd sterk teruggelopen. Sche pen, die normaal een gemiddel de van 2 300 kg. binnen brachten, komen nu met onge veer 50 kg. binnen. Een derge lijk verschynsel is in jaren niet voorgekomen. Marshall-kolen voor Middelburgs gasfabriek. Het eerste schip met Mars hall-kolen voor de gasfabriek te Middelburg, zou hedenmor gen te tien uur in Middelburg bij de gasfabriek arriveren. Belangstelling voor de herbouw. Deze week zal een gezel schap van 30 Belgische inge nieurs en architecten een be zoek brengen aan de provin cie Zeeland. Deze bezoekers zijn leden van de Belgische vereniging Tè zware lasten op kieine boeren. (Van onze Haagse redacteur). Wanneer de landbouw gebonden blijft aan het huidige tempo van het stichten van bedrijfsgebouwen, zal het uitgeven van nieuwe bedrij ven in de Noord-Oost-Polder jaren langer duren dan aanvankelijk is geraamd, zo is thans gebleken. Men zou deze vertraging in land- bouwkringen zèer betreuren en daarom is men van plan de rege ring de vraag voor te leggen, of in de Noord-Oost-Polder, een totaal nieuw gebied, niet een andere norm gelden moet voor het bouwen van boerderijen dan in het oude land. Zowel economisch als landbouw- technisch is het van groot belang, dat het land van de nieuwe polder zo snel mogelijk in cultuur ge bracht wordt. De waarde van de fond gaat namelijk achteruit, wan neer men daarmede langer zou wachten. Er zijn in Nederland ge gadigden genoeg, die in de polder een bedrijf willen beginnen, doch de grote moeilijkheid is het stich ten van bedrijfsgebouwen. Van daar. dat de georganiseerde land bouw de wens te kennen gegeven heeft over deze kwestie met de regering in overleg te treden. Daarbij zal ongetwijfeld ook aan de orde komen het probleem van de grote druk op de te stichten kleine bedrijven in de Noord- Oost-Polder. Op een klein bedrijf drukken namelijk de bouwkosten per ha veel zwaarder dan op een groot bedrijf. Nu de bouwkosten zo schrikbarend zijn oogelopen. klemt dit des te meer. Het denk beeld is gerezen van het treffen van noodmaatregelen, waarmede de pachters van de kleinere be drijven geholpun zouden zijn. De vorm. waarin dit zou moeten ge schieden, is nog in overweging. Tragisch ongeval in Ooltgensplaat. Woensdagmiddag is in Oolt gensplaat een tragisch ongeval gebeurd, dat het leven kostte aan een tienjarig jongetje. Een chauffeur van de landbouwver- eniging reed met een tractor, waaraan een aanhangwagen was gekoppeld, door het dorp. Plotseling schoot dc aanhang wagen los cn botste tegen een muur, juist op de plaats waar drie kinderen stonden. De tien jarige Dim de Vos werd op slag gedood, terwijl zyn 6-jarig broertje Leendert en het 6- jarig dochtertje van dc heer A. de Bonte ernstige verwon dingen opliepen. KERMIS ALS VERKEERS- BELEMMERING. De K.N.A.C. raadt, automobilisten, die dit weekeinde naar België gaan aan, niet langs het grenskan- toor Putte te rijden. Het verkeer zal daar Zaterdag en Zondag a.s. namelijk vrijwel onmogelijk zijn tengevolge van de kermis. De proc. flsc. tc Den Bosch heeft 20 jaar geëist tegen A. v. Leeuwen, die te Ommen als politie man voor de Duitsers werkte. Douglas Fairbanks heeft per soonlijk Care-pakkettcn uitgereikt aan een aantal arme .gezinnen in Amsterdam. voor stedenbouw en woningwe zen en het ligt in hun bedoe ling zich op de hoogte te stellen van de vorderingen, die in Zeeland zijn gemaakt bij de wederopbouw. Het gezelschap 'zal rondge leid worden door de heer M. Glerum, hoofd van de Prov. Directie voor de Wederopbouw en Volkshuisvesting te Middel burg. Donderdagmorgen arrive ren de Belgische gasten in West Zeeuwsch Vlaanderen, waar in de gemeente Oost burg voornamelijk de woning bouw zal worden bezocht en het herbouwplan zal worden bekeken Vrijdagmorgen zal het ge zelschap te Vlissingen in by- zonder de montagebouw (pre fabs) bezien. Ook zal er een officiële ontvangst ten stadhui- ze zijn door B. en W. van Vlis singen Des middags staat Middel burg op het program met een bezoek aan de Abdy, aan de stadhuisrestauratie en ook met een officiële ontvangst docr het gemeentebestuur. Zaterdagmorgen zal het ge meentebestuur van Veere de bezoekers aldaar ontvangen en zal het stadhuis van Veere worden bezichtigd. Tenslotte gat de tocht naar Kruiningen om een complex woningwet woningen te inspecteren. Met een bezoekje aan Yerseke, waar men wat oesters gaat eten, zal deze excursie eindi gen. Het Orkest zonder Naam in Zeeland. Het orkest van Ger de Roos mag dan geen naam hebben, het mag er in. elk geval tóch wiezen. Dat hebben de muzika le shows in Hulst, Oostburg en Vlissingen deze week ook. het Zeeuwse publiek, dat hen in hoofdzaak slechts van de radio kende, bewezen. De naamlo zen speelden, dat het 'n lust was, de Drie Musketiers zongen vaak zeer voortreffelijk, Joop Theunisz, Dries Krijn en Toby Rix zorgden voor grappige sketches en het publiek amuseerde zich. uitstekend. Voor de pauze sprak de heer L. Herman, propagandist van de K.R.O., een woord van op wekking tot steun aan de Katholieke radio-omroep. De heer Th. Andriessen ver welkomde in Vlissingen altis ten en publiek namens de plaatselijke Katholieke ge meenschap. Alles bij elkaar genomen werden het vrolijke, geslaagde avonden: Juist in de roosl ALGEMENE NED. MOLENAARSBOND. In de Woensdag té Utrecht gehouden najaarsvergadering van. de algemene Nederlandse Molenaarsbond, werd de heer C. A. Kammeraad te Middel burg officieel als voorzitter geïnstalleerd. VERDUISTERINGSAFFAIRE. Voor de arrondissements recht bank te Middelburg zal op 15 Oct. a.s. terecht staan If. F. A. van H. te N.- en St. Joosland, thans gedetineerd, die een bedrag van ongeveer f 5000, dat hij als han delsreiziger van de firma W. H. en Zn., bij clientèle had ontvan gen, heèft verduisterd. Vlissingen GEMEENTERAAD. De raad van de gemeente Vlissingen zal in spoedverga dering byeen komen op Dins dag 19 October a.s., des na middags om 2 uur. STERAVOND IN DE GEREF. KERK. In het kader der Zaaiweek, die vanwege de Gcref. Ker ken in verschillende plaatsen op Walcheren wordt gehouden, werd Woensdagavond in de Geref. Kerk te Vlissingen een „Ster-avond" gegeven, waar voor grote belangstelling be stond. Ds. Hindriks opende de b.y- eenkomst met gebed, waarna gemeenschappelijk gezongen werd: „Er ruist langs de wolken". De evangeldsatieko- ren uit Koudekerke, Souburg en Vlissingen zongen vervol- fens gezamenlijk en afzon- erlyk verschillende liederen. Ds Hindriks hield daarna een toespraak over Daniël 5 1—8. De voordrachtkunstenaar Jo Nobel was door ongesteld heid verhinderd op te treden. In plaats daarvan werd een „Kroningsfilm" gedraaid, die met grote belangstelling werd gevolgd. Ds. Hindriks bracht aan het slot de heer Dert en verdere medewerkers dank en eindigde met gebed. ONGEVAL OP DE SPEEL PLAATS IN HET HAVENDORP. Op de speelplaats van het Havendorp te Vlissingen lqreeg een tweejarig meisje een schommel tegen haar hoofd en werd zo ernstig ge wond, dat* zij naar Bethesda moest worden overgebracht. JONGELUI WILDEN TEREN Twee jongelui te Vlissingen, 15 en 16 jaar oud, die een roeiboot wilden teren, namen op de „Zeehondenwerf" een bus teer van 5 liter weg en verborgen deze in de schuur bij het huis van de oudste jongen. Bij de verdeling ont stond echter een meningsver schil, waarna de bus weer in de schuur werd opgeborgen. De jongste kon zich hierme de evenwel niet verenigen, haalde een andere 16-jarige vriend en beiden braken ze met behulp van inibrekersge. reedschap in de schuur in. Ze konden de teer niet gauw genoeg vinden en namen daar om maar een pot grijze verf mee. De diefstal werd zeer spoedig ontdekt en aangifte bij de politie volgde. Deze hield de twee knapen aan, omdat hun handen en kleren Er wordt in Breskens met dubbele ploeg gewerkt Naar aanleiding van de te genslag bij 't ingebruik stellen van de aanleg-inrlchting voor de provinciale veerboten te Breskens ontvingen wij van de zyde van de Rijkswater staat de volgende uiteenzet ting: De fuik van de aanlegin- richting is in de oorlog be trekkelijk weinig beschadigd. Reeds in 1949 is het schot- werk van de oostelyke fuik- wand hersteld. Eerst in de-zo mer van 1948, kort voor de eerste niet geslaagde proeftocht van de „Prins Hen- dirik", bleek echter uit een op meting', dat de stand van ae Oostelyke fuikwand en ook van het daarachter staande schoorwerk anders was dan de oude bestektekening aangaf. De fuik was enigszins nauwer geworden, op het oog niet zichtbaar, doch voldoende om de veeihoot te beletten er diep genoeg ln dool* te dringen om de brug te bereiken, VERKLARING Er was voor deze verplaat sing slechts één verklaring te vinden: by het bombardement op Breskens moeten er ook bommen in het „slik" ten Oosten van de aanleginrich- ting gevallen zijn. Daardoor moeten tot diep in de grond verplaatsingen zyn opgetreden welke de fuikwand en het schoorwerk hebben meegeno men en Westwaarts hebben verschoven. Bij herstelwerken op andere plaatsen, bijv. aan de havens te Vlissingen, is wel gebleken, dat explosies in de grond tot grote diepte ho rizontale verschuivingen kun nen opwekken. Ijlings genomen maatrege len tot verwijding van de fuik door het vergroten van de speling tussen de verende wand en het schoorwerk heb ben onvoldoende resultaat op geleverd. De Rijkswaterstaat moest besluiten tot een tijdro vende en kostbare verande ring in.de constructie van de fuikwand. Het schotwerk moest worden afgebroken om te worden vervangen door een andere geleiding op de palen. Dit werk is thans met dubbele ploeg in volle gang. Over enkele dagen zal de veerboot opnieuw in de fuik worden „gepast" om met ze kerheid de juiste maten voor een goede ligging van het schip ten opzichte van de brug te kunnen vaststellen. Een vaste datum voor het ge reedkomen van dit zozeer van het weer en vooral de laag- watersüanden afhankelijk werk kan nog niet worden gegeven. Men stelt alles in het werk om de veerdienst met' het m. s. „Prins Hendrik" zo spoedig mogelijk te kunnen hervatten. Wy hopen hierover spoedig nadere en goede berichten te kunnen geven. met grijze verf waren be smeurd. Daarna kwam de gehele diefstal-geschiedenis aan het licht. Middelburg AANRIJDING. Woensdagmorgen ontstond op de hoek van de Noordweg en de Noordsingel te Middelburg een aan rijding tussen een autobus van de stoomtram „Walcheren" en een vrachtauto. Enige materiële schade was hier het gevolg van. Nieuw- en St. Joosland „JONGE KERK". Dinsdagavond kwam in gro te getale de „Jonge Kerk" in Nieuwland bijeen in het ge bouw in. de Veerstraat, waar ds. Boerlijst uit Goes sprak over „De gehouden conferentie van de Wereldraad der ker ken" tc Amsterdam. ONGELUK MET ELECTRISCHE STROOM. Dinsdagmiddag was de heer L. van Eenennaam te Nieuw land bezig zijn kippenhok van een lichtpuntje te voorzien. Hij beging daarbij de onvoorzich tigheid om een draad, die on der stroom stond met een tang door te knippen, waardoor hy" de stroom van 220 volt door het lichaam, kreeg en, bewus teloos neerviel. Meisjes van de E.H.B.O. waren spoedig aan wezig om de eerste hulp te verlenen. De heer v. E. kwam spoedig bij. St. Laurens AFDELING CHR BOUW- VAKARBEIDERSBOND Met aanvainkelijik 14 leden, werd. dezer1 dagen te St. Lau rens een afdeling opgericht van de Nederl. Chr. Bouwvak arbeidersbond. Tot voorlopige bestuursleden werden gekozen de heren P. Polderman, voor zitter en C. Geldof, secretaris. Oomburg GRIJPER DEFECT. In Domburg brengen de sui kerbieten vele handen in be weging', meer zelfs dan was verwacht. Dat komt doordat de grijper onklaar is geraakt. De peeën worden nu op netten gegooid en daarin met de hijs kraan op de vrachtauto's ge laden, waaruit ze op gelyke wijze in de schuit kunnen wor den gelost. DE BUNKERS VERDWIJNEN. De in het werkkamp „Grijpsker- ke" te Domburg gehuisveste bri gade van de „Hulpvereleningsdienst Binnenlandse Zaken" laat, ten be hoeve van Landbouwherstel, de in Westhove nog aanwezige bunkers springen. Hierbij wordt gebruik gemaakt van gevonden munitie. De geweldige dekstukken worden vol gens een nieuw procédé geboord of gesneden zodat eventuele gebou wen in de nabijheid geen last zul len ondervinden van de ontploffin gen. Zouielande DE KERK VAN ZOUTELANDE De restauratie van het mooie Hervormde kerkje te Zoutelan- de maakt goede vorderingen. Nadat, de kapspanten gezet waren, liet het zich aanzien, dat. het werk stagneren zou, wegens het ontbreken van. leien. Deze zijn Dinsdagavond onverwacht aangekomen, zo dat het gebouw nog juist voor de winter onder de kap kan zijn. Als dat met de in aan bouw zynde consistorie ook nog lukt, kan het hele werk deze winter voltooid worden. Dacht men bij de aanvang van het restauratiewerk ongeveer Kerstmis 1949 klaar te zyn, nu zal deze datum aanmerke lijk vroeger vallen en zal weer een van Walcheren's schoonste oude bouwwerken in gebruik kunnen, worden genomen. Kerknieuws BELANGWEKKENDE PREEK IN DRUK VERSCHENEN. De preek, waarmede ds. Pjjn- aclier Hordijk vóór zijn intrede te Nieuw- en St. Joosland afscheid nam van de gemeente Oude- cn Nije Horne in Friesland, is in druk verschenen. Deze afscheidspreek trekt de aan dacht omdat zij een verantwoor ding is van 25 jaar ambtelijk werk. Gedurende deze periode stond ds. Pijnacker midden in de strijd tus sen rechtzinnigen en vrijzinnigen en werd hij niet minder dan twee maal geschorst. De „nieuwe koers" in de Ned. Hervormde Kerk heeft de vijandschap evenwel doen ver dwijnen. MIDDELBURG. lcrdag. Electro: Het begon met .noord. 7 en 9.15 uur; Ncerl. Koffiehuis: Algemene verga ring Ziekenhuisverpleging op Walcheren, 4 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2