Op zoek naar mijn Contactman President worden is niet eenvoudig Middelburg staat weer in het teken van de „Pee" Joan en Emory, zeven jaar radiopraatjes over Nederland Dwaaltochten door Brussel; plattegrond in boekwinkel brengt uitkomst En dan in het huis van een woedende oude vrouw.... Vele mogelijkheden voor 2 November TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 8 OCTOBER 1948 Ik was geheim agent in oorlogstijd (VII) Levenslang geëist te-gen Schiedamse hulpagent De advocaat-fiscaal bij de Rotterdamse kamer van het Haagse bijzonder gerechtshof eiste Maandag levenslange ge vangenisstraf tegen de 41-ja- rige .A. C. J. M., tijdens de bezetting hulpagent te Schie dam. Hem was ten laste ge legd 131 Joden, Jodenbegunsti- fers, illegalen, onderduikers en ezitters van clandestiene ra diotoestellen te hebben gear resteerd en twaalf Schiedamse politieagenten aan de S.D. te hebben verraden omdat zij luisterden naar de Engelse zen der op het hoofdbureau van politie. Allen kwamen in ^Duit se gevangenschap om het le ven. met nog steeds vijandige stem. „Waar komt U eigenlijk van daan?" „Ik kan U op het ogenblik niets vertellen. Maar uw zoon zal alles verklaren als hij thuis komt. Alles wat ik U vraag is hier te mogen blijven tot hy thuis komt." Ze kakelt maar door en schuifelt opgewonden van de kamer naar de keuken en weer terug. Ik laat haar woorden over me heen gaan als iemand, die onder een stortbad staat. Ik steek mijn laatste sigaret op en vraag, of zy iets voor me te drinken heeft. „Ik heb niets," zegt zij uit dagend. „Heeft U geen glas water? Alstublieft!" „Neen." Ze is niet te ver murwen. Nu sta ik dan in Brussel, maar ik kan me met geen moge lijkheid dc tramlijn herinneren, die ik moet nemen om naar mijn contactadres te rijden. Ik vraag een tramconducteur naar een groot park nabij de straat waar ik heen wil, maar hy weet het niet. In ratelend Brussels Frans probeert hij me iets uit te leggen, maar als hij merkt, dat hy zyn energie verspilt, zegt hy: „Vraag het die politieagent maar eens!" Ik probeer zijn hoogst ongewenst aanbod af te slaan, maar hij ziet mijn bezwaren als een bewys van myn gebrek kige kennis der Franse taal, neemt me bij de arm en duwt me naar de politieman. De agent is vriendelijk, haalt een boekje uit zijn zak, bladert er in en zegt dan: „Lijn vijf en twintig, die naar links gaat." Ik heb neiging om een tram in tegengestelde richting te pakken, maar bedenk, dat hij het waarschijnlijk bij het goede eind heeft en volg zijn aanwij zing op. Tot overmaat van ramp vertelt de conducteur me, dat hy die plaats héél goed kent, maar als hy me waar schuwt, dat ik moet uitstap pen sta ik in een drukke hoofdsti-aat. En daar moet ik helemaal niet zijn. Ik loop de ene straat'in, de andere uit in de hoop eindelijk een bekende naam te ontdekken, maar te vergeefs. Ik vraag het aan een postbode, maar die heeft nooit van die naam gehoord. Niemand weet het. noch de melkboer, noch de glazenwas ser, noch de priester, die ik aanhoud. Ik ben koud en hongerig en doodop. Ik loop daar maar te slenteren zonder te weten waar ik naar toe ga. Ik sta stil voor een boekwinkel en daar hangt een grote plattegrond van de stad voor het raam, precies zo één als we in Londen ge bruikten. Dat is de Voorzie nigheid, die me te hulp komt: Het vinden van de straat is nu slechts kinderspel. Vol ver trouwen ga ik mijns weegs en stap van de ene tram op de andere alsof ik me over niets ter wereld .zorgen be hoef te maken. Ik rijd één te ver mee en wandel voorzichtig terug om me er van te overtuigen, dat niemand mij volgt. Ik ben voorzichtiger dan ooit in de stille straat met de grote, ou derwetse huizen. Dan trek ik op nummer 35 aan de bel en bid, dat er snel opengedaan zal worden. De deur wordt door een oude vrouw op een kiertje geopend. „M'sleur?" „Monsieur Claessen est-il te?" „Neen, m'sieur, myn zoon komt pas om één uur thuis". Zou zij weten waarvoor ik hier ben? Ik moet het er op wagen. „Vöus comprenez, madame. Mon nom est Jean." Ik zeg mijn kenwoord opzettelijk lang zaam. „Je cherche le vendeur du sucre". Maar ze wordt- kwaad, ze overstelpt me met veront waardigde uitroepen: haar zoon hééft geen verbindingen met dergelijk soort zaken. „Kijk," zeg ik, met een ge voel van uitputting, „ik kan U alles verklaren, maar laat me in vredesnaam binnen." „Ik ken U niet," snauwt ze. ,.U kunt wel een inbreker zijn. U spreekt ook geen Vlaams als een Belg!" Ik kan nog net myn. voet tussen de deur zet ten. „Kom om. één uur nog maar eens terug. dan is mijn zoon er!" zegt ze boos. „Ik kan niet op straat wach ten,',, pleit ik en duw plotse ling de deur open. Ik sta bin nen en doe de deur achter me dicht. Vóór me hoor ik vluchtende voetstappen. De. oude vrouw is woedend. Langzaam gaat. ze de trap op. Ik. volg haar en kom in een kamer, ogenschijnlyk de huis kamer. Zy negeert mijn ver zoek om tc mogen gaan zitten, dus neem ik uit eigen beweging een stoel en val neer. De oude vrouw kijkt naar mijn besmeurde kleren en handen, myn ongeschoren kin. Ze ziet, dat ik volkomen uitgeput ben. „Bent U ziek?" vraagt ze Dan word ilc plotseling op standig en enigszins onzinnig zeg ik: „Kijk me eens goed aan! Kijk naar mijn gezicht! Zie ik er uit als een Duitser? Heb ik werkelijk zo'n smoel? Zie ik er uit als een inbreker, als een dief? En als U zich over myn accent verwondert, dan wil ik U wel zeggen, dat het een Hollands accent is". De oude vrouw zegt niets meer. Ze gaat naar de keuken en komt terug met een kop koffie. Ik glimlach dankbaar en ze begint een beetje by tc daaien, maar blijft zeer op een afstand. „Myn zoon kan ieder ogen blik komen. Hij komt thuis voor de lunch. Hij heeft me niet verteld, dat hy een vriend verwachtte. Had hij het - me maai- gezegd. Maar hij ver telt me nooit iets van zyn za ken". Ze babbelt door, terwijl ik soezend met een half oor luis ter en de grootste moeite heb om niet in slaap te vallen. Dan gaat ten langen leste de bel; drie maal kort en één maal lang. „Ddar is Charles," zegt de vrouw en ze haast zich naar de deur. Het volgende ogenblik hoor ik gestommel van voeten op de trap. Mijn langverbeide contactman komt binnen. Den Haag wil industrieflals gaan bouwen. Indien de voornemens werke lijkheid worden, zal de zeer nijpende ruimte voor kleine bedrijven in Den Haag binnen enkele jaren aanzienlijk zijn uitgebreid. Op initiatief van de gemeente wordt getracht tot oprichting van enige com plexen indusjrieflats en indu strieparken tc komen, ge meenschappelijke bedrijfsge bouwen dus, die qua oprich- tings- en exploitatiekosten voordeliger gebouwd kunnen worden dan afzonderlijke ge bouwen. Figaro koning. Van 26 tot 31 Oct. zal in het grote R.A.I.-ge- bouw te Amsterdam Fi garo koninig zyn en te- gelykertyd dienaar van schoonheid en charme. Op die dagen zal na- melyk een tentoonstel ling worden gehouden van alle mogelijke soor ten schoonheidsmiddelen en kappersartikelen, va riërend van een eenvou dig flesje parfum tot de nieuwste nagellak, en de vernuftigste permanent toestellen. Tegeiykertjjd worden kapconcoursen gehouden, demonstraties van maJke-up, haarver ven, permanenten en wat dies meer zij. Een hoogtepunt van het programma is de verkiezing van een „schoonheidskoningin", die voor 19481949 de titel zal dragen van „Miss Nederland". De keus zal niet alleen ge daan worden uit de mo dellen. maar ook uit het publiek. Een uitgebreide jury, waaronder een beeld houwster, een journalis te, een ai-chitect en een kapper is hiervoor sa mengesteld. Van het uitgebreide Ere-Comité is de burge meester van Amsterdam mr. A. d'Ailly voorzit ter. PROT. CHR. WERK GEMEENSCHAP. In de tc Amsterdam gehou den tweede Algemene Verga dering van de Prot. Chr. Werk. gemeenschap in de Party v. d. Arbeid, aan welke een getui genis-avond voorafging, sprak mr. J. E. van Walsum, burge meester van Delft, over „De uitslag van de verkiezing en de vorming van het ministerie Drees", waarna de party-voor zitter J. J Voirink, op ver zoek, de nationale- en interna tionale politieke situatie uit voerig belichtte. Als lid van het definitieve hoofdbestuur werd o.m. jhr. mr. T. A. J. W. Schorer te Middelburg gekozeh. Op 6 Oct. is op Schiphol een nieuwe start- en landingsbaan in gebruik gesteld. De nieuws Z.O.-NAV. baan is 1800 m. lang en 60 m. breed en loopt, ever'As de overige banon van Schiphol, vry van de bebouwing. Langs de baan zyn 2 ryen vlakke lichten ingebouwd op 60 m. uit elkaar in de baan rand en op onderlinge afstand van 50 m. Deze haanver lichting bestaat uit totaal 78 lichten. Op de laatste 450 m. van de baan, d.w.z. aan bei de uiteinden, zyn de lichten voorzien van een geel filter, zodat de piloot bU do landing kan Zien dat hy het einde der baan nadert. Amerikaans radio-echtpaar, waarvan de een de ander interviewt. Negentien jaar van hechte samenwerking. (Van onze reizende redacteur) HILVERSUM, Oct. Ra dio Nederland, dat is de korte- polfomroep PCJ, die uitslui tend voor het buitenland Zelfs wie de meeste stemmen krijgt is nog niet klaar.... (Van onze correspondent). New-York, October. Dat de candidaat, die op 2 Novem ber de meeste stemmen van het volk op zich verenigt ook de bewoner van het Witte Huis zal worden, is wel waar schijnlijk; maar met absolute zekerheid staat het niet vast. In de laatste 5(h jaar is het immers al twee mqal voorgeko men, dat de man met de meeste stemmen tenslotte als amb teloos burger naar huis terug moest keren Ernstig houdt men rekening met het feit, dat, wanneer tegen middernacht op 2 November alle stemmen geteld zijn, geen van de candidaten de vereiste meerderheid behaald, heeft. Zelfs indien in dat geval Truman een kleine voor sprong op Dewey mocht hebben, dan staat het toch vast, dat laatstgenoemde met de overwinning gaat strijken, zo als wij hieronder uiteen zullen zetten. Tenslotte: op 2 November wordt de presidentniet gekozen, men stemt niet op Truman, Dewey of een der an dere candidaten, maar op nagenoeg onbekenden, wier na men zelfs door de Amerikaanse pers nauwelijks gedrukt worden Ziehier drie paradoxen van de Amerikaanse verkiezingen. Zij treffen vooral de Euro peaan, die aan een zoveel een voudiger stelsel gewend is. Bi.i ons immers worat er op een partij gestemd, en het totaal aantal stemmen dat zij be haalt, gedeeld door de kies deler. levert in eerste instan tie al de overgrote meerder heid van haar parlementaire zetels op. De partij met de meeste stemmen krijgt dus van zelf de sterkste positie in de Kamer. GETRAPT SYSTEEM. De presidentsverkiezingen in de V.S. verlopen volgens een* getrapt systeem. In ieder van de 48 staten stemt de burgerij op de kiesmannen, die in feite de vertegenwoor digers van de candidaten zijn; men stemt daar dus niet op Dewey, maar op zijn plaatse lijke Republikeinse vertegen woordiger. Elke partij heeft in iedere staat haar eigen kies mannen. Winnen bv. de Repu blikeinen de meerderheid in één der staten, al is het Slechts met 1 stem verschil, dan be tekent dit dat alle kiesman nen, die deze staat naar het College van Kiesmannen af vaardigt, verplicht ziin op de Republikeinse candidaat voor het presidenstchap te stem men. Daarmee is tegelijkertijd van een evenredige vertegen woordiging, zoals wij die in Europa kennen, geen sprake meer. Dichtheid van de bevolking is de maatstaf voor het be palen van het aantal kiesman nen, dat iedere staat naar bo vengenoemd College afvaar digt, op dezelfde wijze als het aantal zetels in het Huis van Afgevaardigden is verdeeld. Iedere staat heeft evenveel kiesmannen als Afgevaardig den en Senatoren samen. Aan gezien elke staat door twee Senatoren vertegenwoordigd wordt, is het gemakkelijk uit te rekenen, dat New-York (mei zijn 45 Afgevaardigden in het Huis) 47 kiesmannen heeft. De kleinste staten, zoals Wyoming, Nevada en Dele- ware, hebben een afgevaar digde en dus drie kiesmannen. Het totaal aantal leden van het College van Kiesmannen bedraagt 531 (er zijn 435 Af gevaardigden en 96 Sena toren). Teneinde zeker te zijn van de overwinning der pre sident! ëële strijd moet een der candidaten de absolute meer derheid in het College der Kiesmannen behalen of 266 van de 531: de Constitutie schrijft dit voor. MEER STEMMEN, TOCH GESLAGEN. Het is derhalve vanzelfspre kend, dat het veel belang rijker is voor een candidaat om in New-York of Californië (met 25 kiesmannen) de over winning te behalen dan in Wyoming. Dit büikt o.a. uit het feit, dat in 1876 de Demo cratische candidaat over het gehele land 250.000 stemmen meer verkreeg dan zijn Repu blikeinse tegenstander Wil liam A. Wheeler. Volgens onze begrippen had hij dus de pre sident moeten worden. Zijn volksmeerderheid had hij ech ter veroverd in kleine staten, die hem dus weinig kiesman nen opleverde. In de grote steden had Wheeler soms maar een kleine meerderheid ten wel van het land. van 15 a 20 stemmen behaald; maar deze 15 stemmen lever den echter meer kiesmannen op dan de duizenden stemmen meerderheid, die de Demo craat had behaald in de kleine staten. En tenslotte was het Wheeler die in het College van Kiesmannen met de vol strekte meerderheid êing strij ken, al was het een benauwde; 185184 stemmen. In 1888 verkrege de Demo craat Grover Cleveland 100.000 stemmen meer dan zijn tegen stander Benjamin Harrison. Laatstgenoemde had eveneens in de belangrijke staten meer overwinningen behaald, het geen weerspiegeld werd in het College van Kiesmannen, waar hij met 233168 stem men tot President gekozen werd. WAT DIT JAAR MOGELIJK IS. Dit jaar doet zich een bij zondere mogelijkheid voor. Aangezien er vier candidaten van enige betekenis in de strijd .zijn (afgezien van de 7. die kansloos geacht mogen worden) is het niet uitgeslo ten dat noch Truman, noch Dewey de bij 'de Constitutie vereiste volstrekte meerder heid in het College van Kies mannen behaalt. Wallace en Strom Thurmond (die thans naar betrouwbare schattingen 6 van het aantal stemmen zouden verwerven) zullen vermoedelijk in een aantal staten een overwinning beha len en dus kiesmannen naar het College kannen afvaar digen. Dit College komt ove rigens geimime tyd na 2 No vember vermoedelijk pas in December bijeen. Het is dit College dat officieel de President kiest. Gesteld dat noch de Demo craat, noch de Republikein in eerste instantie de vereiste 266 stemmen der Kiesmannen be haalt, dan zal het College geen anders keus hebben dan de pi'esidentsverkiezing over te dragen aan het Huis van Afgevaardigden. DEWEYS KANSEN. Als het zover komt, dan stemmen de Afgevaardigden niet individueel (er zijn 246 Republikeinen tegen 188 Democraten en 1 Onafhanke lijk Huis). Elke staat mag slechts 1 stem uitbrengen en een der candidaten moet de volstrekte meerderheid (25 van de 48) behalen. Dit jaar zou onder deze omstandig heden Dewey van de over winning verzekerd zijn. Im mers op de basis van 1 stem ner staat hebben de Republi keinen in het Huis van Afge vaardigden een meerderheid van 2917 stemmen, terwijl twee staten „blanco" zouden moeten stemmen, omdat zij door evenveel Democraten als Republikeinen in het Huis vertegenwoordigd zijn. Theoretisch is er dan nog de mogelijkheid doch zeker niet dit jaar dat geen der werkt, heeft op het ogenblik een paar gasten op bezoek, die de belangstelling èn de waar dering van het gehele Neder landse volk verdienen. PCJ die dag in dag uit om van de nachten maar niet te spre ken in het geweer is om de wereld te vertellen wat Nederland is en doet en be tekent te midden van al die andere landen; PCJ, die vele vreemde talen spreekt om ver binding tot stand te brengen met vele vreemde volkeren; PCJ kan het alleen niet af, want er is heel veel volhar ding en doorzettingsvermogen voor nodig om de wereld dui- deliik te maken dat wij hier nog heel wat anders uitspoken dan boerendansjes op klom pen maken in visserscostuum. Vandaar dan die gasten. TWEE AMERIKANEN. Het zijn Joan en Emory Ellis, twee Amerikaanse ra dio-reporters een zij en een hij die negentien jaar ge leden ergens in Californië met elkaar getrouwd zijn. Zij was candidaten in het Huis van Afgevaardigden de volstrekte meerderheid verkrijgt. In dat geval, zegt de Constitutie, be trekt de vice-president het Witte Huistenminste als er een vice-president gekozen is. Het is echter hoogst on waarschijnlijk, dat. wanneer de candidaat voor het presi dentschap geen meerderheid in resp. Colleges kon verkrij gen, zyn partijgenoot voor het vice-presidentschap daarin wel geslaagd zou zijn. In dat uiterste geval kiest de Senaat een vice-president, die dan meteen als president optreedt. Op 20 Januari om precies 12 uur in de namiddag betreedt de nieuwe president het Witte Huis. En dan begint in Ame rika het nationale gezelschaps spel opnieuw en vraagt ieder een zich af: Wie zal de vol gende president zijn, in 1952? (Nadruk verboden). Dit jaar worden 60 millioen kilo verzonden. Bietenbergen op de Loskade Middelburg leeft weer met de bietencampagne mee. Van 's morgens vroeg af ryden hoogopgeladen vrachtauto's en boerenkarren door de stad naar de Loskade, die ouder gewoonte veranderd is in één iiolossale bietenopslagplaats. Daar worden de bieten in de schepen van dc Ver. Coop. Suikerfabrieken geladen. Men rekent op een aanvoer van 60 millioen kg., dat wil zeg gen ongeveer het dubbele van het gewicht aan peeën, dat vorig jaar werd geladen, toen de hooggespannen verwach tingen wat teleurgesteld wer den. Lang niet alle boeren bren gen zelf hun vrachtjes naar de laadplaats. Velen geven er de voorkeur aan de bieten naar een punt te brengen, waar zij geladen worden op vrachtauto's. Het eiland kent nog de zogenaamde bieten - stations, die dateren uit de tijd, dat de stoomtram langs menig dorp pufte. Nog steeds brengen talryke boeren hun oogst naar deze „stations", maar de auto heeft de tram vervangen. De vrachtauto haalt ook de'bie- De suikerfabrieken hebben er belang bij, dat ook in de eerste weken van de campag ne een behoorlijke aanvoer komt. Daarom worden pre mie's uitgeloofd voor vroege levering. Meestal is er ln de eerste dagen maar een mini male aanvoer. Dat was even wel dit iaar anders Toen vo rige week Maandag de eerste leveringsweek begon, verdron gen de boeren zich op de Loskade om hun vracht te kunnen lossen. Karavanen van wagens en auto's arri veerden ook de volgende da gen bij de laadplaats, zodat er zelfs drie agenten aan te pas moesten komen om het verkeer in het gareel te hou den. Het was zo enorm druk, dat een insider tegenover ons verklaarde het nog nooit zo meegemaakt te hebben. BETERE OUTILLAGE. Overigens is de laadoutil- lage vergeleken bij vorige ja ren veel verbeterd, zodat er sneller gewerkt kan worden. Moest men vorig jaar laden met twee kleinere kranen, thans heeft men de beschik king over drie lopende kra nen en een vaste laadbrug. Vele wagens vervoeren de bleten in grote netten, die nadat men onder de brug is gereden, worden gegrepen en in het schip* worden leegge stort. Deze methode is effi ciënt eneconomisch. Twin tig jaar geleden moest men zich met kruiwagens behel pen; geen wonder dat het toen wel eens Nieuwjaar werd voordat de Walcherse oogst verzonden was Het ligt in de bedoeling da- felrjks twee schepen van 400 500 ton geladen te laten vertrekken Momenteel is dat •er nog maar één, maar hier in zal spoedig verandering komen. Er wordt veel last ondervonden van de lage wa terstand en van het feit, dat de Loskade thans voor de aanvoer van zovele producten dienst moet doen. De havenmeester, de heer N. C. van Oost, slaagt er echter steeds in ruimte te vinden voor de bietenbergen en voor het verhalen v^n de schepen. De samensmelting van de suikerfabrieken bete kent voor hem een groot voordeel, want dit vergemak kelijkt zijn werk. Nu de campagne een week oud ls, gaat het laden en lossen zo vlot, dat vrijwel geen aanvoerder meer behoeft te wachten om aan de beurt te komen. Middelburg is niet de enige laadplaats voor de Walcher se bletenoogst; ook van Vee- re worden bieten vervoerd Er doen zich daar echter moeilijkheden voor als gevolg van de vernieuwing der kade. Vroeger was ook Nieuwland nog een centrum van bietexx- transport,. maar de haven al daar ls thans onbruikbaar voor dit doel. toen net in dienst getreden bij een plaatselijk radiostation, waar hij sedert vier jaar om- roepleider was. Sedertdien zijn ZÜ niet van eikaars zijde geweken. Men vindt hen niet alleen thuis samen, maar ook bij de werkzaamheden, want zij hebben een eigen werk wijze ontworpen, die hierop neerkomt, dat zij overal geza menlijk naar toe gaan en dan elkaar zo'n beetje „intervie wen" over wat zij zien. Het is prettig er naar te luisteren: afwisselend de1 stem van een vrouw en die van een man, een gesprek in huiselijken trant tussen twee mensen, die elkaar bij de voornaam noe men en de gave hebben' de dingen telkens weer zo te zien en zo te zeggen alsof zij er zo juist op een prettige ma nier door verrast werden. Zij missen (gelukkig) de gebla seerdheid van zo menige bet weterige Amerikaan, die naar Europa oversteekt om het eens even te vertellen. Joan en Emory Ellis zijn trouwens niet naar Nederland gekomen om ons iets te vertellen; zij hebben tot taak millioenen Amerikanen en nog vele an deren het een en ander te vertellen over ons. HOE ZIJ ONTDEKT WERDEN. Ja. over ons, Nederlanders. In 1941 zijn zij „ontdekt" door de Nederlandse regering te Londen. Er moge dan al wei nig goeds te vertellen zijn over de „Londenaren", dat zij twee Amerikanen in dienst hebben genomen is een prij zenswaardige daad geweest. Zo werken zij nu al zeven jaar in Nederlandse dienst, of ficieel verbonden aan het Netherlands Information Bu reau te New York. De hele oorlog door hebben zij de goede naam van Nederland in de Verenigde Staten hoog ge houden door elke week een kwartier lang het een en an der te vertellen over telkens een ander Nederlands onder werp. Tot op èekere hoogte was dat niet gemakkelijk, want zij waren geen van beide ooit in ons land geweest: al leen Emory had ergens een verre Nederlandse stamvader. Kort na de oorlog kwamen zii echter naar het land. waar over zü al jarenlang zoveel hadden verteld, in de eerste plaats om eens te controleren of zü al die tijd geen onzin hadden verteld via de micro foon en verder om nieuwe in- drukken op te doen. Zij leg den 12.000 km af in ons land, leerden het beter kennen dan menig Nederlander en gingen terug met 39 gesprekken kant en klaar, in hoofdzaak over het Nederlandse bedrijfsleven. Nu zijn zij hier voor de twee de keer met eenreisschema van 8000 km: deze keer be handelen zij vooral toeris tisch*» onderwerpen, maar na- tuurïük waren zii ook bii de inhuldiging van de Koningin, de opening van de Staten- Generaal en tal van andere fTAheurtenissen van de jongste tijd. Straks gaan zij terug met weer 39 reportages. De gesprekken van Joan en Emory worden uitgezon den over 240 Amerikaanse renders, henevens door zen ders in Mexico, de Parama- zóne. op Curacao. In Zuid- Afrika, te Jeruzalem en te Singapore, on de Phüinpvinen en in Australië. De betekenis van het werk dezer ..good will-ambassadors" is "dan ook zeer groot. (Nadruk verboden.) VERMISTE PERSONEN. (Van onze parlementaire redacteur) 4 Het werk van de Missie tot opsporing van vermiste personen uit de bezettingstijd begint langzamerhand af te lopen. Zoals zoveel instellingen uit de periode vlak na de oorlog zal de Missie, die veel en nuttig werk heeft ver richt en ook op het ogenblik nog in binnen- en buitenland haar onderzdektngen voortzet, haar arbeid binnen afzienbare tijd beëndigen. Met ingang van 1 Januari 1949 zal het perso neel worden ingekrompen en op 1 Juli 1949 zal de Missie zo verwacht de regering het althans geheel geliqui deerd kunnen worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5