PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Kominform gaf communisten in Frankrijk sabotagebevei Zeeland moet geen medelijden opwekken BILT r Actie moest in September beg innen JFami'ie bijeenkomst" van het Britse gemenebest Soekarno tegen t klassenstrijd. Mannen roken, vrouwen snoepen. Nederland telt bijna 8000 kunstenaars Vandaag. OE VOORSPELT 191e Jaargang - No. 239 Dagblad, uitgave van de Birma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van do Velde en F. B. den Boer. Adj.: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn, Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS: 32 ct. per week; 3.90 p. kw.; fr. p. p. I 4.15 per kw.. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 12 Oct. 1948 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels 1.—. iedere regél meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad". 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vlissingen: Vlamlngstr. 16-18-20 (tijd.) teL 10 en 51 - Middel burg: Londense Kaai 29. teL 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. teL 102 - Terneuzen: Brouwerijstr.2 - Zierikzee: N. Bogerdstr. G 160. tel. 26 Het onlangs overleden lid van het Politbureau in Moskou en leider der Kominform heeft voor zijn dood de Franse communistische partij bevolen het plan-Marshall te sabote ren. De huidige stakingstroebelen moeten worden gezien in het kader van dit bevel. AJdus verklaarde Maandag de Franse minister van binnenlandse zaken, Jules Moch, op een. vergadering van de Franse socialistische partij. De instructie was vervat in een brief en bleef van kracht, ook als de spanning tussen de V.S. en de Sowjet-Unie mocht verminderen. De operaties moesten in September begin nen. Enkele dagen na het bevel werd teruggeseind: Zowel de communistische partij als de C.G.T. zijn vóór September ge reed. Moch las ook een meer re cent bevel voor, afkomstig van de Kominform de bron liet hij verder onvermeld. Het be vel zou geluid hebben: Order aan do Fransen. Doe gedurende de bijeenkomst van de Ver. Naties alles om een oorlog tegen de Sowjet-Unie te voorkomen. Alles moet ge daan worden om de militaire voorbereidingen van Fitinkrijk tegen te werken. De methoden daartoe zijn: De volledige ineenstorting van de economie door middel van stakingen bewerkstelligen, ten einde in Parijs een overeen komstige situatie te scheppen als in Praag. De Kominform garandeert betaling van on kosten voor mijnwerkers en havenarbeiders, die staken. GEEN ALGEMENE STAKING. Te Parijs is Maandag de jaarvergadering begonnen van de C.G.T., het algemene Fran- se vakverbond, dat de drijven de kracht is achter de stakin gen. De secretaris-generaal, Be- noit Frachon, verklaarde in 'n rede van twee en half-uur: Een algemene staking wordt niet beoogd. Sommige kame raden willen dit wel, maür een algemene staking is niet zo gemakkelijk tot stand te bren gen Frachon deed verder veel vuldig aanvallen op het „Ame rikaanse imperialisme" en het plan-Marshall. De Franse re gering wilde het land laten gebruiken als bruggenhoofd voor Amerika tegen de Sow- J'et-Unie en de Fransen zouden iet kannonenvlees moeten vormen. De Franse arbeiders klasse zou echter nimmer de ze Amerikanen willen dienen. Beloften van president Truman. President Truman heeft open lijk de gehele „New Deal" in zijn verkiezingêprogram opgeno men en verklaard, dat de repu blikeinse candidaat voor het pre sidentschap, Thomas Dewey „van plan was de New Deal te vernietigen". Het program, dat president Truman heeft bekend gemaakt bevat de volgende punten: D intrekking van de arbeids wet van Taft en Hartley; 2) verhoging van het mini mumloon van 40 tot 75 cent per uur; 3) uitbreiding van de sociale verzekering tot „grote groepen van het volk, die thans niet be schermd zijn"; 4) verhoging van dergelijke Uitbetalingen met „ongeveer 50%"; 5) uitbreiding van de „facili teiten voor de gezondheidszorg"; 6) federale hulpverlening aan de staten voor het onderwijs; 7) federale hulp voor het op ruimen van krotten; 8) onmiddellijke maatregelen tegen hoge prijzen. Trygve Lie verwacht geen oorlog. Na alle sombere geluiden van de afgelopen week maakt A.F.P thans melding van een meer optimistische zienswij ze, nL die van Trygve Lie, de secretaris-generaal der V. N. Lie zeide tegen een Ame rikaanse journalist ervan overtuigd te zijn, dat er in de nabije toekomst geen oorlog tussen de grote mogendheden zou uitbreken. Geen enkele staatsman wil oorlog en de verantwoordelijke personen zullen al wat in hun macht is doen om een conflict te vermijden. De ontwapening heeft geen kans. De discussies in de politie ke commissie der V. N. over ontwapening slepen zich voort. ,,Pe stand is op het ogen blik deze: Het Sowjet-voor- stel de bewapening met een derde deel te verminderen wordt door het merendeel der afgevaardigden simplis tisch en onwezenlijk genoemd. Het zal waarschynlijk óf) een zijspoor worden gerangeerd door het over te doen aan de commissie voor atoom-energie. Mam, waar is Jonas nou? De badplaats St. Augusti ne (Florida V. S.) is Donderdag getuige geweest van een vreemd schouwspel. Een geheimzinnige groep van 44 „Pilot" walvissen kwam op het strand te recht, hetgeen duizenden nieuwsgierigen op de been bracht. De zoogdieren, die gemiddeld 16 tot 24 voet lang waren en van 5000 tot 6000 pond wegen, bleven bij het verlopen van het getij hulpeloos op het strand achter, waar zij om het le ven kwamen. Men gelooft dat de wal vissen on het strand zijn te recht gekomen door hun in stinct dat him zegt de lei der te volgen. G. B. Wiles, de voorzitter van de St. Johns County commissie, heeft een drin gende boodschap uitgezon den. waarin hij zegt dat een ieder die een walvis wil hebben die maar moet ko men halen. Een ieder is welkom, vooropgesteld dat de dieren in hun geheel worden weggehaald. Als zich geen liefhebbers aan dienen zal men de walvis sen met bulldozers hoog op het strand trekken en ze ln kuilen begraven. Meer dan tienduizend mensen stroomden met bij len, zagen en ander ge reedschap gewapend naar het strand om de tanden uit de dieren te halen en zelfs werden de dieren opengesneden op zoek naar ambergrijs. Een zeepfabriek te Jack- sonvD'e heeft gepoogd per missie te krijgen om zeep van de dieren'te maken en een fabriek voor honden voer te Thomasville wil de walvissen als grondstof ge bruiken. Omstanders zweren er op dat de drie-jarige Mittens Bacon een walvisbek in- krooo en aan ziin zenuw achtige moeder vroeg: .Mam. waar is Jonas nou?" Critiek van Bevan op Churchill's rede. De Britse minister van Ge zondheid,, Ameurin Bevan, heeft ernstige critiek uitgeoe fend op de laatste „roekeloze" rede van Churchill. Bevan bracht ln herinnering, dat Churchill de man was, die al in 1920 poogde de Sowjet- revolutie enkele jaren na haar geboorte te vermoorden. De Sowjets zien in hem dé leider van de reactionnaire machten in Groot Brittannië en als de leider van de partij, die in 1938 de Europese vrede verkocht en oogluikend toeliet dat Hitier naar de macht greep. Churchills rede, aldus Be van, heeft dodelijk kwaad ge sticht en bevatte opmerkingen over de internationale toestand welke „het ernstigste" misver stand" zou kunnen veroorza ken. De Sovjets en de V.N. De Prawda, het officiële or gaan van de Russische commu nistische partij, schrijft, dat de Sowjet-Unie, verre van de V.N. te willen verlaten, juist „waakt over de beginselen van de V.N. jen het handvest'De diploma tieke redacteur van het blad zegt verder in dit artikel, dat de Britse minister van buiten landse zaken, Bevin, niet uit is op reorganisatie doch op liqui datie van de V.N. In aanwezigheid van H. K. H. Prinses Wilhelmina is te Arnhem in Musis Sacrum het eerste na-oorlogse congres van Nederlandse kunste naars geopend. Een opname genomen tijdens de begroetingsrede van Jhr. W. J. H. B. Sandberg, voorzitter van de Federatie van Beroeps verenigingen van Kunstenaars. Rechts van H. K. H. de vertegen woordiger van de Minister van O., K. en W., Dr. N. R. A. Vroom, die liet congres officieel opende. Jongetje gestikt. Om ongelukken te voorko men had de familie Versteeg uit de Waldecklaan te Bussum het anderhalf jarig zoontje in het wiegje met riemen vastgebonden. In een onbe waakt ogenblik heeft het knaapje kans gezien uit de wieg te klimmen doch kwam daarbij niet met de voetjes op de grond. Het is in de riemen blijven hangen en ten gevolge hiervan gestikt. Mevrouw Ivy Fox uit Great- Yarmouth (Norfolk) heeft het le ven geschonken aan een jongetje, meer dan een week nadat zij een ander jongetje ter wereld bracht. Het eerste kindje is geboren op 1 October, te 10 uur 's morgens en 't tweede op 8 October te 4 uur 's middags. Moeder en kinderen ver keren in goede gezondheid. Franz Lehar ernstig ziek. De Oostenrijkse componist Franz Lehar, ligt zwaar ziek in zyn woning te Bad Iscnl bij Salzburg. Men heeft de zieke bloedtransfusies toege diend. Op het ogenblik is hij bulten levensgevaar. Premiers rond de conferentietafel. Maandag is in Londen de conferentie begonnen van eerste ministers van het Britse gemenebest. Afgevaardigden van 50Ö tot 600 mdllioen mensen zaten om de conferentie tafel geschaard. Premier Attlee opende de conferentie met een rede, waarin hij sprak van een fa miliereünie, met het doel tot een volledige en openhartige uitwisseling van meningen te komen. Wy vinden steun in een gemeenschappelijk geloof in de democratie en in de vrijheid, aldus de premier. Voor India was premier Pandit Nehroe aanwezig, voor Zuid-Afrika minister Eric Louw en voor Australië 'dr. Herbert Evatt. Op de conferentie zal sir afford Cripps een inleiding houden over economische vraagstukken, Bevin zal een uitgebreid overzicht geven van de internationale situa tie. Later zullen de defensie problemen ter sprake komen. Amerikaanse politici ver wachten, dat de conferentie een uitweg zal bieden uit de moeilijkheid, waarvoor Enge land zich steeds geplaatst zag bij de aanvaarding van het leiderschap in de organisatie •van een Unie van West-Eu- ropese naties, terwijl het ook zijn traditionele en waarde volle betrekkingen met het gemenebest wenst te handha ven De gemeenschappelijke verdedigingsplannen, die voor een groot deel de besprekin gen van de ministers zullen beheersen, zouden naar men verwacht in belangrijke mate bijdragen tot de uiteindelijke totstandkoming van het veel besproken „Atlantische ver. drag", waaraan Engeland, le den van het gemenebest en West-Europa zouden deelne men. Volgens „Antara" is Soe karno gereedgekomen met zijn bock over de huidige strijd van het Indonesische volk „F.N.R." (Revolutionair Natio nal Front) Dit boek zal deze maand worden uitgegeven De auteur wijst er in dit boek op, dat bij het voltooien van de nationale revolutie de klassenstrijd in de Indonesi sche maatschappij niet mag worden aangewakkerd. Nieuwe directeur van het E.T.I. over zijn taak „Komt U over een jaar eens terug". Toen eind September 1947 de oprichtingsacte van het door het Provinciaal Bestuur en de Kamer van Koophandel in het leven geroepen Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland werd verleden, werd in ons blad aan deze voor de provincie zo belangrijke ge beurtenis een hoofdartikel ge wijd, waarin de zinsnede voor kwam „Er ligt een enorm en vruchtbaar veld braak". Sedertdien zijn de eerste vo ren getrokken en deze arbeid leerde eerst recht, hoe vrucht baar deze bodem is en hoezeer het te betreuren valt, dat de ploeg er al niet veel eerder in werd gezet. Men mag mis schien iets tegen hebben op al te ver doorgevoerde „plan ning", het valt toch niet te be twisten,. dat juist in Zeeland, waar de problemen talrijk zijn wij noemen slechts de af zonderlijke ligging en de on gunstige bevolkingsopbouw do welvaart alleen dan bevor derd kan worden, wanneer de mogelijkheden en kansen zorg vuldig worden bestudeerd en met exacte gegevens worden aangetoond. „Door te trachten medelij den op te wekken, bereikt men weinig of niets", zegt de dezer dagen benoemde jonge direc teur van het E.T.I.drs. M. C. Verburg, wiens benoeming, me de omdat hij Zeeuw is, door ve len met instemming is begroet. En hij vervolgt „Er moet zo mogelijk met feiten- en cij fermateriaal, dat duidelijke taal spreekt en waarvan de bewijskracht niet te ontkennen valt, worden aangetoond, dat het gevraagde onontbeerlijk is voor de provincie. Het verzamelen van deze cij fers en feiten wordt nu mijn taak. Als ik daarmede berei ken kan, dat particulieren Zeeland als vestigingsgebied gaan kiezen en dat de regering krachtig medewerkt om de streekontwikkeling van Zee land te bevorderen, dan heeft dit werk zijn nut daarmee be wezen". Aan die mogelijkheid ge looft drs. Verburg. Hij betreur de het dat destijds, vóórdat het E.T.I. was opgericht, onderzoe kingen naar de mogelijkheden van uitbreiding van een Zeeuw se gemeente en door Philips naar de mogelijkheden tot ves tiging van een bedrijf in een Zeeuwse stad zo negatief zijn uitgevallen. Zonder de zaken fraaier voor te stellen dan zij zijn, zou het E.T.I. er toch on getwijfeld een element in heb ben gebracht, dat in het laat ste geval zeker tot nadere overwegingen zou hebben ge leid. DE TAAK VAN HET E.T.I. „De kwesties van aantrek king, concentratie en verbete ring van industrie maken een belangrijk onderdeel uit van ons werk. Nu is het niet zo, dat men om het eens popu lair uit te drukken zelf overal de neus insteekt. Slechts op verzoek van belang hebbenden, of dit nu overheids instanties of particulieren zijn, worden onderzoeken ingesteld en rapporten opgemaakt. Dit geldt ook voor landbouw-, ver- keers-, visserij- en midden standsproblemen. In tegenstel ling tot de planologische dienst, die zich bezig houdt met de ruimtelijke ordening en het Opbouworgaan, waarin men sociale en culturele vraag stukken behandelt, is by het E.T.I. het accent gelegd op de bedryfseconomische kant van de problemen". „Maar", aldus besloot drs. Verburg, „het is nog te vroeg om veel te zeggen. Komt u over een jaar eens terug. Dan zijn we op gang, dan hoop ik iets te kunnen zeggen over wat wij gedaan hebben. Ik praat n.l. liever over dingen die gedaan zyn, dan over wat nog gebeuren moet". wy kunnen ons deze opvat ting indenken. Zij bewijst in ieder geval, dat de jonge E.T. ï.-directeur zijn werk met goe ie p'^nnen aanvangt. Nieuwe regeling bij uitreiking bonkaarten. Bij de uitreiking van de bon kaarten 901 voor voedingsmid delen, die op 19 December'a. s. in gebruik genomen zullen worden en welke uitreiking in het tijdvak van 25 October 18 December plaats heeft, zullen de leeftydsgroepen we derom één jaar worden opge schoven. De uitreiking zou als volgt geschieden: A-kaarten aan personen, ge boren in 1928 en eerder; B- kaarten aan personen, geboren in 1939 t.m. 1934; C-kaarten aan personen, geboren in 1935 t.m. 1944; D-kaarten aan per sonen, geboren in 1945 t.m. 1947; E-kaarten aan personen, geboren in 1948 en later. Deze indeling biyft geduren de het gehele jaar 1949 ge handhaafd. Tegelgk met de bovenge noemde bonkaarten zullen weer tabaks- en versnaperin- genkaarten worden uitgereikt. Hierbij zal echter, zoals reeds door ons gemeld, geen keuze meer mogelijk zijn. Alle man- nelyke personen, geboren in 1931 en eerder, ontvangen een tabakskaart, alle personen in 1932 en later ontvangen een versnaperingskaart. Aan alle vrouwelyke personen, geboren in 1931 en eerder zal een „ge mengde kaart" worden uitge reikt. Er zal nog een nadere me dedeling verschijnen omtrent de mogelijkheid van ruiling der aan mannen uitgereikte tabakskaarten. Brief van de E.V.C. aan de regering. Het hoofdbestuur van de een heidsvakcentrale heeft de vol gende brief gericht aan de raad van ministers: „Het bestuur van de E.y.C, heeft met zorg kennis genomen van het voornemen uwer rege ring, in de naaste toekomst de subsidies op de levensbenodigd heden te verminderen, als in leidende maatregel tot algehele afschaffing. Het kan Uw regering niet onbekend zijn, dat de uitvoe ring van dit voornemen, met name voor de arbeidende bevol king. een drastische verjaging van het huidige levenspeil ten gevolge zal hebben." Deze verlaging wijst* de E.V. C. dan ook met de meeste na druk van de hand. De E.V.C. stelt voor: Handhaving van de subsidies en van de thans gel dende huurprijzen; verhoging van de belasting op de winsten der groot-ondernemers; stren ge prysbeheersing. De E.V.C. verzoekt op kor te termyn een onderhoud met de regering. K.L.M. piloten landden te laag. De raad voor de luchtvaart be handelde twee vliegongevallen, die grote schade berokkenden aan K.L. M.-toestellen. Op 11 April j.l. botste de Sky- master PH-T.S.C., op weg van Am sterdam naar Rome bij de landing op het vliegveld Ciampino tegen een verhoging. Hierdoor werd de motorgordel ernstig beschadigd. Wegens te lage landing werd tegen de gezagvoerder en de tweede stuurman een maand ontzetting ge- eist uit de bevoegdheid om passa giersvliegtuigen te besturen. De boordwerktuigkundige, die reeds 3 maanden geschorst is geweest, kreeg een berisping. Een maand ontzetting werd ook geëist tegen een Amerikaanse pi loot, die op 16 Juni j.l. met de Dou glas Ph-T.C.F. uit Genève terug kerend, op Schiphol te laag landde, waardoor het toestel tegen de slootrand botste en onherstelbaar beschadigd werd. Marshall terug naar Parijs. George Marshall, is Maan dagavond per vliegtuig uit Washington naar Parys ver trokken, in gezelschap van de administrateur van het plan- Marshall, Paul Hoffman. Van Hoffmans besluit om met Marshall mede te gaan werd pas kort voor het vertrek- tydstip mededeling gedaan. De meesten van hen hebben het allesbehalve breed. Congres Ie Arnhem. In Arnhem is gelijk wij reeds meldden, in de afgelopen weekend 't eerste kunstenaars congres na de oorlog gehouden. Een van de meest belangwek kende redevoeringen op dit Congres was die van de Am sterdamse wethouder voor kunstzaken, mr. A. de Roos. over de sociale positie van de kunstenaar. Daaruit bleek, dat het met de positie van de kunstenaar in ons land zeer matig gesteld is. De kunst vervult niet de rol van franje in de samenleving, gelijk Wells tracht te suggereren, aldus mr. de Roos. Het cultureel niveau van een volk kan men meten door na te gaan in hoeverre het in staat is aan enkele duizenden kun stenaars een bestaan te geven. Er zijn bijna 8000 kunstenaars onder ons volk, onder wie 16 pet. vrou wen. Velen hebben bijstand nodig voor zichzelf en het gezin. Zij zijn aangewezen op organen van particu liere- en sociale zorg. In 1947 ge noten in Amsterdam 106 kunst schilders een ondersteuning in de een of andere vorm. Voorts waren er 34 acteurs cn 175 musici zonder emplooi. Er werd in totaal t 167.500 voor deze doeleinden uitgegeven. Thans heeft men de uiterlijke vorm van de ondersteuning ver anderd door een aankoop-systeem. Ondanks de bloei van het muziek leven is het aantal werkloze toon kunstenaars groot. De beeldhou wers houden zich staande dank zij de monumenten-hoogconjuctuur, 'n gevolg van de droeve oorlogsjaren. De dansers hebben een armelijk bestaan, als zij al bestaan. De let terkundigen, die van hun kunst kunnen leven, zijn zeer dun ge zaaid. De meesten zijn verbonden aan een krant, aan een school of men vindt ze op de bureau-stoeL De economische positie van de kunstenaar is slecht. Bijna wordt het woord bewaarheid, „wie aan de kunstenaar leent, is een eend". Het gebrek aan sociale waardering van het geestelijk product ligt voor een deel aan het gebrek aan orga nisatie-vermogen van de kunste naars. die de machtmiddelen mis sen om verbc'aring te verkrijgen. Dokters. advocaten, notarissen kunnen een dringender beroep doen op hun onmisbaarheid in het maatschappelijk bestel. Het is een feit. dat de kunstenaar wordt be handeld als een kleine, zelfstandi ge ondernemer. Vandaar de omzet belasting. MEER KUNSTBEGRIP. Men zou zo zeggen, dat de kunste naar -echt heeft op de vruchten van zijn werk. De auteurswet bracht enige verbetering, Maar er zijn nog tal van lacunes. Ten slotte noemde mr. de Roos tal var factoren die een verbetering be tekenen, Nu de maecenas uitsterft moet er een nieuwe opdrachtgever gevonden worden. De spreker zocht in het vergroten van de kunst- hongerigen onder de massa, wier kunstbegrip opgevoerd moet wor den. Zal de toekomstige mens een bewust levend, kunstopnemend mens zijn of zal hij zijn zoals Hux ley hem schildert in zijn „Brave New World"? De menselijke waar digheden en de geestelijke vrij heid moeten worden beschermd. Tot de andere sprekers op liet congres behoorden de oud-mi nister dr. G. Bolkestein en de schrijver Lou Lichtveld (Albert Helman). Aan het slot werd een resolutie aangenomen, waarin de Nederland se kunstenaars vaststelden, dat hun sociale positie allerminst ver zekerd is en dat tengevolge daar van vele Nederlandse kunstenaars in materiële nood verkeren. ...herdenkt Amerika de ontdekking van dit we relddeel door Columbus (1492); ...is het 150 jaar gele den, dat Pedro I van Alcantara, de latere keizer van Brazilië en componist van het voor malig Portugese volks lied» „Hino da Carta" te Lissabon werd geboren. Maarschalk Graziani ln de rechtszaal. PUBLIEK JUICHT HEM TOE Maandag is het proces be gonnen tegen ex-maarschallc Rodolfo Graziani, een dei- leidende militairen tydens het regiem van Mussolini. Hij wordt beschuldigd van colla boratie met de Duitsers. Het proces was ongeveer een jaar uitgesteld wegens de slechte gezondheid van de aangeklaagde. De ex-maarschalk, die 67 iaar oud is, mocht zijn ver klaringen zittend afleggen in verband met zijn lichamelyke zwakte. Hij verklaarde als soldaat te hebben gehandeld. Tegenover het fascisme had hy immer een „neutrale" hou ding aangenomen. Hij bleef er echter by dat zoals hij in zyn boek geschreven had, het fascisme iets goeds was voor het Italiaanse volk. Het betoog van Graziani werd een enkele maal onder broken door uitroepen van „Pkhebt gelijk" uit het pu- De' jury, waarvoor Grazi ani térecht staat, bestaat uit vijf man, by stemming aan gewezen uit lijsten, die zijn opgesteld door de anti-fascis tische partyen van het bevrij dingscomité. Graziani werd by het ver laten van het gerechtsgebouw lulde toegejuicht. De politie voerde een charge uit. De voorgenomen overplaatsing der bedrijfsinstallaties van de we reldomroep van Hilversum naar Amsterdam gaat niet door. Christiansen niet in cassatie. Zowel de procureur-fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof te Arnhem als de raadsman van de voormalige „Wehr- machtsbefehlshaber in den Niederlanden" Christiansen hebben afstand gedaan van het recht van cassatie. Chris tiansen werd door het Hof ver oordeeld tot twaalf jaar ge vangenisstraf. Door deze af stand is het vonnis onherroe- pelyk geworden. Cassatieberoep van Piek verworpen. De Bijz. Raad van Cassatie, ge presideerd door prof. mr. Verzijl, heeft het beroep van de leider van Winterhulp Nederland en voorma lige secretaris-generaal van het Nederlandse Rode Kruis C. Piek verworpen. De Byz. Raad was van oordeel, dat requirant in belangrijke mate heeft medegewerkt aan de knech ting van de Nederlandse geest en de vijand hulp heeft verleend. De Bijzondere Raad veroordeelde hem derhalve overeenkomstig de uit spraak van het Haagse Bijzondere Gerechtshof tot een gevangenis straf van acht jaar met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht van 8 Mei 1945 tot de uitspraak van dit arrest. Doodstraf geëist tegen S.D.-sadist. Voor het Bijz. Gerechtshof te Groningen is Maandag de doodstraf geëist tegen de on derluitenant der staatspolitie Evert Drost, die als lid van de „Amsterdamse recherche", tydens de bezetting op onmen selijke wijze in net Noorden van het land heeft gemoord en geplunderd. Drost, een S.D.-satelliet, drong zich in illegale kringen in, schoot herhaaldelijk onder grondse werkers op de meest brute wijze dood en mishandel» de vrouwen en mannen op sa distische wijze. Wanneer by razzia's geen onderduikers wer den gevonden in „verdachte" woningen, werden deze in brand gestoken. Eenmaal ver moordde D. iemand zonder re den om een kostbare postzegel» verzameling in bezit te krijgen. Smokkelaars hadden auto-ongeluk. EN LIEPEN IN DE VAL. Zaterdagavond is op de rijksweg Rotterdam—Den Haag onder de gemeente Delft een ongeluk ge beurd, dat vermoedelijk nooit in de krant zou zijn gekomen,* als uit het onderzoek niet zou zijn gebleken, dat de politie door dit ongeluk een draad in handen kreeg van een wijdvertakte smokkelbende, die de douane aan de Belgisch-Nederland se grens al geruime tijd hoofdbre kens heeft gekost. Bij het viaduct aan de Brasserkade te Delft was een auto van de wegberm gereden. In de auto trof de politie twee gewonden aan, doch alles wees erop, dat er vier personen ln de wagen hadden gezeten. Later wer den dan ook de chauffeur L. D. uit Den Haag, die met het 19-jarig meisje K. G., eveneens uit Den Haag, op dc Rijksweg liep, aange troffen. Bij de overbrenging naar het bureau sprong D, uit de jeep, doch hij kon spoedig worden ge pakt. Uit het onderzoek bleek, dat hij de hand heeft in een uitgebreide smokkelaffai. In verband hier mede is D. overgegeven aan de po litie te Oosterhout. Het minderjari ge meisje is ter beschikking ge steld van de Haagse politie. De twee lichtgewonden werden naar het Gasthuis te Delft overge bracht. Een mosquito van de R.A.F. is m de Noordzee gestort. Een Duitse reddingsboot voer uit, maar was niet in staat de beide inzitten den te redden. MEEST ZWAAR BEWOLKT. Geldig tot Dinsdagavond: Voor het Noordwesten van het land meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Matige Zuidelijke wind. Onge veer dezelfde temperatuur als Maandag. Voor het Zuidoosten van het land meest zwaar be wolkt, maar overwegend droog w-eer. Matige Zuidelijke wind. Iets lagere middagtemperatu- ren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1