Het leven zal duurder worden Marshall sprak met vakbondsbestuurders Verkiezingsstrijd op de Nederlandse Antillen Weldra schedelbreuk-vrije vliegtuigen? Een predikant met veel verlangens! TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 11 OCTOBER 1948 r~ Er komen iwee soorten van prijzen: Een vrije prijs voor luxe goederen en een gebonden prijs voor de noodzakelijke levensbehoeften V Economisch beeld van ons land krijgt ander aanzien (Van onze economische medewerker) De bewoordingen van de Millioenennota van prof. Lief- tinck zowel als die van de minister van Economische Zaken, prof. v. d. Brink, in zyn begroting maken het overduidelijk, dat het economische beeld van ons land een ander aanzien krijgt. De rantsoenering, de subsidies en in geringere mate ook de prijsbeheersing, al die staketselen, die in de na-oorlogse ïaren ons leven steun hebben gegeven, zjj zullen, de een wat vroeger, de ander wat later, verdwijnen en op 1 Januari J950, de datum waarop Nederland met België de Economische Unie aangatjt, grotendeels totde geschiedenis behoren. Het heeft geen zin thans nog te vragen waarom de regering dit alles doet. De beslissing is nu eenmaal gevallen en be langrijker is het dus de gevolgen eens onder de ogen te zien. voor de oorlog) het is h.i. daarom een eis van gezond verstand, dat eerst voor de toekomst wordt gewerkt dat eerst wordt gespaard en pro ductiemiddelen worden ge kocht. Inderdaad wordt dit „ideaal" van de gedwongen be perking van de consumptie door de hogere prijzen brj ge lijk gebleven lonen bereikt. Er is echter nog een groep, die de reacties van de prijsver- PRIJ SSTIJGING. Een van de grootste nadelen van de komende regeringspo- litiek is de prijsstijging, welke in den beginne is te verwach ten (eerst later zal de grotere productie en de scherpere con currentie voor prijsverlaging zorgen^. Door het verlagen van de subsidies toch zullen de importeurs en producenten ge dwongen zijn een hogere prijs te vragen en de kosten van le vensonderhoud zullen bijgevolg voor de consument, stijgen. De ze stijging van de levensmid delen zal echter voor een gezin met een inkomen van zeg 50 per week veel ernstiger zijn dan voor een gezin met 100, omdat het tweede gezin ver houdingsgewijs een geringer deel van zijn inkomen aan le vensmiddelen besteedt. Deze stijging in de levens middelensector zal echter, om dat de Nederlandse prijzen zich in 1919 moeten aanpassen aan de hogere Belgische, hoogstwaarschijnlijk in de aan vang gevolgd worden door ge ringe stijgingen in de andere sectoren (leer, textiel enz.), zodat de kosten van levenson derhoud de tendenz hebben verder te stijgen. TEGENMAATREGELEN. „Als tegenmaatregel over weegt de overheid nu de scherpste kanten hiervan af te halen door voor bepaalde arti kelen, die in verschillende soorten verkrijgbaar zijn, ver schillende prijzen vast te stel len. Wit brood, boter, varkens vlees en anthraciet zouden door eien hogere prijs het even tuele verlies moeten goedma ken, dat de producent lijdt op het tegen lage prijs beschik baar stellen van gewoon brood, 'margarine, rundvlees en eier kolen of cokes. Wij krijgen dus a.h.w. twee soorten van prij zen: een vrije prijs voor luxe goederen en een gebonden prijs voor de noodzakelijke levens behoeften. Deze enigszins tweeslachti ge politiek wil de regering nu volgen om de loontrekker-con sument, juist de groep met de lage inkomens, in staat te stel len de noodzakelijke artikelen tegen matige prijzen te blijven •kopen. Al deze pogingen zullen evenwel toch niet kunnen voorkomen, dat voor het inko men de loonstop blijft ge handhaafd. daar men de pro ductiekosten met het oog op de concurrentie met het buiten land niet wil laten stijgen minder gekocht kan worden. Verscheidene economen ach ten zulks (het klinkt hard, maar het is goed bedoeld) een gelukkig verschijnsel. In onze nog steeds verarmde maat schappij wordt niet hard ge noeg gewerkt (ca, 85 pet. van Toch stroom voor België uit het Ruhrgebied Het Belgische ministerie van ener gie en brandstof deelt mede. dat het bericht als zouden de electri- citeitsleveranties voor België uit het Ruhrgebied worden stopgezet, minstens voorbarig is. Onderhande lingen tussen'België en het „Joint Export Import. Agency" inzake de prijs van de electrische stroom en het afsluiten van een nieuw con tract zijn nog gaande. hoging zal moeten trachten op te vangen. Wij doelen op de middenstander-detaillist. In derdaad, hij raakt veel van de rantsoenerings, en prijsbeheer- sings-beslommeringen kwijt, hy zal zich daarentegen ge plaatst zien tegenover een af nemende koopkracht en de strijd om het bestaan zal ook weer voor hem zwaar worden. Is het in dit verband niet op merkelijk, dat er op het 35e middenstandscongres harts tochtelijk voor gewaarschuwd werd vooral niet tot prijson- derbieding over te gaan, daar zulks commerciële zelfmoord zou betekenen. De naaste toekomst is wer kelijk niet aanlokkelijk, doch de grondslagen voor een ge zond economisch leven worden thans gelegd en het zal van ons zelf afhangen wat wij er van weten te maken. M. van den Brink Merkwaardige onderzoekingen in Amerika. Eieren als proefkonijn. Wat veroorzaakt de dood van de passagiers als er een vliegtuig neerstort? Voor de leek zal deze vraag veel overeenkomst vertonen met: Wat veroorzaakt de dood van een vlieg als hij een mep met een vliegen- klapper krijgt? Het Cornell Luchtvaartla boratorium in de Verenigde Staten was echter geïnteres seerd in de wetenschappelij ke kant van het probleem en heeft een onderzoek op gro te schaal ingesteld. Het ant woord luidde toen, dat als er geen brand uitbreekt, de doodsoorzaak in de meeste fevallen een schedelbreuk is. oen men een maal zover was heeft men in opdracht van de Amerikaanse marine een onderzoek ingesteld naar de vraag, hoe een menselijke schedel breekt en hoe men zo'n schedelbreuk voorkomen kan. EIEREN. Dezer dagen is omtrent deze onderzoekingen een rap port verschenen. Daar de on derzoekers het zonder men selijke schedëls mosten doen, startten zij onder leiding van E. R. Dyes met eieren als proef object omdat zij voor expe rimentele doeleinden het meest met een schedel over eenkomen. DE PROEVEN. Dyes en zyn medewerkers maakten een vliegtuigmodel letje zo groot als een speel goedvliegtuig en zetten er 'n ei in. Zat het el los, zoals een vliegtuigpassagier zonder velligheidsgord'el, dan was 'n heel zacht schokje, al vol doende om het ei te breken. Zat het ei goed vast, dan overleefde het heel wat zwaar der schokken. Zat het op 'n kussentje met een rubber plaat voor zich, dan ging 't nog beter, maar het beste resultaat werd bereikt, toen men de eieren liet botsen tegen een verend rubberblok, dat in staat was om de schok op te vangen. Er was een hevige schok nodig om deze eieren té laten breken. NAMAAK DELS. SCHE- paraatheid op. De verantwoor delijke minister van oorlog is SWnwell. Toen N zy zover waren be gonnen Dyes en de zijnen aan meer realistische proeven. Zij vervaardigden levensgrote schedelmodellen van plastic en vulden die met gelatine I Ten slotte hadden zij een i imitatie-mensenschedel, die 1 reageerde als een echte sche- del. En deze projectielen be gonnen zy met een katapult af te schieten op harde voor- weipen, die gelijkenis ver toon dën met de vliegtuigon derdelen, waarmede de sche del van een passagier hij 'n vliegongeluk m botsing kan komen. DE CONCLUSIE. Het resultaat van deze proe ven is medegedeeld aan de ontwerpers der vliegtuigfa brieken. De conclusie luidde, dat in' een sehedelbreukvrij vliegtuig de passagiers zo stevig mogelijk vastgebonden moeten zitten. En alle voor werpen, waarmede deson danks een schedel in botsing kan (kotmen, moeten vervaar* of hard materiaal, maar van dun lichtmetaal, gevuld met een verend materiaal. De stoelen moeten kunnen glij den, terwijl ook de kop van het vliegtuig verend gemaakt zou moeten worden. De onderzoekers geloven, dat als men niet deze dingen rekening houdt, het mogelijk zal zyn. een vliegtuig te bouwen, dat met een vaart van 200 km neer kan stor ten zonder dat een passa gier het geringste letsel op loopt. Volgens een oude tradi-ie wordt de Deenss Rijksdag op de eerste Dinsdag in October geopend. Dit jaar geschiedde dit bijzonder plechtig, daar een tweede parlementaire eeuw be gon. De voorzitter van het Hogerhuis begroette koning FreJerik, die de openingsrede uitsprak Belgische Spoorwegen leveren aanzienlijk verlies op De begroting voor 1948 van de Belgische spoorwegen, die aanvan kelijk met een winst van fr 85 mil- lioen sloot, zal als gevolg van de toegekende loonsverhogingen voor dit jaar ten bedrage van 300 mil- lioen frs uiteindelijk een aanzien lijk verlies te zien geven. De Bel gische staat neemt op de begroting van 1948 fr. 2 milliard voor zijn rekening. Als voorwaarde heeft de regering evenwel gesteld, dat de huidige tarieven gehandhaafd blij ven. De tarieven voor de Belgische spoorwegen zijn thans 2.5 maal ho ger dan voor de oorlog, terwijl de kosten van exploitatie met het coëfficiënt 3.5 zijn gestegen. Suiker wordt niet duurder in België. In hét Belgische staatsblad is 'n besluit verschenen, waarbij wordt bepaald dat de huidige maximum prijzen voor de verbruikers van suiker van toepassing blijven. Er komt dus geen verhoging van de suikerprijzen in België. Jeugd van Canada helpt Nederlandse scholen. Canada heeft niet alleen een be langrijk aandeel geleverd in de bevrijding van Nederland. het schenkt ook zijn bijdrage in het herstel van ons op zo velerlei ge bied ernstig geschonden land. De Canadese schooljeugd heeft thans ter beschikking van de regering gesteld 1500 pakketten, inhoudende allerlei benodigdheden voor de scholen van Nederland, materialen die over het algemeen nog maar op beDerkte schaal verkrijgbaar zyn. Het eerste van deze vijftienhon derd pakketten is in het ministerie van o'nderwijs. overhandigd aan minister prof. dr. F. J. Th. Rut ten. Hans Kaart naar Indonesië vertrokken. Donderdagmiddag is te 's-Gravenhage het gezelschap Kaart, bestaande uit Hans Kaart, Bill van Dijken, Wim Hart en Jack Keiling plus een tamme kraai per jeep via Zuid- Afrika naar Indonesië vertrok, ken, waar zij in Niwin-verband zullen optreden. Er bestond grote belangstelling voor dit vertrek. Talrijke hoge militai re autoriteiten, onder wie Lt. admiraal b.d. Helfrich en Lt. generaal Kruis waren aanwe zig. De wereld heeft nóg meer behoefte aan vrijheid dan vrede. Meer Nederlandse schepen voor Marshall-transporten Op uitnodiging van de ,hcer W. A. Hamman, de „reizende ambassadeur" van de Verenig de Staten, hebben de leidende figuren van de vakverbonden in West-Europa Vrijdag in Pa- rys een ontmoeting gehad met minister Marshall. Voor Ne derland waren aanwezig de heren A. C. de Bruyn (K.A. B.), E. Kupers (N.V.V.) cn M. Ruppert (C.N.V.). Aan een lunch, die ter ere van generaal Marshall werd gehouden, zaten behalve de vertegenwoordigers der natio nale vakverbonden ook aan mrs. Eleanore Roosevelt en de héren Harriman en Foster Dulles. REDE VAN MARSHALL. De heer Kupers richtte een hartelijk woord van dank tot Marshall. Aan diens door deze vlak voor zijn vertrek naar Ameri ka gehouden rede, ontlenen wij het volgende. De Europese economie is een uiterst belangrijk deel van de wereld-economie. Door het her stel van de Europese economie wordt een herstel van de we reldeconomie bevorderd. Op voering van de productie is nodig. Het verheugt mij, aldus Marshall tot de bestuurders der Europese vakverbonden, dat gij, dwars tegen onbehoor lijke propaganda-stunts in, aan de georganiseerde arbeiders de waarheid hebt gezegd. Van daar, dat in vele Europese lan den het laatste halfjaar de productie is gestegen. Vóór alles is echter noodzakelijk, versterking van de morele krachten. Wij hebben inder daad behoefte aan vrede. Maai* nog dringerder behoeft de we reld vrijheid, ook persoonlijke vrijheid. Ik ken geen groep in de gehele wereld, die de vrij heid minder missen kan, dan de arbeidersstand. Des middags vergaderden de vertegenwoordigers der arbei dersorganisaties met de leiding van het Europese herstelpro gramma. Voor elk van de 36 Marshall-landen gaf een verte genwoordiger een overzicht van de speciale moeilijkheden van zijn land. De heer Ruppert vroeg de bijzondere aandacht van dc lei ding der Amerikaanse admi nistratie voor de bepaling, dat de helft van de Marshall goederen vervoerd moest wor den door schepen, varende on der Amerikaanse vlag. Hij uitte de wens, dat de Amerika nen ten aanzien van Neder land, welks economisch herstel voor een belangrijk deel af hankelijk is van zijn koopvaar dij, met een lager percentage genoegen zouden willen nemen. Vertrouwen in de nieuwe verhouding tot Nederland als inzet. Exclusief gesprek met Dr. Moisis F. da Costa Gomez. (Van onze Haagse redacteur). Tien maal meer stemgerechtigden dan ooit tevoren zullen in Januari a.s. deelnemen aan de verkiezing van leden voor de Staten der Ne derlandse Antillen, die deze keer Na 3 maanden harde arbeid hebben planters en arbeiders van de theeonderneming Pasir Bang- ka, 49 km te Z.W. van Tjiandjoer uit een door bomexplosies cn vuur verwrongen massa staal, zink en plaatijzer een draaiende theefabriek weten te herscheppen. Mr. Soeparnon, minis ter van Justitie van Basocndan, spreekt de directie van de maatschappij toe. voor het eerst op strikt democra tische wijze zullen worden samen gesteld. De politieke verhoudingen op de zes Caraïbische eilanden zijn zo verward, dat op hef ogenblik niemand met zekerheid kan zeggen welke van de twee grote stromin gen. die tot uitdrukking komen in de Democratische Partij en in de Nationale Volkspartij, de sterkste is. Nog minder valt derhalve te voorspellen welke straks de over winning zal behalen, temeer daar de kans bestaat, dat een in op richting zijnde Katholieke Volks partij als derde in het strijdperk zal treden. De inzet van deze eerste werke lijke verkiezingsstrijd, dank zij de invoering van het algemeen kies recht voor mannen en vrouwen, zal zijn 't vertrouwen in de nieuwe ver houding tot Nederland en Surina me in het verband van het Ver enigd Koninkrijk der Nederlanden, dat straks tezamen met de Ver enigde Staten van Indonesië de Ne derlands-Indonesische Unie zal vormen. Die verhouding zal haar definitieve gedaante krijgen in de nieuwe grondwet voor de drie sta ten van het Verenigd Koninkrijk, waarvan het voorontwerp-van- wet dezer dagen in tweede lezing is behandeld dodr de redactiecom missie. bestaande uit vertegen woordigers der onderhavige gebie den. Nu de oude „imperiale" grond wet deze zomer, zoals dat heet. is opengehakt, wordt er tegelijkertijd gewerkt aan twee geheel nieuwe grondwetsontwerpen, een voor het Verenigd Koninkrijk, omvattend Nederland. Suriname en de Antil len. en een voor de Verenigde Sta ten van Indonesië, omvattend het vroegere Nederlands-Indië (behal ve Nieuw Guinea), die nader hand door een Uniegrondwet over koepeld moeten worden. Naar mijn mening, aldus ver klaarde mr. dr. Moisis F. da Costa Gomez, officieel vertegenwoordi- Uit de Zeeuwse historie Baarland kon hem niet bekoren. De „akelige" Zeeuwse stromen. Het Is* wellicht voor velen interessant iets te lezen over het leven van een dorpsdomi- né in het Zeeland van begin 1800. Daarom willen we iets vertellen over zo'n dorpsdomi- né aan de hand van een brief, die een predikant schreef naar een Zeeuwse gemeente, waar heen hy beroepen was. Te Baarland werd in Octo ber 1819 beroepen ds. R. H. de Bruyn te Noordwyk, waar hy reeds tien jaar de Her vormde Gemeente diende. Daar het reizen van Hol land naar Zeeland in die tijd, vooral in het najaar, alles be halve een plezierreisje was, is het te begrijpen, dat hij aan de kerkeraad van Baarland enkele inlichtingen vraagt, voor hij er over denkt zelf te komen kijken. Wel was brj zijn beroepings- brief een schryven van de consulent, doch hy kon die brief niet ontcijferen. Ook in die tijd waren er dus predi kanten met een moeilijk lees- ddgd worden niet van staal baar handschrift Door het stellen van tal van vragen en eisen geeft de brief van de Noordwrjkse dominé een beeld van 't predikantsle ven in die tijd. Als wij de gehele brief moesten afschrijven, zou hier voor bijna een hele pagina van de P.Z.C. nodig zijn. Wij zul len dus maar het meest ty pische er uit halen. HET POMPWATER. Zyn weleerwaarde schrijft dan, dat hij een man is van 57 jaar. Daar hy nooit uit Holland is geweest, kan hij niet tegen verandering van lucht. Ook kan hij het pomp water, dat hij in Noord wijk altijd gebruikt, niet missen. Hy noemt Zeeland ongezond, van ouds als zodanig bekend. Daar hij het reizen niet ge woon is, meent hy vanwege de „akelige" Zeeuwse stromen niet naar Baarland te kunnen komen om kerk en pastorie te „zien". Zodra hy van lucht veranderd, krygt hij de koorts. Hy heeft het geducht op de zenuwen en is met slijm bezet (Welke ziekte of gebrek dit is, weet ik niet). Dq,ar hü zegt op geen, donkere preekstoel te kunnen preken, al heeft hij een bril op, vraagt hij of de preekstoel- te Baarland licht of donker is. Ook moet die niet te hoog zijn, vier uiter lijk vijf trappen. Verder heeft hij gaarne een preekstoel met een brede rand om zijn boe ken er op te kunnen leggen. Staat hij aan een „pijlaar"? Is de kerk groot en ruim Hoe „kleiner" hoe beter, Daar de Zeeuwen tegen ge zangen, zijn, zegt hij een voor stander ervan te zijn, al keurt hij verscheidene gezangen af en laat deze dan ook nooit zingen. Hij is streng orthodox gere formeerd en catechiseert uit Hellebroek. Als zijnde een „Practicale Coccejaan" ijvert hy voor bijzondere heiliging van de Sabbat. Zou zulk een predikant Baarland behagen Hij heeft £ijn salaris hard nodig, doordat hij door de ach terliggende tydèn is geruï neerd. Ook heeft hij twee bankroeten gehad. Waarom worden, in.' dc beroepingsbrief geen tractement of emolumen ten vermeld? Hy moet min stens 1000 gulden kunnen ma ken met nog 100 gulden voor avondbeurten, anders kan hy niet bestaan. NOG IETS ER BIJ. Als daar nog vrij brand bij komt, verder aardappelen, ap pels, vrij tarwe enz. zou dat hem lyken. Vele gemeenten geven een vet varken of een goede halve koe. In zyn tegen woordige gemeente mest hij zelf een varken, dat hem niet te zwaar kan zijn. Hij krijgt daar veel „presenten van vis, •aring, bokkem, etc." Is er te Baarland een goed „lokaal" voor een geit en voor hoenders en duiven en een „stal" voor een ooievaar? Met stal bedoelt hij kennelijk een wiel of andere gelegenheid, waarop een ooievaar kan nes telen. OVER WATER. Is de tuin groot? Wie on derhoud die? Wordt er ook mest gegeven? Is de predikant vrij van dorps- en pastorielas- ten? WQrdt hij na (sic) de va catures en liefdebeurten gere- by een goede doctor of chi rurgijn? Is het dorp water- en zeevrij? Hij meent dat er dij ken zyn. Ligt- Baarland ver van Goes? Moet men daarheen over water? Welke invloed heeft de ambachtsheer in de beroeping? De consulent schrijft var. Schout en Sche penen. (Blijkbaar heeft hy dus deze woorden kunnen lezen). Is de beroeping eenparig ge weest? Ten slotte sohrijft hij, dat hij nog geen beraad heeft en het beroep in overdenking i houdt. In zijn gemeente Noordwijk is men zeer op zyn preken ge steld. Zijn werk is er zeer ge zegend. Door zijn vertrek zou hij zijn gemeente ongelukkig maken. Hij heeft zyn gemeente niet ongelukkig gemaakt; want hij heeft voor het beroep naar Baarland bedankt. Nog twee jaar heeft hij te Noordwijk gestaan en is toen overleden. B. J. DE M3SEJ. ger van de Nederlandse Antillen bij de regering in Den Haag, toen hij mij over dit nogal ingewikkelde vraagstuk een onderhoud toestond, is het voor-ontwerp zoals het er nu ligt. een basis voor hechte samen werking tussen drie gelijkgerech tigde gebieden in een nieuwe vorm. doch met behoud van de vordclen van het verleden. GEEN STREEFDATUM. Wanneer zal deze nieuwe Grondwet in werking treden? Is er een streefdatum? Neen, die is er niet, Een be zwaar tegen de gang van zaken, dat op de Antillen sterk wordt ge voeld, is het feit, dat het in-wer king-treden afhankelijk wordt ge steld van de oplossing der Indone sische kwestie. Waarom moeten onze eilanden, die zich terstond en vrijwillig hebben uitgesproken voor samenwerking, wachten op de afwikkeling van een zaak, waar zij buiten staan? Ik weet wel, men is mening, dat de nieuwe rechts orde gelijktijdig tot stand moet komen....... Daar is wat voor te zeggen, niet? Zeker, dat moet ik ruiterlijk erkennen, maar ik zie niet in waarom dc gezagsgetrouwe eilan den (en Suriname) zouden moeten wachten op de oplossing van het Indonesische probleem. Nu wordt er moeite gedaan om aan 't stand punt van de Nederlandse Antillen tegemoet te komen. Hiermede ge ven mijn vrienden te kennen, dat zij begrip hebben voor de noodza kelijkheid van een spoedige oplos sing der problemen, waarmee de Amerikaanse rijksdelen te kampen hebben. Hoe wordt de positie der eilanden dan? Zij wordt dan zó, naar ik mag hopen, aldus mr. dr. da Costa Go mez. dat nog voor de uiteindelijke resultaten van de Rondetafelconfe rentie hun beslag hebben' gekregen reeds nu direct bij de Staten-Gc- neraal een wetsontwerp kan wór den ingediend krachtens de on langs gewijzigde oude Grondwet, waarin de Antillen en Nederland (natuurlijk tezamen met Surina me) gemeenschappelijke organen voor de behartiging van gemeen schappelijke belangen zullen vor men. SPOED GEWENST. Waarom dringt u zo op spoed aan? Het is voor de Antillen, maar ik geloof ook voor Suriname cn voor Nederland, van het grootste belang, dat de politieke reconstruc tie zo vlug mogelijk tot stqnd komt, want nu moet de econmische opbouw als eerste punt op het pro gramma komen. Uitbreiding van de handel, het scheppen van een stapelplaats voor Nederlandse pro ducten op de Antillen, een nieuwe deviezenpolitiek. niet alleen ge richt op het besparen maar ook op net verwerven van vreemde valuta. Pe Grondwetsherziening, die deze zomer tot stand is gekomen, was nog maar een begin. Zij maakte het mogelijk tot nieuwe staat kundige verhoudingen te komen en daaraan wordt nu in Den Haag hard ge werkt; hard ook in die zin. aat de spaanders er af en toe bij in het rond vliegen. Enerzijds moeten de Ver enigde Staten van Indone sië hun beslag krijgen, an- derzyds moet Nederland met Suriname en de Antil len het Verdftigd Ko ninkrijk zijn'nieuwe vorm geven. Hoever het daar mee is vertelt vandaag mr. dr. Moisis F. da Costa Go mez in een exclusief vraag gesprek, dat hij onze Haag se redacteur verleende. zyn zaken van de eerste orde. Men houde in het oog. dat het volgend jaar te Havanna op Cuba het Eco- momic Committee for Latin Ameri ca in vergadering bijeen zal komen en ik maak mij sterk, dat Neder land daar door middel van de An tillen zeer gunstige resultaten kan boeken, mits een cn ander goed is voorbereid. Naar mijn mening zal een samengaan nieuwe perspectie ven bieden, zowel voor de econo mische opbouw van Nederland als voor de verbreding der economi sche basis van de Antillen. In hoe verre deze mogelijkheden echter werkelijkheid worden, zal voor *h groot deel afhangen van de ver kiezingen over enige maanden. Lu- ten WÜ het beste hopen (Nadruk verboden).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5