PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Drukkende lasten voor kleine gemeenten 06 BILT Ir. Louwes wil nog meer bodemproductie Oude roofmoord kwam toch uit Middenstand in de branding Nederland is geen exportland Vandaag 191e JaargangNo. 237 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj.: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Balüntijn, Pl.verv.; W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS: 32 ct. per week; 3.90 p. kw.; fr. p. p. 4.15 per kw.. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN OE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 9 October '48 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 12.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) van 1—5 regels 11.—, iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad", 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) teL 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. lel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 <b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12. tel. 102 - Temeuzen: Brouwerljstr. 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr. C 160. tel. 26 De Zeeuwse middenstand legt een verheugende activi teit aan de dag: ZETO.^Nrj- tengo en vele winkelweken zjjn er de overtuigende be wijzen. van Het is echter zaak om vast te stellen, dat deze activiteit nodig is, om dat als de voortekenen niet bedriegen de middenstand 'n moeilijke periode tegemoet gaat. In de komende weken zal men in de P. Z. C. een reeks interviews aantreffen met Zeeuwse middenstanders, waarin de problemen en ac tuele moeilijkheden, waarme de de middenstander te kam pen heeft, aan de orde wor den gesteld. Zij kuni\en er toe bijdragen, dat de midden stander een nog grotere ac tiviteit aan de dag gaat leg gen en zich daardoor des te beter toerust voor de moei lijkheden in de toekomst. Als dit doel zou worden bereikt, zal deze reeks van interviews haar nut hebben gehad. Voor wij echter tot publi catie daarvan overgaan, is 't o.i. wenselijk, de midden standsproblemen in vogel vlucht te schetsen. Na een vooroorlogse perio de, waarin een ongebreidelde concurrentie tal van winke liers en kleine industriëlen het leven soms praktisch on mogelijk maakte, i de mid denstand voorzover oor logsschade geen catastrofale toestand in het leven riep financieel goed uit de jaren 1940'45 te voorschijn geko men. Momenteel, drie jaar ia- ter, staat hij er nog steeds niet slecht voor, want een koopkrachtig publiek, dat os- hoefte had aan allerlei goe deren, kocht na de oorlog gul en graag het weinige, dat er in de winkels kwam. Sbroppen kopen deed geen enkele winkelier, want kopers waren er altijd. Er is echter een kentering ingetreden. De goederenschaarste neemt af, de geldschaai'ste toe en de middenstander bemerkt dat in de allereerste plaats. Het publiek wordt trager van betalen en tegelijkertijd kies keuriger, wenst voor zo wei nig mogelijk geld zo goed mogelijke kwaliteit. De klant is niet meer dankbaar als de middenstander hem leveren kan, de middenstander dient zijn klanten als voorheen in ere te houden. Tegelijkertijd' evenwel hakt de fiscus behoorlijke brokken uit de financiën van de mid denstander, stijgt het prijs peil zienderogen en is er meer geld nodig om een behoor!ij ke goederenvoorraad ii stand te houden, terwijl er steeds meer goederen aan de markt verschijnen. De omzet- snelheid neemt hierdoor af ende prijsbeheersing maakt, dat de winstmarge klein blijft. Ziedaar een reeks proble men, waarmede niet gespot kan worden. En bleef het daar maar bij! Een gevolg van de economische unie van de Benelux zal onder meer zijn, dat Nederland zich aan moet passen bij het Belgische prijspeil, dat veel hoger ligt dan het onze. Het resultaat zal zijn, dat we straks voor onze gulden heel wat minder zullen kunnen kopen dan thansVeel aangenamer zou het zijn, als de Belgen, die met volle winkels zonder klanten zitten, omdat, de ge wone man de dingen niet be talen kan, zich bij ons la gere prijspeil aan mossten passen. Maar aangezien Ne derland 't goedkoop te eiland in Europa is, schijnt dit wel uitgesloten. In nabjje toekomst zullen wij dientengevolge eerst goed gaan merken, hoe arm wij uit de oorlog te voorschijn zijn gekomen. Wij hebben in ons blad herhaaldelijk geschreven, dat Nederland boven zijn stand leefde en dat enkele andere landen meer soberheid betrachtten. Weldra zal de harde realiteit ons deze so berheid opleggen De huisvrouw breekt thans reeds het hoofd over de •vraag, hoe zij rond moet ko men. De middenstand zal er voor dienen te waken, dat de prijs- en loonpolitiek niet op de ruggen der midden standers wordt uitgevochten. Uit het bovenstaande blijkt, dat de middenstand een pe riode van bizondere zorg te gemoet gaat. En dat er dus reden is voor een enquête naar de tegenwoordige mid denstandsproblemen Eén ding dient hierbij nog gezegd: Ongerust over de toekomst van de middenstand maken wij ons niet. Midden standsgezinnen zijn over het geheel gezonde gezinnen, de gelijk en spaarzaam, gezin nen, waarin ondernemingslust en durf worden aangekweekt en waarin men leert zich aan te passen bij de mogelijkhe den en eisen van het ogen blik. Niettemin: het kan nuttig zyn, zich te beraden op de Eroblemen van heden en na- ije toekomst. Belangwekkende inleidingen op voedselcongres te Wageningen In de aula van de Landbouwhogeschool te Wageningen be gon Vrijdag een tweedaagse conferentie van het Verbond van Wetenschappelijke onderzoekers, welke conferentie tot onderwerp had: „De voedselvoorziening in de wereld". Na een inleidend woord van prof. dr. M. G. J. Minnaert, die wees op de betekenis van hetvoedselprobleem als wereldpro bleem, hielden vier sprekers belangwekkende inleidingen, waaruit wij hier het meest belangwekkende laten volgen. MINISTER MANSHOLT OVER POLITIEKE ASPECTEN. Eerste spreker was minister S. L. Mansholt, die enkele politieke aspecten van het onderhavige vraagstuk belichtte en daarbij als een van de grote gebreken van de oude Volkenbond noemde het ont breken van een speciale sector voor landbouw- en voedselvoor zieningsproblemen. Na de oorlog zijn echter belangrijke stappen inde goede richting gedaan. Het cen trale probleem ligt in de vraag of het landbouwbedrijf voldoende kan voortbrengen om aan redelijke eisen van de mens te voldoen Pro ductie-vermeerdering is in elk ge val een gebiedende eis. Het streven van de F.A.O. is dan ook terecht hierop gericht. Na de oorlog diende alles er op gericht te zijn door het beschik baar stellen van voldoende voedsel tegen een redelijke prijs de sociale rust te handhaven. Men heeft bijv. in Frankrijk kunnen zien waartoe vrijlating van productie en afzet leidt. Ten slotte vestigde de heer Mansholt de aandacht op de ont wikkeling van de verhouding tot Rusland. West-Europa heeft een eigen taak te vervullen tussen de wereldmachten, maar daartoe dient het integratieproces van samenwerking tussen de West- Europese landen snel voortgang te vinden, zonodig met ter zijde stel ling van nationale belangen. Het gaat immers om het voortbestaan van West-Europa. zien ook de doorbraak in de 19de eeuwse verhoudingen, waarbij minstens 75 van de mensheid in een min of meer permanente staat van onvoldoende voeding verkeer- Nederland zal steeds tarwe moe ten blijven importeren aangezien de behoefte op meer dan één mil- lioen kg. per jaar kan worden gesteld bij een maximale produc tiecapaciteit van 3 a 400.000 ton. Daarnaast is er voor veevoeding 'n groot gebrek aan eiwitrijke- en zetmeelhoudende producten. Daar om zullen meer aardappelen, groenvoer, pulp van suikerbieten en suikerbietenloof aan het vee gevoerd moeten worden. Het eiwit zal moeten komen van gedroogd gras, klaver en lucerne. De pro blemen. waarvoor we gesteld wor den. zijn die van verbouwen en conserveren van aardappelen voor veevoer en van het drogen van gras e.d. DISTRIBUTIE WAS EEN ZEGEN. Tweede spreker was prof. dr. ir. M. J. L. Dols, raads-adviseur van het ministerie van landbouw, vis serij en voedselvoorziening, die concludeerde, dat de voedselvoor ziening van Nederland door middel van een gecompliceerd distributie stelsel gedurende en na de oorlog een zegen is geweest voor de voe ding en gezondheid van het Neder landse volk. Vervolgens sprak ir. A. B. Boer- ma, directeur van het Europese bu reau van de F.A.O. te Rome, over de voedselvoorziening, gezien in Europees verband, die er op wees, dat sedert kort een belangrijke verbetering in de voedselpositie van de wereld merkbaar wordt. De graanoogsten zijn overal zo over vloedig geweest, dat het erop Hjkt, aan aan de vraag van de importe rende landen zal kunnen worden voldaan. Maar niet uit het oog ver loren mag worden, dat ook de wereld-rij stpositie van zeer grote betekenis is. De troebelen in Z. O. Azië zouden hierdoor de graanposi- tie grondig kunnen wijzigen. Een waarschuwend woord tégen te groot oDtimisme is dan ook op zijn plaats en te betreuren valt de aanbeveling aan de Amerikaanse boeren minder graan te gaan ver bouwen. Men heeft daar nu al ze ven goede oogsten achter elkaar gehad. Wanneer er na deze zeven vette jaren, zeven magere zouden volgen zou dit een ramp voor Europa zijn. Het belangrijkste criterium voor de afschaffing van de voedselrant soenering ligt overigens niet lan ger in de wereld-voedselpositie maar in valuta- en deviezen moei lijkheden. DE Bijzonder interessant waren de beschouwingen van de directeur- generaal van de voedselvorziening, ir. S. L. Louwes. die als laatste spreker onze productiemogelijkhe den aan een onderzoek onderwierp. Indien Nederland niet alles richt op verhoging van zijn bodempro ductie. zal iedere Nederlander dit niet alleen in zijn dagelijks diëet, maar in zijn gehele levenspeil on dervinden. concludeerde de heer Louwes, die begon met het wegne men van een veel voorkomend misverstand, n.l. dat Nederland een agrarisch exportland zou zijn. De agrarische export bestaat immers alleen uit tuinbouwproducten, zaai zaden en aardappelen. Onze grote export van dierlijke producten zuivel, eieren en vlees is volle dig gebasseerd op import van grondstoffen. Andere omstandigheden, welke verhoging van de bodemproductie noodzakelijk maken, zijn onze be volkinggroei en internationaal ge- Politieagenten als circus-arlisten. Ter versterking van het prettige contact tussen de Amsterdamse politie en de hoofdstedelijke burgerij or ganiseert de eerste een poli- tie-circus-cabaret. Het "eer ste optreden is vastgesteld op 15 October. Aan dit optreden in de manege van het politie hoofdbureau werken mee de bereden politie en de ama teurcircussen Cavaljos en 't Hoefke. Groot-Brittannië en de Ver. Staten zijn tot een regeling geko men over het leveren van Britse straaljagers aan Zweden. is het vier jaar gele den, dat de Canadezen in West Zeeuwsch-Vlaande ren landden. MORGEN is het 100 jaar gele den, dat tengevolge van blikseminslag de Ned. Herv. kerk te Domburg door brand werd vernield; is het 20 jaar gele den, dat de brug over de Eendracht bij Tholen, werd geopend. Moet de radio een uur langer zwijgen ELECTRISCHE CENTRALES ZIJN OVERBELAST. De „Electro Radio-Mercuur" heeft een artikel gepubliceerd, waarin het zeer acuut gewor den vraagstuk van de overbe lasting der electrische centra les. speciaal op de spitsuren, aan een beschouwing wordt on derworpen. In dit artikel wordt melding gemaakt van een rap port van de Prov. Noord-Bra bantse Electr. Mij., welke met de directies van belangrijke fabrieken in overleg getreden is om de aanvangstijden van de fabrieken in de maanden November, December en Janu ari één uur later te stellen. Een andere ingrijpende maat regel, welke door de P.N.E. M. wenselijk wordt geacht, is het stopzetten van de radio uitzendingen tussen 8 en 9 uur 's morgens. Ook hierover is reeds overleg geopend. De valuta-verhoudingen zullen moeten uitwijzen hoe ver wij kunnen gaan met de overigens zeer wenselijke drang tot verbete ring van de kwaliteit van onze voeding. Wat betreft enkele luxe artikelen, als Zuidvruchten, zal bijv. Suriname ons kunnen helpen. Koffie, thee en cacao wilde spr. niet als luxe artikelen beschouwen. Thee zal wel kunnen worden be trokken uit landen met een zwak ke valuta. Koffie zal moeilijk blij ven zolang de productie in Indone sië niet weer op peil is en voor cacao blijft de situatie bij de gro te vraag naar dit artikel uiterst moeilijk. Aan suiker hebben we momen teel nog een deficit, maar de sui kerbietencultuur blijft voor uit breiding vatbaar. Als conclusie van het geheel kan men dus zeggen, dat het in Neder land erom gaat de productie van de bodem zo sterk mogelijk en zo oordeelkundig mogelijk te vergro ten. Wij hebben in bijna ieder ge was een tekort, bebalve in groente en de eerste noodzakelijkheid is dus uitbreiding van de cultuur grond. Met de ontginning zijn wij vrijwel aan het eind van ons kun nen. Voor de landaanwinning is er nog veel te doen en het zou ons als een verzuim kunnen worden aangerekend, als deze landaanwin ning ook maar enigszins werd ver traagd door andere dan natuurlijke omstandigheden. In de tweede plaats volgen grondverbetering, ruilverkaveling, afwatering enz. en in de derde plaats uitvoering van cultuur verbeterende maatregelen. Bramuglia confereerde met Wisjinsky. Wysjinski en Bramuglia, de Argentijnse minister van bui tenlandse zaken, die thans voorzitter is van de Veilig heidsraad, hadden Vrijdag een onderhoud van een uur over de kwestie Beriyn. De bijeenkomst werd op een „neutrale" plaats gehouden. Bramuglia wilde de Sowjet- delegatie polsen over de even tuele gedragslijn van de Vei ligheidsraad in de kwestie Berlijn. Eden vindt de toestand somber. Op de conferentie van de Britse conservatieve partij heeft de voormalige minister van buitenlandse zaken, An thony Eden, de toestand in de wereld „zeer somber" ge noemd. Volgens Eden moest Groot- Brittannië drie doeleinden na streven: de eenheid van het Britse gemenébest, de eenheid van West-Europa en de een heid van de Atlantische staten. Generaal Slim opvolger van Montgomery. Generaal sir William Slim i.i benoemd tot chef van de Britse imperiale generale staf als opvolger van veldmaar schalk Montgomery. Sir William Slim is 58 jaar oud. Tijdens de oorlog maakte hg naam als bevelhebber van het veertiende leger in Birma. Zandvoorter werd door zwarte handel- relaties in Schiedam neergeschoten en van t 27000,- beroofd Arrestatie maakte einde aan een cricket-carrière De Schiedamse politie is 'n afschuwelijke roofmoord op het spoor gekomen, die reeds in Maart 1945 werd gepleegd op de Zandvoortse winkelier J. C. Boer. Het drietal, dat het complot smeedde en ten uitvoer bracht, is thans ge- arres eerd. Het heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. De heer Boer, die in die dagen naar de hoofdstad geë vacueerd was, reisde regelma tig van Amsterdam naar Schiedam «voor het inkopen van jenever, waarvoor op de zwarte markt 200 per liter werd betaald. Voor deze za ken, die contant werden af gewikkeld, had hij grote ka pitalen op zak. Ook op 5 Maart 1945 ver trok de heer Boer naar Schie dam, waar hij contact opnam met de scheepsbouwer A. M., diens compagnon J. M. H. eh de weger H. J. K., allen Schiedammers. M. zette een plannetje in elkaar om Boer uit de weg te ruimen en zich van zijn geld meester te ma ken. H. en K. lokten de Zandvoorter mee naar een winkelpand aan de Broers- vest, zogenaamd met het doel hem jenever te verkopen. Terwijl K. hem aan flessen met klare liet ruiken, waarbij Boer schuin tegen een tafel tje leunde, heeft H. hem een nekschot gegeven. Het geld, dat Boer by zich had, 27.000, werd verdeeld. H. en K. ontvingen ieder tien mille, M. die ach>r de scher men gebleven was, zeven mil le. Het lyk van het slacht offer werd op een plaatsje achter het huis begraven, nadat zijn papieren verbrand waren. Alles is zo geheimzinnig in zijn werk gegaan, dat nie mand van de buren er iets van gemerkt heeft. Deze zaak zou vermoedelgk nooit aan het licht zijn ge komen, ware het niet, dat er in de lasserg en scheepsbou- werij van M praatjes gingen ov<ar een lang geleden moord. De politie is toen aan het speuren gegaan en het resul taat is geweest, dat het lijk van Boer achter het bewuste pand aan de Broersvest kon worden opgegraven en de da ders konden worden gearres teerd. M. is een bekende cricket speler. Hg had juist een con tract getekend voor „Rams- bottomte Manchester en zou dezer dagen als cricket ter naar Engeland vertrekken. Op de grootste groentenveiling van ons land tc Grootebroek Bovenkarspel heerst ongekende drukte. Dagelijks worden ruim 800 schuiten met de bekende Lutjebroeker bloemkool aangevoerd, waardoor het aan'al geveilde kolen het respec table getal ran ongeveer 2 millioen stuks bereikt. Punters wachten op hun beurt om tot de veiling te worden toegelaten. Vooral de ex-geëvacueerde gemeenten in Zeeland hebben het moeilijk. Kerkwerve's burgemeester houdt een pleidooi De grote gemeenten in Zee land zijn nogal eens in de gele genheid aandacht te vragen voor haar moeilijkheden, die een nasleep van de jongste oorlog zijn. De kleine gemeen ten in Zeeland hebben daartoe minder gelegenheid en toch klemmen de moeilijkheden daar even sterk. „Ik zou", zeide burgemees ter W. Baas van Kerkwerve ons in een onderhoud, „toch nog wel eens in het bgzonder de aandacht willen vragen voor de financiële tegenslag van de kleine gemeenten, die ge heel geëvacueerd geweest zijn tg'dens de oorlog. Neem bijvoorbeeld mijn ge meente Kerkwerve, die nooit noodlijdend is geweest en die het jaar 1944 begon met een batig saldo van 1942. In Fe bruari 1944 werd de bevolking geëvacueerd en stond alles stil. Toen kwam de tijd van de nadelige saldi, want bepaal de uitgaven gingen door en inkomsten waren er vrijwel niet. De verwachting bestond, dat de nadelige saldi door het rijk vergoed zouden worden, maar die verwachting werd geen werkelijkheid. Voor het zwaar getroffen Kerkwerve was er eigenlijk eerst in 1947 sprake van her leving, omdat er toen weer producten van het land begon nen te komen". KLEINE MAAR ZWARE LAST. Het is niet billijk, meende burgemeester Baas, dat zo'n zwaar getroffen gemeente, die nauwelijks herleefd is, al direct een extra-last krggt te dragen in de vorm van de nadelige saldi uit de oorlogsjaren. Die saldi moeten nu op lange ter mijn uit de gemeentekas be taald worden. Weliswaar gaat het niet om grote bedragen, maar ook kleine sommen kun nen zwaar wegen en wanneer Kerkwerve zijn voordelige sal do van begin 1944 er bij in schiet, dan brengt het toch ook al een offer, dat betekenis heeft. „Wg zijn", zo besloot burge meester Baas dit deel van net gesprek, „niet noodlijdend in de eigenlijke zin van het woord. Wij zijn in Kerkwerve en ook in een aantal andere kleine gemeenten van Zeeland, al leen maar noodlijdend, omdat er teveel oorlogslast op ons drukt". NIEUWE WELVAART. „Ook het probleem hoe men in een kleine Zeeuwse gemeen te nieuwe welvaart kan bewer ken, is belangrijk", merkte bur gemeester Baas op. Voor Kerk werve ligt er wellicht een mo gelijkheid op het gebied van de visserij. Wij hebben het ha ventje van Flaauwers, dat om ringd is met minder goede landbouwgronden. Als zich daar wat vissers wilden ves tigen, zouden ze er vermoede lijk een goed bestaan hebben. Maar zo'n vestiging zou een onderdeel moeten zijn van een groot plan om de gehele visse rij van Zeeland te stimuleren en uit te breiden. Ik geloof, aldus burgemeester Baas, dü?t de reden is om een provinciale commissie te vormen, die het gehele vraagstuk van de uit breiding en intensivering der visserij voor Zeeland in studie neemt. Het zjjn alweer de kleinere gemeenten in Zeeland, die het grootste belang hebben bij de visserij. Elk afzonderijk zouden ze niet veel bereiken. Daarom is de instelling van een provin ciale commissie gewenst. Tot zover burgemeester Baas, die voor de belangen van Kerkwerve op de bres staat. Kerkwerve fg een van de weinige dorpen in Zeeland die zelfs nog geen nieuwe klok kon bestellen, inplaats van de oude, die tijdens de oorlog ver dween, maar er is een klokken- fonds en dat groeit nu dank zij de giften van alle kanten al aardig aan. Binnen niet al te lange $ijd zal er weer een klok luiden over Kerkwerve en dan hopelijk over een gemeente die niet meer noodlijdend is. Poerwodadi bezet Republikeinen zetten opmars naar Tjepoe voort. Volgens Reuter hebben de Republikeinse troepen in het Noorden van Midden-Java Poerwodadi bezet. Do Republi keinse troepen zouden hun op mars in Noordoostelijke rich ting voortzetten naar Tjepoe, en daarby ger.v2derd 7.\jn tot Blora, ongeveer 40 km. ten Oosten van Poerwodadi, onge veer op de helft van de af stand PoerwodadiTjepoe. Republikeinse militaire auto riteiten te Magelang deelden aan Antara mede, dat het olie centrum Tjepoe thans „het been is waarom wordt gevoch ten" tussen de communistische rebellen en de Republikeinse troepen. Ze zeiden, dat de ge vechten nog voortduren en dat de opstandelingen op 6 Octo ber een deel der raffinaderijen in brand hebben gestoken. De ze brand duurt nog voort, Door de moeilijke verbindingen zijn over de gevechten geen bijzon derheden te verkrijgen. Het Ned. Leger maakt mel ding van „een buitengewone critieke situatie" te Tjepoe. Volgens dit legercommuni qué zijn op het ogenblik de opstandelingen in het bezit van de stad. Zij worden door republikeinse artillerie be stookt. Naar verluidt zijn aan beide zijden 1000 doden en gewonden te betreuren. De stad is zonder voedsel en 30.000 vluchtelingen, door de opstandelingen bedreigd, trek ken oostwaarts naar Bodjone- goro. Volgens een republikeins be richt hebben de republikeinen Tjepoe inmiddels voor de tweede maal op de opstandelin gen veroverd Weer grote diamant diefstal, uit K.L.M. toestel. Te Bangkok bleek, dat een postzak was opengesneden Opnieuw heeft een dievenbende, die langs de luchtlijnen tussen Eu ropa en Azië opereert, haar slag geslagen. Ditmaal bedroeg de buit 1099 diamanten die met een Con stellation van de K.L.M., de S H- T.D.E., uit Amsterdam naar Bang kok vervoerd en Woensdagmiddag aldaar gestolen werden. De vorige diefstal werd begin Juli gepleegd op het vliegveld bij Karachi, waar diamanten ter waar de van ruim 500.000 gulden uit een postzak verdwenen. De diamanten die te Bangkok ge stolen ziin kwamen uit Amsterdam en werden op de normale wijze door de Amsterdamse Bank naar een cliënt te Bangkok verzonden. Bij aankomst op het vliegveld Bangkok werd de postzak waarin het pakje diamanten zich met nog andere pakketten bevond, overge dragen aan het General Post-Office te Bangkok, waar men voor de goede ontvangst tekende. Ongeveer een uur later werd het K.L.M.-bureau op het vliegveld op gebeld. Ambtenaren van het post kantoor hadden ontdekt, £at de postzak was opengesneden en dat ook het pakJe met de diamanten beschadigd was. Bij nader onder zoek bleek, dat 1099 diamanten verdwenen waren. Een twaalftal diamanten bevonden zich nog In het pakje. De waarde van de ge stolen stenen loopt in de honderd duizenden. De Nederlandse politie heeft het onderzoek reeds ter hand geno men. Verliezen in Indonesië. De regering maakt bekend, dat in de afgelopen week één soldaat van de Koninklijke Landmacht is gesneuveld. Birmese regeringstroepen hebben meer dan 100 olifanten buitgemaakt tijdens operaties In Arakan in West-Birma. Nog geen beslissing over de textieldistributie. Naar aanleiding van een bericht in enkele bladen ver zoekt het ministerie van eco nomische zaken ons mede te delen, dat van overheidswege de aankondiging, dat de prij zen van wollenstoffen met ongeveer 60 zullen stijgen, nadrukkelijk wordt tegenge sproken. Enige beslissing omtrent 't tijdstip, waarop de textieldis tributie geheel of gedeeltelijk wordt opgeheven, is nog niet genomen, aldus het minlste- Communisten gaven zich aan de Nederlanders over. Dertig communisten hebben zich vrijwillig gemeld bij een Ne derlandse post aan de statusquo- lijn, ten Westen van Semarang. De groep werd ontwapend en in ver zekerde bewaring gesteld. Enige tijd later verscheen aan deze post een republikeinse pa trouille. die „uitlevering" van de deserteurs verzocht, hetgeen ge weigerd werd. KORTE PREDICATIE EEN DING IS NODIG. Lucas 10 38—42. Maria zit aan de voeten van de Heer, en luistert. En Martha is „zeer bezig met veel dtenens". Denk het u euen in. De Meester is gekomen in een huis, waar Hij vriendschap geniet. Wat een vreugde, Hem te ontvangen en Hem te kunnen omringen met de warmte van een gulle gast- vrijheid! Martha is een en al bedrijvigheid. Maar het komt allemaal op haar neer. Kan ze niet af en toe even geholpen worden? Maria zit maar te luisteren, en hoort en ziet niets van wat er om haar heen ge beurt. „Heer, zeg haar toch, dat ze mij helpt!" Heeft Martha niet eigenlijk een beetje gelijk? Als zij nu óók maar eens ging zitten luisteren en dromen, als zij niet zorgde voor al die gewone din gen, waar Maria niet aan denkt, wat zou er dan ua i terecht ko men? Als er alleen maar mediteren de vrouwen waren, als de we reld niet vol was van bezige mensen, die zorgen en draven, ja wat zou er dan van terecht km en? Eén ding is nodig: dat we inderdaad ergens „terecht" ko men! Dat we niet zomaar leven, maar dat het ergens naar toe 'gaat: dat er besef is van de zin van ons bezig zijn, van de be stemming van ons leven. Natuurlijk moeten roe bezig zijn. Maar wat geeft het ons, als wij, goed beschouwd, met z?n al len niet weten waarvóór we be zig zijn? Eén ding is nodig: dat wij le ven bij het Woord, dat tot ons uitgaat, als wij aan de voeten van de Heer zitten, en luisteren. Middelburg. W. C. F. METZ. VOORSPELT AANHOUDEND FRAAI WEER Geldig tot Zaterdagavond. Koude ochtend met aanvan kelijk hier en daar nevel of mist. Overigens droog en vrij zonnig weer met voornamelijk in het Noorden van het land enkele overdrijvende wolkenvel den. Ongeveer dezelfde tempe ratuur als Vrijdag. Zwakke tot matige en langs de Wad den-eilanden later vrij krach tige Oostelijke-wlnd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1