PROVIKCIALE ZEEUWSE COURANT Truman wilde speciale gezant naar Moskou sturen Alleen atoombommen redden de vrijheid Nog in November een interim-regering Agrarische ootwikkelingsdag 0E BILT Marshall weerhield hem van dit plan Vandaag Agitatie in Frankrijk neemt nog steeds toe Ook Zeeuwse plattelands vrouwen bijeen VOORSPÉLT 191e Jaargang - No. 238 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B den Boer. Adj.: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.verv.. W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS: 32 ct. per week; 3^90 p. kw.; fr. p. p. 4.15 per kw.. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 11 Oct. 1948 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 12.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad", 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Zlerlkzee: N. Bogerdstr. C 160. tel. 28 Opschudding onder diplomaten te Parijs President Truman heeft Zaterdagavonr medegedeeld, dat hy zyn plan om rechter Fred Vinson, president van het op perste gerechtshof, met een speciale missie naar Moskou te zendien, op advies van Marshall heeft Baten varen. De ver klaring had voornamelyk ten doel de gedelegeerden by de VJN. gerust te stellen, onder wie het gerucht over de zending van Vinson, Zaterdag opschudding had teweeg gebracht. Truman ontkende, dat er sprake was van enig meningsver schil tussen hem en Marsltall. Dinsdag had de president ra- diozendtrjd gereserveerd om het Amerikaanse volk via de radio, van zijn plan op de hoogte te brengen. De radio rede werd echter afgelast, naar achteraf blykt, als ge volg van de ernstige bezwaren van Marshall en Lovett. In zijn verklaring zegt Tru man hierover, dat hij Dinsdag een langdurig telex-gesprek had met zyn minister van bui tenlandse zaken.^ Hij vertelde daarin aan Marshall, dat hij zeer bezorgd was over de hou ding van de Sowjet-Unie in zake het probleem van de atoom-energie. Wellicht was dit het gevolg van een mis verstand. Truman vroeg Marshall of hij het dienstig zou vinden om opperrechter Vinson naar Moskou te zen den om de Sowjet-leider „de ernst en op de oprechtheid van de gevoelens van het Ameri kaanse volk, ten aanzien van deze kwestie, te doen begrij pen". Marshall beschreef daar op de toestand in Parijs en ried zulk een eenzijdige stap ten sterkste af, daar ze bij de Fransen en de Engelsen een zeer ongunstige indruk zou maken. Bovendien zouden de Sowjets hierin wellicht een wij ken van de V.S. kunnen zien. De president besloot daarop van zijn voornemens af te zien. VERKIEZINGSMAiNOEUVRE Over de zaak zou weinig be kend zijn geworden, als niet de „New York Times" Vrijdag in een sensationeel opgemaakt bericht, het ontbieden van Marshall naar het Witte Huis, in verband had gebracht met rechter Vinson. Velen maakten daaruit op, dat de president achter de rug van de bondgenoten om. recht streeks met Stalin wilde on derhandelen over de Berlynse crisis. Algemeen was men van me ning, dat het Trumans bedoe ling was te poseren in de rol van oen staatsman als Roose velt, die overeenstemming tot stand bracht door een recht streeks beroep op Stoalin, na dat alle andere diplomatieke middelen gefaald hadden. Iii verband met de verkiezings campagne, heeft Truman een verhoging van zyn populariteit hard nodig. Zaterdag heeft men in Wash ington zijn uiterste best ge daan om de slechte indruk van het bericht weg te wissen. De president keerde per trein terug van een verkiezingsreis en begaf zich terstond naar het vliegveld, om Marshall, die een half uur later uit Parijs arriveerde, te verwelkomen. P" Churchill naar Hollywood De „Daily Variety", een blad van de filmindustrie heeft meegedeeld, dat Win ston Churchill zijn levens beschrijving aan de film heeft aangeboden. Churchill zou hiervoor een oedrag van een millioen dol lar hebben gevraagd. De Metro-Goldwyn-Mayer vond dit bedrag echter te hoog en brak de onderhan delingen af. Het blad weet mee te de len dat Churchill naar Hol lywood zal gaan om de kwestie met de producer David Selznick te bespre ken. Minister Drees krijgt ere.doctoraat. De senaat der Nederlandse Economische Hoogeschool te Rotterfum heeft besloten aan do heer W. Drees, minister president, en aan de heer Paul Rykens president-directeur van do Lever Brothers en Uni lever N.V. het doctoraat in de economische wetenschappen ho noris causa te verlenen. De erepromoties zullen plaats hebben op Maandag 8 Novem ber a.s., de Dies Natalis der Nederlandse economische Ho geschool. De senaait heeft als Êromotor van de heer W. 'rees aangewezen prof. mr. C. W. de Vries en als promotor van de heer P. Rijkens, prof. dr. J. Wisselink. Truman en de minister van buitenlandse zaken werden in verschillende poses, die van vriendschap en harmonie moesten getuigen, gefotogra feerd en begonnen ostentatief een bespreking over de wereld situatie. MARSHALL AAN HET WOORD. Later op de avond hield Marshall een speciale perscon ferentie. Hij ontkende herhaaldelijk, dat er ooit enige kwestie of verschil van mening tussen Truman en hem geweest was. De persberichten hieromtrent, aldus zeide hij, kunnen niets goeds uitrichten, doch wel kwaad stichten. Ik betreur dat. De reacties te Parijs op dergelijke persberichten waren „allerongelukkigst" en „zij gooien roet in het eten". De president riep me terug, aldus Marshall, om met hem de details te bespreken, van wat in Parijs was gebeurd. Hij riep mij Dinsdag op voor een telex correspondentie en besprak toen het voorstel opperrechter Vinson rechtstreeks naar Mos kou te zenden. Na dit telex- gesprek kwam de president tot de conclusie, dat het niet raad zaam zou zijn deze stap te doen en de zaak werd terzijde gezet. Over de Berlijnse kwestie gaf Marshall de corresponden ten de volgende verklaring: Wij zijn volkomen bereid de raad van ministers van bui tenlandse zaken de onderhan delingen over de Berlijnse er de Duitse kwestie te doen be ginnen mits de blokkade van Berlijn eerst wordt opgeheven. Marshall zeide, dat hij met Truman vrijwel alle belangrij ke zaken, die in de V.N. ter sprake komen, had besproken, Palestina en Spanje mee. Churchil sprak Conservatieve leider feller anti-Sovjet dan ooit. Winston Churchill, al sinds 1917 een onverzoenlijke tegenstander van de Sowjet-Unie, met slechts een kort intermezzo tijdens de tweede wereldoorlog, heeft Zaterdag op 'n bijeenkomst van de Conservatieve partij een felle anti-Russische redevoering gehouden, die zijn Fulton- speech nog in de schaduw stelt. Hij meende, dat de vrede thans alleen nog maar rust op de macht van de Ver. Staten. Indien deze niet in het bezit waren van een voor raad atoom-bommen, zou volgens Churchill de veroveringstocht van de communisten over West-Europa, die gesteund werd door de Scrwjetr- wapens, niet te stuiten zijn. grijselijke oorlog storten. Indien ik aan het bewind was geweest, had ik nooit toegestaan, dat zij deze wending had genomen. Het zou beter geweest zijn on middellijk op de blokkade van Ber lijn te antwoorden met repressail- lemaatregelen tegen het zechan- delsverkeer en de Sowjet-invoer, dan zich te beperken tot de bevoor rading per vliegtuig." Van één zaak ben ik volstrekt ze ker, zo riep Churchill uit: als de Ver. Staten, vertrouwend op een stuk papier, bereid bevonden wor den om hun voorraad atoombom men te vernielen, dan zijn zij schul dig aan moord van de menselijke vrijheid en aan zelfmoord. Als de Sowjet-regering wenst dat de atoomenergie geïnternationali seerd wordt en haar gebruik met militaire doeleinden buiten de wét wordt gesteld, moet zij haar greep op de satelietstaten dan beëindi gen, moet zij zich terugtrekken in haar eigen land en dan moet zij de elf oude hoofdsteden van Oost-Eu ropa, die zijn bezet, verlaten Laten de Sowjets zich op de Cur- zonlinie terugtrekken. Laten zij de millioenen Duitse en Japanse ge vangenen. die zij als slaven behou den, vrij laten, laten zij ophouden de streken van Duitsland en van Oostenrijkk uit te buiten, te kwel len en te verdrukken. De ophef fing van de bkskkade te Berlijn zou eenvoudig het einde van eéh chantage zijn. een chantage, die niet beloond moet worden". Over de Berlijnse kwestie spre kend verklaarde Churchill: „Zij kan ons ieder ogenblik in een af- SOMBER. Over de toekomst was Churchill somber gestemd. Een derde we reldoorlog leek hem onvermijdelijk te worden. Rusland heeft reeds een sterk leger op 'de been en in de Ver. Staten wordt onverpoosd aan de bewapening gewerkt. De illusie, dat een vredelievende regeling met de Sowjet-Unie nog mogelijk was kon hij niet aanmoedigen. Mis schien kon men een kunstmatig vergelijk vinden, maar het gevaar en de fundamentele tegenstellingen zouden blijven. „Veertien mannen in het Krem lin, die driehonderd millioen men sen regeren met een willekeur van gezag, die sinds Czaar Iwan de Verschrikkelijke niet is voorgeko men en die half Europa met com munistische methoden eronder houden." Op de suikerfabriek te Halfweg is de suikerbietencampagne begonnen. Een overzicht van het fabrieksterrein, w^ar de bieten met auto's en schuiten in enorme hoeveelheden worden aange voerA Straatmuzikant viel twee vrouwen aan. Zaterdagmiddag heeft een 40-ja- rigc straatmuzikant J. W. in de Go- vert Flinckstraat te Amsterdam de 25-jarige vrouw A. W., met wie hij een verhouding heeft gehad, en haar 50-jarige moeder ernstig ge wond met een scherp voorwerp. Wat voor een voorwerp dit precies is geweest, heeft de politie nog niet kunnen vaststellen. De jongste vrouw had kort gele den de verhouding verbroken. W. raakte in twist met haar moeder en viel deze na een korte woorden wisseling aan met het onbekende scherpe voorwens, waarmede hij haar ernstig aV het hoofd ver wondde. Op het gegil van de doch ter kwamen de buren toesnellen, doch deze achtten het, toen de woesteling ook hen bedreigde, raadzamer eerst de politie te waar schuwen. In die tijd viel W. ook de jonge vrouw aan. Haar bracht hij zeer ernstige verwondingen aan het hoofd toe. Toch wist de vrouw te ontsnappen, maar nog op straat werd zij nagezet door de man, die daar echter door een politie-agent werd overmeesterd. Beide vrouwen werden naar een ziekenhuis overgebracht. Zondag avond verkeerden zij niet meer in levensgevaar. Nico van Suchtelen wordt gehuldigd. Op 30 October a.s. wordt de schrijver Nico van Suchtelen ter gelegenheid van zijn ze ventigste verjaardag in het Internationaal Cultureel Cen trum te Amsterdam, een huldi ging bereid. Begin November verschijnt een huldigingsuit gaaf: „Het werk en de mens, Nico van Suchtelen". Mijnontnloffing doodde vader en zoon. In het Betuwse dorp Driel bij Arnhem stuitten Zaterdag arbeiders bij het graven van een sloot in de nabijheid van hun woning op een myn De mijn ontplofte en de oudste van de mannen, zekere G. Hendriks, vader van zeven kin deren, werd evenals zijn 17- jarige zoon Gradus op slag gp- dood. Twee dochtertjes van Hendriks zijn met ernstige verwondingen naar-een zieken_ huis te Arnhem vervoerd. Oe huizen in de omtrek werden door de ontploffing zwaar .be schadigd. wordt Prinses Jo sephine Charlotte van België 21 jaar; is het 250 jaar geleden dat tussen de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden, Frankrijk en Engeland een verdrag werd ge sloten over de verdeling van Spanje na de dood van Karei II. Engeland i3 niet bereid troe pen uit Egypte terug te trekken, „vanwege de huidige politieke situatie". Buitengewoon federaal overleg leidde tot overeenstemming. Ook over minderheden en strijdkrachten. Zoals reeds gemeld, zijn in de af gelopen week te 's-Gravenhage be sprekingen gevoerd over een schets voor een „wet bewind Indonesië in overgangstijd" tussen de Nederlandse regering, leden van de voorlopige federale re gering van Indonesië, een delegatie uit het B.F.O., een vertegenwoor diging van de federale conferentie te Bandoeng en vertegenwoordi gers van de minderheidsgroepen. Aan deze besprekingen namen te vens deel de gedelegeerde van het opperbestuur, dr. L. J. M. Beel, en leden van de commissie van negen. De besprekingen, welke verlie pen in zeer goede sfeer en oprechte verstandhouding, welke de wil tot samenwerking duidelijk tot uit drukking brachten, werden in eer ste instantie afgesloten op 5 Octo ber, waarna een kleine commissie, samengesteld uit vertegenwoordi gers der deelnemende groepen, werd benoemd onder voorzitter schap van dr. L. J. M. Beel. Deze commissie heeft zich be ziggehouden met nader overleg van enige artikelen, waarover in eerste instantie nog geen algehele overeenstemming was bereikt. -Dit overleg in kleine kring is zeer vruchtdragend geweest en heeft geleld tot nieuwe formuleringen, welke de gerezen geschilpunten In belangrijke mate hebben kunnen overbruggen. Zaterdagmorgen werden in een plenaire zitting in de Trèveszaal deze redactiewijzigingen besproken welke na ampele overwegingen en na wijziging van enkele onderde len werden aanvaard. In een slotwoord werd door de miinster-president en de woord voerders der verschillende groepen dank gezegd voor de goede sfeer waarin het overlfg was verlopen, waarbij de hoop werd uitgespro ken dat de geest, welke deze be sprekingen had gekenmerkt, sym- Stakingen krijgen „karakter van een opstand". De Franse minister-president, Henri Queuille, heeft Zater dagavond voor de radio verklaard, dat de stakingen in Frankryk „het karakter van een opstand" begonnen aan te nemen. Do regering zou do „nodigu maatregelen" nemen om „de agitatie te doen eindigen". Verder zeide Queuille nog, dat niet toegestaan kon wor den, dat van de arbeiders ge vraagd werd zich te verzetten tegen de „edelmoedige hulp van de Ver. Staten" en ook niet, dat het stakingsrecht werd gebruikt als „een middel om pressie op de Franse bui tenlandse politiek uit te oefe nen". Na een bijeenkomst van het Franse kabinet op Zaterdag avond is medegedeeld, dat de regering niet tot vordering van de mijnen zal overgaan, zolang de beveiligingsploegen! door de vakverenigingen ge vormd, op hun post blijven. De mijnstaking in Frankrijk, waarbij ongeveer 300.000 man betrokken zijn, gaat vandaag haar tweede week in. Men vreest, dat de staking zich zal uitbreiden tot spoorwegen en havens. Een communistische mijnwerkersleider verklaarde Zondag te Lens, in het hart van het mijngehied, dat hoe langer de staking duurde, des te vastbeslotener de stakers zouden worden. Vanmorgen is te Parijs de jaarvergadering van de onder communistische contróle staan de C.GT., het algemeen vak verbond, begonnen. Vandaag zal ook een refe rendum worden gehouden on der de spoorwegarbeiders over de vraag: vóór of tegen staking. Verleden week heeft op ver schillende lynen reeds een meerderheid voor staking ge stemd. Ook werd reeds hier en daar het werk neergelegd. Zondag kwam het spoorweg verkeer tussen Frankrijk en Italië stil te staan. De havenarbeiders zullen Woensdag een staking van 24 uur houden. De toestand bij de staal industrie in Oost-Frankrijk, waar ook gestaakt wordt, blyft gespannen. Druk bezoek aan tentoonstelling De Zeeuwse Agrarische Raad hield Zaterdag in zaal- Krijger te Goes in samenwer king met de Ver. van oud- leenin;. a der R.L.W.S. te Goes en Schoondijke en de Bond van gediplomeerden 'n ontwikkelingsdag, waar twee sprekers belangwekkende on derwerpen behandelden. Bo vendien had de Ontwikkelings dag ditmaal een bijzondere attractie in de vorm van de tentoonstelling Handenarbeid ten Platt'Slande, welke ln een nevenzaal was ingericht. Zo wel Vrijdagavond ais Zater dag was er een druk bezoek aan de tentoonstelling, zodat de organisatoren in hun eer ste opzet: 't wekken van be langstelling, zeker geslaagd zyn. PLANTENVEREDE LING. In de morgenvergadering hield ir. C. Koopman uit Hoofddorp een lezing over „Perspectieven in de planten veredeling." De laatste tijd zijn er grote veranderingen in de plantenveredeling geko men. Men gaat hierbij nu meer de richting uit van het synthetisch opbouwen van nieuwe planten. Spr. deed in teressante mededelingen over de proefnemingen te Hoofd dorp om te komen tot aard appelsoorten welke resistent zijn tegen Phytophlora, de be ruchte aardappelziekte. Er blyken hiermee reeds goede resultaten behaald te zijn. Ir. Koopman, dde deze zomer 'n studiereis naar Amerika maakte, had geconstateerd dat ook daar op dat gebied reeds veel baanbrekend werk werd verricht. De Amerika nen hebben planten gekweekt welke practisch resistent zyn tegen alle virusziekten. Zelf ondernomen pogingen om betere gerst te verlmj- gen, zrjn ondianks vele krui singen nog niet gelukt. In het verdere van zyn le zing gaf spr. een opsomming van hetgeen in Amerika op het gebied van de planten veredeling zijn aandacht trok. Voorts besprak ir. Koopman de maisveredelimg en ver klaarde overtuigd te zijn van de mogelijkheden om ook in ons land mais te kunnen te len op de lichte gronden. Hierbij zal de Amerikaanse methode gevolgd moeten wor den, d.w.z. gemechaniseerd. In Amerika zyn maisbedry- ven van 65 ha, welke door een ver doorgevoerde mecha nisatie door één man beheerd en bewerkt worden. Het dro gen van de kolven geschiedt daar ook reeds veel machi naal, DE MIDDAGVERGA DERING. .In de veel drukker bezoch te middagvergadering, waar vooral ook de vrouwen sterk vertegenwoordigd waren, sprak dr. H. de Vries Rei- lingh uit Eerbeek over hot onderwerp „Houding". Spr. wlide eer openhartig en per soonlijk woord spreken om zijn toehoorders tot nadenken te prikkelen. Het begrip „hou ding" omschrijvend, hield spr. een pleidooi voor een ridder lijke levenshouding. Het stijl gevoel is in deze tijd beden kelijk verzwakt. Vooral na de oorlog Is het leven veel losser geworden. Houding is niet alleen een interlace be leefdheid, doch ook de wijze waarop men op het leven is ingesteld. Ook voor het plat teland is een houding belang rijk. Het platteland is in het gedrang en juist door hou ding moeten de plattelanders tegenover de stedelingen hun tonen. Zo gezien is het ook een kwestie van eelfbehoud voor de plattelan ders. Er is een samenhang tussen de innerlijke en uiter lijke houding. Spr. wees in dit verband op het belang van een goede lichamelijke ontwikkeling, hoewel de gees telijke opvoeding uitgangs punt moet bljjven. Ook de landbouworganisaties aphtte spr. verantwoordelijk om er voor te zorgen dat de licha melijke opvoeding op het platteland in ordelijke banen blijft. Andere landen hebben dit reeds begrepen. Zyn gehe le betoog wilde spr. zien als een waarschuwing 'tegen de verruwing van de mens, waarvoor men op zijn hoede moet zijn. Beide sprekers werden met een. enkel woord ingeleid door de voorzitter van de Zeeuw se Agrarische Raad. ir. M. A. Geuze, terwijl de voorzit ter van de L.J.G., de heër De Feijter, ln de middagver gadering een slotwoord sprak. PLATTELANDS VROUWEN VERGA DERDEN. 's Morgens kwam de afde ling Zeeland van de Bond van Plattelandsvrouwen ln 't Schuttershof in najaarsver gadering bijeen. Er bestond hiervoor veel belangstelling. In haar openingswoord bracht de presidente, mevr. F. KostenseKraak, de re cente grote gebeurtenissen in het Oranjehuis in herinne ring; op haar verzoek zongen de aanwezigen het vollcslied. Bij de ingekomen stukken was een brief van de Com missaris der Koningin, waarin de Bond wordt verzocht mede te werken aan de uitbreiding van het comité tot inzame ling var Zeeuwse kleder drachten. Namens de afde ling Zuid-Beveland-Oost werd medegedeeld, dat er een nauw contact wordt onder houden met Amerikaanse en Canadese dames, die onlangs Zeeland bezochten. Als dank voor ontvangen pakketten zullen handwerken naar de Ver. Staten worden gezonden. Enkele leden brachten ver slag uit van de najaarsver gadering te Utrecht en een Huisvrouwencursus te Ber gen. Dit laatste verslag was geheel op rijm gesteld. Bij de bespreking van het winterprogramma bracht de secretaresse, mej. G. G. Sik- kens, naar voren, dat voor de afdelingen de mogelijkheid bestaat kookdemonstraties te laten houden. Dit seizoen zal dr. Sis Heyster over opvoed kunde komen spreken. In het begin van de zomer zal een internationale landdag over Australië worden georgani seerd Op 1 December is er een kaderdag voor bestuurs leden de Rijkszuivelconsu- lent ln Zeeland zal spreken over het organisatieleven en de problemen in Zeeland, ter wijl er tevens een causerie over literatuur op het pro gramma staat. De afdeling herdacht met enige minuten stilte de na gedachtenis van het overleden lid mej. M. Kome. Besloten werd de voorjaarsvergadering ln Zierikzee te houdende bollsch zou blijken te zijn voor do vedere samenwerking tussen Ne derland en Indonesië. DE MINDERHEDEN. Het vraagstuk betreffende de vertegenwoordiging van de min derheden in de federale raad is in deze richting opgelost, dat de min derheden in incidentele gevallen kunnen worden opgenomen in de ze raad. In welke gevallen dit zal moeten plaats hebben, zal worden vastgesteld in een regeling opge steld in gemeen overleg tussen de hoge vertegenwoordigers van de kroon en de federale interimrege ring (F.I.R.). NIEUW GUINEA. Betreflende Nieuw-Guinea wordt in dit ontwerp slechts vastgesteld, dat. zolang de bevolking van dat gebied niet in staat is zich uit te spreken, het bewind over dit «ge bied zal gevoerd worden door de federale interim regering in sa menwerking met de hoge vertegen woordiger van de kroon. Hierin wordt dus niet geprejudicieerd op de plaats, die Nieuw-Guinea zal innemen in de toekomstige Ver. Staten van Indonesië. Ook ten aan zien van het militaire vraagstuk is een bepaalde formulering ge vonden. waarbij alle partijen zich tenslotte hebben neergelegd. STRIJDKRACHTEN. Uiteraard oefent de hoge verte genwoordiger het oppergezag uit over alle in Indonesië aanwezige strijdkrachten. Echter zullen deze strijdkrachten in Indonesië niet worden gebruikt door de hoge ver tegenwoordiger dan na overleg met de F.I.R. Voorts zal de F.I.R. een eigen strijdmacht ter beschikking krij gen ter handhaving van de inwen dige rust en veiligheid. De F.I.R. wordt het bulgetrecht verleend. Over een aantal vraag stukken van financiële en econo mische aard zal echter het overleg op een later tijdstip worden voort gezet. Nu 'het overleg met de federalis ten teneinde is. zal de Nederlandse regering trachten op zo kort mo gelijke termijn een wetsontwerp betreffende de bestuursregeling in Indonesië in de overgangstijd bij de Staten-Generaal aan hangig te ma ken. Men hoopt de feitelijke instel ling van de interim-regering nog in November van dit jaar te kun nen doen plaatsvinden. DE ONDERHANDELINGEN MET DE REPUBLIEK. In kringen van de federalisten kon men tenslotte een lichte te leurstelling waarnemen over het feit, dat de Nederlandse regering niet met de vertegenwoordigers van de deelstaten in overleg is ge treden bij het opstellen der tegen voorstellen. die onlangs door mid del van de Commissie van Goéde Diensten aan de Republiek zijn ge daan. Men hoopt van de zijde der federalisten nog steeds in de on derhandelingen met de republiek te worden betrokken. Indonesië wil dr. van Moois zijn werk laten afmaken. De strijd om het behoud of het heengaan van dr. van Mook als hoogste gezagsdra ger in Indonesië duurt nog 9teeds voort. Nu in enkele Ne derlandse bladen weer aanval len op de It. G.G. zijn gedaan, schrijft de „Nieuwsgier" te Batavia o.m.: „Nauwelijks heeft dr. Van Mook zyn hielen gelicht, of de groep, die hem coute que coute „weg" wilde hebben, hervat haar actie." Het blad acht het een duidelijke poging van de rechtervleugel van de K.V.P. om de stoel on der dr. van Mook weg te trek ken, niet omdat hy het niet goed doet, maar omdat hij zo- fenaamd de regering voor vol- ongen feiten heeft gesteld. Het blad uit Batavia heeft echter nooit van een dergelijk feit gehoord. Het blad besluit dan: „In tussen is de overgrote meer derheid van Indonesiërs, Ne derlanders, Chinezen en ande re bevolkingsgroepen ervan overtuigd, dat de landvoogd in staat gesteld moet worden het werk af te maken. Wij hier zyn ervan overtuigd, dat nie mand anders dit zou kunnen, omdat een vervanging thans in enkele maanden zou kunnen vernielen, wat in jaren met de grootste moeite is opgebouwd". Onder grote belangstelling uit Nederland en België werd Zondag te Beneden-Leeuwen de jaarlijkse herdenkingsbijeenkomst gehouden voor de stoottroepen, die in Octo ber 1944 aldaar door de Duitsers werden gevangen genomen en zon der vorm van proces werden ge dood, WEINIG VERANDERING. Geldig tot Maandagavond. Koude ochtend met aanvankelijk hier en daar nevel of mist, die echter snel verdwijnt. Overigens droog en tamelijk zonnig weer met enkele overdrijvende wolkenvelden in de hogere nivcaux. Zwakke tot

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1