PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Franse regering zal optreden tegen de stakingsbeweging Hartstochtelijke rede van de Schot MacNeil Federale interim-regering voor Indonesië Landbouwherstel in Zeeland D£ BILT Toesland wordi sieeds ernstiger Anti-Franco-coaiitie in ballingschap Nog enige plaatselijke vergoeding voor mis-oogst Hervat Djocja de besprekingen? VOORSPELT 191e Jaargang-No. 236 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj.: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS: 32 ct. per week; 3.90 p. kw.; r. p. p. f 4.15 per kw.. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 8 October 1948 ADVERTENTIEPRIJS: 18 Ct. per mm. Minimum p. advertentie f 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 11.—, iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad", 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10 en 51 - Middelburg: Londense Kaai 29. lel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr. 55. tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Temeuzen: Brouwerijstr. 2 - Zierikzee: N. Bogerdstr.C 160. tel. 26 0e Franse regering heeft in een speciale bijeenkomst be sloten zonodig streng op te treden tegen de stakingsbewe ging, die nu al een week lang de economie van het land in steeds groter mate in gevaar brengt. Er zijn maatregelen voorbereid om met behulp van politie en leger de werkzaam heden in 13 grote en vitale hoogovenbedrijven „te beveiligen en voortgang te doen vinden". Deze bedryven zyn gelegen in het Noordelijk steenlcoolgebled. De toestand wordt door de stakingsgolf steeds chaoti scher. Driehonderd duizend mijn werkers en nagenoeg honderd duizend metaalarbeiders in Oost-Frankrijk hebben nu het werk stopgezet. In een groot aantal havens zijn de havenarbeiders in sta king en zij, die Donderdag op het werk zyn verschenen, zou den zich Vrijdag bij de stakers aansluiten, evenals het per soneel van de koopvaardijsche pen, die een nationale „eisen- dag" willen organiseren. Onder het spoorwegpersoneel komt een zekere agitatie tot uiting, vooral in Noord-Frank rijk, waar de referendums in de loodsen en op de stations er op wijzen, dat de meerder- Sowjet-luchtmacht houdt oefeningen in Duitsland. (Van de correspondent van Ihet A.N.P.) Tijdens de oefe ningen van de Sowj et-Russi sche luchtmacht boven Thü- ïingen hebben ooggetuigen voor het eerst moderne vier motorige bommenwerpers m g;fote formaties waargenomen. De machines, die op het vlieg veld BLnderleben by Erfurt zijn gestationneerd, onderna men o.a. een schijnaanval op de stad Erfurt. Zij vlogen in formaties van 50 tot 80 toe sbellen uit alle richtingen op de stad aan. Uit de beschrij ving valt op te maken, dat de Russische superfortcn gecon strueerd zijn naar het model van de Amerikaanse B 29. Uit het feit dat nauwelijks motorgezoem was te horen, leidt men af, dat de machi nes met straalaandrijving worden voortbewogen. Ook op het vliegveld van Dessau zyn Russische superforten van het zelfde type gestationneerd. Meer dan duizend arbeiders werken op het ogenblik in dag- en nachtploegen aan de inrichting van het vliegveld- Brandts by Leipzig. Britse functionarissen nam§n berichten, dat bij de manoeu vres geladen bommen waren uitgeworpen, niet ernstig. 1 Strijd in de Negef-woestijn. Volgens een Iraëlische woordvoerder woedt er een hevige strijd in de Negef m Zuid-Palestina tussen Egypti sche strijdkrachten, die ge steund worden door tanks en vliegtuigen en de Iraëlische bezetting van de hoogten, ten Zuiden van Gaza. Pe hoogten zijn reeds enkele malen beur telings door Egyptenaren en Joden bezet geweest. heid de staking voorstaat. Daarbij is de oplossing, die men meende gevonden te heb ben voor het geschil in de gas- en electriciteits-bedrijven op een mislukking uitgelopen. De staatssecretaris voor de be groting weigerde de desbetref fende overeenkomst te teke nen. De pogingen om een oplos sing te vindien voor de myn- werkersstaking zy.n eveneens mislukt. Volgens de laatste berichten is in zes hoogovenbedryven in Noord-Frankrijk de productie weer op gang. Plaatselijke technici ver klaarden, dat ala hen toestem ming gegeven werd de ovens te doven, sommige industrieën, die gas gebruiken, voor maan den zouden zijn lamgelegd. Vele werkplaatsen, fabrieken en mijnen zijn door de stakers bezet. Een eventuele ontrui ming met geweld zal ongetwij feld op verzet der stakers stuiten. Militaire leiders, hoofden van het bureau Nationale Veilig heid en prefecten van de be trokken streken hebbén met de minister van binnenlandse zaken geconfereerd over de handhaving der orde. „Waarschuwing" van adviseur van Marshall. Charles Saltzman, een van Marchall's voornaamste advi seurs heeft het Amerikaanse volk gewaarschuwd, dat het ingevolge het Berlijnse con flict misschien niet mogelijk zal zijn oorlog met de Sow- jet-Unie te vermijden. De re de werd in de Universitit te New-Hampshiré uitgesproken. Saltzman verklaarde o.m Wij stellen alles in hét werk, om oorlog te vermijden. Wij hopen dit conflict te kun nen oplossen zonder oorlog, door geduld, en kalmte en overredingskracht, doch zulks zal misschien niet mogelijk zyn." Saltzman voegde er aan toe: „Het is thans duidelijk, dat de politiek van de Sowjet- Unie niet steunt op een ware geest van samenwerking, doch op 'n dogmatische leerstelling Rijk wordt Republiek. Een commissie van de Duit se constituërende vergadering te Bonn heeft besloten „dat Duitsland in de toekomst „de Duitse republiek" en niet „de federale republiek" genoemd zal worden!" Het besluit werd genomen, nadat Jakob Kaiser, de vroe gere leider van de christen-de mocraten in de Oostelijke zóne van Duitsland, die door de Sowjet-autoritelten als zoda nig werd ontslagen, verklaard had, dat het woord „federaal1 in dit verband geen betekenis had voor de mensen in Berlijn en de Oostelijke zóne. De naam „Deutsches Reich" werd ver worpen, wegens de „nationalis tische en mythische associa ties". TEGENZET VAN DE BRITTEN Vandaag ...is het 375 jaar gele den, dat de Spanjaarden het beleg van Alkmaar moesten opgeven; ...is het de sterfdag van Rembrandt Harmensz. van Ryn. Amerikaanse soldaten gevraagd diensttijd te verlengen. Generaal Hueber, de plaats vervangende Amerikaanse op perbevelhebber in Duitsland, heeft via de A.F.N. een oproep aan de Amerikaanse militairen in Duitsland, wier diensttijd afloopt, gericht. Hij drong er by hen op aan opnieuw dienst te nemen „voor de handhaving van de wereldvrede". Amerika had hen nodig, omdat de we reld nog steeds niet tot rust was gekomen en in moeilijk heden verkeerde. „Wij kunnen onze kaarten niet op zwakte zetten", zo zeide hij. Generaal J. L. Piollet, inspec teur-generaal van de Franse over zeese luchtstrijdkrachten, is voor een driedaags bezoek aan ons land op Schiphol aangekomen. Te Diemen zijn de Gebr. Z. gearresteerd, die er een clandestie ne slachterij op na hielden, waar tenminste 10 koeien zijn geslacht. Royalisten en socialisten vinden elkaar. Twee van de drie oppositio nele stromingen tegen Franco, de Spaanse monarchisten en de Spaanse socialisten in bal lingschap hebben elkaar ge vonden. Zij hebben een over eenkomst gesloten over de in de toekomst te volgen gedrags lijn. Do te'kst van het accoord is overhandigd aan de Britse ge zant te Londen en getekend door de twee leiders Prieto en Gil Robles. Een woordvoerder van het Britse ministerie liet naar aanleiding hiervan weten, dat de overeenkomst op de welwillende steun van de Brit se regering kon rekenen. Op de vraag of de Britse regering een eventueel ver zoek om do resolutie van de V. N. over het terugtrekken van ambassadeurs en gezanten uit Madrid in overweging zou nemen zeide de woordvoerder, dat in het Britse standpunt ten opzichte van de Spaanse kwes- tio geen verandering was ge komen. In diplomatieke kringen te Londen is men van mening, dat het sluiten van de over eenkomst op dit ogenblik nieu we hoop geeft aan de tegen standers van Franco, dat een vervanging van Franco's re giem door een „waarlijk: demo cratische regering", wier stre ven overeenstemt met de ide alen van de West-Europese Unie, niet onmogelijk zal blij ken. De verklaring van het mi nisterie is waarschijnlijk een Britse zet tegen de Amerikaan se plannen om Franco-Spanje te betrekken in het plan Mars hall en de West-Europese Unie. RODRIGU IS ZAL 3IONT- GOMERÏ BEZOEKEN. Generaal Barros Rodrigues, stafchef van het Portugese leger, zal Donderdag aanstaan de te Londen op het departe ment van oorlog ontvangen worden door veldmaarschalk Montgomery. James Farley, de vroegere voorzitter van de Amerikaanse democratische party en cam pagneleider voor wijlen presi dent Roosevelt, i3 uit Spanje, waar hij een onderhoud met generaal Franco heeft gehad, te Lissabon aangekomen. Hij zeide waarschijnlijk een onder houd met de Portugese pre mier, dr. Antonio Zalazar, en „zo veel mogelijk leden van het. kabinet" tc zullen hebben. Over enige dagen zal Farley naar Parijs vertrekken. Gil Robles, leider der Spaan se monarchisten in balling schap, heeft tegenover een Spaans correspondent te Lissa- bun ontkend, dat hij een over eenkomst met Prieto heeft ge tekend. „Ik heb politiek op treden geheel vaarwel gezegd en wil mij er niet meer mee bemoeien" aldus Robles. PROTEST Het Spaanse ministerie van Buitenlandse Zalten heeft zijn zaakgelastigde te Londen op dracht gegeven bij het Engelss Ministerie van Buitenlandse Zaken te protesteren tegen bekendmaking over „een ver drag tussen de Spaanse so cialisten en monarchisten." Volgens een woordvoerder van het Spaanse ministerie is de „onwaarheid" van de En gelse verklaring reeds bewezen door het dementi van Robles Tijdens een rede van de Engelse minister van oorlog tot werving van recruten,' die hij op het balcon van het Man sion House hield, werden plotseling spandoeken en borden met anti-oorlog opschriften vertoond en duizenden pamflet ten naar beneden geworpen, die tegen dienstneming opzet ten. De demonstranten werden hardhandig door de politie verspreid. De menigte voor het Mansion House zoekt de pamfletten van de straat. Hoeveel geeft de Sowjet-Unie uit voor bewapening Over de besprekingen in de politieke commissie der V.N. van Don derdag zijn twee belangrijke feiten te vermelden. Het. ene is de be ëindiging van de debatten over de atoomenergie met het besluit een sub-commissie in te stellen, die de ingediende resoluties zal onderzoe ken. Het tweede is een emotionele en hartstochtelijke redevoering van de zeer slagvaardige en scherpzinnige jonge Schot Hector Mac Neil als antwoord op herhaalde beschuldigingen van Wisjinsky. Hier verhief Mc Neil zijn stem en strak naar Winsjinsky kijkend zeide hy„In 1947—'48 bedroeg het percentage van het nationale in komen van de Sowjet-Unie, dat aan' bewapening werd uitgegeven, hoeveel...... ja. hoeveel? Mijnheer Winsjinsky. sla er eens een slag in. vijf procent? tien procent? Volgens geplubliceerde cijfers was het 17 procent. Een niet onbelangrijk ge tal. Dat is het gepubliceerde cijfer. Doch ik ben er niet geheel zeker van, dat het daarmee ophoudt. Mc Neil voegde er aan toe, dat de Sowj et-regering in 1937 17.5 mil liard roebel uitgaf voor bewa pening, en thans 66.7 milliard. „Wat ik vraag is een serie voor- steUen, die de volkeren van de we reld ervan zullen overtuigen, dat het de Sowjet-Unie ernst is en dat zij niets te verbergen heeft". Op hartstochtelijke toon ver klaarde Mc Neil daarna: „De vol keren in vele delen van de wereld, die de Sowjet-Russische expansie zien, zijn bang geworden, bang voor de Sowjet-Unie. Misschien is hun angst misplaatst. Dat doet er echter niet toe. Wat er wel toe doet is, dat de volkeren ter We reld niet overtuigd zijn. De subcommissie, volgens een billijke geografische verdeling sa mengesteld uit elf leden, zal trach ten de Australische en Russische resoluties met elkaar in overeen stemming te brengen. Intussen is men begonnen met de behandeling van de Russische ont- wapenings-resolutie. waarin be perking met één-derde wordt voor gesteld. Wisjinsky. als eerste het woord nemend herhaalde de beschuldi gingen, dat het verdrag van de West-Europese Unie een mani festatie was van een agressieve houding tegen de Sowjet-Unie. Hij daagde Spaak uit, te bewijzen, dat de Sowjet-Unie zich voorbereidde tot een aanval op enig land, met name op België, voor welks bevrij ding Sowjet-Russische soldaten tonnen bloeds vergoten hebben. Verder sprak Winsjinsky over „de afschuwelijke onzin als zou er geen samenwerking tussen communisti sche en niet-communistische lan den kunnen bestaan." HOEVEEL? Toen kwam de scherpe repliek van Mac Neil. Na het voorstel niet reëel genoemd te hebben ging hij verder: Winsjinsky weet tot op de laat ste man en laatste cent precies wat het Verenigd Koninkrijk uitgeeft voor bewapening, hoeveel man schappen we hebben, hoe we ze op leiden. wat voor wapens zij gebrui- .ie j ken en waar zij zich bevinden, (zijn De „Westerdam" is Donderdag te Rotterdam gearriveerd met in aar zij zich bevinden, (zijn ruimen 700 colli (40.000 kg.) Doch kan iemand ons met enige goederen, die door de „United ser- zekerheid vertellen waar de man- vice to Holland" beschikbaar zhn .schappen van de Sowjet-Unie zijn Igesteld voor verdeling in Neder- gesationneerd? land. Onder leiding van drie Indonesiërs. Het overleg betreffende de bestuursregeling in Indonesië in overgangstijd tussen de Nederlandse regering enerzijds en de vertegenwoordigers van de pre-federaie regering, de leden van het Bijzonder Federaal Overleg, de deputatie der federa le conferentie van Bandoeng en de vertegenwoordigers der minderheden anderzijds, is thans zover gevorderd, dat alle artikelen van het Nederlandse voorontwerp, dat als basis van de besprekingen werd gebruikt, zijn behandeld. De Nederlandse regering heeft in dit nieuwe ontwerp de resoluties van Bandoeng en de door het B.F.O. vorige week opgestelde schets op de voet gevolgd, zien van financiële en econo mische aangelegenheden. KLEINE COMMISSIE. Over de grote lijnen van het ontwerp is, naar wy uit con ferentiekringen vernemen, reeds overeenstemming be reikt. Er zou komen een federale interimregering (F.I.R.) be staande uit drie Indonesiërs, die gekozen zullen worden door de regeringen of bestuurscol leges der deelstaten. De be noeming der leden van de F.I. R. moet door de kroon be krachtigd worden. Er zou voorts zyn 'n federale raad, waarin elke deelstaat met lid zal zyn vertegenwoordigd. Voorts zou er zijn een federale Yolksvertegenwoordiging, waar in elke deelstaat zal zijn ver tegenwoordigd met ten minste twee en ten hoogste tien leden. Tevens zullen vertegenwoordi gers der minderheden hierin zitting hebben. De secretarissen van staat zijn belast met het bestuur der departementen. Zij vormen tezamen de raad van secretarissen van staat, die op gezette tijden vergadert onder voorzitterschap van een der leden van de F.I.R. De secre tarissen van staat kunnen voor de volksvertegenwoordiging de technische zijde van hun beleid verdedigen. De politieke verantwoordelijkheid voor de leiding der departementen be rust bij de F.I.R. BUITENLANDSE DIENST. De F.I.R. kan de buiten, landse dienst van Indonesië voorbereiden en organiseren na overleg met de hoge verte genwoordiger van de kroon. Over het toelaten van buiten landse vertegenwoordigingen in Indonesië wordt beslist door de kroon na de F.I.R. en de hoge vertegenwoordiger te hebben gehoord. De F.I.R. kan personen benoemen, die gede tacheerd worden bij de Neder landse buitenlandse dienst. Over verschillende punten duurt het overleg nog'voort. De voornaamste hiervan zijn: 1) De status van Nieuw- Guinea; 2) De vraag of in de federa le raad, naast de vertegen woordigers van de deelstaten, nog afzonderlijke vertegen woordigers van de minderhe den zitting zullen hebben; 3) Het vraagstuk der fede rale strijdkrachten en de be voegdheden van de hoge ver tegenwoordiger van de kroon met betrekking tot het ge bruik der Nederlandse strijd krachten; 4) Bevoegdheden van de ho ge vertegenwoordiger ten aan- De afwikkeling der schade vergoeding De arbeid van de Rijksdienst voor Landbouwherstel in Zee- and begint voor een deel een aflopend karakter te dragen. Nog zijn de gevolgen van de inundatie's niet geheel wegge werkt, maar wat het technisch gedeelte betreft kan Landbouw herstel zijn taak vrijwel als ge ëindigd beschouwen. LAATSTE GIPSVER- STREKKING. De gipsdistributie vanwege Landbouwherstel behoort thans tot het verleden. In Augustus werd nog 1900 ton aan Walche ren en 900 ton aan Schouwen verstrekt en hiermee is het af gelopen. In totaal is niet minder dan 200 millioen kg gips op de Zeeuwse geïnundeerde gronden uitgestrooid! Op Walcheren wordt nog gel delijke steun verleend voor de inzaai van weilanden. In 1946 konden nog niet de zaden voor de typische weidegrassen ver kregen worden, zodat deze gras sen hier en daar een holle stand te zien geven. Sinds 1947 zijn echter de mengsel beter, zodat de boeren die in '46 zaaiden, zo nodig ook 'n vergoeding voor de aanschaf van doorzaaimengsels kunnen krijgen. Over het algemeen kan gezegd worden dat er thans geen ver goedingen voor misoogsten meer worden gegeven. Hoewel de structuur van de grond nog niet volledig hersteld is, kan worden aangenomen dat in een normaal seizoen wanneer regen en zon op tijd en in de gewenste hoeveel heid komen, een normale oogst kan worden verkregen. Er zijn echter nog uitzonderingen. In Tholen is bijv. dit jaar onder de aardappelen veel natrot opge treden. Bij een onderzoek werd vastgesteld dat dit inderdaad 'n gevolg van de inundatie was. Men is daarom voor deze aard appelpercelen tot een taxatie overgegaan, terwijl een regeling voor een kale-kostenvergoeding wordt opgezet. Hetzelfde geldt voor de Z--watering op Walche ren en enkele slechte plaatsen op het Westelijk deel van dit eiland, waar als gevolg van maatregelen voor de herverka veling, de opbrengsten niet nor maal genoemd kunnen worden. Maatstaf voor het verstrekken van vergoedingen is, dat een bepaald gewas in een geheel district als mislukt moet worden beschouwd als gevolg van de in undatie. Wanneer dus bij een bepaalde boer een gewas minder oplevert, terwijl hetzelfde gewas het bij zijn buurman goed doet, I wordt aangenomen dat de mis- lukking van de oogst aan andere factoren moet worden toege schreven. Een opvatting die mis schien voor sommigen minder prettig is, doch er moet nu een maal ergens een grens worden getrokken. DE VEERESTITUTIE. Een ander onderdeel van het herstel der boerenbedrijven, waarmee Landbouwherstel be moeiingen heeft, is de terugleve ring van het rundvee en de paarden, aan de boeren die hun veestapel door oorlogsgeweld of door de maatregelen van het Bureau Ontruiming kwijt raak ten. In totaal werden over ge heel Zeeland 8800 stuks rund vee en 4200 paarden teruggele verd. IIERSTEL IN EIGEN BEDRIJF. Een ruim gebruik hebben de gedupeerde boeren gemaakt van de door Landbouwherstel gebo den gelegenheid om herstelwerk in eigen bedrijf uit te voeren. Een kleine 12.000 gevallen tot een begrotingsbedrag van 3.700.000 werden behandeld. Practisch alle hiervoor in aan merking komende werken zijn verricht, zodat Landbouwherstel per 30 Augustus jl. de aanvraag heeft gesloten. DE HERINPLANT. De herinplant van bomen op Walcheren, Schouwen en Tho len, waarbij Landbouwherstel de Commissie van Overleg voor Landschapsherstel adviseert en tevens de werken subsidieert, zal deze winter weer voortgang vinden. In samenwerking met andere instantieszal ook ge tracht worden de aanplant van de dijken op Schouwen te be vorderen. Zo lopen de technische werk zaamheden van Landbouwher stel langzamerhand ten einde. Grote werken op het gebied van het herstel der gronden zijn overgegeven aan andere instan ties als Herverkaveling (Wal cheren) en Cultuur Technische dienst (plan Schouwen). DE SCHADEVERGOE DINGEN. Rest nu nog de afwikkeling van de schadevergoedingen. En dat is niet gering. In totaal zijn er 15.000 schadegevallen te be handelen. Vóór 1 Januari 1949 hoopt men er 3500 volledig afge werkt te hebben. Aanvankelijk had men het voornemen de af wikkeling per gemeente te doen geschieden. Daar in het begin van het jaar alle normen nog met waren vastgesteld, kon deze werkwijze echter niet worden gevolgd. Er werd daarom voor lopig begonnen met de behan deling van de meer eenvoudiger gevallen. Ook hierbij deden zich nog moeilijkheden voor, wan neer onder de schade ook ver lies van vee voorkwam. De ge gevens over de restitutie moes ten hiervoor van een andere in stantie ontvangen worden. In dergelijke gevallen heeft Land bouwherstel toen het schadege val geheel afgewerkt, met uit zondering van de veeafrekening welke later zal plaats vinden. Intussen zijn thans uit Den Haag de verschillende normen ontvangen. Na 1 Januari zal be gonnen kunnen worden met het afwerken van gemeente na ge meente. Hoe lang het zal duren voordat alles afgewikkeld is, valt moeilijk te zeggen. In ieder geval de Dienst van Landbouw herstel doet wat mogelijk is! De plenaire zitting van de conferentie heeft Dinsdag jl. alle nog resterende artikelen van het Nederlandse vooront werp behandeld. Een kleine commissie zet thans de bespre kingen over de geschilpunten voort. Deze commissie is als volgt samengesteld: Namens de Nederlandse re gering: Dr. L. J. M. Beel (voorzitter); namens de pre- federale regering: prof. dr. Hoesein Djajadiningrat, mr. Gieben. Namens het B.F.O. Bahrioen, Anak Agoeng Gkle Agoeng, sultan Hamid II. Na mens de minderheden: - Mr. Blaauw. Namens de commis sie van negen: Mr. Vonk, prof. C. Romme, prof. Loge- mann. Zaterd. a.s. hoopt men de plenaire slotvergadering te houden. De regering te Batavia heeft de uitleiding van een aantal republikeinse families opgeschort hangende de be sprekingen over de hervatting van de onderhandelingen met de Djocja-republiek. Alleen degenen, die duidelijk aanwijs baar betrokken zijn bij subver sieve acties zullen worden uit geleid. Een republikeinse woord voerder deelde aan Aneta me de, dat men van de zyde der republiek de oplossing van de kwestie der uitgewezen repu blikeinen en van het gebouw Pegangsaan te Batavia, dat door de Nederlands-Indische regering werd gevorderd, wil laten voorafgaan aan de her vatting van de onderhande lingen. Deze republikeinse woord voerder zeide nog, dat de Republiek bereid zou zijn, be sprekingen te voeren met be trekking tot een eventueel deelnemen van de Republiek aan de Interim-regering op de voorwaarden, vervat in Sookarno's redevoering ter gelegenheid van het driejarig bes aan der Republiek, waar in o.a. de eis werd gesteld, dat de interim-regering ver antwoording verschuldigd zou zijn aan een op democrati sche wijze verkozen volksver tegenwoordiging. De els, dat eerst verkiezingen zouden moeten worden gehouden, zou de Republiek echter willen laten vallen, - aldus deze of ficiële Republikeinse woord voerder. Madioen-communisten onthoofdden 1000 personen. Radio Djocja berichtte, dat tij dens de tiendaagse opstand tc Ma- dioen meer dan duizend personen door de communisten zijn ont hoofd. Te Doengoes zijn zestig per sonen vermoord, onder wie vier meisjes. De republikeinse minister van voorlichting Moh. Natsir. heeft verklaard, dat in Madioen en andere „bevrijde gebieden" de toestand weer normaal is. Hij zeide, dat de rebellen niet over zee kunnen vluchten, omdat Patjitan inregeringshanden is. De gevangen genomen opstande lingen, militairen zowel ais bur gers, zullen binnenkort door het hooggerechtshof te Djocja berecht worden. Nederlandse Vrouwen-actie wendt zich tot Veiligheids raad. De gemeenschappelijke Actie van Nederlandse Vrouwen deelt mede, dat zij zich in verband met „de gevangenhouding van duizenden Nederlanders op republikeins ge bied" in Indonesië schriftelijk tot de voorzitter en leden van de Vei ligheidsraad heeft gewend. Verder heeft „de actie" zich tot mrs. Roosevelt van de Commissie voor de Rechten van de Mens ge wend. WEINIG VERANDERING In dc vroege ochtend plaat selijke nevel of mist. Overi gens enkele overdtryvende wolkenbanken, maar over het algemeen vrij zonnig en droog weer. Ongeveer dezelfde tem peratuur als Donderdag. Zwak ke matige wind, hoofdzakelijk tussen Noord-Oost en Oost

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1