Strijd achter de coulissen in het Kremlin De Republiek worde deelstaat Midden-]ava Suikerfabriek „Dinteloord bestaat 40 jaar Sfa//n de leider der vredespartij" De geschiedenis van een millioenenbedrijf Het aandeel van Zeeland Gesprek met prof. dr. P. A. Hoesein Djajadiningrat over de problemen van Zuid-Oost Azië TWEEDE BLAD PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 7 OCTOBER 1948 De radicale oppositie van Zdanow won terrein De ontwerpers van de Russische buitenlandse politiek zijn de laatste maanden in verscheidene- verwachtingen bedrogen uitgekomen en hebben enkele zware tegenslagen moeten in casseren. De voorbeelden liggen voor het grijpen. Italië* is nog steeds niet een communistische staat, Frankrijk nog minder. De vooruitzichten voor Togliatti en Thörez zijn zelfs minder gunstig dan ooit. In de Ver. Staten beweegt de pro ductiecurve zich in opwaartse lijn, zonder dat de voorspelde crisis vooralsnog in zicht is. In Polen, Tsjecho-Slowakije en Joego-Slavië heeft zich onder sommige leidende communis ten een. openlijk nationalisme baangebroken. De rebelse Tito leeft nog en zit vaster in het zadel dan ooit .Tenslotte, ge- neraal Kotikow is nog steeds geen commandant van geheel Berlijn, hoewel hij zich als zodanig uitgeeft. Het is niet gemakkelijk een eenvoudige verklaring te vin den voor de misrekeningen in Moskou. Mogelijk waren de rapporten van de Russische geheime dienst te gekleurd en gaven zij een vals beeld van de stand van zaken. Misschien werd erin beweerd, dat Walla ce president van de Ver. Sta ten zal worden, dat de grote meerderheid van de Franse en Italiaanse bevolkingen, voor het communisme geporteerd zou zijn. dat de positie van Tito zwak is en dat de inwo ners van Berlijn zich tegen het Westen keren. Er zijn echter onder de Sow- jet-leiders mannen, die, of schoon even vastgeroest in een starre dogmatiek als de ande ren, genoeg werkelijkheidszin bezitten om dc gebeurtenissen in het buitenland op hun juis te waarde te schatten. Een van deze mannen is maar schalk Stalin, door Truman in een onbewaakt ogenblik „good old fellow" genoemd, „een beste kerel". De arme Truman heeft daar heel wat over aan moeten ho ren, maar hij had onder de ge geven omstandigheden wel ge lijk. De invloed van Stalin is op het ogenblik een invloed ten goede! Het schijnt, dat de maar schalk de laatste maanden enigszins ongerust is geweest. Dat pleit voor hem, want er was alle reden toe. Stalin wil geen uitbarsting, geen breuk en zeker geen oorlog. Hij wil een betrekkelijk vreedzame oplossing der huidige geschil len, hij wil, op zijn minst voor de eerstvolgende jaren een toe stand, waarbij zoals hij heeft beweerd, kapitalisme en com munisme vreedzaam naast elk aar leven. Ook in Duitsland en ook in Berlijn. Hoe echter moet de diepe kloof overbrugd worden? Sta lin bouwde de eerste brug toen hij de Westelijke gezanten op het Kremlin uitnodigde. Het doet daarbij weinig terzake of liet initiatief van hem uitging dan. wel van de gezanten, of hij Molotov tijdelijk uit Mos kou met vacantie zond dan wel dat deze zelf de situatie begreep. Belangrijk is alleen, dat Stalin tot overeenstemming wilde komen. Nog belangrijker is, dat overeenstemming niet temin uitbleef. STALIN EN HET POLITBUREAU. Dat, was een gevaarlijk symptoom. De bekende journa list Curt Riess publiceerde hierover in „die Weltwoohe" een belangwekkend artikel op grond van gegevens en berich ten, die hij volkomen betrouw baar acht. Toen Harry Hopkins, zc schreef hij, in 1941 als buiten gewoon gezant van Moskou naar Washington terugkeerde, rapporteerde hij aan Roosevelt: Stalin is Rusland. Als men hem kent, weet men wat Rus land zal doen. Deze conceptie van Hopkins bleek tijdens de oorlogsjaren juist. Ook nu nog denken en spreken velen over Rusland als over een kompak- te massa, een eenheid van wil en handeling, een enkele poli tieke idee. Rusland is Stalin en omgekeerd. Dat is nu ech ter niet meer zo. Rusland is niet meer Stalin, Rusland is het Politbureau, het opperste orgaan van de communistische partij, de ge heimzinnige schaduwregermg. Dit bureau heeft veertien leden, waarvan er tien een stem uitbrengen. Deze tien leden beslissen wat er gebeurt. Stalin lg slechts één van deze tien. In minstens vier zittin gen van het Politbureau, die in de afgelopen drie maanden gehouden werden, is Stalin overstemd. Stalin deed in deze zittingen concrete voorstellen over Ber lijn en de Balkan. Hij wilde en wil nog steeds overeenstemming over Berlyn. Zjjn. voorstellen waren, niet tot in bijzonderheden uitgewerkt. De kern, ervan was echter, dat de Westelijke landen als volko men gelijkberechtigden in Ber lijn kunnen blijven. Daartoe wilde hij de sectoren opheffen 1 en de stad internationaliseren, zoals met het centrum van Wenen gebeurd is. Ook wat betreft, de Balkan kwestie wilde hjj een accoord. Hij hoopte daartoe op de Do- »nau-conferentie te Belgrado gelegenheid te hebben en koos Molotov om, daar zijn gema tigde denkbeelden uiteen te zetten. Natuurlijk zijn de zittingen van, het. Politbureau streng ge heim. Wat 14 mannen weten, weten echter in de regel ook hun 14 privé-secretarissen, hun 14 vrouwen en de vrouwen van de secretarissen. Zodat er af en. toe genoeg uitlekt. Bekend is, dat de laatste ja ren het Bureau in drie groepen is uiteengevallen, een radicale anti-Westerse, wier leider Mo lotov was, een groep internati onalisten, die samenwerking met het Westen wil en door Staiin zelf wordt aangevoerd en een middengroep dergeneli, die geen stelling nemen, matïr n*3 eens voor deze dan weer voor de andere richting stem men. Stalin heeft blijkbaar Molo tov kortelings aan zijn zijde gekregen. Behalve deze heeft hij achter zich Lawrenti Beria, de chef van de geheime staats politie, Lazar Kaganowitsch. de enige Jood in het bureau en de geniaalste ingenieur in de Sowjet-Unie en. Anastas Mi- koyan, de deskundige op het gebied der buitenlandse han del. DE RADICALE GROEP. De groep van Stalin werd overstemd door de radicalen, wier sterkste man tot zijn dood De vierjarige Janice Palmer te Southampton heeft een sprookje in eigen tuin: Haar vader bouwde voor haar een mi niatuur dorp, bestaande uit 85 huizen, een bioscoop en een gemeentehuis, terwijl een kasteel in de maak- is. Junice, knielende, laat een vriendinnetje haar sprookjesdorp zien. °Het Andrei Zdanow was. Naast de ze energieke man. de stichte en leider der Kominform, ston in de strijd tegen Stalin in d voorste gelderen de 45-jarig Georgi Malenkow, de vroeger privé-secretaris van Stalin een man met een angstwek kend goed geheugen, die alge meen als „gevaarlijk" betiteld wprdt. Verder de jonge Nico- lai Voznesensky, een van de industriële leiders der Sowjet- Unie en Nicolai Bulganin. tij-1 dens de oorlog burgemeester van Moskou, na de oorlog plaatsvervangend minister van verdediging. Van groot belang was, dat de radicale groep van Zdanow door een aantal mannen bui ten het Politbureau gesteund werd. In de eerste plaats valt te noemen een groep hoge militairen onder aanvoering van de maarschalken Konjew en Rokossovsky en de plaats vervangend minister van bui tenlandse zaken Wisjinsky. Deze laatste wordt zelfs be schouwd als de beslissende macht achter de schermen, hoewel hij geen lid is van het Politbureau. In elk geval ge lukte het hem te verhinderen, dat Molotov naar Belgrado zonden weid. Hij ging zelf. resultaat is bekend. ZDANOW. Over de plotselinge dood van de leider der oppositie Zdanow zouden slechts de vijf artsen opheldering kunnen verschaf fen, die aan zijn kortstondig ziekbed ontboden werden. Dr. M. van Blankenstein schrijft hierover in het Parool: Bemoedigende stemmen komen, er van achter het ijzeren, scherm. Zdanow zou uit.' de weg zijn geruimd om dat hij, inderdaad het fana tiekste lid. van het politburo, vol vertrouwen op het rode leger, en in de strijdbare feest, waarmede hij de ver- ediging van Leningrad ge leid heeft, het op een afre kening met bet Westen wil de laten aankomen. Ook zou hij, door zijn geloofsijver, voor vele fouten verantwoor delijk zijn. ook in zake Tito. Het is een bekende practyk, dat overradicale bolsjewiki (met Trotski aan het hoofd) het. leven verliezen. En nu Zal de oppositie te gen Stalin nog meer overwin ningen, behalen? Zal zij ook zonder Zdanow een radicale koers inslaan? De toekomst zal het leren. Te hopen is het niet. Erepromotie Anton van der Horst. In de aula van de Groning se universiteit, promoveerde Dinsdagmiddag Anton van dei- Horst, directeur van de Neder landse Bachvereniging, tot doctor bonoraris causa in de godgeleerdheid. Promotar was oud-minister Ërof. dr. G. van der Leeuw, 'e rector-magnificus der Gro ningse universiteit, prof. P. J. Enk, sprak een openingswoord, waarin hij zeide. dat de senaat van de Groningse universiteit slechts zeer sporadisch een ere-doctoraat verleent. De zaal in het Palais de Chaillot te Parijs, WJCar de politieke commissie der Ver. Naties dagelijks de discussies voert. De foto is genomen tijdens het debat over de even netelige als belangryke kwestie van de controle op de atoomenergie. Park'van Versailles opnieuw beplant. Een werk, dat bijna onop gemerkt is geschied, is dat van de herbeplanting van de lanen van het grote park van Versailles. Deze beplanting was reeds lang noodzakelijk. De iepen van de grote lanen gin gen alle dood, aangezien ze aangetast waren door de sco- lytus. Onmiddellijk na de be vrijding is de heer Japy, hoofd- architect van het domein en opzichter der tuinen, begon nen al zijn krachten aan deze taak te geven. Hoog boven het West-Brabantse landschap torent het enorme gebou wencomplex van de Coöperatieve Suikerfabriek en Raffinaderij „Din teloord" te Stampersgat, als een monument van een machtig stuk bocren-samenwerking. Groot is het aandeel dat Zeeland in de tot standkoming en de groei van dit bedrijf heeft gehad en nog heeft. Het waren de heren J. M. Kakebeeke en W. Kakcbecke uit Goes, die met de heren dr. M. A. J. Geluk uit Bergen op Zoom en G. Vcr- sluys te Fijnaart tot de oprichters behoorden. In de loop der jaren is vooral de heer W. Kakebeeke, die van 1911 tot zijn overlijden in 1940 als voorzitter naast de eerste directeur dr. Vlekken, de grote stuwende kracht geweest. Hij werd als voorzitter opgevolgd door dc heer J. M. van Bommel van Vloten uit Goes, die begin van dit jaar zijn zilveren jubileum als bestuurslid herdacht. Ook wat betreft het aantal leden, neemt Zeeland een zeer belang rijke plaats in. Van het totaal aantal uitgegeven aandelen zijn cr rond 4100 in handen van Zeeuwse boeren, tegen 2200 in West-Brabant en 1100 van de Z.H. eilanden. Regelmatig steeg zo in de loop der jaren het aantal uitgegeven aan delen en door uitbreiding van dc capaciteit der fabriek ook de dag capaciteit. In 1925 kwam het aantal aandelen Op 7501. terwijl de dagea- paciteit van de fabrik in 1935 tot 4250 ton was gestegen. EEN EIGEN RAFFINADERIJ. Een belangrijk besluit nam „Din teloord" in 1916, toen zij na ophef fing van de overheidsmaatregelen, waarbij in de oorlogsjaren de pro ductie van ruwe suiker was voor geschreven om de raffinaderij-in dustrie van grondstof te verzeke ren. overging tot stichting van een eigen raffinaderij-installatie. Hier door kon de coöperatie zelf witte, geraffineerde suiker gaan produ ceren, waardoor zij zich onafhan kelijk maakte van de particuliere raffinaderij -industrie. In de loop der jaren werd deze coöp. raffinaderij steeds geperfec- tionneerd. terwijl samenwerking tot stand kwam met andere fabrie ken voor de suikerverwerking en de verkoop. Voorts werden en wor den grote hoeveelheden buitenland se ruwe suiker geraffineerd. Her inneren wij slechts aan de rafflna- ge-campagne van 1946. toen ..Din teloord" tijdens de staking by de EEN STUKJE GESCHIEDENIS Het ontstaan van de coöperatieve suikerindustrie dateert uit het ein de der vorige eeuw. In 1899 werd de Eerste Ned. Coöperatieve Beet wortelsuikerfabriek te Sas van Gent opgericht, wier. werkterrein voornamelijk in Zeeuwsch-Vlaan- deren lag. Enige jaren later werd besloten tot de oprichting van de Coöp. Sui kerfabriek „Dinteloord". Tezamen met divP. F. Vlekke, die van 1909— 1937 directeur is geweest, hebben toen dc hierboven reeds genoemde heren de oprichting bewerkstelligd, waarna op 30 October 1908 de akte werd gepasseerd. Er werd een fabriek gebouwd met een dagcapaciteit van 1000 ton. waarvan de stichtingskosten ruim f 1.556.000 bedroegen. Er waven toen onder de telers 3000 aandelen van f 400 geplaatst, waarop gestort f 100. De teler was verplicht voor ieder aandeel 15.000 kg bieten te le veren, terwijl hij het recht had 25.000 kg per aandeel aan te voe ren. Reeds direct kon na de eerste campagne in 1909 een ruime af schrijving op de bezittingen plaats vinden. De volgende campagnes verliepen eveneens gunstig, zodat ■poedig kon worden uitgebreid. Wester Suiker Raffinaderij, door op volle kracht te draaien, zelfs getracht heeft zo veel mogelijk in de behoefte van het gehele Neder' landse volk te voorzien. „Dinteloord" heeft steeds naar 'n nauwe samenwerking met de an dere coöp. suikerfabrieken ge streefd. Het resultaat van langdu rige besprekingen was. dat in 1947 Dinteloord. Zevenbergen en Roo sendaal zich fuseerden in de ..Ver enigde Coöperatieve Suikerfabrie ken". De onderhandelingen met Sas van Gent zijn nog niet geheel afgebroken, terwijl men de hoop blijft koesteren dat men na jaren toch tot volledige concentratie van de coöp. suikerfabrieken in ons land zal geraken. VEELZEGGENDE CIJFERS. Hier volgen enkele cijfers over de ontwikkeling van de fabriek. Terwijl in 1909, de eerste campagne dus 62.899 ton bieten werden ver werkt, waaruit 8.873.582 kg. ruwe suiker werd geproduceerd, waren deze hoeveelheden in 1939 gestegen Zaterdag 30 October a.s. is het 40 jaar geleden dat de Coöp. Suikerfabriek „Din teloord" te Stampersgat werd opgericht. In de statige bestuurszaal van het monumentale kan toorgebouw mochten wij van de voorzitter, de heer J. M. van Bommel van Vlo ten uit Goes, een en ander over de geschiedenis van de „Dinteloord" en de finan ciële resultaten voor haar leden vernemen. tot resp. 300.208 ton en 39.091.514 kg. De totale stichtingskosten bedroe gen in 1946 f 10.445.450.82, waarvan f 10.195.450.82 werd afgeschreven, zodat het enorme complex voor slechts f 250.000 te boek staat. Bo vendien waren er per 30 Sept. 1946 ongeveer f 1.4 millioen aan reser ves aanwezig. DE VOORDELEN VOOR DE LEDEN. Van 1909 tot 1947 heeft Dintel oord 34 keer een hogere bieten- prijs uitbetaald dan de vrije markt en 5 keer een lagere prijs. Over al deze jaren gerekend heeft zij op deze wijze gemiddeld een meerprijs an f h:02 per ton bieten betaald. Door oorlogsschade liep de fa- Verschillende leiders van de Republiek staan op lederaal standpunt (Van onze Haagse redacteur) De opstand der communisten in de Republiek is geen door gestoken kaart, maar een werkelijke greep naar de macht, aldus luidt de mening van prof. dr. P. A. Hoesein Djajadi ningrat, Secretaris van Staat voor Opvoeding, Kunsten en Wetenschappen in de voorlopige federale regering van de in opbouw zijnde Verenigde Staten van Indonesië, die op het ogenblik in Nederland vertoeft. Prof. Djajadiningrat zit tegenover mij in het Palace-ho tel te Scheveningen, waar de winterse rust al Is weerge keerd, ondanks die fraaie herfstdagen, die September ons nog heeft geschonken. Hij vertelt onderhoudend over zijn in drukken en maakt aardige vergelijkingen met zijn studen tentijd te Leiden, die in 1913, nu 35 jaar geleden dus, cin- digde. Kan Nederland, vraag ik de staatsman-hoogleraar, nu het de neutraliteit vaarwel heeft gezegd, een leidende (rol spelen in de internationale politiek De machtspositie, aldus 't antwoord, is nu eenmaal het terrein der grote mogendheden, maar Nederland kan zeker leiding geven op cultureel ge bied, en dan vooral bij de op bouw van het steeds belang rijker wordende internationale recht. Heeft samenwerking van de ex-koloniale gebieden in Zuid-Oost-Azië op het stra mien van de Westelijke Unie enige kans van slagen? Op de duur wel. Het is idee van Nehroe, maar het' ligt nog op een te hoog ni veau. De eigen binnenlandse moeilijkheden en de materiële en geestelijke opbouw van de Aziatische volkerengemeen. schap zijn zo urgent, dat zij •ons volkomen in beslag nemen. Welke houding zullen deze gebieden aannemen, als het Russisch-Amerikaanse conflict zich zou toescherpen Dat is niet te zeggen. In dia zegt, meen lk, neutraal te willen bljjven, maar elders is de toestand labiel. JAPAN Welke plaats zal Japan op de duur naar Uw mening innemen tussen de Aziatische volkeren Dezelfde plaats als Duits land in Europa. Het is een krachtig, arbeidszaam en ge disciplineerd volk, dat zich er wel weer bovenop zal werken Het zal niet te beletten zjjn! dat het cultureel en econo misch weer van grote beteke nis wordt en dat is ook niet bliek een schade op van f Ui mil lioen. terwijl door wegvoeren van voorraden een schade van nog rond f "1 millioen werd geleden. Onder leiding van de directeur, de heer L. P. van Malland werd het bedrijf voorlopig hersteld, zodat het in 1945 weer werkte. DE VIERING "VAN HET JUBILEUM. Ter gelegenheid 'van dit jubileum dat. gezien de hierboven slechts vluchtig beschreven ontwikkeling zeker feestelijk mag worden ge vierd. zal een fraai gedenkboek worden uitgegeven. Voorts zal op 27 October een feestelijke bijeen komst voor de leden in de Riviera- hal te Rotterdam worden georgani seerd. Op de jubileumdag zelf zal het bestuur een receptie houden te Breda, gevolgd door een officiële maaltijd in de bestuurszaal te Stampersgat. Na de bietencampag ne zal tenslotte nog een feestmid dag- en -avond voor het personeel worden gegeven. nodig. Voorkomen moet alleen worden dat het weer tot een militaire macht uitgroeit. Zal het economisch herstel van Japan geen rem zijn voor de industriële ontwikkeling van de andere Aziatische landen China is daar bang voor. Het concurrentie-elemcnt hoeft niet als een rem te werken, het kan ook een stimulans zijn. DE BESPREKINGEN. Zullen de besprekingen tussen de Indonesische delega tie en de Nederlandse regering nog lang duren? De tijd dringt Moezo's greep naar de macht op Java, de stichting van zijn „Re publiek in de Repu bliek". de spoedige in eenstorting daarvan en alles wat daarmee sa menhangt en daaruit voortvloeit, hebben de aandacht afgeleid van het feit. dat in tegen stelling tot die des tructieve handelingen elders constructieve po gingen in het werk worden gesteld om een nieuwe aanvaardbare staatsvorm tot stand te brengen voor Java en Sumatra. Over de as pecten van dit werk vertelt prof. dr. P. A. Hoesein Djajadiningrat u het een en ander in een exclusief vraagge sprek. dat hij onze Haagse redacteur toe- «v stond. - gezien de „streefdatum" van 1 Januari 1949. Er is een intensief overleg gaande over de wijze, waarop de interimregering tot stand moet komen. Er is een Neder lands voorontwerp, een ^ont werp van de voorlopige fede rale regering en een ontwerp van de .Bandoengse conferentie. Die mOeten nu in elkaar ge past worden, waarna het eind resultaat in de vorm van een wetsontwerp naar de Staten- Generaal gaat. Maar ik ge loof wel, dat het mogelijk zal zijn de interim-regering tegen 1 Januari a.s. tot stand te brengen. DE REPUBLIEK Ziet U nog steeds de mo gelijkheid, dat de Republiek van Djocja een deelstaat wordt Onderscheidene leidende fi guren in de Republiek staan op federaal standpunt, ook Mohammed Hatta. Zjj worden echter door binnenlandse moei lijkheden geremd. De Republi- iceinse gebieden op Sumatra zullen nu gelijke ai/onderiyke deelstaten worden, maar daar moet <lan tegenover staan, dat het gehele Javaanse taal gebied tot de deelstaat Mid- den-Java moet gaan behoren met een speciale plaats voor de vorstendommen. Als er aan weerszijden vertrouwen ont staat en een oprechte nil tot samenwerking zich openbaart, zal dit zeker zo gebeuren. Op 't ogenblik is dat echter nog niet mogei|jk. Oefenen de deelstaten druk op Djocja Van druk is geen sprake. Het Bandoengse federaal overleg heeft een deputatie naar Djocja gezonden, maar zijn voorstellen zijn afgewe zen, Acht u het begrijpelijk, dat Mohammed Hatta de Ne derlandse hulp bij de onder drukking van de opstand heeft afgewezen? Ja. dat had ik niet an ders verwacht. Zal Djocja er in slagen de opstand te onderdrukken? Ja, maar het zal maanden duren. Zal de Republiek, als zij er in slaagt. moreel niet sterker staan Inderdaad, het zal haar goed doen als zij erin slaagt het gezag te herstellen. Kan het verloop van in vloed zijn op de vorming van de Verenigde Staten van In donesië Er zijn twee mogelijkhe den. De leidende figuren kun nen nog zwaardere eisen gaan stellen dan zij tot nu toe doen, maar de kans ls even min uitgesloten, dat zij zon der vrees voor binnenlandse moeilijkheden het federale standpunt kunnen gaan inne men. Bestaat er in de deelsta ten geen communistisch ge vaar? Dat is niet verontrustend. Alleen het binnenland van Sumatra is voor ons een groot vraagteken. Mocht Lunshof zwijgen Dinsdag heeft de advocaat-gene raal bij de Hoge Raad. prof. mr. Langemeyer. geconcludeerd in de zaak tegen de heer H. A. Lunshof, hoofdredacteur van „De Nederlan der". De heer Lunshof was in be roep gegaan tegen het vonnis van het Amsterdamse Gerechtshof, waarbij hem wegens het niet noe men van degene, die hem de ge heime notulen van Linggadjati had verstrekt, een boete was opgelegd van f 10.—. Naar de mening van de advo caat-generaal kent ons recht niet een onvoorwaardelijk recht van de journalist om als getuige zich te verschonen van het noemen van zijn zegsman. Dat de journalisten een zwijgplicht wel algemeen er kennen, achtte de advocaat-gene raal niet voldoende, omdat de maatschappij als geheel geen blijk geeft dat oordeel te delen en met name de juristen nagenoeg alge meen afwijzend oordelen. Tegen over de voordelen, welke een der gelijke strenge zwijgplicht zou heb ben, zag prof. Langemeyer ook overwegende nadelen, veel grotere dan bij de wet door de rechter ge- eerbiedigde geheimhoudingsplich- tn van geestelijke, arts en advo caat. De advocaat-generaal W3s van oordeel, dat in dit geval nog on derzocht dient te worden, of van de verdachte verlangd mag worden, dat hij zal getuigen, zolang de Hoge Raad niet uitdrukkelijk heeft beslist, dat hij daartoe verplicht is. Op die grond concludeerde prof. Langemeyer tot verwijzing naar 'n ander hof voor een nader onder zoek. Maandagmiddag werd stipt volgens het tijdschema de K.L.M.- Constellation, die de openingsvlucht naar Sjanghai heeft gemaakt, door de niloten Parmentier en van Mes- stl t« Batavia «an de grond gezet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 5