PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Alleen het Westen aan het woord Senator Gurney, pleitbezorger voorFranco Utrecht schonk f 60.000 aan Westkapelle BILT „Neutrale gedelegeerden apari bijeen Voor opig geen vernietiging van atoombommen Overval op postkantoor van Veghel. Vandaag Branden in het oliegebied van Tjepoe. Nederlands voorstel aan de Republiek? 191e Jaargang-No. 235 Dagblad, uitgave van de Firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adj.: W. de Pagter. Hoofdred.: G. Ballintijn. Pl.verv.: W. Leertouwer en H. A. Bosshardt. ABONNEMENTSPRIJS: 32 ct. per week: 3.90 p. kw.; fr. p. p. 1 4.15 per kw.. Losse nummers 10 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 7 Oct. 1948 ADVERTENTIEPRIJS: 18 ct. per mm. Minimum p. advertentie 2.50. Ingez. mededelingen dubbel tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels): van 1—5 regels 1.—. iedere regel meer 20 cent. „Brieven of adres Bureau van dit blad", 25 cent meer. Giro nr. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaux te Vlissingen: Vlamingstr. 16-18-20 (tijd.) tel. 10en 51 - Middelburg: Londense Kaal 29. tel. 2077 en 2924 - Goes: L. Vorststr.55, tel. 2475 (b.g.g. 2228) - Oostburg: Pr. Mauritsstr. 12, tel. 102 - Temeuzen: Brouwerijstr.2 - Zierikzee: N. Bogerdstr. CM60^teL23 In de Veiligheidsraad Tegen de verwachting in waren Wisjinsky en Manoeilsky bij de hervatting der debatten in de Veiligheidsraad Woens dagmorgen op de gewone tijd aanwezig. Zij zaten er echter min of meer „voor spek en bonen" hij. De beide gedelegeer den. beperkten zich tot het maken van aanltekeningen en het lezen van kranten. Af en toe luisterden zij met een verveeld gezicht naar wat de Westelijke gedelegeerden te zeggen had den. Aan de debatten zelf namen zy echter niet deel. Daardoor is de behandeling ment, waarop gestemd zal wor- d.e_^Hs^e Berl«n in kal- den niet wil verzuimen. Ver moedelijk zal hij dan zijn mer vaarwater gekomen ,en verlopen, de discussies eenzij dig, daar de overgebleven ge delegeerden Ihet in grote trek ken met elkaar eens zijn. De vertegenwoordigers der drie Westelijke landen, de aan klagers, hielden Woensdag langdurige betogen om aan te tonen, dat de Sowjet-Unie wel degelijk door haar optreden in Berlijn de vrede en veiligheid in gevaar brengt. Ondanks de herhaalde tegenwerpingen, dat er geen sprake is van een blokkade. Het refrein in deze betogen wat steeds: Alleen het beëin digen van de dwangmaatrege len in Berlijn kan de deur ope nen voor bespreking van de Duitse kwestie als geheel. Dr. Philip Jessup van de V. S. ging uitvoerig in op de ge schiedenis van de besprekingen tussen de Grote Drie, die heb ben. geleid tot het vierledige bestuur over Berlijn. Dat zijn regering haar rechten op Ber lin verspeeld had ontkende hij met nadruk. Stalin zelf had president Truman het recht van vrije toegang tot Berlijn gewaarborgd. Zelfs in. het Rus sisch betekent vrije toegang niet hetzelfde als blokkade, al dus Jessup. De Brit sir Alexander Cado- gan constateerde tot zijn grote spijt, dat de Sowjet-Unie niet aan de discussies deelnam. Hoe zou men dan nader tot een oplossing kunnen komen? De Sowjet-Unie had tegen strijdige redenen opgegeven voor de bemoeilijking van het verkeer met Berlijn. Enerzijds hadden de Sowjet-autorit ei ten gesproken van technische •moeilijkheden, anderzijds van verdedigingsmaatregelen. Zo lang de blokkade voortduurt kan er niet onderhandeld wor den, besloot ook Cadogan. De Fransman Parodi merk te op, dat de Westelijke lan den op de maatregelen in Ber lijn niet met geweld hebben gereageerd, doch alle vreedza me middelen, die het handvest opsomt, hebben aangewend om een regeling te bereiken. De blokkade bleef niet alleen ge handhaafd, maar werd zelfs nog verscherpt. Dat schiep grote gevaren. Na de rede van Parodi werd de bijeenkomst verdaagd, daar de vertegenwoordigers der kleine landen blijkbaar nog niet aan bod wilden komen. De eerstvolgende vergadering zal worden samengeroepen op initiatief van de voorzitter. VETO VERWACHT. Wat het uiteindelijke resul taat van de debatten zal zijn is. nog niet duidelijk. De aan wezigheid van Wisjinsky, ook al spreekt hy geen woord,* wijst erop, dat de Sowjet-gedele- geerde in elk geval het mo- Ontmanteling Duitse fabrieken uitgesteld. De Amerikaanse commandant in Duitsland, generaal Clay, heeft in een radiotoespraak voor het Duitse publiek mee gedeeld, dat de ontmanteling van 300 wapenfabrieken in de Britse en de Franse zóne is uitgesneld. De mening van John Foster Dulles John Foster Dulles, lid van de Amerikaanse delegatie bij de V.N., gelooft dat de betrek kingen tussen de Ver. Staten en de Sowjet-Unie „thans slechter zijn dan op enig ander tydstip na de oorlog". Hij heeft Dewey meegedeeld, dat de Sowjet-Unie naar zijn mening een „zenuwenoorlog" voert om het plan-Marshall af- afbreuk te doen. Catastrophale aardbeving in Noord-Perzië. Tweehonderd personen wer den gedood en duizenden ge wond gedurende een aardbe ving, die plaats vond te Me- sjed, de hoofdstad van de Noord-Oostelijke Perzische provincie Chorassan De rava ge is ontzettend, afdus wordt gemeld. „neen" laten volgen, hetgeen geldt als een veto. Een bepaald besluit zou daarmee onmoge lijk worden, hetgeen de debat ten in de Raad slechts acade mische en propagandistische waarde geeft. ACTIE TOT BEMIDDELING? Zes leden van de Veiligheids raad, die geen „belanghebbende part (jen" zijn in de Berlrjnse kwestie, namelyk België, Ar gentinië, Syrië, Columbia, Ca nada en China, zijn Woensdag onofficieel bijeengekomen om besprekingen te voeren over een eventule actie inzake de Berlynse kwestie. Men zou de vraag behandeld hebben, of een of meer van de „neutrale" partijen een reso lutie zou indienen en in welke vorm dit zou moeten geschie den. Men meent, dat de Columbi- aanse delegatie reeds eerder het idee geopperd heeft, dat de Raad een commissie van onderzoek zou benoemen. Frans minister waarschuwt de stakers. De Franse vakverenigingen van zeelieden hebben beslo - ten te adviseren tot een „waarschuwingsstaking" van 24 uur voor alle Franse ha vens op Vrijdag a.s. De taxi-chauffeurs in Parijs zyn reeds in staking, de V.N. gedelegeerden daarbij veel on gemak bezorgend. De mijnarbeiders zijn voor het grootste deel nog steeds niet aan het werk gegaan. De Franss minister van in dustrie en handel, Robert La- coste, heeft in een radiotoe spraak tegenover de stakers verklaard, dat de regering de onderhandelingen met de vak verenigingen zou afbreken, indien de nu reeds drie dagen durende staking niet opgehe ven zou worden. De regering was bereid „alle noodzakelij ke maatregelen" te treffen. „Illegale" schapen in de Sowjet-zöne. Een kudde van 120 scha pen. die. „illegaal" van de Britse zóne naar de Sowjet- zöne overstak, heeft een nieuw grensprobleem doen ontstaan. De schapen, behorende tot de Brunswijltse kolenmijnen, dron gen enkele mijlen in de Sow jet-zöne doör. Onderhandelingen tussen de directie van de mynen en de Sowjet-autoriteiten over de terugkeer van de kudde le verden tot dusver geen resul taat op. De herder ls door de Sowj ets gearresteerd. Het Wereldgebeuren De Amerikaanse ambassadeur in. Moskou, Bedell Smith, brengt Truman verslag uit over de onderhandelingen in 't Kremlin. Motief: „Vrees voor de Sowjet-Unie". By de voortzetting der debatten over de atoomenergie in de politieke commissie der V.N., heeft de Brit MacNeil verklaard, dat Engeland en de Ver Staten niet bereid zijn, gegevens over de atoombom te verstrekken of de bestaande voorraden te vernietigen. Als reden gaf liy op: „Omdat wy allen de Sow jet-Unie vrezen. De vrees was misschien ongerechtvaardigd, maar in Engeland was zy werkelijk en duurzaam". Voor dat vernietiging van atoombommen in overweging kon worden genomen, moest eerst een doeltreffend systeem van contröle worden opge bouwd. Hij stelde in verhand daarmee de Sowjet-afgevaar- digde, Jacob Malik, drie duide lijke vragen: 1. Zal Rusland aanvaarden dat een internationaal con- tröle-systeem van kracht wordt 2. Is de Sowj et-afgevaardig de bereid het verslag van de meerderheid der atoomcommis sie te aanvaarden als algeme ne basis voor een conventie tot vaststelling van een controle systeem 3. Aanvaardt Rusland dat de activiteit van het op te richten internationaal contrölelichaam niet onderhevig is aan het veto van een permanent lid van de Veiligheidsraad WAAROM VREES? Het antwoord van Malik 'was minder duidelyk. Hij herhaalde alleen, dat zijn land contröle vernietiging van atoomwa pens gelyktydig wilde toepas sen. „Het Russische volk", aldus Malik, „bedreigt niem .nd. Al die gebieden, die zich na de oorlog bij de Sowjet-Unie aan sloten, deden dit uit vrije wil en op democratische gronden. Samen met de Sowjet-Unie bouwen zy een nieuwe socia listische economie op en her stellen zij de door de oorlog aangerichte schade". Eric Louw, gedelegeerde van Zuid-Afrika, deelde mee, dat Zuid-Afrika zijn eigen voorra den uranium bezat, die gewon nen werden in het goudgebied van Witwaterstand. Zijn rege ring kon zich zelf niet bij voorbaat verplichten tot het overdragen van het beheer Binnenkort verkiezingen in Berlijn. De Amerikaanse, Britse en Franse bezettingsautoriteiten te Berlijn hebben verklaard, dat zij aan het verzoek van de Berlijnse magistratuur om om streeks 14 November verkie zingen te mogen organiseren, willen voldoen. Bij de namen van beroemde componisten, die langs het balcon van het Amsterdamse Concertge bouw zijn aangebracht, is thans een nieuwe gevoegd n.l. die van de over het aan een chaam. goudhoudende erts internationaal li- STANDPUiNT VAN NEDERLAND. De Nederlandse gedelegeer de, prol. Francois, verklaarde, dat de Nederlandse delegatie zou stemmen vóór de Canade se resolutie, die alle landen verzoekt de aanbevelingen van de commissie voor de atoom energie als basis voor de con trole fce aanvaardén. Martha Eggerth zong. Martha Eggerth zong Dins dagavond in de grote zaal van het Amsterdams Concertge bouw liederen van Schubert, Strauss, Lehar en anderen. Zij oogstte veel succes en gaf diverse toegiften. Wat werd met dr. van Mook besproken EN WIE HEEFT UIT DE SCHOOL GEKLAPT Het Eerste Kamerlid, de heer Molenaar, heeft vragen ge steld aan de minister van over zeese gebiedsdelen naar aan leiding van artikelen in de Nieuwe Rott. Courant over de besprekingen tussen de It. G.- G., dr. van Mook en het kabi net. De heer Molenaar wil we ten of iemand van een der de partementen mededelingen van deze aard aan de pers kan heb ben gedaan. Of neeft de heer van Mook informaties ver strekt? Voorts vraagt het Kamer lid of de regering thans be reid is harerzijds mede te de len, welke beslissingen inzake een wijziging op ae hoogste post in Indonesië zijn genov men en in welk licht de teruj keer van de heer van moet worden gezien. De overste moest een auto hebben. Voor de krijgsraad te velde te Rotterdam hebben terecht gestaan de 35-jarige H. J. M. V. en de 37-jarige koopman E. S. te Den Haag, wegens over treding van het deviezenbe- sluit. V. was in 1946 sergeant chauffeur in dienst van de Ne derlandse missie te Berlijn en kocht in Nederland in op dracht van S., die luitenant was bij de missie, voor 800, ruim 60 kg. koffie, om deze over de Duitse grens te smok kelen. De koffie was bestemd als ruilmiddel voor een auto, ten behoeve van overste H. van de missie. De auditeur-militair merkte op, dat in talloze gevallen door hoge officieren van de missie was geknoeid. Wanneer de ba zen het zo deden, dan kan men het de knechten niet al te kwalijk nemen. De uitspraak luidde voor V. een maand voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar, voor S. 1000,subsidiair een maand hechtenis en verbeurd verklaring van de auto. Koningin beschermvrouwe Ned. jeugdgemeenschap. H. M. Koningin Juliana heeft aan het bestuur van de Neder landse Jeugdgemeenschap doen weten gaarne als bescherm vrouwe te zullen optreden van deze werkgemeenschap van Nederlandse jeugdorganisaties. Gemaskerde bandieten gingen er met 10.000 vandoor. Dinsdagavond tussen 7 en 7.30 uur zijn drie gemaskerde personen door de achterdeur het huis van de directeur van het postkantoor te Veghel bin nengedrongen. De telefoon werd onklaar gemaakt, waar na de directeur onder bedrei ging de sleutels van postkan toor en kluis moest afgeven. Het-geld, ongeveer 10 000. benevens verschillende aange tekende stukken werden gesto len. De daders zijn per auto ontkomen. De politie stelt een i uitgebreid onderzoek in. Bedenkelijke mentaliteit. In de Lente van dit jaar nam het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden plotseling het besluit Franco-Spanje te doen delen in de Marshall-hulp. Aanstonds kwam de publieke opinie in West-Europa in verzet: Bevin en Bidault protesteerden en om een ernstig geschil te voorko men moesten verantwoordelijke staatshoofden in Washington in grijpen. De Senaat maakte het be sluit ongedaan en daarmee was de kwestie voorlopig in de doofpot. Nu de „koude oorlog" steeds scherper vormen aanneemt en het Atlantisch blok bezig is zich mili tair te organiseren acht een be paalde groep in de V. S. het getij gunstig het afgeketste plan weer op te poetsen. Senator Gurney heeft zich opge worpen tot woordvoerder van de ze groep en daarmee tot pleitbezor ger voor Franco. Gurney is niet de eerste de beste; als voorzitter van de Senaatscommissie, die straks over de militaire hulp aan Europa moet beslissen, is hij een invloed rijk man. In gezelschap van hoge officieren heeft hij een tocht ge maakt door 17 Europese landen, daarbij Spanje niet vergetend. De heren confereerden in Madrid met Phalanx-generaals en zelfs met de Caudillo in eigen persoon. Als re sultaat daarvan heeft Gurney op een persconferentie een pleidooi gehouden voor opneming van Spanje in de Marshall-organisatie en de Westerse Unie. Cynisch en zonder phrasen verklaarde hij: „ieder land. dat zich tegen het communisme verzet ls onze vriend" Terloops voegde hij er aan toe het niet nodig te achten meer Ameri kaanse troepen naar Europa te zenden. Wel zou Amerika er toe over moeten gaan 45 Europese di visies uit te rusten. Het schijnt, dat Gurney school maakt. Volgens de New York Ti mes heeft Marshall Bevin en Schu- man gepolst over de mogelijkheid de twee jaar oude motie van de V. N.. waarin het Spaanse régime veroordeeld wordt, teniet te doen. Dit zou dan de eerste stap moeten zijn tot „rehabilitatie" van Fran co-Spanje. De mentaliteit van Gurney is verontrustend voor West-Europa. Bij de vorming van de Westerse Unie heeft tot nu toe een positief idee voorgezetenaaneensluiting van landen met 'n gelljkgeaarde op vatting van democratie tegen een mogelijke overspoeling door een totalitaire ideologie, samenbunde ling van krachten, opdat niet elk afzonderlijk het lot van Tsjecho- Slowakije zal ondergaan. Het sein tot verzamelen werd geblazen on der de banier van „vrijheid en de mocratie". Door het binnenhalen van Franco als kruisridder voor de vrijheid zou dit tot een parodie worden gemaakt. Het gevaar, dat de Westerse Unie afglijdt tot puur negatieve tegen de Sowjet-Unie gerichte coalitie met als enig sa menbindend cement het anti-eom- munisme zou niet langer denkbeel dig zijn. Gurney heeft de Sowjet- propaganda een dankbaar argu ment in handen gespeeld. Hopelijk zijn de leiders der West-Europese Unie kieskeuriger bij het zoeken naar vrienden dan deze Ameri kaanse senator. Straffen voor Nazi's worden verlicht. Een speciale Amerikaanse legercommissie heeft een wijzi ging voorgesteld in een be perkt aantal doodvonnissen voor Nazi's wegens oorlogs misdaden, aldus de secretaris van het leger, Kenneth Royal. Officiële legerkringen wei geren het aantal van deze eventuele wijzigingen, die aan bevolen zijn door generaal Lu cius Clay, te noemen. De grootste spanning van een brug over de Theems zal een grote reis ondernemen naar Oeganda in Midden-Af- rika, waar zij zal worden gebrnfkt in het verkeers systeem voor het aard- notenproject. De brug was tijdens de oorlog als noodbrug gelegd tus sen Chelsea Bridge en Albert Bridge. liet ver wijderen van de span ning, die 35 meter lang is en 93 ton staal bevat, vorderde bijna vier uren. Honderd smokkel- schepen per maand aangehouden. De laatste maanden wordt door de patrouilleboten der Koninklijke Marine in het smokkelgebied tussen Sumatra en Malakka./Singapore gemid deld per maand een totaal van honderd schepen aangehouden en opgebracht: de verbeurd verklaarde ladingen hiervan brengen bij verkoop te Tand jong Pinang naar schatting van twee tot driehonderddui zend Straitsdoliars op. Het Groene Kruis krijgt er een wijkgebouw voor. Woensdag eerste steen gelegd. Toen Utrecht in 1945 in de be- vrijdingsro.es leefde, staken de be stuursleden van dc winkeliersver eniging „Lombok" de hoofden bij elkaar om te beraadslagen hoe zij deze feestviering in hun stad een mooie achtergrond konden geven. Er werd een sympathiek plan ge boren: geld zou bijeen gebracht moeten worden om een dorp, dat wel bijzonder had geleden onder de slagen van de oorlog, te helpen. En de Utrechtenaren hébben het geld bijeen gebracht: f C0.000! Woens dagmiddag heeft deze actie haar bekroning gekregen, toen de voor zitter van „Lombok", de heer A. de Ru, de eerste steen legde voor een gebouw, dat een algemeen belang is voor dat dorp, Westkapelle, na melijk een nieuw wijkgebouw voor het plaatselijke Groene Kruis. De hulpactie in de hoofdstad van Het Sticht is drie jaar achtereen herhaald en is zeer intensief ge voerd. Winkelweken, verlotingen, collectes werden gehouden, het Westkappelse dameskoor en meis jes uit het dorp in costuum werden naar de stad afgevaardigd en het resultaat was. dat spoedig de na men „Lombok" en Westkapelle op lippen lagen van iedere Hongaarse componist Bela Bartok. Utrechtenaar, die dankbaar was, dat zijn eigen stad er zo goed van was afgekomen. Daardoor kon het comité „Westkapelle herrijst" een bedrag van f 60.000 in ontvangst nemen, waarbij de voorwaarde was gesteld, dat het geld ten algemenen nutte zou worden aangewend. Het comité behoefde daar niet lang over na te denken: het stelde de f 60.000 in handen van de plaatse lijke afdeling van het Groene Kruis, opdat er een nieuw wijkge bouw het oude werd verwoest voor zou kunnen worden ge bouwd. ONTWERP VAN PROF. BERGHOEF. De eerste steenlegging, juist één jaar na het afsluiten van de laatste actie, werd vanzelfsprekend bijge woond door een deputatie van de Utrechtse winkeliers. De grond vesten van het nieuwe gebouw, waarvoor Prof. ir. J. F. Berghoef het ontwerp heeft gemaakt, en dat vlak bij de kreek verrijst, waren met groen versierd en op een vlag- gestok prijkte een groot kruis van bladeren. De voorzitter van het Westkap pelse Groene Kruis, dr. M. Huy- gens, verwelkomde zijn gasten: de heren uit Utrecht, het hoofd van het Streekbureau Walcheren, ir. J. Gerber, de geneeskundig inspec teur voor Zeeland, de heer J. R. van den Borgh, de secretaris vac het provinciaal bestuur van het Groene Kruis, de heer A. de Lan ge, het oud-bestuurslid van „West kapelle herrijst" de heer J. Ligt- hart Schenk, die veel tot het slagen van de actie heeft bijgedragen, het gemeentebestuur, e.a. Hij uitte zijn grote dankbaarheid tegenover al len. die zich ingespannen hebben Westkapelle te helpen. Het dorp wordt thans een wijkgebouw rijk, dat niet alleen fraai van architec tuur is. maar dat ook zal voldoen aan de hoogste eisen od medisch en hygiënisch gebied, die men er aan mag stellen. Het heeft lang ge duurd. voordat met de bouw kon worden begonnen, maar men hoopt thans, dat het spoedig voltooid zal kunnen worden. Spr. las tenslotte een brief voor van ds. W. de Reus. voorzitter van „Westkapelle her rijst", die verhinderd was. De heer De Ru verklaarde, dat Utrecht niet heeft geholpen tenein de later pluimpjes te ontvangen, maar uit plichtsbesef. Met genoe gen dacht hij er aan terug hoe enthousiast de bevolking en de of ficiële instanties de actie hebben gesteund. Spreker zou het op prijs stellen, wanneer de straat, waaaan het nieuwe gebouw, „Lombok" ge heten, komt te staan, een naam zal ontvangen, die aan Utrecht zal herinneren. Hierna metselde hij de eerste steen, die later vervangn al worden door een gedenksteen. De heer Ligthart Schenk vertel- 3e nog iets over het verloop van de actie, ir. Gerber bood gelukwensen namens zijn dienst aan, daarbij het initiatief van de burgerij van Utrecht prijzende en de loco-bur gemeester, de heer W. Gabriëlse, bracht dank aan de gulle gevers en allen, die zich voor de actie hebben beijverd, namens het gemeentebe stuur. Hij noemde het nieuwe ge bouw, waarin de wijkzusters hun „hoofdkwartier" zullen hebben en waarin tevens ruimte is voor de doktersapotheek, een grote aan winst voor Westkapelle. Hierna begaf het gezelschap zich naar ..De Valk", waar men nog enige tijd te zamen bleef. Nog 2337 niat berechte politieke delinquenten. Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Burger, betreffende het aantal van nog niet berechte politie ke delinquenten heeft de mi nister van Justitie geantwoord dat het aantal nog niet berech te gedetineerde politieke ver dachten op 1 September '48 bedroeg 2337 Dit wil dus zeg gen, dat ongéveer 98 pet. van de strafzaken van de politieke delinquenten, die na de bevrij ding in de bewaringskampen werden ingesloten. inmiddels kon worden afgedaan. Commissariaat voor Surinaamse Zaken. Gouverneur Huender heeft medegedeeld, dat thans ge volg zal worden gegeven aan het voornemen, om in Neder land een Commissariaat voor Surinaamse Zaken te vesti gen. Dr. H. de Vries heeft zijn benoeming tot hoofd van dit commissariaat, dat in 1949 in werking zal treden, aanvaard. is het veertig jaar geleden, dat Kreta met Griekenland werd vere nigd; is het 25 jaar ge leden, dat de Neder landse genre-schilder (ln het bijzonder va.n het Zeeuwse volksle ven) H. M. Horrix, overleed. De rookwolkeh boven het oliecentrum te Tjepoe, die een hoogte van 2000 m. hebben bereikt, zijn reeds te Sema- rang zichtbaar, aldus meldt de correspondent van Aneta. De brand in de stad breidt zich uit. Thans is ook brand uitgebroken op het olieterreln. In goedingelichte kringen in Den Haag verwacht men, dat de Nederlandse regering zeer binnenkort zal besluiten om opnieuw door bemiddeling van de Commissie van Goede Dien sten de onderhandelingen met de republiek op te nemen, al dus meldt „Trouw". Bij zijn terugkeer uit Djocja in Ba tavia heeft de heer Sjahir, ad viseur van Soekarno, eveneens de verwachting uitgesproken, dat spoedig een laatste poging zal worden gedaan om oplos sing van het geschil te be vorderen. Herdershond beet kind dood. Te Meppel slaagde een grote herdershond erin zich van zyn ketting los te maken. Het dier viel een 2^-jarig meisje aan. Het kind moest in het Diaco- nessenhuis ter behandeling worden opgenomen waarna het naar huis vervoerd werd. Haar toestand verergerde echter der mate, dat opnieuw opname in het ziekenhuis gewenst was. Daar overleed de kleine aan de verwondingen. De hond werd terstond afgemaakt. Rantsoenwaarde paarden- vlees verminderd. Het centraal distributiekan toor deelt mede, dat met in gang van Vrijdag 8 October de rantsoenwaarde van paar- devlees weer van 125 op 150 gram gebracht wordt. Een bon van 100 gram (rund) vlees geeft dus recht op 15Ö gram paardenvlees. DE VOORSPELT: SCHRAAL WEER. Geldig tot Donderdagavond. Koude ochtend. Later, bij droog en op de meeste plaatsen vrij zon nig weer. iets hogere temperatu ren dan gisteren. Zwakke tot ma tige wind hoofdzakelijk uit richtin gen tuussen Oost cn Zuid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 1