Werkvolk voor Walcheren NIEUWS UIT ZEELAND Drukkere Scheldevaart Noord-Beveland ZUID-BEVELAND In Nov. a.s. opvoering van aantal D.U.W.- arbeiders tot 2000 man. Subsidiëring van cultuur- technisch werk. De tUd nadert weer, dat dft D.U.W. in Zeeland 7.Un activiteit belangrijk gaat uitbreiden. Ais bin nen kort de voornaamste oogsbarbeid achter de rug is en beduidende aatallen arbeiders vrijkomen, z.al getracht worden liet aan tal D.U.W.-arbelders op Walcheren zo snel moge lijk op te voeren tot 2000 man. Men venvacht, dat deze sterkte in November a.s. bereikt zal worden en dat is nodig want er is dringend behoefte aan ar beiders voor de herverba- veling Walcheren. Op 21 Sept. tl bedroeg het aantal D.U.W.-arbeiders in Zeeland 660 man, van wie slechts 36 niet voor de her verkaveling werkten. Van de 660 D.U.W.-arbei- ders kwamen er 154 uit Zee land, 31 uit N. Brabant. 347 uit Zuid Holland en 128 uit Utrecht. De 154 Zeeuwse arbeiders kwamen hoofdzakelijk van de Walcherse dorpen. Er waren slechts 27 arbeiders uit Z. Vlaanderen, N. en Z.-Beve- land enz. Da kamp-arbeiders, die de D.U.W. had op Schouwen en Dulveland, zjjn allen ingezet bfl oogstwerk, dat tot 9 Oc tober as. duurt. In zekere zin is het te ruglopen v.an het aantal D.U.W.-arbelders tot 660 teleurstellend geweest voor Walcheren, want aan vankelijk bestond het plan in verband met de herver kaveling het aantal arbei ders niet heneden de 1000 te laten dalen. De beian- Ï;en van de oogst moes- en echter zwaarder we gen. De objecten, waarvoor de D.U.W. bemiddelde bij het verschaffen van werkvolk, waren tot en met het vorig jaar hoofdzakelijk objecten van landbouwherstel. Deze objecten zijn in Zeeland over wegend gereed behalve op Schouwen, waar ze samen vallen met het grote ontwa teringsplan en op Walcheren, waar ze samenvallen met het hcrverkavelingsplan. NIEUWE BONNEN Geldig van 10 October tot en met 23 October. BONNEN VOOR BROOD EN VLEES. Vlees: 245 Vlees, 100 gram (reeds aangewezen, gel dig t/m 9 ctober); 284, 286 Vlees 100 gram. 285 Vlees, 300 gram. Brood: 287-1, 287-2 Brood. 800 gram: 288 Brood 400 gram; 289 Algemeen 400 gram ALLE BONKAARTEN. Boter: 290 Algemeen, 250 gr. boter of margarine of 200 gram vet. Suiker: 291 Algemeen, 750 gram Suiker, boterham strooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gram versnaperingen BONKAARTEN KA, KB KC 810. Boter: 295 Algemeen, 250 gr boter ofmargarine of 200 gram vet. Kaas: 296 Algemeen, 200 gr, kaas of 250 gram korst- loze kaas; B 309, 200 gr. kaas of 250 gr. korstlo- ze kaas. Eieren: 297 Algemeen, 1 ei; B 310, C 311. 1 ei. Koffie: 298 Algemeen, 125 gr koffie. Thee: 299 Algemeen, 50 gram thee. Zeep: 300 Algemeen, ong. 225 graan huishoudzeep of 180 gram toilletzeep. BONKAARTEN KD, KE 810. Boter: 301 Algemeen, 125 gr. boter of margarine of 100 gram vet. Kaas: 302 Algemeen, 100 gr. kaas of 125 gram korst- loze kaa9 Eieren: 303 Algemeen, 2 eie ren. Zeep: 304 Algemeen, ongeveer 450 gram huishoudzeep of 360 gram toiletzeep. Bloem: E 315, 500 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel, of kinderbis cuits. TABAKS- EN VERSNA- FERINGENKAARTEN. Versnaperingen: 117 Versna peringen, 200 gram ver snaperingen of 200 gram suiker. boterhamstrooi sel, enz. of 400 gram jam, stroop, enz. 120 Versnaperingen, 100 Ïram versnaperingen of 00 gram suiker, boter hamstrooisel, enz. of 200 gram jam, stroop, enz. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MG, MH 811 (bijzondere arbeid, a.s. moe ders en zieken): Geldig zijn de bonnen van de strook S. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kun nen reeds op Vrijdag 8 Oc tober a.s. worden gebruikt. De niet-aangewezen bonnen van strook 3 kunnen worden vernietigd. Op het ogenblik komen er bij de D.U.W. vrij veel aan vragen van landbouwers bin nen voor de subsidiëring van soortgelijke cultuurtechnische werken als waarvoor vroeger door de Cultuurtechnische Dienst een bijdrage in eens werd gegeven. Deze laatste vorm van subsidiëring is stopgezet en in plaats daar van is gekomen de subsidië ring via de D.U.W. in de vorm van een arbeidsloon percentage. Ook aan deze objecten zal bjj de tewerkstelling van werklozen de nodige aan dacht worden geschonken. Men heeft het vertrouwen, dat alle werklozen dit jaar op de juiste wijze te werk gesteld kunnen worden. Pleidooi van dr. Holtrop voor handel met Duitsland. Dr. M. W. Holtroo, presi dent van de Nederlandse Bank en gedelegeerde van de Neder landse regering bij de interna tionale bank en het internatio nale monetaire fonds, heeft als zijn mening te kennen ge geven, dat „Duitsland opnieuw in de West-Europese handel moet worden ingeschakeld". Het is van het grootste be lang, verklaarde dr. Holtrop, dat Duitsland zijn vooroorlogse rol van leverancier herneemt. Erop wijzend, dat de tegen woordige handel van Nederland met Duitsland slechts een fractie vertegenwoordigt van de vooroorlogse handel, betoogde hij, dat dit een van de ernstigste vraagstukken voor Nederland vormt, aange zien Duitsland voor de oorlog de grootste leverancier en te vens de beste afnemer van Nederland was. Vol vertrouwen was hij dat het onlangs met Bizonia gesloten handelsver drag de handel met Duitsland zou bevorderen. Ouden van dagen krijgen 140 millioen in 1949. (Van onze parlementaire redacteur). Over 1948 is op de Rijksbe groting van Sociale Zaken voor uitkeringen krachtens de Noodwet Ouderdomsvoorzie ning de zogenaamde Nood- wet-Drees een bedrag uit getrokken van 150.000.000. Het beloop dezer uitkeringen wettigt volgens de Memorie van Toelichting op de begro ting van Sociale Zaken voor 1949 de verwachting, dat voor het komende laar met een la ger bedrag zal kunnen worden volstaan. Daarom is de post gebracht op 140.000.000.—. Schip met Davidsster uit Amsterdams haven. Woensdag vertrok uit de Am sterdamse haven de nieuwste aan winst van de ,.Zim'\ de Israëli sche Scheepvaart-maatschappij, 't s.s. „Negbah" naar Israël. Aan boord bevonden zich ruim 650 pas sagiers, onder wie 440 kinderen uit het kinderdorp te Apeldoorn, voor het grootste deel afkomstig uit O.- Europa. Voorts maken enkele groe pen Zionisten de reis mee en ver trekken een aantal in ons land on dergebrachte displaced persons met de Negbah naar hun nieuwe va derland. Deze reis van de Negbah houdt uitsluitend verband met het feit. dat het schip het vroegere s.s. Luxor ligplaats in Amsterdam had. Het is namelijk niet de be doeling zo werd ons officieel medegedeeld dat Amsterdam 'n „repatriëringshaven" voor Israël wordt, al zullen de schepen met de witte pijp. de licht blauwe band en de zeven gouden Davidssterren in de toekomst de Amsterdamse haven niet mijden. Soekarno over het republikeinse leger. Ter gelegenheid van de derde republikeinse legerdag heeft Soe karno een redevoering gehouden, waarin hij er op wees. dat de po gingen. om de strijdorganisaties te verenigen met het leger, bemoei lijkt zijn geworden door de dua listische politiek van Sjarifoeddin. die streefde naar een machtsappa raat voor zijn eigen groep. Dit dua lisme, zeide Soekarno, mag niet langer voortbestaan en door mid del van rationalisatie en recon structie dient te worden gekomen tot een eenheldsleger onder een éénhoofdig commando. In een radiorede noemde de re publikeinse minister van voorlich ting, Moh Natsir, de slag om Ma- dioen ..de donkerste plek in de ge schiedenis van Indonesië". Het ogenblik van de verovering van Madioen is onvergetelijk. De strijd moet voortgezet worden, opdat er een duidelijke toestand worde be reikt. Ook de legercommandant Soedir- man hield een radio-redevoering, waarbij hij een dagorder voorlas, waarin hij het volk dank zegde voor de offers, aan het vaderland gebracht. Hij sprak zun vertrou wen uit. dat ondanks de vele moei lijkheden het republikeinse bewind zal stand houden. Levenslang tegen Qbersturmführer geëist. De procureur-fiscaal bjj het Arnhemse Bijzonder Gerechts hof eiste levenslang tegen de Duitse Oberaturmführer H.. die in 1943 en 1944 een rol had gespeeld bjj de Silbertanne- moorden. In dit proces werd Rauter ala getuige gehoord. Hjj had een scherp dispuut met de procurour-iisc&al over de toe laatbaarheid van represaille maatregelen. Rauter verklaarde dat de eigenlijke schuld bij dc Lon- densc regering lag, die dc ille galen ophitste om vooraan staande nazi's te vermoorden. Drie jaar na de bevrijding Men wrijft zich in de ogen en schaamt zich die vervol gens uit het hoofd, wanneer men in een Amsterdamse krant leest: Twee Joodse meisjes rijden samen op één fiets lu de Nicolaas Maas straat. Een agent houdt ze aan en dan ontspint zich meer dan drie jaar na de bevrijding de volgende dialoog Verdient jouw vader zo veel geld. dat je maar be keuringen kimt krijgen' Mijn vadër is dood, agent. Heb je een handdoek en zeep bij je? Nee agent. Da's jammer, anders had ik je in de gaskamer kunnen stoppen. Drie jaren na de bevrij ding Gelukkig werd een klacht ingediend en de agent zal een gevoelige di- ciplinaire straf niet ontlo pen? Hij zal. mede doordat de meisjes nog 'ri goed woord je voor hem hebben gedaan, wel niet gerechtelijk ver volgd worden. Japans kabinet dient ontslag in. Donderdagmorgen vroeg heeft het Japanse coalitie-kabi net zijn ontslag ingediend, daar het de morele verantwoorde lijkheid op zich neemt voor het schandaal bij de Sjowa-Denko- meststoffen-maatschappij, waar de in Juli afgetreden vi ce-premier bij betrokken is. Duitse bladen kleineren Westelijke legers. De onder Sovjet-licentie verschijnende Duitse bladen, laten zich spottend uit, aldus Reuter over het militaire plan der West-Europese Unie Zo schrijft de „Berliner Zeitung" onder de kop „Ge neraals zonder leger"; „Het zij verre van ons de oorlogs propaganda en bewapenings maatregelen van de Westelij ke landen gering te schat ten." Zij spelen een zeer ge vaarlijk spel met vuur Maar de ontwerpers moeten niet de illusie nebben, dat zij op wie ook indruk kunnen ma ken door kracht te veinzen, die zij niet bezitten. De Westelijke mogendheden hebben de legers niet tot hun beschikking om hun avon tuurlijke plannen te verwer kelijken. De West-Europese politiek schijnt uitsluitend te bestaan in militaire specula tie." Molotof ontevreden over Italië. Volgens radio Moskou heeft Molotof de Italiaanse ambas sadeur te Moskou een verkla ring overhandigd betreffende de in het vredesverdrag aan Italië opgelegde verplichtingen tot het afstaan van een deel der vloot. Italië wordt er in deze nota aan herinnerd, dat het de in het verdrag vastge stelde schepen 15 December 1947, drie maanden nadat het verdrag van kracht geworden was, aan de Sowjet-Unie had moeten geven. „Desniettegen staande heeft de Italiaanse re gering tot op heden geen enkel schip aan de Sowjetregering overgedragen", aldus de ver klaring. Molotof verwijt Italië, dat het niet de noodzakelijke stap pen genomen heeft om de sche pen uit te leveren en dringt er op aan, dat de Italiaanse regering stappen zal onderne men om de bepalingen van het vredesverdrag uit te voeren. Brits schip in Kopenhagen uitgebrand. In de haven van Kopenhagen heeft een felle brand gewoed aan boord van een Brits stoomschip De brandweer was pas na verscheidene uren de brand 'meester. De politie had een cordon rond de gevaarlijke zó ne getrokken en de bemanning van 47 koppen bevolen aan land te gaan wegens het ge vaar van ontploffing. Haven arbeiders, toeschouwers en verslaggevers werkten met de brandweren van de Deense hoofdstad mee om de brand te blussen. Nederland krijgt lening van 95 millioen dollar. De E.C.A. heeft medegedeeld, dat zH bereid is leningen te verstrekken in het kader van het plan-Marshall tot een to taal van 815 millioen dollar. De leningen zullen bedragen, voor Nederland 95 millioen (vijf en negentig millioen), België en Luxemburg tezamen 50 millioen, Frankrijk 170 mil lioen, Italië 50 millioen, Noor wegen 35 millioen, Turkije 30 millioen, Denemarken 25 mil lioen. Zweden 10 millioen, Groot-Brittannië 300 millioen en Eire 50 millioen dollar. Tot nog toe is slechts één lening verstrekt, namelijk. van 2.300.000 aan IJsland. Bij het beschikbaar stellen van de 5.055.000.000 dollar voor het herstelprogram heeft het Congres bepaald, dat tenmin ste één milliard in leen gege ven moet worden, dus niet ge schonken, aan de deelnemende landen, Prof. ir. W. Schermerhom zal op uitnodiging van de internationa le vereniging voor fotogrammetrie naar ArgenUnië vertrekken, om daar het congres van het Pan Amerikaanse instituut voor geogra phic cn historie als gast bU te wo nen. Nieuw vliegdekschip van 65.000 ton. De Amerikaanse marine heeft details vrijgegeven over een nieuw, 65.000 ton metende vliegdekschip. Het schip zal naar schatting 24 millioen dollar kosten en er zullen met de bouw vier jaren gemoeid z\jn. Het zal verder worden voor zien van inschuifbare sein- en mavigatie-bruggen. Vier kata- pults zullen een snelle start van de vliegtuigen mogelijk meiken. Georg Kulenkampf overleden. De violist Georg Kulenkampf die ook herhaaldelijk in Neder land Is opgetreden, is op vijf tigjarige leeftijd tengevolge van een ruggemergontsteklng In het ziekenhuis te Schaff- hausen overleden. Extra K.L.M.-vluchten naar Batavia. Teneinde de achterstand in te halen, die is ontstaan bij het gezinsvervoer naar Bata via in het kader van gezins hereniging zyn er momenteel besprekingen gaande tussen ministerie van overzeese ge biedsdelen en de K.L.M. om te komen tot een serie extra vluchten naar Batavia. Het ligt in de bedoeling met in gang van half October iedere veertien dagen een drietal z.g versnellingsvluchten van Am sterdam naar Batavia uit te voeren met D.C.-4 toestellen en Skymasters. Luc. van Dam wint weer van Manco. Luc van Dam, kampioen van Ne derland middengewicht, lieeft in Brussel van de Italiaan Giovanni Manca gewonnen door interventie van de scheidsrechter in de zesde ronde. De Italiaan had een verwonding opgelopen welke voor de scheids rechter aanleiding was een einde te maken aan de strijd. Ook in November 1947 won van Dam overtuigend van zijn Italiaan se tegenstander. Ditmaal was de Nederlander overtuigend sterkei-. Van Dam schijnt deze partij vooral te hebben opgevat als een goede gelegenheid om in vorm te blijven. Om diezelfde reden heeft h(j zich ook bereid verklaai-d half- zwaargewichten te ontmoeten. Zo lang ze niet boven dc 76 kg. uit komen zijn alle tegenstanders uit die klasse hem welkom. Vissen hapten naar' lucht. In een plas onder de ge meente Zoetèrmeer deed zich het verschijnsel voor, dat er vis in grote massa's naar de oppervlakte kwam. De visse rij-inspectie te Utrecht consta teerde dat gebrek aan zuur stof de lis naar boven bracht. Daarop werden zuurstofcylin- ders aangevoerd en met be hulp van slangen werd de zuurstof in het water van de plas gebracht, hetgeen het gewenste resultaat had. Uit een onderzoek bleek, dat de oorzaak moet schuilen In een bron, welke grondwater van grote diepte omhoog brengt, dat veel koolzuur be vat en tevens vele kleideeltjes in het water verspreidt. Getracht zal worden de bron af te dammen. Frauduleuze handel in hout. BOETE VAN 2000 OPGELEGD. Dc bijzondere politierechter te Middelburg behandelde de zaak tegen J. P. S., houthande laar te Groede, die in 1946 en 1947 zonder vergunning 221 m3 hout had verkocht. Hij werd veroordeeld tot een boete van j 2000 subs. 2 mnd. De handelaar in bouwmate rialen Ph. H. te Axel, die zon der vergunning 25 m3 hout had gekocht van de vorige beklaagde, werd veroordeeld tot een boete van 150 subs. 30 dagen. Handel in boterbonnen. BOETE VAN J 500. De winkelier H. v. M. te Temeuzen, die in de jaren 1946 en 1947 boterbonnen tot een totaal aan boter van 182 kg. had gekocht van de bakkers knecht C. E., werd door de po litierechter te Middelburg ver oordeeld tot 500 boete subs. 1 maand, plus nog 1 maand gevangenisstraf voorw. met een proeftgd van 2 jaar. De bakkersknecht C. E. kreeg 800 boete subs. 2 mnd. en een voorwaardelijke gevangenis straf van 1 maand met een proeftijd van 2 jaar. Valse aangifte van diefstal. De landbouwers A. C. de B. te Westdorpe en R. V. v. K. te Selzaete zijn enige maan den gedetineerd geweest in verband met de verdwijning van een rund. De B. had aan gifte gedaan, dat dit rund ge stolen was, maar het bleek, dat het frauduleus was uitge voerd naar België door de bei de landbouwers. Zij kregen op 5 Oct. jl. voor do politierechter te Middelburg ieder 10 weken gevangenis straf met aftrek van voorar rest, terwijl de jeep, waarmee het rund was vervoerd door de politierechter verbeurd werd verklaard. Wielrijder liep schedelbasisfractuur op. Maandagavond omstreeks 8 uur bij een hevige regenbui reed de fietsrijdende F. On- derdijk, oud 19 jaar, op de Rgksweg te N. en St. Joos- land ter hoogte van de wo ning van de heer M. Eiken hout tegen een geparkeerd staande vrachtauto, welke hg door het slechte weder niet had bemerkt. Deerlijk ver wond aan hoofd en handen bleef de ongelukkige liggen. Hy werd door omwonenden in het huis van de burge meester binnengedragen, waar -dr. De Weerd de eerste hulp verleende, waarna het slachtoffer naar het zieken huis te Middelburg werd ver voerd. Het slachtoffer bleek 'n schedelbasisfractuur te heb ben opgelopen. De fiets van de ongelukkige was erg ge havend. De vrachtauto van cie heer C. Moens was van de voorgeschreven parkeerlichten voorzien. De toeneming van h et Antwerpse transito- verkeer na ar Duitsland. Heeft ook betekenis voor Zeeland. De inschakeling van de ha ven van Antwerpen voor het transito-verkeer op Duitsland heeft ook betekenis zij het niet groot! voor Zee land. Het scheepvaartverkeer op de Schelde zal er door toe nemen en uiteraard is het in de eerste plaats de dienst van het Loodswezen die daar door meer werk krijgt. De heer E. Bakker, commissaris van 't Loods wezen te Vlissingen deel de ons mede, dat het loodswezen over een vol doend aantal mensen be schikt en wel zo elastisch #is georganiseerd, dat de schok kan worden opge vangen. Een gro^e schok zal het vermoedeiyk niet zijn, want de toeneming der tonnage, die de Schel de passeert, zal vermoe delijk weer geleidelijk plaats hebben. Het personeel bg het Loods wezen ls na de oorlog prac- tisch op de oude sterkte ge handhaafd en dus behoeft 'n reorganisatie of uitbreiding in verband met het herleefde Antwerpse transito-verkeer naar Duitsland niet aan de orde te komen. DE DOORVOER. Dit wat het Loodswezen betreft. Men verwacht niet dat het toenemend verkeer Antwerpen enige beteke- zal hebben voor de haven van Vlissingen. Wel zal het Kanaal door Zuid-Beveland straks ongetwgfeld weer druk ker bevaren worden, nu de Antwerpse Rgnvaart zal toe- nemen. De slapte in de Rijnvaart was na de bevrijding op het kanaal zeer goed merkbaar. In Augustus j.l. passeerden wel 4840 schepen met een to taal laadvermogen van 1.357.178 ton, doch dit vorm de nog slechts ca. 60 9o van het verkeer van voor de oor log In Juni '39 bgv. kwamen er 7153 schepen met een to taal laadvermogen van 2.426.886 ton door dit ka naal. Gelukkig zijn intussen de herstellingen aan de sluizen te Hansweert vrijwel gereed, zodat men gereed is om de eventuele grotere toevloed van schepen te verwerken. De middensluis kwam zoals bekend in October 1947 ge reed, de kleine sluis werd 2 September 1948 weer in ge bruik genomen, terwgl mo menteel aan de grote sluis, die reeds in bednjf was, de laatste herstellingen worden verricht. Te Wemeldinge is alleen de kleine sluis nog niet gereed. INSEMINATOREN AANGESTELD. De voorbereidende werkzaam heden voor de uitvoering van kunstmatige inseminatie op Zuid-Beveland zijn voor een groot gedeelte klaar gekomen. Het bestuur van de vereni ging „Naar productief vee op de Bevelanden" heeft twee in- seminatoren aangesteld en wel voor de buitendienst de heer P. Wiskerken te Krumingen en voor de binnendienst de heer W. Minnaard te 's Heer-Abts- kerke. De aangestélden werden door de heren Zwagerman en dr. Wagenaar voor deze functie opgeleid. Korigene ONGEVAL. Woensdag j.l. kwam de heer G. v. d. L. te Kortgene met zijn paarden en wagen in de sloot terecht. De paarden schrokken n.l. van een passe rende auto. De heer v. d. L. raakte tussen paarden en wa gen doch kwam er wonder bo ven wonder zonder kwetsuren af. Begrafenis overste J. F. van Kervel. Dinsdagmiddag is op de al gemene begraafplaats te Zut- phen met militaire eer ter aar de besteld het stoffeiyk over schot van It. kol. J. F. van Kervel, in leven commandant van het regiment Prinses Irene en oud-chef staf van het com mando Zeeland te Middelburg. Tot hen die de plechtigheid bijwoonden behoorden o.a. ge- neraal-majoor van Kesteren, commandant van het tweede militaire gewest, kolonel Pape en lt. kol. Gips, vertegenwoor digend do chef van de generale staf, lt. kol. Pahud de Mortan- ges, die de oude Irene brigade vertegenwoordigde en kolonel Dulfer van de directie der in fanterie. Radiohandelaren steunen de Niwin. Woensdag hield de afdeling Zeeland van de Nederlandse Vereniging van radiodetailhan delaren in Goes een algemene ledenvergadering. Bij de be stuursverkiezing werden de voorziter, de heer H. J. van Westen te Vlissingen en het bestuurslid de heer L. J. van 't Westende te Middelburg herkozen. De heer H. Mier- manis, lid van het hoofdbestuur, hield een toespraak, waarin hij de komende actie voor de Niwin belichtte. Aangesloten radiodetailhandelaren zullen binnen enkele dagen beginnen met de verkoop van spaarpot jes in de vorm van miniatuur radiotoestellen. Het daarmee verkregen geld zal worden aan- fewend voor de aankoop van 00 radiotoestellen ten behoeve van de militairen in Indonesië. De „Wai Ngapoe" liep van stapel. Dinsdagmorgen om 8 uur 15 is op de werf van de fir ma Bgker te Gorcum de Wai Ngapoe te water gelaten. Als gevolg van het vroege uur er moest geprofiteerd worden van een gunstige wa terstand was er slechts weinig officiële belangstel ling. Als eerste spreker voer de het woord de directeur der firma Bgker, de heer E. Hui- zinga, die zgn voldoening uitsprak over de stapelloop van het eerste grote schip in Gorcum en over de pretti ge samenwerking met de N. V. Kon. Mg. „De Schelde" en de Kon. Paketvaart Mij. Ir. H. C. Wesseling, direc teur van de Kon. Mg. „De Schelde" was de tweede" spre ker. Hg overhandigde aan mej A. Hens, die het schip van stapel deed lopen, een geschenk. Daarna spraken nog de heren W. M. Hens, directeur in Indië van de Kon. Paketvaart Mij., die toevallig in Nederland vertoefde en de Nederlandse directeur der Kon. Paketvaart Mg. jhr. I M. A. Backer. De stapelloop geschiedde zeer vlot. VER. VAN ANTI-REV GEMEENTE BESTUURDERS. Zaterdag 16 October a.s. houdt de Zeeuwse Ver. van Anti-Rev. Gemeentebestuur ders te Goes haar najaars vergadering. Er zullen huishoudelijke za ken worden behandeld en vooirts zal oud-minister mr J A. de Wilde, lid der Eerste Kamer, spreken over het on derwerp: „Samenvoeging en samenwerking van gemeen ten." Goes MARGUERITE COUPERUS ZONG De Vereniging voor Algeme ne Wetenschappelijke Belan gen te Goes had haar winter seizoen niet mooier kunnen beginnen dan zoals zij dit Woensdagavond deed met een liederavond van mevr. Margue rite Couperus. Deze zangeres heeft de zeer talrijke bezoe kers van het „Schuttershof" Gehrels-instituut vraagt subsidie. In December zal voor de cursisten van het Geh. reis Instituut voor verbetering en vernieuwing van het zang onderwijs op de lagere en middelbare scholen in Zeeland een regionale cursus-bijeen komst worden gehouden, tij dens welke gelegenheid tot gedachtenwisseling bestaat. Zoals reeds gemeld, worden thans in Middelburg, Vlissin- gèn en Goes dergelijke cur sussen gegeven. Momenteel worden besprekingen gevoerd om dit uit te breiden tot Ter- neuzen. Het instituut ontvangt een Rijkssubsidie. Het heeft thans een verzoek gericht tot de ge meentebesturen van Middel burg, Vlissingen en Goes om subsidie, opdat de lesgelden verlaagd kunnen worden. Voor de cursussen in deze drie steden gaven zich tezamen circa 100 deelnemers op, wel een bewgs, dat er in de Zeeuw se onderwijskringen veel be langstelling voor de Gehrels- methode bestaat. HERFSTWANDELTOCHTEN. De Zeeuws-Brabantse Turn kring organiseert Zaterdag 16 October een najaars-wandel- tocht over Walcheren. De af stand bedraagt 25 k.m., voor jongeren tot 16 jaar 15 km.. Het eerste parcours gaat over Middelburg, Veere, Vrou wenpolder, Oranjezon, Oostka- pelle, Noordweg; voor de jon geren: Middelburg, Gapinge, ierooskerke, Noordweg. Er wordt 's middags in Mid delburg gestart.. TYPOGRAFEN-STUDIECLUB. Maandagavond hield de heer J. F. Beijk uit Rotterdam in zaal Montaan te Middelburg een lezing over „Samenwerking van zetters, drukkers en stypéurs bij het ma ken van een slype of rubber cliché". De lezing werd met belangstel ling gevolgd. Hierna was er gele genheid tot vragen steUen, waar van ruimschoots gebruik werd ge maakt. De vragen werden door de heer Beijk op duidelyke wijze be antwoord. MOEILIJKHEDEN BIJ DE MOSSELEXPORT Het mosselseizoen dat zich vorige week zo gunstig liet aanzien kreeg deze week een geduchte tegenslag te incas seren. De auto's met verse mosselen, die Maandag j.l. naar Parijs vertrokken, werden aan de Franse grens opgehou den en konden niet worden overgeladen. Voor een waarde van 60.000 aan mosselen staat aande Franse grens te wachten, tot de moeilijkheden betreffende inklaring of clae- ring zijn opgelost. Men heeft goede hoop dat men de moei lijkheden op kan lossen, voor dat de mosselen bederven, doch een direct gevolg hiervan is, dat de bestellingen voor leveringen eind dezer week werden ingetrokken. een prachtige avond geboden. Puttend uit de rgke schat van Nederlandse liederen, heeft zij haar toehoorders de ernstige volkszangen uit de Middel eeuwen, naast strijdliederen uit de tijd van de Spaanse be zetting, de meer opgewekte folkloristische liederen uit de gouden eeuw en de vrolgkc, luchtige oude boerenliederen gebracht. Enkele mooie Britse volks liederen en niet te vergeten het bekende „Snoepwinkeltje" completeerden het programma. Een avond die nog aan rijk dom won door de voortreffe lijke voordracht en vooral ook de fraaie oude costumes waarmee Marguerite Coupe rus de juiste sfeer wist te scheppen. De pianiste, mevr. Ria Bielle zorgde voor een keurige be geleiding en enkele piano-in- termezzx.. De voorzitter der vereniging de heer B.-:y. d Berg 'bood.ha afloop beide da mes bloemen aan, Yerseke SPAREN DOET VERGAREN. Aan het postkantoor Yerseke en het daaronder ressorterende ambts gebied werd voor de Rljkspost- spaarband over de maand Septem ber ingelegd een bedrag van f 14.930.44 en terugbetaald een be drag van f 14.510.84. Het laatste door dit kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 7296. Ovezande BOUW CONSULTATIEBUREAU. Met de bouw van een consultatie bureau voor het Wit Gele Kruis te Ovezande. is thans een aanvang gemaakt. Men hoopt dit gebouw na 5 maanden te kunnen betrekken. Aannemer is de heer D. Priem te Ovezande. Kerknieuws NED. HERV. KERK Beroepen in NieuWdorp ds. J. C. Wisse te Nieuwe Pekela, Marktberichten. VEILINGSVERENIGING KRABBENDIJKE EN O. Veiling van Woensdag 6 October. Appels: Jonathan 68101: Goud- reinette 29—91; Allington Pippin 29 —54; Sterappel 2667; Cox Orange Pippin 36—99; Manks Codlin (I) 18 34; Ellisons Orange 2344; Glo rie van Holland 3149; Laxton Su perbe 29—51; Bramley' Seesling 18 30; Sïgne Tillisch 26—59; Appels, val, 732; Peren: Emile d'Heyst 18 53; Doyenné du Cornice 4283; Br. A. Lucas 2764; Nouveau Poi- teau 1932; Legipont 2960; St. Remy 17—32; Br. de Mérode 21— 40; COmtesse de Paris 2248; Pe ren. val. 8—22; Bonen: Dubb. Prin- cessen 1235. VEILINGS VERENIGING ZUID-BEVELAND, GOES. Veiling van Woensdag 6 October. Groenten: Bloemkool 430; Krop sla 1.504; Knolselderij 2—8; Kom kommers 8—9, alles per 100 stuk; Stokprincessebonen 3839; Dubb. Princessebonen 2026; Pronkbonen 12; Stoksnij bonen 2022; Peen 4 5.50; Uien 2.50—6; Andijvie 4—5: Rode kool 6—8; Gr. Savoye kool 5 —16; Witte kool 5—6; Tomaten 25 —52; Kroten 7; Prei 1214; Sprui ten 27—29, alles per 100 kg.; Worte len 12, per 100 bos. Nagekomen advertentie Enigo en algemene kennisgeving. Heden overleed, tot onze grote droefheid, onze Man en Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, JAN PIETER DE RIJK, in de ouderdom van ruim 86 jaar. Uit aller naam, Wed. E. A. DE RIJK- DE NOOIJER. Middelblrg, 6 October 1948.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2