NIEUWS UIT ZEELAND Het Christelijk Lyceum in Zeeland De diefstallen op de luchtlijnen naar Indië Snoepkaarten voor mannen worden afgeschaft Onhoudbare toestanden bij serumproductie. Onsmakelijk rumoer om de „Willem Barendsz". WALCHEREN Gemengde kaart alleen voor dames. Voorspel van afschaffing der suikerdistributie. (Van onze Haagse redacteur) Naar wc vernemen, zullen alle mannen by de eerstvol gende uitreiking van bonkaar ten een labakskaart moeten nemen. Aan de dames zullen uitsluitend gemengde kaarten worden afgegeven en alleen de kinderen komen In aan merking voor snoepkaarten. Tot ausver was het zo, dat de mannen de keuze hadden tussen een tabakskaart, een gemengde kaart en een snoep- kaart en dat die vrouwen 'n snoepkaart of een gemengde kaart konden nemen. Hier aan wordt dus by de eerst volgende bonuitreiklng( die over enkele weken begint, 'n einde gemaakt. De nieuwe kaarten zullen geldig worden op 18 December a.s. Hoe vreemd dit op het eerste gezicht ook moge lij ken, deze wijziging staat in verband met de komende op heffing van de suikerdistri butie. Wanneer de suiker van de bon gaat, zal ook snoep vrijgegeven moeten worden. Het spreekt vanzelf, dat de manpen en vrouwen, die tot dat ogenblk steeds een snoep- of een gemengde kaart heb ben aangevraagd, dan een ta bakskaart zullen nemen, of voor zover het de dames be treft een gemengde kaart. En dat zijn er heel wat'. Van Maart tot en met April werden dit jaar 3.062.000 tabakskaarten uit gereikt en 3.884.000 versna- peringenkaarten. In dezelfde twee maanden werden 2.710.00C gemengde kaarten aangevraagd. Het totaal aan tal uitgereikte algemene bon kaarten in deze periode be droeg 9.560.000, waarvan 5.884.000 aan personen boven 21 jaar. Het aantal afgegeven kaarten, waarop tabak ver kregen kan worden, bedroeg dus 5.772.000, hoewel 5.884 000 personen ervoor ln aanmerking kwamen. Hieruit blijkt, dat 112.000 personen, die een kaart konden krijgen, waarop tabak gekocht kan worden, een zodanige kaart niet hobben genomen; zij na men een versnaperingenkaart. Maar wanneer ae snoep niet meer op de bon is, zullen deze 112.000 personen stellig een tabakskaart of een ge mengde kaart vragen. AANKOOP VAN ORIëNTTABAK. Wat zouden zij er een spijt van gehad hebben, als z\j toch een versnaperingenkaart had den aangevraagd cn zij wa ren dan bii de opheffing van de suikerdistributie plotseling tot de ontdekking gekomen, dat deze kaart waardeloos was geworden De regering wil hun dit risico niet laten lopen en zal daarom bij de volgende uitreiking de man nen vcrpichten een volledige tabakskaart te nemen en de dames om een gemengde kaart aan to vragen. Ongetwyfeld zal het ver bruik van tabak en sigaret ten hierdoor wat stijgen. Deze verhoogde vraag zal echter wel opgevangen kunnen wor den. Ons land beschikt na- meiyk wel over zoveel tabaks producten, dat het wat meer Korporaal maakte scherven met oefenbom. Een 22-jarige korperaal der luchtstrijdkrachten te Weesp had Zaterdagmiddag een z.g. oefen-aanvalsbom meegenomen naar het verenigingsgebouw „Ons Huis", waar hij op de binnenplaats zou demonstreren hoe deze oefenbommen werken. De man stond in een kamer op de eerste verdieping en wil de de bom door het raam naar buiten gooien, hy gooide tegen het raamkozyn waardoor de bom binnenskamers ontplofte en alle ruiten van het gebouw kapot sprongen. Niemand werd gewond. De korperaal over weegt zijn domheid thans in de „petoet". (Ingezonden mededeling) 6ji Uur stwefdwn, de échte IxjWikt mkijglmAQctii.iiaJye (Ingezonden mededeling) Als gij er mee opstaat of ermee naar bed gaat... Rheumatische pijnen, kna gend cn slopend voor en na, ondermijnen langzaam maar zeker Uw hele gestel. Blijf er toch niet mee doorlopen neem Uw maatregelen vóór het te laat is. Doe eens een blqpdzuiverende kuur met Kruschen Salts. De aanspo rende werking van Kruschen op Uw bloedzuiverende orga nen zal U een openbaring zijn, omdat ge U reeds na een betrekkelijk kort zij het regelmatig gebruik met biyde verbazing een an der mens voelt, jonger," vita ler, niet meer dat stramme cnvrh van pijn. Vraag Kruschen by Uw Apotheker of Drogist. rokertjes beschikbaar kan stellen dan tot nu toe. Er is evenwel niet genoeg om de tabak en de sigaretten van de bon te doen. Alle illusies dienaangaande lat» men va ren. Er zullen in de toekomst ook minder sigaretten ver kocht worden van uit Ame rika geïmporteerde tabakken. De regering gaat namelijk Oriënttabakken aankopen, die op grond van de afgesloten handelsovereenkomsten niet met dollars betaald behoeven te worden. Er moet' toch nog heel wat tabak uit Amerika ingevoerd worden, want voor gewone rooktabak zijn de soorten uit Egypte en Turkije niet ge schikt. Zolang de invoer uit Indonesië onvoldoende is, zijn w(j voor dekblad op Amerika aangewezen. De fabrikanten zijn met deze verandering niet erg in genomen en ook de rokers zijn er niet enthousiast over, doch van overheidswege ver wacht men, dat het roken van Oriënttabakken evenals voor de oorlog wel weer wennen zal. (Nadruk verboden) In het jongste nummer va»-het Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde vestigt Prof. Van Loghem de aan dacht op een toestand die hij ver ontrustend noemt, maar die bo vendien voor Nederland diep be schamend moet worden geapht Aan de hand van gegevens uit het jaarverslag van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid laat hij zien dat de serologisch-vaccinologi- sche en bacteriologisch-biologische afdelingen van dit belangrijke in stituut moeten werken met hulp middelen en onder omstandigheden waarvan de beschrijving zelfs een leek de haren te berge doet rijzen. Er blijkt een gebrek aan uitrusting, personeel en ruimte te zijn, dat tot gevolg heeft „dat*moderne metho des vrijwel niet kunnen worden toegepast en bijna alle praeparaten op volkomen verouderde cn onbe vredigende wijze moeten worden bereid en gecontroleerd." Antidiplitherieserum moet uit het buitenland worden ingevoerd, om dat het hier niet kan worden be reid zoals het tegenwoordig bereid moet worden. Wat de hele serum productie betreft „kan de toestand niet anders dan als onhoudbaar worden gequalificeerd." „De berei ding van modern kinkhoestvaccin in voldoende hoeveelheid is onmo gelijk". Het tbc-onderzoek moest ..sterk beperkt worden" wegens te kort aan analysten. Kortom, de aan alle kanten on toereikende en verouderde uitrus ting staat de volksgezondheid in de weg. Het erge is. zegt prof. Van Log hem. dat dit alles slechts op 'on dergeschikte punten te wijten is aan de gevolgen van de oorlog. Hier wreken zich beleidsfoutert van jaren her. En deze klachten zijn niet nieuw. „Een reeks van minis ters heeft er kennis van genomen." Een Duitse geleerde, verbon den aan de universiteit van Malnz, zegt met een nieuw geneesmiddel, genaamd „Pyrifer". het volle ge bruik van door kinderverlamming aangetaste ledematen te hebben hersteld. Behoefte aan gezelligheid. Een 57-jarige Amsterdam se werkman inviteerde Za terdagavond een 23-jarige stiefzoon om bij hem een borrel te komen drinken. Op een zeker moment zagen de buren beide mannen, in kennelijke staat verkerende, al worstelende uit het raam hangen. Men kreeg de indruk, dat de oudste man uit het raam wilde sprin gen. Een buurman trok de vechtersbazen naar binnen bij welke operatie de stief zoon met zijn hoofd tegen een muur botste. De stief vader ging nu de buurman te lijf. terwijl de stiefzoon duizelig naar de trap strom pelde. Hij viel van de twee de naar de eerste verdie ping. stond weer op en tui melde toen prompt van de eerste verdieping naar de parterre. Hij ligt nu met in wendige kneuzingen en een schedelbasisfractuur in het Binnengasthuis. Nieuwe aanval op dr. Melchior. Nadat de scheepsarts van de „Willem Barendsz", dr. Melchior, een boekje had opengedaan over de hyginische toestanden aan boord tijdens de eerste walvisexpeditie, werd. zoals bekend, dpor de be manning een brief met beschuldi gingen over de medische verzor ging door deze arts opgesteld. De directie van de Ned. Maatschappij voor de walvisvaart heeft nu be kend gemaakt, dat zij de rehabili tatie van dr. Melchior door de af deling Haarlem van de Mij. voor Geneeskunst niet als overtuigend beschouwt. De directie zegt. dat bedoelde brief geschreven werd in een spon tane opwelling van verontwaardi ging der gehele bemanning en dat er geen sprake van is, dat er pres sie werd uitgeoefend om handte keningen te verzamelen. In de af gelopen zomer heeft dr. Melchior met onkiese methoden getracht sommigen van de ondertekenaars op hun verklaringen te laten terug komen. Dit is slechts gelukt met broeder J. Krebbers. die ontslagen (s cn derhalve „volte fape" maakte. De overige 13 ondertekenaars hand haven hun verklaringen. Ook aan pressie op de heer Strijbos ter ver krijging van ziin handtekening on der een artikel zou de directie zich nooit hebben schuldig ge maakt. Men wil tenslotte niet ontkennen, dat er „door tijdnood" bij de eerste expeditie bepaalde onderdelen der hygiënische inrichtingen niet steeds naar behoren functionneerden. Prins Bernhard vloog naar Zweden. Z.K.H. Prins Bernhard is Zondagochtend met zijn Dako ta van Soesterberg opgestegen en enige uren later op het vliegveld Bromma bij Stock holm geland. De prins was vergezeld van de chef-staf van de insuecteur-eeneraal Konink lijke Marine, Kapitein-luitenant ter zee G. N. H. Baron van Till. Hij zal enige dagen in Zweden vertoeven om in de bossen te jagen. Voorts zal hij een bezoek brengen aan de wereldbekende Bofors-staalfa- brieken, waar de Marine zo wel voor als na de oorlog be stellingen heeft gedaan, ten behoeve van Nederlandse oor lögsbodems. Maarschalk Rodolfo Graziani, Mussolini's legerchef zal Maandag te Rome voor de rechtbank ver schijnen. Dodelijk ongeval te RIlIand.Bath. Zaterdagmiddag plm. 2 uur werd de 67-jange heer P. Lambrechtse, toen hy per rywiel de Rijksweg te Ril- land-Bath overstak, ter hoog te van de Tweede Weg door een hem achterop rijdende auto gegrepen. De heer L. en zijn kleinzoontje, dat ach terop zat, werden tegen de grond geslingerd. Omwonen den schoten onmiddellijk te hulp en ook dokter Nannin- a was spoedig ter plaatse, eze constateerde bij de heer L. een zware hersenschud ding en verwondingen aan 't hoofd. Het jongetje had slechts enkele schaafwonden en een lichte hersenschud ding. De heer L. werd naar zijn woning vervoerd, waar hy in de loop van de Zaterdagavond is overleden. De Rijkspolitie stelde een onderzoek in. Vast staat, dat de chaufffeur alles heeft ge daan om een aanrijding te voorkomen. In elk geval heeft hij zo krachtig geremd, dat de wagen achterste voren op Je weg kwam te staan. Reserve-luitenant ter zee bleef in gebreke. HIJ GAF HR MS. O.S. I AAN DE VIJAND OVER. Voor het Bijzonder Gerechts hof te Middelburg zal Woens dag in Zlerikzee terecht staan de reserve-luitenant ter zee 2e klasse der Kon. Marine Simon Djfkker uit Apeldoorn. Hij wordt ervan beschuldigd, dat hy op 17 Mei 1940 te Zlerik zee opzettelijk subsidiair door grof verzuim van zyn plicht het onder zijn bevelen staande Hr. Ms. O.S. I aan de vijand heeft overgegeven, zonder zoals zyn plicht was hetzij te hebben getracht met deze boot de Engelse wateren-te be reiken, hetzij dat vaartuig voor de vijand onbruikbaar te heb ben gemaakt. Tevens staan ondermeer te recht J. Heijboer uit Ouwer- kerk, die als landwachter zou hebben deelgenomen aan huis zoekingen te Wijk bij Duur stede én Cothen en H. Schou ten uit Zierikzea^de ervan be schuldigd word^talrijke bun kers, onderkomens e.d. voor de vijand te hebben gebouwd en de uitzending van arbeiders naar Duitsland te hebben be vorderd. De kuikenfok 1948. PLUIMVEEHOUDERS VERGADERDEN. Vrijdagmiddag hield de ver eniging tot bevordering van de pluimveehoudery in Zee land de „V.P.Z." een verga dering te Goes van aangeslo ten kuikenfokkers. Deze ver gadering werd byna door al le 34 fokkers bezocht en had een zeer geanimeerd verloop. De pluimveeteeltconsulent, dé heer Van Asperen Vervenne, besprak in deee vergadering de resultaten van de kuiken- fok in 1948 en weidde uit over de ervaringen in deze opgedaan. In totaal werden 50.00ê kuikens opgefokt Jot 9 weekse hennen. Ruim 20.000 hennen werden afgele verd. De Zeeuwse fokkers zullen thans overgaan tot het fok ken van Rhode Island Rex- hennen. Enige bedrijven zullen nog voor de fokkery worden aan gezocht, aangezien het zich laat aanzien, dat bij een gro tere kuiken toewijzing de vraag naar 9-weekse hennen zeer groot zal zyn. Mooie gift voor wijkgebouw te Westkapelle. Van de directie en het per soneel van de metaalfabriek Dikkers en Co. te Hengelo, ontving de Vereniging „West kapelle herrijst een gift van 4550. Hiervoor had het per soneel enkele malen uurloon afgestaan. Het geld zal wor den besteed voor het interieur van het nieuwe „Wijkgebouw". Woensdagmiddag struikelde te Kapelle mej. Cabboort tijdens het fruitplukken over een kist en kwam zodanig te vallen dat ze haar arm brak. Ze moest zich onder dok tersbehandeling stellen. Rijksrechercheurs zullen op Schiphol gedetacheerd worden. Nederlands voorbeeld vindt navolging Naar aanleiding van de grote diefstallen, die de laatste tijd ge pleegd worden op de vliegvelden langs de internationale luchtlijnen tussen Europa en Azië heeft een hoge functionaris van de rijkspoli tie verklaard, dat het probleem: diefstallen op internationale lucht havens op het ogenblik nauwkeurig bestudeerd wordt door de interna tionale criminele politlecommissie. Deze commissie beoogt rechtstreeks samenwerking tussen de criminele politie van alle landen. Nederland heeft juist met het oog op de diefstallen op Internatio nale luchtlijnen enkele maatregelen voorgesteld. MAATREGELEN. In overleg met de K.L.M. z(jn op het vliegveld Schiphol door de Rijkspolitie veiligheidsmaatregelen ingevoerd. Zo zijn er blijvend een aantal ervaren rechercheurs van de rijkspplitie gestationneerd. Wan- rser goederen welke met 'n K.L.M.- vliegtuig vervoerd zijn, op een bui tenlands vliegveld gestolen worden, gaan dadelijk Nederlandse recher cheurs. die de luchtvaart en het internationale vrachtvervoer ken nen, naar het betrokken vliegveld. In Praag, waar onlangs de inter nationale criminele politiecommis- sie samenkwam, is voorgesteld deze Nederlandse maatregelen algemeen na te volgen omdat de komst van buitenlandse politieambtenaren de politieactiviteit van de politie van het land waar de mipdaad begaan is, ongetwijfeld zal bevorderen. Steeds weer Is vastgesteld dat de bemaqningen van de K.L.M.-vlieg- tuigen niets met de goud- en dia mantdiefstallen te maken hebben. De diefstallen vinden in de regel plaats bjj het verdere vervoer in het land van bestemming. In Karachi waar voor f 500.000 aan diamanten uit een postzak ge stolen werd. bleek het Nederlandse touw. dat om de postzak zat. ver vangen te zijn door een touw van Indische oorsprong, dat men in ons land niet kent. De goudstaven die onlangs uit 'n K.L.M.vllegtuIg ln Egvpteverdwe- nen. zouden In de woestijn gevon den zijn. doch de Nederlandse rijks politie heeft de Cario in sa menwerking met de Egypische po litie vastgesteld, dat het kistje goud door de bewakers van het vliegveld bij Cairo gestolen werd. Het goud bevindt zich thans in handen van de Egyptische politie. Van Neder landse zijde zUn stappen onderno- en om het goud terug te krygen. In verband met de diefstal van 1099 diamanten te Bangkok zullen naar ons werd medegedeeld, twee ambtenaren der rijkspolitie naar Bangkok vertrekken om ter plaat se een onderzoek in te stellen. Kerknieuws NED. IIERV. KERK. Aangenomen naar Ellewouts- dyk 'H. Zunneberg, cand. en hulpprediker aldaar. EVANG. LUTH. KERK. Aangenomen naar Middel burgVlissingen: Ds. H. Jo hannes te Monnikendamde RÖp. CHR. GEREF. KERK. Bedankt voor Opperdoes Ds. R. Slofstra te Vlissingen. GEREF. GEM. Tweetal te Rotterdam C. H. Ligtenberg te Rotterdam W. en W. de Wit te Hid- delburg. GENERALE SYNODE. In de vergadering der Generale Synode der Ned. Herv. Kerk. die van 18 tot 23 dezer te Zeist gehou den zal worden, zal een aanvang worden gemaakt met de behande ling der z.g. ordinanties uit het ontwerp-kerkorde. Voorts komt in bespreking een rapport van de commissie ad hoe betreffende re organisatie van de theologische op leiding en in verband daarmede de stichting van een Hervormd Semi narium. Voorts zal de synode zich hebben te beraden over een voor dracht voor de benoeming van een hoogleraar vanwege de Ned. Herv. Kerk aan de gemeentelijke univer siteit te Amsterdam, nu prof. dr. Rt de Vos aldaar een benoeming bij de Rijks-universiteit te Groningen aanvaardde. Berlijnse kwestie achter gesloten deuren. De vergadering van de Vei- ligheidsraads, die op Maandag was vastgesteld, is voor on bepaalde tyd uitgesteld en de Berlijnse kwestie is thans weer het onderwerp vyrt dlplomatie-jnet publiek: ke onderhandelirfgen binnenka mers op het hoogste niveau. Verwacht wordt, dat het nog verscheidene dagen zal duren voordat de kwestie in de Raad ter sprake komt. De afgevaardigden der zes „neutralen" in de Veiligheids raad zijn Zaterdagochtend in het palais de Chaillot weer in besloten vergadering bijeenge weest. De Argentynse minister van buitenlandse zaken, Bra- muglia, trad als voorzitter op van de byeenkomst, waar over mogelijke „bemiddeling" in het Berlynse geschil werd gespro ken. Schoenen worden niet duurder. Het ministerie van economische zaken deelt het volgende mede: De hier en daar blijkbaar circu lerende geruchten, als zou een be langrijke stijging van de schoenen- prijzen zijn te verwachten, zijn ten enenmale uit de lucht gegrepen. Zodanige stijging is in de toe komst geenszins te verwachten. De geruchten zijn waarschijnlijk ont staan door de plannen tot aanpas sing van de prijzen van inlandse huiden, aan die van geïmporteerde huiden, teneinde aldus de subsidie op het vee te verminderen zonder verhoging van de prijs voor rund vlees. Aangezien de industrie echter het gehele jaar voornamelijk reeds duurdere buitenlandse hulden heeft verwerkt. zal deze aanpassing wei nig verschil maken en behoeft men zich dus. in dit opzicht, voor de schoenenprijzen niet bevreesd te maken. Gezien het ruime aanbod van schoenen, heeft men in de kringen van handel en industrie zelfs reeds om opheffing der prijsvoorschrif- ten verzocht, omdat men op een daling der schoenenprijzen rekent. Zolang echter niet onomstotelijk vaststaat, dat bij vrijlating de prij zen zuUen dalen, blijven de prijs- voorschriften gehandhaafd. Prijscontröledienst werd ingekrompen. De ln verband met de bezuini gingsmaatregelen noodzakelijk ge worden reorganisatie van de con- tröledienst van het directoraat-ge neraal van de prijzen, is voltooid. Teneinde de slagvaardigheid van de dienst tot het maximum op te voeren, is bij deze reorganisatie enerzijds het deskundige element naar verhouding versterkt en an derzijds het accent gelegd op de bewegelijkheid van het apparaat. Het aantal over het land versprei de afdelingscommando's Is sterk ingekrompen. Het is gereduceerd van 35 tot 19. overkoepeld door 5 districtsbureaux te Amsterdam, Rotterdam, 's-Hertogenbosch, Apel doorn en Leeuwarden, waaraan verschillende mobiele brigades van deskundigen zijn verbonden. Deze reorganisatie is onder andere mo gelijk door de toegenomen samen werking met de politie-auto- riteiten van rijk en gemeente, die zeer nuttig werk voor de prijsbe- heersing verrichten. Ook de beken de uit het publiek gevormde plaat selijke commissies zijn uitgegroeid tot nuttige organen, die met hun bemidde'ing do taak van de rrijs- -ontrMedienst veel werk uit han den nemen. Records In de mosselexport. Het record in de mossélex- port van vorige week is alweer gebroken door de cyfers van deze week. Na een aanvankely- ke tegenslag op Dinsdag en Woensdag, doordat de auto's aan de Franse grens werden opgehouden kwamen Donder dag, nadat de moeilijkheden waren opgelost, de orders zo druk binnen, dat te Yerseke alleen die dag 45 vaartuigen met een gezamenlijke inhoud van 9 10.000 tonnen gelost werden. Van Bruinisse gingen deze week naar de handelaren 9165 tonnen, rechtstreeks naar Bel gië gingen 400 tonnen en naar Engeland gingen 380 zakker van 50 kg. LEDENVERGADERING COöF. VEILINGSVEREN. Dinsdagmiddag zal in het Schuttershof te Middelburg 'n algemene ledenvergadering van de Coöperatieve Veilingsver eniging Walcheren W.A. wor den gehouden. Het bestuur heeft voorgesteld het veiling- percentage voor 1948 als volgt vast te stellen: leden: Groen ten, aardrappelen en fruit, gro te veiling 3 kleine veiling 5 gastlcden: Respectieve lijk 5 en 7 In deze vergadering zullen aan de orde komen de bouw van de nieuwe veilingsgebou wen en van een koelhuis. ZEEPOST PER FLES. Soldaten doen soms roman tische dingen. Een jongeman uit Koewacht vertrok naar In donesië en gooide ter hoogte van de Spaanse kust en 'fles met een brief in zee. Dezer- dagen is de fles aange spoeld op Schouwen-Puiveland De brief is naar Koewacht op gezonden. Middelburg Feestelijk besluit van de zomeravond-voetbal. De Zomeravond-voetbalcom petitie in Middelburg is niet alleen een succes geworden omdat er zo prettig gevoet bald is, maar ook omdat er zoveel hechte vriendschaps banden zyn gesloten. Dat bleek Zaterdagavond in het Schuttershof, waar de vele honderden, die het slotfeest wilden meemaken, als het één grote voetbalfami- ware lie vormden. De voorzitter van de Voet balcommissie, de heer Plet van den Berg, opende het feestprogramma met de hul diging van de kampioene, E. M.V.V.V. èn van de andere deelnemende ploegen. Onder daverende toejuichingen van "het publiek mocht de aan voerder van E.M.V.V.V. de grote wisselbeker in ont vangst nemen. Bovendien kre gen enkele heren, die de competitie met hun werk kracht hebben gesteund, ca- deaux. De voorzitter ontving zelf een fruitmand. Na dit officiële begin ging het doek op voor een vlot en met veel animo gebracht ca baretprogramma. Het hoog tepunt vormde het optreden van de humorist Kees Pruis, die de zaal in een uit gelaten stemming bracht. De caba retvereniging „Groen-Wit" was eveneens bijzonder op dreef met schetsjes, dans, een allerzotste kattenshow en zang door een jong dé- butantje. Baby den Toonder zorgde voor enige accordeon- soli. In de pauze werd een verloting gehauden. ONGEVAL BIJ BIETEN. LOSSEN. Zaterdagmorgen is by het lossen van bieten aan de Los- Marktberichten VEILING WALCHEREN. 8 October 1948. Appels: Sterappels 28—51. Goud- reinet 3167. Zure Bellefleur 24 41, Cox Orange 3969, Bramley's Seedling 2237, Glorie, v. Holland 3946, Jonathan 6072, Val- en fa briek 18—33. Peren: Legipont 46—59. Comtesse de Paris 35—52. Doyenne du Corni ce 6875. Zw. Wijnpeer 39:—44, val- en fabriek 1826. Tomaten 1225. Druiven: Frankenthaler 85—98, Alicant 71—113. Groenten: Adijvie 414, Rode kool 6—7, Savoye kool 512, Witte kool 5—6, Sla 810, Postelein 20 21, Breekpeen II 56, Veldsla 21 25. Spinazie 516, Bospeen 6—12, Uien 56, Prei 916. Stokprinces 35—37, Dubbele 20—34, Saxa 20—28, Snijbonen 2072. Spruiten 1937. Bloemkool IA 30. id. I 7—28, id. II 5—10, id. in 4—6. - j^genda MIDDELBURG. Maandag Electro: De woes te hoogte, 7 en 9.15 uur; Schouwburg: Onder zwar te vlag, 8 uur. Dinsdag Schouwburg: To neelgezelschap Comedia met „Tartuffe" van Mo lière (Z.V.U.), 8 uur; Elec tro: Het begon met moord, 7 en. 9.15 uur. VLISSINGEN. Maandag Concertgebouw: „Tartuffe" van Molière, 8 uur; Alhambra: De woes te hoogte, 7 en 9 uur; Luxor: Mademoiselle amu seert zich, 7 en 9 uur. D<nsdag Bellamypark N.C. R.V. meeting, 7.30 uur; Alhambra: Twintig jaa op wacht, 7 en 9 nu.: Luxor: South of Mc .y 7 en 9 uur. kade te Middelburg een paard te water geraakt en een in het ruim van een schip terecht gekomen. De paarden waren gespannen voor een .wagen, waar-van bieten in een schip werden geladen. Zij schrikten van een vrachtauto, die even een.. in het bietentransport was ingeschakeld. Het paard, dat in het water terecht kwam, wist zwemmende de overkant te bereiken? terwijl het andere met een hijskraan aan de wal werd gebracht. Het was enigs zins aan de benen gewond. Benoemd tot leden van de Raad van Arbeid te Middelburg de heren A Smit, Vlissingen en ir. A. A. Brevet. Middelburg. Geslaagd voor het candidaats- examen geneeskunde de heer W. Snethlage te Middelburg. Koudekerke ONGEVAL. Vrijdagmiddag gebeurde er tij dens de demonstraties met bieten- lichters, op het bouwland van de heer P. Kodde aan de Biggekerkse- straat te Koudekerke, een vrij ern- kerke. kreeg van een paard een trap tegen het rechterbeen. Hij moest onmiddellijk per ziekenauto naar het ziekenhuis Bethesda te Vlissingen vervoerd worden. ATHLET1EK FANNY. Vier uitnodigingen uit ver re landen hebben Fanny Blan- ksrs—Koen thans bereikt. Australië wil haar laten ko men, de Amerikanen zien haar gaarne bij de indoor- wedstraden in Februari, Zuid- Afrika heeft eich ook gemeld en Chili heeft zich nu ook, zij het officieus, in de rij der gegadigden laten inschrijven. Maar geen van deze vier verzoeken zyn, naar ons bij informatie by de K.N.A.U. werd medegedeeld, officieel, niets staat op papier, zodat ook nog geen beslissing is genomen. ZWEMMEN NIEUW NED. RECORD 200 M. SCHOOLSLAG. Tijdens de door de Hilver- sumse zwemclub gehouden wedstrijden heeft Bob Bonte van Z A. R.. Amsterdam, de 200 meter schoolslag gezwom men in 2 min. 41 sec., een nieuw Nederlands record. Het oude record stond sinds 22 April 1941 met 2 min. 42.9 sec. op naam van Herman Smltshuyzen. WATERSPORT PIET SALOMONS OVERLEDEN. De bekende waterpolospeler Piet Salomons, doelvevdediger van H.Z. en P.C. en reserve-keeper van het Nederlandse zevental, is in een ziekenhuis te Schiedam op 24-ja- rige leeftijd overleden. Salomons was enkele weken geleden ernstig gewond opgenomen, toen hij van het Schiedamse perron viel en door een trein werd gegrepen. HANDBAL Handbalcompetitie. De uitslagen van de Zon dag gespeelde wedstrijden in District Zuid 2e Klasse lu'd- den: Dames: H.E.W.—Hellas 5 1; LongaFlora 35; E.B. H.V.Tonido 40. Heren: E H.V. I—Hellas I I15; SwiftMarathon I 5 —5; E.B.H.V.—Tonido 16—1. Uitslagen afd. Zeeland le Klasse: Dames: Tonido JtlMara thon II, afgelast; De Zeeuwen II—Hellas H 9—1; Marathon IDe Zeeuwen I 15. Heren: VolhardingToni do III 16—0; Tonido H—Hel las II 0—3; Hellas III—Ma rathon n 2ïi. Jaarvergadering der Vereniging voor Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijs Prof. dr. K. Dijk hield boeiend referaat. Zaterdag hield de „Vereni ging voor Christelijk Middel baar en Voorbereidend Hoger Onderwys voor Zeeland", haar jaarvergadering in het Schut tershof te Goes. In de morgenvergadering werden huishoudelijke zaken behandeld; 's middags werden nfeuw benoemde leraren ge ïnstalleerd en sprak prof. K. Dyk uit Amsterdam, over „Ge- zinsgezag en Schoolgezag". De voorzitter der vereniging, de heer J. Laport, sprak er in een openingswoord zijn vreug de over uit, dat in het afgelo pen eerste schooljaar veel goe de dingen tot stand zyn geko men. „God heeft ons werk ge zegend", aldus de heer Laport. „De school heeft een goede naam in Zeeland gekregen". Spr. dankte rector en leraren voor het vele werk, dat door hen in het belang der school was gedaan. BESTUURSVERKIEZING. Tot lid van de commissie tot het nazien der rekening, werd benoemd de heer A. de Lange te Goes. De bestuursle den, ds. R. Slofstra, Vlissingen, de heer A. H. S. Stemerding, Souburg en de heer C. Ver- schuure, werden herkozen. In de vacature ds. J. S. Post, werd gekozen de heer A. M. Wessels, Goes, in de vacature- Lissenburg, mej. W. C. de Vries, Goes, in de vacature ds. Vreugdenhil, mr. A. J. v. d. Hoeven, Tholen, in de vacature Fondse, de heer A. I. Cats- man, in de vacature Wijsfeld, de heer B. Crucq te Vlissingen en in de vacature lid Broeder gemeente, de heer J. v. Hane- ghem. Bij de rondvraag kwamen enige practlsche problemen ter sprake, o.a. de stichting van een Internaat. Het bleek éch ter dat het voorlopig nog niet mogelijk zal zyn een internaat in te richten. De president-curator, ds. J. H. Boerlijst uit Goes, sprak hierna een wydingswoord, waarin hij er op wees, dat de Christen moet vasthouden aan Gods Evangelie. In de middagvergadering werd brslct.en een teler an -an H.M. de Koningin te n den. v. - t de C> -l INSTALLATIE NIEUWE LERAREN. Hierna installeerde de heer Laport de nieuw benoemde le raren, de heren P. C. Brakman (muziek), F. van Dijk (ge schiedenis), dr. P. J. Hoogtey- ling (wis- en natuurkunde), J. H. Klarenbeek (tekenen), ds. Metselaar (Godsdienstonder wijs), F. v. d. Rhee (Duits) en mej. B. J. H. de Veer (teke nen). De nieuw benoemde docen ten werd de zegenbede tijt ps. 134 toegezongen. Namens de nieuwe leraren sprak de heer F. van Dijk een kort dankwoord. REFERAAT PROF. DIJK. Prof. dr. K. Dijk behandelde „Gezinsgezag en Schoolgezag" Na een uiteenzetting van wat onder gezag dient te worden verstaan, kwam spr. tot de conclusie, dat gezinsgezag en schoolgezag ieder een eigen karakter hebben. De diepste origine van het gezag ligt bij God. Er gaat een verticale ge zagslijn naar de ouders: het ouderlijk gezag, er gaat ech ter ook een verticale lijn naar rector en docenten: het school gezag. Dit brengt in de prac- tijk dikwijls problemen met zich mee. Er zijn zaken, waar over tussen school en gezin meningsverschillen kunnen ontstaan bijv. huiswerk, ont spanning, kleding. Het is ech ter moeilijk om absolute gren zen tussen de beide gezags- kringen te trekken. Zo er een tezagsconflict zou ontstaan, an moet in onderling vertrou wen en met christelijke liefde getracht worden het geschil op te lossen. Spr. wees er op, dat de school niet alleen onderwijs geeft in intellectuele zin. Zij werkt vormend en opvoedend en daarom moet zij nauw met het gezin verbonden zijn. De zelfstandigheid van de school vervalt evenwel niet. Integen deel, zij bezit een eigen vrij heid en een eigen gezag. Nooit mag de school de „dienst maagd" van het gezin zijn. Ge zinsgezag en schoolgezag zyn verschillende dingen, die ech ter beide hun oorsprong in God hebben. Na het referaat van prof. dr. Dijk, dat met grote aan lacht werd gevolgd, volgde nige bespreking, waarna de v g-dering door prof. Dyk r t uaiik'.'.egging word gcslo-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2