Het transito-verkeer met West-Duitsland NIEUWS UIT ZEELAND Commissaris der Provincie was volkomen mis De verdeling tussen de Nederlandse en de Belgisc he havens. Gemeenschappelijk orgaan krijgt de leiding. Naa* aanleiding1 van de overeenstemming, welke be reikt is tussen de vertegen woordigers van de Neder landse en Belgische regerin gen en de bizonale autori teiten. vertegenwoordigd door het Joint Export- en Import Agency te Frankfurt, ten aanzien van de oplossing van de verschillende problemen, welke met het vervoer naai de Westelijke bezettingszones samenhangen, vernemen wij van mr. J. J. Oyevaar. direc teur-generaal van de Scheep vaart. dat deze geheel m samenwerking met België verkregen is. De boekingen voor het op varend vervoer zullen in eerste instantie geleid worden over een Nederlands-Belgisch gemeenschappelijk orgaan, het ..Rhine Central Booking Of fice" (R.C.B.O.), het welk nauw samenwerkt met een vertegenwoordiger van het Joint-Export-Import-Agency. Het R. C. B. O. wordt ge leid door twee directeuren, een Nederlander en een Belg, welke door het bedrijfsleven in Nederland en België wor den benoemd. Naar verwacht wordt zal majoor C. D. Mat- thyssen, de huidige chef van Rijnvaartmissie, als Ne- d© derlands directeur optreden. Zij zullen bijgestaan worden door een Nederlandse en een Belgische raad van advies, benoemd uit vertegenwoordi gers van het bedrijfsleven. Het geheel zal onder toezicht staan van een Nederlandse en een Belgische regerings commissaris. Deze zullen zich meer met de politieke kant bezig houden doch niet met de commerciële. Het bureau zal gevestigd worden in Rotterdam. DE VERDELING. Wat de verdeling der goe deren tussen Nederland en België voor het opvarend vervoer naar de Bizone be treft, is de volgende regeling getroffen Bil een hoeveelheid van 1.200.00t ton zal het aandeel van België per jaar 50 bedragen; by 2 millioen ton 35,8 bH 2 >4 millioen ton 31.5%; b(| 3 millioen ton 28.7 bij 8% millioen ton 26.4-- 26.5 bij 4 millioen ton 25 bij 4^ millioen ton 23.6 bU 5 millioen ton 28 boven 5 millioen ton bedraagt het Belgische aandeel 21 Het Amsterdamse aandeel In het vervoer, dat Neder land 7.al ontvangen, is vast gesteld op 12',4 Met de bovengenoemde bizonale autoriteiten werd na goedkeuring door de hoogste Amerikaanse en Engelse militaire autoriteiten een regeling overeengekomen, volgens welke de Belgische en Nederlandse transito-havens, noch door devie zen-technische. noch door andere discriminerende factoren belem merd zal worden. Wederzijds wordt vrijheid verleend tot het verkeer "P de Rijn. de aansluitende water wegen, kanalen en havens, over eenkomstig de internationale ge bruiken. De heer Oyevaar deelde mee, dat bij de van Nederlandse zijde gevoerde politiek steeds het zwaar tepunt heeft gelegen bij de hand having van het op 4 Juni 1948 met België gesloten havenaccoord, het welk voor de goede verhouding met dit nabuurland van essentiële betekenis was en dc samenwerking op het gebied der havens en wa terwegen in het algemeen belang rijk ten goede zal komen. Het betreft hier vooreerst de goe deren. welke over de commcrciale sector van de J.E.I.A. lopen. Wat dc z.g. A-goederen aangaat. de goederen voor de „aid and re- lief in the occupation area", welke in hoofdzaak over Hamburg en Bremen gaan. is de toezegging ge daan. dat stappen zullen gedaan worden in Washington, om ook de ze goederen over de Nederlandse en Belgische havens te laten gaan. BELANGRIJKE OVER EENKOMT. De totstandkoming van de over eenkomst noemde de heer Oyevaar belangrijk uit een oogpunt van West-Europese samenwerking, uit een oogpunt van de Bonelnx-ge- dachte, want men heeft erop ge staan, dat men dit als een Bene- lux-zaak zou zien, en ook belang rijk voor de interne verhoudingen als zodanig. De heer Oyevaar noemde het on juist reeds aanstonds een zeer gro te goederenstroom te verwachten. Men weet nog niet welke omvang het goederenvervoer zal aannemen. Er heerst op het ogenblik enige slapte en er wordt nog geen enkele omvang van het vervoer in uitzicht gesteld. Maar belangrijk is de re geling door de voet van gelijkheid, welke thans verkregen is. Groep Weiter neemt deel aan raads- verkiezingen. Naar van de ztfdevan't Ka tholieke Comité van Actie (groep-Welter) wordt mede gedeeld, zal deze groep deel nemen aan de eerstkomende gemeenteraadsverkiezingen. De organisatievorm van het comité is thans als volgt: centr. bestuur (samengesteld uit afgevaardigden van de 18 rijkskieskringen), dagelijks be stuur, politieke commissie, propagonda-commissie en fi nanciële adviescommissie. De algemeen voorzitter is de hoer Ch. J. I. M. Welter, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal; voorzitter van het dagelijks bestuur, luitenant-ge- raal b. d. M. L. F. Bajebto. <üe eveneens als voorzitter van de politieke commissie optreedt. Nederland krijgt diamanten terug. Het militaire bestuur van Hessen heeft, volgens het A. F.P., aan Nederland een aan tal diamanten overgemaakt, die tijdens de oorlog door de bezetter in Nederland ont vreemd werden. THdens een korte plechtigheid te Bad Neu- hcim, hebben dc Nederlandse autoriteiten de diamanten op nieuw in bezit genomen. Het betreft hier een partij van ongeveer 430 karaat, die een waarde vertegenwoordigt van 100.000 150.000 gulden. Een deel van dc diamanten is voorts nog Belgisch bezit en zal aan België overgemaakt worden. Buitenlanders mogen niet reizen in de Sovjet-Unie. De Sovjet-regering heeft nieuwe beperkingen ingesteld op reizen van leden van bui tenlandse missies en consula ten in de Sovjet-Unie. Er mag slechts gereisd worden in 'n gebied om Moskou met een radius van 50 km. In theorie mag men ook in zekere gebieden van de Georgische republiek en Ja- koetsk reizen. Om doze stre ken te bereiken moet men zich echter door verboden ge bieden begeven. Het reizen in het gebied om Moskou is echter aan zo vele beperkingen onderwor pen. dat leden van buiten landse missies zich eigenlijk slechts in het stadsgebied van Moskou kunnen bewegen, aldus het Amerikaanse mini sterie. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buiten landse zaken noemde de be palingen „zonder prece dent zijn in de Europe se landen in vredestijd." Hij voegde er aan toe, dat der gelijke restricties slechts in Tibet worden gevonden en in landen als het China van voor de revolutie. Wegenwacht plaatst rode wimpels. OM TEGEN GLADHEID TE WAARSCHUWEN. Nu met het voortschrijden van de herfst de kans op gladde wegen steeds toe neemt, zal de A.N.W.B.-we- genwacht waar nodig overal op de gepatrouilleerde wegen weer tegen dit gevaar waar schuwen. Dit geschiedt door het langs de weg aanbrengen van helrode wimpels met het opschrift „glad", waarmede de wegenwacht reeds in de afgelopen winter heeft geëx perimenteerd. Do „Gele Rijders" zullen zich echter als regel slechts tussen 8 en 17 uur op de wegen bevinden, zodat gedurende de nacht en in de vroege morgenuren niet le gen plotseling optredende gladheid kan worden gewaar schuwd. Daarenboven betreft deze dienst uitsluitend de door de wegenwacht bereden trajecten. Uitreiking M.W.O. aan Prinses Wilhelmina. Zoals gemeld zal H. M. de Koningin Donderdag a s. on derscheidingen uitreiken te Arnhem. Naar w\j vernemen zal op (leze plechtigheid H. K. H.. Prinses Wilhelmina tot ridder der Militaire Willemsorde worden beëdigd. Op de grote welde van het park Sonsbeek, waar de uit reiking zal geschieden, is voor ridder M. W. O., die het modelkruis dragen, een afzonderlijke plaats gereser veerd. Ook voor oorlogsinva liden zijn speciale plaatsen aangewezen. Ongelofelijk In een plas in de Peel slaags de dc hengelaar J. Coenen uit Blerick cr in een karper van 39 pond op het droge te sle pen met assistentie van om standers. Het zoetwatermon ster was niet minder dan 1.08 meter lang. Halve cent mag naar boven afgerond worden. Het directoraat-generaal van de prijzen deelt mede, dat dc van overheidswege vastgestelde maxi mumprijzen en tarieven zodanig zijn gewijzigd, dat hierin de halve cent niet meer voorkomt. Voor zo- er er nog artikelen zijn, waarvan de op de verpakking vermelde prij zen op een halve cent uitkomen, bestaat er geen bezwaar, de halve cent naar boven af te ronden. Hierbij is dus geen sprake van af ronding per stuk. doch alleen van afronding van het totaal bedrag met een halve cent. Bijv.: één pakje tabak van 39',i cent mag worden afgerond op 40 cent, 2 pak jes van deze tabak zullen echter 79 cent moeten kosten. 3 pakjes 1.19 enz. Dit zelfde geldt voor gevallen, waar de prijs bijvoorbeeld bij 100 gram op ccn volccnten be drag is vastgesteld, doch bij lever- ring van 50 of 250 gram zal uitko men op een halve cent. een succes.. 88888 Maandagavond om 10 uur stond al vast, dat de Amsterdammers zich terdege bewust waren, dat die middag de radio- autodienst van de poli tie zijn werk was begon nen. In de 10 uren dat deze wagens toen door de straten surveilleer den, waren reeds 8 ruit jes van politiemelders onder baldadige handen gesneuveld. Via de normale tele foon werd de centrale meen dan 60 maal voor niets lastig gevallen. Enkele Amsterdammers meenden, dat zij via dit nieuwe nummer t&xi's konden bellen. Een in woner uit Apeldoorn, die een dagje over was, wilde eens even horen of het al werkte, of het al werkte Sigaretten in zes prijsklassen De noodzakelijke verwerking van duurdere tabakken door de siga rettenindustrie stelde het directo raat-generaal van de prijzen voor de keus, óf een algemene verho ging van de sigarettenprijs goed te keuren óf aan de industrie voor een deel der productie wat meer armslag te geven en de lagere prijsklassen op het huidige niveau ie handhaven. De laatste oplossing werd geko zen. zodat de sigaretten van 42. 48 en 60 cent in de tot dusver be staande kwaliteiten en hoeveelhe den (uitmakende 60 To der totale productie) in de handel blijven, terwijl de overige 40 thans in drie prijsklassen t.w. van 72. 84 en 96 cent afgeleverd mogen worden, welke laatste prijsklasse tot dus verre niet bestond. Bijenkorfzaak in beroep. De politierechter te 's-Gra- venhage behandelde in hoger beroep de bekende Bijenkorf zaak, die het gevolg was van een razzia door de ambtena ren van de Prysbeheersing in 1946 in dit warenhuis gehou den. De zaak werd thans be- gónnen met het horen van alle mogelijke getuigen. Voorlopig zal hier nog wel enige tijd mee gemoeid zijn. Dr. R. Friedinger-Pranter, die tot gezant van Oostenrijk in ons land werd benoemd, heeft in het Paleis Noordeinde zijn geloofsbrie ven aan Koningin Juliana aange boden. Het verbeteringsplan voor de sluis van Terneuzen. Door Belgische regering aanvaard. Het jaarverslag van de Haven van Gent vestigt opnieuw de aandacht op de belemmeringen welke aan het herstel van de bedrijvigheid van deze haven in de weg staan. Weliswaar liepen in 1947 1106 zeeschepen binnen met een tonnage van in totaal 1.618.196 netto Moorsom-ton, hetgeen belangrijk meer is dan in 1946, maar het feit, dat de toegang te Terneuzen nog altijd te nauw is voor de grote zee schepen, welke de laatste tijd steeds meer worden gebruikt, blijft een ernstige handicap. Te genover 1938 werd 83 der schepenbeweging gezet, tegen over 1930 slechts 55 Met voldoening en vreugde maakt het verslag melding van de recente beslissing van de Bel gische regering om de conclusies van de Commissie-Behogne over te nemen, zodat het plan voor de nieuwe sluis te Terneuzen aangenomen is. Het wordt uitge voerd in het kader van een Bel gisch Tienjarenplan, dat van 1948 tot 1957 verwezenlijkt moet worden. Een halve eeuw van eensgezinde en volhardende krachtsinspanningen is hierme de eindelijk met verdiend suc ces bekroond, aldus lezen we in het verslag. De nieuwe sluis krijgt een lengte van 300 meter bij een breedte van 35 meter en een diepte van 12 meter. Het plan bestaat het op Belgisch grond gebied tot 200 meter en op Ne derlands gebied tot 145 meter te verbreden. Bovendien zijn aller lei verbeteringswerken in 't ha vengebied te Gent zelf gepro jecteerd met daarbij de aanleg van een vlieghaven. Het verslag besluit met de op merking. dat de bloei van de Gentse haven en die van het gehele Vlaamse gewest 'n spoe- die uitvoering verlangt. NU ZIET HIJ HET ZELF IN. Achttien jaar geëist. Achttien Jaar gevangenisstraf eiste de procureur-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam tegen de 59-jarige Albert Jo- han Backer uit Haarlem, die van 1941 tot de Duitse capitulatie in 1945 toe, na door Rijkscommissaris Seyss Inquart te zijn benoemd, de functie bekleedde van Commissa ris der Provincie Noord-HoUand. De advocaat-fiscaal mr. B. J. Be sier, had 20 getuigen a charge op geroepen. De president, prof. mr. J. A. van Hamel, hield de verdachte voor, dat hij met zijn opdrachten tot op roeping van burgers, ten behoeve van werkzaamheden vftor de Duit se weermacht de vijand directe Dr. Beel gaat naar Indonesië terug. Maar pas over enige tijd. Naar het A. N. P. van be voegde zijde verneemt, heeft dr. L. J. M. Beel, die dezer dagen als gedelegeerde van het opperbestuur uit Indone sië is overgekomen, aan de ministerraad verslag uitge bracht van zijn jongste be vindingen aldaar. Over enige tijd zal dr. Beel wederom naar Indonesië vertrekken, nadat hy zijn verblijf hier te lande mede dienstbaar zal hebben gemaakt aan dc voor bereiding van voorzieningen, verband houdende met de voorgestelde instelling van de federale interim-regering. Nog geen hervatting der onderhandelingen. Prof. Soepomo, lid der re publikeinse delegatie voor de onderhandelingen, deelde b(j zijn aankomst uit Batavia te Djocja mede, dat er geen aan wijzingen zijn, dat de politieke onderhandelingen met de Ne derlanders spoedig zullen wor den hervat. Het hangt z.i. ge heel van de Nederlanders af. of de besprekingen al of niet zullen worden voortgezet. Hel overleg over de interim-regering. Het overleg betreffende de bestuursregeling in Indonesië in overgangstijd tussen de Ne derlandse regering enerzijds en de vertegenwoordigers van de prefederale regering het B.F. O. (Bijzonder Federaal Over leg), de deputatie van de fe derale conferentie van Ban doeng en de vertegenwoordi gers v. de minderheden ander zijds duurt nog voort. Op Vrij dag en Zaterdag j.l. heeft men beraadslaagd over een nieuw Nederlands voorontwerp en dit ontwerp artikelsgewyze be handeld. Men heeft thans on geveer de helft van het uit 68 artikelen bestaande ont werp besproken. Men hoopt nog deze week met dc behan deling van het gehele ont werp gereed te zijn, hulp heeft verleend. „Dat was niet mijn opzet", ant woordde verdachte. De vroegere commissaris gaf in het verderè verloop der zitting veel toe. Hij erkende het kruis van verdienste tweede klasse met de zwaarden van Seyss Tnquart te hebben ontvangen en de Rijkscom missaris daarvoor schriftelijk te hebben bedankt. Hij gaf ook toe N.S.B.-leden van het provinciale personeel de hand boven het hoofd te hebben gehouden, waar het uit zending naar Duitsland betrof en zei tenslotte: „Ik voel wel, dat dit allemaal volslagen mis is geweest". De 59-jarlge ex-burgemeester van Rotterdam, de N.S.B.-er ir. F. E. Müller. was een der eerste getui gen, die werd voorgeleid. Müller, die inmiddels zelf tot 10 jaar ge vangenisstraf is veroordeeld, ver scheen in het gebruikelijke gevan- geniscostuum en legde zijn ver klaringen met bedeesde stem af. De president las rapporten voor, die Backer aan Müller had toege zonden over „misstanden" in som mige Noord-Hollandse plaatsen, waar burgemeesters en/of politie „niet loyaal" medewerkten. Deze rapporten besprak Müller met van Geelkerken. Volgens een lid van het personeel der griffie, me j. Helena R. H. Zip- pel. die met een Duits accent haar verklaringen aflegde, had Backer de belangen van de provincie zo zeer boven alies gesteld, dat hij daarvoor dikwijls van N.S.B.- en Duitse zijde werd gewantrouwd. Voorts zou hij nimmer getracht hebben zich zelf te bevoordelen. In de middaguren legde een lan ge rij van burgemeesters getuige nis af van de moeilijkheden, die het hoofd van vrjiwel ieder Noord- Hollandse gemeente tijdens de be zetting ondervond. Moeilijkheden, die hun voor een groot deel door dc verdachte werden berokkend. Op 24 April 1945 gaf Backer al zijn N.S.B.-ambtenaren drie maan den salaris. Hij zeide toen nog ge loofd te hebben in een tijdelijke nederlaag der Duitsers. Hij wilde zijn partijgenoten, die toen moes ten verdwijnen, van geld voorzien gedurende hun onderduiktijk. Op 3 Mei 1945. twee dagen voor de capitulatie, organiseerde hij een herdenkingsdienst voor de „Führer Een „ziende bom". Thans is bekend geworden, dat de Ver. Staten beschikken over een „ziende" bom, welke zichzelf moet richten op vijan delijke doelen, die warmte uit stralen, zoals schepen, fabrie ken, olie-raffinaderijen e.a. Er wordt nog steeds met de ze bom geëxperimenteerd. Nederlandse tafeltenners verloren van Engeland. Dinsdagavond werd in de Haag se Dierentuin de tafeltennis lan- denwedstrijd Nederland—Engeland gespeeld, welke eindigde in een verdiende 50 overwinning voor de Engelsen. Het Engelse spel was zeker een klasse beter dan dat van onze landgenoten, van wie Du Buy nog enig verweer bood en menig maal in de aanval was. Van Pelser kreeg men evenwel de indruk, dat zijn zenuwen hem de baas waren. Het dubbelspel Du Buy—van Zoelen tegen de oud-wereldkam pioen Barna en Leach werd even eens een Engelse overwinning, hetgeen niet verbaasde aangezien Barna ware goochelkunsten met 't balletje weet uit te halen. Deze landen wedstrijd telde voor de eer ste ronde van de wedstrijden om de Europa-cup. Directeur-generaal F.A.O. bezocht Walcheren. De directeur-generaal der Food and Agricultural Orga nisation. de heer N. E. Dodd, bracht dezer dagen een bezoek aan Nederland. Hij bezocht o.a het Westland en Walcheren. De heer Dodd die een reis door West-Europa maakt, ten einde zich in Europese vraag stukken te kunnen oriënteren, is inmiddels uit Nederland ver trokken. Kroningstocht van Nederlandse wandelaars. 17 OCTOBER IN ZEELAND Zoals wij reeds eerder meld den maakt de Nederlandse Wandelsportbond een z.g. Kro ningstocht door Nederland. Op 4 September werd te Am sterdam gestart. Tijdens deze tocht wordt een gedenkboek meegenomen, dat overal in het land door burgemeesters wordt getekend, waarna het aan H.M. de Koningin zal worden overgedragen. Zondag 17 October zal het boek in Zeeland arriveren, n.l. in Krabbendijke, de dag daarna gaat het naar Axel, van Axel naar Vlissingen, van Vlissin- §en naar Goes, van Goes naar cherpenisse en Vrijdag 22 October van Scherpenisse naar Oudenbosch. De eindda tum is gesteld op 20 Novem ber. In totaal zyn dan 77 etap pen afgelegd met totaal 1797 Rijkssteun voor getroffen water leidingen. (Van onze parlementaire redacteur) Ter verzekering van een goede drinkwatervoorziening verleent het Rijk in de exploi tatie van waterleidingen in de door de oorlog getroffen ge bieden bijdragen. Op de begro ting van Sociale Zaken voor het jaar 1949 Is het bedrag dier bijdragen geraamd op 420.000, dat is 200.000 meer dan over 1948. Voor deze steun- komen in aanmerking N.V. Waterlei dingmaatschappij „Zeeuws- Vlaanderen": 139.000, N.V. Waterleidingmaatschappij voor Midden. en Noord-Limburg: 62.000; NV. Waterleiding maatschappij „Gelderland*5: 130.000: N.V. Waterleiding maatschappij „Midden Zee land": 54.000; Stichting „De waterleiding Berg en Dal" 30.000: N.V. Waterleiding maatschappij „Drenthe": 5.000. C.O.A.K.-depulalie naar Bronbeek. Bij de uitreiking van mili taire onderscheidingen door H. M. de Koningin op 7 Oct. a.s. op de grote weide te Bronbeek zal de C.O.A.K. te Middelburg vertegenwoordigd worden door een deputatie van 20 leerlingen onder commando van de res. 1ste luitenant der militaire ad ministratie, H. Hurkmans. Bondsdag Gereformeerde vrouwenverenigingen. Bovengenoemde bond hield Dins dag zijn Provinciale bondsdag in Goes, onder leiding van mej. M. de Witte. Na de gebruikelijke opening werden eerst de huishou delijke zaken behandeld. Het ge tal aangesloten verenigingen is het laatste jaar geklommen van 5 tot 11. Besloten werd in nog enkele plaatsen de propaganda ter hand te nemen. Daarna hield mevr. v. Donkv. Velde een interessante en leer zame causerie over het onder werp: „Actief en passief vrouwen kiesrecht", waarin de wenselijk heid en noodzakelijkheid van bei de voor de vrouwen werd bepleit, terwijl tevens op principiële gron den werd aangetoond dat dit ge oorloofd is. Hierop volgde een drukke bespreking. Na de middagpauze hield drs. C. Stam van Goes, een referaat over: „Geloof en Gebed", waarin hij het wezen des geloofs uit de Schrift ontwikkelde, en het geloof als eni ge wortel van het gebed noemde. Beide zijn aan elkaar verbonden en niet te scheiden en beide saam worden gevoed uit en gedragen door het Woord Gods. Ook hierop volgde bespreking. Een dameskoor onder leiding van de heer de Meij, zong enkele malen enige Psalmen uit de proefbundel, waarna ds. J. C. Streefkerk van Veere. een slot woord sprak en op verzoek van de presidente in dankzegging voor ging. Uitbreiding Lyce-um te Hulst. Maandagmiddag werd te Hulst de eerste steen gelegd voor de uitbreiding van het Lyceum. Er wordt een nieuwe vleugel ge bouwd en er komen twee verdie pingen op het bestaande gebouw De eerste steenlegging ge schiedde door het zoontje van rector Boezeman. JEUGDTONEEL In do week van 18 tot en met 23 October zal het ge zelschap „Het Jeugdtoneel te Amsterdam" in samenwerking met de Z.V.U. een reeks voor stellingen geven. BRINKMAN WINT TE HULST. Het wielercriterium voor ama teurs te Hulst, dat Dinsdagmiddag werd verreden is een overwinning geworden voor H. Brinkman uit Maasland. Deze legde de afstand van 108 km. af in 2 uur en 34 mi nuten. Tweede werd Geluk, derde Gunst en vierde de amateur-kam pioen van Nederland W. v. Est. Toeristendienst Vlissingen-F olkestone. Volgend jaar in bedrijf. Reeds geruime tijd geleden werd de mogelijkheid in het vooruitzicht gesteld, dat bij de hervatting van de afvaarten der Mij. Zeeland uit Vlissingen de dienst op Engeland niet zou worden gevaren naar Har wich, maar naar Folkestone. Naar thans wordt vernomen, ligt het inderdaad in de be doeling van de directie der Mij Zeeland het volgend jaar een toeristendienst Vlissingen- Folkestone te organiseren, die gevaren zou worden via de Wielingen-route. De gewone maildienst, die de maatschappij thans onder houdt van Hoek van Holland op Harwich, zou Hoek van Holland als plaats van af vaart behouden. In feite zou het er dus op- neerkomen, dat de Mij. Zee land twee lynen op Engeland gaat exploiteren. Na verloop van tyd zou dan vastgesteld Kunnen worden in hoeverre de dienst Vlissingen- Folkestone voorziet in een be hoefte. Waterleidinglaboratorium voor Zuidelijke provincies. Te Breda is Maandag officieel geopend het nieuwe waterlei dinglaboratorium voor het Zui delijk deel van Nederland. Wa terleidingbedrijven in Limburg, Brabant en Zeeland hebben sa mengewerkt om dit laboratorium te stichten voor gemeenschappe lijk gebruik. Ir. J. Leeuwenberg te Breda is voorzitter van de stichting, die het laboratorium zal behe- Ned. Chr. Grafische Bond bijeen. Maandag werd te Goes in. de „Prins van Oranje" een districtsvergadering gehouden, van de Ned. Chr. Grafische Bond, waarbij de dagelijkse besturen van de Zeeuwse af delingen aanwezig waren. De bondsvoorzitter, de heer Conjongh, behandelde 'n aan tal problemen van het orga nisatieleven, besprak de te voeren propaganda en wees op de steeds stijgende span ning tussen Ionen en prijzen, welke spanning door de ko mende regeringsmaatregelen nog zal worden vergroot. Het Chr. Nat. Vakverbond is bereid met de regering sa men te werken en haar te steunen, maar dan moet de vakbeweging ook ten volle worden erkend en moet er met haar overleg worden ge pleegd. Na een drukke gedachte wisseling bracht de voorzit ter, de heer J. Marijs, dank aan de bondsvoorzitter, waar na deze de bijeenkomst met dankgebed sloot. Toren te Oostkapelle moet worden gerestaureerd. Bij het pnoefluiden van de nieuwe torenklok te Oostka pelle bleek het metselwerk van de toren een duidelijk merk bare beweging te vertonen. Uit een door ir. de Lussanet de la Sablonière ingesteld onderzoek bleek dat het bovengedeelte van de toren, door scheuren in het metselwerk, dringend restauratie behoeft. In verband hiermede zal het klokluiden voorlopig niet meer plaats vinden. Goese locomotief-depot naar Roosendaal. Dezer dagen is het locomo tief-depót van de Nederlandse Spoorwegen te Goes overge bracht naar het depót te Roo sendaal. Voorlopig blijft het locomotief-personeel nog te Goes, doch de bankwerkers worden overgeplaatst. WALCHEREN Vlissingen DE HEER WIJTENBURG GEHULDIGD Dinsdagmorgen werd op het kantoor van het Waterleiding bedrijf te Vlissingen de heer P. M. Wijtenburg, kassier van dit bedry'f, gehuldigd in ver band met zijn veertig iarig ambtsjubileum^ De jubilaris werd hartelyk toegesproken door de directeur, de heer P. Kas, en namens het personeel door de heer J. M. van Poelje. Er werden voorts enige ge schenken aangeboden. „VRIENDENKRING" OPENDE HET SEIZOEN Zondagavond opende de R. K. toneelvereniging „Vrienden kring" in het Concertgebouw te Vlissingen haar winterpro- gramma met de opvoering van „Amor in de pastorie" Het stuk werd goed ge speeld. Zonder tekort te willen doen aan de kwaliteiten van de andere spelers moet speci aal genoemd worden de vertol king van „heeroom". De avond werd besloten met een gezellig samenzijn. Middelburg OPENSTELLING HEFBRUG Met ingang van 4 October wordt de hefbrug over het kanaal door Walcheren te Middelburg In de navolgende Het spoorwegverkeer naar Zeeuwsch Vlaanderen. De Statenkring Hulst van de K.V.P. heeft Zaterdag te Axel een algemene vergadering Eehouden waarin de heer Alb. ockefeer, lid van Gedep. Sta ten, het vrye vervoer over de Westerschelde uitvoerig be sprak. Spr. wees er op, dat de motieven, die destijds golden voor de instelling van het vrije vervoer, ook nu nog gel den. De heer Lockefeer behandel de daarna de spoorverbinding met Zeeuwsch Vlaanderen. Hij begon met op te mer ken, dat men er op moest let ten hoe de lijnen zich onder het beheer van de Ned. Spoor wegen zullen ontwikkelen. Het bezit van het Ned. gedeelte van de vroegere lijn Mechelen - -Terneuzen past voor de N. S. wel in de plannen voor vrachtvervoer naar Zeeuwsch- Vlaanderen. (Er bestaan plan nen voor een ferryveer Hoede- kenskerkeTerneuzen). Dit vrachtvervoer is wel zo be langrijk, dat de N.S. hiervoor veel interesse heeft. De belan gen van de streek moeten ech ter voorgaan en nu beslissin gen nog moeten worden geno men moeten wij zorgen, dat dit niet buiten ons om zal gaan. Het is wel jammer, dat de exploitatie wordt aangevan- ~en in een ongunstige periode. >e industrie werkt immers nog niet op volle kracht. Het reizigersvervoer moet echter ook blijven, omdat het hier een spoorlijn met interna tionaal karakter betreft. Daar naast is het noodzakelijk, dat goede busdiensten een verbin ding vormen met de kleine kommen en gehuchten. Het is wel nodig, dat vluggere en meer treindiensten komen, des noods met motortreintjes. Het behoud van passagiers vervoer is in ieder geval van groot belang en daarom moe ten wij, Zeeuwsch Vlamingen, een vinger in de pap houden, om deze spoorlijn geëxploiteerd te zien in het belang van ons gewest, periode geheven.werkdagen 5.10-5.35; 10.20-10 50 (op Maandagen van 10.33-10.50) 14.10-1440; 16.20-16.50; 18.20- 18.50 en 20.20-20.50 uur. Op Zon- en feestdagen 8.10-8 30 en 20.35-20.50 uur. Textielgroot'nandel herdacht 100-jarig bestaan. Dinsdagmorgen is in intie me kring het feit herdacht, dat de textielgroothandel M. H. Boasson Zonen te Mid delburg in bezettingstijd 100 jaar bestond. Hiertoe hadden zich in het pand van de firma, waar tientallen prachtige bloemstukken prijkten, leden van de familie Boasson, het personeel en enkele anderien verenigd. Mr. H. Boasson hield een toespraak, waarin hij tot uit drukking liet komen, dat hij deze herdenking meer als her innering dan als feest wilde beschouwen in verband met de familieomstandigheden. Hij was er dankbaar voor dat de zaak zich in stijgende lijn heeft ontwikkeld. Thans is 'n keerpunt bereikt: enerzijds de herinnering, anderzijds de ver nieuwing, waarvan de conse quenties nog niet zijn te over zien. Spreker bracht dank aan de heren T. Zandstra en mr. A. J. van der Weel, die in de moeilnke tijd na de bevrijding de belangen van de zaak heb ben behartigd. De eerste staat bovendien ree'ds lange tijd als accountant in contact met de firma. Beiden ontvingen een herinnering. Ook tot de leden van het personeel richtte mr. Boasson dankwoorden. Hrj huldigde hierna de heer J. Reynhout, die in bezettings tijd 45 jaar als boekhouder in dienst van de firma stond, de heer W. J. van Iren, die toen zijn 40-jarig jubileum als magazynchef herdacht en de heer N. van der Ende, die onlangs 25 jaar vertegenwoor diger der firma was. De he ren kregen geschenken en him dames bloemen. Voorts werden stoffelijke blijken van waarde ring geschonken aan alle per soneelsleden, die op hun beurt een electriscbe klok aanboden. Mr. dr. J. Boasson vertelde op boeiende wijze over de ge schiedenis van de zaak, waar na de heren Zandstra en van der Weel en de drie jubilaris sen nog woorden van dank spraken, daaraan hun geluk wensen verbindend. 's Middags werd een drukbe zochte receptie gehouden, die o.a. werd bezocht door de burgemeester en enige wet houders. De familie Boasson besloot ter gelegenheid van het 100-ja- rig bestaan van de zaak de Stichting Nieuw Walchren 'n bedrag voor de aanplant van 100 bomen op Walcheren te overhandigen. jT-genda MIDDELBURG. Woensdag Electro: „Achter dc wolken". 7 en 9.15 u.; Schouw brug: C.F.A.: „Het Woord", 8 uur. Donderdag Zie Woensdag. VLISSINGEN. Woensdag Alhambra: „Achter de wolken". 7 en 9; Luxor: „De man met de zweep", 7 en 9 u. Donderdag: Zie Woensdag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1948 | | pagina 2