Koningin Juliana reikte onderscheidingen uit R.K. Middenstandsappèl te Goes Goudsmokkelarij naar Nederland NIEUWS UIT ZEELAND Handenarbeid ten Plattelande Walche"en jT-genda Vermoedelijk door diamanthandelaren. Schadelijk voor Nederlandse valula. Amerikaanse douane.auto riteiten hebben Woensdag: meegedeeld, dat te Londen gestatlonneende Amerikaan se douane-agenten opdracht is gegeven naar Rotterdam to gaan om een nader on derzoek in te stellen naar een bende goudsmokkelaars Dit- in verband met de ont dekking van Mexicaanse gou den munten ter waarde van ruim 153.000 dollar in de ach terbank van een Chevrolet (model 1947), die op het punt stond naar Rotterdam te wor den verscheept met het Ame rikaanse vrachtschip „Nonvalk Victory" van de „Black Dia mond Steamship Company". De auto stond op een kade van Brooklyn en de munten werden Dinsdag ontdekt. Een -Amerikaanse douane autoriteit noemde het de grootste zaak sinds 1934 (het jaar waarin het smokkelen van goud strafbaar werd gesteld). Dit was de eerste gebeurtenis in het maandenlange zoeken Slechte honlngoost 1948. Kon de honingoogst van het vorig jaar bevredigend worden genoemd, de honingoogst van dit jaar is zonder meer slecht, Wel werd in het voorjaar ln de kleistreken, waar veel koolzaad werd .verbouwd, een behoorlijke honingopbrer.gst verkregen, doch de vruchtbo menbloesem leverde in het Zuiden van het land slechts een matige honingoogst en in de overige delen van het land zo goed als niets op. De totale opbrengst aan voorjaarsho- nlng kan dan ook niet hoger worden geschat dan c.a 200.000 kg. De productie van zomerho- ning is zeer laag geweest. De bloei van wite klaver, de ko renbloem en de linde viel n.l. samen met een periode van lage temperaturen en veel neerslag. In het midden en Zuiden van het land is deze zomer dan ook vrijwel niets geoogst. Slechts in de Noordelijke provincies waren de uitkom sben iets gunstiger. naar een bekende goudsmok kelarij naar Europa. Andere douane-beambten zeiden te geloven, dat deze goudzending in verband staat met de aankoop van diaman ten op de zwarte markten in Nederland en België, bestemd om naar de Ver. Staten te worden gesmokkeld. Dit „drie- hoeksspel ruïneerde dc Mexi caanse valuta-positie, was schadelijk voor de Nederlandse valuta en voor de wettige dia mant-industrie in de Ver. Sta ten." (Ingezonden mededeling) (Ingezonden mededeling) Er gaat niets boven Kordate chauffeur redde drie mensen. Maandagmiddag is een ar- restantenwagen van de Par- ketgroep Assen te Klooster veen in de bocht geslipt en de Drentse Hoofdvaart te recht gekomen. Behalve de chauffeur bevonden zich in de wagen een drietal passa giers, waarvan twee in de ar restantenruimte hadden plaats genomen en één naast de chauffeur zat. De auto verdween geheel onder water, maar de chauf feur wist zich vry te maken, zodat hij met een inmiddels toegesnelde sergeant direct reddingspogingen kon onder nemen. Ook de adjudant Stulen uit Assen had inmiddels gepoogd zich te bevrijden, maar hij bleef in het raampje onder water steken. Na drie kwar tier gedoken" te hebben icon de chauffeur hem eindelek op het droge brengen. De vijfde keer wist hij met veel moeite het nood luik open te krijgen en daardoor de beide wachtmeesters te redden. Dit was hoog tijd, want de arrestantenruimte had zich inmiddeis geheel met water gevuld. Later is de auto op de wal gebracht. Salariëring gemeentelijk personeel. Naar van bevoegde zyde wordt vernomen, heeft de mi nister van binnenlandse za ken, na overleg met zijn ambtgenoot van financiën, 't door de commissie Ubink uit gebracht advies voor zover dit betrekking heeft op de bezoldiging der gemeente-se cretarissen, aanvaard. Een be slissing over de wedden van de gemeentelglce secretarie ambtenaren kan thans binnen afzienbare tjjd worden ver wacht. Tonny Sneddon trainer van de K.N.V.B. Naar het A.N.P. verneemt is de oud-speler van de Schot se club Queen of the South eft tot voor kort coach van de bekende Tsjechische vereniging Bratislava. Tommy Sneddon, per 18 October "aanstaande aangesteld als trainer van de Kon. Ned. Voetbalbond., speci aal belast met de training van de topspclers en voorts van de veelbelovende jongeren uit de Nederlandse voetbalwereld. Gevaarlijke croquetjes. Het twee-jarig kind van een Amsterdamse drogistenfamilie is waarschijnlijk ten gevolge van vergiftiging in één dei- Amsterdamse ziekenhuizen over leden. De drogist, diens vrouw en een zuigeling zijn ter obser vatie in het ziekenhuis opgeno men. Zij voelden zich onwel na het nuttigen van croauetjes. die zij in een winkel hadden ge kocht. Het geval heelt de aan,- dacht van de.afdeling volksge zondheid van de gemeentelijke geneeskundige dienst, daar ge dacht wordt aan naratvphus. Ernstige fraude van Britse ambtenaren? Utrechtse studenten willen kellner worden. Te Utrecht bestaan plannen om studenten op te laten leiden tot kellner. Het denkbeeld ia uitgegaan van ver scheidene studentencor- pora, die hierdoor tege moet willen komen aan de hoge studiekosten voor onoemiddelden. De voorzitter van Horeca, de heer Smit, is van me ning, dat men dient te rekenen op tegenstand van de personeelsbon- den. Het is tegenwoordig slecht in het vak en niet minder dan honderd werkloze kellncrs staan by de Utrechtse ar beidsbeurs ingeschreven. Wellicht zou alleen spra ke kunnen zyn van een aanstelling als losse kellners oy tentoonstel lingen e.a., maar hij be twijfelde ernstig, dat de studenten in de gewone café- en restaurantbe drijven emplooi zouden kunnen vinden. Grote smokkelaffaire te Enschede. Wederom zijn rijkspolitie en douane-recherche er in geslaagd een omvangrijke smokkelaffaire. welke in Amsterdam zijn uitlo pers had. te ontdekken en op te rollen. Ditmaal was het een complot, dat zijn hoofdkwartier in een boerderij nabij Enschedé had en dat zich bezig hield met het smokkelen van nagelgarnituren verschillende soorten scharen, schakelaars en dergelijke zaken uit Duitsland in ruil voor koffie en levensmiddelen welke even eens clandestien naar Duitsland werden overgebracht. De hoofdman in deze zaak is de landbouwer L. H. Sch. uit Enschedé, een oude bekende van de douane-ambtenaren. Voorts zijn reeds gearresteerd de win keliers H. M. uit Amsterdam, 'n commissionnair E. K. en een vijftal zakenlieden uit Twente. Volgens de gevonden beschei den zou sedert 1946. toen met deze smokkel begonnen werd. voor een bedrag van f 150.000 aan goederen uit Duitsland ons land zijn binnen gebracht. Het vermoeden bestaat, dat dit be drag slechts een deel van de goederen dekt en dat er dus voor aanzienlijk meer „geïmporteerd en geëxporteerd" is. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Prinses Wilhelmina kreeg ridderslag. Treffende plechtigheid. CUSTARD. MAÏZENA (Ingezonden mededeling) dat het welis waar Octobetr is, maar dat wij daarom nog niet al tijd wlnter- kost hoeven »ten. Z\j ia dus erg bly met do aanbeveling van Mevr. R. Lotgerlng-HJHcbrand voor WORTELTJES 1 kg. kleine worteltjes, weinig wa ter, zout. fijngeknipte peterselie, 25 Kr. boter, deugew. een theelepel suiker. Schrap de worteltjes, snijd de dikke exempl. boven ln. Zet ze met zoveel water als er op ver koken zal. zout cn suiker op het vuur en laat ze, onder af en toe omschudden, gaar worden. Voeg vlak voor het opdoen boter en fijngeknipte peterselie toe. Maak worteltjes niet lang vóór de bereiding schoon. Laat geschrapte worteltjes (zo gekocht) geen halve dag in het water staan. Daarbij gaan geur cn smaak en waardevol le bestanddelen verloren. Kook ze altijd met wcinJg water, dc lekkere fncic smaak van kleine worteltjes vjjft anders niet bewaard. toetje, dat het altijd doet, fPi druiven, fris cn lekker zoet. Publ. Centr. Bur. v. d. Tuinb.vcilingen. In Engeland wacht men met spanning het resultaat af van een onderzoek door de politie, waarbij regeringsdepartcmen. ten en vooraanstaande zaken lieden zUn betrokken. Volgens Reuter zou dit onderzoek kun nen leiden tot een van de sen sationeelste onthullingen van p de laatste jaren. Een voorlopig rapport van Scotland Yard zou aan de mi- nisterraad worden voorgelegd Het onderzoek betreft beweer- de onregelmatigheden in de I uitgifte van vergunningen door J het ministerie van handel voor goederen ter waarde van meer dan 1.500.000 pond sterling. Zó hoort het! Op een terrein te Eindho-1' Op de grote Sonsbeek-weide te Arnhem hoeft H.M. Konin gin Juliana Donderdagmorgen een groot aantal onderschei dingen uitgereikt aan militai ren en burgers, die zich in de oorlog bijzonder verdien stel yk hebben gemaakt. De plechtigheid kreeg een bijzonder karakter, doordat het grootkruis van de Militaire Willemsorde zou worden uitge reikt aan H.K.H. Prinses Wil helmina. TOESPRAAK KONINGIN Nadat de ban geopend was hield Koningin Juliana een korte toespraak, waarin zij er op wees, dat het voor de eer ste maal in de geschiedenis is, dat het grootkruis van de Mi litaire Willemsorde voor het front van de troep wordt uit gereikt met nog andere te be noemen ridders Militaire Wil lemsorde. In tyden van grote nood wist Prinses Wilhelmina der Nederlanden de wil van het volk te stericen en door te zetten op een zodanige wijze, dat het volk haar de erenaam gaf van de „moeder des va- lerlands". Men zal horen, hoe ook de anderen op verschil lende wijze zich hebben onder scheiden in het grootste werk voor onze vrijheid. Het gaf Hare Majesteit grote voldoe ning, dat door de uitreiking onderscheiden worden, zowel de koninklijke marine, de ko ninklijke landmacht, het ko ninklijk Nederlands-Indische leger, de luchtstrijdkrachten, de koopvaardij, het binnen lands verzet en de inlichtin gendienst in vijandelijk gebied. Ons gehele volk is trots op hen. Wanneer, wat God ver hoede, ooit de Nederlanders ln dezelfde omstandigheden zouden komen te verkeren dan zal hun gedrag en opoffering een lichtend voorbeeld zijn. De Koningin las vervolgens het koninklijk besluit van 4 September 1948 voor, waarbij Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina wordt be noemd tot ridder le klasse der Militaire Willemsorde. Daarna lag C. W. T. baron van Boet- zelaer, luitenant ter zee der le klasse, adjudant van de Koningin, de besluiten voor, waarin de verschillende hel dendaden van de te onderschei den Nederlanders werden ver meld, alsmede de onderschei ding, die zij dientengevolge kregen. Vervolgens werd de bau gesloten. Koningin Juliana las daarna de belofte voor, die afgelegd wordt door de nieu we ridders Militaire Willems^ orde. Prinses Wilhelmina en de andere ridders antwoord den: „Zo waarlik helpe mij God almachtig". Daarna begaven de Konin gin en Prins Bernhard zich naar voren. Koningin Juliana hing Prinses Wilhelmina het Oranje lint met blauwe strepen om behorende bij het groot kruis in de ridderorde le klas se M.W.O. en gaf haar ver volgens de ridderslag op de linkerschouder. Zowel de Koningin als Prins Bernhard verrichtten vervol gens deze symbolische hande lingen op dezelfde wijze bij de andere nieuwe ridders, die al dus in de militaire Willemsor de werden opgenomen. Dezelf de ceremonie werd door de le den van het kapittel, met aan 't hoofd generaal Kort, ver richt. Directeur E.T.I, DE GEDECOREERDEN. Benoemd werden tot ridder der le klasse (grootkruis) der Militaire Willemsorde: H. K. H. Prinses Wilhelmina. Tot ridder der 4e klasse der militaire Willemsordede oud-stuurman ter koopvaardij B. B. Bakker te 's-Gravenha- ge; kolonel W. Ch. J. M. van Lanschot te Vught, van het wapen der cavalerie; rit meester G. A. van Borssum Buisman te Wassenaar van het wapen der cavalerie; ka- Sitein H. G. de Jonge te's- •ravenhage van het wapen der artillerie; res. le luite nant M. J. Knottenbelt te Londen van het wapen der infanterie; de heer C. P. van den Hoek te Werkendam; de heer J. de Landgraaf te Sliedrecht en dr. G. M. H. Veeneklaas te Utrecht. Daarna volgde de uitrei king van de onderscheidingen aan hen, die de Bronzen Leeuw, het Kruis van Ver dienste, het Vliegerliruis en het Bronzen Kruis ontvingen. Tenslotte werd voor de ge decoreerden gedefileerd. Teraardebestelling A. R. van der Kam. Onder grote belangstelling is Donderdagmiddag op de Al gemene Begraafplaats te Mid delburg het stoffelijk over schot van de heer A. R. van der Kam, die Zondag j.L plot seling tijdens het spelen van een handbalwedstrijd te Goes, op 26-jarige leeftijd overleed, ter aarde besteld. Tot degenen, die hem thans op zyn laatste gang volgden, behoorden vele sportmakkers. De vereniging E.M.M., waar van de overledene lid is ge weest, stond op de Loskade opgesteld en sloot zich daar aan bij de begrafenisstoet. Aan de lijkkoets waren vele kran sen bevestigd, terwijl leden van E.M.M. kransen droegen na mens hun vereniging en de af deling Zeeland van het Neder lands Handbal Verbond. Op de begraafplaats werd gesproken door de voorzitter van E.M.M., de heer R. van Roo, de afdelingsleider van het Ned. Handbal Verbond, de heer M. Haasdonk, de adju dant G. Swiers, die sprak na mens liet oude personeel van de Luchtbeschermingsdienst, waarvan de heer van der Kam deel uitmaakte en ds. Wolters uit Utrecht. Een broer van de overledene dankte voor de be toonde eer. Leden van E.M.M. droegen de kist naar het graf. EEN BRONZEN LEEUW. Dezer dagen heeft de heer J. Visser te Vlissingen de Bronzen Leeuw ontvangen in verband met de zeer belangrij ke koeriersdiensten, die hij in oorlogstijd heeft verricht. De 37-jarige heer Visser, die thans een functie heeft bij het herstel van de Vlissingse binnenhaven, was gedurende het tijdvak Oct. 1944 tot April 1945 een van de bekendste koeriers, die het verkeer tus sen bezet en bevryd Nederland onderhield. Met zijn electrisch-gedreven en dus geluidloze kano heeft hij 37 maal de overtocht Slie drechtLage Zwaluwe ge maakt. Hij maakte ook deel uit van de knokploeg, die het distributiekantoor te Putten en te Nijkerk kraakte. Zijn stoutste stukje was wel het overbrengen van de com mandant der geallieerde lucht landingstroepen by Arnhem, die gewond in de handen van de Duitseré was gevallen. Hij wist deze commandant uit een Duitg hospitaal dwars door het bezette gebied over te brengen naar het toen reeds bevrijde Brabant. Kruis van Verdienste voor Vlissingse marine- onderofficier. Bij de uitreiking van onder scheidingen door H.M. de Ko ningin Donderdag op de weide van park Sonsbeelc te Arnhem, werd de onderofficier bij de Kon. Marine, de heer J. W. van de Berg, bootsman te Vlissin gen, onderscheiden met het Kruis van verdienste. Drs. M. C. VERBURG BENOEMD In de gistermiddag ge houden bestuursvergadering van het Economisch Tech nologisch Insta aiut voor Zeeland is als opvolger van de heer W. O. F. Wit- tebol tot directeur "benoemd drs. M. C. Verburg te Mid delburg. De heer Verburg, die stu deerde aan de Economische Hogeschool te Rotterdam, was laatstelijk als sociaal- econoom verbonden aan de Prov. Planologische Dienst voor Zeeland. Na het ver trek van dhr. Wittebolwerd hy tijdelyk werkzaam ge steld op het bureau van 't E.TX Van zijn hand is 't dézer dagen verschenen rapport over de industri- alisatiemogelykheden te Kruiningen. Repatriërende Zeeuwen. Met het troepentransport schip „de Grote Beer" dat 24 September j.l. van Tandjong Priok vertrok, repatriëren de volgende Zeeuwen: L, Geluk, Poortvliet; A. v. Schalk, Souburg; H. Beeke, 's-Heer Hendrikskinderen; M. Hoek, P. J Franke (mar.) en P. J. Franke (O. V. V.) te Sint Maartensdijk; R. A. Kint te Kloosterzande; J. A. Roelans, Temeuzen; P. Ver hagen, Kruiningen; K. Wie- lemaker, Koudekerke; J. van Zalt/bommel, Goes; J. A. van Dierendonk en W. Th. N. de Man te Vlissingen; J. J Tavenier, Middelburg; M. J. Moeliker, Tholen. Vermoedelijke aan komst te Amsterdam 17 Oct. a.s. De volledige passagiers lys- ten liggen ter inzage op onze bureaux te Vlissingen, Mid delburg, Goes, Zierikaee, Oostburg en Terneuzen. Historische vondsten te Vlissingen. Nog steeds worden te Vlis singen bij de werkzaamheden aan de voorhaven ontdekkingen van historische waarde ge daan. Dezer dagen trof men tussen oude fundamenten een gemetselde stenen bakoven aan. Ook vond men een gevel steen met het opschrift „Oos- terhuys". Volgens oude gege vens moet naast dit huis de woning, waarin Michiel de Ruyter is geboren, hebben ge staan. Zoals men weet zijn deze huizen in opdracht van Napo leon, in het begin der vorige eeuw afgebroken. Belangwekkende tentoonstelling te Goes. Kéur van handwerken, huis vlijt, sierkunst, fotografie en boeken. In zaal Kryger te Goes wordt Vrijdag en Zaterdag een tentoonstelling gehouden van Handenarbeid ten Plattelande. Het is helemaal geen indruk wekkend geval geworden en tochtoen wy Donderdag avond de tentoonstelling be zochten, zijn we er veel langer gebleven, dan we aanvankelijk meenden te zullen doen. De verklaring ligt voor de hand. Wat hier tentoongesteld wordt, is de vrucht van hon derden uren huisvlijt, van moeizaam door gewone men sen verkregen vaardigheid? van liefdevolle toewijding en rudi mentaire artistieke aanleg. Er zijn hier merklappen van bijna tweehonderd jaar oud, waarvan er gemaakt zijn door kinderen van zeVen jaar. Kleu rig zyn ze en amusant: men zou willen er zo een fce bezit ten! Er zijn kantwerkjes, die in fynheid niet onderdoen voor het mooiste kantwerk, dat in het voorjaar op de kantten toonstelling in Den Bosch te I zien was.. Er is tapijtwerk en weefwerk, er zijn borduursels en antieke doopjurken en doop- mutsen, er zijn poppen voor een Jan Klaassenspel en staal tjes van kunstig- handwerk -voor de oeroude Zeeuwse dracht. Millioenen steekjes, ven waren Donderdag enkele;! Ikinderen aan het spelen. In de;, grond gravende, stieten zij op! iets hards. De 10-jarige P. Smulders waarschuwde een -r, man in dc buurt, dio consta-benoemd Mj Koninklijk Eoiüitt on C.C.D. maakte een eind aan een vies bedrijf. Onlangs constateerden ambtena ren van de C.C.D. dat aan enkele slagers minderwaardige producten voor de worstbereiding werden aangeboden. Naar aanleiding hier van stelde men een onderzoek in bij een bedrijf te Barneveld. dat vrijwel geheel ingesteld bleek te zijn op het be- en Venverken van kopvellen, die uiteindelijk hun be stemming vonden in de worstfa- bricage. De kopvellen waren af komstig van huiden-zouterijen en bleken voor een groot deel te zijn afgesneden van uit Argentinië ge- importeerde huiden. De toebereiding van deze kop vellen tratte alle hygiënische voor schriften. De vellen werden aller eerst in grote cementen bakken, waar een verpestende stank heerst- te. met kalk bewerkt en van het haar ontdaan, Vervolgens kregen zij een bad zoutzuur, om kleur en reuk te verdrijven. Hierna werden de vellen ingezouten, in vaten ver pakt en naar, de diverse „liefheb bers" verzonden. Van half Januari af werden deze prolucten regelmatig afgeleverd aan worstberéiders tegen een prijs van f 8.85 per kg, in totaal is onge veer voor f 50.000 in beslag geno- men. - Woning van ieemblokken in vier weken klaar. Bij het Steinerbos onder Stein ï'i (L.) is het eerste van een nieuw t'i woningtype gereed gekomen. Het werd in de tijd van precies vier weken gebouwd. De muren worden opgetrokken van Ieemblokken en K1 D D E R D 1 P l O M A i de. bouw geschiedt volgens een ont- werp van de beheerder der staats- llitttrêikrJAn H.irv Koninklijk-Mooblidd; mijnen, dr. ir. Groothoff. De wo- a nin6en van dit type zullen de naam 11 1 dragen van „Limburg"-woning. Ze bevatten een grote woonkamer- W11.H lil.Ml N A 'Ptihscs cferlVc dal.nn'dai. 'Jtyfccs vin. ObiijeNif^au.- imz.atz.cnz. Gewestelijke federatie van „De Hanze" bijeen Definitief bestuur gekozen. vlijt en vaardigheid van tallo ze uren! Maar er is meer. Er staan op deze tentoonstelling minia tuurlocomotieven, die op stoom lopen en een snelheid halen van tien kilometer per uur! Door amateurs vervaardigd! Er staan scheepsmodellen om van te watertanden. En er blij ken toch nog altijd Zeeuwen te zijn, die de kunst van het snijden van messenheften even. goed verstaan als onze voor ouders. Houtsnijwerk ig trou wens toch goéd vertegenwoor digd, maar wie heeft, voor hij deze tentoonstelling bezocht, eigenlijk ooit geweten, dat ook een kuiper kunststukken af kan leveren? Er is boetseerwerk van een vyftienjarige jongen, van een voudige boerenzoons, er zijn tekeningen en schilderijen, er is leerwerk en batikwerk, er zijn knappe staaltjes van smeedwerk en daarnaast ook zeer fraai fotomateriaal. Ten slotte dient vermeld, dat de Provinciale Bibliotheek een keur van lectuur over Zeeland en een aantal andere boekwer ken heeft geëxposeerd, die eveneens de belangstelling ten volle waard zyn. De Zeeuwse Agrarische Raad, waarin verenigd zijn de Z.L.M., de Bond van Platte landsvrouwen en de L.I.G. heeft deze tentoonstelling ge organiseerd in samenwerking met de verenigingen van Oud- leerlingen van de R.W.L.S.-en en de B.V.G. in Zeeland. De organisatoren verdienen zeker een woord van hulde, want wat zij tonen is verrassend en kan zeker tot resultaat heb ben, dat wie deze producten van handenarbeid ten platte lande aanschouwen tot navol gen worden geprikkeld. X Scgnanïxrna i tot DER-DER rillSTE KLASSE. TÉR'MlEITAJRÈ."V.v:':^ WILLEMSORDE teerde dat men met intacte granaten te doen had. De po-j litic, die met dc Opsporings- dienst spoedig ter plaatse was. f haalde niet minder dan vijf i granaten te voorschyn. Op uitnodiging van dr. Valen- L title, het hoofd van dc E.C.A.-mis- liL* sle in Nederland, zullen de heren ,T ,r E. Kupers. voorzitter van het Ne- H.K.H. Prinses Wilhelmina heeft t.van Haaf nnohtar tmm dcrlandte Vakverbond. M. Ruppert, voorzitter van het Christelijk Na tionaal Vakverbond cn A. C. de Bruijn. voorzitter van de Katholie ke Arbeidersbeweging met de hoer Valentine naar Parijs vliegen, waar zij de gast zuilen zijn van ambas- •sadeur Harriman. Donderdag van Haar dochter. Koningin Juliana, de ridderslag ontvangen bij Haar benoeming tot Ridder in dc Eerste Klasse der Militaire Willemsorde. Het riddcrdlploma, dat de versier selen begeleidt, keuken, drie slaapkamers, een was- eft berghok en een kelder. Er zul len van dit type nog dertig in serie gebouwd worden. Over 14 dagen extra cacao en vet. In de bomienlyst, welke op 21 Oct. wordt gepubliceerd, sullen wederom bonnen worden aangewezen voor cacao, en wel 50 gram voor houders van A, B en C kaarten en 100 gram voor houderg van D en E kaar ten. Voorts wordt op die da tum een extra rantsoen voe- dingsvetten (boter, margarine of vet) gegeven, te weten 250 granl voor de leeftijdsgroepen boven 5 jaar en 125 gram voor de overige leeftijdsgroepen. De gewestelijke federatie Zee land van de R. K. Middenstands bond „De Hanze" hield Donder dagmiddag in het „Schuttershof" te Goes een vrij druk bezocht mid denstandsappél. Onder de genodig den merkten wij o.a. op de burge meester van Goes, mr. W. C. ten Kate met de gemeente secretaris, de heer J. I. van Ballegoyen de Jong en de burgemeester van 's- Heerenhoek, de heer C. F. A. M. van Horsigh. De voorzitter van de afd. Goes, de lieer J. Roose, sprak een wel komstwoord, waarin hij er op wees dat de lagere organen van de mid denstandsorganisaties wellicht niet voldoende waakzaam zijn. Zij die nen er zich ook meer op te bera den dat de belangen verder reiken dan alleen de eigen en de zuiver plaatselijke belangen. Als eerste spreker van deze mid dag kreeg hierop het Tweede Ka merlid Th. S. J. Hooy het woord, die in grote trekken het wetsont werp op de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie behandelde. Min of meer als inleiding hierop sprak hij over de centrale contributie- inning die per 1 Januari zal worden ingevoerd. De contributie voor de vakorganisatie en de standsorgani- satic van de middenstand zal voortaan tezamen geïnd worden Gehoopt wordt dat dit er toe zal leiden dat de Kath. middenstands beweging in haar geheel in kracht zal toenemen. Dit is van belang met het oog op de komende pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Deze zal gebouwd worden op de vrije organisaties, zodat het thans de hoogste tijd is deze zo sterk mogelijk té maken. Snr. schetste de voorbereidingen vor dit wetsont werp en zett^ vervolgens de voor naamste punten hiervan nader uit een. De invoering van de P. B. is volgens spr. van het grootste be lang voor de samenleving. De cen trale overheid wordt hiermee te ruggedrongen van een terrein waar zij niet thuis hoort en eigenlijk ook niet wil komen, terwijl bij een goed beleven van de gedachte li- quidering van de klassestrijd het gevolg zal zijn, doordat er een har monische samenwerking tussen ar beid en kapitaal zal bestaan. Op deze inleiding volgde een ge animeerde gedachtenwisseling met de spreker over diverse onderwer pen. „STRIJDERS IN DE FRONTLINIE". Dc Diocesane Bondsadviseur, rector Kraakman, hield vervolgens een bezielende redevoering over 't onderwerp: „Strijders in de front linie". Bovenal is voor de opbouw van nieuwe instellingen als de P. B. hervorming van ons innerlijk no dig. In die zin moeten ook de r. lc. middenstanders strijders in de frontlinie zijn. Met klem van rede nen betoogde spr. dat het thans absoluut noodzakelijk is dat men zich bij een organisatie aansluit. De enkeling kan niets bereiken. De I middenstanders moeten ook ideëel elkaar steunen. Er moet'ook een principiële grondslag voor.de orga nisatie geëist worden. Er kan geen scheiding tussen materie en geest worden geduld, aldus spr. Het. gehele zr.kenleven moet ver lopen volgens de normen van Christus. Spr. wees ook bijzonder op het culturele belang welke de zelfstandige ambachtslieden voor de gemeenschap hebben, en wekte verder de r. k. middenstanders op zich met hart en ziel aan het or- ganisatiewerk te geven. Als beste reden om zich te orga niseren noemde spr. de apostolaats- gedachte. Ook de r. k. midden stander staat in het gehele leven als een strijder in de frontlinie voor Gods rijk. Om deze geest aan le kweken is een standsorganisatie nodig. Na deze geestdriftige en met gro te aandacht aangehoorde toespraak werd overgegaan tot verkiezing van een definitief federatiebestuur. Tot voorzitter werd gekozen de heer J. Roose uit Goes. Verder kregen zitting de heren C. Priem en J. Zuidhof, Lewedorp, D. de Jonge, 's-Heerenhoek, M. Verbeek, Kwa- dedamme, P. Knopjes, Ovezande en J. Goedemondt, Vlissingen. Na een gemeenschappelijke kof fiemaaltijd in het Schuttershof en een gemeenschappelijk Lof in de parochiekerk, werd des avonds een gezellige avond gehouden met het duo Verkerk uit Uithoorn en na afloop een dansje waaraan het R. K. padvindersbandje meewerkte. GESLAAGD. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagden voor het pro- paedeutisch examen voor werk tuigkundig ingenieur de heren E. J. B. de Vlieger te Breskens en M. C. M. Feijen te Sas van Gent. Geslaagd voor het propaedeu- tisch examen theologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam de heer F. J. Hoek te Middelburg. Geslaagd aan de Landbouw- Hogeschóol te Wageningen. voor het candidaatsexamen tuinbouw kunde, de heer W. G. Beeftink, vroeger te Middelburg. Marktberichten. VEILINGSVERENIGING WALCHEREN. Velinig van 6 October 1948. Fruit. Appels: Glorie v. Holland 25—51; Jac. Lebel 30—37; Allington Pippin 4352; Goudreinet 2464; Cox. Oranje 30—75; Sterappels 39 56; Ellisons Oranje 45—51; Grauw- zuur 2229; Laxton Superbe 40 47; Appels val en fabr. 642. Pe ren: N. Poiteau 3136; B. Claugeau 54; B. A. Lucas 5055; Zwijndr. Wijnpeer 3950; Legepont 54—60; DruivenFrankenthaler 86114; Alicant 781.15;Tomaten 1237; Meloenen: Oranje Annanas 1033; Netmeloen 629; Bramen 4571; Andijvie 412; Bloemkool IA 20 24; idem I 7—28; idem II 514; idem III 4—6; Sla 5—12; Prei 14— 25; Postelein 1220, alles per stuk; Bospeen 513; Rode kool 68; Sav. kool 57; Spin 516; Uien 56; Stokprincessen 3239; Snijbonen 20—51; Dubb. bonen 2036; Saxa 2028, alles per bos. MIDDELBURG. Vrydag: Electro: De woeste hoogte, 7 en 9.15 u.; Schouwburg: Onder zwarte vlag, 8 u. Zaterdag: Schuttershof: Feest avond Zomeravondvoet- balcompetitie, 8. u.; Bo- gardzaal: Oranjefilms, 4 u.; Electro: De woeste hoogte, 7 en 9.15 u.; Schouwburg: Oranje film, 1.30 en 4 u.; On der zwarte vlag, 8 u. Zong: Electro: De woeste hoogte, 3.30, 7 en 9.15 u.; Schouwburg: Onder zwarte vlag, 2.30 en 8 u.; Schuttershof: Dan sen, 8 uur. VLISSINGEN. Vrydag: Concertgebouw: Kili- ma. Hawaiians, 8; Al- hambra: Do woeste hoogte, 7, 9; Luxor: Mademoiselle amuseert zich, 7, 9. Zaterdag: Concertgebouw: Dansen, 8; Bioscopen: zie Vrydag. Zondag: Concertgebouw: Dan sen, 8; Bioscopen: zie Vrijdag, 3, 7, 9.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2