PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Wisjinsky zwaait de olijftak Communisten op Java nog steeds actief Distributie-ambtenaren pleegden ernstige fraude BILT De Economische Unie der Benelux IJzendijke staat voor moeilijke problemen Sowjet-Unie wil controle op de bewapening aanvaarden Bereid de kaarten op tafel te leggen Vandaag DE VOORSPELT 191e Jaargang - No. 240 Dagblad, uitgave van 'de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj.: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS: 32 ct. per week; 1 3.90 p. kw.; fr. p. p. 4.15 per kw.. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 13 Oct. 1948 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad". 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) teL 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. lel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 tb.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Temeuzen: Brouwerjjstr. 2 - Zlerikzee: N. Bogerdstr^C^160^teL26 Tijdens de Dinsdag in de politieke commissie der V. N. gehouden debatten over de ontwapeningskwestie is het tot een hoogtepunt gekomen toen de van vele kanten aan gevallen Sowjet-afgevaardigde Wisjinsky onder grote span ning het woord nam om nogmaals een pleidooi te houden voor zijn voorstel. Wisjinsky zelde, dat de Sowjet-Unie bereid is de kaar ten op tafel te leggen door inlichtingen te verstrekken over alle wapens in haar bezit. Zij was ook bereid in te stemmen met alle maatregelen om de juistheid van deze gegevens te contröleren, opdat de beperking der bewape ning kon worden uitgevoerd „zonder enig bedrog". De rede van Wisjinsky was ongetwijfeld een oratorisch meesterstuk, scherpzinnig op gesteld en geargumenteerd, ionder dat de spreker zich op .bepaalde punten duidelijk vast legde. Hoewel Wisjinsky soms zeer opgewonden sprak, was hij in werkelijkheid niet verbolgen en scheen hij goed geluimd, tekent Reuber aan. Wisjinsky ontkende met verontwaardiging, dat er geen aamenwerking mogelyk zou zijn tussen de communistische en de kapitalistische Janden. Wy willen samenwerking, zei 14), w^ hunkeren ernaar. Tot staving van dit betoog wees hy er op, dat zowel Hitier als het Westen een kapitalistische ideologie had den. En toch was overeen stemming onmogelijk. Zich tot de Westelijke ge delegeerdten wendend: U trachtte Hitler 'te bewegen ons aan te vallen, terwijl U met ons praatte. Wij kennen de feiten. Gy hebt enorme vloten. Gij bezit idie atoombom, dat klei ne bommetje. Gij verwacht, dat anderen haar niet zullen hebben dat hoopt U ten minste. De Sowjet-Unie heeft de uitgaven voor het leger be perkt van 32,5 van de be groting in 1940 tot 17,5 in 1948. Hebt gij enig idee van de verwoestingen, die de oorlog in de Sowjet-Unie heeft aan gericht? Wij hebben huizen nodig voor millioenen, fabrie ken, spoorwegen, ziekenhui zen, dokters, paarden, vee. Daarom moeten onze militai re uitgaven zo laag zijn. Nergens ter wereld bevin den zich Russische wapens dan op ons eigen grondgebied en in zekere voormalige vij andelijke gebieden. De Amerikaanse regering daarentegen bereid weer nieu we maatregelen voor. Zij wil 25 divisies in West-Europa bewapenen, militaire bases in Europa aanleggen, luchtbases in Canada, Noorwegen en Groenland aanleggen. DE OLIJFTAK. Wisjinsky vond de Britse bewering, dat de Russische olijftak niet te vertrouwen was belachelijk. Hij herhaalde daarop zijn voorstel tot beperking van de bewapening. Indien hierover in principe overeenstemming was bereikt kon nagegaan wq.-den, op welke wijze de Weer vechtpartij in Italiaans parlement. In het Italiaanse parlement is het weer eens tot een vecht partij gekomen tussen commu nistische afgevaardigden en die van de neo-fascistisohe be weging. De fractieleider dezer bewe ging riep op een gegeven mo ment tot. de communisten: 'Moordenaars Dat. namen, deze niet en een aantal van hen wierp zich op de neo-fascistische afge vaardigden. Men slaagde erin de orde te herstellen. Niemand werd ernstig gewond. Loonbij slagen vervangen de subsidies. In de najaarsvergadering van het gewest Zuid-Holland van de Party van de Arbeid heeft de minister Aan sociale zaken, de heer Joekes, medegedeeld, dat de regering een plan uit werkt om een prijsverhogende tendentie by afschaffing of be perking van zekere subsidies op te vangen door Ioonbysla- gen e.d. Volgens het Vrije Volk heeft de regering de Stichting van de Arbeid ingeschakeld, opdat parallel met prijswijzigingen ook loonwijzigingen worden'in gevoerd, waardoor het loon- en prysstelsel op een gewij zigd niveau als evenwichts- stelsel gehandhaafd blijft. Te gen die tijd zal de melk met één cent per liter worden ver laagd. Huurverhogingen zyn niet aan de orde. uitvoering moest geschieden. Wij aanvaarden de oprichting van een internationaal con- tröle-orgaan om toezicht te houden op de uitvoering van de besluiten. Maar gy kunt ons niet dwingen een contróle te aan vaarden, die de atoom-energie in handen zou stellen van een super-trust met onbeperkte macht. Op die manier komen wij nooit verder. UITDAGING. Voar Wisjinsky aan het woord kwam hadden verschei dene afgevaardigden aange drongen op doeltreffende ga ranties voor ontwapening aan bod kwam. De Belgische gede legeerde vond het geen zin hebben het Sowjet-voorstel te aanvaarden, omdat het geen bijzonderheden vermeldt. De Amerikaan Austin daag de de Sowjet-Unie uit te ont kennen, dat zij de oorlog ziet als middel om een communis tische wereldorganisatie tot stand te brengen. Hij vroeg Wisjinsky de stelling te weer leggen, dat oorlog tussen de Sowjet-Unie en de kapitalis tische landen onvermijdelijk is en besloot met een beroep op de Sowjet-Unie tot sa menwerking. Zoals uit bovenstaande blijkt, ging Wisjinsky hierop uitvoerig in. Wisjinsky is duurder dan Marshall. De werksters, die het U.N. O.-paleis dweilen en de con ferentietafels afstoffen, zijn minder met de 55 frs. per uur tevreden, die ze opstrij ken dan met de zwarte in komsten van heur stoffig bedrijf, aldus meldt „De Volkskrant". Na een dag kenden ze de orijzen al, die liefhebbers buiten op de Place de Trocadéro voor 'n krabbeltje betalen, dat de ïonchalante Marshall op zijn plaats achterliet, grif 500 francs. Voor een echte Visjinski werden 1000 en nu al 1800 francs geboden, zon der dat het tot transacties kwam. want als de Russi sche delegatie opstaat, is de tafel zo schoon als een nieu we lei. De slordigste afge vaardigde is de heer Spaak. Op één dag vonden zij op zijn fauteuil het handvest der Ver. Volken met aante keningen, drie sigaren bandjes „Corona", een gra tis abonnement eerste klas se op de Belgische spoorwe gen. plus een brief van zijn broer Charles, de cineast. Stakingen in Frankrijk aan het verlopen. De Franse metaalbewerkers uit de ijzermijnen in Lotharin gen, zullen, na. vier weken sta ken weer aan het werk gaan. Er is met de regering in prin cipe overeenstemming bereikt over een loonsverhoging van 10 Het Franse ministerie van openbare werken en vervoer heeft medegedeeld, dat het spoorwegverkeer in Oost- Frankrijk, waar de stakingen het meest uitgebreid waren, Woensdag weer voor 90 pro cent. normoal zou zijn. Het werk op sommige stations was al hen'at. Vanwege het Fran se ministerie van justitie is voor de radio medegedeeld, dat de Franse regering de oorlog heeft verklaard aan de zwart handelaren en voedselspeculan- ten en dat een aantal belang rijke arrestaties is verricht. NIEUWE STAKINGEN. Nader wordt gemeld, dat de spoormannen te Brest, die zyn aangesloten bij de CGT, Dins dagavond by stemming beslo ten hebben tot Zaterdag-mid dernacht a.s. in staking te gaan. Ook de communistische en de katholieke vakvereniging van spoormannen van Rennes, eveneens in Brebagne, hebben tot staking besloten. Te Charleville in Oost-Frank rijk zijn Dinsdag achttien staalfabrieken wegens staking gesloten. Drie bleven in be drijf. IN DE HAVENS. De Franse havenarbeiders zouden Woensdag uit sympa thie met het half millioen sta kers in het gehele land een al gemene staking van 24 uur houden. De bietencampagne is overal gang. Op deze foto ziet men net gelost wordt op de in Nederland weer in volle hoe een vracht bieten in een Loskaai te Middelburg. Men mag onbeperkt ikippen houden. In het komende seizoen is het toegestaan onbeperkt kip pen en eenden te houden. De huidige regelingen voor kui kentoewijzingen en inleve ring van eieren blijven echter gehandhaafd. Katholieke Jeugdraad geïnstalleerd. In Utrecht is Dinsdag door Kardinaal de Jong plechtig de Katholieke Jeugraad geïnstal leerd. Deze zal ook met niet- katholieke jeugdorganisaties samenwerken. De Kardinaal hield een rede en er werd een telegram van hulde en trouw aan de Koningin gezonden. Ook grote spanningen op Sumatra. Hatta en Soedïrman gaan er naar toe. De dienst Legercontacten heeft een communiqué uitge geven, waarin wordt medege deeld, dat een week geleden door de Republikeinse rege ring beslotén werd, dat premier Hatta, legercommandant Soe- dirman, luchtcommodore Soe- riadarma en andere Republi keinse autoriteiten op 11 Oc tober naar Sumatra zouden gaan. De reis is echter in verband met transportmoeilijk heden enkele dagen uitgesteld. Het communiqué wijst er op, dat reeds uit eerdere berich ten gebleken is, dat thans overal op Sumatra grote span ningen zyn. De situatie te Ta- pa.noeli is Verward, terwyl in Asahan onder de bevolking een ontstellende nood heerst en het bestuur gedesorgani seerd is. Het ligt voor de Jiand dat de reis van Hatta c.s. hiermede verband houdt. OP JAVA Ten aanzien van de militire situatie in de Republiek zegt het communiqué, dat volgens de berichten van 11 dezer nog steeds gevochten wordt in de omgeving van Tjepoe. Een deel van de bevolking koos de zijde van de opstandelingen. Uit Tjepoe wordt gemeld, dat cir ca 50.000 personen uit de stad geëvacueerd zijn Randoebla- toeng is nog steeds in handen van de communisten, zodat gevaar blijft bestaan voor een opmars uit Blora en Goeloer via Randoebatoeng naar Tje poe. De communistische opmars naar het Zuid-Oosten in Rem bang is thans gevorderd tot Saieh. Prigi aan de Zuidkust is door 700 man communistische troepen bezet. In het Noorde lijk deel van de stad Blitar wordt nog steeds gevochten. Uit Kediri wordt gerappor teerd, dat de militaire politie aldaar haar moreel geheel ver loren heeft. Van de residentie- politie te Madiioen worden cir ca tweehonderd man vermist. Doelmatige bestrijding van tuberculose. De minister van sociale za ken heeft een kleine commissie ingesteld met de opdracht hem te adviseren omtrent de maat regelen, welke moeten worden getroffen om de tuberculose bestrijding zo doelmatig er economisch mogelyk te orga niseren. ...is het 25 jaar gele den, dat Ankara tot hoofdstad van Turkije werd geproclameerd ...is het vier jaar gele den, dat de eerste V-l op Antwerpen terecht kwam. Communistenleider Alimin gegrepen. VERMOMD ALS LAND ARBEIDER- Antara meldt, dat de beken de communistenleider van de P.K.I., Alimin, in de trein tus sen Djocja en Solo. vermomd als eenvoudig landarbeider, is gearresteerd. Volgens de republikeinse zender bevindt de militaire commandant van de opstande lingen, Djokosoejono, zich met enkele andere rebellen in de bossen op de Westhelling van de berg Wilis. Zij zouden hun strijd in de gebieden ten Zui den van de Lawoe willen voortzetten. De legerleiding in Oost-Java meldt, dat op de ge arresteerde rebellenleider Koesnandar een document ge vonden werd, waarin de volle dige samenstelling voorkwam van de regering, die door de P.K.I.-leider Moeso, ontworpen werd voor het republikeins ge bied. De stempels van de in stanties van die regering wa ren reeds gereed Er zullen strenge maatrege len worden genomen tegen de ambtenaren, die in Madioen met de P.K.I. samenwerkten. Er zal voortaan een overheids subsidie, die maximaal een derde deel van de kosten der installatie bedraagt, worden verleend op het bouwen van aardappelstomers.1 Utrechtse economische rechter hield reeds dertig personen aan. De economische recherche te Utrecht is, zoals wij reeds in het kort meldden, een belangrijke fraude in bonnen op het spoor gekomen, waarbij behalve twee bekende zwarthande laren in bonnen, tevens enige distributie-ambtenaren betrok ken zijn. In totaal zijn, sinds deze zaak aan het rollen ging, dertig arrestaties vericht. Vooral dank zij het doortastend optreden van twee amb tenaren van de economische recherche onder de directe lei ding van de officier van justitie, mr. J. C. van de Berg te Utrecht, is er klaarheid gekomen in deze uitgebreide han del in distributiebescheiden. In Juli van dit jaar werd in deze aangelegenheid de eerste aanhouding verricht, toen een man te Harmeien bij de uit- reikingspost van het distribu tiekantoor bezig was 150 in wisselingsbonnen om te ruilen tegen levensmiddelenkaarten. Het bleek, dat deze man met zyn broer bekende bonnen handelaren in contact stond met distributieambtenaren, die op ongeoorloofde wijze levens middelenkaarten, textielkaar- ten, tabakskaarten en versna- peringskaarten afgaven tegen inlevering van inwisselingsbon nen, zonder dat de overgelegde stamkaarten daarvoor werden afgekruist. Hoewel slechts weinig gege vens ter beschikking stonden o.a. dat een distributieamb tenaar bezig was een café in Den Haag te kopen en andere distributieambtenaren zeer veel geld uitgaven konden toch twee distributieambtenaren worden aangehouden, die na lange verhoren een gedeelte lijke bekentenis aflegden. Al spoedig konden toen meer ar restaties volgen, waarbij het bewijsmateriaal tegen de eerste verdachten steeds groter werd. Door deze personen werd dan ook spoedig een volledige be kentenis afgelegd. ZE KREGEN EEN KANS... Nadat hierdoor 4 distributie ambtenaren en 10 personen buiten de distributiedienst wa ren gearresteerd, heeft de of ficier van justitie de distribu tieambtenaren in het algemeen een sportieve kans willen ge ven. De aanwijzingen waren van die aard, dat tot aanhou- i ding van meerdere distributie ambtenaren kon worden over gegaan, alsmede van verschil lende andere personen. In overleg met de directeur van de distributiedienst werd toen op Woensdag 6 October 1948 een vergadering met het distributiepersoneel belegd. Hierbij heeft de officier een beroep gedaan op het perso neel van goeden wille om me dewerking bij het onderzoek te verlenen door het verstrek ken van inlichtingen en een be- ro.ep op de foute elementen, om zich te melden, opdat het personeel binnen afzienbare tyd zou kunnen worden ge zegd, dat alle verdenkingen te gen hen waren weggenomen. Er kwam echter geen enkele aanwijzing binnen en er meld de zich niemand. Daarop werd overgegaan tot de aanhouding van drie distributie-ambtena ren en twee ex-distributie- ambtenaren alsmede van enige personen, die met hen in con tact hadden gestaan. In totaal zijn sedert Juli 1948 dertig personen gearres teerd, onder wie 7 distributie ambtenaren en 2 ex-distribu tie-ambtenaren. Van deze der tig personen bevinden zich thans ruim 20 personen in voorlopige hechtenis. In de ko mende weken zal echter nog een groot aantal personen worden gearresteerd. Alle ge arresteerden hebben een volle dige bekentenis afgelegd. He aantal kaarten, hetwelk door de distributie-ambtenaren ongeoorloofd werd uitgereikt en welke kaarten in de zwarte handel terecht kwamen, loopt in de duizenden. Bepatülde dis tributie-ambtenaren hebben by deze knoeieryen In twee maan den 7000.„verdiend". Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. Ontwerp moet thans geredigeerd worden. De bijeenkomst van de tech nische raden van de Benelux die Maandag te Luxemburg ward gehouden, was geheel gewijd aan de bestudering en afhandeling der lopende zaken. De economische raad heeft des middags vergaderd en in het byzonder het uitschakelen van kunstmatige elementen bij het vaststellen der prijzen besproken. Tevens zijn de tij dens de bijeenkomst op het Wanneer zal het herbouwplan goedgekeurd kunnen worden? Riolering is in orde, maar., wie zal dat betalen? Er was een tijd, dat IJzendijke een stad in West-Zeeuwsch-Vlaanderen was. Maar in de 14de eeuw werd deze stad weggevaagd door een watervloed, IJzen dijke moest opnieuw" begin nen, maarals dorp. Dat laatste lieten de IJzendijkers er natuurlijk niet bij zitten. Wie in de archieven snuffelt, zal tel kens weer stuiten op een verzoek om hernieuwde toekenning van stadsrech ten. Zelfs tot Napoleons dagen toe Waqrom nu nog eens aan die oude historie herinnerd? Om U aan te tonen, dat de IJzendijkers van volhouden weten, wanneer hun gemeen te voor een probleem gesteld ls. Zo was het in het verleden en zo is het nu nóg. Want IJzendyke heeft zijn problemen, ook in onze dagen. Dezer dagen hadden we 'n gesprek met burgemeester Jhr. L. E. D. S. von Bönniog- hausen, die nu reeds tien jaar aan het hoofd van de gemeen te staat en we vroegen hem naar de problemen, welke hem in IJzendijke bezig houden. HERBOUWPLAN Problemen? Ja, daar is in de eerste plaats dat van ons herbouwplan De burgemeester zucht een tikje moedeloos, als hij over dit onderwerp begint. Maar 't probleem ligt er en dus zou het dwaasheid zyn er niet over te spreken. Het herbouwplan van IJzen dijke is immers nog steeds niet goedgekeurd. En nu eens niet omdat men „in Den Haag niet opschiet", zoals de klacht in andere gevallen nogal eens luidt, maar omdat hier een conflict ligt. Een conflict tus sen de raad en de architect, ir. P. J. 't Hooft, die dit plan in opdracht van het gemeen tebestuur ontwierp. Er waren verschillende ge schilpunten de bebouwing van de oude bolwerken van de vesting IJzendijke, maar voor al de doortrekking van de La kenstraat, die deel uitmaakt van de oude achthoelcige ring weg om het centrum van de gemeente. Tachtig jaar gele den is er in die ringweg eens een huisje gezet, waardoor de ring onderbroken werd. Dat huisje is nu door het oorlogsgeweld met de grond gelijk gemaakt en nu wilde de architect de ringweg in zijn oude vorm herstellen. De gelegenheid was er immers voor Maar de raad meende, dat deze doortrekking, ook al gaat het om slechts enkele tien tallen meters, niet zo dringend nodig is en zag op tegen de extra kosten, welke dit weer met zich zou brengen. IJzendijke staat er toch al moeilyk genoeg voor. Over deze kwestie is al veel geconfereerd en de partyen zijn tot dusver elk op hun standpunt blijven s'aan. Het is zelfs een portefeuille kwes tie geworden en al die tijd wacht IJzendyke op de goed keuring van het herbouwplan. Een goedkeuring, die niet kan afkomen, zolang voor deze kwestie geen oplossing is ge vonden. Zoals wij reeds zeiden, was er ook verschil van mening over de bebouwing van de bolwerken. Op dit punt heeft de architect zijn aanvankelijke bezwaren goeddeels laten val len en toch een bebouwing op deze bolwerken ontworpen, maar zo, dat voor de toe komst bij restauratie van het oude ravelijn dat in 1938 met Rykssubsidie werd aange kocht onder voorwaarde dat het t.z.t. gerestaureerd zou worden een goed geheel kan worden verkregen. En waar voor dit probleem ten slot Ie toch een oplossing werd, gevonden, mag men ver trouwen, dat de raad ook op dat andere punt wel tot een bedroeg 3% ton en er werd beslissing zal komen. En dat tot dusver ongeveer 180.000 is nodig, want er moet ge bouwd worden en dat kan im mers niet zolang het herbouw plan niet is goedgekeurd, DE R.K. H.B S. IJzendijke heeft nog andere problemen. Bijv. dat van de R. K. Hogere Burgerschool. Op het ogenblik is die zeer redelijk ondergebracht in de meisjesschool, welke op haar beurt weer onderdak heeft gekregen in enkele lokalen van het gemeentehuis. Maar dat kan natuurlijk niet zo blijven. Trouwens: er is nog niet eens definitief beslist wóar de HB.S definitief gevestigd zal worden. Al heeft IJzendyke wel een heel goede kans In het uitbreidingsplan is hiermede ook rekening gehou den en een terrein gereser veerd. Men hoopt dat hierop een semi-permanent schoolge bouw kan worden gesticht. DE RIOLERING En dan nog een derde pro bleem. Als eerste gemeente in West Zeeuwsch-Vlaanderen heeft IJzendyke het rioleringsplan aangepakt. Het was dringend nodig, want de toestand was uit een oogpunt van volksge zondheid beslist niet langer duldbaar En het Rijk had toegezegd, dat de kosten van uitvoering onder die van het herbouwplan gerekend zouden worden, hetgeen betekende, dat het Ryk een deel van de lasten voor zijn rekening zou nemen. Het werk werd uitgevoerd omdat er niet langer gewacht kón worden. De totale raming uitgegeven. Alleen de zuive ringsinstallatie moet nog ge bouwd worden. En ook dat kan niet lang wachten, want op het ogenblik wordt ge loosd op het polderwater, wat ernstige schade betekent voor de visstand en op de duur ook voor de drinkwatervoorziening voor het vee funest zou kun nen zijn. Nu gaat het om de verde ling van de lasten. De ge meente zal een rio'olbelasting moeten gaan heffen. Maar hoe ver kan en mag zy daarmede gaan? Het gaat in totaal om vaste lasten tot 'n bedrag van 22.000 per jaar en dat is heel veel op een totaal budget van iets meer dan een ton. Alle belastingen zijn in IJzendijke reeds tot het pla fond opgevoerd en men zal dus moeilyk verder kunnen gaan dan een gemiddelde aan slag in de rioolbelasting van bijv. 10 k 15 gulden per jaar. Hierover wordt echter nog onderhandeld met Wederop bouw en voor overeenstem ming is bereikt, zal van uit voering van de zuiveringsin stallatie geen sprake kunnen zyn. Ook een landelijke gemeen te heeft zijn problemen en in IJzendijke zyn ze zelfs lane: niet eenvoudig op te lossen Maar de burgemeester heeft ver trouwen in zyn raad en met een behoorlyke dosis goede wil zal men het ook hier wel klaren. In het belang van de gemeente, die toch altyd nog een van de grootste van ge heel West Zeeuwsch-Vlaande ren is. I Chateau d'Ardenne voorberei de rapporten betreffende een gemeenschappelijke actie in het kader van dc economische samenwerking in Europa be sproken. Een redactie-commissie werd belast met het opstellen van een ontwerp voor een Econo mische Unie tussen de drie landen, waarby rekening zal worden gehouden met de wen sen, die in de loop der bespre kingen naar voren werden ge bracht. De vergadering werd gepre sideerd door de voorzitter der Luxemburgse delegatie, Al- bert Calmes. België was ver tegenwoordigd door baron Snoy, secretaris-generaal van het ministerie van economi sche zaken, terwyl van Neder landse zijde o.a. aan de be sprekingen deelnamen de heren Hirschfeld, financieel adviseur van het ministerie van buiten landse zaken, D. P Spieren burg, directeur buitenlandse handel van het ministerie van economische zaken en mr. dr. E. J. M. H. Jaspar. Katoen- en wolsmoikkelarij. De C.C.D. heeft klaarheid ge bracht in de grote smokkelaffaire te Tilburg, waarby geregeld grote partijen breikatoen, breiwol en zakdoeken uit België werden inge voerd. Gebleken is. dat totaal een bedrag van f200.000 naar België is verdwenen. Het ging om ongeveer 10.000 kg wol en katoen. Totaal zijn in deze affaire 9 arrestaties verricht. De katoen werd verkocht voor f 18 f 19 per kg, de wol voor f 31 per kg. PLAATSELIJK ENKELE BUIEN. Geldig tot Woensdagavond. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien. Ma tige en in de kuststreken la ter krachtige wind tussen West en Zuid. Weinig veran dering- in. temperatuur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1